Apache - legendarny lud nieposkromionych wojowników, którzy rodzili się i żyli, by walczyć, grupy ostatnich wolnych Indian (spokrewnionych z Atabaskami) zamieszkujących obszar stanów Arizony i Nowego Meksyku, plemienia zawierającego między innymi szczepy Kiowa, Mescalero, Jicarilla, Chiricahua, ludu słynnych wodzów, takich jak Geronimo, Cochise, Mangas Coloradas, Juha, Victorio, których nieustępliwa walka o wolność uczyniła z nich ikonę wszystkich Indian. Apache na tle pozostałych indiańskich plemion wyróżniali się taktyką działania obejmującą przede wszystkim walkę z zasadzki – można śmiało zaryzykować twierdzenie iż Apache byli pionierami działań partyzanckich, wykorzystującymi do perfekcji znajomość terenu, w którym przyszło im walczyć. Ich umiejętność walki oraz legendarna wytrzymałość zyskały uznanie wśród amerykańskich żołnierzy oraz dowódców, generał George Crook nazywał Apache „Human Tigers”.
Tekst: Marcin Kaczmarek
Zdjęcia: Wikipedia, US ARMY, Boeing
BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna...
BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna wdrażanie do produkcji oraz użytkowania rewolucyjnego na skalę światową gąsienicowego, bojowego wozu piechoty Borsuk (jednego z nielicznych mogących pokonywać przeszkody wodne z marszu - bez przygotowania), wykorzystującego pionierski system ogniowy bezzałogowej wieży ZSSW-30, będącej ewenementem...
1 lipca bieżącego roku na terenie zakładów PZL-Świdnik (Leonardo Helicopters) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 śmigłowców AW149. Integralną częścią zawartej umowy...
1 lipca bieżącego roku na terenie zakładów PZL-Świdnik (Leonardo Helicopters) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał umowę na zakup 32 śmigłowców AW149. Integralną częścią zawartej umowy o wartości 8,25 mld zł jest pakiet logistyczny oraz szkoleniowy (w tym dostawa zestawu zaawansowanych symulatorów i wyposażenia szkolnego).
Przygotowując się na jazdę po wymagającym terenie, warto pamiętać nie tylko o dokładnym sprawdzeniu pojazdu, ale również o zabraniu przydatnych akcesoriów. Czasami nawet warto zabrać więcej rzeczy niż...
Przygotowując się na jazdę po wymagającym terenie, warto pamiętać nie tylko o dokładnym sprawdzeniu pojazdu, ale również o zabraniu przydatnych akcesoriów. Czasami nawet warto zabrać więcej rzeczy niż dopuścić do sytuacji, w której okaże się, że ze względu na brak potrzebnych akcesoriów nie da się kontynuować podróży. Jeżeli jednak chodzi o wyposażenie off roadowe, zdecydowanie opłaca się stawiać na jakość.
Apache – AH-64 amerykańskiego lotnictwa wojsk lądowych na chwilę obecną jest jednym z najlepszych, najnowocześniejszych i najskuteczniejszych śmigłowców szturmowych na świecie, który od ponad czterech dekad pozostaje niedoścignionym wzorem dla innych producentów branży lotniczej, chcących zaistnieć na wymagającym rynku śmigłowców szturmowych. US Army nadając w 1981 r. AH-64 nazwę Apache, potwierdziła kontynuację wieloletniej tradycji nadawania nazw indiańskich plemion, szczepów oraz wodzów eksploatowanym przez US Army maszynom, takim jak OH-13 Sioux, UH-1 Iroquois, OH-58 Kiowa, CH-47 Chinook, AH-56 Cheyenne, UH-60 Black Hawk, czy też zaniechanym na przełomie wieków ambitnym projekcie RAH-66 Comanche.
Advanced Aerial Fire Support System/Advanced Attack Helicopter – narodziny Apache
Doświadczenia zdobyte podczas wojny w Wietnamie, w której pierwszy raz na tak szeroką i niespotykaną dotąd skalę wykorzystano śmigłowce za sprawą wielozadaniowej konstrukcji Bell UH-1 Iroquois (jednego z pierwszych śmigłowców z napędem turbinowym oblatanym 22 października 1956 r. o prędkości i zasięgu lotu nieporównywalnej z osiągami napędów tłokowych wcześniejszych konstrukcji wiropłatów), pozwoliły w praktyce na pełne wdrożenie nowo opracowanej taktyki wojsk aeromobilnych (U.S. 1st Cavalry Division), pozwalającej na błyskawiczny przerzut dowolnej grupy żołnierzy w wybranym przez siebie miejscu i czasie, i uświadomiły dowództwu US Army konieczność posiadania śmigłowca szturmowego mającego jednoczesne zdolności zwalczania broni pancernej, celów lekko opancerzonych, siły żywej oraz asekuracji śmigłowców transportowych z możliwością przeprowadzania szybkich wypadów interwencyjnych w celu oczyszczania stref lądowania przerzucanej piechoty (śmigłowca szturmowego o prędkości lotu znacznie przewyższającej prędkości osiągane przez eksploatowane w US Army nowe typy śmigłowców transportowych).
Jedną z pierwszych udanych prób opracowania maszyny tego typu było stworzenie na bazie głębokiej modyfikacji śmigłowca Bell UH-1 Iroquois/Slick/Huey maszyny AH-1 Cobra (niespełniającej jednak warunku prędkości lotu za sprawą odziedziczonego po UH-1 układu napędowego z pojedynczym silnikiem i dwułopatowym wirnikiem nośnym).
AH-1 postrzegany był przez US Army od początku jako rozwiązanie przejściowe (do czasu wdrożenia nowej docelowej maszyny szturmowej), jeszcze w połowie 1963 r. zainicjowano program FSAS (Fire Support Aerial System), mający zdefiniować wymagania operacyjne stawiane przed nowym śmigłowcem uderzeniowym.
W sierpniu 1964 r. armia amerykańska ogłosiła konkurs w ramach programu AAFSS (Advanced Aerial Fire Support System), mający na celu skonstruowanie śmigłowca szturmowego od podstaw (spełniającego wymóg przewagi prędkości). Głównym założeniem taktyczno-technicznym programu AAFSS było oczywiście uzyskanie przez śmigłowiec wysokiej prędkości lotu, oscylującej w granicach 407 km/h, możliwości zawisu maszyny na wysokości 1829 m (bez wpływu ziemi) przy temperaturze powietrza 35°C oraz zasięgu lotu 1969 km, umożliwiającym przelot bez międzylądowania pomiędzy stanem Kalifornia a Hawajami.
Efektem prowadzonych prac w ramach programu AAFSS (wyłonionych z 12 projektów) były dwie konstrukcje: Sikorsky S-66 (późniejszy S-67 Blackhawk, będący prywatnym przedsięwzięciem Sikorsky opartym na założeniach AAFSS) oraz Lockheed AH-56 Cheyenne. 3 listopada 1965 r. ogłoszono zwycięzcę programu AAFSS w postaci maszyny AH-56 Cheyenne (oznaczenie fabryczne Lockheed CL-840), konstrukcji zdolnej do wykonywania manewrów z przeciążeniem do +2,6 g, której wyróżnikiem były dwa śmigła ogonowe, jednym z nich było czterołopatowe śmigło klasyczne – kompensujące moment obrotowy kadłuba oraz drugie trójłopatowe – pchające o zmiennym skoku, zabudowane osiowo na końcu belki ogonowej, dzięki któremu śmigłowiec zdolny był osiągnąć prędkość przelotową 361 km/h przy maksymalnej 393 km/h (454 km/h w locie nurkowym).
Wirolot posiadał skrzydła o rozpiętości 8,14 m, które przy prędkości maksymalnej generowały aż 80% siły nośnej. Maszyna napędzana była przez pojedynczy silnik turbowałowy General Electric T-64-GE-16 o mocy 3979KM, podczas lotu z dużą prędkością tylko 20% mocy tej jednostki kierowana była na wirnik główny (pozostała jej część podawana była na pchające śmigło ogonowe).
AH-56 wyposażony był w dwie wieżyczki – dziobową oraz podkadłubową. W wieżyczce dziobowej (strefa obrotu 180°) można było montować automatyczny granatnik XM129 kal. 40 mm lub wymiennie wielolufowy karabin maszynowy Minigun kal. 7,62 mm. W wieżyczce podkadłubowej (360° strefie obrotu) natomiast montowano działko XM40 kal. 30 mm.
Pod skrzydłami na czterech (i dodatkowych dwóch z przeznaczeniem na zbiorniki paliwa) węzłach podwieszania śmigłowiec mógł zabierać cztery zasobniki z niekierowanymi pociskami kal. 70 mm (po 19 szt. każdy) lub 16 szt. przeciwpancernych naprowadzanych optycznie, kierowanych przewodowo pocisków BGM-71A TOW (zdolności penetracji do 600 mm stali pancernej) o zasięgu 3000 m (ograniczonym długością przewodu sterującego), lub dowolną kombinację obu wymienionych środków ogniowych.
Ciekawostką systemu uzbrojenia była stabilizowana gondola operatora uzbrojenia (Cheyenne posiadał dwuosobową kabinę tandem ze stanowiskiem strzelca z przodu i pilota z tyłu), która miała możliwość synchronicznego obracania się z obiema wieżyczkami. 7 stycznia 1968 r. US Army złożyła zamówienie na budowę 375 szt. śmigłowców seryjnych AH-56A Cheyenne, po czym anulowała je już w 1969 r.
Pod koniec wojny wietnamskiej dowództwo US Army (Army Material Command – AMC) doszło do wniosku, że zdecydowana większość zadań stawianych śmigłowcom szturmowym jest możliwa do wykonania przy mniejszych prędkościach lotu rzędu 270 km/h, stawiając za priorytet odporność na ostrzał z ziemi, dublując przy tym liczbę silników (zwiększając tym samym szansę na przetrwanie śmigłowca na polu walki).
Nazwisko Barrett, zawarte w nazwie amerykańskiej wytwórni broni z Murfreesboro w stanie Tennessee, jest od prawie pół wieku synonimem wielkokalibrowego karabinu wyborowego. Nic dziwnego, żadnej innej broni...
Nazwisko Barrett, zawarte w nazwie amerykańskiej wytwórni broni z Murfreesboro w stanie Tennessee, jest od prawie pół wieku synonimem wielkokalibrowego karabinu wyborowego. Nic dziwnego, żadnej innej broni w tej klasie nie udało się bowiem osiągnąć takiej popularności jak samopowtarzalnemu „Light Fifty” tego producenta („SPECIAL OPS” 3/2014). Firma Barrett nie spoczęła jednak na laurach po takim sukcesie, lecz rozwija także inne konstrukcje, w tym kolejne karabiny dla snajperów. Jej Multi-Role Adaptive...
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej...
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego...
Strzelby gładkolufowe w różnorodnych zastosowaniach bojowych to przede wszystkim proste „pompki”, czyli konstrukcje powtarzalne, w których osiągnięcie odpowiedniej szybkostrzelności wymaga bardzo dobrego...
Strzelby gładkolufowe w różnorodnych zastosowaniach bojowych to przede wszystkim proste „pompki”, czyli konstrukcje powtarzalne, w których osiągnięcie odpowiedniej szybkostrzelności wymaga bardzo dobrego opanowania płynnego ręcznego przeładowywania metodą pump-action. Pod tym względem przewagę nad nimi mają strzelby samopowtarzalne, choć w ich przypadku znacznie trudniej jednak zapewnić niezawodność działania przy korzystaniu z różnych odmian amunicji o specjalnym przeznaczeniu. Wśród niewielu samopowtarzalnych...
XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego [MSPO] odbyła się w tym roku w dniach 5-8 września 2017 r. Z uwagi na jubileuszowy charakter wydarzenia, tym razem Targi Kielce otworzyły swoje podwoje...
XXV edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego [MSPO] odbyła się w tym roku w dniach 5-8 września 2017 r. Z uwagi na jubileuszowy charakter wydarzenia, tym razem Targi Kielce otworzyły swoje podwoje nie tylko dla "branżowych gości", ale i dla okolicznych mieszkańców, realizując "Dni Otwarte MSPO" w weekend 9-10 września 2017 r. Dzięki wydłużeniu czasu prezentacji ekspozycji, z wyposażeniem, uzbrojeniem i pojazdami Sił Zbrojnych RP oraz nowościami technologicznymi mogło zapoznać się jeszcze...
Ostatnie lata coraz bardziej umacniają pozycję pistoletów o polimerowych szkieletach, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym. Początkowo traktowane jako mniej niezawodne i trwałe od kurkowych na szkielecie...
Ostatnie lata coraz bardziej umacniają pozycję pistoletów o polimerowych szkieletach, z bijnikowym mechanizmem uderzeniowym. Początkowo traktowane jako mniej niezawodne i trwałe od kurkowych na szkielecie metalowym, dziś uznawane są za optymalny standard konstrukcyjny, a te dwie cechy za wyznacznik nowoczesności. To oczywiście w bardzo dużej mierze zasługa popularnych Glocków („SPECIAL OPS” 2/2013), którym jednak szybko przybywa rywali o często lepszych charakterystykach. Jednym z nich jest turecki...
Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte...
Trwają przygotowania do XXV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, który odbędzie się od 5 do 8 września. Dodatkowo, z okazji jubileuszu, od 9 do 10 września wydarzenie będzie otwarte dla publiczności. Na targach nie zabraknie i nas, redakcji SPECIAL OPS z premierą numeru SPECIAL OPS 4/2017 oraz kompendium - kalendarza książkowe pełnego specjalsowych ciekawostek na 2018 rok.
Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów...
Strzelić do przeciwnika tak, by powstrzymać go lub obezwładnić, ale nie zabić – ta myśl od dawna przyświeca wielu konstruktorom z firm produkujących broń dla sił porządkowych, a ostatnio także dla oddziałów wojskowych, kierowanych do tzw. operacji innych niż wojna (MOOTW – ang. Military Operations Other Than War) i ochronnych. Jeden z najskuteczniejszych środków do tego typu zadań ma w swej ofercie belgijska Fabrique Nationale Herstal.
Nie ma co ukrywać – SIG MCX to w tej chwili „najgorętszy towar” w swojej kategorii. Nowoczesny projekt, jednak o bardzo standardowych rozwiązaniach. Innowacyjny i dopracowany w szczegółach, modułowy, ale...
Nie ma co ukrywać – SIG MCX to w tej chwili „najgorętszy towar” w swojej kategorii. Nowoczesny projekt, jednak o bardzo standardowych rozwiązaniach. Innowacyjny i dopracowany w szczegółach, modułowy, ale stosunkowo klasyczny. Nic dziwnego, że jest to konstrukcja udana – co nie jest tylko zasługą SIG Sauera, gdyż powstała jako najdokładniejsza odpowiedź na zapotrzebowanie amerykańskiej jednostki Tier 1. Efekt prac wyprzedza znacznie poprzednie produkty firmy, a przy konstruowaniu MCX (a także innych...
SIG-Sauer to od dawna synonim broni najwyższej jakości, w przemyślany i dopracowany sposób łączącej niezbędną dla niezawodności prostotę z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nic...
SIG-Sauer to od dawna synonim broni najwyższej jakości, w przemyślany i dopracowany sposób łączącej niezbędną dla niezawodności prostotę z nowoczesnymi, ergonomicznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Nic dziwnego, że produkty tej szwajcarsko-niemieckiej marki trafiły do arsenałów m.in. wielu jednostek specjalnych. Ostatnie lata to mocne wejście siostrzanej spółki z USA, SIG Sauer Inc., z gamą nowych, bardzo obiecujących typów. Otworzył ją w 2013 r. debiut pm MPX, następnego roku modułowego pistoletu...
Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek...
Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek specjalnych. Wśród jej partnerów handlowych można znaleźć takich producentów jak: Airbus Defence & Space, Dynamit Nobel Defence, Rheinmetall Waffe Munition, Manory Engineering, czy firmy należące do grupy Safran Electronics & Defense. Z początkiem tego roku do bogatego portfolio IMS Griffin dołączyły...
W pierwszych dniach lutego 2017 r. świat obiegły informacje i zdjęcia nowego karabinka renomowanej niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH. Choć w zbliżonych do niej kręgach już od pewnego czasu mówiło się,...
W pierwszych dniach lutego 2017 r. świat obiegły informacje i zdjęcia nowego karabinka renomowanej niemieckiej firmy Heckler & Koch GmbH. Choć w zbliżonych do niej kręgach już od pewnego czasu mówiło się, że można spodziewać się premiery takiej broni, to oficjalne ujawnienie HK433, w tym jego prezentacja w styczniu dla wąskiego grona na targach SHOT Show 2017 w Las Vegas, sprawiło spore zaskoczenie. Najnowsza konstrukcja H&K to przede wszystkim odpowiedź na poszukiwanie następcy podstawowej broni...
20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez...
20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez nią do uzbrojenia, jako pierwszego regularnego użytkownika, nowego mikrokalibrowego pistoletu maszynowego HK MP7. Opracowany jako przyszłościowa broń do obrony osobistej dla wszystkich tych żołnierzy, których zasadnicza rola nie polega na prowadzeniu walki za pomocą broni strzeleckiej, gdyż pełnią...
Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach...
Część pierwsza reportażu z XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz towarzyszących mu XXII Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA, które odbywały się w dniach w dniach 6-9 września 2016 roku.
Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.
Poznajemy rys historyczny powstania chorwackiego pistoletu HS 2000, jego walory, specyfikę produkcji, szczegóły konstrukcyjne i program eksportowy. Cenne uzupełnienie stanowią uwagi związane z eksploatacją.
Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.
Reportaż z międzynarodowych targów i konferencji Special Operations Forces Industry Conference (SOFIC) w Tampie na Florydzie, które miały miejsce w dniach 23–26 maja 2016 roku.
Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw
Autor przedstawia genezę powstania izraelskiego ręcznego karabinka maszynowego Negev oraz jego rozwój i upowszechnianie w siłach zbrojnych wielu państw
Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód...
Podczas szturmowania budynków o sukcesie decyduje, jak wiadomo, m.in. szybkość i zaskoczenie podczas wdzierania się do jego wnętrza grupy uderzeniowej, w tym sprawne i dynamiczne sforsowanie tzw. przeszkód technicznych, poczynając od zamkniętych drzwi wejściowych. Do pokonania zwykłych drzwi wykorzystywane są najczęściej ręczne lub mechaniczne narzędzia wyłomowe oraz rozbijanie zamka i zawiasów strzałami z bliskiej odległości specjalną amunicją. Gdy drzwi mają wzmocnioną konstrukcję albo zachodzi...
W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305,...
W części II tej niezwykle ciekawej publikacji pt. ARSENAŁ GROM autor przedstawia rodzaje broni strzelniczej, z jakiej wcześniej korzystali i z jakiej korzystają współcześnie snajperzy jednostki JW 2305, czyli GROM.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...
Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.