Special-Ops.pl

Targi SOFIC

Jedna z hal wystawowych Targów SOFIC 2016.

Jedna z hal wystawowych Targów SOFIC 2016.

Widziałem już trochę wystaw, targów i konferencji, na które kierowała mnie moja praca. Ogromne – jak SHOT Show i skromne – jak Future Soldier w Pradze. Od ostatniego maja na mojej liście pojawił się nowy numer jeden – Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie. O ile sama konferencja (prowadzone w osobnych salach dyskusje panelowe/warsztaty) oceniana jest przez uczestników jako zwyczajowe bicie piany, a pokaz z latającymi w środku miasta śmigłami i milionem (nie przesadzam) zużytych ślepaków to w sumie pic na wodę, o tyle przestrzeń dla wystawców, ale przede wszystkim spotkania z uczestnikami, to zupełnie inna bajka.

I have seen a couple of exhibitions, trade fairs and conferences that I visited due to my work. Those huge - like the SHOT Show, and the modest - such as the Future Soldier in Prague. Since the last May the new number one has appeared on my TOP10 list - the Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) in Tampa, Florida. While the very conference itself (discussions and workshops) is considered just a bikeshedding and the show with helicopters flying in the city center and millions (yes, I this is true) of used blanks is just acting, the space for the exhibitors and especially the meetings with participants is definitely something different.

Zdjęcia: Marcin Kruk

Zobacz także

direct.money.pl Kalkulator kredytowy przydatny jest szczególnie wtedy, gdy kwoty kredytu są naprawdę wysokie

Kalkulator kredytowy przydatny jest szczególnie wtedy, gdy kwoty kredytu są naprawdę wysokie Kalkulator kredytowy przydatny jest szczególnie wtedy, gdy kwoty kredytu są naprawdę wysokie

Poszukujesz kredytu gotówkowego? Uważaj, ponieważ nie sprawdzając wszystkich ofert przygotowanych przez różne banki, możesz zdecydować się na kredyt, którego koszty będą znacznie większe niż te, które...

Poszukujesz kredytu gotówkowego? Uważaj, ponieważ nie sprawdzając wszystkich ofert przygotowanych przez różne banki, możesz zdecydować się na kredyt, którego koszty będą znacznie większe niż te, które mógłbyś ponieść, sprawdzając większą ilość ofert. Tylko jak znaleźć najtańszą propozycję? Oto kilka ważnych informacji na ten temat. Zapoznaj się z nimi i koniecznie sprawdź intuicyjnie działający kalkulator kredytowy, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę.

Redakcja Co zaprezentowali wystawcy podczas POLSECURE w Kielcach?

Co zaprezentowali wystawcy podczas POLSECURE w Kielcach? Co zaprezentowali wystawcy podczas POLSECURE w Kielcach?

W dniach 27–29 kwietnia 2022 roku w Kielcach odbyła się I edycja Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE, współorganizowanych przez Komendę Główną Policji. W czasie targów...

W dniach 27–29 kwietnia 2022 roku w Kielcach odbyła się I edycja Międzynarodowych Targów Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE, współorganizowanych przez Komendę Główną Policji. W czasie targów firmy prezentowały ofertę skierowaną do instytucji działających na rzecz obrony bezpieczeństwa publicznego. Nie sposób przedstawić wszystkich wystawców ale prezentujemy kilku z nich.

Redakcja Turecka Wystawa Narodowa po raz drugi na MSPO

Turecka Wystawa Narodowa po raz drugi na MSPO Turecka Wystawa Narodowa po raz drugi na MSPO

Turcja będzie Krajem Wiodącym podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Po raz pierwszy turecka branża obronna prezentowała się w Targach Kielce w 2013 roku.

Turcja będzie Krajem Wiodącym podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Po raz pierwszy turecka branża obronna prezentowała się w Targach Kielce w 2013 roku.

Po pierwsze, nie ma może na SOFIC tłoku wśród wystawców i nawet sam Heckler & Koch miał stanowisko wielkości 3 x 3 metry, ale nie ma też mnóstwa myśliwskich mebli i replik ASG znanych choćby z IWA.

Nie ma tłumu brzuchatych Amerykanów poszukujących pięćdziesiątego karabinu na jelenia, czy młodych chłopaków chcących zobaczyć, jak taki karabin w ogóle wygląda.

Po drugie, lokalizacja jest idealna. Każdy, kto był w bazie MacDill Air Force Base i widział szary budynek kwatery głównej SOCOM (Special Operations Command), wie, o co chodzi. Byłem w pracy w Paryżu, Londynie, Vegas i kilku innych przyjemnych miejscach, ale nic nie może się równać plażom, palmom i atmosferze Florydy. Oprócz jedzenia i cen – rewelacyjne miejsce, a imprezy towarzyszące SOFIC są naprawdę klimatyczne.

Część wystawców pokazuje swój sprzęt jedynie na łodziach zacumowanych naprzeciwko targów. Zwyczaj ten zapoczątkowała firma Mystery Ranch kilka lat temu, a w tym roku było już 5 łodzi – między innymi Beyond, Oakley i Tactical Tailor. Przy nabrzeżu tym odbywają się również wieczorem imprezy integracyjne. Całość ma amerykański rozmach i naprawdę robi wrażenie.

Pokaz

Tak się złożyło, że International SOF Capabilities Demonstration oglądaliśmy z kolegą, byłym operatorem GROM-u, stojąc obok jednego z oficerów USSOCOM. Osłupieni wpatrywaliśmy się w akcję odbicia ok. 10 zakładników przez dwóch nurków wchodzących po ustawionych wcześniej drabinkach przy 6–8 „terrorystach”, a nad nami latały Blackhawki i Little Birdy ze 160 SOAR zużywające koszmarne ilości ślepej amunicji strzelając ze swoich Minigunów – spadające łuski tworzyły długie ślady w wodzie.

W pewnym momencie nie wytrzymałem i zapytałem stojącego obok mnie Amerykanina „o co tu w ogóle chodzi?!”. Otrzymaliśmy wyjaśnienie, żeby się nie przejmować, bo to tylko taki show dla cywilów. Pokaz nie miał mieć nic wspólnego z prowadzeniem jakiejkolwiek prawdziwej operacji, może i słusznie.

Zaczęło się od naprawdę dynamicznego przelotu Little Birdów, które rozstawiły snajperów na dachach. Śmigłowiec lądujący na dachu hali targów przelatywał rozpędzony nad kanałem i hamował z hukiem zaraz przed ścianą. Widok niesamowity i pełen szacunek dla pilota. Po wejściu dwóch samotnych wilków na górny pokład statku, większe „śmigła” przeprowadziły desant metodą szybkiej liny. Powoli i spokojnie raczej.

Następnie przeprowadzono desant morski na RIB-ach ze wsparciem (raczej jedynie wizualnym) śmigłowców.

W zaciętej „walce” na ślepaki, jaka rozegrała się następnie na lądzie, uczestniczył też element lądowy na pojazdach. Odbity został między innymi burmistrz miasta Tampa, który co roku zgłasza się na ochotnika do roli zakładnika. Po pokazie pływał na jednym z RIB-ów i strzelał do tłumu gapiów na nabrzeżu z dziobowego M2.

Wyczynem było to, że nic się nikomu nie stało – choć Blackhawk dynamicznie schodzący nad wodę, żeby zrzucić desant, praktycznie zanurzył w niej tylne koło.

Desant spadochronowy na wodę był już właściwie tylko pro forma, ale zrobiono go, bo można. Wyglądało to widowiskowo.

Po wszystkim przez chwilę można było sobie zrobić „zdjęcie z komandosem”. My dowiedzieliśmy się wreszcie, czym różnią się amerykańskie siły specjalne od pozostałych biorących udział w pokazie. Rozmiarem.

Czytaj też: MSPO 2016 na gorąco >>>

BAE Systems ENVD III
Moim zdaniem najciekawsza rzecz na targach.
Koncepcja ENVD III to prawdopodobnie przyszłość prowadzenia działań w nocy. Nowoczesne siły specjalne przyzwyczajone są do komfortu przewagi działania w nocy, dzięki ogromnej przewadze technologicznej w konflikcie asymetrycznym.
Ten konflikt (ogólnie mówiąc wojna z terrorem) i doświadczenia z niego są istotne, ale nie należy zapominać, że to w dużej mierze „poligon” dla wzmacniania prawdziwego potencjału obronnego swojego kraju.
Działanie ENVD III w dużym skrócie eliminuje potrzebę użycia podczerwonego pointera typu DBAL czy AN/PEQ-15.
Gogle zestawu, podobnie jak starsze AN/PSQ-20, są połączeniem noktowizora z małym termowizorem, a obraz przez nie wyświetlany jest fuzją ich obu.
Na obraz z noktowizji nakładane są pola uznane przez termowizję za potencjalną temperaturę ciała człowieka.
Na ten obraz w ENVD III nakładany jest obraz z przystawki termowizyjnej mocowanej na broni, co pozwala na całkowicie pasywne użycie broni.
Jeśli Amerykanie dopracują szczegóły techniczne, to koncepcja rodem z Land Warrior stanie się rzeczywistością. Na SOFIC nie pokazywano niestety działania urządzenia.
BE Meyers MAWL
Najnowszy produkt BE Meyers to spory postęp w temacie ergonomii i funkcjonalności wskaźników laserowych. Może się przydać, bo nic nie wskazuje na to, żeby ENVD III szybko znalazło się w użyciu naszych sił.
Główną zaletą MAWL jest sama konstrukcja – wreszcie ktoś wpadł na to, że duża prostokątna puszka typu DBAL przyczepiona do karabinka nie jest idealnym rozwiązaniem.
Na górnej szynie przeszkadza głównie z celownikami teleskopowymi, na bocznej po prostu odstaje i prosi się o urwanie o jakąś framugę, a na dolnej zabiera miejsce na chwyt.
Nie wspominając o współpracy z małymi przystawkami termo- i noktowizyjnymi MAWL ma dwa zintegrowane włączniki i może być położony po prawej albo lewej stronie.
Niestety, nie ma do nich dostępu przy pracy na „słabszej” ręce – producent sugeruje wtedy użycie dodatkowego włącznika żelowego Surefire na górnej szynie za urządzeniem.
MAWL ma dwa osobne tryby pracy – dzienny i nocny oraz tyle zalet, funkcji i opcji, że to temat na osobny artykuł. Dobra rzecz, choć z jednym mankamentem – osobiście poświęciłbym trochę tych funkcji na rzecz zejścia z masy.
ARES Defense Systems ARES-16 AMG-2
Całkiem długa nazwa jak na kolejną generację cieszącego się złą sławą przez niską niezawodność ARES Shrike. Producent twierdzi oczywiście, że problemy zostały usunięte i szczerze mówiąc byłoby pięknie, gdyby to była prawda.
ARES-16 jest bardzo lekki i nieporównywalnie poręczniejszy nawet od KAC LMG.
W wersji AMG-2 można go zasilać z klasycznego gniazda jak w M-4, co nadaje tej funkcji znacznie więcej sensu.
Ostatnimi czasy daje się zauważyć powrót zainteresowania lekką bronią maszynową.
Minimi 5,56 mm to broń dostosowana od początku do mocowania na pojazdach. Innymi słowy jest niezawodna, pancerna i żywotna, ale waży przynajmniej kilogram więcej niż musi.
Biorąc pod uwagę aktualny trend do minimalizowania wagi sprzętu, wielu użytkowników skłania się do koncepcji oddzielenia roli broni maszynowej przenoszonej ręcznie od roli karabinu mocowanego na stanowisku lub pojeździe.
Koncepcja nie jest nowa i sięga w czasie szerokiego użycia Stoner 63 w Wietnamie.
Ciekawe byłoby przetestowanie ARES-16 przez którąś z naszych jednostek.
Ktoś chętny?
Textron Systems AAI LSAT
Rozwijany od paru lat LSAT to wyraz tego samego trendu co KAC LMG czy ARES-16 – lecz znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Zasilany jest zupełnie inną amunicją – z łuską teleskopową.
Tego rodzaju amunicja do broni ręcznej jest daleko od przyjęcia do arsenału NATO, za to w kalibrze 40 mm (produkowana przez BAE Systems) będzie dostarczana armii brytyjskiej, na wyposażeniu której znajdą się pojazdy rodziny Ajax (Scout SV), m.in. w wersji uzbrojonej w armatę CT40.
Rewolucja w końcu nadejdzie, bo nabój o identycznych parametrach jak klasyczna łuska waży 35% mniej, a sama broń również może być znacznie lżejsza.
Textron pokazywał strzelający prototyp w kalibrze 5,56 mm oraz model wariantu 7,62 mm.
Zwłaszcza ten drugi robił wrażenie w porównaniu do M-240, którego ma być odpowiednikiem.
Na pytanie, po co przyjmować LSAT w kalibrze 5,56 mm, skoro jest KAC LMG, pracownicy firmy odpowiadali uśmiechem zakłopotania.
Handl Defense
Firma ta produkuje dosyć znaczne modyfikacje karabinka FN SCAR oraz akcesoria do niego. Jej sztandarowym produktem jest lekkie, długie, karbonowe łoże oraz komora spustowa przystosowana do magazynków od SR-25/AR-10 (do SCAR H nie podepnie się magazynka Magpula). Ostatnio wprowadziła także powiększony element ruchomy kolby oraz konwersję do magazynków oraz amunicji od karabinka AK. Firma planuje kolejne elementy – w tym nową modyfikację zespołu ruchomego i gazowego, znacznie redukującą odrzut broni w kalibrze 7,62 mm. SOCOM przyjął SCAR-H ze względu na lukę po zestarzeniu się M-14, ale to konstrukcja ergonomicznie 10 lat do tyłu. Oby firmie Handl udało się zainteresować odbiorcę, bo modyfikowane przez nią SCARy wyglądają i działają wreszcie jak powinny.
ZEV
Niby nic nowego, ale prawdopodobnie niewielu zdaje sobie sprawę jaka istnieje różnica pomiędzy łatwością strzelania z seryjnego Glocka a jego customowej wersji kalifornijskiej firmy ZEV. Jeden i drugi ma odrzut od tego samego naboju, a jednak z ZEV-a łatwiej trafiać. Niestety, jakość ma swoją cenę. ZEV ma być niedługo dostępny u nas w kraju za pośrednictwem podobno aż dwóch dilerów.
Juggernaut Defense
Trendem równie widocznym i znamiennym jak zmniejszanie masy broni i ekwipunku była na SOFIC digitalizacja pojedynczego żołnierza. Widoczne na zdjęciu rozwiązanie mocowania telefonu komórkowego z Androidem na ekwipunku widać było w co drugiej alejce. JuggDef jest firmą specjalizującą się w projektowaniu form i rozwiązań przemysłowych – a założyciel firmy zaangażowany był mocno w program SCAR. W Tampa ich Juggernaut Case robił sporą karierę, między innymi jako element systemu firmy BDA Tech. Jest to rozwiązanie modułowe, które można mocować na kamizelce, przenosić na przedramieniu bądź na „desce nawigacyjnej” przy skokach spadochronowych.
Kopis Mobile
Zastosowanie Case od Juggernaut pokazywała również współpracująca z nimi firma Kopis Mobile. Specjalizuje się w integracji i oprogramowaniu pola walki. System Kopis jest prosty i stosunkowo bardzo tani – bo najdroższym elementem hardware jest sam telefon (najczęściej nowy Samsung Note – optymalny ze względu na wymiary). Mocowany jest w case i podłączony kablem do zmodyfikowanego wewnętrznie PTT renomowanej firmy TEA Headsets – a następnie do radia ICOM. Całość jest niedroga, lekka i używana przez renomowane jednostki. Zestawy testowe niedługo będą w naszym kraju.
S&S Precision
Jeden z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych producentów wyposażenia w USA pokazał rozwiązanie umożliwiające mocowanie panelu piersiowego (chest rig) do swojego sztandarowego Plate Frame.
Na innym stoisku można też było zobaczyć jego minimalistyczną kaburę: 757 Holster.
Parasim
Atrakcja SOFIC i ciekawostka – wirtualny symulator sterowania podczas skoku spadochronowego. Niestety kolejka do spróbowania tego cuda była za długa. Wydaje się sensownym rozwiązaniem do treningu lotów na czaszy.
Direct Action USA

Poważna niespodzianka.
Na SOFIC pojechali nie tylko reprezentanci DKWS i członkowie naszych sił specjalnych biorący udział w pokazie, ale również jedna polska firma – Direct Action
Ten rozwijający się producent – mimo że jego reklamy pokazują się między innymi w „SPECIAL OPS”, nie jest obecny w każdym sklepie z militariami.
Przedstawiciele firmy twierdzą, że jest tak dlatego, że na tym etapie firma skupia się na prezentacjach dla użytkowników końcowych i współpracy z nimi.
Ciekawe, co wyjdzie z niej w przyszłości, gdyż rzeczy przez nią prezentowane już w tej chwili są naprawdę interesujące. Widać w nich systemowe podejście i dużą dbałość o szczegóły.
Jak się okazuje, DA ma od ponad roku swoją siedzibę (!) w USA i właśnie rozpoczęło na tym rynku sprzedaż całej linii swoich produktów. To poważne kroki i miło widzieć wreszcie jakiś ruch w tym kierunku, a nie tylko ściąganie rzeczy, które są „najlepsze, bo amerykańskie”.
Zainteresowanie produktami DA na SOFIC było duże – było to jedno z najbardziej obleganych stanowisk i miło było widzieć w tle flagę Polski, która odwiedziła między innymi Irak i Afganistan.
Odwiedzili je między innymi przedstawiciele brytyjskich jednostek specjalnych oraz dowódcy wojsk specjalnych kilku państw.

Niesamowite wrażenie robił manekin z założoną gumową maską – wyglądał zupełnie jak żywy człowiek, szacunek za pomysł. No i miał na głowie oryginalny hełm Crye AirFrame.

Wśród nowych rzeczy pokazanych na SOFIC były zupełnie nowe projekty plecaków DA, w których postawiono na uniwersalność. Mają one między innymi możliwość użycia standardowego pasa modułowego z oferty firmy jako pasa biodrowego. Pokazano również nowe szelki do tego pasa, pozwalające użyć go jako typowy belt kit. To miałem na myśli pisząc o systemowym podejściu projektantów.

Dużą nowością był też prototyp munduru bojowego DA. Postawiono w nim na komfort i niską masę. To temat na cały osobny artykuł (jak właściwie każdy z elementów ekwipunku firmy), ale trzeba przyznać – wygląda super.

Wśród wszechobecnego Multicamu wyróżniał się promowany przez DA kamuflaż Pencott Greenzone. Jest on bardzo skuteczny w terenie lesistym oraz dżungli i aż dziw bierze, że nie został jeszcze szerzej zaadaptowany przez znaczące jednostki.

Revision
Wieloletni producent gogli i okularów, ostatnio zaangażowany w program „żołnierza przyszłości” SOCOM – Talos, pokazał nowy kask – Multi-Use Bump Shell, odporny na niektóre odłamki, mający możliwość zwiększenia poziomu ochrony balistycznej poprzez zastosowanie nakładek. Przypomina to, tyle że lżejszą, koncepcję Velocity Systems SLAAP plate – nakładki na hełm Ops-Core FAST zwiększającej jego poziom ochrony do zatrzymywania pocisku z AK. Na stanowisku pokazywana była tylko część podstawowa hełmu, tajne nakładki widniały za to na wielkim zdjęciu na ścianie stoiska. Drugą ciekawostką była innowacyjna balaklawa SnowHawk Cold Weather Goggle System w kamuflażu Pencott Snowdrift z magnetycznym drutem – domykająca się szczelnie do magnesu mocowanego w goglach, zasłaniając nos. Ciekawe tylko, jak sprawdza się to rozwiązanie przy intensywnym wysiłku.
Tencate
Oddział firmy zajmujący się produkcją osłon balistycznych zaprezentował rozwiązanie interesujące pod kątem zastosowania do skrytego noszenia – stalową, cienką, ale profilowaną płytę balistyczną. Zatrzymuje ona podobnie jak większość płyt z tego materiału pociski 7,62 mm x 39 i jest bardzo ciężka, ale stanowi ciekawą alternatywę dla noszenia jedynie miękkiej balistyki w działaniach low profile o dużym stopniu zagrożenia. Niestety, zastosowano krzywiznę SAPI, a nie shooters cut, więc po założeniu cienkiej odzieży dolne rogi płyty odstają.
Wojska Specjalne SZ RP w Tampie
W ramach tzw. Tygodnia Międzynarodowych Sił Operacji Specjalnych (International Special Operations Forces Week, ISOF Week) w Tampie na Florydzie spotkali się przedstawiciele sił specjalnych z ponad 80 państw świata.
Polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych reprezentowali w Tampie Zastępca Dowódcy Komponentu płk Ryszard Pietras oraz Starszy Podoficer Dowództwa st. chor. szt. Tomasz Świerad.
W towarzyszącym imprezie dynamicznym pokazie uczestniczyli oprócz żołnierzy sił specjalnych USA przedstawiciele cenionych przez amerykańskich partnerów jednostek operacji specjalnych z różnych krajów, a wśród nich – po obecności we wcześniejszych latach reprezentantów JW GROM – w tym roku operatorzy z JW Komandosów i JW Formoza.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2017

MSPO 2017 MSPO 2017

XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego [MSPO] odbyła się w tym roku w dniach 5-8 września 2017 r. Z uwagi na jubileuszowy charakter wydarzenia, tym razem Targi Kielce otworzyły swoje podwoje...

XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego [MSPO] odbyła się w tym roku w dniach 5-8 września 2017 r. Z uwagi na jubileuszowy charakter wydarzenia, tym razem Targi Kielce otworzyły swoje podwoje nie tylko dla "branżowych gości", ale i dla okolicznych mieszkańców, realizując "Dni Otwarte MSPO" w weekend 9-10 września 2017 r. Dzięki wydłużeniu czasu prezentacji ekspozycji, z wyposażeniem, uzbrojeniem i pojazdami Sił Zbrojnych RP oraz nowościami technologicznymi mogło zapoznać się jeszcze...

Ireneusz Chloupek Pistolet Canik serii TP

Pistolet Canik serii TP Pistolet Canik serii TP

Ostatnie lata coraz bardziej umacniają pozycję pistoletów o polimerowych szkieletach, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym. Początkowo traktowane jako mniej niezawodne i trwałe od kurkowych na szkielecie...

Ostatnie lata coraz bardziej umacniają pozycję pistoletów o polimerowych szkieletach, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym. Początkowo traktowane jako mniej niezawodne i trwałe od kurkowych na szkielecie metalowym, dziś uznawane są za optymalny standard konstrukcyjny, a te dwie cechy za wyznacznik nowoczesności. To oczywiście w bardzo dużej mierze zasługa popularnych Glocków („SPECIAL OPS” 2/2013), którym jednak szybko przybywa rywali o często lepszych charakterystykach. Jednym z nich jest turecki...

Redakcja XXV edycja MSPO coraz bliżej!

XXV edycja MSPO coraz bliżej! XXV edycja MSPO coraz bliżej!

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte...

Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Na targach nie zabraknie i nas, redakcji SPECIAL OPS z premierą numeru SPECIAL OPS 4/2017 oraz kompendium - kalendarza książkowe pełnego specjalsowych ciekawostek na 2018 rok.

Ireneusz Chloupek FN 303

FN 303 FN 303

Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów...

Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów wojskowych, kierowanych do tzw. operacji innych niż wojna (MOOTW – ang. Military Operations Other Than War) i ochronnych. Jeden z najskuteczniejszych środków do tego typu zadań ma w swej ofercie belgijska Fabrique Nationale Herstal.

Marcin Kruk Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX

Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX Na strzelnicy - testowanie kbk SIG MCX

Nie ma co ukrywać – SIG MCX to w tej chwili „najgorętszy towar” w swojej kategorii. Nowoczesny projekt, jednak o bardzo standardowych rozwiązaniach. Innowacyjny i dopracowany w szczegółach, modułowy, ale...

Nie ma co ukrywać – SIG MCX to w tej chwili „najgorętszy towar” w swojej kategorii. Nowoczesny projekt, jednak o bardzo standardowych rozwiązaniach. Innowacyjny i dopracowany w szczegółach, modułowy, ale stosunkowo klasyczny. Nic dziwnego, że jest to konstrukcja udana – co nie jest tylko zasługą SIG Sauera, gdyż powstała jako najdokładniejsza odpowiedź na zapotrzebowanie amerykańskiej jednostki Tier 1. Efekt prac wyprzedza znacznie poprzednie produkty firmy, a przy konstruowaniu MCX (a także innych...

Ireneusz Chloupek SIG MCX Multi-Caliber

SIG MCX Multi-Caliber SIG  MCX Multi-Caliber

SIG-Sauer to od dawna synonim broni najwyższej jakości, w przemyślany i dopracowany sposób łączącej niezbędną dla niezawodności prostotę z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nic...

SIG-Sauer to od dawna synonim broni najwyższej jakości, w przemyślany i dopracowany sposób łączącej niezbędną dla niezawodności prostotę z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nic dziwnego, że produkty tej szwajcarsko-niemieckiej marki trafiły do arsenałów m.in. wielu jednostek specjalnych. Ostatnie lata to mocne wejście siostrzanej spółki z USA, SIG Sauer Inc., z gamą nowych, bardzo obiecujących typów. Otworzył ją w 2013 r. debiut pm MPX, następnego roku modułowego pistoletu...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu

Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu Nie tylko frytki i Minimi, czyli o broni z Herstalu

Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek...

Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek specjalnych. Wśród jej partnerów handlowych można znaleźć takich producentów jak: Airbus Defence & Space, Dynamit Nobel Defence, Rheinmetall Waffe Munition, Manory Engineering, czy firmy należące do grupy Safran Electronics & Defense. Z początkiem tego roku do bogatego portfolio IMS Griffin dołączyły...

Ireneusz Chloupek HK Nowe rozdanie

HK Nowe rozdanie HK Nowe rozdanie

W pierwszych dniach lutego 2017 r. świat obiegły informacje i zdjęcia nowego karabinka renomowanej niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH. Choć w zbliżonych do niej kręgach już od pewnego czasu mówiło się,...

W pierwszych dniach lutego 2017 r. świat obiegły informacje i zdjęcia nowego karabinka renomowanej niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH. Choć w zbliżonych do niej kręgach już od pewnego czasu mówiło się, że można spodziewać się premiery takiej broni, to oficjalne ujawnienie HK433, w tym jego prezentacja w styczniu dla wąskiego grona na targach SHOT Show 2017 w Las Vegas, sprawiło spore zaskoczenie. Najnowsza konstrukcja H&K to przede wszystkim odpowiedź na poszukiwanie następcy podstawowej broni...

Ireneusz Chloupek HK MP7

HK MP7 HK MP7

20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez...

20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez nią do uzbrojenia, jako pierwszego regularnego użytkownika, nowego mikrokalibrowego pistoletu maszynowego HK MP7. Opracowany jako przyszłościowa broń do obrony osobistej dla wszystkich tych żołnierzy, których zasadnicza rola nie polega na prowadzeniu walki za pomocą broni strzeleckiej, gdyż pełnią...

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2016 (cz. 2.)

MSPO 2016 (cz. 2.) MSPO 2016 (cz. 2.)

Prezentujemy II część relacji z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbywał się w dniach 6-9.09.2016 r.

Prezentujemy II część relacji z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbywał się w dniach 6-9.09.2016 r.

Błażej Bierczyński, Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński MSPO 2016 cz.1

MSPO 2016 cz.1 MSPO 2016 cz.1

Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach...

Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach 6-9 września 2016 roku.

Ireneusz Chloupek Pistolety EXTREME DUTY

Pistolety EXTREME DUTY Pistolety EXTREME DUTY

Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.

Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.

Ireneusz Chloupek Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku

Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku

Autor opisuje kulisy powstania broni snajperskiej CDX kanadyjskiej firmy CADEX Defence Inc.

Autor opisuje kulisy powstania broni snajperskiej CDX kanadyjskiej firmy CADEX Defence Inc.

Ireneusz Chloupek Włoska alternatywa

Włoska alternatywa Włoska alternatywa

Artykuł przedstawia interesujący opis genezy zaistnienia karabinka serii ARX160 marki Beretta oraz jego szczegółów technicznych i walorów uzytkowych.

Artykuł przedstawia interesujący opis genezy zaistnienia karabinka serii ARX160 marki Beretta oraz jego szczegółów technicznych i walorów uzytkowych.

Ireneusz Chloupek Negev

Negev Negev

Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw

Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw

Ireneusz Chloupek SAKO TRG M10

SAKO TRG M10 SAKO TRG M10

Publikacja zawiera opis wielokalibrowego karabinu TRG M10 produkcji fińskiej firmy SAKO Ltd., który jest dostosowany do amunicji .338 Lapua Magnum .

Publikacja zawiera opis wielokalibrowego karabinu TRG M10 produkcji fińskiej firmy SAKO Ltd., który jest dostosowany do amunicji .338 Lapua Magnum .

Ireneusz Chloupek Włoska robota

Włoska robota Włoska robota

W publikacji opowieść o słynnych włoskich pistoletach marki Beretta, które zrobiły karierę w amerykańskiej armii.

W publikacji opowieść o słynnych włoskich pistoletach marki Beretta, które zrobiły karierę w amerykańskiej armii.

Ireneusz Chloupek KAC STONER LMG

KAC STONER LMG KAC STONER LMG

W publikacji opisujemy nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG, historię jego wytworzenia oraz zalety tej broni.

W publikacji opisujemy nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG, historię jego wytworzenia oraz zalety tej broni.

Ireneusz Chloupek SIMON

SIMON SIMON

Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód...

Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód technicznych, poczynając od zamkniętych drzwi wejściowych. Do pokonania zwykłych drzwi wykorzystywane są najczęściej ręczne lub mechaniczne narzędzia wyłomowe oraz rozbijanie zamka i zawiasów strzałami z bliskiej odległości specjalną amunicją. Gdy drzwi mają wzmocnioną konstrukcję albo zachodzi...

Ireneusz Chloupek ARSENAŁ GROM (2)

ARSENAŁ GROM (2) ARSENAŁ GROM (2)

W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305,...

W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305, czyli GROM.

Ireneusz Chloupek SENSIED S&F K1

SENSIED S&F K1 SENSIED S&F K1

Powtarzalne strzelby gładkolufowe pump-action od ponad wieku zajmują stałe miejsce w uzbrojeniu policyjnych i wielu wojskowych jednostek specjalnych. Tak jak standardowa broń piechoty w ich arsenałach...

Powtarzalne strzelby gładkolufowe pump-action od ponad wieku zajmują stałe miejsce w uzbrojeniu policyjnych i wielu wojskowych jednostek specjalnych. Tak jak standardowa broń piechoty w ich arsenałach musiała ustąpić specjalnym typom lub wersjom, bardziej odpowiednim do specyfiki działań tych formacji, tak też potrzebują one specjalistycznych odmian„pompek”, sprawdzających się w określonych warunkach lub zadaniach lepiej niż najbardziej rozpowszechnione wzory podstawowe.

Ireneusz Chloupek AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

AR 7,62 mm x 39 Alternatywa AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi,...

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi, tylko nieliczne doczekały się jednak symbolicznej liczby nowoczesnych typów kalibru 5,56 mm, pozostałe zaś nadal użytkują stare AKM/AKMS na amunicję pośrednią 7,62 mm x 39 wz. 43.

Ireneusz Chloupek DAN .338 LM

DAN .338 LM DAN .338 LM

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów...

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów Eurosatory.

Ireneusz Chloupek STRIKE ONE

STRIKE ONE STRIKE ONE

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne...

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne i wycisnęli z nich wszystko, co najlepsze - pozostają jedynie „wariacje na temat” w poszukiwaniu optimum we własnym stylu. Tymczasem okazuje się, że nawet w przypadku „klasycznych” pistoletów wciąż jest miejsce na kreatywność i nieszablonowe pomysły, czego najświeższym przykładem jest Strike...

Wybrane dla Ciebie

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia » Kamizelka taktyczna, czy ma ograniczenia »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach? Jak skutecznie chronić oczy w trudnych warunkach?

Buty dla grotołazów - które wybrać »

Buty dla grotołazów - które wybrać » Buty dla grotołazów - które wybrać »

Co zmieści Crafter »

Co zmieści Crafter » Co zmieści Crafter »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie » Sprawdź ile kosztuje sztucer i wybierz model dla siebie »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »

Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt »  Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź » Czy masz odpowiednie obuwie na letnie wojaże? Sprawdź »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? » Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach Wybierz produkty sprawdzone w ekstremalnych warunkach

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje » Odzież taktyczna - zobacz najnowsze kolekcje »

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach Jak skorygować ostrość w niedoskonałych warunkach

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj Jesteś miłośniczką ekstremalnych przeżyć? Przetestuj

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops