Blogi // Michał Piekarski

 


 

Terrorysta z Polski?

Michał Piekarski  /  17-07-2012  /  1
Fot. FBI

W ostatnich dniach prasa nagłośniła sprawę zatrzymanego na początku czerwca bieżącego roku Artura Ł , który został oskarżony o propagowanie terroryzmu i który prawdopodobnie planował dokonanie zamachu. Czy mamy do czynienia z pierwszym przypadkiem polskiego konwertyty – terrorysty?

Trudno bez znajomości pełnego materiału dowodowego odnieść się do wszystkich aspektów tej sytuacji. Faktem jest że podejrzany ów przypomina inne znane przypadki „samotnych wilków”, zarówno pod względem wieku, wykształcenia i prawdopodobnie drogi która doprowadziła go do radykalizmu. Od znanych wcześniej i opisanych przypadków radykalizacji w społeczeństwie zachodnim (podobnie jak niektóre nowsze incydenty) odróżnia go głównie droga radykalizacji, jaką prawdopodobnie były kontakty internetowe a nie bezpośrednie kontakty.

Zobacz także: Bezpieczne mistrzostwa - pierwsze podsumowanie

Trudno spodziewać się aby powodem radykalizacji była choroba psychiczna, gdyż takową rzadko diagnozuje się u terrorystów. Być może poczucie wyobcowania, odrzucenia, często obserwowany u terrorystów mechanizm względnej deprywacji, poszukiwanie tożsamości w radykalnej ideologii prowadzące do kontestacji i negacji otoczenia społecznego i ustroju politycznego odegrały istotną rolę w tym przypadku.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Trudno także zweryfikować, na ile decyzja o dokonaniu zatrzymania i przedstawienia zarzutów była spowodowana możliwością przejścia przez podejrzanego od słów do czynów. Sądząc po treściach umieszczanych w sieci, a przypisywanych mu filmów oraz relacjach mediów, jest możliwe, że etap gotowości do użycia przemocy był już bliski. Nie jest jednak jasne, czy podejrzany miał wiedzę, umiejętności i możliwości pozwalające na dokonanie zamachu. Należy jednak pamiętać, że szereg metod ataku nie wymaga specjalnych umiejętności ani zaplecza technicznego, a same eksperymenty choćby z urządzeniami wybuchowymi mogą okazać się niebezpieczne dla osób postronnych. Nie można wykluczyć także, że zbliżające się rozpoczęcie rozgrywek piłkarskich Mistrzostw Europy miało wpływ na tą decyzję. Z uwagi na skalę problemów związanych z bezpieczeństwem tej imprezy, taką decyzję trudno skrytykować.

Zobacz także: Strzelać nie każdy musi...

Niewątpliwie jednak, poza sprawą Christiana Ganczarskiego, obywatela Niemiec urodzonego w Gliwicach, skazanego za współudział w zamachu na synagogę na tunezyjskiej wyspie Dżerba, jest to prawdopodobnie pierwsza próba udziału Polaka w ruchu terroryzmu islamskich fundamentalistów. Wprawdzie w tej sprawie o winie zdecyduje sąd, ale można powiedzieć, że Polska coraz bardziej zbliża się do momentu kiedy dojdzie w naszym kraju do bezpośredniej groźby zamachu terrorystycznego, lub wręcz zostanie on przeprowadzony. Nie można się łudzić, że sprawa Artura Ł. pozostanie jedyną. Wraz z postępującą heterogenizacją społeczeństwa, dużą ekspozycją (także internetową) polskich obywateli na treści radykalne, oraz innymi procesami przemian kulturowych, będą pojawiać się nowi chętni do wzięcia udziału w „świętej wojnie” czy to w wydaniu islamistycznym, rasistowskim, być może jeszcze innym. Polaryzacja polityczna i konflikty ideologiczne w społeczeństwie (vide przypadek ataku Ryszarda C. z Łodzi) oznaczają, że wzrasta zagrożenie aktami przemocy na tym tle.

Aktywność międzynarodowa Polski, udział w operacjach zagranicznych, sojusz z USA,, nagłośniona sprawa tzw „tajnego więzienia CIA”, dobre relacje z Izraelem oraz otwarte granice i heterogeniczne społeczeństwo Europy są z kolei czynnikami zewnętrznymi, które podnoszą ryzyko ataku terrorystycznego w Polsce, lub wymierzonego w polskich obywateli poza granicami naszego państwa.

Zobacz także: Wpływ imigrantów na wybrane aspekty bezpieczeństwa państw europejskich

Wszystkie te zjawiska oznaczają, że nie można spocząć na laurach sukcesu, jakim był spokojny przebieg EURO 2012. System bezpieczeństwa państwa musi być stale doskonalony, gdyż zagrożenia ewoluują a potencjalni sprawcy uczą się na błędach poprzedników. Szereg problemów i wad, widocznych w zakresie zwalczania terroryzmu, wciąż czeka na ich rozwiązanie i usunięcie i pozostaje mieć nadzieję, że dokona się to zanim zostaną ujawnione w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.

Komentarze

1
Alamutu / 16-06-2015, 08:42
I'm not great with html, but I think there's a simple way to add a bynile to the beginning of my blog posts under the title. Is there anywhere I can find a step-by-step guide on how to do this?. The blog is set up on WordPress, and is using the pilcrow theme I hope this helps?.
   1 / 1   

Wybrane dla Ciebie

 


Co jest niezbędne w uzbrojeniu komandosa »
uzbrojenie

 


Na czym polega: monitoring ze sztuczną inteligencją  » Podpowiadamy, jakie urządzenia chronią Twoje informacje »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Co zabrać ze sobą na zimową wyprawę »
sprzet na zime

 


Dobierz pojazd elektryczny na niedostępne tereny »

Olej w piance? Do czego to służy »

pojazd elektryczny
olej do czyszczenia

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
ubrania taktyczne

 


Jakie buty na zimowe wyprawy »
kursy strzeleń
05/07/2020

 


Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Aktualny numer

6/2021
SPECIAL OPS 6/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - Master of protection
  • - Bicykle dla specjalsa?
Autor bloga
Michał Piekarski
Inne artykuły tego autora
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl