Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Targi SOFIC

Jedna z hal wystawowych Targów SOFIC 2016.

Jedna z hal wystawowych Targów SOFIC 2016.

Widziałem już trochę wystaw, targów i konferencji, na które kierowała mnie moja praca. Ogromne – jak SHOT Show i skromne – jak Future Soldier w Pradze. Od ostatniego maja na mojej liście pojawił się nowy numer jeden – Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie. O ile sama konferencja (prowadzone w osobnych salach dyskusje panelowe/warsztaty) oceniana jest przez uczestników jako zwyczajowe bicie piany, a pokaz z latającymi w środku miasta śmigłami i milionem (nie przesadzam) zużytych ślepaków to w sumie pic na wodę, o tyle przestrzeń dla wystawców, ale przede wszystkim spotkania z uczestnikami, to zupełnie inna bajka.

I have seen a couple of exhibitions, trade fairs and conferences that I visited due to my work. Those huge - like the SHOT Show, and the modest - such as the Future Soldier in Prague. Since the last May the new number one has appeared on my TOP10 list - the Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) in Tampa, Florida. While the very conference itself (discussions and workshops) is considered just a bikeshedding and the show with helicopters flying in the city center and millions (yes, I this is true) of used blanks is just acting, the space for the exhibitors and especially the meetings with participants is definitely something different.

Zdjęcia: Marcin Kruk

Zobacz także

Redakcja Targi POLSECURE 2023

Targi POLSECURE 2023 Targi POLSECURE 2023

Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe, zostały już zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3000...

Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe, zostały już zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3000 metrów kwadratowych, w tym roku wystawa urosła ponad 100% - powierzchnia wystawiennicza zajęła blisko 6500 metrów kwadratowych. Wystawę odwiedziło ponad 5000 zwiedzających.

Redakcja Nagrody targów Polsecure rozdane!

Nagrody targów Polsecure rozdane! Nagrody targów Polsecure rozdane!

W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego...

W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego Straży Granicznej „Laur Graniczny”. Podczas uroczystej gali wręczono również nagrody Polsecure oraz wyróżnienia i nagrody Top Design.

Redakcja Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce

Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce

Nowoczesny sprzęt, ważne tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem pilnym i aktualnym. Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe...

Nowoczesny sprzęt, ważne tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem pilnym i aktualnym. Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe resortu MSWiA w 2022 roku był niezwykle udany. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE odbędzie się w Targach Kielce już za dwa tygodnie.

Po pierwsze, nie ma może na SOFIC tłoku wśród wystawców i nawet sam Heckler & Koch miał stanowisko wielkości 3 x 3 metry, ale nie ma też mnóstwa myśliwskich mebli i replik ASG znanych choćby z IWA.

Nie ma tłumu brzuchatych Amerykanów poszukujących pięćdziesiątego karabinu na jelenia, czy młodych chłopaków chcących zobaczyć, jak taki karabin w ogóle wygląda.

Po drugie, lokalizacja jest idealna. Każdy, kto był w bazie MacDill Air Force Base i widział szary budynek kwatery głównej SOCOM (Special Operations Command), wie, o co chodzi. Byłem w pracy w Paryżu, Londynie, Vegas i kilku innych przyjemnych miejscach, ale nic nie może się równać plażom, palmom i atmosferze Florydy. Oprócz jedzenia i cen – rewelacyjne miejsce, a imprezy towarzyszące SOFIC są naprawdę klimatyczne.

Część wystawców pokazuje swój sprzęt jedynie na łodziach zacumowanych naprzeciwko targów. Zwyczaj ten zapoczątkowała firma Mystery Ranch kilka lat temu, a w tym roku było już 5 łodzi – między innymi Beyond, Oakley i Tactical Tailor. Przy nabrzeżu tym odbywają się również wieczorem imprezy integracyjne. Całość ma amerykański rozmach i naprawdę robi wrażenie.

Pokaz

Tak się złożyło, że International SOF Capabilities Demonstration oglądaliśmy z kolegą, byłym operatorem GROM-u, stojąc obok jednego z oficerów USSOCOM. Osłupieni wpatrywaliśmy się w akcję odbicia ok. 10 zakładników przez dwóch nurków wchodzących po ustawionych wcześniej drabinkach przy 6–8 „terrorystach”, a nad nami latały Blackhawki i Little Birdy ze 160 SOAR zużywające koszmarne ilości ślepej amunicji strzelając ze swoich Minigunów – spadające łuski tworzyły długie ślady w wodzie.

W pewnym momencie nie wytrzymałem i zapytałem stojącego obok mnie Amerykanina „o co tu w ogóle chodzi?!”. Otrzymaliśmy wyjaśnienie, żeby się nie przejmować, bo to tylko taki show dla cywilów. Pokaz nie miał mieć nic wspólnego z prowadzeniem jakiejkolwiek prawdziwej operacji, może i słusznie.

Zaczęło się od naprawdę dynamicznego przelotu Little Birdów, które rozstawiły snajperów na dachach. Śmigłowiec lądujący na dachu hali targów przelatywał rozpędzony nad kanałem i hamował z hukiem zaraz przed ścianą. Widok niesamowity i pełen szacunek dla pilota. Po wejściu dwóch samotnych wilków na górny pokład statku, większe „śmigła” przeprowadziły desant metodą szybkiej liny. Powoli i spokojnie raczej.

Następnie przeprowadzono desant morski na RIB-ach ze wsparciem (raczej jedynie wizualnym) śmigłowców.

W zaciętej „walce” na ślepaki, jaka rozegrała się następnie na lądzie, uczestniczył też element lądowy na pojazdach. Odbity został między innymi burmistrz miasta Tampa, który co roku zgłasza się na ochotnika do roli zakładnika. Po pokazie pływał na jednym z RIB-ów i strzelał do tłumu gapiów na nabrzeżu z dziobowego M2.

Wyczynem było to, że nic się nikomu nie stało – choć Blackhawk dynamicznie schodzący nad wodę, żeby zrzucić desant, praktycznie zanurzył w niej tylne koło.

Desant spadochronowy na wodę był już właściwie tylko pro forma, ale zrobiono go, bo można. Wyglądało to widowiskowo.

Po wszystkim przez chwilę można było sobie zrobić „zdjęcie z komandosem”. My dowiedzieliśmy się wreszcie, czym różnią się amerykańskie siły specjalne od pozostałych biorących udział w pokazie. Rozmiarem.

Czytaj też: MSPO 2016 na gorąco >>>

BAE Systems ENVD III
Moim zdaniem najciekawsza rzecz na targach.
Koncepcja ENVD III to prawdopodobnie przyszłość prowadzenia działań w nocy. Nowoczesne siły specjalne przyzwyczajone są do komfortu przewagi działania w nocy, dzięki ogromnej przewadze technologicznej w konflikcie asymetrycznym.
Ten konflikt (ogólnie mówiąc wojna z terrorem) i doświadczenia z niego są istotne, ale nie należy zapominać, że to w dużej mierze „poligon” dla wzmacniania prawdziwego potencjału obronnego swojego kraju.
Działanie ENVD III w dużym skrócie eliminuje potrzebę użycia podczerwonego pointera typu DBAL czy AN/PEQ-15.
Gogle zestawu, podobnie jak starsze AN/PSQ-20, są połączeniem noktowizora z małym termowizorem, a obraz przez nie wyświetlany jest fuzją ich obu.
Na obraz z noktowizji nakładane są pola uznane przez termowizję za potencjalną temperaturę ciała człowieka.
Na ten obraz w ENVD III nakładany jest obraz z przystawki termowizyjnej mocowanej na broni, co pozwala na całkowicie pasywne użycie broni.
Jeśli Amerykanie dopracują szczegóły techniczne, to koncepcja rodem z Land Warrior stanie się rzeczywistością. Na SOFIC nie pokazywano niestety działania urządzenia.
BE Meyers MAWL
Najnowszy produkt BE Meyers to spory postęp w temacie ergonomii i funkcjonalności wskaźników laserowych. Może się przydać, bo nic nie wskazuje na to, żeby ENVD III szybko znalazło się w użyciu naszych sił.
Główną zaletą MAWL jest sama konstrukcja – wreszcie ktoś wpadł na to, że duża prostokątna puszka typu DBAL przyczepiona do karabinka nie jest idealnym rozwiązaniem.
Na górnej szynie przeszkadza głównie z celownikami teleskopowymi, na bocznej po prostu odstaje i prosi się o urwanie o jakąś framugę, a na dolnej zabiera miejsce na chwyt.
Nie wspominając o współpracy z małymi przystawkami termo- i noktowizyjnymi MAWL ma dwa zintegrowane włączniki i może być położony po prawej albo lewej stronie.
Niestety, nie ma do nich dostępu przy pracy na „słabszej” ręce – producent sugeruje wtedy użycie dodatkowego włącznika żelowego Surefire na górnej szynie za urządzeniem.
MAWL ma dwa osobne tryby pracy – dzienny i nocny oraz tyle zalet, funkcji i opcji, że to temat na osobny artykuł. Dobra rzecz, choć z jednym mankamentem – osobiście poświęciłbym trochę tych funkcji na rzecz zejścia z masy.
ARES Defense Systems ARES-16 AMG-2
Całkiem długa nazwa jak na kolejną generację cieszącego się złą sławą przez niską niezawodność ARES Shrike. Producent twierdzi oczywiście, że problemy zostały usunięte i szczerze mówiąc byłoby pięknie, gdyby to była prawda.
ARES-16 jest bardzo lekki i nieporównywalnie poręczniejszy nawet od KAC LMG.
W wersji AMG-2 można go zasilać z klasycznego gniazda jak w M-4, co nadaje tej funkcji znacznie więcej sensu.
Ostatnimi czasy daje się zauważyć powrót zainteresowania lekką bronią maszynową.
Minimi 5,56 mm to broń dostosowana od początku do mocowania na pojazdach. Innymi słowy jest niezawodna, pancerna i żywotna, ale waży przynajmniej kilogram więcej niż musi.
Biorąc pod uwagę aktualny trend do minimalizowania wagi sprzętu, wielu użytkowników skłania się do koncepcji oddzielenia roli broni maszynowej przenoszonej ręcznie od roli karabinu mocowanego na stanowisku lub pojeździe.
Koncepcja nie jest nowa i sięga w czasie szerokiego użycia Stoner 63 w Wietnamie.
Ciekawe byłoby przetestowanie ARES-16 przez którąś z naszych jednostek.
Ktoś chętny?
Textron Systems AAI LSAT
Rozwijany od paru lat LSAT to wyraz tego samego trendu co KAC LMG czy ARES-16 – lecz znacznie bardziej zaawansowany technologicznie. Zasilany jest zupełnie inną amunicją – z łuską teleskopową.
Tego rodzaju amunicja do broni ręcznej jest daleko od przyjęcia do arsenału NATO, za to w kalibrze 40 mm (produkowana przez BAE Systems) będzie dostarczana armii brytyjskiej, na wyposażeniu której znajdą się pojazdy rodziny Ajax (Scout SV), m.in. w wersji uzbrojonej w armatę CT40.
Rewolucja w końcu nadejdzie, bo nabój o identycznych parametrach jak klasyczna łuska waży 35% mniej, a sama broń również może być znacznie lżejsza.
Textron pokazywał strzelający prototyp w kalibrze 5,56 mm oraz model wariantu 7,62 mm.
Zwłaszcza ten drugi robił wrażenie w porównaniu do M-240, którego ma być odpowiednikiem.
Na pytanie, po co przyjmować LSAT w kalibrze 5,56 mm, skoro jest KAC LMG, pracownicy firmy odpowiadali uśmiechem zakłopotania.
Handl Defense
Firma ta produkuje dosyć znaczne modyfikacje karabinka FN SCAR oraz akcesoria do niego. Jej sztandarowym produktem jest lekkie, długie, karbonowe łoże oraz komora spustowa przystosowana do magazynków od SR-25/AR-10 (do SCAR H nie podepnie się magazynka Magpula). Ostatnio wprowadziła także powiększony element ruchomy kolby oraz konwersję do magazynków oraz amunicji od karabinka AK. Firma planuje kolejne elementy – w tym nową modyfikację zespołu ruchomego i gazowego, znacznie redukującą odrzut broni w kalibrze 7,62 mm. SOCOM przyjął SCAR-H ze względu na lukę po zestarzeniu się M-14, ale to konstrukcja ergonomicznie 10 lat do tyłu. Oby firmie Handl udało się zainteresować odbiorcę, bo modyfikowane przez nią SCARy wyglądają i działają wreszcie jak powinny.
ZEV
Niby nic nowego, ale prawdopodobnie niewielu zdaje sobie sprawę jaka istnieje różnica pomiędzy łatwością strzelania z seryjnego Glocka a jego customowej wersji kalifornijskiej firmy ZEV. Jeden i drugi ma odrzut od tego samego naboju, a jednak z ZEV-a łatwiej trafiać. Niestety, jakość ma swoją cenę. ZEV ma być niedługo dostępny u nas w kraju za pośrednictwem podobno aż dwóch dilerów.
Juggernaut Defense
Trendem równie widocznym i znamiennym jak zmniejszanie masy broni i ekwipunku była na SOFIC digitalizacja pojedynczego żołnierza. Widoczne na zdjęciu rozwiązanie mocowania telefonu komórkowego z Androidem na ekwipunku widać było w co drugiej alejce. JuggDef jest firmą specjalizującą się w projektowaniu form i rozwiązań przemysłowych – a założyciel firmy zaangażowany był mocno w program SCAR. W Tampa ich Juggernaut Case robił sporą karierę, między innymi jako element systemu firmy BDA Tech. Jest to rozwiązanie modułowe, które można mocować na kamizelce, przenosić na przedramieniu bądź na „desce nawigacyjnej” przy skokach spadochronowych.
Kopis Mobile
Zastosowanie Case od Juggernaut pokazywała również współpracująca z nimi firma Kopis Mobile. Specjalizuje się w integracji i oprogramowaniu pola walki. System Kopis jest prosty i stosunkowo bardzo tani – bo najdroższym elementem hardware jest sam telefon (najczęściej nowy Samsung Note – optymalny ze względu na wymiary). Mocowany jest w case i podłączony kablem do zmodyfikowanego wewnętrznie PTT renomowanej firmy TEA Headsets – a następnie do radia ICOM. Całość jest niedroga, lekka i używana przez renomowane jednostki. Zestawy testowe niedługo będą w naszym kraju.
S&S Precision
Jeden z najważniejszych i najbardziej innowacyjnych producentów wyposażenia w USA pokazał rozwiązanie umożliwiające mocowanie panelu piersiowego (chest rig) do swojego sztandarowego Plate Frame.
Na innym stoisku można też było zobaczyć jego minimalistyczną kaburę: 757 Holster.
Parasim
Atrakcja SOFIC i ciekawostka – wirtualny symulator sterowania podczas skoku spadochronowego. Niestety kolejka do spróbowania tego cuda była za długa. Wydaje się sensownym rozwiązaniem do treningu lotów na czaszy.
Direct Action USA

Poważna niespodzianka.
Na SOFIC pojechali nie tylko reprezentanci DKWS i członkowie naszych sił specjalnych biorący udział w pokazie, ale również jedna polska firma – Direct Action
Ten rozwijający się producent – mimo że jego reklamy pokazują się między innymi w „SPECIAL OPS”, nie jest obecny w każdym sklepie z militariami.
Przedstawiciele firmy twierdzą, że jest tak dlatego, że na tym etapie firma skupia się na prezentacjach dla użytkowników końcowych i współpracy z nimi.
Ciekawe, co wyjdzie z niej w przyszłości, gdyż rzeczy przez nią prezentowane już w tej chwili są naprawdę interesujące. Widać w nich systemowe podejście i dużą dbałość o szczegóły.
Jak się okazuje, DA ma od ponad roku swoją siedzibę (!) w USA i właśnie rozpoczęło na tym rynku sprzedaż całej linii swoich produktów. To poważne kroki i miło widzieć wreszcie jakiś ruch w tym kierunku, a nie tylko ściąganie rzeczy, które są „najlepsze, bo amerykańskie”.
Zainteresowanie produktami DA na SOFIC było duże – było to jedno z najbardziej obleganych stanowisk i miło było widzieć w tle flagę Polski, która odwiedziła między innymi Irak i Afganistan.
Odwiedzili je między innymi przedstawiciele brytyjskich jednostek specjalnych oraz dowódcy wojsk specjalnych kilku państw.

Niesamowite wrażenie robił manekin z założoną gumową maską – wyglądał zupełnie jak żywy człowiek, szacunek za pomysł. No i miał na głowie oryginalny hełm Crye AirFrame.

Wśród nowych rzeczy pokazanych na SOFIC były zupełnie nowe projekty plecaków DA, w których postawiono na uniwersalność. Mają one między innymi możliwość użycia standardowego pasa modułowego z oferty firmy jako pasa biodrowego. Pokazano również nowe szelki do tego pasa, pozwalające użyć go jako typowy belt kit. To miałem na myśli pisząc o systemowym podejściu projektantów.

Dużą nowością był też prototyp munduru bojowego DA. Postawiono w nim na komfort i niską masę. To temat na cały osobny artykuł (jak właściwie każdy z elementów ekwipunku firmy), ale trzeba przyznać – wygląda super.

Wśród wszechobecnego Multicamu wyróżniał się promowany przez DA kamuflaż Pencott Greenzone. Jest on bardzo skuteczny w terenie lesistym oraz dżungli i aż dziw bierze, że nie został jeszcze szerzej zaadaptowany przez znaczące jednostki.

Revision
Wieloletni producent gogli i okularów, ostatnio zaangażowany w program „żołnierza przyszłości” SOCOM – Talos, pokazał nowy kask – Multi-Use Bump Shell, odporny na niektóre odłamki, mający możliwość zwiększenia poziomu ochrony balistycznej poprzez zastosowanie nakładek. Przypomina to, tyle że lżejszą, koncepcję Velocity Systems SLAAP plate – nakładki na hełm Ops-Core FAST zwiększającej jego poziom ochrony do zatrzymywania pocisku z AK. Na stanowisku pokazywana była tylko część podstawowa hełmu, tajne nakładki widniały za to na wielkim zdjęciu na ścianie stoiska. Drugą ciekawostką była innowacyjna balaklawa SnowHawk Cold Weather Goggle System w kamuflażu Pencott Snowdrift z magnetycznym drutem – domykająca się szczelnie do magnesu mocowanego w goglach, zasłaniając nos. Ciekawe tylko, jak sprawdza się to rozwiązanie przy intensywnym wysiłku.
Tencate
Oddział firmy zajmujący się produkcją osłon balistycznych zaprezentował rozwiązanie interesujące pod kątem zastosowania do skrytego noszenia – stalową, cienką, ale profilowaną płytę balistyczną. Zatrzymuje ona podobnie jak większość płyt z tego materiału pociski 7,62 mm x 39 i jest bardzo ciężka, ale stanowi ciekawą alternatywę dla noszenia jedynie miękkiej balistyki w działaniach low profile o dużym stopniu zagrożenia. Niestety, zastosowano krzywiznę SAPI, a nie shooters cut, więc po założeniu cienkiej odzieży dolne rogi płyty odstają.
Wojska Specjalne SZ RP w Tampie
W ramach tzw. Tygodnia Międzynarodowych Sił Operacji Specjalnych (International Special Operations Forces Week, ISOF Week) w Tampie na Florydzie spotkali się przedstawiciele sił specjalnych z ponad 80 państw świata.
Polskie Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych reprezentowali w Tampie Zastępca Dowódcy Komponentu płk Ryszard Pietras oraz Starszy Podoficer Dowództwa st. chor. szt. Tomasz Świerad.
W towarzyszącym imprezie dynamicznym pokazie uczestniczyli oprócz żołnierzy sił specjalnych USA przedstawiciele cenionych przez amerykańskich partnerów jednostek operacji specjalnych z różnych krajów, a wśród nich – po obecności we wcześniejszych latach reprezentantów JW GROM – w tym roku operatorzy z JW Komandosów i JW Formoza.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

AR 7,62 mm x 39 Alternatywa AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi,...

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi, tylko nieliczne doczekały się jednak symbolicznej liczby nowoczesnych typów kalibru 5,56 mm, pozostałe zaś nadal użytkują stare AKM/AKMS na amunicję pośrednią 7,62 mm x 39 wz. 43.

Ireneusz Chloupek DAN .338 LM

DAN .338 LM DAN .338 LM

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów...

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów Eurosatory.

Ireneusz Chloupek STRIKE ONE

STRIKE ONE STRIKE ONE

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne...

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne i wycisnęli z nich wszystko, co najlepsze - pozostają jedynie „wariacje na temat” w poszukiwaniu optimum we własnym stylu. Tymczasem okazuje się, że nawet w przypadku „klasycznych” pistoletów wciąż jest miejsce na kreatywność i nieszablonowe pomysły, czego najświeższym przykładem jest Strike...

Ireneusz Chloupek FN P90

FN P90 FN P90

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach,...

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach, stanowiący odpowiedź na poszukiwania tzw. przyszłościowej broni do obrony osobistej (Advanced Personal Defense Weapon). Mimo że ze względów ekonomicznych i praktycznych przezbrojenie w taką broń dwóch trzecich personelu nowoczesnych armii było w pełni zasadne, na drodze do spektakularnego sukcesu...

Ireneusz Chloupek BIG MAC

BIG MAC BIG MAC

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni...

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni wciąż najbardziej uznanym karabinem powtarzalnym pozostaje TAC-50 amerykańskiej firmy McMillan, stworzony we współpracy ze snajperami z oddziałów specjalnych działających w różnych częściach świata i doskonalony w wyniku wieloletniej współpracy z nimi.

Ireneusz Chloupek AMERICAN COMBAT RIFLE

AMERICAN COMBAT RIFLE AMERICAN COMBAT RIFLE

Pojawił się niespodziewanie w 2007 r. jako „Masada” - uniwersalny, modułowy karabinek automatyczny, przygotowany w rekordowym tempie przez zespół inżynierów z Magpul Military Industries Co. Wkrótce, pod...

Pojawił się niespodziewanie w 2007 r. jako „Masada” - uniwersalny, modułowy karabinek automatyczny, przygotowany w rekordowym tempie przez zespół inżynierów z Magpul Military Industries Co. Wkrótce, pod nazwą ACR (Adaptive Combat Rifle), znalazł się w ofercie dwóch znanych amerykańskich producentów, Bushmaster Firearms i Remington Defense, a po ogłoszeniu w 2011 r. przez US Army konkursu na następcę kbk M4 szybko został uznany za jednego z najlepszych pretendentów.

Ireneusz Chloupek UZI reaktywacja

UZI reaktywacja UZI reaktywacja

Pistolety maszynowe UZI, pod względem światowej popularności i rozpoznawalności, plasują się tuż obok słynnych „kałasznikowów”. Podobnie jak one, to tania, prosta, odporna na trudy eksploatacji w najcięższych...

Pistolety maszynowe UZI, pod względem światowej popularności i rozpoznawalności, plasują się tuż obok słynnych „kałasznikowów”. Podobnie jak one, to tania, prosta, odporna na trudy eksploatacji w najcięższych warunkach żołnierska broń, która po długoletniej karierze wypierana jest coraz bardziej przez nowocześniejsze konstrukcje. Izraelski producent jednak się nie poddaje - w ubiegłym roku w ofercie Israel Weapon Industries Ltd. pojawiła się zmodernizowana przy szerokim zastosowaniu tworzyw sztucznych...

Michał Sitarski Nowości Heckler & Koch

Nowości Heckler & Koch Nowości Heckler & Koch

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także...

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także w polskich, podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. Dzięki uprzejmości polskiego przedstawiciela H&K – firmy Cenrex – mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z najnowszą bronią niemieckiego producenta.

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek, Bartosz Szołucha Targi IWA 2012

Targi IWA 2012 Targi IWA 2012

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta...

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta dziewiąta już edycja tej imprezy wystawienniczej, niegdyś bardzo dbającej o cywilny, myśliwsko-sportowo-rekreacyjny charakter, w jeszcze większym stopniu niż w ubiegłym roku była także miejscem prezentacji firm z szeroko pojętej branży taktycznej” oraz broni i wszystkiego, co z nią związane,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej

Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops