Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Mazurskie BORSUKI

Nowe wozy bojowe piechoty Wojska Polskiego

Marcin Kaczmarek | 2023-02-13
Transporter opancerzony BWP Borsuk. Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego

Transporter opancerzony BWP Borsuk. Fot. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna wdrażanie do produkcji oraz użytkowania rewolucyjnego na skalę światową gąsienicowego, bojowego wozu piechoty Borsuk (jednego z nielicznych mogących pokonywać przeszkody wodne z marszu - bez przygotowania), wykorzystującego pionierski system ogniowy bezzałogowej wieży ZSSW-30, będącej ewenementem w swojej klasie. WP planuje złożenie zamówienia na ponad 1000 szt. nowej wysokoefektywnej platformy bojowej.

Zobacz także

Redakcja Pojazdy specjalne na American Cars Mania

Pojazdy specjalne na American Cars Mania Pojazdy specjalne na American Cars Mania

W dniach 21-23 czerwca, lotnisko Muchowiec w Katowicach gościło miłośników amerykańskiej motoryzacji podczas 11. edycji American Cars Mania. Największe tego typu wydarzenie w Polsce przyciągnęło w tym...

W dniach 21-23 czerwca, lotnisko Muchowiec w Katowicach gościło miłośników amerykańskiej motoryzacji podczas 11. edycji American Cars Mania. Największe tego typu wydarzenie w Polsce przyciągnęło w tym roku rekordową liczbę zarówno zlotowiczów (blisko 1400), jak i odwiedzających (ponad 30 000). Frekwencji nie obniżyła nawet potężna ulewa, która w sobotni poranek nadciągnęła nad śląskie lotnisko. W ten weekend w Katowicach zdecydowanie czuć było klimat USA.

Redakcja news Militaria z USA na American Cars Mania 2024

Militaria z USA na American Cars Mania 2024 Militaria z USA na American Cars Mania 2024

W dniach 21-23 czerwca na lotnisku Muchowiec w Katowicach odbędzie się kolejna edycja imprezy American Cars Mania. To największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z większych w Europie, które łączy...

W dniach 21-23 czerwca na lotnisku Muchowiec w Katowicach odbędzie się kolejna edycja imprezy American Cars Mania. To największe tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z większych w Europie, które łączy klimat międzynarodowych zlotów motoryzacyjnych, targów branżowych oraz imprezy rekreacyjnej. W strefie pojazdów policyjnych pojawią się współczesne auta używane w USA, jak i zabytkowe modele znane np. z filmu Terminator II. Pojawią się też ikony amerykańskiej motoryzacji wojskowej, auta z czasów wojny...

Krzysztof Mątecki Kolejne S70i Black Hawk w Wojskach Specjalnych

Kolejne S70i Black Hawk w Wojskach Specjalnych Kolejne S70i Black Hawk w Wojskach Specjalnych

Pod koniec 2023 roku do Wojsk Specjalnych trafiły dwa kolejne wielozadaniowe śmigłowce S70i Black Hawk, zwiększając tym samym do 6 szt. liczbę tych maszyn we flocie Wojsk Specjalnych. Dostawy śmigłowców realizowane...

Pod koniec 2023 roku do Wojsk Specjalnych trafiły dwa kolejne wielozadaniowe śmigłowce S70i Black Hawk, zwiększając tym samym do 6 szt. liczbę tych maszyn we flocie Wojsk Specjalnych. Dostawy śmigłowców realizowane są w ramach kontraktu podpisanego pomiędzy MON a PZL Mielec w 2019 roku. Wiropłaty Black Hawk to śmigłowce wsparcia bojowego, które w naszych Wojskach Specjalnych odpowiadają za transport operatorów do i z miejsca operacji. Tekst: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: Magdalena Wajer, Iwona Stopczyk,...

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) 

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Do późnych lat 50. bojowy wóz piechoty był tylko i wyłącznie środkiem transportu na pole walki, mającym śladowe uzbrojenie wspierające desantowanych żołnierzy (gąsienicowe amerykańskie wozy M-113, brytyjskie BV-432, niemieckie Schützenpanzer Lang HS.30, szwedzkie Pansarbandvagn 301, austriackie Saurer 4K 4FA-G2, francuskie AMX-VCI). 

Przełomem w konstruowaniu i wyznaczaniu nowych standardów dla przyszłych bojowych wozów piechoty okazał się radziecki transporter opancerzony BMP-1 (Bojewaja Maszina Piechoty) od początku projektowany jako gąsienicowy, pływający silnie uzbrojony pojazd do walki na terenach objętych wyprzedzającymi taktycznymi uderzeniami jądrowymi.

BMP-1 był pierwszym pojazdem dostarczającym żołnierzy bezpośrednio na pole walki z wielopoziomowym wsparciem ogniowym zwalczającym zarówno siłę żywą, jak i pojazdy opancerzone oraz czołgi przeciwnika (niskociśnieniowa 73 mm armata 2A28 Grom, kierowane przewodowo kumulacyjne pociski przeciwpancerne 9M14 „Malutka”).

Radziecki wóz wchodząc do służby był rewolucją zarówno w kwestii zastosowanych technologii, jak i rozwiązań konstrukcyjnych definiujących na nowo sposób działania wojsk zmechanizowanych, taktyki użycia bojowych wozów piechoty (dzięki nowej koncepcji pojazdu bojowe wozy piechoty i czołgi mogły w końcu równocześnie uzupełniać się, wypełniając wzajemnie braki w szybkości działania, poziomie opancerzenia oraz sile ognia). 

Nowy wóz został zaprezentowany na defiladzie w Moskwie w 1967 r., wprowadzając w osłupienie zaproszonych obserwatorów z USA oraz państw NATO. Pod wpływem tego defiladowego impulsu w RFN skonstruowano BWP „Marder”, w USA BWP „Bradley”, a w Wielkiej Brytanii BWP „Warrior”.

Wóz BMP-1 charakteryzował się niską sylwetką i niespotykaną mobilnością (nawet jak na dzisiejsze standardy), utrudniającą wykrycie i zniszczenie, a przede wszystkim możliwością pokonywania przeszkód wodnych z marszu. 

Na chwilę obecną po prawie 50 latach użytkowania BWP-1 w polskiej armii pojazd nie spełnia w zasadzie żadnych wymagań współczesnego pola walki (chociaż w warunkach konfliktu asymetrycznego jest idealnym przykładem wozu mogącego „wszystko” za sprawą kreatywności załogi).

O tym, że BWP-1 wymaga pilnego zmodernizowania (poszukiwania ewentualnego następcy) wiadomo było od dawna, już w 1992 r. sztabowcy Wojska Polskiego mieli tego świadomość, niestety proces ten był regularnie odkładany (finansowanie, brak koncepcji i kierunku modernizacji) doprowadzając do sytuacji, w której brygady zmechanizowane WP nadal mają na wyposażeniu ponad tysiąc praktycznie bezużytecznych (w kwestii zwalczania wozów bojowych przeciwnika) pojazdów.

Od starego BeWuPa po rewolucyjnego Borsuka

Droga do obecnego BWP „Borsuk” była długa i nieefektywna, obejmowała kilka projektów modernizacji platformy BWP-1 oraz parę bardzo ciekawych, innowacyjnych konstrukcji. 

 •  BWP-40

Propozycja Huty Stalowa Wola, polegająca na osadzeniu na podwoziu BWP-1 nowej wieży uzbrojonej w 40 mm armatę Bofors Weapons Systems (szwedzkiego bojowego wozu piechoty CV90). BWP-1 w tym wariancie modernizacyjnym utracił pływalność. W 1993 r. po przeprowadzonych testach odstąpiono od modernizacji BWP-1 do standardu BWP-40.

 •  BWP-95

Kolejna nieudana próba (a raczej kolejne podejście do nakreślenia koncepcji modernizacji wozów BWP-1) podjęta w 1995 r. przez Hutę Stalowa Wola w kooperacji z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Maszyn Ziemnych i Transportowych oraz Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Sprzętu Mechanicznego, polegająca podobnie jak w przypadku BWP-40 na wymianie wieży na nową, wyposażoną w 23 mm armatę 2A14 (produkcji Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A.), działa bezodrzutowego SPG-9 kal. 73 mm oraz karabinu maszynowego PKT 7,62 mm.

Wóz poza modernizacją uzbrojenia posiadał pakiet ochrony balistycznej w postaci paneli kompozytowo-reaktywnych CEAWA-1 (72 szt. paneli o łącznej masie 900 kg, rozmieszczonych zarówno na kadłubie, jak i wieży), system ochrony przeciwpożarowej i przeciwwybuchowej Deugra, nowy pasywny przyrząd obserwacyjny dowódcy POD-72 Liswarta, pasywny przyrząd obserwacyjny kierowcy PNK-72 Radomka oraz system samoobrony Obra-1.

Pomimo wzrostu masy pojazdu wóz zachował pełną zdolność pływania za sprawą nowych osłon górnego biegu gąsienic znacząco zwiększających wyporność kadłuba.

 • BWP-2000

Poza usiłowaniem efektywnego zmodernizowania wozów BWP-1 poszukiwano alternatywnego sposobu pozyskania pojazdu mogącego zastąpić konstrukcję BWP-1, jedną z takich możliwości był BWP-2000 zaproponowany przez Bumar-Łabędy z Gliwic, który stanowił połączenie kadłuba polskiego ciągnika gąsienicowego SPG-1 Kalina i włoskiej wieży OTO Melara T60/70A. BWP-2000 na tle BWP-1 wyróżniał się potężnym uzbrojeniem w postaci stabilizowanej armaty kalibru 60 mm oraz dwukomorowej wyrzutni pocisków przeciwpancernych TOW.

Wóz charakteryzował się ponadwymiarowymi gabarytami i masą aż 29 t (przy oczywistym braku pływalności), niepowiązaną w znaczący sposób z ochrona balistyczną. Pojazd jako nieperspektywiczny został odrzucony (tym bardziej że w tym samym czasie priorytetem okazał się projekt lżejszego, bardziej zaawansowanego technicznie pływającego kołowego transportera opancerzonego, obecnego wozu Rosomak).

 • BWP-1M Puma

Celem modernizacji BWP-1 do standardu BWP-1M Puma było maksymalne podniesienie potencjału wozu przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów (przy zachowaniu pierwotnego uzbrojenia wozu w postaci 73 mm armaty 2A28 Grom). Modernizacja wozu nie doszła do skutku, podobnie jak wcześniejsze propozycje).

 • UPG ANDERS

Projekt nowej innowacyjnej Uniwersalnej Platformy Gąsienicowej UPG (będącej polską wizją pojazdu pola walki - wzorem amerykańskiego programu Future Combat Systems) Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Gliwice zaprezentował na MSPO Kielce w 2010 r. Pojazd pokazano w dwóch wariantach: WWO - Wozu Wsparcia Ogniowego z wieżą uzbrojoną w szwajcarską armatę gładkolufową RUAG CTG (Compact Tank Gun) kal. 120 mm oraz BWP - Bojowego Wozu Piechoty (z wieżą Hitfist-30P użytkowaną już na KBWP Rosomak).

W 2011 r. na kolejnym MSPO zaprezentowano BWP Anders w konfiguracji z bezzałogową wieżą Hitfist-OWS (znacznie lżejszą, o prawie 500 kg, od załogowej wieży Hitfist-30P). Konstrukcja Anders w szeregach MON nie wywołała większego zainteresowania i była bardziej traktowana jako demonstrator technologii na drodze do stworzenia nowego bojowego wozu piechoty idąc w kierunku założeń taktyczno-technicznych pływającej platformy Borsuk.

 • BWP-1M RCWS-30/ORCWS-30

BWP-1M RCWS-30/ORCWS-30 jest modernizacją BWP-1M Puma, polegającą na zabudowie nowej lekkiej bezzałogowej stabilizowanej wieży RCWS-30 RAFAEL (uzbrojonej w karabin maszynowy 7,62 mm o kącie opuszczenia/podniesienia lufy -20°/+60°) oraz wyposażenia wozu w nowy napęd (powerpack). BWP-1M RCWS-30/ORCWS-30 nadal pozostaje w ofercie WZM na modernizację wozów BWP-1.

 • BWP-1 WZM (Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych z Poznania)

Ostatni z projektów modernizacji BWP-1 (zaprezentowany w Kielcach na XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego MSPO w 2021 r.), będący odpowiedzią na fazę analityczno-koncepcyjną zadania Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa obrony Narodowej dotyczącego modułu batalionowego wyposażonego w zmodernizowane bojowe wozy piechoty BWP-1.

Modernizacja wozu obejmuje podniesienie stropu kadłuba, wzmocnienie układu zawieszenia, zabudowę systemu ogrzewania i klimatyzacji ze zintegrowanym układem filtrowentylacji (ABC), doposażenie pojazdu w system wykrywania skażeń NBC oraz system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu.

Zmodernizowany wóz posiada ochronę balistyczną na poziomie „III” STANAG 4569A, która może być zwiększona w razie potrzeby do poziomu „IV” i przeciwminowej STANAG 4569B poziomu „I” (wybuchów granatów ręcznych, subamunicji oraz innych małych przeciwpiechotnych ładunków wybuchowych detonowanych pod kadłubem pojazdu).

Pojazd posiada zdalnie sterowany (bezzałogowy) wieżowy moduł uzbrojenia Cockerill 1030 z 30 mm armatą automatyczną ATK Mk44S Bushmaster II z 7,62 mm karabinem maszynowym UKM-2000C (interoperacyjnie zgodny z systemem ZSSW-30), głowicą optoelektroniczną, zintegrowaną dwururową wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych oraz ośmioma wyrzutniami granatów dymnych (zintegrowanych z systemem samoobrony SSP-1 Obra-3). Zmodernizowany wóz napędzany jest przez silnik wysokoprężny MTU6R 106 TD21 o mocy 326KM. 

Załoga w nowej konfiguracji pojazdu to: 

 • dowódca/operator uzbrojenia,
 • kierowca/mechanik,
 • desant w postaci 6 żołnierzy. 

Zmodernizowana konstrukcja zachowała możliwość pływania, spełniając podstawowy wymóg WP. 

 • Bojowy wóz piechoty Borsuk

24 października 2014 r. ruszył program nowego pływającego bojowego wozu piechoty w ramach projektu „Obronność i Bezpieczeństwo Państwa” (Nowy bojowy, pływający wóz piechoty realizowany na podstawie umowy DOB-BiO5/001/05/2014 z NCBR o wykonanie i finasowanie projektu opracowywanego na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa w ramach konkursu nr 5/2014). Na realizację projektu konsorcjum kooperantów pod przewodnictwem Huty Stalowa Wola S.A. (głównego beneficjenta) otrzymało kwotę 62 mln zł z dofinansowania przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (13 mln zł wkładu własnego HSW S.A.). 

Na konsorcjum kooperantów złożyły się: 

 • Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” Sp. z o.o. ROSOMAK S.A., 
 • Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A., 
 • Wojskowe Zakłady Inżynieryjne S.A., 
 • Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej, 
 • Wojskowy Zakład Elektroniczny S.A., 
 • Wojskowa Akademia Techniczna, 
 • Politechnika Warszawska, 
 • Akademia Sztuki Wojennej.

W 2017 roku konsorcjum HSW podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zaprezentowało model przyszłego bojowego wozu piechoty Borsuk. W 2018 r. również na MSPO zademonstrowano funkcjonalny prototyp - demonstrator technologii pojazdu. W 2019 roku pokazano pierwszy prototyp BWP Borsuk z licznymi poprawkami w stosunku do modelu z poprzedniego roku. 

Od ubiegłego 2022 r. program BWP Borsuk gwałtownie przyspieszył w związku z sytuacją za wschodnią granicą Polski (WP zamówiło dodatkowe cztery wozy aby maksymalnie zintensyfikować cykl dopuszczenia nowej konstrukcji do eksploatacji).

Obecnie trwają testy mające potwierdzić (i ewentualnie skorygować) słuszność założeń taktyczno-technicznych pojazdu na poligonie w Orzyszu (Bemowo Piske) przez żołnierzy 15. Brygady Zmechanizowanej, kwalifikujące (w trybie pilnym) nowy wóz do roli podstawowego pojazdu polskich pododdziałów zmechanizowanych.

BORSUK - konstrukcja, parametry, wyposażenie

Założenia konstrukcyjne nowego polskiego transportera opancerzonego zostały oparte na zasadniczym wymogu pływalności pojazdu. Polska jest krajem obfitującym w jeziora zgrupowane w dużej mierze w północno-wschodniej części kraju (Pojezierze Mazurskie) w istotnym strategicznie rejonie tzw. „Przesmyku Suwalskiego” (terenu graniczącego z Obwodem Kaliningradzkim Rosji) o liczbie jezior (o powierzchni większej niż 1 ha) szacowanej na 7081 zalewisk polodowcowych połączonych kanałami o łącznej powierzchni aż 2813,77 km², mających istotny wpływ na operacje defensywno-ofensywne.

Poza pokonywaniem przeszkód wodnych obszaru Mazur dla przyszłego BWP pozostaje istotna kwestia przepraw przez takie kluczowe polskie rzeki jak: Bug, Wieprz, San, Narew, Biebrza, Wisła, Warta oraz Odra (geografia północnego i południowego terenu Polski przepełniona rzekami i lasami trudnymi do pokonania - średnio co 35-60 km można napotkać przeszkodę wodną o szerokości do 100 m, a od 250-300 km przeszkodę wodną o szerokości od 100 do 300 m).

Właściwości pływalności nowej konstrukcji podporządkowano prawie wszystkie parametry i funkcje - co za tym idzie kompromis pomiędzy masą pojazdu (opancerzeniem związanym z przeżywalnością pojazdu na polu walki) a objętością kadłuba (wypornością powiązaną z pływalnością wozu), czyli gabarytami mającymi wpływ na wykrycie pojazdu. 

Kadłub Borsuka wykonany został z pancernych blach stalowych uzupełnionych o dodatkowe płyty pancerza specjalnego (kevlarowego i ceramicznego) i podzielony jest w typowy dla bojowego wozu piechoty sposób - z przedziałem napędowym w jego przedniej sekcji, bojowym w środkowej oraz desantowym (wyposażonym w rampę) z tyłu pojazdu.

Podstawowe opancerzenie Borsuka zapewnia ochronę wg standardu NATO STANAG 4569A na poziomach:

 • „IV” dla przodu kadłuba i wieży - odporność na pociski WKM 14,5×114 mm (uzbrojenie BTR-80 i BRDM-2) przeciwpancerno-zapalające B-32 z odległości 200 m, odporność na 20 mm odłamki artyleryjskie zdetonowanego 155 mm odłamkowego pocisku artyleryjskiego na dystansie powyżej 25 m, 
 • „III” dla burt kadłuba (pociski 7,62×51 mm przeciwpancerne z rdzeniem węglika wolframu z odległości 30 m, pociski 7,62×54 mm przeciwpancerno-zapalające B32 z odległości 30 m, 20 mm odłamki zdetonowanego 155 mm odłamkowego pocisku artyleryjskiego na dystansie 60 m), 
 • „II” dla boków wieży (pociski 7,62×39 mm przeciwpancerno-zapalające BZ z odległości 30 m, 20 mm odłamki zdetonowanego 155 mm odłamkowego pocisku artyleryjskiego na dystansie 80 m). 

Odporność pojazdu na wybuchy min oraz ładunków improwizowanych IED zawarta jest na poziomie IIIa/IIIb STANAG 4569B (8 kg ładunek wybuchowy dla poziomu IIIa – eksplozji pod dowolnym kołem lub pod gąsienicą pojazdu, poziom IIIb – eksplozji pod centralną częścią kadłuba pojazdu).

Dla porównania odporność pancerza BWP-1 szacowana jest poziomie 12,7 mm (przedniej półsfery) oraz opancerzenia burt, góry oraz tyłu pojazdu na poziomie kalibru 7,62×51 mm NATO. Borsuk może być dopancerzony w dodatkowe panele pancerza zwiększające masę pojazdu (do ok. 28-30 t), za sprawą których wóz traci pływalność. 

Napęd Borsuka zapewnia Power Pack wyposażony w silnik MTU 8V199TE20, który charakteryzuje się następującymi parametrami technicznymi (BWP-1):

 • turbodoładowany diesel V8 (UDT-20, wolnossący diesel V6),
 • pojemność skokowa: 15,9 litra (15,8 litra),
 • moc znamionowa: 720 KM 2300 obr./min (300 KM 2600 obr/min),
 • moment obrotowy: 2700 Nm 1500 obr./min (1050 Nm 1500 obr./min),
 • masa zespołu napędowego: 1135 kg (1650 kg).

Silnik zasprzęglony jest z automatyczną przekładnią Perkins Engine Company Ltd X300, zapewniającą cztery biegi jazdy do przodu oraz dwa do jazdy do tyłu (w BWP-1 skrzynią przekładniową jest reduktor typoszeregu 765-12-z13, manualny - z pięcioma trybami jazdy do przodu oraz biegiem wstecznym). 

Borsuk wyposażony jest w dwa wysokowydajne pędniki zapewniające maksymalną wydajność podczas przepraw wodnych (BWP-1, napęd realizowany jest przez mało sprawne przewijanie gąsienic wytwarzających strugę wodną w kanałach błotnikowych).

Zawieszenie pojazdu oparte jest na sześciu wahaczach hydropneumatycznych na których osadzone jest 12 kół nośnych opasanych (w opcji) przez nowatorskie bardzo lekkie bezogniwowe, eastomerowe gąsienice zmniejszające masę pojazdu (poprawiające w znaczący sposób wyporność wozu), znacznie cichsze, ale niestety mniej trwałe od standardowych gąsienic stalowych. 

Podstawowe parametry taktyczno-techniczne BWP Borsuk (BWP-1):

 • długość: 7600 mm (6740 mm),
 • szerokość z dodatkowymi panelami opancerzenia: 3400 mm (2940 mm),
 •  wysokość do stropu wieży: 2900 mm (2150 mm),
 • masa w konfiguracji pływającego wozu bojowego: 26 000 kg (13 500 kg),
 •  prędkość:
 • droga utwardzona: 65 km/h (65 km/h),
 • woda: 8 km/h (7 km/h),
 • załoga: 3 osoby - dowódca, działonowy, kierowca (3 osoby - dowódca, działonowy, kierowca),
 • desant: 6 żołnierzy (8 żołnierzy).

Borsuk wyposażony jest w zautomatyzowany System Kierowania Ogniem polskiej produkcji firmy WB Electronics S.A. z Ożarowa Mazowieckiego oparty na stabilizowanych głowicach optoelektronicznych (GOD-1 dowódcy, GOC-1 celowniczego), kamery termowizyjne i telewizyjne (system obserwacji dookólnej SOD) wraz z dalmierzem pomiaru laserowego, automatycznym systemem samoobrony (opromieniowania) SSP-1 „Obra-3”, obejmującym zasadnicze oczujnikowanie oraz system wykonawczy w postaci ośmiu wyrzutni granatów multispektralnych. Poza powyższymi Borsuk wyposażony został w układ filtrowentylacji ABC, system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu oraz dodatkowy agregat prądotwórczy APU. 

Uzbrojenie 

Główne uzbrojenie pojazdu Borsuk jest oparte na automatycznej armacie firmy Orbital ATK Mk44S Bushmaster II kalibru 30 mm (znajdującą się również na wyposażeniu wozów M1126 Stryker, M2 Bradley) i sprzężony z nią uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000C kalibru 7,62 mm oraz podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych PPK Spike-LR.

Armata Orbital ATK Mk44S Bushmaster II przystosowana jest do strzelania amunicją programowalną ABM i posiada dwudrożny system zasilania w amunicji. Szybkostrzelność armaty zawarta jest w zakresie od 100 do 200 strz./min w zależności od rodzaju amunicji. 

ATK Mk44S Bushmaster II jest pochodną 25 mm armaty M242 Bushmaster, wykorzystuje ona 70% tych samych części, jednocześnie zwiększając siłę ognia aż o 50% przy 20% wzroście wielkości kalibru. Armatę można w prosty sposób konwertować na kaliber 40 mm, masa armaty to 160 kg, prędkość wylotowa pocisków 1080 m/s, zasięg skuteczny ognia kształtuje się na poziomie 3000 m.

Przeczytaj także: APACHE AH-64E GUARDIAN programu KRUK przyszłym śmigłowcem szturmowym polskiego lotnictwa Wojsk Lądowych >>

UKM-2000C jest polskim uniwersalnym karabinem maszynowym (produkcji Zakładów Mechanicznych „Tarnów” S.A.) opartym na kalibrze 7,62x51 mm NATO, prędkość początkowa pocisku wynosi 850 m/s, szybkostrzelność teoretycznej 700-850 strz./min i skutecznym zasięgu ognia do 1500 m.

 

Przeciwpancerny izraelski (Rafael Advanced Defense Systems) pocisk PPK (o działaniu „odpal i zapomnij” - Fire and Forget) Spike-LR (Long Range) posiada tandemową głowicę kumulacyjną (pierwszy ładunek tandemu odpowiada za przebicia pancerza reaktywnego, natomiast drugi jako ładunek główny i pokonanie pancerza finalnego o grubości sprowadzonej powyżej 700 mm stali pancernej).

Masa zasadniczego ładunku kumulacyjnego pocisku wynosi około 2 kg. Skuteczny zasięg rażenia celu wynosi od 200 do 4000 m. W 2004 r. PPK Spike wygrał przetarg na PPK WP i wszedł na wyposażenie polskiej Armii. Produkcję licencyjną uruchomiono w zakładach Mesko w Skarżysku-Kamiennej. 

ZSSW-30 (Zdalnie Sterowany System Wieżowy)

W 2013 r. MON rozpisało założenia na opracowanie nowego bezzałogowego systemu wieży dla transporterów eksploatowanych w WP (alternatywnych dla włoskich wież Hitfist-30P będących na wyposażeniu KTW Rosomak, których produkcji w wyniku błędnych decyzji MON zaprzestano w 2013 r., przez co ukompletowano zaledwie pięć batalionów wozów Rosomak) z możliwością wykorzystania w innych, nowoprojektowanych wozach bojowych (perspektywicznego polskiego pływającego BWP). 

ZSSW-30 jest zdalnie sterowanym systemem wieżowym do zwalczania, niszczenia oraz obezwładniania zarówno lekko, jak i silnie opancerzonych obiektów przeciwnika. Wieża ma kąt ostrzału poziomego 360 stopni oraz pionowego w zakresie -9 do +60 stopni. 

Wieża posiada dwuosiową stabilizację uzbrojenia podstawowego (armaty i karabinu maszynowego), dysponuje urządzeniami obserwacyjnymi w trybie Hunter-Killer oraz Killer-Killer, systemem wykrywania opromieniowania laserowego OBRA-3 (SSP-1) zintegrowanym z 8 wyrzutniami granatów dymnych, systemem komunikacji wewnętrznej FONET, możliwością prowadzenia ognia w trybie automatycznym i awaryjnym. 

Badania kwalifikacyjne wieży ZSSW-30 zapoczątkowano w styczniu 2020 r. Wykonawca po badaniach kwalifikacyjnych prowadzonych jesienią 2020 r. nie sformułował wniosków wymagających korekt konstrukcyjnych. Sytuacja ta pozwoliła na rozpoczęcie z początkiem 2021 r. rozmów z Inspektoratem Uzbrojenia, dotyczących określenia warunków przygotowania zamówienia na około 340 egzemplarzy zestawów wieżowych. 

5 lipca 2022 r. w Hucie Stalowa Wola S.A. Wicepremier MON Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawy ZSSW. Umowa została zawarta przez Agencję Uzbrojenia MON z konsorcjum spółek na czele Hutą Stalowa Wola S.A. i objęła dostarczenie do 2027 r. na wyposażenie WP 341 szt. kompletnych zestawów ZSSW. 

Docelowe zapotrzebowanie WP na system wieżowy ZSSW-30 zostało określone na ponad 1500 szt., zarówno dla kołowych, jak i gąsienicowych bojowych opancerzonych transporterów piechoty (Rosomak/Borsuk).

Borsuk w Wojsku Polskim

Ukraiński konflikt sprawił, iż Wojsko Polskie w trybie pilnym rozpoczęło poszukiwanie (celem zakupu interwencyjnego) dużej liczby nowoczesnych pojazdów pancernych (czołgów, armatohaubic, bojowych wozów piechoty) dostępnych od „zaraz”, co niejako stworzyło niezamierzone zagrożenie dla rozwoju i zakupu nowo projektowanego polskiego BWP Borsuk. 

W kręgach polskich sztabowców zrodził się pomysł o przezbrojeniu części pododdziałów zmechanizowanych WP w BWP obcej produkcji (M2 Bradley, K21/AS21 Redback) stawiając pod znakiem zapytania docelową liczbę przyszłych Borsuków. 

Konsorcjum HSW zdeklarowała możliwość produkcji BWP Borsuk na poziomie 60 wozów w pierwszym roku produkcji oraz ich 120 szt. w kolejnych latach (dając możliwość przezbrojenia ok. 10 batalionów zmechanizowanych w okresie od 5 do 6 lat). 

Pomysł zakupu obcego BWP (niekoniecznie lepszego) zmniejszającego liczbę zamówienia na w pełni polski BWP powiązany jest oczywiście ze wzrostem ich ceny jednostkowej. Plan zakupu BWP Borsuk przewiduje, że do końca 2024 r. do WP trafi około 14 wozów, a do końca 2029 r. ok. 580 pojazdów, zasilając wspomniane 10 batalionów pododdziałów zmechanizowanych, rozlokowanych w północno-wschodniej części Polski (16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana im. Króla Kazimierza Jagiellończyka).

Na chwilę obecną pretendentem do szybkiego zastąpienia BWP-1 są silnie opancerzone południowokoreańskie wozy piątej generacji K21/AS21 Redback (o masie 42 t, opancerzonych na poziomie STANAG 4569 level V/VI, mogących zabrać 8-załogowy desant, wozów wyposażonych w systemy: Iron Fist & Iron Vision), testowanych obecnie przez pododdziały 18. Dywizji Zmechanizowanej.

K21/AS21 Redback miałby docelowo operacyjnie współdziałać z wozami Abrams na kierunku wschodniej flanki (Białoruś), natomiast BWP Borsuk z wozami K2 Black Panther na terenie przesmyku suwalskiego rozgraniczającego Obwód Kaliningradzki z postsowiecką Białorusią.

Wozy bojowe Borsuk miałyby też (z kolejnymi nowo wyprodukowanymi pojazdami) uzupełniać K21/AS21 Redback w nowo formowanej 1. Dywizji Piechoty Legionów im. marszałka Józefa Piłsudskiego (w miejsce rozformowanych w 2015 r. kluczowych jednostek flanki wschodniej w postaci: 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. marszałka Józefa Piłsudskiego, 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki w Legionowie, 1. Siedleckiego Batalionu Rozpoznawczego, 3. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie) z dowództwem w mieście Ciechanów, rozlokowanych w prawie 14 jednostkach w obrębie województwa podlaskiego. 

Zdjęcia: Archiwum 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

 • ERT ERT, 28.05.2023r., 07:47:40 Wreszcie coś się dzieje: wróciła atmosfera II Rzeczypospolitej kiedy Polska rozwijała się wbrew wszystkim przeciwnościom i dążyła do zajęcia należnego jej miejsca. Wypowiedziano jej wojnę której nie mógłby wygrać nikt, 2 największe mcoarstwa nie tylko Europy ale i świata złamały II RP. Ale dzisiaj dążymy do gotowości zanim to najgorsze się stanie i jesteśmy na dobrej drodze: Grot, Borsuk, K2PL, Abrams, Apache, HIMARS, Miecznik, F-35 powoli ale jednak stają się orężem Wojska Polskiego.

Powiązane

Redakcja XXV edycja MSPO coraz bliżej!

XXV edycja MSPO coraz bliżej! XXV edycja MSPO coraz bliżej!

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte...

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Na targach nie zabraknie i nas, redakcji SPECIAL OPS z premierą numeru SPECIAL OPS 4/2017 oraz kompendium - kalendarza książkowe pełnego specjalsowych ciekawostek na 2018 rok.

Ireneusz Chloupek FN 303

FN 303 FN 303

Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów...

Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów wojskowych, kierowanych do tzw. operacji innych niż wojna (MOOTW – ang. Military Operations Other Than War) i ochronnych. Jeden z najskuteczniejszych środków do tego typu zadań ma w swej ofercie belgijska Fabrique Nationale Herstal.

Marcin Kruk Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX

Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX

Nie ma co ukrywać – SIG MCX to w tej chwili „najgorętszy towar” w swojej kategorii. Nowoczesny projekt, jednak o bardzo standardowych rozwiązaniach. Innowacyjny i dopracowany w szczegółach, modułowy, ale...

Nie ma co ukrywać – SIG MCX to w tej chwili „najgorętszy towar” w swojej kategorii. Nowoczesny projekt, jednak o bardzo standardowych rozwiązaniach. Innowacyjny i dopracowany w szczegółach, modułowy, ale stosunkowo klasyczny. Nic dziwnego, że jest to konstrukcja udana – co nie jest tylko zasługą SIG Sauera, gdyż powstała jako najdokładniejsza odpowiedź na zapotrzebowanie amerykańskiej jednostki Tier 1. Efekt prac wyprzedza znacznie poprzednie produkty firmy, a przy konstruowaniu MCX (a także innych...

Ireneusz Chloupek SIG MCX Multi-Caliber

SIG MCX Multi-Caliber SIG MCX Multi-Caliber

SIG-Sauer to od dawna synonim broni najwyższej jakości, w przemyślany i dopracowany sposób łączącej niezbędną dla niezawodności prostotę z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nic...

SIG-Sauer to od dawna synonim broni najwyższej jakości, w przemyślany i dopracowany sposób łączącej niezbędną dla niezawodności prostotę z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nic dziwnego, że produkty tej szwajcarsko-niemieckiej marki trafiły do arsenałów m.in. wielu jednostek specjalnych. Ostatnie lata to mocne wejście siostrzanej spółki z USA, SIG Sauer Inc., z gamą nowych, bardzo obiecujących typów. Otworzył ją w 2013 r. debiut pm MPX, następnego roku modułowego pistoletu...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu

Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu

Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek...

Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek specjalnych. Wśród jej partnerów handlowych można znaleźć takich producentów jak: Airbus Defence & Space, Dynamit Nobel Defence, Rheinmetall Waffe Munition, Manory Engineering, czy firmy należące do grupy Safran Electronics & Defense. Z początkiem tego roku do bogatego portfolio IMS Griffin dołączyły...

Ireneusz Chloupek HK Nowe rozdanie

HK Nowe rozdanie HK Nowe rozdanie

W pierwszych dniach lutego 2017 r. świat obiegły informacje i zdjęcia nowego karabinka renomowanej niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH. Choć w zbliżonych do niej kręgach już od pewnego czasu mówiło się,...

W pierwszych dniach lutego 2017 r. świat obiegły informacje i zdjęcia nowego karabinka renomowanej niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH. Choć w zbliżonych do niej kręgach już od pewnego czasu mówiło się, że można spodziewać się premiery takiej broni, to oficjalne ujawnienie HK433, w tym jego prezentacja w styczniu dla wąskiego grona na targach SHOT Show 2017 w Las Vegas, sprawiło spore zaskoczenie. Najnowsza konstrukcja H&K to przede wszystkim odpowiedź na poszukiwanie następcy podstawowej broni...

Ireneusz Chloupek HK MP7

HK MP7 HK MP7

20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez...

20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez nią do uzbrojenia, jako pierwszego regularnego użytkownika, nowego mikrokalibrowego pistoletu maszynowego HK MP7. Opracowany jako przyszłościowa broń do obrony osobistej dla wszystkich tych żołnierzy, których zasadnicza rola nie polega na prowadzeniu walki za pomocą broni strzeleckiej, gdyż pełnią...

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2016 (cz. 2.)

MSPO 2016 (cz. 2.) MSPO 2016 (cz. 2.)

Prezentujemy II część relacji z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbywał się w dniach 6-9.09.2016 r.

Prezentujemy II część relacji z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbywał się w dniach 6-9.09.2016 r.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2016 cz.1

MSPO 2016 cz.1 MSPO 2016 cz.1

Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach...

Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach 6-9 września 2016 roku.

Ireneusz Chloupek Pistolety EXTREME DUTY

Pistolety EXTREME DUTY Pistolety EXTREME DUTY

Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.

Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.

Ireneusz Chloupek Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku

Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku

Autor opisuje kulisy powstania broni snajperskiej CDX kanadyjskiej firmy CADEX Defence Inc.

Autor opisuje kulisy powstania broni snajperskiej CDX kanadyjskiej firmy CADEX Defence Inc.

Marcin Kruk Targi SOFIC

Targi SOFIC Targi SOFIC

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.

Ireneusz Chloupek Włoska alternatywa

Włoska alternatywa Włoska alternatywa

Artykuł przedstawia interesujący opis genezy zaistnienia karabinka serii ARX160 marki Beretta oraz jego szczegółów technicznych i walorów uzytkowych.

Artykuł przedstawia interesujący opis genezy zaistnienia karabinka serii ARX160 marki Beretta oraz jego szczegółów technicznych i walorów uzytkowych.

Ireneusz Chloupek Negev

Negev Negev

Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw

Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw

Ireneusz Chloupek SAKO TRG M10

SAKO TRG M10 SAKO TRG M10

Publikacja zawiera opis wielokalibrowego karabinu TRG M10 produkcji fińskiej firmy SAKO Ltd., który jest dostosowany do amunicji .338 Lapua Magnum .

Publikacja zawiera opis wielokalibrowego karabinu TRG M10 produkcji fińskiej firmy SAKO Ltd., który jest dostosowany do amunicji .338 Lapua Magnum .

Ireneusz Chloupek Włoska robota

Włoska robota Włoska robota

W publikacji opowieść o słynnych włoskich pistoletach marki Beretta, które zrobiły karierę w amerykańskiej armii.

W publikacji opowieść o słynnych włoskich pistoletach marki Beretta, które zrobiły karierę w amerykańskiej armii.

Ireneusz Chloupek KAC STONER LMG

KAC STONER LMG KAC STONER LMG

W publikacji opisujemy nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG, historię jego wytworzenia oraz zalety tej broni.

W publikacji opisujemy nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG, historię jego wytworzenia oraz zalety tej broni.

Ireneusz Chloupek SIMON

SIMON SIMON

Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód...

Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód technicznych, poczynając od zamkniętych drzwi wejściowych. Do pokonania zwykłych drzwi wykorzystywane są najczęściej ręczne lub mechaniczne narzędzia wyłomowe oraz rozbijanie zamka i zawiasów strzałami z bliskiej odległości specjalną amunicją. Gdy drzwi mają wzmocnioną konstrukcję albo zachodzi...

Ireneusz Chloupek ARSENAŁ GROM (2)

ARSENAŁ GROM (2) ARSENAŁ GROM (2)

W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305,...

W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305, czyli GROM.

Ireneusz Chloupek SENSIED S&F K1

SENSIED S&F K1 SENSIED S&F K1

Powtarzalne strzelby gładkolufowe pump-action od ponad wieku zajmują stałe miejsce w uzbrojeniu policyjnych i wielu wojskowych jednostek specjalnych. Tak jak standardowa broń piechoty w ich arsenałach...

Powtarzalne strzelby gładkolufowe pump-action od ponad wieku zajmują stałe miejsce w uzbrojeniu policyjnych i wielu wojskowych jednostek specjalnych. Tak jak standardowa broń piechoty w ich arsenałach musiała ustąpić specjalnym typom lub wersjom, bardziej odpowiednim do specyfiki działań tych formacji, tak też potrzebują one specjalistycznych odmian„pompek”, sprawdzających się w określonych warunkach lub zadaniach lepiej niż najbardziej rozpowszechnione wzory podstawowe.

Ireneusz Chloupek AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

AR 7,62 mm x 39 Alternatywa AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi,...

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi, tylko nieliczne doczekały się jednak symbolicznej liczby nowoczesnych typów kalibru 5,56 mm, pozostałe zaś nadal użytkują stare AKM/AKMS na amunicję pośrednią 7,62 mm x 39 wz. 43.

Ireneusz Chloupek DAN .338 LM

DAN .338 LM DAN .338 LM

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów...

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów Eurosatory.

Ireneusz Chloupek STRIKE ONE

STRIKE ONE STRIKE ONE

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne...

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne i wycisnęli z nich wszystko, co najlepsze - pozostają jedynie „wariacje na temat” w poszukiwaniu optimum we własnym stylu. Tymczasem okazuje się, że nawet w przypadku „klasycznych” pistoletów wciąż jest miejsce na kreatywność i nieszablonowe pomysły, czego najświeższym przykładem jest Strike...

Ireneusz Chloupek FN P90

FN P90 FN P90

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach,...

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach, stanowiący odpowiedź na poszukiwania tzw. przyszłościowej broni do obrony osobistej (Advanced Personal Defense Weapon). Mimo że ze względów ekonomicznych i praktycznych przezbrojenie w taką broń dwóch trzecich personelu nowoczesnych armii było w pełni zasadne, na drodze do spektakularnego sukcesu...

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Kamizelki taktyczne którą wybrać » Kamizelki taktyczne którą wybrać »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Najnowsze produkty i technologie

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki...

Dobre, solidnie wykonane, z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Od strony anatomicznej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej. Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Radosław Tyślewicz Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie...

Buty Bates EO3882 GX X2 Tall Side Zip testowaliśmy już dla was w warunkach trekkingowo-desantowych na polskim wybrzeżu („SPECIAL OPS” 3/2023). Jest to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w klimacie zimnym i wilgotnym, jaki panuje w Europie Środkowej i Północnej. Sprawdziły się przy zadaniach linowych oraz na portowych nabrzeżach i pokładach łodzi typu RIB. Nadszedł czas na weryfikację tego modelu w bardziej typowych dla Polski i całej niziny europejskiej warunkach, czyli w lesie i na niskich pagórkach.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.