Jan Plewka przy przejściu granicznym w Medyce Fot. Jan Plewka
Jan Plewka jest instruktorem strzelectwa i właścicielem firmy ochroniarskiej z Opola. Po ataku Rosji na Ukrainę zebrał grupę kilkudziesięciu doświadczonych weteranów z całego świata, tworząc Ukraine Support Group.
Wydział V Antyterrorystyczny ABW, nazywany „Piątkarzami”, świętuje w tym roku 29. rocznicę powstania. Naczelnik Wydziału V przedstawia rozwój „Piątkarzy” na przestrzeni ostatnich 29 lat, a także opowiada...
Wydział V Antyterrorystyczny ABW, nazywany „Piątkarzami”, świętuje w tym roku 29. rocznicę powstania. Naczelnik Wydziału V przedstawia rozwój „Piątkarzy” na przestrzeni ostatnich 29 lat, a także opowiada o zadaniach, które wykonują na co dzień.
Wywiad z Sebastianem Cybulskim, weteranem francuskiej Legii Cudzoziemskiej, a także autorem książek „Spowiedź Legionisty" oraz „Dwie twarze, dwa światy".
Wywiad z Sebastianem Cybulskim, weteranem francuskiej Legii Cudzoziemskiej, a także autorem książek „Spowiedź Legionisty" oraz „Dwie twarze, dwa światy".
Jak zaczęła się Twoja pasja związana ze strzelectwem?
Jestem instruktorem wyszkolenia strzeleckiego z ponad 10-letnim doświadczeniem. Moje strzelectwo zaczęło się od ojca, a jeszcze wcześniej, od dziadka. Pierwsze tematy strzeleckie zaczęły się u dziadka w ogródku, strzelaliśmy wówczas do puszek z wiatrówki Łucznik. Potem były wyjazdy z ojcem na strzelnicę myśliwską i polowania. Tam załapałem bakcyla „do wszystkiego co strzela”. Dziś jestem dumnym posiadaczem ponad 100 egzemplarzy broni palnej różnego rodzaju.
Prowadzisz firmę z branży ochrony, która zabezpiecza ludzi z pierwszych stron gazet. Możesz nam zdradzić, na czym polegają takie działania?
Ja jestem tylko małym trybikiem większego projektu „ochrony”. Jednym z elementów pracy, którą wykonujemy, à propos Festiwalu Polskiej Piosenki, jest dbanie o bezpieczeństwo niektórych gwiazd biorących w nim udział. Najczęściej dbamy o ich spokój i opiekujemy się nimi podczas wizyty w Opolu. Od najprostszych zadań, takich jak wożenie ich po mieście, po te bardziej skomplikowane, jak czuwanie, aby nikt nie zakłócał im pracy.
Jak narodził się pomysł powołania do życia Ukraine Support Group?
Pomysł był impulsem, który do mnie przyszedł po obejrzeniu w telewizji informacji ze zdjęciem zabitej przez Rosjan siedmiolatki. Coś we mnie pękło i kazało mi działać, aby pomóc zarówno humanitarnie, jak i w walce. Wykonałem kilka telefonów i powstała myśl stworzenia grupy USG.
Możesz nam zdradzić, ilu obecnie ochotników liczy grupa i z jakich krajów pochodzą jej członkowie?
Liczebność grupy wciąż się zmienia. Główny trzon tworzą Polacy, to 70% grupy, ale są też: Amerykanie, Kanadyjczycy, Anglicy, Włosi, Niemcy.
Jakie zadania w Ukrainie ma wykonywać Twoja grupa?
Naszym zadaniem jest zbieranie ochotników i pomoc im w dostaniu się do punktu werbunkowego we Lwowie, skąd po ogarnięciu dokumentów i weryfikacji są wciągani na stan wojsk ukraińskich do tzw. Legionów Międzynarodowych.Zadaniami członków grupy jest ewakuacja cywili z niebezpiecznych stref objętych walkami i sama walka z Rosjanami przy obronie ukraińskich miast.
Czy Ukraine Support Group tworzą tylko wojskowi weterani?
Zbieramy ankiety od wielu ludzi, ale głównie zależy nam na ludziach po przeszkoleniu wojskowym. Wojna w Ukrainie to nie call of duty, tu nie ma „siedmiu żyć”. Mamy ankiety osób, które nie mają specjalistycznego przeszkolenia i dla nich też szukamy pracy do pomocy w Ukrainie.
Czy członkowie Twojej grupy są już w Ukrainie? Jeżeli tak, to czy są wśród nich Polacy?
Kilku członków grupy jest już i działa w Ukrainie, wykonując zadania przedstawione przez dowództwo legionów. Część z nich jest w fazie szkolenia, a inni w fazie weryfikacji przez ukraińskie służby.
Jakie Polacy muszą spełnić warunki i jakie zgody urzędowe muszą uzyskać, aby móc wyjechać do Ukrainy?
Tych warunków jest całkiem sporo, a i sam proces dość długi i żmudny. Dlatego część ochotników wyjechała bez odpowiedniej zgody.
Twoim zdaniem zdobycie niezbędnych zezwoleń jest trudne? Czy nasze władze są otwarte na udzielenie takich pozwoleń, czy też robią problemy proceduralne?
Zdobycie zgody wymaga spełnienia wielu wymagań, jest czasochłonne i wymaga wiedzy. Nie jest łatwe do ogarnięcia. Nieoficjalnie dostaliśmy informacje, że władze nie popierają udziału Polaków w konflikcie i starają się nie ułatwiać wyjazdu ochotnikom.
Jacy ludzie są preferowani do grupy? Z jakimi specjalnościami?
Głównymi specjalistami poszukiwanymi do Legionów są byli żołnierze z doświadczeniem bojowym i paramedycy. Osoby znające się na sprzęcie wojskowym i taktyce.
Czy kandydat chcący zasilić szeregi grupy musi otrzymać najpierw zezwolenie na służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej? Czy tego typu formalności są załatwiane po dołączeniu do grupy?
Nie wymagamy formalnej zgody rządu, jak również nie pomagamy w jej otrzymaniu. To sprawa indywidualna, z którą każdy musi sobie poradzić, czy wyjeżdża za zgodą rządu, czy bez. My też nie zajmujemy się procedurą na Ukrainie. To już zadanie służb ukraińskich. My jesteśmy drogowskazem i pomagamy w doposażeniu uczestników wyjazdów oraz organizujemy pomoc humanitarną.
Czy osoby, które chcą dołączyć do Ukraine Support Group, muszą dysponować własnym niezbędnym wyposażeniem ?
Najlepiej, kiedy mają swój sprzęt. Jeżeli chodzi o balistykę ochronną, taką jak hełm i kamizelka czy środki medyczne, to jeśli takich rzeczy nie mają, staramy się je zorganizować lub pomóc w ich organizacji tak, aby każdy miał ze sobą podstawowy sprzęt. Resztę wyposażenia kompletują na miejscu.
Z tego co wiem, zainteresowanie wyjazdem do Ukrainy jest bardzo duże. Jak wygląda proces doboru ludzi do grupy krok po kroku?
Chętnych jest dość sporo. Najpierw jest to kontakt mailowy, potem wypełnienie ankiety. Wybieramy najlepszych i po kontakcie z nimi ustalamy miejsce spotkania i wyjazdu. Kiedy zorganizujemy grupę około 10 osób, organizujemy wyjazd do Lwowa, gdzie jest dopełniana reszta formalności.
Czy macie jakieś szczególne kryteria dobierania ludzi do grupy?
Opieramy się na informacjach od chętnych i ich udokumentowanym doświadczeniu.
Czy ludzie, którzy nie chcą wyjeżdżać na Ukrainę, ale chcą was wesprzeć, mogą to jakoś zrobić?
Jeżeli ktoś nie chce wyjechać, a chce nas wesprzeć, bo tak już się zdarzało, to może wspomóc nas zakupując potrzebny nam sprzęt lub przekazując pieniądze na jego zakup. Pomóc można również poprzez przekazywanie nam pomocy humanitarnej, która trafia do przyjaciół ze Lwowa.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA emerytowanego wiceadmirała Josepha Maguire`a, który swoją funkcję objął 15 sierpnia. Dotychczas był on...
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA emerytowanego wiceadmirała Josepha Maguire`a, który swoją funkcję objął 15 sierpnia. Dotychczas był on szefem Narodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu.
Rozmowa z płk. Grzegorzem Kaliciakiem – uczestnikiem misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, dowódcą obrony City Hall w Karbali w 2004 roku, byłym dowódcą 6. i 14. Brygady Obrony Terytorialnej, obecnie...
Rozmowa z płk. Grzegorzem Kaliciakiem – uczestnikiem misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, dowódcą obrony City Hall w Karbali w 2004 roku, byłym dowódcą 6. i 14. Brygady Obrony Terytorialnej, obecnie prorektorem w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – na temat służby kobiet w Wojsku Polskim oraz jego najnowszej książki „Bez taryfy ulgowej”.
Katarzyna Kozłowska – była operatorką JW GROM. Została zrekrutowana z Policji do Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego pod koniec lat 90. ub. w. W Policji przecierała szlaki, ponieważ trafiła tam z pierwszym...
Katarzyna Kozłowska – była operatorką JW GROM. Została zrekrutowana z Policji do Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego pod koniec lat 90. ub. w. W Policji przecierała szlaki, ponieważ trafiła tam z pierwszym tak dużym wtedy, około stuosobowym naborem kobiecym. Przez pewien czas pracowała m.in. jako specjalista ds. nieletnich.
Rozmowa ze st. insp. Danielem Snopkowskim – koordynatorem Grup Operacyjno-Interwencyjnych z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Wydziału ds. Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa o tym,...
Rozmowa ze st. insp. Danielem Snopkowskim – koordynatorem Grup Operacyjno-Interwencyjnych z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Wydziału ds. Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa o tym, jak wygląda szkolenie funkcjonariuszy GOI SOK i o nieujawnianych nigdzie do tej pory zadaniach i sukcesach tej służby.
Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC...
Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.
O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.
O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady...
O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu,...
W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu, organizowanej cyklicznie od 20 lat przez mjr. rez. Arkadiusza Kupsa – weterana szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?
SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?
Koniec roku to zwykle moment różnego rodzaju podsumowań i analiz. My jednak postanowiliśmy skupić się nie na dwunastu miesiącach A.D. 2017, ale na ostatniej dekadzie, jako że właśnie w tym roku obchodziliśmy...
Koniec roku to zwykle moment różnego rodzaju podsumowań i analiz. My jednak postanowiliśmy skupić się nie na dwunastu miesiącach A.D. 2017, ale na ostatniej dekadzie, jako że właśnie w tym roku obchodziliśmy dziesięciolecie powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych RP. O minione 10 lat, ale również o dalsze kierunki rozwoju naszych sił specjalnych, zapytaliśmy dwóch byłych dowódców, a tym samym współtwórców Wojsk Specjalnych: gen. dyw. Piotra Patalonga, który stał na czele WS w latach...
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych...
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych Beretów, o przygodach na liniach frontu w wojnie wietnamskiej i ucieczce przed śmiercią i o epizodzie berlińskim, a także o udziale w ochronie przywódcy ZSRR Leonida Breżniewa podczas jego wizyty w USA i o objawach zespołu stresu pourazowego. Jest to druga część wywiadu.
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu...
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu II wojny światowej, ucieczce z kraju i okolicznościach, które zaprowadziły go w szeregi spadochroniarzy, a następnie sił specjalnych US Army. Jest to pierwsza część wywiadu.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...
27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.