Special-Ops.pl

FN 303

Opracowany dla amerykańskiej piechoty morskiej Crowd Control System

W artykule poznajemy ciekawą broń obezwładniającą, czy jak bywa nazywana z angielska: nieletalną (Non-Lethal, Less-Than-Lethal Weapon), FN 303 belgijskiej firmy Fabrique Nationale Herstal. Fabrique Nationale Herstal, US Army/DVIDS

W artykule poznajemy ciekawą broń obezwładniającą, czy jak bywa nazywana z angielska: nieletalną (Non-Lethal, Less-Than-Lethal Weapon), FN 303 belgijskiej firmy Fabrique Nationale Herstal. Fabrique Nationale Herstal, US Army/DVIDS

Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów wojskowych, kierowanych do tzw. operacji innych niż wojna (MOOTW – ang. Military Operations Other Than War) i ochronnych. Jeden z najskuteczniejszych środków do tego typu zadań ma w swej ofercie belgijska Fabrique Nationale Herstal.

To shoot the enemy to stop or overpower him, but not to kill him - this thought is well-known to many firearm constructors that work for the law enforcment agencies, and recently - also for the military units, deployed for tasks that can be described as military operations other than war (MOOTW) and for protection. One of the most successful and effective solutions of this kind is provided by the Belgian company - Fabrique Nationale Herstal.

Zdjęcia: Fabrique Nationale Herstal, US Army/DVIDS

Zobacz także

Piotr Górski Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez

Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez Dwaj Panowie na literę „W”: AS Wał i WSS Wintoriez

Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach...

Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach bojowych w Ukrainie broń ta odnotowuje po obu stronach konfliktu istotne sukcesy wykuwając swoje trwałe miejsce w historii. Jako broń specjalistyczna, w zasadzie niszowa, z czasem może osiągnąć zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim, a jej właściciele będą mogli dołączyć zarówno do grona szczęściarzy,...

Piotr Górski Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia

Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia Dwulufowa strzelba Umarex T4E HDS 68 Bez zezwolenia

W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu...

W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu pocisku – kuli sprężonym gazem, w tym przypadku za sprawą standardowych kapsuł – naboi CO2. W swojej klasie prezentowana strzelba należy do najmocniejszych jednostek broni dostępnych bez zezwolenia i rejestracji oferując energię wylotową kuli 16 J (w niektórych krajach, za sprawą przepisów, zredukowaną...

Marcin Kaczmarek Marine Mammals in Special Ops

Marine Mammals in Special Ops Marine Mammals in Special Ops

Delfiny butlonose, uchatki kalifornijskie, fokowąsy brodate czy też białuchy arktyczne są przykładem ssaków morskich, które dzięki swoim predyspozycjom oraz nabytym umiejętnościom były i nadal są wykorzystywane...

Delfiny butlonose, uchatki kalifornijskie, fokowąsy brodate czy też białuchy arktyczne są przykładem ssaków morskich, które dzięki swoim predyspozycjom oraz nabytym umiejętnościom były i nadal są wykorzystywane do realizacji zadań specjalnych.

Pomysłów na broń obezwładniającą, czy jak bywa nazywana z angielska: nieletalną (Non-LethalLess-Than-Lethal Weapon), nie brakuje. Powstają urządzenia o działaniu chemicznym, elektrycznym, hukowym i oślepiającym, a także kombinacje powyższych oraz zupełnie zaskakujące: od granatów odorowych po miotacze kleju i błyskawicznie twardniejących pian unieruchamiających.

Jeśli pominąć co bardziej oryginalne wynalazki, główny nurt prac związany jest z nieletalnym oddziaływaniem kinetyczno-traumatycznym (czyli po prostu uderzeniowo-bólowym) na cele w różnej odległości, z wykorzystaniem odpowiednio dostosowanej broni i amunicji strzeleckiej lub konstruowanych w tym celu specjalnych modeli.

Początkowo skupiono się na opracowywaniu specjalnej amunicji obezwładniającej (gumowej, plastikowej, woreczkowej) do strzelb gładkolufowych, rewolwerów, pistoletów, a nawet karabinów wojskowych zaopatrzonych w specjalne nasadki.

Poczynając od wczesnych lat 80., zaczęły pojawiać się także specjalistyczne wzory broni palnej, strzelającej amunicją mającą nie zagrażać życiu, ale potrafiącą skutecznie obezwładnić przeciwnika, jak np. francuski Flash-Ball czy czeski Kraken SF1 oraz specjalne odmiany amunicji do granatników kalibru 40 mm.

Każde z tych rozwiązań miało jednak istotne wady, związane najczęściej ze zbyt małym zasięgiem skutecznym pocisków, zbyt małą lub zbyt dużą ich energią na różnych dystansach lub za małą szybkostrzelnością praktyczną wystrzeliwujących je broni, czy też niezawodnością ich działania. Jedna z najbardziej udanych propozycji broni nieletalnej, której konstruktorom udało się uniknąć wielu z tych minusów, powstała w belgijskiej firmie FNH.

Belgowie podjęli prace w tym kierunku przede wszystkim w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony jednostek wojskowych, kierowanych w misjach pokojowych w takie miejsca jak Somalia czy Kosowo, gdzie spotykały się z wrogimi wystąpieniami miejscowej ludności – agresywnej, ale nieużywającej tak niebezpiecznej broni, by uzasadnione było powstrzymywanie ataków śmiertelnym ogniem standardową amunicją bojową.

Żołnierze nie dysponowali do tej pory w pełni zadowalającą ich bronią, którą w obronie własnej lub ochranianego porządku mogliby odpowiedzieć na grad kamieni albo napór rwących się do rękoczynów tubylców, nie czyniąc im poważnych szkód. W NATO określono, że ma to być: „specjalny system, przeznaczony i wykorzystywany do pozbawiania zdolności do działania ludzi bez ryzyka śmierci lub poważnych zranień, a także przy minimalnych urazach powierzchownych”. Cóż, kiedy dostępne środki, jak pokazywały regularnie zdarzające się nieszczęśliwe wypadki przy ich użyciu oraz wyniki specjalistycznych badań, albo nie były wystarczająco skutecznie, albo okazywały się niedostatecznie bezpieczne w działaniu.

Wojska amerykańskie wykorzystywały najczęściej amunicję Bean Bags do powtarzalnych strzelb gładkolufowych kalibru 12, która nie należy do szczególnie celnych, a deklarowaną optymalną skuteczność zapewnia tylko przy dystansie strzelania z 8–10 m. Powyżej niej pociski szybko wytracają energię, przy mniejszej odległości strzelania mogą być natomiast niebezpieczne, gdyż ich prędkość wylotowa sięga 120 J (wg statystyk z dotychczasowego użycia tej amunicji około 2 procent strzałów okazywało się śmiertelnych). Używane przez Amerykanów dodatkowo pociski Pepperball Jaycor z dawką gazu pieprzowego mają z kolei za słabą energię wylotową, sięgającą tylko około 13 J i zasięg jedynie 10 m.

Tymczasem według badań brytyjskich do powstrzymania rozpędzonego człowieka ważącego średnio 76 kg konieczne jest dynamiczne uderzenie z energią rzędu 27 J. Silniejsze powoduje z reguły szok dla organizmu ludzkiego, prowadzący do śmierci, albo też wskutek powstającej w ciele fali uderzeniowej dochodzi do złamań kości i niedopuszczalnych urazów ważnych organów wewnętrznych.

Oczywiście jest to uśredniona ocena, gdyż efekt uderzenia pocisku o konkretnej energii zależy także od jego twardości, miejsca uderzenia, grubości odzieży chroniącej ostrzelaną osobę, osobniczych cech fizycznych itd. Pociski nie zachowują przy tym takiej samej energii na całym torze lotu, lecz, jak wiadomo, zmienia się ona w zależności od odległości strzelania, wraz ze spadkiem ich prędkości.

Na przykład w przypadku LBD Flash-Ball francuskiej firmy Verney-Carron przestrzega się przed strzelaniem z odległości poniżej 3 m, gdyż jego 44 mm gumowe pociski mają prędkość początkową 180 J, podczas gdy normy europejskie określają już jako niebezpieczną energię pocisku powyżej... 40 J. Tego rodzaju problemy wskazują, że w stosunku do agresywnych, lecz nieuzbrojonych grup cywili nie można osiągnąć zadowalającego efektu pojedynczymi strzałami i rozwiązaniem nie jest pocisk tak silny, by od razu obalić przeciwnika, a mogący być w związku z tym zbyt niebezpieczny na bliskich dystansach. Zamiast na pełne obezwładnianie postawiono więc na „zniechęcanie” dużą liczbą bardzo bolesnych, ale w zasadzie nieszkodliwych uderzeń wielu pocisków. Koncepcja ta nie jest nowa – w arsenale polskiej policji i wielu innych znajdują się od lat wielopociskowe typy amunicji gumowej do strzelb gładkolufowych (np. krajowy „Rój” FAM-Simadexu).

Innym przykładem jest opracowany dla amerykańskiej piechoty morskiej Crowd Control System, czyli specjalna amunicja do standardowych 40 mm granatników M203 podwieszanych pod karabiny M16, której pociski zawierają po 48 kauczukowych kulek z dwoma rodzajami ładunków miotających je na odległość 15 lub 50 m. Minusami tego rodzaju amunicji jest mały kaliber pojedynczych kulek i jednoczesne porażanie celu wieloma pociskami, podczas gdy za o wiele bardziej deprymujące uważa się kilkakrotne impulsy bólowe następujące w małych odstępach po sobie, ponieważ każdy kolejny wydaje się coraz trudniejszy do zniesienia. Tu jednak szybkostrzelność powtarzalnych strzelb gładkolufowych i również ręcznie ładowanych przed każdym strzałem granatników okazuje się niewystarczająca.

Firma FNH poradziła sobie z tym problemem opracowując szybkostrzelną broń pneumatyczną, wzorowaną konstrukcyjnie na markerach paintballowych. Jej rozwiązanie opiera się na projekcie XM303 amerykańskiej firmy Monterey Bay Corporation, nad którym pracowali specjaliści od paintballa, m.in. z Airgun Designs Inc (AGD) z Illinois – producenta popularnych w latach 90. Automagów.

Belgijski prototyp otrzymał początkowo nazwę UBTPS (Under Barrel Tactical Paintball System), gdyż pierwotnie zakładano, że będzie montowany jako uzupełnienie karabinków pod ich łożem, na wzór granatników podlufowych.

Wkrótce jednak powstała także samodzielna wersja ze stałą kolbą, która otrzymała oficjalne oznaczenie firmowe FN 303. Ma ona typowy dla „broni” paintballowej kaliber .68 i strzela pociskami o prędkości początkowej ok. 85–90 m/s, których energia jest jednak znacznie wyższa niż zwykłych kulek z farbą (średnio 12 J) używanych w rozgrywkach Gother/survival games.

Pociski FN 303 o średnicy 18,3 mm mają energię wylotową rzędu ok. 31–33 J, a w momencie uderzenia w cel średnio nie mniej niż 15 J, zapewniając dzięki odpowiedniej konstrukcji bezpieczeństwo użycia, przy wystarczającym oddziaływaniu bólowym na dystansie od 1 m do co najmniej 50 m. Rozbijają się o przeszkodę (cel) nie powodując bardzo poważnych uszkodzeń ciała, a jednocześnie zadają dostatecznie dotkliwy ból, zwłaszcza w przypadku kilku strzałów, by zmusić trafione osoby do zrezygnowania ze złych zamiarów i ucieczki.

Przednia część pocisku to sferyczna osłona z cienkiego polistyrenu, kryjąca balast w postaci drobnego granulatu bizmutowego.

Tylna ma postać walca z tego samego materiału co osłona, ale o nieco grubszych ściankach, i wypełniona jest niezamarzającym, nietoksycznym glikolem, do którego może być dodany w celu oznakowania trafionej osoby łatwozmywalny różowy barwnik fluorescencyjny lub bardzo trudno zmywalna polimerowa farba na bazie lateksu w kolorze żółtym.

Dodatkowo przewidziano pociski wyróżniające się barwnikiem ciemnopomarańczowym, w których użyto 10-procentowy wyciąg z czerwonego pieprzu (Oleoresin Capsicum/Pelargonic Acid Vanillylamide – OC/PAVA o mocy 5 mln SHU) jako dodatkowy środek drażniąco-obezwładniający. Wszystkie dostarczane są w zafoliowanych tubkach po 15 sztuk w paczkach po 10 tubek, zapewniających zachowanie właściwości przez trzyletni okres magazynowania, plus ułatwiający szybkie napełnianie magazynka ładownik.

Amunicja treningowa zawiera bezbarwny glikol lub nieszkodliwy proszek. Boczne ścianki walca zaopatrzono na obwodzie w niewielkie ubrzechwienie, zapewniające pociskowi większą stabilność lotu i celność niż w przypadku typowych kulek paintballowych. Na dystansie do 25–35 m FN 303 jest bardzo celny, a według danych producenta nawet z odległości 50–75 m 90 procent pocisków powinno trafiać cel o wymiarach zbliżonych do ludzkiego tułowia, tj. 60×40 cm i do 100 m jeszcze 75 procent z nich.

Pociski o masie 8,5 g wyrzucane są za pomocą sprężonego powietrza, podawanego z butli zamontowanej po prawej stronie broni, równolegle do lufy. Jej zawartość, pod ciśnieniem ok. 204 atmosfer, powinna wystarczyć do oddania 110 strzałów, zaleca się jednak wymieniać ją na kolejną po 90.

Butla ma zawór umożliwiający regulację prędkości początkowej pocisków. Te ostatnie ładowane są (ręcznie lub z pomocą ładownika) po 15 sztuk do bębnowego magazynka o przezroczystej tylnej ściance dla ułatwienia kontroli jego napełnienia.

Przycisk zwalniania magazynka znajduje się przed nim, w zagłębieniu dolnej części łoża. Nad nim, po prawej stronie korpusu, zlokalizowany jest zaś duży przycisk zwalniający butlę, której odłączenie wymaga oczywiście również odpięcia przewodu podającego.

Mechanizm spustowy umożliwia prowadzenie ognia pojedynczymi strzałami z dużą szybkostrzelnością praktyczną, przy właściwie nieodczuwalnym odrzucie oraz braku innych niepożądanych zjawisk, towarzyszących strzelaniu z broni prochowej: huku, wysokiej temperatury, dymu i zanieczyszczeń produktami spalania.

Lufa FN 303 wykonana jest ze stopu aluminiowego, ma gładki przewód i długość 250 mm.

Przyrządy celownicze to muszka z osłonami bocznymi i celownik przeziernikowy, umieszczone na podstawach, które mogą zostać złożone płasko na górnej powierzchni broni, by nie przeszkadzać w korzystaniu z celownika elektrooptycznego (kolimatorowego, holograficznego), jaki można zamocować na biegnącej między nimi szynie montażowej typu Picatinny Weaver MIL-STD-1913.

Korpus FN 303 z gniazdem magazynka i łożem wykonany jest głównie z lekkiego polimeru, dzięki czemu kompletna broń zachowuje relatywnie małą masę 2,9 kg w wersji samodzielnej z pełną butlą i magazynkiem. Może być zaopatrzony w chwyt pistoletowy ze sztywną kolbą ramową (także z tworzywa sztucznego), tworząc samodzielną broń, lub zostać podwieszony do kbk M16, tak jak montuje się pod jego lufą granatnik M203. Oczywiście można go dołączyć także do innych modeli, ale firma FN-Herstal nie bez powodu rozpoczęła prezentację swojego nowego produktu przede wszystkim wraz z amerykańskim M16 i nadała mu podobne oznaczenie do stosowanego do tej broni granatnika. Nie ukrywała bowiem, że liczyła przede wszystkim na zainteresowanie sił zbrojnych USA.

Innym ukłonem w stronę amerykańskiego klienta jest mechanizm bezpiecznika FN 303, wzorowany na znanym z granatnika M203. Do zabezpieczania służy dźwignia w postaci odwróconego języka spustowego, która złożona blokuje dostęp do tego właściwego, a w celu odbezpieczenia broni jest odpychana do przodu, gdzie wkomponowuje się w przednią część okna osłony spustu. Jest to proste rozwiązanie, łatwe w obsłudze i to niezależnie od tego, czy strzelec jest lewo-, czy praworęczny, bez konieczności kontroli wzrokowej.

W 2005 r. pierwsze 60 egzemplarzy FN 303 pod nazwą ISNLS (Individual Serviceman Non-lethal System) poddano testom w wojskowym ośrodku badawczym Picatinny Arsenal, w stanie New Jersey, m.in. pod kątem wykorzystania przez strażników obozów zatrzymań w Afganistanie.

Po kolejnych testach, przeprowadzonych przez tamtejsze biuro US Army Office of the Project Manager for Close Combat Systems oceniono, że belgijska konstrukcja to bardzo efektywny środek przymusu i powstrzymywania agresywnych zachowań na dystansie do 30–40 m, a więc przy zachowaniu wciąż bezpiecznej odległości, dostatecznie skuteczny nawet na dwa razy większym. Obecnie znajduje się na wyposażeniu wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych: US ArmyUS NavyUS Marine Corps i US Air Force, a także służby granicznej US Custom and Border Protection oraz wielu lokalnych departamentów policji w Stanach Zjednoczonych i jednostek strzegących ośrodki penitencjarne. Jest to bowiem m.in. doskonała propozycja dla zespołów interwencyjnych operujących wewnątrz zamkniętych oddziałów więzień i aresztów, gdzie procedury zabraniają wkraczania z bronią palną.

FN 303 używane są przez policyjne jednostki specjalne w Belgii, centralną DSUBBT z Antwerpii i PAB z Liège, USP z Luksemburga, zespół specjalny SIT prefektury Aichi w Japonii, jednostki taktyczne STS Straży Przybrzeżnej i SPEAR Służby Więziennej w Singapurze, bułgarską żandarmerię wojskową, siły porządkowe m.in. Gruzji, Finlandii, Filipin, Malezji i Turcji.

W 2009 r. potężną partię 2000 sztuk zakupił libijski reżim Kaddafiego.

Policyjne doświadczenia wykazały, że to także świetny środek przeciwko agresywnym psom oraz... powstrzymywania osób grożących samouszkodzeniem lub popełnieniem samobójstwa, np. przez skok z dużej wysokości, na czas wystarczający, by funkcjonariusze mogli zbliżyć się do nich i obezwładnić.

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów broni obezwładniającej nie obyło się bez paru nieszczęśliwych wypadków, gdy użycie FN 303 spowodowało poważniejsze szkody dla zdrowia niż zamierzano. Były to jednak marginalne zdarzenia niezamierzonego trafienia w oko lub palce dłoni.

Instrukcja użycia FN 303 wyraźnie wskazuje, w jakie części ciała należy celować, a trafienia w które unikać, zalecane jest również przejście przez użytkowników certyfikowanego szkolenia pod okiem instruktorów FN Training Team.

Niedawno FNH uzupełniła swój system broni obezwładniającej o mniejszy model samopowtarzalny w formie pistoletowej – FN 303P. Strzela on takim samym gamą amunicji, ale podawanej z wymiennego magazynka na siedem sztuk, w którego tylnej części umieszczony jest pojemnik ze sprężonym dwutlenkiem węgla do ich miotania z energią 26 J, na wzór rekreacyjnej broni pneumatycznej. Pistolet zaopatrzony jest w górną i dolną szynę Picatinny do mocowania wybranych akcesoriów celowniczych i oświetlenia taktycznego, a w komplecie przewidziano laserowy wskaźnik celu, zapasowy magazynek z pokrowcem i kaburę. To ciekawa propozycja do użycia w ograniczonych przestrzeniach i na mniejszym dystansie, do 20 m.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler, Adam Gawron Targi Milipol 2009

Targi Milipol 2009 Targi Milipol 2009

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...

Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

Snajper szybkostrzelny (cześć 1.) Snajper szybkostrzelny (cześć 1.)

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter...

„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter działań snajperskich w warunkach ostatnich konfliktów zbrojnych. Skomplikowane realia współczesnego, dynamicznego pola walki wojen asymetrycznych sprawiają, że snajperzy równie często muszą być przygotowani do szybkiego oddawania kilku strzałów do jednego trudnego albo wielu celów, a wówczas...

Andrzej Krugler Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów Święto 1. Pułku Specjalnego Komandosów

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany...

8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany w 1993 roku, a wyróżniającą nazwę Komandosów otrzymał w 1995 roku). W porównaniu do zeszłorocznej 15. rocznicy, która dzięki obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego miała szczególny charakter, tegoroczna miała skromniejszą oprawę, jednak nie zabrakło na niej zarówno znamienitych gości jak...

Mateusz J. Multarzyński XVII MSPO - targi czasu kryzysu

XVII MSPO - targi czasu kryzysu XVII MSPO - targi czasu kryzysu

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...

Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...

Adam Gawron Strzelający MSBS-5,56

Strzelający MSBS-5,56 Strzelający MSBS-5,56

15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru...

15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Jest to tworzony przez Wojskową Akademię Techniczną wraz z FB Radom projekt nowego karabinka, mogącego w przyszłości wejść do uzbrojenia naszej armii.

Ireneusz Chloupek HK416 w Polsce

HK416 w Polsce HK416 w Polsce

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!)....

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!). Po krótkiej karierze w jednostkach MSWiA niemieckich HK G36 w kilku wersjach, od niedawna nasi komandosi weszli do ekskluzywnego klubu użytkowników jednego z najlepszych wśród obecnie dostępnych na świecie karabinków automatycznych: HK416.

Andrzej Krugler SCAR-y w WZS BOR

SCAR-y w WZS BOR SCAR-y w WZS BOR

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416....

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416. Grono jego użytkowników jest już dość spore i stale się powiększa. Wymienić tu można choćby jednostki specjalne z Indonezji, Francji, Norwegii, Holandii czy Polski (więcej na ten temat piszemy na stronie 36). Z tego swoistego trendu wyłamał się Wydział Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu,...

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops