Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

Michał Piekarski | 2013-11-20
Fot. USAF

Fot. USAF

W roku bieżącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu , a więc maszyny latającej cięższej od powietrza i z własnym napędem. Było to wydarzenie, które w sposób rewolucyjny i niezwykle dynamiczny wpłynęło na każdy obszar aktywności ludzkiej, w tym ze szczególną mocą na sferę bezpieczeństwa

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Historia marzeń i prób zbudowania maszyny latającej liczy setki, jeśli nie tysiące lat. Jednak przez większość tego okresu mimo empirycznego odkrycia pewnych zasad rządzących lotem, służyły one zabawie albo rytualnym ceremoniom. Tak było z latawcami, latającymi lampionami (prymitywnymi balonami na ogrzane powietrze) czy japońskimi zabawkami w formie bambusowego wirnika.. Jedynym wyjątkiem były rakiety, które znalazły zastosowanie militarne, straciły jednak na znaczeniu wraz z rozwojem artylerii lufowej.

Dopiero rewolucja naukowa i dokładne poznawanie praw fizyki, pozwoliło stworzyć opis, teoretyczny model maszyny latającej. Nie jest przypadkiem, że pierwszy lot balonu to koniec osiemnastego wieku, wynalazek sterowca a więc balonu z napędem to wiek dziewiętnasty, ten sam okres to także pierwsze eksperymenty z lotem szybowym. To także okres gdy wynaleziono silnik spalinowy a to oznaczało z kolei że dostępny stał się relatywnie niewielki, lekki, sprawny zespół napędowy.

O ile już wcześniej znane były przypadki wojskowego wykorzystania balonów, głównie do zadań obserwacyjnych, i pewne wojskowe zastosowania znalazły także sterowce (a znacznie później także szybowce) to samolot stal się ty wynalazkiem, który przeniósł działania wojenne w przestrzeń powietrzną w sposób nadzwyczajnie rozległy. Samolot przede wszystkim oprócz zdolności do lotu sterowanego i napędowego, jest niezmiernie elastyczny pod względem możliwości rozwoju konstrukcji, co jest już znacznie trudniejsze w przypadku choćby sterowców.

Już pierwsze dwadzieścia lat rozwoju samolotów, zaowocowało niezwykłym ich zróżnicowaniem. Początkowo w sztabach generalnych traktowano je jedynie jako środki rozpoznania, w czasie I Wojny Światowej jednak powstało lotnictwo myśliwskie, dysponujące lekkimi, zwrotnymi maszynami, lotnictwo szturmowe i zaczątki sił bombowców strategicznych, wreszcie lotnictwo morskie, w tym dysponujące wodnosamolotami i samolotami pokładowymi, co ciekawe pojawiły się pierwsze projekty bezzałogowych maszyn uderzeniowych.

Nie może więc dziwić, że po doświadczeniach wojennych, nie kwestionowano już potrzeby utrzymywania lotnictwa wojskowego. Spory dotyczyły jedynie jego roli na polu walki. Symptomatyczne jest też że Traktat Wersalski, oprócz innych obostrzeń, zakazywał Niemcom posiadania sił powietrznych.

W wielu państwach wciąż traktowano samoloty przede wszystkim jako narzędzie wspierania sił lądowych, które wciąż uważano za najważniejsze. Dotyczyło to także Polski, gdzie duży nacisk kładziono w okresie międzywojennym na lotnictwo liniowe a więc przeznaczone do bliskiej współpracy (głównie zadań rozpoznawczych, łącznikowych oraz lekkiego bombardowania) z wojskami lądowymi.

Jednocześnie pojawiały się istotne koncepcje przewidujące, ze przyszła wojna zostanie rozstrzygnięta w powietrzu. Tą drogą poszedł włoski wojskowy, Gulio Douhet w wydanej w roku 1921 pracy Panowanie w powietrzu. Uważał on, że lotnictwo powinno być wykorzystane przede wszystkim jako samodzielny rodzaj sił zbrojnych, przeznaczony do wykonania jednego zadania strategicznego. Miało nim być pokonanie przeciwnika poprzez zniszczenie jego zaplecza, miast, fabryk, węzłów komunikacyjnych. Podobne poglądy wyrażał także amerykański generał William Mitchell, a także inni oficerowie amerykańscy i angielscy. Z perspektywy dekad, można stwierdzić, że mieli oni wiele racji postulując tworzenie lotnictwa strategicznego i wcielając te plany w życie.

Kolejny światowy konflikt udowodnił znaczenie lotnictwa w każdym zakresie działań, od zwalczania okrętów podwodnych po transport żołnierzy i sprzętu. Charakterystyczne jest jednak, że w obozie faktycznych zwycięzców znalazły się przede wszystkim te państwa które były w stanie przenieść działania wojenne na terytorium przeciwnika poprzez bombardowania strategiczne, a więc Wielka Brytania i Stany Zjednoczone.

W przypadku Japonii sama blokada morska i wyniszczające naloty na miasta sprawiły, że inwazja lądowa nie była potrzeba. Niemcy zostały pokonane na lądzie, ale znaczącym efektem strategicznej ofensywy bombowej było wyniszczenie ich lotnictwa oraz dezorganizacja systemu zaopatrzenia w paliwa.

Ponadto, niemieckie lotnictwo przeznaczone było przede wszystkim do wspierania wojsk lądowych. Nie było w stanie zagrozić położonym w dużej odległości od własnych baz ośrodkom przemysłowym ani radzieckim, a tym bardziej amerykańskim. Ponad jego siły było także wywalczenie panowania w powietrzu nad Wielką Brytanią w roku 1940, co było jednym z punktów zwrotnych w toczącym się konflikcie.

Te wnioski zdominowały pierwsze zimnowojenne doktryny dotyczące użycia lotnictwa (a także strategicznej broni rakietowej). W razie eskalacji konfliktu do skali globalnej wymiany uderzeń atomowych, celem było właśnie terytorium przeciwnika, a przede wszystkim miasta jako całość, już nie poszczególne obiekty w ich obrębie. Mimo znacznych modyfikacji wraz z doświadczeniami płynącymi z kolejnych konfliktów, znaczenie lotnictwa nie maleje. Zmienia się natomiast jego oblicze.

Przez szereg dekad trzonem sił powietrznych rozwiniętych państw były samoloty bojowe, początkowo myśliwskie i bombowe, z czasem wielozadaniowe samoloty bojowe, a więc maszyny przeznaczone do wykorzystania w konwencjonalnym konflikcie zbrojnym, w starciu z przeciwnikiem o podobnym charakterze.

Tymczasem ewolucja konfliktów zbrojnych sprawiła, że pojęcie panowania w powietrzu uległo przeformułowaniu. Trudno wskazać dziś, poza Stanami Zjednoczonymi i Europą Zachodnią oraz kilkoma regionalnymi mocarstwami (jak choćby Rosja, Chiny, Izrael czy Indie), siły powietrzne zdolne do udziału w konwencjonalnym konflikcie zbrojnym. Większość państw świata jeśli dysponuje odrzutowymi samolotami bojowymi, to w niewielkiej liczbie i nierzadko przestarzałymi. Wiele państw Trzeciego Świata zadowala się wręcz samolotami szkolno – bojowymi lub ich odmianami. Ponadto producentów samolotów bojowych jest bardzo niewielu, podobnie ich wyposażenia i uzbrojenia, więc blokada gospodarcza może uziemić te samoloty.

Zarazem zagrożenie z powietrza nie zniknęło. 11 września 2001 roku Stany Zjednoczone padły ofiarą nalotu – tyle że przeprowadzonego w całości na ich własnym terytorium , przy pomocy nie samolotów bojowych ale uprowadzonych maszyn pasażerskich. Te same Stany Zjednoczone musiały od lat osiemdziesiątych rozbudować system kontroli przestrzeni powietrznej na swojej południowej granicy, nie z obawy przed agresją, ale by powstrzymywać przemytników narkotyków. Brazylia od lat dziewięćdziesiątych zainwestowała we flotę samolotów bojowych, ale nie naddźwiękowych myśliwców , ale lekkich samolotów śmigłowych (EMB 314 Super Tucano), z tych samych powodów. Zagrożenia asymetryczne sprawiły, że swoje „lotnictwo myśliwskie” stworzyła nowojorska policja, szkoląc strzelców wyborowych jednostki specjalnej ESU w zwalczaniu bezzałogowych samolotów z pokładów policyjnych śmigłowców.

Te wszystkie zjawiska tworzą nowy obraz roli lotnictwa, zarówno wojskowego jak i służb policyjnych w walce z zagrożeniami asymetrycznymi, a zarazem określają kontekst, w jakim zachodzi interakcja pomiędzy jednostkami specjalnymi a lotnictwem. Niektóre z tych problemów będą omawiane w kolejnych wpisach.

 

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops