Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Włoska alternatywa

ARX160A1 był intensywnie testowany m.in. przez komandosów z zespołu zadaniowego włoskich sił specjalnych TF-45

ARX160A1 był intensywnie testowany m.in. przez komandosów z zespołu zadaniowego włoskich sił specjalnych TF-45

Znana na całym świecie marka Beretta kojarzona jest najczęściej z pistoletami, ale ta słynna włoska firma od lat produkuje również bojową broń długą. Jej najnowsze karabinki serii ARX160 o oryginalnych rozwiązaniach to poważna konkurencja dla czołowych konstrukcji w układzie klasycznym początku XXI wieku, takich jak belgijski FN SCAR, amerykański ACR, czy pochodne AR-15.

Zdjęcia: BDT, Mateusz J. Multarzyński, Esercito Italiano, Marina Militare, US Army/DVIDS, Policia Nayerit, Fresno PD

Zobacz także

Marcin Kaczmarek Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP

Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP

Od pierwszego dnia rosyjskiego najazdu na Ukrainę obie walczące strony intensywnie wykorzystują bezzałogowe bojowe statki powietrzne (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle) różnych klas. UCAV jako nowy...

Od pierwszego dnia rosyjskiego najazdu na Ukrainę obie walczące strony intensywnie wykorzystują bezzałogowe bojowe statki powietrzne (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle) różnych klas. UCAV jako nowy powietrzny środek bojowy na stałe zagościł na współczesnym polu walki, stając się synonimem jednej z najgroźniejszych i najskuteczniejszych broni (oręża, które stało się wymogiem dla każdej nowoczesnej armii XXI wieku).

Tomasz Łukaszewski Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce

Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, 9 maja, wraz z partnerami, firmami Rheinmetall AG, Dynamit Nobel Defence (DND) oraz spółką Concept, Griffin Group Defence zaprezentował...

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, 9 maja, wraz z partnerami, firmami Rheinmetall AG, Dynamit Nobel Defence (DND) oraz spółką Concept, Griffin Group Defence zaprezentował sprzęt i rozwiązania skierowane dla służb mundurowych, jak wojsko, policja czy straż graniczna.

Adam Przybysławski (Stowarzyszenie Strzeleckie „Walther”) Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące...

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące używania przez strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie karabinu Mosin wz. 1891, najczęściej wzoru 1891/30 w wersji snajperskiej, zachęcają do bliższego przyjrzenia się tej konstrukcji i przypomnienia jej historii oraz omówienia odniesień do czasów współczesnych.

Po II wojnie światowej zakłady Pietro Beretta SpA z Gardone Val Trompia w Brescii rozpoczęły wytwarzanie pierwszych karabinów wojskowych, przede wszystkim na użytek włoskich sił zbrojnych, od samopowtarzalnych Garandów M1 na licencji amerykańskiej.

W 1961 r. broń ta ustąpiła na liniach produkcyjnych opracowanym dwa lata wcześniej, krajowym karabinom Beretta BM59. Podobnie jak amerykański M14, była to jednak tylko unowocześniona wersja poprzednika na nowy nabój 7,62 mm NATO, zasilana z wymiennego magazynka na 20 nabojów, z możliwością prowadzenia ognia seriami.

Beretta sprzedała duże partie takich karabinów m.in. do Etiopii, Libii, Maroka, Indonezji oraz Nigerii, przez lata oferowane były też za pośrednictwem firmy Springfield Armory na amerykański rynek cywilny, gdzie ceniono je za wysoką jakość i precyzję wykonania.

Fiasko włoskich zabiegów o uruchomienie licencyjnej produkcji 5,56 mm M 16 w 1970 r. zaktywizowało Berettę, która natychmiast przedstawiła propozycję własnego systemu tego kalibru, oznaczonego AR 70/.223. Miejscowe siły zbrojne zamówiły jednak wówczas małokalibrowe karabinki Beretty tylko dla piechoty morskiej oraz jednostek specjalnych armii, marynarki i karabinierów, niewielka partia znalazła się prócz tego w arsenale policyjnych antyterrorystów z NOCS.

Produkowane od 1971 r., poza 20 000 egz. na rynek wewnętrzny, zostały sprzedane w liczbie 5000 szt. Malezji i w mniejszych seriach eksportowane do Burkina Faso, Jordanii, Lesotho, Libanu, Maroka oraz Zimbabwe, a także na amerykański rynek cywilny.

Po 1979 r., gdy nabój 5,56 mm x 45 został przyjęty jako standard NATO, włoskie ministerstwo obrony podjęło decyzję o rozpoczęciu powszechnej wymiany starych 7,62 mm BM59 na broń małokalibrową, na którą wybrano zmodernizowany system broni Beretty AR 70/90 (na lata 90.), na ulepszoną amunicję 5,56 mm z belgijskim pociskiem SS109. W bliżej nieokreślonych ilościach karabinki te trafiły do Jordanii, Lesotho, Paragwaju i Malezji, do współpracującego z Włochami pododdziału z Malty, a ostatnio także do policji Hondurasu, Meksyku oraz Egiptu.

Najnowszy kbk Beretty rozwijany był od 2004 r. w ramach włoskiego systemu żołnierza przyszłości (Soldato Futuro), jako następca AR-70/90. Pierwsze drewniane modele pokazano jeszcze w 2005 r., ale znacznie od nich odbiegające prototypy, wraz z nowym 40 mm granatnikiem GLX 160, zostały zaprezentowane publicznie dopiero trzy lata później, na paryskiej wystawie Eurosatory, pod nazwą ARX160, a w dojrzałej wersji produkcyjnej na londyńskich targach DESI 2009.

Już w marcu 2009 r. armia włoska oficjalnie zaakceptowała po drobnych modyfikacjach nową broń – pierwsza partia 1600 egzemplarzy została przekazana do jednostek, w tym uczestniczących w operacji ISAF w Afganistanie, gdzie użytkownicy poddali je kolejnym wnikliwym ocenom praktycznym.

Czytaj też: Włoska robota >>>

ARX160 - szczegóły konstrukcyjne

Głównym projektantem ARX160 był austriacki konstruktor Ulrich Zedrosser, wcześniej pracujący w firmie Steyr-Mannlicher AG, m.in. przy tworzeniu karabinków AUG, ACR i powtarzalnego Steyr Scout.

Na pierwszy rzut oka nowy kbk Beretty to klasyczna konstrukcja, działająca w oparciu o najpopularniejszą zasadę wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych w czasie strzału przez boczny otwór w lufie, zbudowana według nowoczesnych kanonów, przy znacznym wykorzystaniu tworzyw sztucznych. W jej konstrukcji zastosowano jednak wiele innowacyjnych, chronionych patentami rozwiązań, kładąc przy tym duży nacisk na ergonomię i funkcjonalność.

ARX160 posiada system z krótkim skokiem tłoka gazowego, ale nie jest to tradycyjne rozwiązanie, przekazujące energię gwałtownym uderzeniem małego tłoczka na suwadło za pośrednictwem popychacza. Zastosowano tłok w postaci zamkniętej z tyłu stalowej tulei, nasuniętej na wyprowadzoną z komory gazowej rurę gazową nad lufą. Pod wpływem gazów tłok przesuwa się w tył po rurze gazowej ok. 5 cm, przekazując ich parcie na wysuniętą nad lufę listwę przedniej części suwadła, która styka się z nim, mniej więcej, w połowie odcinka między komorą gazową a zamkiem.

Taka konstrukcja, stanowiąca w działaniu coś pośredniego między krótkim a długim skokiem tłoka, przenosi ciśnienie gazów na zespół ruchomy w łagodniejszy sposób, zapewniając jego płynniejsze działanie, co pozytywnie wpływa na niezawodność funkcjonowania broni, zwłaszcza ekstrakcję łusek, lepiej też dostosowuje się do różnic ciśnienia różnych odmian wykorzystywanej amunicji.

Gazy napędzające tłok prawie w całości wracają przy tym do lufy, co ma znaczenie zarówno dla zachowania czystości broni, jak i przy strzelaniu w ograniczonych przestrzeniach.

Brak połączenia między zespołem ruchomym a rurą z tłokiem gazowym i lufą ułatwia oddzielanie tych ostatnich od broni. A zgodnie z ostatnimi trendami lufa ARX160 jest oczywiście łatwowymienna – do wyboru są 16- i 12-calowe (406 mm w kbk podstawowym i 305 mm w subkbk). Pod względem szybkości wymiany przebija ją tylko najnowszy Steyr STM556. W Berettcie wystarczy po cofnięciu i zatrzymaniu zamka w tylnym położeniu odciągnąć w dół dwa suwakowe zatrzaski umieszczone symetrycznie po obu stronach komory zamkowej, między gniazdem magazynka a początkiem łoża, by odblokowaną swobodnie wysunąć z niego lufę z węzłem gazowym do przodu.

Sama lufa wykonywana jest metodą kucia na zimno i ma chromowany przewód z prawoskrętnym, czterobruzdowym gwintem o skoku 1:7 cala (229 mm), dostosowanym do standardowej natowskiej amunicji 5,56 mm SS109 z pociskiem 4 g i starszej o masie 3,56 g (M193). Zakończona jest szczelinowym tłumikiem płomieni typu zamkniętego, a jej początkowy odcinek stanowi masywną tuleję ryglową dla zamka, z występem tworzącym szeroką rampę wślizgową dla nabojów oraz wycięciami ustalającymi na zewnętrznej powierzchni.

To rozwiązanie zamiast bloku ryglowego w przedniej części komory zamkowej nie tylko sprawia, że broń jest lżejsza, ale także nie przenosi w czasie strzału naprężeń na ścianki komory, dzięki czemu można było wykonać ją z lekkich polimerów.

Zamek ARX160 wymaga do zaryglowania i odryglowania lufy obrotu tylko o niewielki kąt, dzięki zastosowaniu na obwodzie jego czoła, wzorem broni Stonera, aż siedmiu rygli. Do tego dochodzą dwa rygle „fałszywe”, czyli podobne kształtem występy aż dwóch wyciągów łusek na godzinie 3 i 9. Zdublowano je nie tylko dla zwiększenia pewności i stabilności wyciągania łusek z komory nabojowej, ale również jako kolejne nowatorskie rozwiązanie Beretty – każdy z wyciągów może bowiem pełnić także funkcję wyrzutnika, a w zależności od wyboru jednego z nich do tego celu ARX160 może wyrzucać łuski na prawą lub lewą stronę broni, przez jedno z dwóch okien wyrzutowych usytuowanych w lustrzany sposób na obu bocznych ściankach komory zamkowej.

Czytaj też: KAC STONER LMG >>>

Wyciągi ze swymi sprężynami ułożone są we wzdłużnych wycięciach po bokach trzonu zamkowego tak, że około 1/4 długości ich tylnych końców wystaje poza zamek. Gdy po strzale dociera on do tylnej części komory zamkowej, koniec jednego z wyciągów trafia na poprzeczną stalową blokadę i zatrzymany na moment w stosunku do cofającego się nadal zamka zaczyna działać jako wyrzutnik, wypychając gwałtownie łuskę po swojej stronie, a więc powodując jej wyrzucenie w przeciwną. Zakończenie pręta drugiego wyciągu przechodzi natomiast swobodnie przez otwór w blokadzie, nie zmieniając położenia w zamku, czyli do końca utrzymując w nim swym pazurem kryzę łuski.

Zmiany kierunku usuwania łusek dokonuje się w bardzo prosty sposób, przepychając blokadę czubkiem naboju przez małe otwory po bokach komory zamkowej, tuż przed zawiasem kolby, w jedno z dwóch położeń. W zależności od tego, na drodze którego z wyciągów znajdzie się jej otwór, ten zachowa swoją pierwszą rolę i na tę stronę będą wyrzucane łuski.

O ile sama możliwość wyboru jest ze względu na prawo- i leworęczność strzelców jak najbardziej pozytywną cechą ARX160, to przydatność tak szybkiego zmieniania kierunku pozostaje dyskusyjna. Niemniej, jest to unikalne i jak dotąd najszybsze rozwiązanie, pozwalające użytkownikowi broni samodzielnie decydować o kierunku ich usuwania oraz dostosowywać do tego kbk w kilka sekund, bez rozkładania i używania specjalnych narzędzi.

Inną cechą zamka włoskiego kbk jest prosty sposób zabezpieczenia przed strzałem przedwczesnym. Dopóki zamek nie zarygluje całkowicie lufy, wąski kurek nie może uderzyć w iglicę, gdyż jej zakończenie znajduje się w wycięciu biegnącym przez środek tylnej części trzonu zamkowego, wcześniej pozostające na ukos względem kurka. Dopiero po obrocie zamka do odpowiedniego, w pełni ryglującego lufę położenia wycięcie ustawia się na wprost w osi pionowej kurka, otwierając mu drogę do iglicy.

Zamek osadzony jest w gnieździe prowadzącym w dolnej części suwadła. Wydłużona w przód listwa suwadła służy takiemu rozłożeniu jego masy w broni, by jak najmniej destabilizowało kbk przemieszczając się podczas strzału, a jednocześnie wpływało na osłabienie podrzutu.

W górnej części suwadło ma korytko, w którym osadza się współosiowo przednią część mechanizmu powrotnego z dwoma sprężynami, tandemowo nawleczonymi na długą żerdź prowadzącą. Dodatkowo unieruchamia ją na tyle suwadła polimerowy ustalacz.

Między zamkiem a suwadłem zawieszona jest obrotowo rączka napinania, którą można łatwo przestawić na lewy lub prawy bok broni. Wystarczy cofnąć zespół ruchomy o tyle, by rączka znalazła się na wysokości wycięcia w górnej krawędzi okna wyrzutowego. Pozwala ono wyciągnąć rączkę jeszcze 2–3 mm na zewnątrz, po czym przy zablokowanym suwadle przepchnąć palcem przez komorę zamkową na jej drugą stronę. Po wciśnięciu pozostaje w suwadle w zablokowanym położeniu. Zmiana położenia rączki napinającej i kierunku wyrzucania łusek nie zajmuje więcej niż 5 sekund.

Okna wyrzutowe komory zamkowej i wycięcia, w których porusza się rączka napinania, pozostają do momentu strzału ściśle zasłonięte bocznymi powierzchniami suwadła, co chroni jej wnętrze przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. Tuż za oknami w kolejnych seriach produkcyjnych (A1) dodano niewielkie odbijacze łusek, które mimo niewielkich wymiarów pewnie kierują je po zbliżonych trajektoriach pod kątem ok. 45 stopni w przód.

Komora zamkowa z łożem-osłoną lufy i kolbą oraz dołączona do niej od dołu komora spustowa z chwytem pistoletowym i gniazdem magazynka wykonane są „technopolimeru” zbrojonego włóknem szklanym, o bardzo wysokiej wytrzymałości mechanicznej i sztywności, dzięki czemu osiągnięto stosunkowo niską masę kbk. W ich ściankach zatopiono liczne metalowe elementy konstrukcyjne (np. na zewnątrz siedem stałych uszek do różnych konfiguracji mocowania pasa nośnego: dwa na bokach początku komory zamkowej nad chwytem, dwa tuż przed łożem, jedno na wewnętrznej stronie stopki kolby plus obrotowe na lufie przed łożem), ale ARX160 nie ma żadnych dodatkowych stalowych usztywnień, wzmocnień ani prowadnic dla zespołu ruchomego – suwadło styka się bezpośrednio bocznymi ścianami z wewnętrznymi powierzchniami komory zamkowej i do właściwego poruszania nie wymaga żadnego smarowania.

Czytaj też: DAN .338 LM >>>

Jak przystało na nowoczesny kbk, jego monolityczna komora zamkowa z osłoną lufy i zespołu gazowego zostały na całej długości grzbietu zaopatrzone w uniwersalną szynę montażową Mil-Std-1913 ze stopu aluminiowego Ergal 7075 do osadzania celowników i innych akcesoriów.

Po bokach osłony z dwoma rzędami licznych otworów odprowadzających temperaturę z rozgrzanej strzałami lufy można przymocować dwie krótsze szyny tego typu. Dodatkowa ukształtowana jest pod lufą jako element prowadnicy o profilu T, na której montowany jest granatnik podwieszany.

Jeśli jej początkowy odcinek nie jest wykorzystywany, można na niego założyć osłonę przekształcającą go w wygodne łoże. Broń wyposażona jest w kolbę składaną zawiasowo na prawą stronę w sposób niezasłaniający okna wyrzutowego, co pozwala prowadzić ogień także gdy jest złożona. Kolba przystosowana jest do szybkiej regulacji długości – może być rozsunięta do jednego z czterech położeń, w zakresie ponad 10 cm. ARX160 jest w pełni dostosowany do wygodnej obsługi przez strzelców prawo- i leworęcznych.

Poza przestawną rączką napinania wszystkie manipulatory są zdublowane i są równie dostępne z obu stron broni. Skrzydełko bezpiecznika połączonego z przełącznikiem rodzaju ognia, z położeniami oznaczonymi S-1-R (zabezpieczony, ogień pojedynczy, ogień ciągły) znajduje się po obu stronach komory spustowej nad chwytem pistoletowym, w zasięgu kciuka obejmującej go dłoni.

Po prawej stronie komory spustowej, tuż za gniazdem magazynka, a pod występem służącym do utrzymywania złożonej kolby, znajduje się boczny przycisk do zwalniania magazynka z zatrzasku, niedostępny jednak, gdy kolba jest złożona. W związku z tym kbk został wyposażony dodatkowo w przycisk ukryty w dolnej części osłony spustu, który ze względu na podwójną funkcję zwany jest wielofunkcyjnym: pełni funkcję przycisku zwalniania magazynka oraz zatrzasku zespołu ruchomego, zatrzymywanego w tylnym położeniu. By go zwolnić po zatrzymaniu ręcznym lub automatycznym (po opróżnieniu magazynka), należy palcem obsługującym spust nacisnąć ten sam przycisk, który wysuwa się w górę z osłony spustu w jego oknie. W wersji ARX180 A1 zdublowano także boczny „zwalniacz” magazynka i dodano nad nim występ osłaniający przed przypadkowym aktywowaniem. Broń zasilana jest ze standardowych magazynków od M16 (STANAG 4179) i w kolejnych, ulepszonych wersjach dobrze współpracuje z ich różnymi odmianami.

Rozkładanie częściowe broni jest proste, a w jej głównych połączeniach nie zastosowano żadnych trzpieni.

Po złożeniu kolby w tyle komory zamkowej odsłania się wchodzący w nią hakowy zaczep uformowany na ramieniu wychodzącym z tylnej części komory spustowej. Po obróceniu skrzydełka bezpiecznika poza pozycję S i naciśnięciu ramienia z zaczepem tę drugą można odchylić nieco w dół, co pozwala wydobyć z komory zamkowej zespół ruchomy. Po ponownym, silniejszym naciśnięciu komorę spustową można odchylić jeszcze bardziej, a następnie całkowicie odłączyć od zamkowej. Wewnątrz chwytu pistoletowego znajduje się zamykana skrytka na podręczne przybory do czyszczenia lub zapasowe baterie.

ARX160A1 był intensywnie testowany m.in. przez komandosów z zespołu zadaniowego włoskich sił specjalnych TF-45, operujących w afgańskiej prowincji Herat, oraz spadochroniarzy z brygady Folgore.

Uwagi zebrano także od pierwszych zagranicznych użytkowników tej broni, tj. żołnierzy albańskiego batalionu operacji specjalnych BOS (Batalioni i Operacioneve Speciale), również wystawiających od sierpnia 2009 r. swoje kontyngenty do ISAF w Kandaharze. Albania juz pod koniec 2008 r. zamówiła dla nich 100 włoskich kbk i 40 granatników GLX160.

Pod koniec 2010 r. na konferencji w dowództwie UTTAT (Ufficio Tecnico Territoriale per gli Armamenti Terrestri – Technicznego Biura Uzbrojenia Wojsk Lądowych) włoskiego Ministerstwa Obrony w Nettuno, położonej 60 kilometrów na południe od Rzymu, przedstawiono zmodyfikowaną odmianę kbk Beretta ARX160 z oznaczeniem SF, pochodzącym od Special Forces, która powstała w oparciu o wskazówki z doświadczeń z użytkowania tej broni przez komandosów. Nową wersję wyróżnia piaskowy kolor i dodatkowa lufa o długości 368 mm, jak w amerykańskim M4.

Ze względu na częste prowadzenie podczas działań sił specjalnych bardzo intensywnego ognia dodano ceramiczną osłonę termiczną lufy, osłabiającą przekazywanie temperatury na łoże. Dzięki temu w przyszłości ma na jego bazie powstać też wersja z dłuższą i cięższą lufą oraz magazynkiem o dużej pojemności, pełniąca funkcję lekkiej broni wsparcia.

Komora zamkowa została wykonana z jeszcze wytrzymalszego polimeru o podwyższonej odporności na wysokie temperatury. Kbk otrzymał regulator gazowy poprawiający niezawodność strzelania przy dużym zanieczyszczeniu oraz wykorzystaniu tłumika dźwięku.

Przeprojektowano urządzenie wylotowe dostosowując je do mocowania tłumika przygotowanego dla Beretty przez renomowaną szwajcarską firmę B&T AG (Beretta opracowała też prototyp ARX180 z integralnym tłumikiem dźwięku), a tłumik płomienia pozbawiono dolnych szczelin, by nie kierował w dół gazów wylotowych, wzbijając kurz podczas strzelania w postawie leżąc.

Poprawiono konstrukcję górnej szyny montażowej i dodano na niej nowe metalowe składane mechaniczne przyrządy celownicze (back-up), dwie szyny boczne stały się standardowym elementem łoża, a na dotychczasowej dolnej znalazła się nakładka z pełnej długości szyną Mil-Std-1913.

Zmiana profilu, wykończenia powierzchni i nachylenia chwytu pistoletowego na wzór tego z M16A2 polepszyły jego ergonomię. Udoskonalono tez przełącznik rodzaju ognia i powiększono dźwignię regulacji długości kolby o już sześciu położeniach, a wszystkie m10anipulatory pozostawiono w kolorze czarnym. Na trzewiku kolby pojawiło się gumowe wykończenie antypoślizgowe, a zamiast dotychczas stosowanych magazynków aluminiowych wprowadzono lekkie amerykańskie Lancer Systems L5 z półprzezroczystego tworzywa sztucznego. Nowy kbk Beretty, z czasem przemianowany na AR160 A2, jest droższy o ok. 25% od poprzednika, oszacowanego na ok. 1,2–1,5 tys. euro.

Czytaj też: BIG MAC >>>

W 2011 r. na targach broni IDEF w Stambule włoski producent, występujący od tego roku pod nowym szyldem Beretta Defense Technologies (oddział Beretta Group, skupiający także firmy Benelli, Sako i Steiner), pojawił się z informacjami o odmianie swego karabinka dostosowanej do radzieckiej amunicji 7,62 mm x 39 wz. 43, zasilanej z typowych magazynków od kbk Kałasznikowa tego kalibru, jako propozycji dla państw, w których nadal są one szeroko rozpowszechnione. Modułowa konstrukcja ARX-a pozwala dokonać tego w minutę przez wymianę lufy, zamka i komory spustowej z gniazdem przystosowanym do odmiennego magazynka, a Włosi już dawno zapowiadali opracowanie wersji na inne typy amunicji, także amerykański 6,8 mm x 43 SPC i rosyjski 5,45 mm x 39 wz. 74.

Inna budowa magazynków od AK sprawia, że zamiast potrójnego przycisku zwalniającego wprowadzono typową dla „kałasznikowów” dźwignię za gniazdem. Nie zapewnia on także zatrzymywania suwadła z zamkiem w tylnym położeniu.

Następnego roku na Eurosatory 2012 w Paryżu BDT prezentowała już produkcyjne ARX160 A2 na nabój 7,62 mm x 39.

Dane taktyczno-techniczne ARX160 A3

 • Kaliber: 5,56 mm, 7,62 mm
 • Nabój: 5,56 mm x 45 NATO, 7,62 mm x 39 wz. 43
 • Długość lufy 5,56 mm: 406 mm, 355 mm, 279 mm, 241 mm
 • Długość broni: 898/833/683 mm, 848–783/633 mm, 772–733/557 mm,
 • 735–670 mm/520 mm
 • Masa z pustym magazynkiem: 3,5 kg, 3,35 kg, 3,25 kg, 3,1 kg
 • Pojemność magazynka: 30 nb
 • Szybkostrzelność teoret.: 700 strz./min

Pierwszym użytkownikiem zostały w tym samym roku siły specjalne Kazachstanu, które zakupiły do nich także granatniki GLX 160 na amunicję 40 mm x 46 SR. Kbk A2 na nabój 5,56 mm sprzedano także komandosom z sąsiedniego Turkmenistanu, a wcześniej starsze A1 wielu formacjom policyjnym w Meksyku.

Choć ze względów politycznych nie doszedł do skutku duży kontrakt z policją egipską, wkrótce ARX-y kalibru 5,56 mm i 7,62 mm pojawiły się w rękach najpierw komandosów egipskiej marynarki wojennej, a ostatnio te drugie także w jednostkach specjalnych tamtejszych wojsk lądowych.

W ubiegłym roku 5,56 mm ARX160 A1 i A2 można było po raz pierwszy zobaczyć również w rękach komandosów Kaibiles z Gwatemali, zainteresowanie włoską bronią wyraziły wstępnie również jednostki specjalne armii argentyńskiej. Tymczasem BDT przymierzała się do konkurowania w odwołanym jednak przez Amerykanów konkursie na następcę M4, zgłosiła swój subkbk z 305 mm lufą do przetargu brytyjskich sił specjalnych, a na NRA Show 2013 w USA przygotowała samopowtarzalny ARX100 na rynek cywilny, ze zmianami uniemożliwiającymi dołączenie do jego komory zamkowej komory spustowej z mechanizmem spustowo-uderzeniowym przystosowanym także do ognia ciągłego.

Niczym skończyły się natomiast jej propozycje uruchomienia produkcji ARX160 A2 w Finlandii, która wycofała się na razie z przezbrajania swej armii w nowe kbk.

Na londyńskich targach DSEI w 2013 r. BDT zadebiutowała z najnowszą wersją ARX160 A3 ze skróconym łożem, dzięki czemu ułatwiono dostęp do regulatora gazowego i umożliwiono zastosowanie jeszcze krótszych luf 9,5-calowych (241 mm). W celu dalszego zmniejszania masy aluminiowe szyny zostały zastąpione polimerowymi, a zakres ruchu przełącznika rodzaju ognia zmniejszono wzorem amerykańskich AR z 82 do 45 stopni. Po obu stronach nowego kbk za gniazdem magazynka pojawiły się zaś suwaki sterujące zatrzaskiem zatrzymującym zespół suwadła z zamkiem w tylnym położeniu.

Czytaj też: Negev >>>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, Bartosz Szołucha MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną...

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 13 000 gości. W tym roku swoją Wystawę Narodową zorganizowały Włochy. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdaniem redakcji produkty wystawione na MSPO 2012.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek » Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych? Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jaki statyw niezawiedzie?

Jaki statyw niezawiedzie? Jaki statyw niezawiedzie?

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.