Herstal Group to renomowany producent z długimi tradycjami i wielkim doświadczeniem, oferujący wiele udanych typów broni strzeleckiej i innej, zarówno dla jednostek konwencjonalnych, jak i sił specjalnych. W Polsce reprezentuje go spółka IMS Griffin. Zdjęcie: Australian DoD, FNH, US Army, USAF, US Navy Seals, Andrzej Krugler, internet
Działająca od początku lat 90. XX wieku spółka IMS-Griffin Sp. z o.o. jest uznanym na naszym rynku dostawcą sprzętu specjalistycznego oraz uzbrojenia dla wojska, policji, staży granicznej, a także jednostek specjalnych. Wśród jej partnerów handlowych można znaleźć takich producentów jak: Airbus Defence & Space, Dynamit Nobel Defence, Rheinmetall Waffe Munition, Manory Engineering, czy firmy należące do grupy Safran Electronics & Defense. Z początkiem tego roku do bogatego portfolio IMS Griffin dołączyły produkty słynnego belgijskiego producenta broni strzeleckiej, szeroko używanej m.in. przez siły specjalne na całym świecie – Fabrique Nationale de Herstal (FN Herstal).
IMS-Griffin that has been on the market since the 1990s, is an acknowledged supplier of the special equipment and weapons for the military, law enforcement, border guard and the special operations forces in Poland. Among its partners you can find Airbus Defence & Space, Dynamit Nobel Defence, Rheinmetall Waffe Munition, Manory Engineering and the companies that belong to the group of Safran Electronics & Defense. With the beginning of the year, IMS-Griffin enriched its portfolio with the products of the famous Belgian producer of the firearms, widely used by the SOF all over the world - Fabrique Nationale de Herstal (FN Herstal).
Zdjęcia: Australian DoD, FNH, US Army, USAF, US Navy Seals, Andrzej Krugler, internet
Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach...
Przykładowym reprezentantem kierunków rozwojowych współczesnej broni snajperskiej będzie nasz bohater, czyli rosyjski karabinek AS Wał oraz jego wyborowa wersja WSS Wintoriez. W aktualnych działaniach bojowych w Ukrainie broń ta odnotowuje po obu stronach konfliktu istotne sukcesy wykuwając swoje trwałe miejsce w historii. Jako broń specjalistyczna, w zasadzie niszowa, z czasem może osiągnąć zawrotne ceny na rynku kolekcjonerskim, a jej właściciele będą mogli dołączyć zarówno do grona szczęściarzy,...
W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu...
W artykule prezentujemy nasze wrażenia z testu dwulufowej strzelby T4E HDS 68 firmy Umarex opisanej przez producenta jako Home Defence Shotgun. Jest to strzelba pneumatyczna, działająca na zasadzie napędu pocisku – kuli sprężonym gazem, w tym przypadku za sprawą standardowych kapsuł – naboi CO2. W swojej klasie prezentowana strzelba należy do najmocniejszych jednostek broni dostępnych bez zezwolenia i rejestracji oferując energię wylotową kuli 16 J (w niektórych krajach, za sprawą przepisów, zredukowaną...
Delfiny butlonose, uchatki kalifornijskie, fokowąsy brodate czy też białuchy arktyczne są przykładem ssaków morskich, które dzięki swoim predyspozycjom oraz nabytym umiejętnościom były i nadal są wykorzystywane...
Delfiny butlonose, uchatki kalifornijskie, fokowąsy brodate czy też białuchy arktyczne są przykładem ssaków morskich, które dzięki swoim predyspozycjom oraz nabytym umiejętnościom były i nadal są wykorzystywane do realizacji zadań specjalnych.
Zakłady FN Herstal powstały w 1889 roku w Herstal, niedaleko Liège. Spółka pod nazwą Fabrique Nationale d’Armes de Guerre została utworzona przez belgijskich przemysłowców i miała produkować karabiny na licencji przedsiębiorstwa Mauser dla belgijskiej armii. W następnych latach asortyment przedsiębiorstwa rozszerzono o cieszące się olbrzymią popularnością i wytyczające światowe trendy pistolety samopowtarzalne i broń myśliwską.
Większość pistoletów produkowanych przez FN Herstal przed wojną było konstrukcjami Amerykanina Johna Mosesa Browninga. Sztandarowym przykładem jest 9 mm FN High Power i jego kolejne wersje, ustępujące popularnością chyba tylko amerykańskiemu M1911 tego samego konstruktora.
W latach 1898–1967 w zakładach FN produkowano również pojazdy: rowery, motocykle oraz trzykołowce, zarówno na rynek cywilny, jak i na potrzeby wojska.
Współczesną historię FN rozpoczyna produkcja od 1949 roku karabinu samopowtarzalnego SAFN-49, a od połowy lat 50. jego następcy, karabinu FN FAL na nabój 7,62 mm NATO – obok „kałasznikowa” drugi najbardziej rozpowszechniony w drugiej połowie ub. wieku typ indywidualnej broni długiej, zwany „karabinem Wolnego Świata”.
Drugim olbrzymim sukcesem był ukm FN MAG na ten sam typ amunicji – najpopularniejszy na świecie, przyjęty także i używany do dziś przez amerykańskie siły zbrojne jako M240 w kilku wersjach. W następnych latach rozpoczynano produkcję kolejnych wzorów broni, które najczęściej osiągały duży sukces rynkowy.
Trzeci najbardziej znany produkt FN to wielkokalibrowy km M2 Browning na amunciję 12,7 mm x 99, obecnie w wersji M2HB-QCB z szybkowmienną lufą.
Belgijski producent wytwarzał też na licencji masowo 9 mm izraelskie Uzi (m.in. dla Bundeswehry i Holandii) i włoskie pm Bereta M12.
W latach 60. ubiegłego wieku firma FN, obserwując szybki wzrost znaczenia w amerykańskich siłach zbrojnych amunicji małokalibrowej .223 (5,56 mm x 45), zdecydowała się także wprowadzić do swojej oferty broń takiego kalibru.
W 1966 r. w Herstal rozpoczęto wytwarzanie 5,56 mm lekkich karabinków automatycznych CAL (Carbine Automatique Legere), opracowanych na podstawie konstrukcji popularnego karabinu FN FAL na nabój 7,62 x 51 NATO. CAL okazał się jednak zbyt drogi w produkcji, nieco za skomplikowany w rozkładaniu, a żywotność jego konstrukcji w warunkach polowych zbyt niska.
Na początku lat 70. belgijscy konstruktorzy przystąpili więc do opracowania nowego modelu na nabój 5,56 mm, który otrzymał oznaczenie FNC. Prosty, tym razem o wewnętrznej budowie zbliżonej do znanej z radzieckiego kbk AK, wytwarzany nowoczesnymi, tanimi technologiami, po poprawieniu usterek, które gnębiły pierwszą wersję FNC 76, okazał się bronią solidną i niezawodną.
Równolegle do początkowych prac nad FNC w zakładach FN przystąpiono do konstruowania lekkiego karabinka maszynowego na taką samą amunicję, dążąc do przygotowania w ten sposób jednorodnego systemu broni dla drużyny piechoty.
W odróżnieniu od podobnych prób czynionych w innych krajach, Belgowie nie dążyli do głębokiej unifikacji przez opracowywanie erkaemowej wersji karabinka automatycznego FNC, lecz stworzyli pełnowartościowy, zasilany taśmowo karabinek maszynowy – tyle że dostosowany do amunicji 5,56 mm, a przy tym z możliwością awaryjnego zasilania z magazynka.
Minimi okazał się wielkim sukcesem i po dziś dzień jest najważniejszym, najszerzej używanym typem w tej klasie broni, cenionym zwłaszcza w siłach specjalnych w wersji standardowej z kolbą stałą oraz ze składaną kolbą i krótką lufą (Para).
W wyniku doświadczeń z konfliktów prowadzonych na początku XXI wieku opracowana i wdrożona do produkcji została wersja Minimi na silniejszą amunicję 7,62 mm NATO, która również znalazła wielu nabywców, także w polskich Wojskach Specjalnych.
Przyjęcie Minimi z pewnymi modyfikacjami do uzbrojenia US Army w 1982 roku i później pozostałych rodzajów sił zbrojnych USA jako M249 SAW pozwoliło utworzyć filię w tym kraju – FN Military Industries, zajmującą się produkcją i sprzedażą na rynku amerykańskim broni wojskowej. W późniejszym czasie powstały dwie partnerskie spółki działające na terenie USA: FN Manufacturing oraz FNH USA. FN Manufacturing, z siedzibą w Kolumbii w stanie Południowa Karolina, jest produkcyjnym oddziałem FN Herstal w Ameryce Płn. i wytwarza m.in. rkbkmy M249, ukmy M240 oraz karabinki M16. Z kolei FNH USA, działające w McLean w stanie Wirginia, to firma odpowiedzialna za sprzedaż oraz marketing produktów z logo FN na terenie USA.
W latach 1991–1998 belgijski producent pod nazwą Fabrique National Nouvelle Herstal należał do francuskiego koncernu GIAT, następnie do regionalnego rządu Walonii, a obecnie wchodzi w skład koncernu Herstal Group, wraz z wyżej wymienionymi siostrzanymi spółkami z USA, wykupioną jeszcze w 1977 r. Browning Arms Company i dołączoną później U.S. Repeating Arms Company (Winchester).
Dzisiaj Herstal Group jest największym eksporterem broni małokalibrowej w Europie.
Kolejne produkty, którymi FNH podbijał rynki, to pm FN P90 klasy PDW na nową amunicję 5,7 mm („SPECIAL OPS” nr 1/2014), uzupełniony wkrótce o pistolet samopowtarzalny FiveSeven na ten sam typ naboju. Zdobyte przy konstruowaniu tego pm doświadczenia wykorzystano przy tworzeniu futurystycznego F2000 w układzie bull-pup, który został po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowany publicznie podczas targów IDEX 2001, jako zintegrowany system uzbrojenia (Integrated Weapon System), o budowie modułowej.
Jego zasadniczą częścią jest samoczynno-samopowtarzalny kbk na standardową amunicję natowską 5,56 mm x 45, plus 40 mm granatniki FN GL1
Charakterystyczną i nowatorską cechą kbk jest m.in., że łuski nie są usuwane bezpośrednio na zewnątrz komory zamkowej, lecz do kanału biegnącego wzdłuż prawej strony broni, równolegle do lufy, aż w pobliże jej wylotu. F2000 przyjęty został na uzbrojenie armii belgijskiej (w tym sił specjalnych) i Słowenii, a także wybranych formacji i jednostek m.in. w Peru (piechota morska), Pakistanie (Special Service Wing), Arabii Saudyjskiej (Gwardia Narodowa) oraz Indiach (Special Protection Group). Kilka sztuk F2000 w wersji Tactical w 2006 roku zakupiła JW GROM („SPECIAL OPS” nr 3/2015).
O wiele większym sukcesem okazała się rodzina SCAR – 5 listopada 2004 r. US SOCOM wybrał na nowy SOF Combat Assault Rifle, spośród pretendujących 12 modeli od dziewięciu producentów, ofertę belgijskiej FNH (w wersji SCAR-L na nabój 5,56 mm i SCAR-H na 7,62 mm NATO). Zaadaptowano do nich bardzo udany granatnik FN 40GL, który powstał z kbk F2000, a dziś jest oferowany także jako samodzielny. SCAR-y używane są, oprócz amerykańskich sił specjalnych, w Belgii oraz w jednostkach specjalnych kilku innych krajów, m.in. Francji i przez polski BOR.
Wersje wyborowe SCAR-H PR zakupiła w grudniu 2013 roku również litewska armia (na wyposażeniu od lutego 2015 r.). To zresztą niejedyny typ w tej klasie: FNH oferuje snajperskie powtarzalne SPR oraz bardzo nowoczesny karabin wyborowy Ballista, który łatwo może być dostosowywany do amunicji .338 LM, .300 Winchester Magnum i .308 Winchester. Przez jakiś czas firma miała w ofercie także francuską rodzinę karabinów powtarzalnych Hecate w kilku kalibrach.
FNH ma także bardzo udane, niezawodne i nowoczesne pistolety na szkieletach polimerowych: kurkowe FNP na nabój 9 mm Para (przyjęte przez hiszpańską piechotę morską), .40 SW (także w wersji subkompaktowej) i większe na .45 ACP – bodajże pierwsze, które szykowane w ofensywnej wersji dla amerykańskich sił specjalnych prezentowane były z reguły z miniaturowym celownikiem kolimatorowym.
W ofercie belgijskiego producenta znajduje się także FNS z bijnikowym mechanizmem spustowym na wzór glocka, ale ocenianym jako lepiej działający. Oba modele pistoletów sprzedawane są z wymiennymi grzbietami chwytu, pozwalającymi dopasować go indywidualnie do wielkości dłoni strzelca.
Firma zaskakuje też regularnie bardzo nowatorskimi pomysłami, np. modułem FN Fire Control Unit z dalmierzem laserowym i automatycznym wprowadzaniem poprawek, bardzo ułatwiającym zwłaszcza prowadzenie ognia z granatnika, albo modułem rejestrującym liczbę oddanych strzałów z broni w celach logistycznych.
Nie można zapominać o propozycjach broni non-lethal: FN 303 z okrągłym magazynkiem na amunicję obezwładniającą i znakującą oraz pistolet FN 303 P – każda z tych broni to temat na szeroki opis, na który brak tu miejsca.
Belgijska firma to renomowany producent z długimi tradycjami i wielkim doświadczeniem, oferująca wiele bardzo udanych typów broni strzeleckiej i innej, zarówno dla jednostek konwencjonalnych, jak i sił specjalnych, służb porządkowych oraz cywilnych użytkowników. Być może dzięki nowemu partnerowi na polskim rynku – spółce IMS Griffin, na wyposażeniu polskich jednostek oraz służb znajdą się również inne, poza najpopularniejszym Minimi, konstrukcje firmy z Herstalu.
Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego...
Paryskie targi Milipol to najważniejsza w Europie impreza wystawiennicza poświęcona branży ogólnie pojętego bezpieczeństwa publicznego. Kolejna edycja, która odbyła się w dniach 17-20 listopada ubiegłego roku, była szesnastą umiejscowioną w Europie. Co dwa lata, zamiennie z zasadniczymi targami w Paryżu, organizowane są także edycje bliskowschodnie, w Katarze.
„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter...
„One shot, one kill” – to popularne hasło przyświecające snajperom nadal wskazuje na wysoki poziom ich umiejętności strzeleckich i skuteczności bojowej, ale nie w pełni już odzwierciedla najczęstszy charakter działań snajperskich w warunkach ostatnich konfliktów zbrojnych. Skomplikowane realia współczesnego, dynamicznego pola walki wojen asymetrycznych sprawiają, że snajperzy równie często muszą być przygotowani do szybkiego oddawania kilku strzałów do jednego trudnego albo wielu celów, a wówczas...
8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany...
8 października br., jak co roku, w 1. Pułku Specjalnym Komandosów w Lublińcu odbyły się uroczystości związane ze Świętem Pułku. W tym roku przypadła 16. rocznica sformowania jednostki (pułk został sformowany w 1993 roku, a wyróżniającą nazwę Komandosów otrzymał w 1995 roku). W porównaniu do zeszłorocznej 15. rocznicy, która dzięki obecności Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego miała szczególny charakter, tegoroczna miała skromniejszą oprawę, jednak nie zabrakło na niej zarówno znamienitych gości jak...
Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego,...
Tegoroczna XVII edycja Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach upłynęła w cieniu dwóch wydarzeń: światowego kryzysu ekonomicznego i pożaru głównej hali F kieleckiego centrum wystawienniczego, który wybuchł w przeddzień otwarcia salonu. Kryzys ekonomiczny, który wyraźnie dotknął przemysł zbrojeniowy, spowodował, że w tegorocznym MSPO wzięło udział ponad 100 firm mniej niż w edycji z 2008 roku. Z kolei pożar głównej hali wystawienniczej zmusił niektóre firmy do wycofania się z targów,...
15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru...
15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Jest to tworzony przez Wojskową Akademię Techniczną wraz z FB Radom projekt nowego karabinka, mogącego w przyszłości wejść do uzbrojenia naszej armii.
Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!)....
Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!). Po krótkiej karierze w jednostkach MSWiA niemieckich HK G36 w kilku wersjach, od niedawna nasi komandosi weszli do ekskluzywnego klubu użytkowników jednego z najlepszych wśród obecnie dostępnych na świecie karabinków automatycznych: HK416.
Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416....
Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416. Grono jego użytkowników jest już dość spore i stale się powiększa. Wymienić tu można choćby jednostki specjalne z Indonezji, Francji, Norwegii, Holandii czy Polski (więcej na ten temat piszemy na stronie 36). Z tego swoistego trendu wyłamał się Wydział Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu,...
Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....
Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.
Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...
Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...
Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...
Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...
IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...
IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.
Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...
Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.
Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...
Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...
Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...
Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.
W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...
W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...
W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...
W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...
W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...
W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.
Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...
Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...
W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...
W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.
„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...
„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...
Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...
Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.
Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...
Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...
W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...
W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...
Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...
Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...