Widziałem już trochę wystaw, targów i konferencji, na które kierowała mnie moja praca. Ogromne – jak SHOT Show i skromne – jak Future Soldier w Pradze. Od ostatniego maja na mojej liście pojawił się nowy numer jeden – Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie. O ile sama konferencja (prowadzone w osobnych salach dyskusje panelowe/warsztaty) oceniana jest przez uczestników jako zwyczajowe bicie piany, a pokaz z latającymi w środku miasta śmigłami i milionem (nie przesadzam) zużytych ślepaków to w sumie pic na wodę, o tyle przestrzeń dla wystawców, ale przede wszystkim spotkania z uczestnikami, to zupełnie inna bajka.
I have seen a couple of exhibitions, trade fairs and conferences that I visited due to my work. Those huge - like the SHOT Show, and the modest - such as the Future Soldier in Prague. Since the last May the new number one has appeared on my TOP10 list - the Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) in Tampa, Florida. While the very conference itself (discussions and workshops) is considered just a bikeshedding and the show with helicopters flying in the city center and millions (yes, I this is true) of used blanks is just acting, the space for the exhibitors and especially the meetings with participants is definitely something different.
Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku...
Nowoczesny sprzęt, bieżące tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem ważnym i aktualnym. Kolejna edycja wydarzenia, poświęconego tej tematyce, która odbędzie się w 2024 roku w Targach Kielce zapowiada się interesująco. Obok ważnego wsparcia Komendy Głównej Policji, organizatorzy kieleckich targów mogą również liczyć na zaangażowanie innych służb.
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących...
Za nami największy, jak do tej pory, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach. 31. edycja MSPO zgromadziła rekordową liczbę 711 wystawców z 35 krajów świata, w tym 350 firm polskich, pokazujących na stoiskach nowoczesne produkty i rozwiązania dla wojska i służb mundurowych. Jak co roku prezentujemy kilka wybranych firm, ich produkty i nowości, jakie przedstawiły podczas targów.
Po pierwsze, nie ma może na SOFIC tłoku wśród wystawców i nawet sam Heckler & Koch miał stanowisko wielkości 3 x 3 metry, ale nie ma też mnóstwa myśliwskich mebli i replik ASG znanych choćby z IWA.
Nie ma tłumu brzuchatych Amerykanów poszukujących pięćdziesiątego karabinu na jelenia, czy młodych chłopaków chcących zobaczyć, jak taki karabin w ogóle wygląda.
Po drugie, lokalizacja jest idealna. Każdy, kto był w bazie MacDill Air Force Base i widział szary budynek kwatery głównej SOCOM (Special Operations Command), wie, o co chodzi. Byłem w pracy w Paryżu, Londynie, Vegas i kilku innych przyjemnych miejscach, ale nic nie może się równać plażom, palmom i atmosferze Florydy. Oprócz jedzenia i cen – rewelacyjne miejsce, a imprezy towarzyszące SOFIC są naprawdę klimatyczne.
Część wystawców pokazuje swój sprzęt jedynie na łodziach zacumowanych naprzeciwko targów. Zwyczaj ten zapoczątkowała firma Mystery Ranch kilka lat temu, a w tym roku było już 5 łodzi – między innymi Beyond, Oakley i Tactical Tailor. Przy nabrzeżu tym odbywają się również wieczorem imprezy integracyjne. Całość ma amerykański rozmach i naprawdę robi wrażenie.
Pokaz
Tak się złożyło, że International SOF Capabilities Demonstration oglądaliśmy z kolegą, byłym operatorem GROM-u, stojąc obok jednego z oficerów USSOCOM. Osłupieni wpatrywaliśmy się w akcję odbicia ok. 10 zakładników przez dwóch nurków wchodzących po ustawionych wcześniej drabinkach przy 6–8 „terrorystach”, a nad nami latały Blackhawki i Little Birdy ze 160 SOAR zużywające koszmarne ilości ślepej amunicji strzelając ze swoich Minigunów – spadające łuski tworzyły długie ślady w wodzie.
W pewnym momencie nie wytrzymałem i zapytałem stojącego obok mnie Amerykanina „o co tu w ogóle chodzi?!”. Otrzymaliśmy wyjaśnienie, żeby się nie przejmować, bo to tylko taki show dla cywilów. Pokaz nie miał mieć nic wspólnego z prowadzeniem jakiejkolwiek prawdziwej operacji, może i słusznie.
Zaczęło się od naprawdę dynamicznego przelotu Little Birdów, które rozstawiły snajperów na dachach. Śmigłowiec lądujący na dachu hali targów przelatywał rozpędzony nad kanałem i hamował z hukiem zaraz przed ścianą. Widok niesamowity i pełen szacunek dla pilota. Po wejściu dwóch samotnych wilków na górny pokład statku, większe „śmigła” przeprowadziły desant metodą szybkiej liny. Powoli i spokojnie raczej.
Następnie przeprowadzono desant morski na RIB-ach ze wsparciem (raczej jedynie wizualnym) śmigłowców.
W zaciętej „walce” na ślepaki, jaka rozegrała się następnie na lądzie, uczestniczył też element lądowy na pojazdach. Odbity został między innymi burmistrz miasta Tampa, który co roku zgłasza się na ochotnika do roli zakładnika. Po pokazie pływał na jednym z RIB-ów i strzelał do tłumu gapiów na nabrzeżu z dziobowego M2.
Wyczynem było to, że nic się nikomu nie stało – choć Blackhawk dynamicznie schodzący nad wodę, żeby zrzucić desant, praktycznie zanurzył w niej tylne koło.
Desant spadochronowy na wodę był już właściwie tylko pro forma, ale zrobiono go, bo można. Wyglądało to widowiskowo.
Po wszystkim przez chwilę można było sobie zrobić „zdjęcie z komandosem”. My dowiedzieliśmy się wreszcie, czym różnią się amerykańskie siły specjalne od pozostałych biorących udział w pokazie. Rozmiarem.
Moim zdaniem najciekawsza rzecz na targach. Koncepcja ENVD III to prawdopodobnie przyszłość prowadzenia działań w nocy. Nowoczesne siły specjalne przyzwyczajone są do komfortu przewagi działania w nocy, dzięki ogromnej przewadze technologicznej w konflikcie asymetrycznym. Ten konflikt (ogólnie mówiąc wojna z terrorem) i doświadczenia z niego są istotne, ale nie należy zapominać, że to w dużej mierze „poligon” dla wzmacniania prawdziwego potencjału obronnego swojego kraju. Działanie ENVD III w dużym skrócie eliminuje potrzebę użycia podczerwonego pointera typu DBAL czy AN/PEQ-15. Gogle zestawu, podobnie jak starsze AN/PSQ-20, są połączeniem noktowizora z małym termowizorem, a obraz przez nie wyświetlany jest fuzją ich obu. Na obraz z noktowizji nakładane są pola uznane przez termowizję za potencjalną temperaturę ciała człowieka. Na ten obraz w ENVD III nakładany jest obraz z przystawki termowizyjnej mocowanej na broni, co pozwala na całkowicie pasywne użycie broni. Jeśli Amerykanie dopracują szczegóły techniczne, to koncepcja rodem z Land Warrior stanie się rzeczywistością. Na SOFIC nie pokazywano niestety działania urządzenia.
BE Meyers MAWL
Najnowszy produkt BE Meyers to spory postęp w temacie ergonomii i funkcjonalności wskaźników laserowych. Może się przydać, bo nic nie wskazuje na to, żeby ENVD III szybko znalazło się w użyciu naszych sił. Główną zaletą MAWL jest sama konstrukcja – wreszcie ktoś wpadł na to, że duża prostokątna puszka typu DBAL przyczepiona do karabinka nie jest idealnym rozwiązaniem. Na górnej szynie przeszkadza głównie z celownikami teleskopowymi, na bocznej po prostu odstaje i prosi się o urwanie o jakąś framugę, a na dolnej zabiera miejsce na chwyt. Nie wspominając o współpracy z małymi przystawkami termo- i noktowizyjnymi MAWL ma dwa zintegrowane włączniki i może być położony po prawej albo lewej stronie. Niestety, nie ma do nich dostępu przy pracy na „słabszej” ręce – producent sugeruje wtedy użycie dodatkowego włącznika żelowego Surefire na górnej szynie za urządzeniem. MAWL ma dwa osobne tryby pracy – dzienny i nocny oraz tyle zalet, funkcji i opcji, że to temat na osobny artykuł. Dobra rzecz, choć z jednym mankamentem – osobiście poświęciłbym trochę tych funkcji na rzecz zejścia z masy.
ARES Defense Systems ARES-16 AMG-2
Całkiem długa nazwa jak na kolejną generację cieszącego się złą sławą przez niską niezawodność ARES Shrike. Producent twierdzi oczywiście, że problemy zostały usunięte i szczerze mówiąc byłoby pięknie, gdyby to była prawda. ARES-16 jest bardzo lekki i nieporównywalnie poręczniejszy nawet od KAC LMG. W wersji AMG-2 można go zasilać z klasycznego gniazda jak w M-4, co nadaje tej funkcji znacznie więcej sensu. Ostatnimi czasy daje się zauważyć powrót zainteresowania lekką bronią maszynową. Minimi 5,56 mm to broń dostosowana od początku do mocowania na pojazdach. Innymi słowy jest niezawodna, pancerna i żywotna, ale waży przynajmniej kilogram więcej niż musi. Biorąc pod uwagę aktualny trend do minimalizowania wagi sprzętu, wielu użytkowników skłania się do koncepcji oddzielenia roli broni maszynowej przenoszonej ręcznie od roli karabinu mocowanego na stanowisku lub pojeździe. Koncepcja nie jest nowa i sięga w czasie szerokiego użycia Stoner 63 w Wietnamie. Ciekawe byłoby przetestowanie ARES-16 przez którąś z naszych jednostek. Ktoś chętny?
Rozwijany od paru lat LSAT to wyraz tego samego trendu co KAC LMG czy ARES-16 – lecz znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Zasilany jest zupełnie inną amunicją – z łuską teleskopową. Tego rodzaju amunicja do broni ręcznej jest daleko od przyjęcia do arsenału NATO, za to w kalibrze 40 mm (produkowana przez BAE Systems) będzie dostarczana armii brytyjskiej, na wyposażeniu której znajdą się pojazdy rodziny Ajax (Scout SV), m.in. w wersji uzbrojonej w armatę CT40. Rewolucja w końcu nadejdzie, bo nabój o identycznych parametrach jak klasyczna łuska waży 35% mniej, a sama broń również może być znacznie lżejsza. Textron pokazywał strzelający prototyp w kalibrze 5,56 mm oraz model wariantu 7,62 mm. Zwłaszcza ten drugi robił wrażenie w porównaniu do M-240, którego ma być odpowiednikiem. Na pytanie, po co przyjmować LSAT w kalibrze 5,56 mm, skoro jest KAC LMG, pracownicy firmy odpowiadali uśmiechem zakłopotania.
Handl Defense
Firma ta produkuje dosyć znaczne modyfikacje karabinka FN SCAR oraz akcesoria do niego. Jej sztandarowym produktem jest lekkie, długie, karbonowe łoże oraz komora spustowa przystosowana do magazynków od SR-25/AR-10 (do SCAR H nie podepnie się magazynka Magpula). Ostatnio wprowadziła także powiększony element ruchomy kolby oraz konwersję do magazynków oraz amunicji od karabinka AK. Firma planuje kolejne elementy – w tym nową modyfikację zespołu ruchomego i gazowego, znacznie redukującą odrzut broni w kalibrze 7,62 mm. SOCOM przyjął SCAR-H ze względu na lukę po zestarzeniu się M-14, ale to konstrukcja ergonomicznie 10 lat do tyłu. Oby firmie Handl udało się zainteresować odbiorcę, bo modyfikowane przez nią SCARy wyglądają i działają wreszcie jak powinny.
ZEV
Niby nic nowego, ale prawdopodobnie niewielu zdaje sobie sprawę jaka istnieje różnica pomiędzy łatwością strzelania z seryjnego Glocka a jego customowej wersji kalifornijskiej firmy ZEV. Jeden i drugi ma odrzut od tego samego naboju, a jednak z ZEV-a łatwiej trafiać. Niestety, jakość ma swoją cenę. ZEV ma być niedługo dostępny u nas w kraju za pośrednictwem podobno aż dwóch dilerów.
Juggernaut Defense
Trendem równie widocznym i znamiennym jak zmniejszanie masy broni i ekwipunku była na SOFIC digitalizacja pojedynczego żołnierza. Widoczne na zdjęciu rozwiązanie mocowania telefonu komórkowego z Androidem na ekwipunku widać było w co drugiej alejce. JuggDef jest firmą specjalizującą się w projektowaniu form i rozwiązań przemysłowych – a założyciel firmy zaangażowany był mocno w program SCAR. W Tampa ich Juggernaut Case robił sporą karierę, między innymi jako element systemu firmy BDA Tech. Jest to rozwiązanie modułowe, które można mocować na kamizelce, przenosić na przedramieniu bądź na „desce nawigacyjnej” przy skokach spadochronowych.
Kopis Mobile
Zastosowanie Case od Juggernaut pokazywała również współpracująca z nimi firma Kopis Mobile. Specjalizuje się w integracji i oprogramowaniu pola walki. System Kopis jest prosty i stosunkowo bardzo tani – bo najdroższym elementem hardware jest sam telefon (najczęściej nowy Samsung Note – optymalny ze względu na wymiary). Mocowany jest w case i podłączony kablem do zmodyfikowanego wewnętrznie PTT renomowanej firmy TEA Headsets – a następnie do radia ICOM. Całość jest niedroga, lekka i używana przez renomowane jednostki. Zestawy testowe niedługo będą w naszym kraju.
Jeden z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych producentów wyposażenia w USA pokazał rozwiązanie umożliwiające mocowanie panelu piersiowego (chest rig) do swojego sztandarowego Plate Frame. Na innym stoisku można też było zobaczyć jego minimalistyczną kaburę: 757 Holster.
Parasim
Atrakcja SOFIC i ciekawostka – wirtualny symulator sterowania podczas skoku spadochronowego. Niestety kolejka do spróbowania tego cuda była za długa. Wydaje się sensownym rozwiązaniem do treningu lotów na czaszy.
Direct Action USA
Poważna niespodzianka. Na SOFIC pojechali nie tylko reprezentanci DKWS i członkowie naszych sił specjalnych biorący udział w pokazie, ale również jedna polska firma – Direct Action Ten rozwijający się producent – mimo że jego reklamy pokazują się między innymi w „SPECIAL OPS”, nie jest obecny w każdym sklepie z militariami. Przedstawiciele firmy twierdzą, że jest tak dlatego, że na tym etapie firma skupia się na prezentacjach dla użytkowników końcowych i współpracy z nimi. Ciekawe, co wyjdzie z niej w przyszłości, gdyż rzeczy przez nią prezentowane już w tej chwili są naprawdę interesujące. Widać w nich systemowe podejście i dużą dbałość o szczegóły. Jak się okazuje, DA ma od ponad roku swoją siedzibę (!) w USA i właśnie rozpoczęło na tym rynku sprzedaż całej linii swoich produktów. To poważne kroki i miło widzieć wreszcie jakiś ruch w tym kierunku, a nie tylko ściąganie rzeczy, które są „najlepsze, bo amerykańskie”. Zainteresowanie produktami DA na SOFIC było duże – było to jedno z najbardziej obleganych stanowisk i miło było widzieć w tle flagę Polski, która odwiedziła między innymi Irak i Afganistan. Odwiedzili je między innymi przedstawiciele brytyjskich jednostek specjalnych oraz dowódcy wojsk specjalnych kilku państw.
Niesamowite wrażenie robił manekin z założoną gumową maską – wyglądał zupełnie jak żywy człowiek, szacunek za pomysł. No i miał na głowie oryginalny hełm Crye AirFrame.
Wśród nowych rzeczy pokazanych na SOFIC były zupełnie nowe projekty plecaków DA, w których postawiono na uniwersalność. Mają one między innymi możliwość użycia standardowego pasa modułowego z oferty firmy jako pasa biodrowego. Pokazano również nowe szelki do tego pasa, pozwalające użyć go jako typowy belt kit. To miałem na myśli pisząc o systemowym podejściu projektantów.
Dużą nowością był też prototyp munduru bojowego DA. Postawiono w nim na komfort i niską masę. To temat na cały osobny artykuł (jak właściwie każdy z elementów ekwipunku firmy), ale trzeba przyznać – wygląda super.
Wśród wszechobecnego Multicamu wyróżniał się promowany przez DA kamuflaż Pencott Greenzone. Jest on bardzo skuteczny w terenie lesistym oraz dżungli i aż dziw bierze, że nie został jeszcze szerzej zaadaptowany przez znaczące jednostki.
Wieloletni producent gogli i okularów, ostatnio zaangażowany w program „żołnierza przyszłości” SOCOM – Talos, pokazał nowy kask – Multi-Use Bump Shell, odporny na niektóre odłamki, mający możliwość zwiększenia poziomu ochrony balistycznej poprzez zastosowanie nakładek. Przypomina to, tyle że lżejszą, koncepcję Velocity Systems SLAAP plate – nakładki na hełm Ops-Core FAST zwiększającej jego poziom ochrony do zatrzymywania pocisku z AK. Na stanowisku pokazywana była tylko część podstawowa hełmu, tajne nakładki widniały za to na wielkim zdjęciu na ścianie stoiska. Drugą ciekawostką była innowacyjna balaklawa SnowHawk Cold Weather Goggle System w kamuflażu Pencott Snowdrift z magnetycznym drutem – domykająca się szczelnie do magnesu mocowanego w goglach, zasłaniając nos. Ciekawe tylko, jak sprawdza się to rozwiązanie przy intensywnym wysiłku.
Tencate
Oddział firmy zajmujący się produkcją osłon balistycznych zaprezentował rozwiązanie interesujące pod kątem zastosowania do skrytego noszenia – stalową, cienką, ale profilowaną płytę balistyczną. Zatrzymuje ona podobnie jak większość płyt z tego materiału pociski 7,62 mm x 39 i jest bardzo ciężka, ale stanowi ciekawą alternatywę dla noszenia jedynie miękkiej balistyki w działaniach low profile o dużym stopniu zagrożenia. Niestety, zastosowano krzywiznę SAPI, a nie shooters cut, więc po założeniu cienkiej odzieży dolne rogi płyty odstają.
Wojska Specjalne SZ RP w Tampie
W ramach tzw. Tygodnia Międzynarodowych Sił Operacji Specjalnych (International Special Operations Forces Week, ISOF Week) w Tampie na Florydzie spotkali się przedstawiciele sił specjalnych z ponad 80 państw świata. Polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych reprezentowali w Tampie Zastępca Dowódcy Komponentu płk Ryszard Pietras oraz Starszy Podoficer Dowództwa st. chor. szt. Tomasz Świerad. W towarzyszącym imprezie dynamicznym pokazie uczestniczyli oprócz żołnierzy sił specjalnych USA przedstawiciele cenionych przez amerykańskich partnerów jednostek operacji specjalnych z różnych krajów, a wśród nich – po obecności we wcześniejszych latach reprezentantów JW GROM – w tym roku operatorzy z JW Komandosów i JW Formoza.
„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...
„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.
14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...
14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...
Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...
Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...
Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...
Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...
Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta...
Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta dziewiąta już edycja tej imprezy wystawienniczej, niegdyś bardzo dbającej o cywilny, myśliwsko-sportowo-rekreacyjny charakter, w jeszcze większym stopniu niż w ubiegłym roku była także miejscem prezentacji firm z szeroko pojętej branży taktycznej” oraz broni i wszystkiego, co z nią związane,...
Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...
Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...
W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...
W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...
Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...
Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...
Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...
Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...
„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...
W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...
W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.
W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...
W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.
Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa,...
Kibuce wszystkim zapewne kojarzą się z Izraelem, jednak trudno te kolektywne gospodarstwa rolnicze skojarzyć z produkcją wyposażenia czy uzbrojenia dla wojska, policji itp. Jest jednak jeden kibuc - Sasa, utworzony w 1949 roku przez grupę żydowskich emigrantów z USA u podnóża góry Meron, na terenie którego powstała i działa firma będąca światowym liderem w dziedzinie zaawansowanych systemów opancerzenia - Plasan Sasa Ltd.
W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...
W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...
Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...
Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...
Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...
Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.
IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...
IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.
Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...
Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...
Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....
Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.
Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!)....
Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!). Po krótkiej karierze w jednostkach MSWiA niemieckich HK G36 w kilku wersjach, od niedawna nasi komandosi weszli do ekskluzywnego klubu użytkowników jednego z najlepszych wśród obecnie dostępnych na świecie karabinków automatycznych: HK416.
Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...
Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.
„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter...
„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter działań snajperskich w warunkach ostatnich konfliktów zbrojnych. Skomplikowane realia współczesnego, dynamicznego pola walki wojen asymetrycznych sprawiają, że snajperzy równie często muszą być przygotowani do szybkiego oddawania kilku strzałów do jednego trudnego albo wielu celów, a wówczas...
8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany...
8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany w 1993 roku, a wyróżniającą nazwę Komandosów otrzymał w 1995 roku). W porównaniu do zeszłorocznej 15. rocznicy, która dzięki obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego miała szczególny charakter, tegoroczna miała skromniejszą oprawę, jednak nie zabrakło na niej zarówno znamienitych gości jak...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.