Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

MSPO 2016 (cz. 2.)

XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz XXII Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA

XXIV Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach oraz XXII Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA

Publikacja prezentuje drugą część redakcyjnej relacji z targów XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.

The publication presents the second part of the SPECIAL OPS team's report from the 24th International Defence Industry Exhibition.

Zdjęcia: Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński

Zobacz także

Redakcja Targi POLSECURE 2023

Targi POLSECURE 2023 Targi POLSECURE 2023

Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe, zostały już zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3000...

Targi POLSECURE pojawiły się w kalendarzu Targów Kielce zaledwie w zeszłym roku, a biorąc pod uwagę dane liczbowe, zostały już zauważone. W ubiegłym roku powierzchnia wystawy zajmowała nieco ponad 3000 metrów kwadratowych, w tym roku wystawa urosła ponad 100% - powierzchnia wystawiennicza zajęła blisko 6500 metrów kwadratowych. Wystawę odwiedziło ponad 5000 zwiedzających.

Redakcja Nagrody targów Polsecure rozdane!

Nagrody targów Polsecure rozdane! Nagrody targów Polsecure rozdane!

W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego...

W trakcie II Międzynarodowych Targów Polsecure wybrane firmy doceniono wyróżnieniami specjalnymi Komendanta Głównego Policji i Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, a także nagrodą Komendanta Głównego Straży Granicznej „Laur Graniczny”. Podczas uroczystej gali wręczono również nagrody Polsecure oraz wyróżnienia i nagrody Top Design.

Redakcja Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce

Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce Targi POLSECURE dla służb mundurowych znów w Targach Kielce

Nowoczesny sprzęt, ważne tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem pilnym i aktualnym. Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe...

Nowoczesny sprzęt, ważne tematy konferencji – szeroko pojęte bezpieczeństwo wciąż jest tematem pilnym i aktualnym. Debiut wystawy poświęconej bezpieczeństwu publicznemu gwarantowanemu przez służby mundurowe resortu MSWiA w 2022 roku był niezwykle udany. Kolejna edycja Międzynarodowych Targów POLSECURE odbędzie się w Targach Kielce już za dwa tygodnie.

System antydronowy Hertz Systems

Coraz większa dostępność bezzałogowych systemów powietrznych i rosnące prawdopodobieństwo wykorzystania ich jako platform do przenoszenia ładunków wybuchowych lub obserwacji przed dokonaniem ataku, sprzyja rozwojowi wszelkiego rodzaju tzw. „systemów antydronowych”. Podczas MSPO rozwiązania z tego sektora obronności zaprezentował m.in. Hertz Systems.

Ha3o

Na stoisku firmy Ha3o, pośród sprzętu specjalnego i wyposażenia indywidualnego, uwagę zwracały goggle SnowHawk połączone z balaklawą – owoc współpracy Revision i ANON, szczelnie zakrywająca twarz użytkownika, jako że to produkt przeznaczony do działania w trudnych warunkach pogodowych, w tym także w niskich temperaturach zimą (prócz wersji czarnej, zestaw jest dostępny także w kolorze białym).

Gogle wyposażone są w dwuwarstwowe szyby z powłoką OcuMax® Plus, która zabezpiecza przed parowaniem (w czym pomagają umieszczone z boku otwory wentylacyjne) i uszkodzeniami mechanicznymi. Rzecz jasna, ochrona przed promieniowaniem UV jest „w pakiecie”. Dostosowanie długości paska do obwodu głowy, a więc regulacja, jest możliwe jedną ręką. Producent zapewnia, że na goglach można zamontować oprawki na szkła korekcyjne Rx-Carrier.

Dołączona do zestawu balaklawa ANON jest, oczywiście, wykonana z materiału oddychającego, a w okolicach ust i nosa ma siateczkę, która pozwala odprowadzać wydychane powietrze. Wokół nosa, „kominiarka” zaprezentowana przez Ha3o ma wszyty wyprofilowany magnes, który zapobiega zsuwaniu się materiału spod ramki gogli i odsłanianiu twarzy.

Obok zestawu gogli i balaklawy, na stoisku Ha3o można było zobaczyć także propozycję hełmu z wycięciem High Cut od Revision – Viper A3, z fasunkiem MMS z pokrętłem do regulacji obwodu, a także przednim montażem do gogli noktowizyjnych i szynami bocznymi, będącymi elementami systemu Baltskin. Jego odporność balistyczna (O3 i K2 – zgodnie z krajowymi normami) przewyższa polskie wymogi. W takim właśnie ukompletowaniu, w kolorze zielonym z oliwkowymi paskami, został zakupiony w tym roku przez jednostki antyterrorystyczne Policji, w tym Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Goggle SnowHawk Hełm z wycięciem High Cut – Viper A3
Goggle SnowHawk połączone z balaklawą szczelnie zakrywająca twarz użytkownika Hełm z wycięciem High Cut od Revision – Viper A3

Na szczególną uwagę zasługuje system niekinetycznej dezaktywacji obcych dronów zagrażających bezpieczeństwu. Z wyglądu „neutralizator” Hertza przypomina karabinek typu M16/m4 (uchwyt transportowy, kolba), co czyni jego użytkowanie intuicyjnym dla przedstawicieli służb mundurowych. Po wycelowaniu urządzenia we wrogiego, niezidentyfikowanego i mogącego zagrażać nam „bezzałogowca”, a następnie naciśnięciu spustu, zostaje wysłany sygnał zakłócający. „Trafiony” jest w ten sposób odcięty od sterowania i sprowadzony na ziemię.

„Karabin antydronowy” Hertz Systems

„Karabin antydronowy” Hertz Systems

„Karabin antydronowy” pokrywa częstotliwości GPS: 1567–1583 MHz (+/– 5Mhz), oraz WIFI: 2400–2500 MHz i 5800 MHz (+/– MHz). Stosunkowa niewielka waga (6 kg) i wymiary (długość 1250) czynią z niego broń mobilną, choć kompatybilną także z systemem stacjonarnym – następuje wówczas automatyczne pozycjonowanie i namierzanie statków UAV, identyfikacja za pomocą systemu wizyjnego i w konsekwencji dezaktywacja.

Warto wspomnieć, iż wielosensorowy system do wykrywania i neutralizacji niepożądanych bezzałogowych systemów powietrznych zdobył podczas tegorocznych targów MSPO Nagrodę Specjalną Komendanta Głównego Policji.

Czytaj też: MSPO 2016 cz.1 >>>

Robal T-1000
Robal T-1000 prototyp robota
Robal T-1000: prototyp robota wystrzeliwanego z granatników
Firma Prima-Tech z Poczesnej koło Częstochowy zaprezentowała na MSPO ciekawy prototyp robota wystrzeliwanego z granatników podwieszanych strzelających amunicją 40 mm x 46SR.
Robal T-1000, taką nazwę otrzymał ten miniaturowy robot (wielkości granatu kal. 40 mm) zwiadowczy, po trafieniu „w cel” może poruszać się samodzielnie prowadząc jednocześnie transmisję dźwięku oraz obrazu. W przypadku przechwycenia możliwa jest autodestrukcja Robala.

Multitoole VICTORINOX

Ci, którzy kojarzą Victorinoksa głównie z charakterystycznymi czerwonymi „scyzorykami MacGyvera”, z pewnością mogli być mile zaskoczeni asortymentem prezentowanym przez polskie przedstawicielstwo szwajcarskiej firmy, na którego stoisku można było znaleźć multitoole, a właściwie „SwissToole”.

SwissTool BS z wygiętą rękojeścią

SwissTool BS z wygiętą rękojeścią, używany przez armię szwajcarską

SwissTool Spirit z prostą rękojeścią

SwissTool Spirit z prostą rękojeścią

Wyróżniały się dwa – SwissTool BS z wygiętą rękojeścią, używany przez armię szwajcarską, oraz SwissTool Spirit, z prostą rękojeścią, który znajduje się wśród elementów wyposażenia indywidualnego sił zbrojnych Emiratów Arabskich oraz francuskiego „żołnierza przyszłości” w systemie FELIN (Fantassin à Équipements et Liaisons Intégrés) – oba w wersji z oksydowanej stali nierdzewnej.

W ramach SwissToola BS/Spirit otrzymujemy następujące narzędzia: standardowe ostrze oraz jego wersję z piłką, śrubokręt-krzyżak i śrubokręty płaskie o trzech rozmiarach (dwa szersze to dłuto i narzędzie do podważania), punktak (będący jednocześnie rozwiertakiem/rozszerzaczem), otwieracz do konserw i butelek kapslowanych, piłkę do drewna oraz pilnik będący jednocześnie piłką do metalu oraz kombinerki z przecinakiem do kabli i zaciskaczem przewodów, co docenią szczególnie saperzy czy zespoły EOD. Na rękojeści kombinerek umieszczono miarkę – z jednej strony z podziałką calową (9 cali), z drugiej – milimetrową (230 mm).

Victorinox, podobnie jak w przypadku swoich sztandarowych noży/scyzoryków, daje dożywotnią gwarancję na SwissToole (nie obejmuje ona jednak typowego zużycia materiałowego wynikającego z eksploatacji narzędzia).

Czytaj też: Najciekawsze wydarzenia roku 2017 - szkolenia, biegi, targi, selekcje, święta jednostek >>>

Buty Haix
W Polsce firma Haix znana jest głównie jako producent wysokiej jakości butów strażackich. W jej ofercie można znaleźć również duży wybór obuwia przeznaczonego dla innych służb mundurowych, żołnierzy oraz ratowników medycznych. W ostatnich latach Haix zdobył też dwa poważne (w 2015 wyprodukowanych zostało 1 mln par) kontrakty na dostawę butów: dla armii francuskiej – model Nepal Pro (Chaussure de Combat Centre Europe – dostarczone zostało już ok. 300 tys. par) oraz brytyjskiej – trzy modele (Boots Combat High Liability, Boots Desert Combat High Liability i Boots Combat Cold Wet Weather – w sumie 300 tys. par dostarczone w 3,5 roku). Wszystkie wymienione modele wykonane są z wysokiej jakości materiałów oraz zastosowano w nich m.in. nowoczesne laminaty GoreTex. Obie armie zdecydowały się również na zamówienie obuwia w kolorze brązowym, które ma lepsze właściwości maskujące (występuje w naturze) niż tak popularny (szczególnie w przypadku skórzanych butów wojskowych) kolor czarny.
Asortyment obuwia firmy Haix Obuwie firmy Haix
Asortyment obuwia firmy Haix przeznaczonego dla służb mundurowych, żołnierzy oraz ratowników medycznych.

Patriot3 Maritime

Na stoisku warszawskiej spółki GISS prezentowane były m.in. produkty amerykańskiej firmy Patriot3, a dokładnie jej oddziału Maritime oferującemu sprzęt przeznaczony do działań w środowisku wodnym.

Na stojącym manekinie można było zobaczyć Jetboots (Diver Propulsion System) oraz Micro Navigation Board (MNB). Jetboots to nic innego, jak indywidualny system napędowy dla nurka, składający się z dwóch pędników z elektrycznymi bezszczotkowymi silnikami, baterii (37 Ah lub 50 Ah, przeznaczone do pracy na gł. do 100 m i wys. do 11 277 m), modułu kontrolnego, okablowania zamontowanych na szerokim pasie biodrowym.

Jetboots (Diver Propulsion System) - indywidualny
system napędowy dla nurka

Jetboots (Diver Propulsion System) - indywidualny system napędowy dla nurka

Micro Navigation Board (MNB) - panel nawigacyjny MNB

Micro Navigation Board (MNB) - panel nawigacyjny MNB wyposażony w kompas Suunto  

Co ciekawe, egzemplarz Jetboots jest prezentowany w National Navy UDT SEAL Museum, jako część współczesnego wyposażenia nurka US Navy SEAL.

Panel nawigacyjny MNB wyposażony jest w kompas marki Suunto z podświetleniem i dzięki dwóm parom podłużnych otworów mogą na nim być montowane inne przyrządy, jak zegarki czy głębokościomierze.

Czytaj też: MSPO 2016 na gorąco >>>

LAPV 6.1. „Special Forces”
Mercedes LAPV w wersji pojazdu taktycznego do działań specjalnych
Mercedes LAPV (Light Armoured Patrol Vehicle) 6.1. w wersji pojazdu taktycznego do działań specjalnych
Koncern Daimler AG. prezentował w Kielcach m.in. koncepcyjnego Mercedesa LAPV (Light Armoured Patrol Vehicle) 6.1. w wersji pojazdu taktycznego do działań specjalnych.
Powstał on głównie jako propozycja następcy, eksploatowanych obecnie przez niemiecką jednostkę KSK (Kommando Spezialkräfte), wozów LIV (SO) Serval, zbudowanych na podwoziu G-klasy.
LAPV 6.1. to wersja rozwojowa mniejszego LAPV 5.4./Enok (wozy dostarczane do Bundeswehry od 2008 r.), bazującego także na podwoziu G-klasy.
W przypadku większej konstrukcji, wspólnych elementów z „terenówką” Mercedesa jest mniej, gdyż pojazd znacznie urósł (DMC 6100 kg, masa bojowa nawet do 8100 kg, rozstaw osi 3400 mm) i otrzymał m.in. portalowe mosty, dzięki którym minimalny prześwit wynosi 412 mm.
Te zabiegi pozwoliły m.in. na zwiększenie poziomu opancerzenia do 2/2a wg STANAG 4569 (zamiast 1a dla LAPV 5.4.).
Wersja SOV (Special Operations Vehicle) ma odkryte nadwozie, które może być częściowo opancerzone.
Do jej napędu wykorzystano silnik OM 642 DE 30 LA Euro IV o poj. 2,987 ccm (280 CDI) osiągający moc 135 kW/184 KM, połączony z 5-biegową przekładną automatyczną.

Defibrylator PHILIPS HeartStart FRx

Na stoisku warszawskiej firmy Max Harter można było obejrzeć szereg rozwiązań przeznaczonych dla służb ratowniczych, w tym dla ratowników wojskowych i policyjnych działających w trudnych warunkach.

Flagowym produktem prezentowanym przez Maxa był defibrylator AED Philips HeartStart FRx, bardzo dobrze znany w środowisku ratowników wojskowych (departament Obrony USA w 2014 roku podpisał kontrakt z koncernem Philips Healthcare na dostawę defibrylatorów dla US Army – umowa opiewała na kwotę 27,36 milionów USD).

Defibrylator AED Philips HeartStart FRx

Defibrylator AED Philips HeartStart FRx

W obliczu współczesnych zagrożeń i możliwości wystąpienia ataku terrorystycznego niemal w każdym miejscu publicznym, a więc dużej liczby poszkodowanych w różnym wieku, defibrylator musi posiadać możliwość szybkiego przełączenia do trybu pediatrycznego.

Elektrody Philips AED HeartStart FRx można stosować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci – wystarczy zastosować „klucz niemowlęcia”, który przełączy urządzenie na odpowiedni tryb leczenia: zmniejszy energię, dostosuje polecenia dotyczące rozmieszczenia elektrod i prowadzenia resuscytacji.

Dzięki technologii impulsu dwufazowego SMART, którego wynalazcą jest Philips, możliwe było zmniejszenie poziomu generowanej energii, co spowodowało, że terapia arytmii stała się bezpieczna, szybsza i skuteczniejsza. Impuls defibrylacyjny może być dostarczony do serca pacjenta w czasie poniżej 8 sekund.

Jako że współczesne ratownictwo (nie tylko bojowe) to także wymóg wysokiej mobilności, nie bez znaczenia jest waga (1,6 kg) i niewielkie rozmiary urządzenia, które może być przenoszone w standardowym pokrowcu z crushneoprenu, skrzynkach PELI lub specjalnych zrywanych torbach z systemem MOLLE wykonanych z cordury w dowolnym kamuflażu.

Defibrylator ma atest pozwalający na stosowanie go na mokrej lub metalowej powierzchni, co ma znaczenie w przypadku niemożności przesunięcia poszkodowanego. Jest także dopuszczony do użycia na statkach powietrznych i kompatybilny z obecnie stosowanym sprzętem ratowniczym.

Co ważne dla adeptów sztuki ratownictwa medycznego, defibrylatora AED Philips HeartStart FRx można używać w trybie treningowym bez osobnych trenażerów – wystarczą elektrody szkoleniowe.

Czytaj też: MSPO 2015 (cz.1) >>>

Lekkie Opancerzone Transportery dla policyjnych „ateków”

W tym roku na MSPO można było również zobaczyć opancerzone pojazdy taktyczne w barwach policyjnych. Nie było to zresztą przypadkowe działanie wystawców, gdyż Policja od końca 2015 r. prowadzi działania, w tym dialogi techniczne, związane z zakupem Lekkich Transporterow Opancerzonych (LTO) dla: Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji, Wydziału Realizacyjnego KSP i Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Największym i najcięższym (DMC to 27 000 kg, długość – 7,55 m, wysokość – 2,73 m oraz szerokość – 2,55 m) policyjnym transporterem pokazanym w Kielcach był TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) firmy Nexter, będący konstrukcją łączącą w sobie cechy zarówno mrapa, opancerzonej ciężarówki, jak i kołowego transportera opancerzonego. Z jednej strony pojazd ten zapewnia poziomy ochrony, jak w wozie minoodpornym, a z drugiej – dysponuje mobilnością, możliwościami transportowymi oraz szerokim spektrum zastosowań niczym nowoczesny KTO.

TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) firmy Nexter Izraelski SandCat
TITUS (Tactical Infantry Transport & Utility System) firmy Nexter, będący konstrukcją łączącą w sobie cechy zarówno mrapa, opancerzonej ciężarówki, jak i kołowego transportera opancerzonego. Izraelski SandCat

Prezentowany na wspólnym stoisku CSG (Czechoslovak Group) i Tatra Trucks TITUS (zbudowany na specjalnym 3-osiowym podwoziu Tatry) wykonany był w wersji policyjnego pojazdu taktycznego, która to trafiła, w ramach wzmacniania struktur w związku z ostatnimi zamachami we Francji, do policyjnej jednostki kontrterrorystycznej: Brygady Śledczo-Interwencyjnej BRI PP (Brigades de recherche et d’intervention), podległej stołecznej prefekturze policji (PP) i przeznaczonej do działania tylko w aglomeracji paryskiej („SPECIAL OPS” 5/2016).

Również izraelski SandCat („SPECIAL OPS” 1/2011), wystawiony w Kielcach przez firmę Zeszuta Sp. z o.o., zostanie zapewne zaoferowany polskiej policji. Najprawdopodobniej w wersji z rampą szturmową C1 firmy Concept, a więc zbliżoną do odmiany bojowej z rampą Samochodów Interwencyjnych Lekko Opancerzonych (SILO) Żandarmerii Wojskowej.

Planami zakupu LOT dla policyjnych jednostek specjalnych na pewno zainteresowana jest także austriacka firma Franz Achletiner Fharzeugbau und Reifenzentrum, prezentująca w Kielcach m.in. pojazd HMV (High Mobility Vehicle) Survivor I („SPECIAL OPS” 1/2016). Konstrukcja ta trafiła już do służb porządku publicznego w kilku krajach, ostatnio taki wóz otrzymała jednostka antyterrorystyczna SEK hamburskiej policji.

Czytaj też: MILIPOL PARIS 2015 >>>

Wojska specjalne

MSPO po raz trzeci już był również miejscem prezentacji jednostek naszych Wojsk Specjalnych, a poświęcona im ekspozycja zorganizowana w centrum hali A przez Inspektorat WS DGRSZ w ramach Wystawy Sił Zbrojnych RP należała, tradycyjnie już, do najbardziej obleganych.

JW „Agat”
Działo bezodrzutowe Carl Gustaf M3 firmy SAAB-Bofors
Wielozadaniowe działo bezodrzutowe Carl Gustaf M3 firmy SAAB-Bofors), hełm MICH Mid-Cut TC 3002z gogle ESS Profile NVG.
JW „Agat” przyciągała uwagę potężnym pojazdem opancerzonym MRAP (Mine Resistant Ambush Protected, czyli pojazdy o zwiększonej odporności na skutki wybuchu min) M1240A1 (M-ATV UI) firmy Oshkosh Defense z wkm M2. Przy nim stał żołnierz ze szwedzkim 84 mm wielozadaniowym działem bezodrzutowym Carl Gustaf M3 firmy SAAB-Bofors („Special Ops” 6/2014) i drugi z niemieckim 40 mm granatnikiem automatycznym HK GMG – obaj w kombinezonach ćwiczebnych Wojsk Specjalnych w kamuflażu Suez i hełmach MICH Mid-Cut TC 3002 z goglami ESS Profile NVG.

JW GROM

Terenowa Toyota Hillux 3.0 D4D

Terenowa Toyota Hillux 3.0 D4D z obrotowym stanowiskiem 7,62 mm km M240B i rkbkm FN Minimi 5,56 Para TR tylnego strzelca, a także wyposażeniu skoczka HALO/HAHO i operatora „czarnej taktyki”.

JW GROM przedstawiła przede wszystkim duży wybór swojego różnorodnego uzbrojenia: od lekkiego (9 mm pistolety HK USP i Glock 17, 5,56 mm subkbk HK416D10RS, rkbkm FN Minimi 5.56 Mk3), przez snajperskie (7,62 mm Remington M700 BDL, Mauser 86 SR, Bushmaster BAR-10, 8,6 mm AI AWM-F, 12,7 mm Barrett „Light Fifty” M82A1M), po broń wsparcia (7,62 mm sześciolufowy napędowy km M134D Minigun Dillon Aero, 12,7 mm wkm Manroy M2 QCB, 40 mm granatnik maszynowy HK GMG, 60 mm ultralekki moździerz LRM vz. 99 Antos, jednorazowy granatnik ppanc. AT4, wyrzutnia pocisków termobarycznych RPG-75-TB i 84 mm Carl Gustaf M3). Można było przyjrzeć się także terenowej Toyocie Hillux 3.0 D4D tej jednostki z obrotowym stanowiskiem 7,62 mm km M240B i rkbkm FN Minimi 5,56 Para TR tylnego strzelca, a także wyposażeniu skoczka HALO/HAHO i operatora „czarnej taktyki”.

JW „Formoza”
JW „Formoza” prezentowała – obok łodzi pneumatycznej Zodiac Milpro Futura Commando i ciągnika podwodnego DPD (Diver Propulsion Device) Extended Range amerykańskiej firmy STIDD Systems, Inc. – wyposażenie operatora DA/MCT z oznaczeniem specjalisty EOD na rękawie oraz nurka bojowego.
Wyposażenie operatora DA/MCT Wyposażenie nurka bojowego
Wyposażenie operatora DA/MCT z oznaczeniem specjalisty EOD: m.in. suchy kombinezon, hełm Ops- Core FAST Ballistic High Cut i ultralekka kamizelka Specops ULPC-3 Wyposażenie nurka bojowego: kombinezon szwedzkiej firmy Waterproof Diving International AB, z dwusystemowym aparatem oddechowym Amphora firmy Aqua Lung Military&Professional Operations (USA) wraz z wyposażeniem indywidualnym.
  • pierwszy w suchym kombinezonie, hełmie Ops-Core FAST Ballistic High Cut i ultralekkiej kamizelce Specops ULPC-3, z typowym dla tej jednostki 5,56 mm subkbk HK G36C z kolbą o regulowanej długości (G36KV), wyposażonym w celownik holograficzny L3 EOTech HWS XPS, laserowy wskaźnik celu DBAL-A2 i dodatkowy chwyt przedni;
  • drugi w stroju nurkowym szwedzkiej firmy Waterproof Diving International AB, z dwusystemowym aparatem oddechowym Amphora firmy Aqua Lung Military&Professional Operations (USA), mogącym pracować w obiegu otwartym i zamkniętym, uzbrojony w 9 mm HK MP5SD6 z nowym łożem BT-21343 3NAR.
Wśród wystawionej obok broni znajdował się m.in. rkbkm Minimi 5,56TR z celownikiem optycznym Elcan Specter DR 1-6 x oraz kbk G36KV z 40 mm granatnikiem podwieszanym AG36, zaopatrzony w celownik Specter DR 1-4 x z monokularem termowizyjnym – wskaźnikiem laserowym Insight MTM-VLP (AN/PAS-23).
Łódź pneumatyczna Zodiac Milpro Futura Commando
Łódź pneumatyczna Zodiac Milpro Futura Commando i ciągnik podwodny DPD (Diver Propulsion Device) Extended Range amerykańskiej firmy STIDD Systems Inc. Fot. SPECIAL OPS

JW „Nil”

JW „Nil” z Krakowa pochwaliła się quadem Polaris Sportsman 800 i rozpoznawczym mini-bsp Fly Eye firmy WB Electronic, obok których można było obejrzeć wyposażenie jej żołnierzy o specjalności ratowników medycznych pola walki.

Pierwszy z nich, uzbrojony w 5,56 mm kbk HK416D145RS i 9 mm pistolet HK USP, miał na sobie kombinezon ćwiczebny Wojsk Specjalnych w kamuflażu Suez, hełm balistyczny MICH Mid-Cut TC 3002 z goglami Revision Desert Locust i zamontowaną z boku latarką Petzl Strix IR.

Drugi, przygotowany do działań w terenie górskim, wyposażony był w plate carrier SWD firmy Curahee, pełną uprząż wspinaczkową Petzl i buty do wspinaczki skałkowej oraz lekkie nosze ewakuacyjne Foxtrot. Do transportu pojedynczego poszkodowanego dysponował lekką przyczepką ewakuacyjną z noszami kubełkowymi – jednoczęściowym koszem ratowniczym typu Tobogan

Przyczepka ewakuacyjna z noszami kubełkowymi Kombinezon ćwiczebny Wojsk Specjalnych
Na pierwszym planie lekka przyczepka ewakuacyjna z noszami kubełkowymi Kombinezon ćwiczebny Wojsk Specjalnych
JWK
JWK przedstawiła na tle pojazdu opancerzonego HMMWV sylwetki komandosów w wyposażeniu do działania w różnych warunkach i specjalnościach. Na skoczku spadochronowym HALO/HAHO można było obejrzeć hełm Ops-Core FAST Ballistic High Cut z goglami balistycznymi Oakley SI 2.0 i maską oddechową od systemu Para-Flite PHAOS (Parachutist High Altitude Oxygen System), spadochron SOV 1 (Special Operations Vector) amerykańskiej firmy Complete Parachute Solutions, Inc. i specjalny kombinezon Thermal Suit Goretex do skoków z bardzo dużych pułapów oraz podpięty do uprzęży zasobnik Karrimor Sabre 45. Obok pokazano żołnierzy w strojach do „zielonej taktyki”: w mundurze Combat firmy Currahee w kamuflażu A-TACS FG (Foliage Green) i z rkbkm FN Minimi 5,56 TR oraz w mundurze wz. 2010 „Pantera” (123 UP/MON) z 5,56 mm kbk HK416D145RS zaopatrzonym w celownik Elcan Specter DR i tłumik BT Rotex V – obaj w kapeluszach polowych z moskitierami ochronno-maskującymi. Snajper w stroju maskującym SAAB Barracuda („Special Ops” 6/2015) stał koło wystawy broni wyborowej JWK (12,7 mm Barrett M82A1M, 8,6 mm AX338 LRR, 7,62 mm Sako TRG22 i 7,62 mm KAC SR-25 M110 Enhanced z kolbą Magpul ACS i tłumikiem KAC 7.62 QDC), a w pobliżu przedstawiono stanowisko pary snajperskiej: strzelca z brytyjskim AX338 i obserwatora w zamaskowanym jednoosobowym namiocie typu „norka” firmy Summit (731/MON) z lunetą obserwacyjną Hensoldt/Airbus DS Optronics Spotter 60.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

AR 7,62 mm x 39 Alternatywa AR 7,62 mm x 39 Alternatywa

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi,...

Karabinki automatyczne coraz szerzej uzupełniają, a nawet zastępują pistolety maszynowe w formacjach specjalnych, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. W Polsce, poza jednostkami centralnymi, tylko nieliczne doczekały się jednak symbolicznej liczby nowoczesnych typów kalibru 5,56 mm, pozostałe zaś nadal użytkują stare AKM/AKMS na amunicję pośrednią 7,62 mm x 39 wz. 43.

Ireneusz Chloupek DAN .338 LM

DAN .338 LM DAN .338 LM

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów...

Prezentacja nowego karabinu snajperskiego IWI DAN .338 LM firmy Israeli Weapons Industries Ltd. na amunicję 8,6 mmx70 (.338 Lapua Magnum). Karabin DAN .338 LM miął swoją premierę podczas tegorocznych targów Eurosatory.

Ireneusz Chloupek STRIKE ONE

STRIKE ONE STRIKE ONE

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne...

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne i wycisnęli z nich wszystko, co najlepsze - pozostają jedynie „wariacje na temat” w poszukiwaniu optimum we własnym stylu. Tymczasem okazuje się, że nawet w przypadku „klasycznych” pistoletów wciąż jest miejsce na kreatywność i nieszablonowe pomysły, czego najświeższym przykładem jest Strike...

Ireneusz Chloupek FN P90

FN P90 FN P90

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach,...

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach, stanowiący odpowiedź na poszukiwania tzw. przyszłościowej broni do obrony osobistej (Advanced Personal Defense Weapon). Mimo że ze względów ekonomicznych i praktycznych przezbrojenie w taką broń dwóch trzecich personelu nowoczesnych armii było w pełni zasadne, na drodze do spektakularnego sukcesu...

Ireneusz Chloupek BIG MAC

BIG MAC BIG MAC

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni...

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni wciąż najbardziej uznanym karabinem powtarzalnym pozostaje TAC-50 amerykańskiej firmy McMillan, stworzony we współpracy ze snajperami z oddziałów specjalnych działających w różnych częściach świata i doskonalony w wyniku wieloletniej współpracy z nimi.

Ireneusz Chloupek AMERICAN COMBAT RIFLE

AMERICAN COMBAT RIFLE AMERICAN COMBAT RIFLE

Pojawił się niespodziewanie w 2007 r. jako „Masada” - uniwersalny, modułowy karabinek automatyczny, przygotowany w rekordowym tempie przez zespół inżynierów z Magpul Military Industries Co. Wkrótce, pod...

Pojawił się niespodziewanie w 2007 r. jako „Masada” - uniwersalny, modułowy karabinek automatyczny, przygotowany w rekordowym tempie przez zespół inżynierów z Magpul Military Industries Co. Wkrótce, pod nazwą ACR (Adaptive Combat Rifle), znalazł się w ofercie dwóch znanych amerykańskich producentów, Bushmaster Firearms i Remington Defense, a po ogłoszeniu w 2011 r. przez US Army konkursu na następcę kbk M4 szybko został uznany za jednego z najlepszych pretendentów.

Ireneusz Chloupek UZI reaktywacja

UZI reaktywacja UZI reaktywacja

Pistolety maszynowe UZI, pod względem światowej popularności i rozpoznawalności, plasują się tuż obok słynnych „kałasznikowów”. Podobnie jak one, to tania, prosta, odporna na trudy eksploatacji w najcięższych...

Pistolety maszynowe UZI, pod względem światowej popularności i rozpoznawalności, plasują się tuż obok słynnych „kałasznikowów”. Podobnie jak one, to tania, prosta, odporna na trudy eksploatacji w najcięższych warunkach żołnierska broń, która po długoletniej karierze wypierana jest coraz bardziej przez nowocześniejsze konstrukcje. Izraelski producent jednak się nie poddaje - w ubiegłym roku w ofercie Israel Weapon Industries Ltd. pojawiła się zmodernizowana przy szerokim zastosowaniu tworzyw sztucznych...

Michał Sitarski Nowości Heckler & Koch

Nowości Heckler & Koch Nowości Heckler & Koch

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także...

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także w polskich, podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. Dzięki uprzejmości polskiego przedstawiciela H&K – firmy Cenrex – mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z najnowszą bronią niemieckiego producenta.

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek, Bartosz Szołucha Targi IWA 2012

Targi IWA 2012 Targi IWA 2012

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta...

Z roku na rok większe, tegoroczne targi IWA&Outdoor Classics w Norymberdze zgromadziły w dniach 9–12 marca rekordową liczbę ponad 1200 wystawców i przyciągnęły 36 000 zwiedzających ze 100 krajów. Trzydziesta dziewiąta już edycja tej imprezy wystawienniczej, niegdyś bardzo dbającej o cywilny, myśliwsko-sportowo-rekreacyjny charakter, w jeszcze większym stopniu niż w ubiegłym roku była także miejscem prezentacji firm z szeroko pojętej branży taktycznej” oraz broni i wszystkiego, co z nią związane,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Andrzej Krugler, Bartosz Szołucha Paryskie targi Milipol 2011

Paryskie targi Milipol 2011 Paryskie targi Milipol 2011

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność...

Siedemnasta paryska edycja targów Milipol odbyła się między 18 a 21 października bieżącego roku i zgromadziła imponującą liczbę 888 wystawców z 47 krajów. W tym roku dużo bardziej zauważalna była obecność firm amerykańskich, co we wcześniejszych edycjach nie było regułą. Tegoroczne targi pokazały, że Europa staje się atrakcyjnym rynkiem dla firm zza oceanu. Milipol, jako impreza przeznaczona dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne państwa, obfituje w produkty znajdujące się w kręgu...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops