Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Rok 2013 – podsumowanie

Michał Piekarski | 2013-12-30
Fot. USAF

Fot. USAF

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Niewątpliwie, pod względem nagłośnienia, mijający rok został zdominowany przez wydarzenia w Syrii oraz sprawę Snowdena. W ich cieniu pozostawały inne, mniej widoczne problemy, choć również zasługujące na uwagę.

Mijający rok był bowiem przede wszystkim kolejnym rokiem „długiej wojny” Zachodu, a także Rosji, z terroryzmem islamskich fundamentalistów. Oprócz trwającego konfliktu w Afganistanie jak również nasilającej się przemocy w Iraku, trzy aspekty zasługują na szczególną uwagę.

Po pierwsze, kontynent afrykański. Zarówno konflikt w Mali, który doprowadził do interwencji koalicji pod przywództwem Francji, jak również wydarzenia w Algierii, Kenii, Libii oraz innych państwach podkreślają że obszar niestabilności powiększał się. Celami zamachów bywali często cudzoziemcy. W szczególności ataki w In Amenas i Nairobi wykazały, że operujące w Afryce siatki islamskich fundamentalistów są zdolne do przeprowadzenia wyrafinowanych i skutecznych zamachów, na skalę nie notowaną wcześniej.

Po drugie, wydarzenia w Bostonie jak również niedawne zamachy w Rosji wskazują, że także terytoria państw wysoko rozwiniętych są wciąż celami terrorystów. W szczególności, zamach w Bostonie i następujące po nim wydarzenia wskazały, że mimo rozbudowanych środków bezpieczeństwa, aktywnie działających służb policyjnych, którym udało się zapobiec licznym atakom na terytorium amerykańskim, prędzej czy później dojdzie do udanego ataku. Jest to zagadnienie wręcz czysto statystyczne, im więcej prób zamachów, tym większa jest szansa że w końcu komuś się uda.

Trzecim obszarem jest samo zjawisko terroryzmu islamskich fundamentalistów i jego oblicze taktyczne. Mijający rok był kolejnym, który potwierdził fałszywość głoszonych kilka lat temu tez o zmierzchu innych form terroryzmu niż zamachy bombowe. Atak w In Amenas był złożoną sytuacją zakładniczą, w dodatku zaistniałą na obszarze strategicznej instalacji przemysłowej. Atak na centrum handlowe Westgate był typowym „atakiem fedainów” który okazał się ponad siły kenijskich służb bezpieczeństwa i prawdopodobnie taka sytuacja przerosłaby niejedno europejskie państwo.

Wreszcie wydarzenia w Bostonie, choć rozpoczęte zamachem bombowym, przerodziły się w sytuację odmienną, a raczej ciąg wydarzeń, w tym w sytuację zakładniczą. Zakres podjętych działań i zaangażowane wówczas siły i środki są ilustracją problemów przed jakimi staje współczesne państwo z rozbudowanymi siłami bezpieczeństwa, gdy zagrożeniem są sprawcy działający samotnie, niemal bez żadnego zaplecza, wysoce zdeterminowani i mobilni.

W ścisłym związku z walką z terrorystami pozostaje spór o zakres możliwych do zastosowania środków. W roku 2013 ten spór dotyczył przede wszystkim inwigilacji elektronicznej, w związku ze sprawą Snowdena. Mimo sensacyjnej otoczki nadanej tej sprawie przez media, należy jednak pamiętać o zasadniczych faktach.

Program inwigilacji prowadzony przez National Security Agency nie jest niczym nowym, a w przeszłości ujawniano już podobne systemy inwigilacji. Faktem jest także to że szereg państw prowadzi w mniejszym lub większym stopniu rozbudowane podobne programy, również mniej lub bardziej legalne. Wreszcie problem tego co wolno czynić służbom specjalnym w ramach walki z terrorystami dotyczy wielu problemów, nie tylko monitorowania łączności elektronicznej.

Jednym słowem, „rewelacje” Snowdena i jego ucieczka do Rosji nie są niczym jakościowo nowym, ani powodem do nadzwyczajnych sporów, gdyż dotyczy zjawisk już ogólnie znanych i nowe fakty, jak nazwy programów czy informacje o tym kto i kiedy był podsłuchiwany, niewiele wnoszą do sprawy, a wręcz mogą utrudnić rzeczową dyskusję.

Problematyczna stała się także dyskusja o sytuacji w Syrii, jak również w innych państwach które swego czasu ogarnęła „arabska wiosna”. Mijający rok obfitował w wydarzenia wskazujące, że sytuacja w tym regionie destabilizuje się coraz bardziej. Próżnię polityczną po obalonych lub poważnie osłabionych świeckich dyktaturach wypełniają nie umiarkowane ugrupowania prozachodnie, ale agresywne, dobrze finansowane i co ważniejsze będące nadawcami atrakcyjnego przekazu ideologicznego sieci islamskich fundamentalistów.

Te wszystkie problemy i zagrożenia podkreślały także w mijającym roku że rola szczególnych narzędzi jakie mają do dyspozycji współczesne państwa, jakimi są służby i siły specjalne, nie maleje. Można było wielokrotnie dostrzec przypadki ich wykorzystania w całym spektrum zadań – od walki z terrorystami, w tym ratowania zakładników, poprzez mniej spektakularne działania rozpoznawcze i szkoleniowe. Widoczna była także znaczna rola sił morskich w polityce współczesnych państw, w tym w wymiarze ochrony morskich szlaków komunikacyjnych.

W Polsce ważnymi wydarzeniami były międzynarodowe ćwiczenia „Cobra-13” oraz „Steadfast Jazz 2013”. Działalność Wojsk Specjalnych była doceniana zarówno w Polsce, jak również przez sojuszników.

Pododdziały Wojsk Specjalnych prowadziły w dalszym ciągu aktywne działania bojowe w Afganistanie. Niestety w ich trakcie polegli żołnierze z Jednostki Wojskowej GROM (major Krzysztof Woźniak) oraz Jednostki Wojskowej Komandosów (starszy chorąży sztabowy Mirosław Łucki).

Wyraźne są jednak także trendy odwrotne. Polityczne gesty i zapowiedzi, także reformy przygotowywane w roku 2013, a które mają wejść w życie w roku 2014 podkreślają że w polskiej kulturze bezpieczeństwa dominuje konwencjonalne, wręcz archaiczne postrzeganie zagadnień bezpieczeństwa.

W mijającym roku nie uczyniono bowiem szczególnych postępów w zakresie uporządkowania i integracji systemu bezpieczeństwa państwa adaptującego go do współczesnych zagrożeń. System przeciwterrorystyczny państwa w dalszym ciągu ma charakter fragmentaryczny, reformy jeśli są wprowadzane w życie dotyczą głównie zmian kadrowych, nie mają zaś charakteru jakościowej modernizacji.

Przyjęto nową ustawę regulującą zasady użycia środków przymusu bezpośredniego i broni palnej, jednak bez zapisów regulujących niektóre aspekty działań jednostek specjalnych (zwłaszcza użycia broni przez strzelców wyborowych) których wprowadzenie postulowano od lat.

Wciąż wyraźne pozostawały problemy związane z bezpieczeństwem morskim państwa, gdzie widoczny był stan niepokojącego kryzysu, zarówno w sferze percepcji tych problemów przez ośrodki decyzyjne, jak również stanu sił morskich. Dowództwo Marynarki Wojennej uległo rozformowaniu, i może być decyzja odczytywana przez opinię publiczną jako równoznaczna z likwidacją Marynarki Wojennej w ogóle.

Szereg procesów i zjawisk obserwowanych w roku 2013 daje podstawę do prognozowania biegu wydarzeń w roku przyszłym. Prognoza ta będzie tematem pierwszego w roku 2014 wpisu.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops