Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Reformy a bezpieczeństwo

Michał Piekarski | 2012-07-31
Żołnierze GROM podczas operacji Iraqi Freedom w 2003r. Fot. US Navy

Żołnierze GROM podczas operacji Iraqi Freedom w 2003r. Fot. US Navy

Pod koniec zeszłego tygodnia, Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło założenia reformy systemu dowodzenia Silami Zbrojnymi, której zasadnicza treścią jest likwidacja dowództw Rodzajów Sil Zbrojnych i ustanowienie Dowództwa Generalnego obok Dowództwa Operacyjnego oraz wyznaczenie Sztabowi Generalnemu roli organu planowania strategicznego i doradczego.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Nie jest to zmianą nagłą, postulaty reformy struktury dowodzenia siłami zbrojnymi nie są nowe. Nie jest także nowością plan rozdzielenia sil zbrojnych na komponent odpowiedzialny za przygotowanie wojsk (force provider) i ich użycie (force user), co jest często stosowany przez państwa NATO rozwiązaniem.

Taki podział wynika z założenia, ze działania sil zbrojnych prowadzone są w składzie sil koalicyjnych, lub dobranych do potrzeb zespołach zadaniowych, co oznacza ze rola tradycyjnych rodzajów sil zbrojnych i ich struktur się zmienia. W największym stopniu można to zaobserwować na przykładzie Stanów Zjednoczonych, gdzie poszczególne rodzaje sił zbrojny odpowiedzialne są za wyszkolenie, wyposażenie oraz sprawy administracyjne (w tym dyscyplinarne) sił oddawanych do dyspozycji poszczególnych połączonych dowództw operacyjnych (Unified Combatant Commands), których kompetencje określa obszar odpowiedzialności (jak EUCOM odpowiedzialny za Europę wraz z Rosją czy CENTCOM za Bliski Wschód i część Azji) lub zakres zadań (jak STRATCOM odpowiedzialne za głównie za strategiczne siły odstraszania nuklearnego czy SOCOM).

W Polsce, przez większość okresu po roku 1945, „force provider” był z zasady jednocześnie „force userem” a zadania poszczególnych rodzajów sił zbrojnych i ich komponentów były z góry określone, zgodnie z zakładanym w okresie „zimnej wojny” przebiegiem konfliktu w Europie. Stąd też na przykład brało się wyraźne rozdzielenie sił na te przeznaczone do operacji ofensywnej na Zachodzie i mające osłaniać własne terytorium. Wraz z rozpoczęciem tworzenia w roku 2003 Dowództwa Operacyjnego, podział według wzorów zachodnich, pojawił się także w naszym kraju, a obecne propozycje reformy zmierzają do jego umocnienia. Trzeba pamiętać, że obecnie, Dowództwo Wojsk Specjalnych – w przeciwieństwie do pozostałych Rodzajów Sił Zbrojnych (RSZ) – jest także organem dowodzenia podległymi mu siłami podczas działań, obok Dowództwa Operacyjnego, które dowodzi siłami wydzielonymi na czas misji zagranicznej lub sytuacji kryzysowej przez pozostałe RSZ.

Zobacz także: Zamach: blisko, coraz bliżej?

Opublikowane przez MON założenia nie precyzują, czy i w jakiej formie będzie sprawowane kierowanie poszczególnymi komponentami armii po likwidacji dowództw RSZ – czy będą to np. komórki podległe dowództwom centralnym, inspektoraty, piony w sztabach. Trudno wyobrazić sobie całkowitą likwidację aparatu kierowania i dowodzenie bezpośrednio poszczególnymi związkami taktycznymi lub jednostkami, zwłaszcza że w przypadku Wojsk Specjalnych, oznaczało by to bezpośrednie podporządkowanie względnie niewielkich – w porównaniu choćby ze związkami taktycznymi Wojsk Lądowych – jednostek.

Tu pojawia się zasadniczy problem, który powinien być stale podnoszony w dyskusjach o tej koncepcji reformy i przy innych okazjach. Specyfika operacji specjalnych, a w szczególności stopień politycznego ryzyka i szczególne wymagania dotyczące zabezpieczenia i wsparcia ich działań, w połączeniu z rosnącą rolą sił specjalnych, sprawiły że od ponad dwudziestu lat kolejne państwa tworzą nowe struktury odpowiedzialne za nadzór i dowodzenie operacjami wojsk specjalnych. Polska nie jest żadnym wyjątkiem, a tworząc Wojska Specjalne jako odrębny RSZ stworzyła jedne z najbardziej autonomicznych systemowo sił specjalnych w NATO, które wyróżniają się na tle sojuszników oraz sąsiadów. Każda reforma musi uwzględnić ten potencjał i nie pozwolić na jego zaprzepaszczenie.

Zobacz także: Strzelać nie każdy musi...

Reformy muszą także pogodzić specyficzne wymagania sił specjalnych w tym konieczność podejmowania decyzji obarczonych dużym ryzykiem politycznym, gdzie nierzadko w proces decyzyjny zaangażowani są przedstawiciele politycznych ośrodków decyzyjnych, ale jednocześnie wymagana jest autonomia w zakresie sposobu wykonania zadania i „ręczne sterowanie” może być tragiczne w skutkach, co widoczne jest szczególnie podczas operacji kontrterrorystycznych. Autonomia i łatwość komunikacji z najwyższymi władzami państwa może budzić niechęć lub zazdrość, podobnie jak wyraźna odrębność sił specjalnych w zakresie wyposażenia, szkolenia a nawet kultury organizacyjnej.

Historia sił specjalnych na całym świecie jest pełna przykładów takich konfliktów, wynikających często z zazdrości i braku zrozumienia. Brytyjskich komandosów w roku 1940 uważano w niektórych kręgach wojska za „prywatną armię Churchilla” właśnie z tego powodu, konsekwencje braku współpracy i wzajemnych antagonizmów wielokrotnie boleśnie odczuli Amerykanie, także w Polsce nie obeszło się bez tarć, choć w większości w czasie pokoju. Z drugiej strony system musi być odporny na zbytnie zainteresowanie decydentów operacjami specjalnymi, które w obecnym okresie są coraz bardziej medialne, stają się obiektem wzmożonego zainteresowania a co za tym idzie kolejka osób chcących pławić się w cudzym blasku – choćby przez zabiegi formalno – administracyjne czy zajmowanie formalnych stanowisk nadrzędnych wydłuża się.

Zobacz także: Terrorysta z Polski?

Reasumując, system kierowania operacjami specjalnymi, musi zagwarantować aby decyzje ich dotyczące były podejmowane w sposób efektywny, uwzględniający ich potrzeby ale także dynamikę sytuacji i jej polityczny kontekst. Mówiąc wprost – do procesu decyzyjnego należy dopuścić tylko tych, którzy muszą w nim brać udział, i ani jednej osoby więcej. W warunkach Polski, jest to poważne wyzwanie. Dużą, przyciągającą uwagę mediów sytuacja kryzysowa, choćby zakładnicza (z przywoływanym od dawna hipotetycznym casuem „polskiej Dubrowki” na czele) prawdopodobnie podziała jak magnes na szereg spragnionych medialnego blasku osób, chcących zabłysnąć jako współdecydujący o najbardziej medialnym, siłowym wariancie rozwiązania kryzysu. Wzrastająca złożoność współczesnego środowiska bezpieczeństwa, coraz mniej tradycyjne zagrożenia, zmieniająca się rola poszczególnych elementów systemu bezpieczeństwa państwa sprawia, że szereg struktur i osób może obawiać się o własną przyszłość i w różny sposób uzasadniać swoje istnienie oraz marginalizować tych w których widzą konkurentów. Jest to zjawisko niestety naturalne dla dużych organizacji, a rolą decydentów najwyższego szczebla jest je ograniczać. System bezpieczeństwa państwa ma chronić państwo i jego obywateli a nie etaty.

Nie jest wykluczone, że siły specjalne będą na świecie przeżywały dalszy, dynamiczny rozwój. Być może wzajemne przenikanie się wojska, policji i służb specjalnych zrodzi nowe formy organizacyjne i struktury, adekwatne do przyszłych zagrożeń i możliwości, tak jak rozwój lotnictwa zrodził w dwudziestym wieku niezależne siły powietrzne i każdą reformę, w każdej sferze należy oceniać przez potencjalne przyszłe zagrożenia i szanse, dbając o nie marnowanie już wykonanej pracy.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.