Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wojna z Rosją w 2017 roku?

Michał Piekarski | 2016-11-14
Prototyp wielozadaniowego samolotu bojowego Suchoj T-50

Prototyp wielozadaniowego samolotu bojowego Suchoj T-50

Od niedawna na polskim rynku dostępna jest książka autorstwa emerytowanego brytyjskiego generała, Richarrda Shirreffa "2017 Wojna z Rosją". Jest to powieść z gatunku political - fiction, choć wydawca reklamuje ją na okładce używając słowa "prognozy".

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Fabuła powieści jest zgodna z tytułem, jest to opowiedziana z różnych punktów widzenia historia hipotetycznego konfliktu Zachodu z Rosją, którego zarzewiem są napięcia na tel etnicznym na Łotwie, które zostają celowo spotęgowane przez Kreml, przy pomocy działań służb i wojsk specjalnych. Oczywiście nie może też być mowy o spadku napięcia na Ukrainie, gdzie także aktywne są siły specjalne (45 pułk specnazu gwardii podporządkowany wojskom powietrznodesantowym - w rzeczywistości jest to już brygada)  , których dziełem jest między innymi prowokacja mająca na celu uprowadzenie amerykańskich doradców wojskowych, a zwieńczeniem działań Rosji w tym obszarze jest konwencjonalna agresja mająca na celu zajęcie terenów łączących Rosję z Krymem.

Konwencjonalna wojna rozciąga się na państwa bałtyckie, które zostają zajęte przez Rosjan, a także na Bałtyk, gdzie samotny okręt podwodny zatapia brytyjski lotniskowiec. Jednocześnie na zajętych przez Rosję terenach, aktywizują się siły partyzanckie, NATO po okresie paralizu decyzyjnego (ze szczególnym udziałem prorosyjskich Węgier) ostatecznie montuje kontratak z użyciem środków walki cybernetycznej, sił specjalnych, lotnictwa wojsk aeromobilnych mający na celu neutralizację wyrzutni pocisków Iskander.

Książka ta jest powieścią, zbliżoną stylem do "Czerwonego Sztormu" czy "Kotła" i jako powieść należy ją oceniać. Pod względem stylu, wartkości akcji czy rysu postaci nie jest to pozycja wybitna, postaci są dość schematyczne ( nawet w tych granicach schematu jaki narzuca konwencja military/political - fiction), typowe dla tego gatunku motywy fabularne są także potraktowane dość ogólnikowo.

"2017 Wojna z Rosją" nie jest jednak książką, którą należy odczytywać jako powieść, ale jako pozycję stricte publicystyczną, ubraną tylko w beletrystyczne ramy. Autor boowiem, zwieńczył swoją długoletnią służbę funkcją zastępcy sił zbrojnych NATO w Europie. Stąd też obszerne rozdziały książki dotyczą właśnie procesów decyzyjnych w NATO, zwłaszcza łatwości zablokowania możliwości użycia potencjału NATO zgodnie z artykułem piątym, różnic interesów, złożoności mechanizmów dowodzenia, ograniczonej efektywności skromnych liczebnie sił szybkiego i natychmiastowego reagowania. Wiele miejsca poświęconych jest także krytyce brytyjskich polityków, którzy przez lata dokonywali cięć w budżecie wojskowym i generałów - konformistów, którzy na to pozwalali na te cięcia.

Jest to publicystyka dośc efektowna, zwłaszcza gdy towarzyszą jej obrazy zatapianego na Bałtyku lotniskowca HMS "Queen Elizabeth", jednak nieco irytująca swoimi uproszczeniami. Zasadniczy wywód brzmi mniej więcej tak "byliśmy ślepi bo nie dostrzegliśmy że Rosja odbudowywuje swój potencjał => toczyliśmy postkolonialne wojny w Trzecim Świecie zakładając że nie będzie nowej dużej wojny => zaniedbaliśmy siły konwencjonalne => Rosja może nas pokonać". Trudno bowiem uznać, że Zachód był po prostu naiwny, i lekkomyślny w swojej polityce w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat. Zapomina się bowiem, że Rosja do niedawna balansowała na krawędzi oddzielającej ją od stanu państwa upadłego, że dążenie do budowy sił zbrojnych przeznaczonych w dużej mierze do zadań ekspedycyjnych, misji pokojowych, humanitarnych, działań przeciwterrorystycznych i innych zadań odbiegających od konwencjonalnych działań zbrojnych nie wzięło się z chciejstwa polityków, tylko z rzeczywistych potrzeb.
Trudno więc w tym momencie przyjąć jego deklaracje o nagłym przejrzeniu na oczy, gdyż oznaczało by to ni mniej ni więcej że całe pokolenie polityków, generałów i niższych rangą wojskowych, analityków służb wywiadowczych, urzędników rządowych, badaczy stosunków międzynarodowych i wreszcie dziennikarzy uległo jakieś magicznej iluzji.

Logikę ubranego w ramy powieści wywodu osłabia także, i to poważnie, przecenianie, wręcz demonizowanie Rosji. Dość wspomnieć, że w owej fikcyjnej wojnie Rosja używa działającego praktycznie bezproblemowo najnowszego uzbrojenia, jak myśliwce "Su-50" czy czołgi T-14, a zachodnie F-35 wciąż mają problemy techniczne, choć ich rozwój trwa znacznie dłużej. Ogólnie, NATO przedstawione jest jako siła trapiona różnymi problemami, armia rosyjska ich nie ma. Te uproszczenia dają o sobie znać także w kontekście sytuacji politycznej państw bałtyckich, gdzie relacje z Rosją są przedstawione w sposób czarno - biały, idealizujący państwa bałtyckie, demonizujący Rosję. Autor ignoruje złożoność relacji tych państw z Rosją, co zresztą doskonale ilustruje problem jaki dotyczy postrzegania rzeczywistości politycznej w Europie Środkowo - Wschodniej (to akurat, Rosja dobrze wykorzystuje w rzeczywistości).

Najciekawsze dla polskiego czytelnika jest oczywiście miejsce polskich sił zbrojnych w III wojnie światowej, według wyobrażeń brytyjskiego generała. Otóż polskich sił zbrojnych w tej książce prawie nie ma. Wzmiankowana jest 10 Brygada Kawalerii Pancernej, do Polski oczywiście wysyłane są siły sojusznicze, Polska jest państwem z którego terytorium operują siły NATO, Polakiem jest sekretarz generalny Sojuszu ale...no właśnie, polski wkład w sojusz jest tu praktycznie niewidoczny. Jest to kwestia warta przemyślenia, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji politycznej i międzynarodowej Polski.

Nie da się oczywiście zignorować rosnących napięć w Europie. Nie da się zauważyć, że faktycznie konflikty na linii Zachód - Rosja mogą mieć miejsce, i że niewątpliwie, znaczą role w nich będą ogrywać także działania specjalne, niekonwencjonalne, nieregularne, "hybrydowe". jednak nawet w sferze zbeletryzowanej publicystyki, niezbędna jest - jako wstęp do wszelkich dalszych ocen - staranna i rzetelna, nie zaś dokonana "pod tezę" analiza środowiska międzynarodowego.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Iluzja siły

Iluzja siły Iluzja siły

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Pierwsze dni września to rocznica jednego z najbardziej znaczących dla historii jednostek specjalnych wydarzenia, jakim była tragedia podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium w roku 1972.

Michał Piekarski Następny 11 września?

Następny 11 września? Następny 11 września?

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można...

Zamachy do których doszło dwanaście lat temu w Stanach Zjednoczonych, pod względem liczby ofiar i rozmiaru strat niewątpliwie są największym jak dotąd odnotowanym atakiem terrorystycznym w historii. Można jednak zadać pytanie, czy po ponad dekadzie „długiej wojny” możliwy jest zamach o porównywalnej lub jeszcze większą skalę?

Michał Piekarski Asymetria zagrożenia

Asymetria zagrożenia Asymetria zagrożenia

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą...

Niedawne tragiczne wydarzenia w Waszyngtonie, będące kolejnym przypadkiem ataku „aktywnego strzelca”, wskazały po raz kolejny na szczególną asymetrię jaką można zauważyć w obszarze bezpieczeństwa, a polegającą na różnicy pomiędzy samym czynem (zamachem) a konsekwencjami, jakie ów czyn wywołuje.

Michał Piekarski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski Zamach w Nairobi – pierwsze wnioski

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza...

Zamach, do którego doszło w Nairobi, można uznać za najpoważniejszy od ataku w Bombaju w roku 2008 przypadek „ataku fedainów”, przynajmniej jeśli rozpatrywane będą jedynie ataki do jakich dochodziło poza strefami konfliktów zbrojnych. Widać w nim także szereg charakterystycznych dla współczesnego terroryzmu elementów.

Michał Piekarski Polityka i „political fiction”

Polityka i „political fiction” Polityka i „political fiction”

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na...

Grupa islamskich fundamentalistów doprowadza do pożaru niszczącego jedną z największych rafinerii ropy naftowej w Związku Radzieckim. Stojąc w obliczu załamania gospodarczego, Politbiuro decyduje się na zdobycie ropy w państwach Zatoki Perskiej. W tym celu musi usunąć tylko jedną przeszkodę, wyprzeć Stany Zjednoczone na zachodnią półkulę, dezintegrując NATO politycznie i militarnie, a to wszystko kończy się długą równie zaskakującą co wyniszczającą wojną w Europie Zachodniej, Północnym Atlantyku...

Michał Piekarski Czarny scenariusz

Czarny scenariusz Czarny scenariusz

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych....

Analizując zjawisko terroryzmu, nie można uciec od pesymistycznych prognoz, dotyczących możliwych zamachów terrorystycznych o szczególnie dużym rozmiarze lub konsekwencjach politycznych i społecznych. Aby móc dokonać racjonalnej analizy tego problemu należy porównać możliwe technicznie scenariusze wydarzeń z wiedzą jakiej dostarcza analiza całokształtu zjawiska.

Michał Piekarski Cyberterroryzm i cyberwojna

Cyberterroryzm i cyberwojna Cyberterroryzm i cyberwojna

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło...

Wraz z burzliwym rozwojem sieci komputerowych, W ciągu ostatnich lat, a raczej dekad, coraz więcej uwagi poświęca się różnym aspektom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Pośród licznych cyberzagrożeń pojawiło się także pojęcie cyberterroryzmu, a więc działalności terrorystycznej związanej z komputerami i sieciami komputerowymi. Zarazem, kontrowersyjne jest samo istnienie tego zjawiska, przynajmniej w świetle dotychczasowych doświadczeń.

Michał Piekarski Siły specjalne a obrona terytorialna

Siły specjalne a obrona terytorialna Siły specjalne a obrona terytorialna

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej,...

Obrona własnego terytorium wydaje się być jednym z zasadniczych zadań jakie muszą spełniać siły zbrojne. Trzeba jednak mieć na uwadze, że siły zbrojne są przede wszystkim narzędziem polityki zagranicznej, a kształt armii i jej zadania są konsekwencją sytuacji politycznej, geograficznej i społecznej.

Michał Piekarski Zagrożenie ze Wschodu?

Zagrożenie ze Wschodu? Zagrożenie ze Wschodu?

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Zamach do którego doszło dwudziestego pierwszego października w Wołgogradzie po raz kolejny przypomniał o zagrożeniu terrorystycznym na obszarze Rosji i innych państw postradzieckich.

Michał Piekarski Morze i niepodległość

Morze i niepodległość Morze i niepodległość

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia...

Zbliżające się obchody Święta Niepodległości w tym roku w sferze bezpieczeństwa są postrzegane głównie przez problem zapowiadanych manifestacji. Jednak nie można przy tej okazji uciec od szerszego spojrzenia na strategiczne interesy państwa polskiego. W szczególności dotyczy to perspektyw rozwoju Sił Zbrojnych.

Michał Piekarski Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie Nauki i pseudonauki o bezpieczeństwie

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko...

Nauka, a raczej cała grupa nauk zajmujących się z różnych perspektyw, problematyką bezpieczeństwa państwa jest niezwykle interesującym tematem nie tylko z racji samego obszaru zainteresowań, ale jako zjawisko samo w sobie.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1 Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo, część 1

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu...

W roku biezącym, przypada sto dziesiąta rocznica jednego z najbardziej znaczących wydarzeń w historii ludzkości.17 grudnia 1903 w Kitty Hawk roku doszło do pierwszego udanego lotu załogowego samolotu , a więc maszyny latającej cięższej od powietrza i z własnym napędem. Było to wydarzenie, które w sposób rewolucyjny i niezwykle dynamiczny wpłynęło na każdy obszar aktywności ludzkiej, w tym ze szczególną mocą na sferę bezpieczeństwa

Michał Piekarski Przyszłość Marynarki Wojennej

Przyszłość Marynarki Wojennej Przyszłość Marynarki Wojennej

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego...

W dniu 28 listopada bieżącego roku przypada dziewięćdziesiąta piąta rocznica odtworzenia, decyzją Marszałka Józefa Piłsudskiego, polskich sił morskich. Za pięć lat przypadnie więc setna rocznica tego wydarzenia.

Michał Piekarski Śmigłowce i komandosi

Śmigłowce i komandosi Śmigłowce i komandosi

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym...

Historia lotnictwa wojskowego postrzegana jest z reguły przez pryzmat samolotów. Faktem jest że to właśnie one są najpowszechniej używane i wykonują zadania w największym zakresie. Jednak gdy mowa o lotniczym wsparciu sił specjalnych, z reguły pierwszym skojarzeniem są śmigłowce.

Michał Piekarski Pobór i powszechna obrona

Pobór i powszechna obrona Pobór i powszechna obrona

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż...

Wraz z każda dyskusją dotyczącą polskiej strategii obronnej , nieustannie przypominany jest okres Drugiej Wojny Światowej a zwłaszcza walki wrześniowe. Doświadczenia i wnioski z nich płynące są wciąż obecne w rozważaniach dotyczących obronności Polski, także w kontekście zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej.

Michał Piekarski Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość Przestrzeń powietrzna i bezpieczeństwo – przyszłość

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych...

Historia lotnictwa liczy już ponad sto dziesięć lat, uwzględniając jedynie okres od pierwszego samolotowego lotu człowieka, a znacznie więcej biorąc pod uwagę inne osiągnięcia nie wspominając już o samych projektach. Przez ten czas lotnictwo, w szczególności wojskowe było obszarem niespotykanego w innych dziedzinach tempa rozwoju. Pojawia się więc pytanie o przewidywalną przyszłość w tej dziedzinie.

Michał Piekarski Rok 2013 – podsumowanie

Rok 2013 – podsumowanie Rok 2013 – podsumowanie

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Mijający rok, podobnie jak poprzednie, w sferze bezpieczeństwa można uznać za obfitujący w wydarzenia. Można także uznać, że prognozy dokonywane rok temu, w większości przypadków potwierdziły się.

Michał Piekarski Rok 2014 – prognoza

Rok 2014 – prognoza Rok 2014 – prognoza

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok...

Wydarzenia związane z reformami systemu dowodzenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z całą pewnością będą dominować w dyskusjach dotyczących bezpieczeństwa Polski w rozpoczynającym się roku. Rok 2014 będzie jednak także obfitował w inne, choć niekoniecznie spektakularne wydarzenia.

Michał Piekarski Pustynna Burza

Pustynna Burza Pustynna Burza

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt...

Siedemnastego stycznia tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątego pierwszego roku rozpoczęła się jedna najbardziej znanych operacji konfliktów zbrojnych ostatnich dekad - operacja „Pustynna Burza”. Ten konflikt stał się pod wieloma względami wzorcem późniejszych operacji wojskowych i w dalszym ciągu jest punktem odniesienia dla prognoz przyszłych konfliktów zbrojnych.

Michał Piekarski Polscy dżihadyści?

Polscy dżihadyści? Polscy dżihadyści?

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy...

W ostatnich dniach w polskich mediach pojawiły się informacje o Polakach walczących w Syrii po stronie islamskich fundamentalistów. Zważywszy na to że jak dotąd są to informacje niepotwierdzone, należy do nich podchodzić ostrożnie. Nie oznacza to jednak że nie jest to informacja nieprawdopodobna i sam problem udziału osób związanych w różny sposób z Polską w globalnym ruchu jakim jest salaficki dżihad, zasługuje na szerszy komentarz.

Michał Piekarski Ile wolno w walce z terrorystami?

Ile wolno w walce z terrorystami? Ile wolno w walce z terrorystami?

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Ośrodek na Mazurach, pojmani terroryści z Al-Kaidy i piętnaście milionów dolarów w kartonach. To kolejne oblicze sprawy domniemanego tajnego więzienia CIA, obecnej w mediach od 2005 roku.

Michał Piekarski Wojna atomowa, Polska i agenci

Wojna atomowa, Polska i agenci Wojna atomowa, Polska i agenci

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć...

Jednym z najgłośniejszych i najżywszych sporów dotyczących historii Polski po roku 1945, a związanych ze sferą obronności jest spór o ocenę działalności Ryszarda Kuklińskiego. Nie można jednak pominąć istotnych faktów, które muszą rzutować na ocenę działalności tej osoby w kontekście całości zimnowojennej gdy mocarstw.

Michał Piekarski Lekkie wsparcie lotnicze?

Lekkie wsparcie lotnicze? Lekkie wsparcie lotnicze?

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych,...

Siły specjalne od początków swojego istnienia we współczesnej formie zależne były od współpracy z innymi rodzajami wojsk, zwłaszcza wojskami lotniczymi. Oprócz szeregu innych zadań, zwłaszcza transportowych, jednym z istotnych elementów lotniczego wsparcia operacji specjalnych jest wsparcie ogniowe. Jego znaczenie uwidoczniły konflikty asymetryczne.

Michał Piekarski Nowa doktryna w założeniach

Nowa doktryna w założeniach Nowa doktryna w założeniach

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego upubliczniło dokument opatrzony tytułem „Doktryna Komorowskiego”, zawierający założenia dotyczące kierunków polityki prowadzonej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops