MSPO 2016 (cz. 2.)
XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz XXII Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA
Publikacja prezentuje drugą część redakcyjnej relacji z targów XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
The publication presents the second part of the SPECIAL OPS team's report from the 24th International Defence Industry Exhibition.
Zdjęcia: Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński
Zobacz także
Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Targi Kielce Świętujemy 25-lecie Polski w NATO
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu branży obronnej. Tegoroczna edycja, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja...
Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu branży obronnej. Tegoroczna edycja, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, ma szczególne znaczenie, ponieważ zbiega się z 25-leciem członkostwa Polski w NATO. Wydarzenie rozpocznie się 3 września i potrwa 4 dni.
Redakcja 32. edycja salonu MSPO: Centrum Współpracy Obronnej w Europie
Tradycyjnie we wrześniu Targi Kielce zmieniają się w miejsce spotkań najważniejszych przedstawicieli przemysłu obronnego na świecie. MSPO każdego roku wpisuje się w globalną sytuację geopolityczną. W 2024...
Tradycyjnie we wrześniu Targi Kielce zmieniają się w miejsce spotkań najważniejszych przedstawicieli przemysłu obronnego na świecie. MSPO każdego roku wpisuje się w globalną sytuację geopolityczną. W 2024 Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbędzie się pod znakiem jubileuszu wstąpienia Polski do NATO. Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Andrzej Duda, partnerem strategicznym - Polska Grupa Zbrojeniowa.
System antydronowy Hertz Systems
Coraz większa dostępność bezzałogowych systemów powietrznych i rosnące prawdopodobieństwo wykorzystania ich jako platform do przenoszenia ładunków wybuchowych lub obserwacji przed dokonaniem ataku, sprzyja rozwojowi wszelkiego rodzaju tzw. „systemów antydronowych”. Podczas MSPO rozwiązania z tego sektora obronności zaprezentował m.in. Hertz Systems.
Na szczególną uwagę zasługuje system niekinetycznej dezaktywacji obcych dronów zagrażających bezpieczeństwu. Z wyglądu „neutralizator” Hertza przypomina karabinek typu M16/m4 (uchwyt transportowy, kolba), co czyni jego użytkowanie intuicyjnym dla przedstawicieli służb mundurowych. Po wycelowaniu urządzenia we wrogiego, niezidentyfikowanego i mogącego zagrażać nam „bezzałogowca”, a następnie naciśnięciu spustu, zostaje wysłany sygnał zakłócający. „Trafiony” jest w ten sposób odcięty od sterowania i sprowadzony na ziemię.
„Karabin antydronowy” pokrywa częstotliwości GPS: 1567–1583 MHz (+/– 5Mhz), oraz WIFI: 2400–2500 MHz i 5800 MHz (+/– MHz). Stosunkowa niewielka waga (6 kg) i wymiary (długość 1250) czynią z niego broń mobilną, choć kompatybilną także z systemem stacjonarnym – następuje wówczas automatyczne pozycjonowanie i namierzanie statków UAV, identyfikacja za pomocą systemu wizyjnego i w konsekwencji dezaktywacja.
Warto wspomnieć, iż wielosensorowy system do wykrywania i neutralizacji niepożądanych bezzałogowych systemów powietrznych zdobył podczas tegorocznych targów MSPO Nagrodę Specjalną Komendanta Głównego Policji.
Multitoole VICTORINOX
Ci, którzy kojarzą Victorinoksa głównie z charakterystycznymi czerwonymi „scyzorykami MacGyvera”, z pewnością mogli być mile zaskoczeni asortymentem prezentowanym przez polskie przedstawicielstwo szwajcarskiej firmy, na którego stoisku można było znaleźć multitoole, a właściwie „SwissToole”.
Wyróżniały się dwa – SwissTool BS z wygiętą rękojeścią, używany przez armię szwajcarską, oraz SwissTool Spirit, z prostą rękojeścią, który znajduje się wśród elementów wyposażenia indywidualnego sił zbrojnych Emiratów Arabskich oraz francuskiego „żołnierza przyszłości” w systemie FELIN (Fantassin à Équipements et Liaisons Intégrés) – oba w wersji z oksydowanej stali nierdzewnej.
W ramach SwissToola BS/Spirit otrzymujemy następujące narzędzia: standardowe ostrze oraz jego wersję z piłką, śrubokręt-krzyżak i śrubokręty płaskie o trzech rozmiarach (dwa szersze to dłuto i narzędzie do podważania), punktak (będący jednocześnie rozwiertakiem/rozszerzaczem), otwieracz do konserw i butelek kapslowanych, piłkę do drewna oraz pilnik będący jednocześnie piłką do metalu oraz kombinerki z przecinakiem do kabli i zaciskaczem przewodów, co docenią szczególnie saperzy czy zespoły EOD. Na rękojeści kombinerek umieszczono miarkę – z jednej strony z podziałką calową (9 cali), z drugiej – milimetrową (230 mm).
Victorinox, podobnie jak w przypadku swoich sztandarowych noży/scyzoryków, daje dożywotnią gwarancję na SwissToole (nie obejmuje ona jednak typowego zużycia materiałowego wynikającego z eksploatacji narzędzia).
Patriot3 Maritime
Na stoisku warszawskiej spółki GISS prezentowane były m.in. produkty amerykańskiej firmy Patriot3, a dokładnie jej oddziału Maritime oferującemu sprzęt przeznaczony do działań w środowisku wodnym.
Na stojącym manekinie można było zobaczyć Jetboots (Diver Propulsion System) oraz Micro Navigation Board (MNB). Jetboots to nic innego, jak indywidualny system napędowy dla nurka, składający się z dwóch pędników z elektrycznymi bezszczotkowymi silnikami, baterii (37 Ah lub 50 Ah, przeznaczone do pracy na gł. do 100 m i wys. do 11 277 m), modułu kontrolnego, okablowania zamontowanych na szerokim pasie biodrowym.
Co ciekawe, egzemplarz Jetboots jest prezentowany w National Navy UDT SEAL Museum, jako część współczesnego wyposażenia nurka US Navy SEAL.
Panel nawigacyjny MNB wyposażony jest w kompas marki Suunto z podświetleniem i dzięki dwóm parom podłużnych otworów mogą na nim być montowane inne przyrządy, jak zegarki czy głębokościomierze.
Defibrylator PHILIPS HeartStart FRx
Na stoisku warszawskiej firmy Max Harter można było obejrzeć szereg rozwiązań przeznaczonych dla służb ratowniczych, w tym dla ratowników wojskowych i policyjnych działających w trudnych warunkach.
Flagowym produktem prezentowanym przez Maxa był defibrylator AED Philips HeartStart FRx, bardzo dobrze znany w środowisku ratowników wojskowych (departament Obrony USA w 2014 roku podpisał kontrakt z koncernem Philips Healthcare na dostawę defibrylatorów dla US Army – umowa opiewała na kwotę 27,36 milionów USD).
W obliczu współczesnych zagrożeń i możliwości wystąpienia ataku terrorystycznego niemal w każdym miejscu publicznym, a więc dużej liczby poszkodowanych w różnym wieku, defibrylator musi posiadać możliwość szybkiego przełączenia do trybu pediatrycznego.
Elektrody Philips AED HeartStart FRx można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – wystarczy zastosować „klucz niemowlęcia”, który przełączy urządzenie na odpowiedni tryb leczenia: zmniejszy energię, dostosuje polecenia dotyczące rozmieszczenia elektrod i prowadzenia resuscytacji.
Dzięki technologii impulsu dwufazowego SMART, którego wynalazcą jest Philips, możliwe było zmniejszenie poziomu generowanej energii, co spowodowało, że terapia arytmii stała się bezpieczna, szybsza i skuteczniejsza. Impuls defibrylacyjny może być dostarczony do serca pacjenta w czasie poniżej 8 sekund.
Jako że współczesne ratownictwo (nie tylko bojowe) to także wymóg wysokiej mobilności, nie bez znaczenia jest waga (1,6 kg) i niewielkie rozmiary urządzenia, które może być przenoszone w standardowym pokrowcu z crushneoprenu, skrzynkach PELI lub specjalnych zrywanych torbach z systemem MOLLE wykonanych z cordury w dowolnym kamuflażu.
Defibrylator ma atest pozwalający na stosowanie go na mokrej lub metalowej powierzchni, co ma znaczenie w przypadku niemożności przesunięcia poszkodowanego. Jest także dopuszczony do użycia na statkach powietrznych i kompatybilny z obecnie stosowanym sprzętem ratowniczym.
Co ważne dla adeptów sztuki ratownictwa medycznego, defibrylatora AED Philips HeartStart FRx można używać w trybie treningowym bez osobnych trenażerów – wystarczą elektrody szkoleniowe.
Lekkie Opancerzone Transportery dla policyjnych „ateków”
W tym roku na MSPO można było również zobaczyć opancerzone pojazdy taktyczne w barwach policyjnych. Nie było to zresztą przypadkowe działanie wystawców, gdyż Policja od końca 2015 r. prowadzi działania, w tym dialogi techniczne, związane z zakupem Lekkich Transporterow Opancerzonych (LTO) dla: Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji, Wydziału Realizacyjnego KSP i Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.
Największym i najcięższym (DMC to 27 000 kg, długość – 7,55 m, wysokość – 2,73 m oraz szerokość – 2,55 m) policyjnym transporterem pokazanym w Kielcach był TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) firmy Nexter, będący konstrukcją łączącą w sobie cechy zarówno mrapa, opancerzonej ciężarówki, jak i kołowego transportera opancerzonego. Z jednej strony pojazd ten zapewnia poziomy ochrony, jak w wozie minoodpornym, a z drugiej – dysponuje mobilnością, możliwościami transportowymi oraz szerokim spektrum zastosowań niczym nowoczesny KTO.
Prezentowany na wspólnym stoisku CSG (Czechoslovak Group) i Tatra Trucks TITUS (zbudowany na specjalnym 3-osiowym podwoziu Tatry) wykonany był w wersji policyjnego pojazdu taktycznego, która to trafiła, w ramach wzmacniania struktur w związku z ostatnimi zamachami we Francji, do policyjnej jednostki kontrterrorystycznej: Brygady Śledczo-Interwencyjnej BRI PP (Brigades de recherche et d’intervention), podległej stołecznej prefekturze policji (PP) i przeznaczonej do działania tylko w aglomeracji paryskiej („SPECIAL OPS” 5/2016).
Również izraelski SandCat („SPECIAL OPS” 1/2011), wystawiony w Kielcach przez firmę Zeszuta Sp. z o.o., zostanie zapewne zaoferowany polskiej policji. Najprawdopodobniej w wersji z rampą szturmową C1 firmy Concept, a więc zbliżoną do odmiany bojowej z rampą Samochodów Interwencyjnych Lekko Opancerzonych (SILO) Żandarmerii Wojskowej.
Planami zakupu LOT dla policyjnych jednostek specjalnych na pewno zainteresowana jest także austriacka firma Franz Achletiner Fharzeugbau und Reifenzentrum, prezentująca w Kielcach m.in. pojazd HMV (High Mobility Vehicle) Survivor I („SPECIAL OPS” 1/2016). Konstrukcja ta trafiła już do służb porządku publicznego w kilku krajach, ostatnio taki wóz otrzymała jednostka antyterrorystyczna SEK hamburskiej policji.
Wojska specjalne
MSPO po raz trzeci już był również miejscem prezentacji jednostek naszych Wojsk Specjalnych, a poświęcona im ekspozycja zorganizowana w centrum hali A przez Inspektorat WS DGRSZ w ramach Wystawy Sił Zbrojnych RP należała, tradycyjnie już, do najbardziej obleganych.
JW GROM
Terenowa Toyota Hillux 3.0 D4D z obrotowym stanowiskiem 7,62 mm km M240B i rkbkm FN Minimi 5,56 Para TR tylnego strzelca, a także wyposażeniu skoczka HALO/HAHO i operatora „czarnej taktyki”.
JW GROM przedstawiła przede wszystkim duży wybór swojego różnorodnego uzbrojenia: od lekkiego (9 mm pistolety HK USP i Glock 17, 5,56 mm subkbk HK416D10RS, rkbkm FN Minimi 5.56 Mk3), przez snajperskie (7,62 mm Remington M700 BDL, Mauser 86 SR, Bushmaster BAR-10, 8,6 mm AI AWM-F, 12,7 mm Barrett „Light Fifty” M82A1M), po broń wsparcia (7,62 mm sześciolufowy napędowy km M134D Minigun Dillon Aero, 12,7 mm wkm Manroy M2 QCB, 40 mm granatnik maszynowy HK GMG, 60 mm ultralekki moździerz LRM vz. 99 Antos, jednorazowy granatnik ppanc. AT4, wyrzutnia pocisków termobarycznych RPG-75-TB i 84 mm Carl Gustaf M3). Można było przyjrzeć się także terenowej Toyocie Hillux 3.0 D4D tej jednostki z obrotowym stanowiskiem 7,62 mm km M240B i rkbkm FN Minimi 5,56 Para TR tylnego strzelca, a także wyposażeniu skoczka HALO/HAHO i operatora „czarnej taktyki”.
JW „Nil”
JW „Nil” z Krakowa pochwaliła się quadem Polaris Sportsman 800 i rozpoznawczym mini-bsp Fly Eye firmy WB Electronic, obok których można było obejrzeć wyposażenie jej żołnierzy o specjalności ratowników medycznych pola walki.
Pierwszy z nich, uzbrojony w 5,56 mm kbk HK416D145RS i 9 mm pistolet HK USP, miał na sobie kombinezon ćwiczebny Wojsk Specjalnych w kamuflażu Suez, hełm balistyczny MICH Mid-Cut TC 3002 z goglami Revision Desert Locust i zamontowaną z boku latarką Petzl Strix IR.
Drugi, przygotowany do działań w terenie górskim, wyposażony był w plate carrier SWD firmy Curahee, pełną uprząż wspinaczkową Petzl i buty do wspinaczki skałkowej oraz lekkie nosze ewakuacyjne Foxtrot. Do transportu pojedynczego poszkodowanego dysponował lekką przyczepką ewakuacyjną z noszami kubełkowymi – jednoczęściowym koszem ratowniczym typu Tobogan
Na pierwszym planie lekka przyczepka ewakuacyjna z noszami kubełkowymi | Kombinezon ćwiczebny Wojsk Specjalnych |
JWK | |
JWK przedstawiła na tle pojazdu opancerzonego HMMWV sylwetki komandosów w wyposażeniu do działania w różnych warunkach i specjalnościach. Na skoczku spadochronowym HALO/HAHO można było obejrzeć hełm Ops-Core FAST Ballistic High Cut z goglami balistycznymi Oakley SI 2.0 i maską oddechową od systemu Para-Flite PHAOS (Parachutist High Altitude Oxygen System), spadochron SOV 1 (Special Operations Vector) amerykańskiej firmy Complete Parachute Solutions, Inc. i specjalny kombinezon Thermal Suit Goretex do skoków z bardzo dużych pułapów oraz podpięty do uprzęży zasobnik Karrimor Sabre 45. Obok pokazano żołnierzy w strojach do „zielonej taktyki”: w mundurze Combat firmy Currahee w kamuflażu A-TACS FG (Foliage Green) i z rkbkm FN Minimi 5,56 TR oraz w mundurze wz. 2010 „Pantera” (123 UP/MON) z 5,56 mm kbk HK416D145RS zaopatrzonym w celownik Elcan Specter DR i tłumik BT Rotex V – obaj w kapeluszach polowych z moskitierami ochronno-maskującymi. Snajper w stroju maskującym SAAB Barracuda („Special Ops” 6/2015) stał koło wystawy broni wyborowej JWK (12,7 mm Barrett M82A1M, 8,6 mm AX338 LRR, 7,62 mm Sako TRG22 i 7,62 mm KAC SR-25 M110 Enhanced z kolbą Magpul ACS i tłumikiem KAC 7.62 QDC), a w pobliżu przedstawiono stanowisko pary snajperskiej: strzelca z brytyjskim AX338 i obserwatora w zamaskowanym jednoosobowym namiocie typu „norka” firmy Summit (731/MON) z lunetą obserwacyjną Hensoldt/Airbus DS Optronics Spotter 60. |