Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

HK MP7

Maschinenpistole 7 firmy Heckler & Koch GmbH z Oberndorfu

Maschinenpistole 7 firmy Heckler & Koch GmbH z Oberndorfu

20 lat temu w niemieckich wojskach lądowych sformowano nowoczesną jednostkę kontrterrorystyczną i operacji specjalnych - KSK (Kommando Spezialkräfte). W tym roku mija również 15 lat od wprowadzenia przez nią do uzbrojenia, jako pierwszego regularnego użytkownika, nowego mikrokalibrowego pistoletu maszynowego HK MP7. Opracowany jako przyszłościowa broń do obrony osobistej dla wszystkich tych żołnierzy, których zasadnicza rola nie polega na prowadzeniu walki za pomocą broni strzeleckiej, gdyż pełnią inne funkcje, największą popularność zdobył w wojskowych i policyjnych jednostkach specjalnych.

20 years ago, in the ranks the German Army, the KSK unit (Kommando Spezialkräfte) was formed - a modern counter-terrorism and special operations unit. This year, it has also been 15 years since it introduced officially to its arsenal, as the first regual user, the new micro-caliber machine pistol HK MP7. Designed as the future personal defense weapon for the military personnel whose role was not to fight directly with small arms because of their different range of responsibility and duties, HK MP7 became very popular in the military and police special operations forces.

Zdjęcia: Bundesmarine, Forsvarets Mediearkiv, Heckler & Koch Defense, Andrzej Krugler, Mateusz J. Multarzyński

Zobacz także

Marcin Kaczmarek Mazurskie BORSUKI

Mazurskie BORSUKI Mazurskie BORSUKI

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna...

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna wdrażanie do produkcji oraz użytkowania rewolucyjnego na skalę światową gąsienicowego, bojowego wozu piechoty Borsuk (jednego z nielicznych mogących pokonywać przeszkody wodne z marszu - bez przygotowania), wykorzystującego pionierski system ogniowy bezzałogowej wieży ZSSW-30, będącej ewenementem...

Andrzej Podgórski Broń wojny ukraińskiej

Broń wojny ukraińskiej Broń wojny ukraińskiej

Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety, mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie...

Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety, mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie i kulturowo cywilizacji się skończyły, gdyż nawet w tych czasach budzi się w człowieku barbarzyńca. Jak miał powiedzieć Pablo Neruda: „Na wojnach zabijają się ludzie, którzy się nie znają. Robią to w imię interesów tych, którzy się doskonale znają, ale się nie zabijają”. W tym przypadku interes narodu...

Marcin Kaczmarek M1A2 SEPv3/M1A1 FEP Abrams polską pancerną tarczą wschodniej flanki NATO

M1A2 SEPv3/M1A1 FEP Abrams polską pancerną tarczą wschodniej flanki NATO M1A2 SEPv3/M1A1 FEP Abrams polską pancerną tarczą wschodniej flanki NATO

Od wiosny 2022 r. rozpoczął się cykl szkolenia żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej na nowo zakupione czołgi Abrams, proces ten oparty został na 28 sztukach używanych - wypożyczonych od US Army...

Od wiosny 2022 r. rozpoczął się cykl szkolenia żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej na nowo zakupione czołgi Abrams, proces ten oparty został na 28 sztukach używanych - wypożyczonych od US Army wozów (pierwsze z nich w liczbie 7 egzemplarzy dotarły do Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu 18 lipca bieżącego roku), w wersji M1A2 SEPv2 będących integralną częścią umowy z dnia 5 kwietnia (opiewającej na 4,7 mld. USD) na zakup 250 sztuk czołgów M1A2 w jednej z najnowszych wersji SEPv3 (w...

Maschinenpistole 7 powstał jako odpowiedź renomowanej firmy Heckler & Koch GmbH z Oberndorfu na natowski program poszukiwania broni klasy PDW (Personal Defense Weapon), prowadzonego w ramach projektu Infantry Small Arms Post-2000 (dokumenty D/296 i D/1144).

Szerzej o założeniach tego programu i prowadzonych pod tym kątem pracach pisaliśmy w „SPECIAL OPS” nr 1/2014.

Przypomnijmy więc tylko, że (dla obsługi broni ciężkiej - kierowców, załóg wozów bojowych, personelu latającego, łącznościowców, logistyków, sztabowców, artylerzystów oraz innych żołnierzy o w pierwszej kolejności innych zadaniach niż bezpośrednia walka za pomocą broni strzeleckiej, czyli stanowiących ponad 60 procent armii) z ekonomicznych i praktycznych powodów szukano uzbrojenia indywidualnego stanowiącego drugorzędny środek walki lub głównie do samoobrony, a w związku z tym:

 • znacznie prostszego w użyciu i o mniejszych gabarytach niż podstawowe karabiny,
 • strzelającego słabszą, tj. tańszą i lżejszą amunicją, zdolną jednak na bliskim dystansie do 100 m zapewnić nie gorszą skuteczność, w tym przebicie z co najmniej 50 m osłony balistycznej CRISAT (modelowy odpowiednik standardowej kamizelki kuloodpornej, używanej przez armię radziecką w latach 80., składającej się z płyty tytanowej o grubości 1,6 mm oraz 20 warstw kevlaru).

Spełnić takie oczekiwania mógł tylko nowoczesny pistolet maszynowy na nową amunicję mikrokalibrową.

Zobacz także: HK MP7 - dodatkowa galeria zdjęć

Pierwsi tego rodzaju udaną broń zaoferowali na początku lat 90. Belgowie z Fabrique Nationale w Herstal, a ich 5,7 mm P90 jeszcze długo nie miał na tym polu żadnej konkurencji.

Kolejna odpowiadająca na założenia PDW pojawiła się dopiero na przełomie XX/XXI wieku za sprawą niemieckiej HK, która należała wówczas (1991–2002) do brytyjskiej firmy Royal Ordnance, stanowiącej część BAE Systems. Udane kontrakty na nowe pistolety USP oraz 5,56 mm karabinki G36 pozwoliły HK pod patronatem brytyjskiego koncernu nie tylko podnieść się z upadku po niezrealizowanych planach podbicia światowych rynków karabinem G11 na amunicję bezłuskową, ale i podjąć próbę konkurowania z FN w temacie PDW.

Zanim powstał HK PDW2000, niemieccy konstruktorzy pracowali już w drugiej połowie lat 80. nad zbliżonym, bezkolbowym pistoletem maszynowym na francuski esperymentalny nabój małokalibrowy 5,7 mm x 22 GIAT oraz nad podobnym pm, zaprojektowanym przy okazji prac nad prototypowym karabinem G11 na bezłuskowy 4,73 mm x 33 OH, jako jego odmiana do walki na bliskie dystanse NBW (niem. Nahbereichswaffe), strzelająca skróconym nabojem 4,73 mm x 25.

Amunicję do współczesnego PDW opracowano jednak opierając się jeszcze na innym projekcie eksperymentalnej broni z lat 70. – kbk HK36, do którego przygotowano we współpracy z hiszpańską firmą CETME oryginalny nabój 4,6 mm x 36  z asymetrycznym zakończeniem ostrołuku pocisku typu Löffelspitz (niem. szpic łyżeczkowy), mającym zapewnić koziołkowanie w celu i poważne rany.

Nowa amunicja do prototypu HK PDW, z klasycznym pociskiem i nieco krótszą łuską (4,6 mm x 30), powstała we współpracy specjalistów z Oberndorfu pod kierunkiem Wolfganga Katzmaiera z brytyjską Radway Green-BAE Systems z Alsager w Cheshire.
Sama broń została zaprezentowana po raz pierwszy w 1999 r.

Czytaj też: MSPO 2016 cz.1 >>>

Po złych doświadczeniach z konserwatywnie nastawionymi przedstawicielami armii niemieckiej i amerykańskiej, którzy niechętnie podchodzili do futurystycznych kształtów G11, inżynierowie HK postawili, w odróżnieniu od także bardzo nowatorskiego konstrukcyjnie FN P90, nadać swojemu PDW w miarę klasyczną formę małego pm z magazynkiem wprowadzanym do gniazda w chwycie pistoletowym, wysuwaną kolbą i dodatkowym, rozkładanym chwytem przednim.Trudno nie zauważyć tu sporego podobieństwa do polskiego PM-63 (popularnego także w jednostkach specjalnych byłej NRD), wymienianego również w materiałach amerykańskich jako jeden z kilku przykładów odpowiedniego kształtu przyszłej Personal Defense Weapon.

Niespotykanym posunięciem było wybranie jako zasady działania dla nowego niemieckiego pm odprowadzania w czasie strzału części gazów prochowych przez boczny otwór w lufie, typowej dla karabinków i km. Zapożyczono ją (podobnie jak rozwiązania zamka ryglowanego przez obrót) z kbk G36.
PDW był przy tym już trzecią, po nim i 9 mm pm UMP, bronią długą marki HK, w której konstruktorzy odeszli od „firmowego” niegdyś zamka półswobodnego, sterowanego rolkami, znanego z kb G3 i jego pochodnych, w tym słynnego pm MP5.

Atutem bardziej skomplikowanej budowy niż w przypadku zamków swobodnych w innych pm była możliwość zastosowania lżejszego zespołu ruchomego (tu masa suwadła z zamkiem wynosi ok. 400 g), co sprzyja nie tylko osiągnięciu niższej masy broni, ale także jej bardziej stabilnego zachowania w czasie strzelania.
Wybrane rozwiązanie mniej zanieczyszcza też wnętrze broni produktami spalania prochu.

W HK PDW zastosowano węzeł gazowy z krótkim skokiem tłoka, bez regulatora gazowego, przy czym ze względu na małe gabaryty broni tłok napędza bezpośrednio suwadło, bez pośrednictwa popychacza, uderzając w przednią część belki suwadła, poruszającej się nad lufą.
W tylnej części suwadła osadzony jest na dole zamek o analogicznej budowie jak w G36, ale oczywiście o mniejszych gabarytach, zaopatrzony w sześć występów ryglowych, po prawej szeroki wyciąg sprężysty, a po lewej prętowy wyrzutnik.Ruchem obrotowym zamka steruje poprzeczny trzpień, prowadzony w wycięciu kształtowym lewej strony suwadła.Suwadło podparte jest mechanizmem powrotnym w postaci żerdzi z pojedynczą sprężyną, wchodzącym weń od tyłu nad zamkiem.

Aby ułatwić przenoszenie broni w kaburze, a być może także, by wyjść naprzeciw użytkownikom broni z USA, zamiast typowej rękojeści napinania zastosowano uchwyt napinający zamek za pośrednictwem listwy zaczepionej krótkim występem w otworze na górnej powierzchni suwadła, „wyciągany” z tylnej, górnej części komory zamkowej, nad kolbą – jak w amerykańskim kbk M16 (czy dużo starszym niemieckim pistolecie Mauser C96).

Zaletami tego rozwiązania jest m.in. lepsze wkomponowanie uchwytu w broń, pozostającego nieruchomo w czasie strzelania, oraz jednakowy dostęp do niego lewą i prawą ręką.
Niestety, daje ono tylko możliwości cofania zamka, natomiast nie pozwala wykorzystać uchwytu do ręcznego przesunięcia go do przodu, gdyby np. ze względu na duże zanieczyszczenie broni zatrzymał się w położeniu nie w pełni ryglującym lufę.

Tak jak w amerykańskim karabinie, konieczne okazało się więc wprowadzenie dodatkowego mechanizmu określanego jako ręczny dosyłacz zamka.
W drugim prototypie HK PDW pojawił się on w wycięciu na lewej ściance komory zamkowej, ale m.in. w związku z jego obecnością jako wyraźnie wystającego poza obrys broni elementu zrezygnowano z pomysłu przenoszenia jej wyłącznie w kaburze i wyposażono po tej samej stronie w uszka do przypinania pasa nośnego.
Po obu stronach broni nad chwytem, w zasięgu kciuka obejmującej go dłoni, umieszczono skrzydełkowe dźwignie sterujące bezpiecznikiem nastawnym – przełącznikiem rodzaju ognia:

 • biała, skreślona na krzyż kropka oznaczała, że broń jest zabezpieczona,
 • pojedyncza kropka koloru czerwonego oznaczała ogień pojedynczy,
 • a cztery czerwone kropki – ogień ciągły.

Pm został wyposażony w prosty mechanizm spustowo-uderzeniowy typu kurkowego, osadzony wewnątrz komory zamkowej za chwytem.
Do zwalniania magazynka z gniazda w chwycie służą połączone dźwignie, wkomponowane z obu stron odchodzącej od chwytu osłony spustu, na wzór rozwiązania stosowanego w pistoletach HK P7, USP i jego pochodnych, później spopularyzowanego także przez Walthery serii P99.

Choć przyzwyczajeni do bocznych przycisków strzelcy miewają problemy z przestawieniem się na korzystanie z takich dźwigni, to faktem jest, że uruchamiający je ruch kciuka w dół jest naturalniejszy niż wciskanie przycisku w boczną ściankę chwytu; można też wykonywać tę czynność z drugiej strony palcem wskazującym.

Czytaj też: MSPO 2016 (cz. 2.) >>>

Broń zasilana jest z magazynków łukowych ze względu na kształt pocisków, dwurzędowych z dwupozycyjnym wyjściem:

 • krótki o pojemności 20 nabojów mieści się w całości w chwycie,
 • dłuższy, 40-nabojowy, wystaje 85 mm poza dolną krawędź chwytu.

Ich pudełka wykonane są z blachy stalowej, a wystająca poza chwyt część okryta tworzywem sztucznym.

W celu ograniczenia masy pistolet, począwszy od komory zamkowej z chwytami, wykonano w dużej mierze właśnie z poliamidu zbrojonego włóknem węglowym, którego wysoce zorganizowana struktura zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, a skład oparty głównie na graficie, nietopliwość i odporność chemiczną.
W newralgicznych miejscach wtopiono wewnątrz komory zamkowej stalowe wstawki usztywniające i pełniące funkcję prowadnic suwadła.
W komorze zamocowana jest stalowa obsada lufy z oporami ryglowymi, a w przedniej części węzeł gazowy.

Sama lufa, kuta na zimno i mocno pogrubiona na początkowym odcinku, o chromowanym przewodzie z poligonalnym profilem gwintu z sześcioma bruzdami prawoskrętnymi o skoku 160 mm, jest wymienna, utrzymywana masywną nakrętką.
Wymiany przeprowadza rusznikarz za pomocą specjalnego klucza, po demontażu węzła gazowego.
Producent określa żywotność lufy na 15 000 strzałów.
Po prawej stronie komory zamkowej znajduje się okno wyrzutowe, a przy jego tylnej krawędzi umieszczono odbijacz łusek.

Pm zaopatrzony jest w przedniej części w integralny chwyt dodatkowy, składany do tyłu, pod lufę oraz specjalny występ na końcu dolnej części broni, chroniący przed niekontrolowanym wysunięciem przed wylot lufy palców dłoni ujmującej chwyt.

Wysuwana kolba o dwóch ramionach w postaci równoległych listew metalowych, w stanie złożonym wkomponowanych w boczne powierzchnie broni – analogicznie jak w PM-63, kb G3A4 oraz MP5 A3 i A5 – zakończona jest stałą stopką osłoniętą nakładką z tworzywa sztucznego.
Do jej odblokowania służy radełkowany przycisk po prawej stronie tylca zamykającego komorę zamkową, tuż poniżej uchwytu napinania.
Tylna część grzbietu komory zamkowej PDW została zaopatrzona w znormalizowaną podstawę Picatinny (Mil-Std-1913) do montowania różnego typu celowników optoelektronicznych – pierwsze prototypy prezentowano z brytyjskim kolimatorowym Fire-Point, a następne z tego rodzaju miniaturowymi celownikami Z-Point (RSA), opracowanymi dla HK przez należące do firmy Zeiss zakłady Hensoldt Systemtechnik GmbH w Wetzlar.
Prosta muszka i regulowana szczerbina miały służyć tylko jako awaryjne przyrządy celownicze.

Znanych jest co najmniej pięć prototypowych wersji HK PDW z kolejnymi udoskonaleniami, po których zespół kierowany przez Projektleitera Marca Rotha przedstawił w 2001 r. dojrzały już i wprowadzony do produkcji seryjnej MP7 w znanej obecnie, gruntownie zmnodernizowanej fomie.
Już w trzecim prototypie pojawiły się po obu stronach broni nad spustem dźwignie zwalniania zespołu suwadło-zamek z zatrzasku, na którym zatrzymywał się po ostatnim strzale, łatwe do obsługi palcem wskazującym dłoni obejmującej chwyt pistoletowy.
W czwartym zrezygnowano z ręcznego dosyłacza, górna szyna montażowa została wydłużona do 2/3 grzbietu broni, mechaniczne przyrządy celownicze przestały mieć stały charakter, a lufa pm została zaopatrzona w wystający poza przednią krawędź komory zamkowej szczelinowy tłumik płomieni.
Piąty prototyp miał już szynę Mil-Std-1913 na całej długości grzbietu komory zamkowej, by celowniki osadzać w wybranej odległości od oka, uzupełnić je noktowizyjnymi lub innymi, o wiele grubszy trzewik kolby z dwoma otworami na kołki demontażowe wyciągane podczas rozkładania broni, poprawiony chwyt przedni, powiększone dźwignie bezpiecznika i teksturowane boczne powierzchnie chwytu, na dole których dodano na wzór USP zagłębienia ułatwiające wyciągnięcie magazynka w przypadku jego zakleszczenia w zanieczyszczonym gnieździe.
Wydłużanie szyny grzbietowej doprowadziło do wyeliminowania oddzielania górnej pokrywy komory zamkowej i obecnie jest ona monolityczna, otwierana tylko z tyłu i z przodu.

Czytaj też: Pistolety EXTREME DUTY >>>

Seryjny MP7, po wszystkich tych ulepszeniach i z paroma innymi kosmetycznymi poprawkami, m.in. zmianą oznaczenia położenia dźwigni bezpiecznika-przełącznika rodzaju ognia na typowe dziś piktogramy symbolizujące pociski (w górnym broń jest zabezpieczona, środkowe pozwalają prowadzić ogień pojedynczy, najniższe – ciągły), w 2002 r. trafił w liczbie 60 egzemplarzy do uzbrojenia Bundeswehry, poczynając od KSK, która wkrótce wypróbowała je w działaniach bojowych w Bośni i Afganistanie.
Zdobyte wówczas doświadczenia oraz wnioski z testów prowadzonych przez żołnierzy i w macierzystych zakładach przyniosły następne udoskonalenia, po których pod koniec 2003 r. dotychczasowy pm został zastąpiony przez MP7A1.
Najistotniejsze zmiany to:

 • nieco zmniejszona szybkostrzelność,
 • poprawiona, mniej masywna forma stopki kolby,
 • trzypozycyjna kolba,
 • możliwość przykręcenia po bokach komory zamkowej dodatkowych krótkich 6–7-bramkowych szyn montażowych do zamocowania np. oświetlenia taktycznego lub wskaźnika laserowego (w Bundeswehrze standardowo np. laserowo-halogenowy moduł LLM 01 firmy Oerlikon Contraves/Rheinmetall)
 • oraz wprowadzenie bezpiecznika spustowego, znanego z popularnych austriackich pistoletów Glock.

Wbudowana w język spustowy mała dźwignia bezpiecznika blokuje go przed przypadkowym skokiem np. w wyniku wstrząsu, umożliwiając ruch spustu dopiero przy naciśnięciu jej wraz z nim, by oddać strzał.

Już w prototypach MP7 wprowadzono oprócz tego samoczynny bezpiecznik iglicy, znany z pm UMP, który chroni przed przypadkowym odpaleniem naboju w razie upuszczenia broni czy innego wstrząsu mogącego skutkować bezwładnościowym skokiem iglicy. Ma on postać jednoramiennej dźwigni, zamocowanej obrotowo w tylnej części suwadła za zamkiem tak, że ramię bezpiecznika unieruchamia iglicę wchodząc w jej boczne podcięcie.
Po naciśnięciu spustu zwolniony kurek zanim uderzy w iglicę odchyla dźwignię bezpiecznika umożliwiając zamierzone oddanie strzału, natomiast napięcie kurka przez cofające się suwadło ponownie zabezpiecza smoczynnie iglicę.Sama iglica wyposażona jest ponadto we własną sprężynę odbojową.
Przed przedwczesnymi strzałami przy niedomkniętym zamku zabezpiecza przerywacz w postaci występu na szynie spustowej.

„Empesiódemka” to małogabarytowa broń, lekka, składna i poza prawostronnym oknem wyrzutowym w pełni dostosowana do obsługi przez strzelców prawo- i leworęcznych.
Niewielkie zastrzeżenia można mieć do jakby odwrotnie zamocowanych dźwigni zwalniania zamka i małego przycisku blokady kolby.

Głównym atutem tej broni jest nietypowa, ale oferująca istotne walory amunicja o połowę mniejszym odrzucie niż 9 mm Parabellum, bardzo płaskim torze lotu pocisków i celności na dystansie do 150 m.
Błędem jest porównywanie jej z amunicją pośrednią, gdyż mimo ostrołukowego kształtu pocisków jest to amunicja pistoletowa, która miała zapewnić w porównaniu do popularnych nabojów tej klasy lepszy zasięg, celność, a przede wszystkim przebijalność lekkich osłon, w tym typowych kamizelek i hełmów, co zostało w pełni osiągnięte.

Skuteczność tak lekkich pocisków próbowano wielokrotnie podważać, ale praktyczne testy, prowadzone m.in. przez Naval Surface Warfare Center (NSWC) Crane Division dla amerykańskich sił specjalnych potwierdziły, że amunicja 4,6 mm x 30 jest na krótkich dystansach wystarczająco skuteczna przeciw celom żywym, choć zalecono oddawanie krótkich serii, by uderzenie kilku pocisków i zadanie nimi rany zapewniły szybkie i pewne porażenie centralnego systemu nerwowego.Sprzyja temu świetna celność i stabilność MP7 nawet przy ogniu ciągłym.
Niemiecki pocisk z odległości 50 m przebija przeciętne kamizelki i przekazuje na ukryty pod nimi testowo blok żelatyny 20-procentowej 220 J energii (o 50 J więcej od belgijskiego pocisku kalibru 5,7 mm, wystrzelonego z dłuższej lufy).
Z odległości 100 m także przebija przeszkodę i wchodzi w żelatynowy blok na głębokość 7–8 cm z energią 115 J (pocisk FN: 65 J).
Po strzale w nieosłonięty blok z 50 m pocisk 4,6 mm x 30 penetruje na głębokość 28 cm – dla porównania belgijski zatrzymuje się po 23 cm, ale powoduje znacznie większy kanał chwilowy.

Pociski wystrzelone z PDW po wejściu w cel zachowują się przy tym podobnie jak pocisk pośredni, tzn. po przebyciu określonego dystansu zaczynają obracać się o 90 stopni powodując duży kanał chwilowy w tkance miękkiej, po czym obracają się częścią denną w kierunku poruszania się i penetrują nadal.

Czytaj też: Cadex CDX – precyzja po kanadyjsku >>>

Badania porównawcze nowych typów pocisków mikrokalibrowych oraz ich skuteczności przeciwko osłoniętym i nieosłoniętym celom przeprowadził również polski Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, wysoko oceniając niemiecką amunicję 4,6 mm – szczegółowe osiągi, spory na temat możliwości takich nabojów to szeroki temat wykraczający jednak poza ograniczone ramy tego artykułu.

Obecnie podstawowa rodzina amunicji 4,6 mm x 30 obejmuje naboje SX z: pociskiem zwykłym Steel o masie dawniej 1,7 g, a następnie 2 g, ze stalowym rdzeniem pokrytym miedzianym płaszczem (DM11) do rażenia celów w osłonach, z pociskiem pełnopłaszczowym FMJ o masie 2,6 g do rażenia celów nieosłoniętych, chronionych lekkimi osłonami i treningu, z pociskiem ekspandującym Action o tej samej masie, szybko przekazującym energię dzięki deformacji wierzchołkowej, z pociskami smugowymi, treningowymi nierykoszetującymi, z pociskiem ze spieków rozsypującym się po uderzeniu w twardą przeszkodę oraz ślepe.
Ich wybór jest jednak znacznie szerszy, ze specjalnymi odmianami „łyżeczkowymi”, przeciwpancernymi AP i specjalnymi (Sky Marshall, Police itp.) włącznie.
Amunicję kalibru 4,6 mm produkuje RUAG Ammotec, Radway Green, włoska firma Fiocchi, dawniej niemiecka DAG i amerykańska Hornady, a belgijska VBR proponuje ciekawą odmianę z dwuczęściowym pociskiem o kontrolowanej fragmentacji.

Wracając do broni: podstawowe MP7A1 IdZ (Infanterist der Zukunft) wyposażone są standardowo w Z-Point RSA-S, proste mechaniczne przyrządy celownicze i krótkie magazynki.

Wariant KSK dla sił specjalnych ma ramiona kolby pozwalające ustawić ją także w dwóch położeniach pośrednich i trzewik z dodatkowymi uszkami dla pasa nośnego po obu stronach.
Kompletowany jest z celownikiem holograficznym HWS EOTech 551, sześcioma krótkimi i długimi magazynkami oraz tłumikiem dźwięku Rotex II szwajcarskiej firmy BT AG, który redukuje głośność wystrzału standardową amunicją o 27 dB (tj. do 114 dB), a ciężkich pocisków Subsonic o prędkości poddźwiękowej o 31 dB.
Problemy z podawaniem pierwszych serii takiej amunicji firmy RUAG przez magazynki 40-nabojowe sprawiły, że zanim wyeliminowano ten problem, powstały dodatkowo magazynki 30-nabojowe.
Mocowane na górnej szynie i podnoszone awaryjnie mechaniczne przyrządy celownicze typu BUIS z regulowanym przeziernikiem są wyższe, by można było z nich korzystać także bez zdejmowania uszkodzonego EOTecha (celowanie co-witness) lub w masce przeciwgazowej.
Po złożeniu tworzą niżej prostą muszkę i trapezową szczerbinkę z kontrastowymi plamkami, pozwalające celować gdy zdemontowany jest celownik optoelektroniczny.

Na początku 2004 r. Bundeswehra zaczęła składać duże zamówienia na MP7A1 jako broń dowódców niższego szczebla, dodatkowe uzbrojenie snajperów i obsługi broni ciężkiej, trafiły również na wyposażenie płetwonurków bojowych Bundesmarine, żandarmerii wojskowej (Feldjäger, zwłaszcza ochroniarzy z Personenschutzkräfte) oraz kontrterrorystycznej jednostki Bundespolizei GSG9, a w bliższych nam latach do lokalnych pododdziałów specjalnych policji SEK.

Jeszcze w 2004 r. niemieckie mikrokalibrowe pm zakupiły siły specjalne Chorwacji, a 1800 sztuk samopowtarzalnych MP7-SF (single fire) zamówiła brytyjska policja MDPGA (Ministry of Defence Police and Guarding Agency), podlegająca ministerstwu obrony i odpowiedzialna m.in. za ochronę obiektów związanych z bronią jądrową.

Trzy lata później armia norweska rozpoczęła wprowadzanie 6500 egzemplarzy MP7A1 na miejsce wyeksploatowanych 9mm MP5.
To, jak dotychczas, największe zagraniczne zamówienie na te pm w roli PDW dla żołnierzy konwencjonalnych sił zbrojnych

Chociaż większość armii nadal nie dojrzało lub nie ma środków na masowe wprowadzenie tej klasy broni, to MP7 zyskał spore zainteresowanie w wojskowych i policyjnych jednostkach specjalnych z różnych stron świata, które małymi partiami zamawiają nemieckie mikrokalibrowe pm do swoich arsenałów. Wśród użytkowników są siły specjalne Albanii, Arabii Saudyjskiej, Brunei, Dubaju, Francji (DGSE, 1 RPIMa, GIGN), irlandzkiej i luksemburskiej policji, Indonezji, Japonii, Jordanii, Korei, Malezji, Omanu, Włoch, austriacka EKO Cobra, czeska kontrterrorystyczna URNa i ochroniarze z tamtejszej policji wojskowej VP, Brygada Antyterrorystyczna rumuńskiej SRI, watykańska Gwardia Szwajcarska, US NAVSPECWAR Devgru, rosyjska Alfa FSB i jedna jednostka w Polsce.

Po tym, jak na potrzeby Navy SEAL amerykańska firma Wilcox przygotowała w miejsce fabrycznego chwytu przedniego obejmę Rail Chassis z dodatkową szyną Picatinny, na której można zamontować wybrany inny chwyt przedni lub dowolne akcesoria, HK wprowadziła w 2014 r. najnowszą wersję MP7A2 z podobnym rozwiązaniem.
Miejsce dotychczasowego chwytu składanego zajął przykręcany tak jak wcześniej boczne szyny nowy zestaw Picatinny Triple Rail, a broń oferowana jest, podobnie jak pozostałe nowe wersje broni długiej tej marki, w kolorze RAL 8000.Z takim wykończeniem można zamawiać już także MP7A1.

Do swych mikrokalibrowych pm HK proponuje także specjalne odkryte kabury udowe na wzór szybkich „wieszaków” stosowanych w sportowych strzelaniach dynamicznych IPSC oraz uniwersalne, jedno- i dwupunktowe pasy nośne.

Czytaj też: Włoska alternatywa >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek HK416 w Polsce

HK416 w Polsce HK416 w Polsce

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!)....

Arsenały polskich sił specjalnych stają się coraz nowocześniejsze, choć z pewną przykrością trzeba zaznaczyć, że nie za sprawą krajowych konstrukcji (ale też ocena tych ostatnich każe raczej rzec: na szczęście!). Po krótkiej karierze w jednostkach MSWiA niemieckich HK G36 w kilku wersjach, od niedawna nasi komandosi weszli do ekskluzywnego klubu użytkowników jednego z najlepszych wśród obecnie dostępnych na świecie karabinków automatycznych: HK416.

Andrzej Krugler SCAR-y w WZS BOR

SCAR-y w WZS BOR SCAR-y w WZS BOR

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416....

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416. Grono jego użytkowników jest już dość spore i stale się powiększa. Wymienić tu można choćby jednostki specjalne z Indonezji, Francji, Norwegii, Holandii czy Polski (więcej na ten temat piszemy na stronie 36). Z tego swoistego trendu wyłamał się Wydział Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu,...

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops