Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Mazurskie BORSUKI

Nowe wozy bojowe piechoty Wojska Polskiego

Marcin Kaczmarek | 2023-02-13
Transporter opancerzony BWP Borsuk. Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego

Transporter opancerzony BWP Borsuk. Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna wdrażanie do produkcji oraz użytkowania rewolucyjnego na skalę światową gąsienicowego, bojowego wozu piechoty Borsuk (jednego z nielicznych mogących pokonywać przeszkody wodne z marszu - bez przygotowania), wykorzystującego pionierski system ogniowy bezzałogowej wieży ZSSW-30, będącej ewenementem w swojej klasie. WP planuje złożenie zamówienia na ponad 1000 szt. nowej wysokoefektywnej platformy bojowej.

Zobacz także

Marcin Kaczmarek APACHE AH-64E GUARDIAN programu KRUK przyszłym śmigłowcem szturmowym polskiego lotnictwa Wojsk Lądowych

APACHE AH-64E GUARDIAN programu KRUK przyszłym śmigłowcem szturmowym polskiego lotnictwa Wojsk Lądowych APACHE AH-64E GUARDIAN programu KRUK przyszłym śmigłowcem szturmowym polskiego lotnictwa Wojsk Lądowych

Apache - legendarny lud nieposkromionych wojowników, którzy rodzili się i żyli, by walczyć, grupy ostatnich wolnych Indian (spokrewnionych z Atabaskami) zamieszkujących obszar stanów Arizony i Nowego Meksyku,...

Apache - legendarny lud nieposkromionych wojowników, którzy rodzili się i żyli, by walczyć, grupy ostatnich wolnych Indian (spokrewnionych z Atabaskami) zamieszkujących obszar stanów Arizony i Nowego Meksyku, plemienia zawierającego między innymi szczepy Kiowa, Mescalero, Jicarilla, Chiricahua, ludu słynnych wodzów, takich jak Geronimo, Cochise, Mangas Coloradas, Juha, Victorio, których nieustępliwa walka o wolność uczyniła z nich ikonę wszystkich Indian. Apache na tle pozostałych indiańskich plemion...

Marcin Kaczmarek AW149 „„Perkoz”

AW149 „„Perkoz” AW149 „„Perkoz”

1 lipca bieżącego roku na terenie zakładów PZL-Świdnik (Leonardo Helicopters) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 śmigłowców AW149. Integralną częścią zawartej umowy...

1 lipca bieżącego roku na terenie zakładów PZL-Świdnik (Leonardo Helicopters) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 śmigłowców AW149. Integralną częścią zawartej umowy o wartości 8,25 mld zł jest pakiet logistyczny oraz szkoleniowy (w tym dostawa zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkolnego).

Inter Cars Co zabrać na off road? Akcesoria off roadowe

Co zabrać na off road? Akcesoria off roadowe Co zabrać na off road? Akcesoria off roadowe

Przygotowując się na jazdę po wymagającym terenie, warto pamiętać nie tylko o dokładnym sprawdzeniu pojazdu, ale również o zabraniu przydatnych akcesoriów. Czasami nawet warto zabrać więcej rzeczy niż...

Przygotowując się na jazdę po wymagającym terenie, warto pamiętać nie tylko o dokładnym sprawdzeniu pojazdu, ale również o zabraniu przydatnych akcesoriów. Czasami nawet warto zabrać więcej rzeczy niż dopuścić do sytuacji, w której okaże się, że ze względu na brak potrzebnych akcesoriów nie da się kontynuować podróży. Jeżeli jednak chodzi o wyposażenie off roadowe, zdecydowanie opłaca się stawiać na jakość.

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) 

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Do późnych lat 50. bojowy wóz piechoty był tylko i wyłącznie środkiem transportu na pole walki, mającym śladowe uzbrojenie wspierające desantowanych żołnierzy (gąsienicowe amerykańskie wozy M-113, brytyjskie BV-432, niemieckie Schützenpanzer Lang HS.30, szwedzkie Pansarbandvagn 301, austriackie Saurer 4K 4FA-G2, francuskie AMX-VCI). 

Przełomem w konstruowaniu i wyznaczaniu nowych standardów dla przyszłych bojowych wozów piechoty okazał się radziecki transporter opancerzony BMP-1 (Bojewaja Maszina Piechoty) od początku projektowany jako gąsienicowy, pływający silnie uzbrojony pojazd do walki na terenach objętych wyprzedzającymi taktycznymi uderzeniami jądrowymi.

BMP-1 był pierwszym pojazdem dostarczającym żołnierzy bezpośrednio na pole walki z wielopoziomowym wsparciem ogniowym zwalczającym zarówno siłę żywą, jak i pojazdy opancerzone oraz czołgi przeciwnika (niskociśnieniowa 73 mm armata 2A28 Grom, kierowane przewodowo kumulacyjne pociski przeciwpancerne 9M14 „Malutka”).

Radziecki wóz wchodząc do służby był rewolucją zarówno w kwestii zastosowanych technologii, jak i rozwiązań konstrukcyjnych definiujących na nowo sposób działania wojsk zmechanizowanych, taktyki użycia bojowych wozów piechoty (dzięki nowej koncepcji pojazdu bojowe wozy piechoty i czołgi mogły w końcu równocześnie uzupełniać się, wypełniając wzajemnie braki w szybkości działania, poziomie opancerzenia oraz sile ognia). 

Nowy wóz został zaprezentowany na defiladzie w Moskwie w 1967 r., wprowadzając w osłupienie zaproszonych obserwatorów z USA oraz państw NATO. Pod wpływem tego defiladowego impulsu w RFN skonstruowano BWP „Marder”, w USA BWP „Bradley”, a w Wielkiej Brytanii BWP „Warrior”.

Wóz BMP-1 charakteryzował się niską sylwetką i niespotykaną mobilnością (nawet jak na dzisiejsze standardy), utrudniającą wykrycie i zniszczenie, a przede wszystkim możliwością pokonywania przeszkód wodnych z marszu. 

Na chwilę obecną po prawie 50 latach użytkowania BWP-1 w polskiej armii pojazd nie spełnia w zasadzie żadnych wymagań współczesnego pola walki (chociaż w warunkach konfliktu asymetrycznego jest idealnym przykładem wozu mogącego „wszystko” za sprawą kreatywności załogi).

O tym, że BWP-1 wymaga pilnego zmodernizowania (poszukiwania ewentualnego następcy) wiadomo było od dawna, już w 1992 r. sztabowcy Wojska Polskiego mieli tego świadomość, niestety proces ten był regularnie odkładany (finansowanie, brak koncepcji i kierunku modernizacji) doprowadzając do sytuacji, w której brygady zmechanizowane WP nadal mają na wyposażeniu ponad tysiąc praktycznie bezużytecznych (w kwestii zwalczania wozów bojowych przeciwnika) pojazdów.

Od starego BeWuPa po rewolucyjnego Borsuka

Droga do obecnego BWP „Borsuk” była długa i nieefektywna, obejmowała kilka projektów modernizacji platformy BWP-1 oraz parę bardzo ciekawych, innowacyjnych konstrukcji. 

 •  BWP-40

Propozycja Huty Stalowa Wola, polegająca na osadzeniu na podwoziu BWP-1 nowej wieży uzbrojonej w 40 mm armatę Bofors Weapons Systems (szwedzkiego bojowego wozu piechoty CV90). BWP-1 w tym wariancie modernizacyjnym utracił pływalność. W 1993 r. po przeprowadzonych testach odstąpiono od modernizacji BWP-1 do standardu BWP-40.

 •  BWP-95

Kolejna nieudana próba (a raczej kolejne podejście do nakreślenia koncepcji modernizacji wozów BWP-1) podjęta w 1995 r. przez Hutę Stalowa Wola w kooperacji z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Maszyn Ziemnych i Transportowych oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Mechanicznego, polegająca podobnie jak w przypadku BWP-40 na wymianie wieży na nową, wyposażoną w 23 mm armatę 2A14 (produkcji Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.), działa bezodrzutowego SPG-9 kal. 73 mm oraz karabinu maszynowego PKT 7,62 mm.

Wóz poza modernizacją uzbrojenia posiadał pakiet ochrony balistycznej w postaci paneli kompozytowo-reaktywnych CEAWA-1 (72 szt. paneli o łącznej masie 900 kg, rozmieszczonych zarówno na kadłubie, jak i wieży), system ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej Deugra, nowy pasywny przyrząd obserwacyjny dowódcy POD-72 Liswarta, pasywny przyrząd obserwacyjny kierowcy PNK-72 Radomka oraz system samoobrony Obra-1.

Pomimo wzrostu masy pojazdu wóz zachował pełną zdolność pływania za sprawą nowych osłon górnego biegu gąsienic znacząco zwiększających wyporność kadłuba.

 • BWP-2000

Poza usiłowaniem efektywnego zmodernizowania wozów BWP-1 poszukiwano alternatywnego sposobu pozyskania pojazdu mogącego zastąpić konstrukcję BWP-1, jedną z takich możliwości był BWP-2000 zaproponowany przez Bumar-Łabędy z Gliwic, który stanowił połączenie kadłuba polskiego ciągnika gąsienicowego SPG-1 Kalina i włoskiej wieży OTO Melara T60/70A. BWP-2000 na tle BWP-1 wyróżniał się potężnym uzbrojeniem w postaci stabilizowanej armaty kalibru 60 mm oraz dwukomorowej wyrzutni pocisków przeciwpancernych TOW.

Wóz charakteryzował się ponadwymiarowymi gabarytami i masą aż 29 t (przy oczywistym braku pływalności), niepowiązaną w znaczący sposób z ochrona balistyczną. Pojazd jako nieperspektywiczny został odrzucony (tym bardziej że w tym samym czasie priorytetem okazał się projekt lżejszego, bardziej zaawansowanego technicznie pływającego kołowego transportera opancerzonego, obecnego wozu Rosomak).

 • BWP-1M Puma

Celem modernizacji BWP-1 do standardu BWP-1M Puma było maksymalne podniesienie potencjału wozu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów (przy zachowaniu pierwotnego uzbrojenia wozu w postaci 73 mm armaty 2A28 Grom). Modernizacja wozu nie doszła do skutku, podobnie jak wcześniejsze propozycje).

 • UPG ANDERS

Projekt nowej innowacyjnej Uniwersalnej Platformy Gąsienicowej UPG (będącej polską wizją pojazdu pola walki - wzorem amerykańskiego programu Future Combat Systems) Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Gliwice zaprezentował na MSPO Kielce w 2010 r. Pojazd pokazano w dwóch wariantach: WWO - Wozu Wsparcia Ogniowego z wieżą uzbrojoną w szwajcarską armatę gładkolufową RUAG CTG (Compact Tank Gun) kal. 120 mm oraz BWP - Bojowego Wozu Piechoty (z wieżą Hitfist-30P użytkowaną już na KBWP Rosomak).

W 2011 r. na kolejnym MSPO zaprezentowano BWP Anders w konfiguracji z bezzałogową wieżą Hitfist-OWS (znacznie lżejszą, o prawie 500 kg, od załogowej wieży Hitfist-30P). Konstrukcja Anders w szeregach MON nie wywołała większego zainteresowania i była bardziej traktowana jako demonstrator technologii na drodze do stworzenia nowego bojowego wozu piechoty idąc w kierunku założeń taktyczno-technicznych pływającej platformy Borsuk.

 • BWP-1M RCWS-30/ORCWS-30

BWP-1M RCWS-30/ORCWS-30 jest modernizacją BWP-1M Puma, polegającą na zabudowie nowej lekkiej bezzałogowej stabilizowanej wieży RCWS-30 RAFAEL (uzbrojonej w karabin maszynowy 7,62 mm o kącie opuszczenia/podniesienia lufy -20°/+60°) oraz wyposażenia wozu w nowy napęd (powerpack). BWP-1M RCWS-30/ORCWS-30 nadal pozostaje w ofercie WZM na modernizację wozów BWP-1.

 • BWP-1 WZM (Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z Poznania)

Ostatni z projektów modernizacji BWP-1 (zaprezentowany w Kielcach na XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO w 2021 r.), będący odpowiedzią na fazę analityczno-koncepcyjną zadania Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa obrony Narodowej dotyczącego modułu batalionowego wyposażonego w zmodernizowane bojowe wozy piechoty BWP-1.

Modernizacja wozu obejmuje podniesienie stropu kadłuba, wzmocnienie układu zawieszenia, zabudowę systemu ogrzewania i klimatyzacji ze zintegrowanym układem filtrowentylacji (ABC), doposażenie pojazdu w system wykrywania skażeń NBC oraz system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu.

Zmodernizowany wóz posiada ochronę balistyczną na poziomie „III” STANAG 4569A, która może być zwiększona w razie potrzeby do poziomu „IV” i przeciwminowej STANAG 4569B poziomu „I” (wybuchów granatów ręcznych, subamunicji oraz innych małych przeciwpiechotnych ładunków wybuchowych detonowanych pod kadłubem pojazdu).

Pojazd posiada zdalnie sterowany (bezzałogowy) wieżowy moduł uzbrojenia Cockerill 1030 z 30 mm armatą automatyczną ATK Mk44S Bushmaster II z 7,62 mm karabinem maszynowym UKM-2000C (interoperacyjnie zgodny z systemem ZSSW-30), głowicą optoelektroniczną, zintegrowaną dwururową wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz ośmioma wyrzutniami granatów dymnych (zintegrowanych z systemem samoobrony SSP-1 Obra-3). Zmodernizowany wóz napędzany jest przez silnik wysokoprężny MTU6R 106 TD21 o mocy 326KM. 

Załoga w nowej konfiguracji pojazdu to: 

 • dowódca/operator uzbrojenia,
 • kierowca/mechanik,
 • desant w postaci 6 żołnierzy. 

Zmodernizowana konstrukcja zachowała możliwość pływania, spełniając podstawowy wymóg WP. 

 • Bojowy wóz piechoty Borsuk

24 października 2014 r. ruszył program nowego pływającego bojowego wozu piechoty w ramach projektu „Obronność i Bezpieczeństwo Państwa” (Nowy bojowy, pływający wóz piechoty realizowany na podstawie umowy DOB-BiO5/001/05/2014 z NCBR o wykonanie i finasowanie projektu opracowywanego na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa w ramach konkursu nr 5/2014). Na realizację projektu konsorcjum kooperantów pod przewodnictwem Huty Stalowa Wola S.A. (głównego beneficjenta) otrzymało kwotę 62 mln zł z dofinansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (13 mln zł wkładu własnego HSW S.A.). 

Na konsorcjum kooperantów złożyły się: 

 • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp. z o.o. ROSOMAK S.A., 
 • Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., 
 • Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., 
 • Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, 
 • Wojskowy Zakład Elektroniczny S.A., 
 • Wojskowa Akademia Techniczna, 
 • Politechnika Warszawska, 
 • Akademia Sztuki Wojennej.

W 2017 roku konsorcjum HSW podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowało model przyszłego bojowego wozu piechoty Borsuk. W 2018 r. również na MSPO zademonstrowano funkcjonalny prototyp - demonstrator technologii pojazdu. W 2019 roku pokazano pierwszy prototyp BWP Borsuk z licznymi poprawkami w stosunku do modelu z poprzedniego roku. 

Od ubiegłego 2022 r. program BWP Borsuk gwałtownie przyspieszył w związku z sytuacją za wschodnią granicą Polski (WP zamówiło dodatkowe cztery wozy aby maksymalnie zintensyfikować cykl dopuszczenia nowej konstrukcji do eksploatacji).

Obecnie trwają testy mające potwierdzić (i ewentualnie skorygować) słuszność założeń taktyczno-technicznych pojazdu na poligonie w Orzyszu (Bemowo Piske) przez żołnierzy 15. Brygady Zmechanizowanej, kwalifikujące (w trybie pilnym) nowy wóz do roli podstawowego pojazdu polskich pododdziałów zmechanizowanych.

BORSUK - konstrukcja, parametry, wyposażenie

Założenia konstrukcyjne nowego polskiego transportera opancerzonego zostały oparte na zasadniczym wymogu pływalności pojazdu. Polska jest krajem obfitującym w jeziora zgrupowane w dużej mierze w północno-wschodniej części kraju (Pojezierze Mazurskie) w istotnym strategicznie rejonie tzw. „Przesmyku Suwalskiego” (terenu graniczącego z Obwodem Kaliningradzkim Rosji) o liczbie jezior (o powierzchni większej niż 1 ha) szacowanej na 7081 zalewisk polodowcowych połączonych kanałami o łącznej powierzchni aż 2813,77 km², mających istotny wpływ na operacje defensywno-ofensywne.

Poza pokonywaniem przeszkód wodnych obszaru Mazur dla przyszłego BWP pozostaje istotna kwestia przepraw przez takie kluczowe polskie rzeki jak: Bug, Wieprz, San, Narew, Biebrza, Wisła, Warta oraz Odra (geografia północnego i południowego terenu Polski przepełniona rzekami i lasami trudnymi do pokonania - średnio co 35-60 km można napotkać przeszkodę wodną o szerokości do 100 m, a od 250-300 km przeszkodę wodną o szerokości od 100 do 300 m).

Właściwości pływalności nowej konstrukcji podporządkowano prawie wszystkie parametry i funkcje - co za tym idzie kompromis pomiędzy masą pojazdu (opancerzeniem związanym z przeżywalnością pojazdu na polu walki) a objętością kadłuba (wypornością powiązaną z pływalnością wozu), czyli gabarytami mającymi wpływ na wykrycie pojazdu. 

Kadłub Borsuka wykonany został z pancernych blach stalowych uzupełnionych o dodatkowe płyty pancerza specjalnego (kevlarowego i ceramicznego) i podzielony jest w typowy dla bojowego wozu piechoty sposób - z przedziałem napędowym w jego przedniej sekcji, bojowym w środkowej oraz desantowym (wyposażonym w rampę) z tyłu pojazdu.

Podstawowe opancerzenie Borsuka zapewnia ochronę wg standardu NATO STANAG 4569A na poziomach:

 • „IV” dla przodu kadłuba i wieży - odporność na pociski WKM 14,5×114 mm (uzbrojenie BTR-80 i BRDM-2) przeciwpancerno-zapalające B-32 z odległości 200 m, odporność na 20 mm odłamki artyleryjskie zdetonowanego 155 mm odłamkowego pocisku artyleryjskiego na dystansie powyżej 25 m, 
 • „III” dla burt kadłuba (pociski 7,62×51 mm przeciwpancerne z rdzeniem węglika wolframu z odległości 30 m, pociski 7,62×54 mm przeciwpancerno-zapalające B32 z odległości 30 m, 20 mm odłamki zdetonowanego 155 mm odłamkowego pocisku artyleryjskiego na dystansie 60 m), 
 • „II” dla boków wieży (pociski 7,62×39 mm przeciwpancerno-zapalające BZ z odległości 30 m, 20 mm odłamki zdetonowanego 155 mm odłamkowego pocisku artyleryjskiego na dystansie 80 m). 

Odporność pojazdu na wybuchy min oraz ładunków improwizowanych IED zawarta jest na poziomie IIIa/IIIb STANAG 4569B (8 kg ładunek wybuchowy dla poziomu IIIa – eksplozji pod dowolnym kołem lub pod gąsienicą pojazdu, poziom IIIb – eksplozji pod centralną częścią kadłuba pojazdu).

Dla porównania odporność pancerza BWP-1 szacowana jest poziomie 12,7 mm (przedniej półsfery) oraz opancerzenia burt, góry oraz tyłu pojazdu na poziomie kalibru 7,62×51 mm NATO. Borsuk może być dopancerzony w dodatkowe panele pancerza zwiększające masę pojazdu (do ok. 28-30 t), za sprawą których wóz traci pływalność. 

Napęd Borsuka zapewnia Power Pack wyposażony w silnik MTU 8V199TE20, który charakteryzuje się następującymi parametrami technicznymi (BWP-1):

 • turbodoładowany diesel V8 (UDT-20, wolnossący diesel V6),
 • pojemność skokowa: 15,9 litra (15,8 litra),
 • moc znamionowa: 720 KM 2300 obr./min (300 KM 2600 obr/min),
 • moment obrotowy: 2700 Nm 1500 obr./min (1050 Nm 1500 obr./min),
 • masa zespołu napędowego: 1135 kg (1650 kg).

Silnik zasprzęglony jest z automatyczną przekładnią Perkins Engine Company Ltd X300, zapewniającą cztery biegi jazdy do przodu oraz dwa do jazdy do tyłu (w BWP-1 skrzynią przekładniową jest reduktor typoszeregu 765-12-z13, manualny - z pięcioma trybami jazdy do przodu oraz biegiem wstecznym). 

Borsuk wyposażony jest w dwa wysokowydajne pędniki zapewniające maksymalną wydajność podczas przepraw wodnych (BWP-1, napęd realizowany jest przez mało sprawne przewijanie gąsienic wytwarzających strugę wodną w kanałach błotnikowych).

Zawieszenie pojazdu oparte jest na sześciu wahaczach hydropneumatycznych na których osadzone jest 12 kół nośnych opasanych (w opcji) przez nowatorskie bardzo lekkie bezogniwowe, eastomerowe gąsienice zmniejszające masę pojazdu (poprawiające w znaczący sposób wyporność wozu), znacznie cichsze, ale niestety mniej trwałe od standardowych gąsienic stalowych. 

Podstawowe parametry taktyczno-techniczne BWP Borsuk (BWP-1):

 • długość: 7600 mm (6740 mm),
 • szerokość z dodatkowymi panelami opancerzenia: 3400 mm (2940 mm),
 •  wysokość do stropu wieży: 2900 mm (2150 mm),
 • masa w konfiguracji pływającego wozu bojowego: 26 000 kg (13 500 kg),
 •  prędkość:
 • droga utwardzona: 65 km/h (65 km/h),
 • woda: 8 km/h (7 km/h),
 • załoga: 3 osoby - dowódca, działonowy, kierowca (3 osoby - dowódca, działonowy, kierowca),
 • desant: 6 żołnierzy (8 żołnierzy).

Borsuk wyposażony jest w zautomatyzowany System Kierowania Ogniem polskiej produkcji firmy WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego oparty na stabilizowanych głowicach optoelektronicznych (GOD-1 dowódcy, GOC-1 celowniczego), kamery termowizyjne i telewizyjne (system obserwacji dookólnej SOD) wraz z dalmierzem pomiaru laserowego, automatycznym systemem samoobrony (opromieniowania) SSP-1 „Obra-3”, obejmującym zasadnicze oczujnikowanie oraz system wykonawczy w postaci ośmiu wyrzutni granatów multispektralnych. Poza powyższymi Borsuk wyposażony został w układ filtrowentylacji ABC, system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu oraz dodatkowy agregat prądotwórczy APU. 

Uzbrojenie 

Główne uzbrojenie pojazdu Borsuk jest oparte na automatycznej armacie firmy Orbital ATK Mk44S Bushmaster II kalibru 30 mm (znajdującą się również na wyposażeniu wozów M1126 Stryker, M2 Bradley) i sprzężony z nią uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych PPK Spike-LR.

Armata Orbital ATK Mk44S Bushmaster II przystosowana jest do strzelania amunicją programowalną ABM i posiada dwudrożny system zasilania w amunicji. Szybkostrzelność armaty zawarta jest w zakresie od 100 do 200 strz./min w zależności od rodzaju amunicji. 

ATK Mk44S Bushmaster II jest pochodną 25 mm armaty M242 Bushmaster, wykorzystuje ona 70% tych samych części, jednocześnie zwiększając siłę ognia aż o 50% przy 20% wzroście wielkości kalibru. Armatę można w prosty sposób konwertować na kaliber 40 mm, masa armaty to 160 kg, prędkość wylotowa pocisków 1080 m/s, zasięg skuteczny ognia kształtuje się na poziomie 3000 m.

Przeczytaj także: APACHE AH-64E GUARDIAN programu KRUK przyszłym śmigłowcem szturmowym polskiego lotnictwa Wojsk Lądowych >>

UKM-2000C jest polskim uniwersalnym karabinem maszynowym (produkcji Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A.) opartym na kalibrze 7,62x51 mm NATO, prędkość początkowa pocisku wynosi 850 m/s, szybkostrzelność teoretycznej 700-850 strz./min i skutecznym zasięgu ognia do 1500 m.

 

Przeciwpancerny izraelski (Rafael Advanced Defense Systems) pocisk PPK (o działaniu „odpal i zapomnij” - Fire and Forget) Spike-LR (Long Range) posiada tandemową głowicę kumulacyjną (pierwszy ładunek tandemu odpowiada za przebicia pancerza reaktywnego, natomiast drugi jako ładunek główny i pokonanie pancerza finalnego o grubości sprowadzonej powyżej 700 mm stali pancernej).

Masa zasadniczego ładunku kumulacyjnego pocisku wynosi około 2 kg. Skuteczny zasięg rażenia celu wynosi od 200 do 4000 m. W 2004 r. PPK Spike wygrał przetarg na PPK WP i wszedł na wyposażenie polskiej Armii. Produkcję licencyjną uruchomiono w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej. 

ZSSW-30 (Zdalnie Sterowany System Wieżowy)

W 2013 r. MON rozpisało założenia na opracowanie nowego bezzałogowego systemu wieży dla transporterów eksploatowanych w WP (alternatywnych dla włoskich wież Hitfist-30P będących na wyposażeniu KTW Rosomak, których produkcji w wyniku błędnych decyzji MON zaprzestano w 2013 r., przez co ukompletowano zaledwie pięć batalionów wozów Rosomak) z możliwością wykorzystania w innych, nowoprojektowanych wozach bojowych (perspektywicznego polskiego pływającego BWP). 

ZSSW-30 jest zdalnie sterowanym systemem wieżowym do zwalczania, niszczenia oraz obezwładniania zarówno lekko, jak i silnie opancerzonych obiektów przeciwnika. Wieża ma kąt ostrzału poziomego 360 stopni oraz pionowego w zakresie -9 do +60 stopni. 

Wieża posiada dwuosiową stabilizację uzbrojenia podstawowego (armaty i karabinu maszynowego), dysponuje urządzeniami obserwacyjnymi w trybie Hunter-Killer oraz Killer-Killer, systemem wykrywania opromieniowania laserowego OBRA-3 (SSP-1) zintegrowanym z 8 wyrzutniami granatów dymnych, systemem komunikacji wewnętrznej FONET, możliwością prowadzenia ognia w trybie automatycznym i awaryjnym. 

Badania kwalifikacyjne wieży ZSSW-30 zapoczątkowano w styczniu 2020 r. Wykonawca po badaniach kwalifikacyjnych prowadzonych jesienią 2020 r. nie sformułował wniosków wymagających korekt konstrukcyjnych. Sytuacja ta pozwoliła na rozpoczęcie z początkiem 2021 r. rozmów z Inspektoratem Uzbrojenia, dotyczących określenia warunków przygotowania zamówienia na około 340 egzemplarzy zestawów wieżowych. 

5 lipca 2022 r. w Hucie Stalowa Wola S.A. Wicepremier MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawy ZSSW. Umowa została zawarta przez Agencję Uzbrojenia MON z konsorcjum spółek na czele Hutą Stalowa Wola S.A. i objęła dostarczenie do 2027 r. na wyposażenie WP 341 szt. kompletnych zestawów ZSSW. 

Docelowe zapotrzebowanie WP na system wieżowy ZSSW-30 zostało określone na ponad 1500 szt., zarówno dla kołowych, jak i gąsienicowych bojowych opancerzonych transporterów piechoty (Rosomak/Borsuk).

Borsuk w Wojsku Polskim

Ukraiński konflikt sprawił, iż Wojsko Polskie w trybie pilnym rozpoczęło poszukiwanie (celem zakupu interwencyjnego) dużej liczby nowoczesnych pojazdów pancernych (czołgów, armatohaubic, bojowych wozów piechoty) dostępnych od „zaraz”, co niejako stworzyło niezamierzone zagrożenie dla rozwoju i zakupu nowo projektowanego polskiego BWP Borsuk. 

W kręgach polskich sztabowców zrodził się pomysł o przezbrojeniu części pododdziałów zmechanizowanych WP w BWP obcej produkcji (M2 Bradley, K21/AS21 Redback) stawiając pod znakiem zapytania docelową liczbę przyszłych Borsuków. 

Konsorcjum HSW zdeklarowała możliwość produkcji BWP Borsuk na poziomie 60 wozów w pierwszym roku produkcji oraz ich 120 szt. w kolejnych latach (dając możliwość przezbrojenia ok. 10 batalionów zmechanizowanych w okresie od 5 do 6 lat). 

Pomysł zakupu obcego BWP (niekoniecznie lepszego) zmniejszającego liczbę zamówienia na w pełni polski BWP powiązany jest oczywiście ze wzrostem ich ceny jednostkowej. Plan zakupu BWP Borsuk przewiduje, że do końca 2024 r. do WP trafi około 14 wozów, a do końca 2029 r. ok. 580 pojazdów, zasilając wspomniane 10 batalionów pododdziałów zmechanizowanych, rozlokowanych w północno-wschodniej części Polski (16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka).

Na chwilę obecną pretendentem do szybkiego zastąpienia BWP-1 są silnie opancerzone południowokoreańskie wozy piątej generacji K21/AS21 Redback (o masie 42 t, opancerzonych na poziomie STANAG 4569 level V/VI, mogących zabrać 8-załogowy desant, wozów wyposażonych w systemy: Iron Fist & Iron Vision), testowanych obecnie przez pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej.

K21/AS21 Redback miałby docelowo operacyjnie współdziałać z wozami Abrams na kierunku wschodniej flanki (Białoruś), natomiast BWP Borsuk z wozami K2 Black Panther na terenie przesmyku suwalskiego rozgraniczającego Obwód Kaliningradzki z postsowiecką Białorusią.

Wozy bojowe Borsuk miałyby też (z kolejnymi nowo wyprodukowanymi pojazdami) uzupełniać K21/AS21 Redback w nowo formowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego (w miejsce rozformowanych w 2015 r. kluczowych jednostek flanki wschodniej w postaci: 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. marszałka Józefa Piłsudskiego, 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie, 1. Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego, 3. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie) z dowództwem w mieście Ciechanów, rozlokowanych w prawie 14 jednostkach w obrębie województwa podlaskiego. 

Zdjęcia: Archiwum 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Barrett Firearms MRAD

Barrett Firearms MRAD Barrett Firearms MRAD

Nazwisko Barrett, zawarte w nazwie amerykańskiej wytwórni broni z Murfreesboro w stanie Tennessee, jest od prawie pół wieku synonimem wielkokalibrowego karabinu wyborowego. Nic dziwnego, żadnej innej broni...

Nazwisko Barrett, zawarte w nazwie amerykańskiej wytwórni broni z Murfreesboro w stanie Tennessee, jest od prawie pół wieku synonimem wielkokalibrowego karabinu wyborowego. Nic dziwnego, żadnej innej broni w tej klasie nie udało się bowiem osiągnąć takiej popularności jak samopowtarzalnemu „Light Fifty” tego producenta („SPECIAL OPS” 3/2014). Firma Barrett nie spoczęła jednak na laurach po takim sukcesie, lecz rozwija także inne konstrukcje, w tym kolejne karabiny dla snajperów. Jej Multi-Role Adaptive...

Matys/Karol Wspólne ćwiczenia w Chorwacji

Wspólne ćwiczenia w Chorwacji Wspólne ćwiczenia w Chorwacji

Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej...

Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego...

Ireneusz Chloupek Strzelba Benelli M4

Strzelba Benelli M4 Strzelba Benelli M4

Strzelby gładkolufowe w różnorodnych zastosowaniach bojowych to przede wszystkim proste „pompki”, czyli konstrukcje powtarzalne, w których osiągnięcie odpowiedniej szybkostrzelności wymaga bardzo dobrego...

Strzelby gładkolufowe w różnorodnych zastosowaniach bojowych to przede wszystkim proste „pompki”, czyli konstrukcje powtarzalne, w których osiągnięcie odpowiedniej szybkostrzelności wymaga bardzo dobrego opanowania płynnego ręcznego przeładowywania metodą pump-action. Pod tym względem przewagę nad nimi mają strzelby samopowtarzalne, choć w ich przypadku znacznie trudniej jednak zapewnić niezawodność działania przy korzystaniu z różnych odmian amunicji o specjalnym przeznaczeniu. Wśród niewielu samopowtarzalnych...

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2017

MSPO 2017 MSPO 2017

XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego [MSPO] odbyła się w tym roku w dniach 5-8 września 2017 r. Z uwagi na jubileuszowy charakter wydarzenia, tym razem Targi Kielce otworzyły swoje podwoje...

XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego [MSPO] odbyła się w tym roku w dniach 5-8 września 2017 r. Z uwagi na jubileuszowy charakter wydarzenia, tym razem Targi Kielce otworzyły swoje podwoje nie tylko dla "branżowych gości", ale i dla okolicznych mieszkańców, realizując "Dni Otwarte MSPO" w weekend 9-10 września 2017 r. Dzięki wydłużeniu czasu prezentacji ekspozycji, z wyposażeniem, uzbrojeniem i pojazdami Sił Zbrojnych RP oraz nowościami technologicznymi mogło zapoznać się jeszcze...

Ireneusz Chloupek Pistolet Canik serii TP

Pistolet Canik serii TP Pistolet Canik serii TP

Ostatnie lata coraz bardziej umacniają pozycję pistoletów o polimerowych szkieletach, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym. Początkowo traktowane jako mniej niezawodne i trwałe od kurkowych na szkielecie...

Ostatnie lata coraz bardziej umacniają pozycję pistoletów o polimerowych szkieletach, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym. Początkowo traktowane jako mniej niezawodne i trwałe od kurkowych na szkielecie metalowym, dziś uznawane są za optymalny standard konstrukcyjny, a te dwie cechy za wyznacznik nowoczesności. To oczywiście w bardzo dużej mierze zasługa popularnych Glocków („SPECIAL OPS” 2/2013), którym jednak szybko przybywa rywali o często lepszych charakterystykach. Jednym z nich jest turecki...

Redakcja XXV edycja MSPO coraz bliżej!

XXV edycja MSPO coraz bliżej! XXV edycja MSPO coraz bliżej!

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte...

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Na targach nie zabraknie i nas, redakcji SPECIAL OPS z premierą numeru SPECIAL OPS 4/2017 oraz kompendium - kalendarza książkowe pełnego specjalsowych ciekawostek na 2018 rok.

Ireneusz Chloupek FN 303

FN 303 FN 303

Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów...

Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów wojskowych, kierowanych do tzw. operacji innych niż wojna (MOOTW – ang. Military Operations Other Than War) i ochronnych. Jeden z najskuteczniejszych środków do tego typu zadań ma w swej ofercie belgijska Fabrique Nationale Herstal.

Marcin Kruk Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX

Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX

Nie ma co ukrywać – SIG MCX to w tej chwili „najgorętszy towar” w swojej kategorii. Nowoczesny projekt, jednak o bardzo standardowych rozwiązaniach. Innowacyjny i dopracowany w szczegółach, modułowy, ale...

Nie ma co ukrywać – SIG MCX to w tej chwili „najgorętszy towar” w swojej kategorii. Nowoczesny projekt, jednak o bardzo standardowych rozwiązaniach. Innowacyjny i dopracowany w szczegółach, modułowy, ale stosunkowo klasyczny. Nic dziwnego, że jest to konstrukcja udana – co nie jest tylko zasługą SIG Sauera, gdyż powstała jako najdokładniejsza odpowiedź na zapotrzebowanie amerykańskiej jednostki Tier 1. Efekt prac wyprzedza znacznie poprzednie produkty firmy, a przy konstruowaniu MCX (a także innych...

Ireneusz Chloupek SIG MCX Multi-Caliber

SIG MCX Multi-Caliber SIG MCX Multi-Caliber

SIG-Sauer to od dawna synonim broni najwyższej jakości, w przemyślany i dopracowany sposób łączącej niezbędną dla niezawodności prostotę z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nic...

SIG-Sauer to od dawna synonim broni najwyższej jakości, w przemyślany i dopracowany sposób łączącej niezbędną dla niezawodności prostotę z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nic dziwnego, że produkty tej szwajcarsko-niemieckiej marki trafiły do arsenałów m.in. wielu jednostek specjalnych. Ostatnie lata to mocne wejście siostrzanej spółki z USA, SIG Sauer Inc., z gamą nowych, bardzo obiecujących typów. Otworzył ją w 2013 r. debiut pm MPX, następnego roku modułowego pistoletu...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu

Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu

Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek...

Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek specjalnych. Wśród jej partnerów handlowych można znaleźć takich producentów jak: Airbus Defence & Space, Dynamit Nobel Defence, Rheinmetall Waffe Munition, Manory Engineering, czy firmy należące do grupy Safran Electronics & Defense. Z początkiem tego roku do bogatego portfolio IMS Griffin dołączyły...

Ireneusz Chloupek HK Nowe rozdanie

HK Nowe rozdanie HK Nowe rozdanie

W pierwszych dniach lutego 2017 r. świat obiegły informacje i zdjęcia nowego karabinka renomowanej niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH. Choć w zbliżonych do niej kręgach już od pewnego czasu mówiło się,...

W pierwszych dniach lutego 2017 r. świat obiegły informacje i zdjęcia nowego karabinka renomowanej niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH. Choć w zbliżonych do niej kręgach już od pewnego czasu mówiło się, że można spodziewać się premiery takiej broni, to oficjalne ujawnienie HK433, w tym jego prezentacja w styczniu dla wąskiego grona na targach SHOT Show 2017 w Las Vegas, sprawiło spore zaskoczenie. Najnowsza konstrukcja H&K to przede wszystkim odpowiedź na poszukiwanie następcy podstawowej broni...

Ireneusz Chloupek HK MP7

HK MP7 HK MP7

20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez...

20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez nią do uzbrojenia, jako pierwszego regularnego użytkownika, nowego mikrokalibrowego pistoletu maszynowego HK MP7. Opracowany jako przyszłościowa broń do obrony osobistej dla wszystkich tych żołnierzy, których zasadnicza rola nie polega na prowadzeniu walki za pomocą broni strzeleckiej, gdyż pełnią...

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2016 (cz. 2.)

MSPO 2016 (cz. 2.) MSPO 2016 (cz. 2.)

Prezentujemy II część relacji z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbywał się w dniach 6-9.09.2016 r.

Prezentujemy II część relacji z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbywał się w dniach 6-9.09.2016 r.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2016 cz.1

MSPO 2016 cz.1 MSPO 2016 cz.1

Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach...

Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach 6-9 września 2016 roku.

Ireneusz Chloupek Pistolety EXTREME DUTY

Pistolety EXTREME DUTY Pistolety EXTREME DUTY

Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.

Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.

Ireneusz Chloupek Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku

Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku

Autor opisuje kulisy powstania broni snajperskiej CDX kanadyjskiej firmy CADEX Defence Inc.

Autor opisuje kulisy powstania broni snajperskiej CDX kanadyjskiej firmy CADEX Defence Inc.

Marcin Kruk Targi SOFIC

Targi SOFIC Targi SOFIC

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Ireneusz Chloupek Włoska alternatywa

Włoska alternatywa Włoska alternatywa

Artykuł przedstawia interesujący opis genezy zaistnienia karabinka serii ARX160 marki Beretta oraz jego szczegółów technicznych i walorów uzytkowych.

Artykuł przedstawia interesujący opis genezy zaistnienia karabinka serii ARX160 marki Beretta oraz jego szczegółów technicznych i walorów uzytkowych.

Ireneusz Chloupek Negev

Negev Negev

Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw

Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw

Ireneusz Chloupek SAKO TRG M10

SAKO TRG M10 SAKO TRG M10

Publikacja zawiera opis wielokalibrowego karabinu TRG M10 produkcji fińskiej firmy SAKO Ltd., który jest dostosowany do amunicji .338 Lapua Magnum .

Publikacja zawiera opis wielokalibrowego karabinu TRG M10 produkcji fińskiej firmy SAKO Ltd., który jest dostosowany do amunicji .338 Lapua Magnum .

Ireneusz Chloupek Włoska robota

Włoska robota Włoska robota

W publikacji opowieść o słynnych włoskich pistoletach marki Beretta, które zrobiły karierę w amerykańskiej armii.

W publikacji opowieść o słynnych włoskich pistoletach marki Beretta, które zrobiły karierę w amerykańskiej armii.

Ireneusz Chloupek KAC STONER LMG

KAC STONER LMG KAC STONER LMG

W publikacji opisujemy nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG, historię jego wytworzenia oraz zalety tej broni.

W publikacji opisujemy nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG, historię jego wytworzenia oraz zalety tej broni.

Ireneusz Chloupek SIMON

SIMON SIMON

Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód...

Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód technicznych, poczynając od zamkniętych drzwi wejściowych. Do pokonania zwykłych drzwi wykorzystywane są najczęściej ręczne lub mechaniczne narzędzia wyłomowe oraz rozbijanie zamka i zawiasów strzałami z bliskiej odległości specjalną amunicją. Gdy drzwi mają wzmocnioną konstrukcję albo zachodzi...

Ireneusz Chloupek ARSENAŁ GROM (2)

ARSENAŁ GROM (2) ARSENAŁ GROM (2)

W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305,...

W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305, czyli GROM.

Wybrane dla Ciebie

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć » Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops