Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

KAC STONER LMG

Nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG.

Nowoczesny lekki karabin maszynowy KAC Stoner LMG.

Poszukiwania lekkiej broni maszynowej dla najmniejszych samodzielnych zespołów bojowych to trwające od lat próby godzenia możliwości prowadzenia ognia ciągłego o dużej intensywności z jak najniższą masą i rozmiarami mającego zapewnić takowy karabinu/karabinka. Wydawało się, że optimum osiągnięto, gdy pojawiły się, a następnie szeroko upowszechniły, ręczne karabinki maszynowe (rkbkm) na taśmowaną amunicję pośrednią 5,56 mm, których sztandarowym reprezentantem jest belgijski FN Minimi.

Zobacz także

Adam Przybysławski (Stowarzyszenie Strzeleckie „Walther”) Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące...

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące używania przez strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie karabinu Mosin wz. 1891, najczęściej wzoru 1891/30 w wersji snajperskiej, zachęcają do bliższego przyjrzenia się tej konstrukcji i przypomnienia jej historii oraz omówienia odniesień do czasów współczesnych.

Marcin Kaczmarek Mazurskie BORSUKI

Mazurskie BORSUKI Mazurskie BORSUKI

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna...

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna wdrażanie do produkcji oraz użytkowania rewolucyjnego na skalę światową gąsienicowego, bojowego wozu piechoty Borsuk (jednego z nielicznych mogących pokonywać przeszkody wodne z marszu - bez przygotowania), wykorzystującego pionierski system ogniowy bezzałogowej wieży ZSSW-30, będącej ewenementem...

Andrzej Podgórski Broń wojny ukraińskiej

Broń wojny ukraińskiej Broń wojny ukraińskiej

Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety, mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie...

Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety, mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie i kulturowo cywilizacji się skończyły, gdyż nawet w tych czasach budzi się w człowieku barbarzyńca. Jak miał powiedzieć Pablo Neruda: „Na wojnach zabijają się ludzie, którzy się nie znają. Robią to w imię interesów tych, którzy się doskonale znają, ale się nie zabijają”. W tym przypadku interes narodu...

Gabaryty i wynikająca z nich portatywność takiej broni wciąż jednak nie zadowalają, dlatego niektóre formacje wracają do cięższych rkm-ów na silniejszą amunicję 7,62 mm NATO, inne do zasilanych magazynkowo, wzmocnionych odmian kbk automatycznych (IAR - „SPECIAL OPS” nr 3/2012). Tymczasem między tymi ostatnimi a dotychczas oferowanymi rkbkm-ami klasy Minimi 5,56 nadal pozostaje luka na rzeczywiście lekką, poręczną broń tego kalibru zasilaną taśmowo, idealnie wpisującą się zwłaszcza w wiele działań sił specjalnych. Taki kbkm - po raz pierwszy zaprezentowany w Polsce na tegorocznym MSPO w Kielcach - ma w swojej ofercie amerykańska firma Knight’s Armament Company (KAC).

KAC Stoner LMG to, zgodnie z nazwą, lekki kbkm (wg nomenklatury zachodniej lekki karabin maszynowy – light machine gun), będący dziełem słynnego amerykańskiego konstruktora Eugene’a M. Stonera (1922–1997), znanego przede wszystkim jako „ojca” kbk AR-15/M16.

W 1961 r., po odejściu z przedsiębiorstwa ArmaLite, w którym pracował nad swymi pierwszymi karabinami i karabinkami serii AR, Stoner został konsultantem ówczesnego głównego producenta 5,56-mm AR-15, czyli znanej firmy Colt, ale równocześnie rozpoczął współpracę z Cadillac Gage (obecnie Textron Marine & Land Systems) z Luizjany. W oparciu o swój prototyp km M69W na nabój 7,62 mm NATO stworzył dla niej, z pomocą L. Jamesa SullivanaRoberta Fremonta ze swego wcześniejszego zespołu, zestaw Stoner 62, złożony z karabinu samoczynno-samopowtarzalnego oraz zasilanego taśmowo karabinu maszynowego o ujednoliconych podzespołach.

W związku z rosnącą popularnością małokalibrowej amunicji pośredniej 5,56 mm x 45 firma Cadillac Gage zaproponowała, by rozwinąć je w system broni strzeleckiej właśnie tego kalibru. W efekcie powstał bardzo ciekawy 5,56-mm typoszereg Stoner 63, na który składało się aż osiem karabinków, od „surwiwalowego” subkbk po maszynowe, zasilane magazynkowo lub taśmowo, o znacznej wymienności części i zespołów.

Historia jego rozwoju, dokładny opis techniczny oraz testów prowadzonych przez amerykańską piechotę morską i siły specjalne, to temat na osobny, obszerny artykuł. W poruszanym kontekście istotne jest, że choć jako całość został uznany za zbyt skomplikowany i drogi, a w niektórych przypadkach za mało niezawodny, to niektóre odmiany zdobyły duże uznanie komandosów oraz marines. Navy SEAL szczególnie docenili rkbkm zasilany taśmowo, który jako znacznie lżejszy i poręczniejszy od podstawowego amerykańskiego 7,62-mm km M60 oraz strzelający tą samą amunicją co karabinki reszty zespołu, doskonale sprawdzał się w zapewnianiu przewagi ogniowej na bliskich odległościach podczas typowych dla działań tej formacji zasadzek i krótkotrwałych potyczek w wietnamskiej dżungli.

Sealsi nie tylko testowali tę broń, ale i szeroko wykorzystywali ją bojowo podczas działań w delcie Mekongu, a do ich arsenału trafiło poza pierwszymi, próbnymi egzemplarzami, sto rkbkm Stoner 63 oraz z ulepszonej serii Stoner 63A – zwłaszcza w krótkolufowej wersji Commando – którym nadano oznaczenie Mk 23 Mod. 0. Zostały wyparte dopiero na początku lat 80. przez belgijskie Minimi, a ostatnie egzemplarze były używane jeszcze podczas amerykańskiej inwazji na Grenadę w 1983 r.

Czytaj też: AR 7,62 mm x 39 Alternatywa >>>

Chociaż współczesny Stoner LMG znacznie odbiega pod względem konstrukcyjnym od tamtej broni, to niewątpliwie stanowi swego rodzaju ewolucyjnego następcę Mk 23 Mod. 0, a doświadczenia zdobyte podczas tworzenia i użytkowania rkbkm z systemu Stoner 63 miały wpływ na dobór rozwiązań w nowym projekcie. Tym razem Eugene Stoner skupił się wyłącznie na 5,56-mm lekkim karabinku maszynowym, rezygnując z większości tych, które wynikały z unifikacji z innymi kbk w systemie, dzięki czemu mógł uprościć konstrukcję, co przekładało się na poprawienie niezawodności, zmniejszenie masy broni i kosztów produkcji.

Nowy rkbkm powstał w połowie lat 80., gdy Stoner pracował w dziale badawczo-rozwojowym firmy Ares Inc. w Port Clinton, w stanie Ohio, utworzonej przy jego udziale w 1971 r. Miał stanowić nieco spóźnioną kontrpropozycję dla belgijskiego FN Minimi, który w nieznacznie zmodyfikowanej formie został przyjęty do uzbrojenia US Army w 1982 r. jako XM249 SAW (Squad Automatic Weapon), lecz trapiony różnymi problemami nie zdobył na razie pełnego zaufania użytkowników.

Stoner 86, znany także jako Ares LMG-1, był bronią samoczynną, działającą na klasycznej zasadzie wykorzystania energii części gazów prochowych odprowadzanych w czasie strzału przez boczny otwór w lufie w celu uruchamiania wewnętrznego zespołu ruchomego z długim skokiem tłoka gazowego.

Tłok poruszający się w umieszczonej pod lufą rurze gazowej połączony był za pośrednictwem swego długiego tłoczyska sztywno z suwadłem, w którego podwyższonej tylnej części osadzony został lekki zamek o siedmiu występach ryglowych wokół czoła. Karabinek strzelał z zamka otwartego, ryglującego lufę na czas oddania strzału przez obrót wokół swej osi wzdłużnej. W czasie ruchu suwadła do tyłu (pod wpływem gazów prochowych lub ręcznego przeładowania) współpraca jego krzywkowego wycięcia prowadzącego z trzpieniem sterującym, przechodzącym przez trzon zamkowy, wymuszała obrotowy ruch zamka w lewo, a więc odryglowanie lufy, a na ostatnim odcinku drogi powrotnej jej zaryglowanie przez obrót zamka w prawo.

Podobnie jak w Minimi zamek był osadzony w suwadle tak, by odryglowywać lufę z trwającą ułamek sekundy zwłoką po rozpoczęciu wstecznego ruchu suwadła z tłokiem. Dzięki tej chwili opóźnienia temperatura łuski w komorze nabojowej lufy nie jest już maksymalna, a więc jej rozszerzenie cieplne spada na tyle, że przyczepność cierna do ścianek komory nabojowej zmniejsza się do poziomu nieutrudniającego ekstrakcji. Dopracowanie przebiegu tego procesu wyeliminowało dość powszechnie występujące w niektórych modelach małego kalibru zakleszczanie w komorze nabojowej spęczniałych lub pękniętych łusek.

Ponieważ karabin strzelał z zamka otwartego – co oznacza, że przed strzałem (i po każdym z nich, jeśli zwolnimy język spustowy) zespół suwadła z zamkiem utrzymywany jest na zaczepie mechanizmu spustowego w tylnym położeniu – nie było też niebezpieczeństwa powstawania samozapłonu naboju w lufie.

Nabój wprowadzany był do komory nabojowej tylko na czas odpalenia, a przewód lufy pozostawał otwarty z obu stron podczas nawet krótkich przerw w prowadzeniu ognia, co sprzyjało jej chłodzeniu. W typowym dla takiej broni prostym mechanizmie uderzeniowym typu bijnikowego funkcję bijnika pełniło suwadło.

Stoner 86 zasilany był amunicją 5,56 mm x 45 ze standardowej amerykańskiej taśmy rozsypnej M27 o stalowych ogniwkach (zminiaturyzowanej M13 od amunicji 7,62 mm NATO), podawanej z lewej strony komory zamkowej z pojemników na 100 lub 200 nabojów, podczepianych od dołu komory.

Zwolniony z napiętego, tylnego położenia zespół suwadła z zamkiem przesuwał się pod wpływem rozprężającej się sprężyny mechanizmu powrotnego do położenia przedniego, wprowadzając po drodze zamkiem nabój z umieszczonej na donośniku taśmy bezpośrednio do nieco niżej ułożonej lufy, a po jego odpaleniu cofał się pod działaniem gazów prochowych na tłok, usuwając łuskę przez okno wyrzutowe po prawej stronie komory zamkowej. Tuż nad nim znajdowało się okienko między podstawą donośnika a pokrywą, przez które wypadały puste ogniwka taśmy rozsypnej.

Funkcję wyrzutnika pełnił występ dźwigni donośnika. Sam donośnik miał oryginalną konstrukcję z dużą dźwignią zamontowaną na zewnątrz komory zamkowej, na pionowej osi z dociskającą sprężyną po lewej stronie broni – obrót tej dźwigni (odchylenie i powrót) wymuszany był przez współpracę jej ramienia, wchodzącego do komory zamkowej poniżej podstawy donośnika, ze skośnym wybraniem w lewej ściance suwadła.

Taśma przesuwana była przesuwakiem o dwóch łapkach przy ruchu suwadła do tyłu, ustawiając na linii zamka i lufy kolejny nabój, który dociskany był w dół przez dwuelementowy przycisk nabojowy, zamocowany do pokrywy komory zamkowej. W porównaniu do wielu innych typów broni maszynowej zastosowane przez Stonera rozwiązanie było równie proste, co niezawodne.

Zespół suwadła z zamkiem został podparty od tyłu mechanizmem powrotnym ze stosunkowo długą pojedynczą sprężyną, wchodzącą współosiowo głęboko w rurkę tłoczyska. Dzięki temu oraz długiej drodze wstecznej zespołu ruchomego jego odrzut był wyhamowany, zanim suwadło dotarło do końca komory zamkowej. Nie było więc potrzeby stosowania żadnych zderzaków, wytłumiających jego uderzenie w tylną część komory (jak np. w M249 PIP), ani regulatora gazowego, rkbkm cechowało zaś płynne działanie bez przenoszenia dodatkowych drgań oraz niewielki, miękki odrzut, przekładające się na bardzo stabilne zachowanie broni podczas strzelania, a więc i celność – podobnie jak w wykorzystującym tę samą zasadę Ultimaxie 100 konstrukcji kolegi Stonera, L. J. Sullivana.

Do ręcznego przeładowania Aresa LMG-1 służyła rączka napinająca na listwie po prawej stronie komory zamkowej, która jako niepołączona na stałe z suwadłem pozostawała w trakcie strzelania nieruchoma. Sama komora nie miała od góry pokrywy otwierającej dostęp do jej wnętrza na całej długości, jak w Minimi i większości km, a jedynie na krótkim odcinku przedniej części, przez którą przebiegał mechanizm zasilania (tak też wykonano później komory w izraelskich Negevach). Zapewniło to nie tylko większą sztywność komorze zamkowej, ale także pozostawiło dość długi odcinek dla szyny do montażu celowników bezpośrednio na niej.

Podczas rozkładania broni, po łatwym odłączeniu kolby z jej obsady w tylnej części komory zamkowej, możliwe było natomiast oddzielenie dolnej części komory z mechanizmem spustowym i chwytem pistoletowym z tworzywa sztucznego, odsłaniające w ten sposób okno do wysunięcia zespołu suwadła z mechanizmem powrotnym. Mechanizm spustowy zapewniał tylko ogień ciągły z szybkostrzelnością teoretyczną około 600 strz./min i zaopatrzony był w prosty bezpiecznik przetykowy.

Stoner 86 przygotowany był do długotrwałego prowadzenia intensywnego ognia ciągłego nie tylko dzięki zasilaniu taśmowemu, ale także szybkowymiennej lufie, uwalnianej z obsady w przedniej części komory zamkowej po cofnięciu zespołu suwadła z zamkiem, przez proste wciśnięcie małej dźwigni tuż przed pokrywą podstawy donośnika. Do wyboru była standardowa lufa długości 21,5 cala z uchwytem transportowym zapożyczonym ze Stonera 63 oraz krótka „szturmowa” (Assault) bez takiego uchwytu, mierząca tylko 15,5 cala – obie zakończone tłumikiem płomieni.

W pierwszej wersji długość całkowita broni wynosiła 1073 mm, w drugiej – 813 mm i 670 mm bez kolby.  Kbkm mógł być opcjonalnie dostosowany do zasilania z magazynków od M16, dołączanych od góry, jak np. w słynnych rkm-ach Bren i jednej z odmian Stonera 63, ale nieco skośnie na lewo, by nie przesłaniały mechanicznych przyrządów celowniczych: muszki nad komorą gazową i krzywkowego celownika przeziernikowego na początku komory zamkowej, również pochodzących z poprzedniego rkbkm Stonera. Wymagało to zastąpienia pokrywy komory i podstawy donośnika gniazdem magazynka, co nie było skomplikowaną czynnością.

Czytaj też: STRIKE ONE >>>

Broń wyposażono w szybkoodłączalną, prostą kolbę metalową o rurowym ramieniu, składany dwójnóg o regulowanej wysokości nóżek, skopiowany z M60 E3 oraz perforowaną osłonę początkowego odcinka lufy i rury gazowej z łożem z czarnego tworzywa sztucznego, podobnym do tego w Stonerze 63. Konstruktor szeroko wykorzystał w celu zmniejszenia masy i zapewnienia odporności na korozję swej nowej broni lekki stop aluminiowy (komora zamkowa, kolba). Ze standardową lufą ważyła tylko 5,47 kg bez amunicji i 8,51 kg zaopatrzona w pojemnik z 200-nabojową taśmą, w wersji krótkolufowej natomiast 7,02 kg, a zaledwie 4,2 kg rozładowana, bez kolby i dwójnogu.

Przedstawiony amerykańskim siłom zbrojnym rkbkm Stonera był nie tylko lżejszy, a przez to wygodniejszy w posługiwaniu się od M249, ale również prostszy, z bardziej niezawodnym mechanizmem zasilania taśmowego i łatwiejszy do kontroli podczas strzelania, nawet długimi seriami. Armia pozostała jednak przy dotychczasowym, wprowadzonym w dużych ilościach SAW, który wyleczono z głównych problemów dopiero po wprowadzeniu lata później modyfikacji PIP (Product Improvemenet Package). Firma Ares Inc. nigdy nie zdobyła żadnych zamówień wojskowych na LMG-1 i nie uruchomiła seryjnej produkcji tej broni. 24 września 1987 r. zgłosiła ją do opatentowania jako „Convertible, belt/clip-fed automatic gun with positive shell casing ejection. Eugene M. Stoner”, uzyskując amerykański patent o numerze US4942802A w lipcu 1990 r. Nieco wcześniej Stoner rozstał się z podupadającym przedsiębiorstwem i związał zawodowo z firmą Knight’s Armament Company (KAC) z Florydy. Jej założycielem był urodzony w 1945 r. C. Reed Knight, Jr z majętnej rodziny plantatorów, od dziecka pasjonat uzbrojenia, znany później m.in. z imponującej, nawet jak na warunki amerykańskie, prywatnej kolekcji broni palnej. Podczas treningów strzelectwa dynamicznego poznał funkcjonariuszy US Secret Service, którzy w połowie lat 70. polecili go komandosom SEAL Team Two, mającym problemy z serwisowaniem swych rkbkm Stoner 63 i 63A.

Knight nie tylko dysponował odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, ale także niezbędnymi częściami zamiennymi, pomógł więc doprowadzić do ponownego użytku Mk 23 Mod. 0 znajomych sealsów, a wkrótce zdobył pierwszy mały kontrakt wojskowy na drobne ulepszenia i uzupełnienie części takiej broni, np. wykonanie łóż z drewna. Poszukując kolejnych części zamiennych nawiązał kontakt z Eugenem Stonerem, za pośrednictwem którego nabył pozostałe po Cadillac Gage oprzyrządowanie z linii Stonerów 63 i wyprodukował jeszcze około stu komór zamkowych do takiej broni.

W następnych latach zaangażował się m.in. w prace nad tłumikami dla sił specjalnych, a w 1982 r. powołał do życia konstruującą i wytwarzającą takowe firmę badawczo-rozwojową KAC. Dwa lata później wspólnie z zakładami Colta stworzył odmianę 9-mm pm SMG Model 636 z integralnym tłumikiem dźwięku, w następnych zaś coraz częściej współpracował ze Stonerem.

W latach 1986–1991 zaprojektowali wspólnie 9-mm pistolet samopowtarzalny, znany później jako Colt All American 2000, a w 1989 r. Stoner opracował w KAC 7,62-mm samopowtarzalny karabin wyborowy SR-25 („SPECIAL OPS” nr  11–12/2009).

Firma Knighta wkrótce stała się bardzo znana m.in. z pierwszych zestawów uniwersalnych szyn montażowych RIS/RAS (Rail Interface/Accessory System) do mocowania wokół luf broni długiej rozmaitych akcesoriów oraz jako realizujący poważne kontrakty wojskowe producent tłumików, rozwojowych wersji snajperskiego SR-25, a także wysokiej klasy klonów 5,56-mm kbk M4: samopowtarzalnych SR-15 i samoczynno-samopowtarzalnych SR-16 (używane dawniej m.in. przez JW GROM).

Broń marki KAC wytwarzana jest z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii i materiałów, przy zachowaniu najwyższych standardów kontroli jakości. Obecnie w ofercie przedsiębiorstwa z Titusville znajdują się również różne akcesoria do broni, od składanych przyrządów celowniczych, po urządzenia wylotowe i szynowe łoża do AR-ów, a oprócz tego od niedawna celowniki optoelektroniczne serii Knight Vision UNS i FIST.

W ostatnich latach przed śmiercią Stoner powrócił w KAC, która przejęła prawa do produkcji jego LMG, do prac nad swym rkbkm. Wspólnie z Reedem Knightem przerabiali wyprodukowane w firmie Ares egzemplarze na kolejne, udoskonalone wersje, nazywane początkowo na własny użytek Stoner 96 i Stoner 99, a po pewnym czasie prezentowane w ofercie  firmy z Florydy jako KAC Stoner LMG.

Zmiany ukierunkowane były przede wszystkim na zapewnienie jeszcze wyższego poziomu niezawodności karabinka przez wzmocnienie i uproszczenie jego konstrukcji, a przy okazji dalsze obniżanie masy. Z założenia miała to być bowiem broń indywidualna, przenoszona przez żołnierza, a nie przewidywana jak Minimi i jego odpowiedniki również do strzelania z podstawy trójnożnej oraz w roli broni pokładowej. Jako taka, z jednej strony nie służy do równie długotrwałego prowadzenia ognia, gdyż pieszy strzelec, a nawet cały jego zespół nie są w stanie transportować takiej ilości amunicji jak żołnierze pododdziałów zmotoryzowanych, z drugiej – im lżejsza broń, tym więcej nabojów do niej może przenosić użytkownik.

Zrezygnowano z opcji dostosowywania kbkm do zasilania magazynkowego, uznanej za mało praktyczną, a więc zbędną, oraz z dłuższej lufy i stałego zamocowania dwójnogu. Poprawiono m.in. konstrukcję zamka i wyrzutnika, przetykowy bezpiecznik wymieniono na alternatywny skrzydełkowy, a prostą rurową kolbę, z jaką do niedawna wciąż był prezentowany na stronie internetowej i w katalogach firmowych, zastąpiono taką samą jak w kbk M4, wykonaną z wytrzymałego polimeru Zytel, z możliwością szybkiej regulacji długości.

Czytaj też: BIG MAC >>>

Na dziurkowanej metalowej osłonie lufy pojawił się zestaw czterech uniwersalnych szyn MIL-STD-1913/STANAG 2324, rozmieszczonych co 45 stopni: górna na tej samej wysokości co ta na komorze zamkowej oraz boczne (na zdjęciach z polimerowymi osłonami, znanymi z systemu RIS) i dolna, zamiast dotychczasowego łoża z tworzywa sztucznego.

Choć niewielka masa LMG pozwala swobodnie posługiwać się nim bez dwójnogu, można oczywiście takowy zamontować na dolnej szynie dla polepszenia stabilizacji przy strzelaniu leżąc i zza osłon – KAC proponuje np. wykorzystanie w tej roli dodatkowego chwytu przedniego Grip Pod GPS z wysuwanym z wnętrza minidójnogiem.

Rkbkm otrzymał mocowany na szynie komory zamkowej składany celownik przeziernikowy, traktowany w związku z upowszechnieniem celowników optoelektronicznych jako awaryjny oraz z tego samego względu możliwość łatwego zdemontowania muszki. Nieruchoma szyna na grzbiecie komory zamkowej sprzyja utrzymaniu precyzji osadzanych na niej celowników, bez konieczności ponownego przystrzeliwania po ich czasowym odłączeniu.

Bardzo dobrą celność LMG zawdzięcza także pewnemu mocowaniu w gnieździe szybkowymiennej lufy, wykonywanej w warsztatach KAC metodą kucia na zimno. Podwyższoną żywotność zapewnia jej także chromowany przewód o sześciu prawoskrętnych bruzdach z siedmiocalowym skokiem gwintu. Początkowo lufa rkbkm zakończona była typowym tłumikiem płomieni od M16/M4, zastąpionym później firmowym, dostosowanym do szybkiego montażu tłumików dźwięku KAC M4 QD. Taśmy z nabojami dołączane są do tej broni w takich samych sztywnych lub miękkich pojemnikach amunicyjnych, jak stosowane do M249.

Po powyższych zmianach szybkostrzelność została obniżona do 550 strz./min, a masa bez amunicji spadła do zaledwie 4,5 kg. Jest to więc najlżejszy zasilany taśmowo rkbkm kalibru 5,56 mm, ważący o ponad 1,2 kg mniej od najbardziej „odchudzonej” wersji FN Minimi SPW (Mk 46 mod. 0), pozbawionej w tym celu dodatkowej opcji zasilania magazynkowego. Tym samym broń Stonera jeszcze bardziej wyróżnia się na tle innych wynikającą z niewielkich gabarytów portatywnością oraz nadal pod względem niezawodności, a także celności przy tak krótkiej lufie i kontroli przy ogniu ciągłym.

Różnice doceni każdy, kto weźmie do ręki KAC Stoner LMG, a wcześniej miał do czynienia z innymi 5,56-mm rkbkm-ami, nie mówiąc o broni maszynowej na amunicję karabinową kalibru 7,62 mm. Tym bardziej, im więcej czasu musi poruszać się z nimi w terenie. Nawet karabiny automatyczne z 16-calową lufą na nabój 7,62 mm NATO wydają się przy LMG ciężkie i nieporęczne. Niska masa i mała długość całkowita tej broni powodują, że pod względem składania się z niego, manewrowania i przenoszenia bliższy jest krótszym karabinkom automatycznym. W połączeniu z miękką pracą zespołu ruchomego i niewielkim odrzutem nie sprawia trudności ani szybkie składanie się i celne strzelanie „z ramienia” na dystansie nawet 200 m, ani utrzymanie wówczas rkbkm na celu przy prowadzeniu ognia krótkimi i średnimi seriami stojąc. Oczywiście, jako broń strzelająca z zamka otwartego nie może być równie stabilny podczas strzelania jak zwykły karabinek automatyczny, ale bezsprzecznie przewyższa znane typy 5,56-mm broni maszynowej zasilanej taśmowo.

Nie mając dotąd konkretnych zamówień na większe partie LMG, firma KAC nie rozwinęła jego pełnoskalowej produkcji, lecz jedynie przygotowywała niewielką liczbę egzemplarzy do prezentacji i testów dla różnych potencjalnych klientów na świecie. Poza pogłoskami o nabywaniu tej broni przez „kontraktorów” z firm PMC jedyny oficjalnie znany użytkownik, prawdopodobnie również tylko małej partii testowej, to jednostka specjalna Fromandskorpset duńskiej marynarki wojennej, która włączyła do swego arsenału rkbkm Stonera w 1999 r. jako LMG M/99 (Let Maskingevaer Model 1999). W 2010 r. konkurował on z belgijskimi Minimi 5,56 i niemieckimi HK MG4 w Norwegii, ale mimo wysokich ocen i prawie dwukrotnie niższej ceny nie miał szans na szerokie wprowadzenie, mając za rywali broń czołowych firm o znacznie większych mocach produkcyjnych i serwisowych, użytkowaną już w innych krajach.

Podczas tegorocznego MSPO w Kielcach po raz pierwszy Stoner LMG został zaprezentowany w Polsce. Egzemplarz pokazany przez przedstawiciela KAC w naszym kraju, katowicką firmę Works 11, miał w porównaniu do poprzedników nieco przesunięty do przodu mechanizm spustowy z chwytem pistoletowym, a wyposażony był w amerykański kompaktowy celownik optyczny HAMR Mark 4 (4x24) firmy Leupold Optics, z jej minikolimatorem Deltapoint oraz zamocowane ukośnie na prawo od niego zapasowe mechaniczne przyrządy celownicze KAC BIS (Backup Iron Sights), swój nowy regulowany dwójnóg aluminiowy na dolnej szynie pod osłoną lufy, a tę ostatnią zakończoną szczelinowym tłumikiem płomieni KAC 556QDC Flash Eliminator Kit typu otwartego, dostosowanym do szybkiego montażu firmowego tłumika dźwięku. Taka broń trafiła następnie na testy do JW GROM i WITU.

Tymczasem na stronie internetowej producenta umieszczono już wcześniej grafikę przedstawiającą jeszcze nowszy LMG A1, z kolbą wysuwaną na wzór tej z pm HK MP5 oraz wydłużoną osłoną lufy ze stałymi szynami u góry i od dołu, plus czterema rzędami otworów montażowych KeyMod na każdym boku do przykręcania dodatkowych odcinków szyn, o długości i w ilości zależnej od konkretnych potrzeb lub preferencji użytkownika. Według zamieszczonych danych wersja A1 ma lufę długości 14,5 cala.

W dniach 12–14 października na tegorocznej wystawie sprzętu wojskowego AUSA w Waszyngtonie można było natomiast zobaczyć na stoisku firmy KAC rzeczywisty model jej nowego LMG o bardzo nowoczesnym wyglądzie: z nowym łożem z otworami M-LOK i częściową osłoną z czarnego tworzywa sztucznego od dołu, podobną w formie do tego ze Stonera 86, składaną rączką napinania oraz nowym wykończeniem komory zamkowej o charakterystycznych trójkątnych przetłoczeniach (czyżby jeszcze lżejszej?), nieco wydłużonej w tylnej części i zakończonej lekką kolbą Magpul MOE.

Według zapowiedzi przedstawicieli firmy w najbliższym czasie może zostać zaopatrzona dodatkowo w bezpiecznik-przełącznik rodzaju ognia, umożliwiający oddawanie pojedynczych strzałów.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler SCAR-y w WZS BOR

SCAR-y w WZS BOR SCAR-y w WZS BOR

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416....

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416. Grono jego użytkowników jest już dość spore i stale się powiększa. Wymienić tu można choćby jednostki specjalne z Indonezji, Francji, Norwegii, Holandii czy Polski (więcej na ten temat piszemy na stronie 36). Z tego swoistego trendu wyłamał się Wydział Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu,...

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, Bartosz Szołucha MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną...

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 13 000 gości. W tym roku swoją Wystawę Narodową zorganizowały Włochy. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdaniem redakcji produkty wystawione na MSPO 2012.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej

Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej Zobacz katalog najwyższej jakości broni krótkiej

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops