Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Tarcza, terroryści i media

Michał Piekarski | 2012-08-07
Amerykańska bateria przeciwlotnicza w Morągu podczas rotacyjnego pobytu w 2010 roku Fot. US Army

Amerykańska bateria przeciwlotnicza w Morągu podczas rotacyjnego pobytu w 2010 roku Fot. US Army

Niedawna wypowiedź Prezydenta RP, dotycząca możliwości budowy „polskiej tarczy antyrakietowej” wywołała serię komentarzy w mediach.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Wypowiedzi polityków mają to do siebie, że często ich celem jest zaistnienie w mediach a nie przekazanie merytorycznej treści, i ta sprawa nie jest wyjątkiem. Jest natomiast interesującym przypadkiem w którym ujawnia się sposób w jaki postrzegane są w Polsce problemy bezpieczeństwa.

Wśród wrzawy medialnej, nie jest nawet jasne, o co dyskutującym chodzi. Niestety, to także nie jest nowość. Słowo „tarcza” używane od kilku lat w kontekście amerykańskich systemów obrony przeciwrakietowej, zgrabnie wkomponowane w ofertę modernizacji systemu obrony przeciwlotniczej czy odmieniane przez wszystkie przypadki w ostatnich dniach, oznaczają bowiem inne rzeczy.

Zobacz także: Terrorysta z Polski?

Amerykański system zwalczania pocisków balistycznych, nie miał bowiem i nie ma nic wspólnego z obroną terytorium Polski. Od końca zimnej wojny prace nad nim dążyły do zapewnienia obrony zarówno terytorium, jak i instalacji i wojsk amerykańskich przed atakiem ze strony „państw zbójeckich” takich jak Iran, Irak (do roku 2003) czy Korea Północna. W toku tych prac stworzono kilka komponentów w tym należący do wojsk lądowych system THAAD , uzupełniany przez zestawy przeciwlotnicze MIM-104 Patriot, morskie pociski SM-3 (zdolne, jak wykazało zestrzelenie satelity w roku 2008 do zwalczania celów kosmicznych), próbowano zbudować samolot uzbrojony w laser, wreszcie zbudowano wyrzutnie przeciwpocisków bazowania lądowego GBI, które umieszczono w silosach w Kalifornii i na Alasce, i których wyrzutnię planowano zbudować także w Polsce, dla zwalczania pocisków wystrzeliwywanych przez Iran. Być może europejska część systemu zostanie zbudowana, w postaci wyrzutni pocisków SM-3 i być może powstanie ona w Polsce, choć korzyści jakie dają pociski umieszczone na okrętach mogą sprawić, że do powstania takiej instalacji nie dojdzie.

Zobacz także: Reformy a bezpieczeństwo

Obrona przeciwlotnicza w Polsce, zarówno w wymiarze obrony wojsk, jak i obiektów, znajduje się w stanie nie do pozazdroszczenia, będąc - zwłaszcza w przypadku dywizjonów rakietowych Sił Powietrznych – cieniem dawnej potęgi, gdy istniał odrębny rodzaj sił zbrojnych – Wojska Obrony Powietrznej Kraju, z własnym lotnictwem myśliwskim, wojskami radiotechnicznymi i licznymi zestawami rakietowymi, skoncentrowanymi wokół Warszawy, Poznania i Górnego Śląska oraz tworzącymi ciągły mur wzdłuż wybrzeża. Stosunkowo silne i nowoczesne były także wojska przeciwlotnicze w siłach lądowych, zwłaszcza gdy mowa o uzbrojeniu rakietowym. Zasadniczym problemem jest jednak to, że w czasach Układu Warszawskiego, potencjalny przeciwnik oraz charakter konfliktu były jednoznacznie określone, a to pozwalało budować siły o określonym kształcie i potencjale.

Obecne środowisko bezpieczeństwa różni się od tych czasów diametralnie. Nawet amerykańskie projekty obrony przeciwrakietowej budzą wątpliwości i kontrowersje, jako dostosowane do konfliktów o charakterze międzypaństwowym, będących repliką zimnej wojny w dużo mniejszej skali. Zagrożenie takim konfliktem w Europie maleje, i w ciągu najbliższych trzech dekad jest oceniane – także w polskiej strategii bezpieczeństwa narodowego – jako minimalne. Za wyjątkowo niskie należy uznać prawdopodobieństwo zaangażowania w taki konflikt sił lądowych w ich tradycyjnej, konwencjonalnej roli. Obecny okres jest zdominowany przez zagrożenia niekonwencjonalne i asymetryczne, podobnie jak najbliższe dekady. To, w połączeniu z ograniczonymi środkami budżetowymi oznacza konieczność dokonywania zdecydowanych i czasem wręcz brutalnych wyborów pomiędzy podtrzymaniem konwencjonalnego potencjału a adaptacją sił zbrojnych do obecnych potrzeb.

Nie ulega wątpliwości, że jakieś systemy przeciwlotnicze są potrzebne. I to jest jedyny problem, który na można odpowiedzieć. Nie można jednak zatrzymać się tylko na tym zagadnieniu, lub co gorsza bezrefleksyjnie uznać, że potrzebna jest „silna” obrona przeciwlotnicza. Siłę mierzy się, porównując własny potencjał do potrzeb, a te są definiowane przez zagrożenia. Nie padły dotąd oficjalne odpowiedzi które mogłyby określić jak w kontekście obecnych zagrożeń określa się rolę sił przeciwlotniczych. Można, powołując się na przykłady EURO 2012, trwającej właśnie Olimpiady oraz osłony Waszyngtonu zestawami OPL na zagrożenie terrorystyczne z powietrza, ale tutaj pojawia się pytanie, czy takie doraźnie użycie tych sił jest adekwatne do możliwych scenariuszy ataku, i być może należałoby sięgnąć po środki mniej tradycyjne, tak jak niedawno do niszczenia bezzałogowych statków powietrznych nowojorska policja (a także RAF na potrzeby ochrony igrzysk) przygotowała śmigłowce policyjne ze strzelcami wyborowymi? Czy może na potrzeby misji zagranicznych (i nie tylko) potrzebne są nie dalekosiężne zestawy rakietowe, ale artyleryjskie, zdolne niszczyć pociski moździerzowe i niekierowane pociski rakietowe?

Zobacz także: Zamach: blisko, coraz bliżej?

Takich pytań można zadawać wiele. Niestety, czasy w których wojna oznaczała starcie wielkich nasyconych ciężkim sprzętem armii wyraźnie mijają. Dzisiejsze zagrożenia to zamachowiec – samobójca w samolocie, rakieta domowej roboty o zasięgu kilkunastu kilometrów, fanatycy atakujący tłumy ludzi w hotelach i na dworcach kolejowych, i cała gama innych, czasem z pozoru egzotycznych zagrożeń. Nie można więc oczekiwać, że konwencjonalne siły zbrojne będą efektywnym narzędziem walki z nimi, ani że ich odstraszą. I każdą obecną dyskusję o bezpieczeństwie państwa trzeba oceniać z tej perspektywy.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.