Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Paramedyk, US DoD, Andrzej Krugler, Internet

Paramedyk, US DoD, Andrzej Krugler, Internet

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch rekomendowanych przez Komitet TCCC (Committee on Tactical Combat Casualty Care).

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski Podążamy za europejskimi i światowymi trendami

Podążamy za europejskimi i światowymi trendami Podążamy za europejskimi i światowymi trendami

Rozmowa z mł. insp. Krzysztofem Jarmuszem, dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi.

Rozmowa z mł. insp. Krzysztofem Jarmuszem, dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi.

Tomasz Łukaszewski Cywil na wojnie

Cywil na wojnie Cywil na wojnie

O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil...

O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil na wojnie”.

Tomasz Łukaszewski Powinniśmy uczyć się od ukraińskich sił specjalnych, jak wygląda współczesny konflikt

Powinniśmy uczyć się od ukraińskich sił specjalnych, jak wygląda współczesny konflikt Powinniśmy uczyć się od ukraińskich sił specjalnych, jak wygląda współczesny konflikt

Na temat przebiegu wojny w Ukrainie, możliwych scenariuszy jej zakończenia oraz roli sił specjalnych podczas tego konfliktu rozmawiamy z ppłk. (rez.) Andrzejem Kruczyńskim – byłym oficerem JW GROM.

Na temat przebiegu wojny w Ukrainie, możliwych scenariuszy jej zakończenia oraz roli sił specjalnych podczas tego konfliktu rozmawiamy z ppłk. (rez.) Andrzejem Kruczyńskim – byłym oficerem JW GROM.

Na zaproszenie Ambasady USA w Polsce oraz polskiego przedstawiciela Tactical Medical Solutions – firmy PARAMEDYK w Warszawie zorganizowano konferencję oraz warsztaty zatytułowane „Medycyna taktyczna w warunkach nieprzyjaznego środowiska”, których głównym prelegentem był Ross Johnson. Przedstawiciel naszej redakcji miał okazję z nim rozmawiać.

Przeczytaj także: Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Reprezentujecie podczas tej wizyty Tactical Medical Solutions – producenta wyposażenia taktycznego i sprzętu medycznego, ale – zdając sobie sprawę, że to wrażliwe pytanie – czy możecie powiedzieć, jak trafiliście do sił specjalnych?

Ross: Jasne, właściwie jak każdy w mojej firmie zaczynałem jako żołnierz piechoty, zwykły „regular”, potem przeszedłem kurs snajperski, kurs Rangera, aż trafiłem do sił specjalnych, gdzie powiedziano mi: „Będziesz uczył się medycyny” i zrobili ze mnie medyka. Służyłem w 3. SFG, odbyłem trzy tury bojowe, po czym przeszedłem do Special Missions Unit w ramach US Army (określenie Delty – przyp. red.). 

Brandon: Również zaczynałem jako żołnierz piechoty, skąd trafiłem do sił specjalnych, w ramach których zostałem wysłany do Arabii Saudyjskiej i Iraku. Moja specjalność to łączność, przy czym byliśmy także przeszkoleni w zakresie medycyny pola walki.

Ross: Jak mówiłem, prawie połowa naszej firmy to byli członkowie sił specjalnych, piloci śmigłowcowi, policjanci i inni ludzie tego pokroju.

Wasz kraj dysponuje dużą liczbą weteranów, którzy stanowią idealne zasoby dla firmy takiej jak TMS. W Polsce ten trend również zaczyna być zauważalny – emeryci i weterani po misjach zaczynają coraz szerzej wypełniać szeregi cywilnych firm. Jeśli chodzi o medyczną część waszego przedsięwzięcia – czy oprócz zwykłego szkolenia w tym zakresie ukończyliście też jakieś specjalne, dodatkowe kursy?

Ross: Standardowy kurs medyczny w siłach specjalnych, trochę certyfikatów, cywilnych szkoleń – nic niesamowitego: medycyna to medycyna.

Pytam, bo zajmujecie się tworzeniem produktów medycznych. Może jest jakaś specjalna wiedza, którą zdobyliście, służąc w „zielonej armii” lub jednostkach specjalnych?

[śmiech]

Więc to po prostu wasze pomysły, wasze doświadczenia? A kurs o którym wspominałeś, to 18D (eighteen – delta)?

Ross: Tak, dokładnie.

Jak wyglądał wasz trening medyczny – czy był to np. rutynowo dzień w tygodniu, kiedy jako medyk skupiałeś się na TCCC/TC3 (Tactical Combat Casualty Care)?

Ross: Cykl treningowy nie był stały, ale do każdego szkolenia włączano element medyczny, bo zawsze przygotowywaliśmy się na najgorszy z możliwych scenariuszy. Bardzo istotny był „cross-training” – wyszkolenie każdego z żołnierzy w zakresie udzielania pomocy kolegom. Za moich czasów, a było to dość dawno temu, nie mówiło się jeszcze o TC3 jako elemencie szkolenia. Coś takiego funkcjonowało, lecz nie było to usystematyzowane. To wszystko już robiliśmy – zakładaliśmy stazy, tamowaliśmy krwotoki, to był po prostu sposób, w jaki nas uczono, w przeciwieństwie do regularnej armii.

Trochę zbaczając z tematu: czy w tym momencie ratownictwo taktyczne stanowi element szkolenia „regularsów” US Army?

Ross: Nie, niestety nadal nie. Uczą ich na szkoleniu podstawowym zakładania staz i podobnych rzeczy, ale nie jest to pełny kurs poziomu TC3. Nadal mają coś w rodzaju Combat Life Saver – przy czym niektóre jednostki wysyłają ludzi na kursy TC3. Myślę, że nie zostało to jeszcze w pełni zorganizowane, ale bez wątpienia dokonał się w tej sferze duży postęp.

W kontekście oczywistego trendu do odchudzania sprzętu – co myślicie o wymiarach i masie SOF®TT i CAT? Naprawdę podoba mi się nowy SOF®TT-W (SOF® Tactical Tourniquet-Wide), ale jest sporo większy i cięższy od CAT-a (Combat Application Tourniquet). Czyli waszym zdaniem forma jest tu mniej istotna od funkcji?

Ross: Tak, przede wszystkim staza to sprzęt ratujący życie. Jeśli produkt tego rodzaju nie może działać w ten sposób, to jest bezużyteczny. Zmniejszając masę za bardzo dochodzisz do punktu, kiedy produkt może już nie spełnić podstawowej funkcji. SOF®TT-W jest 25% lżejszy od starszej stazy i choć oczywiście jest cięższy od CAT-a... Ale czy wolałbyś nosić broń, która waży 1 kg i jest niezawodna w 100%, czy taką, która waży 0,5 kg i według najnowszych raportów ma awarię w 10% przypadków użycia? W jednym z przypadków na 10 ta broń przecież nie wystrzeli.

Pytanie techniczne numer 2: z punktu widzenia twojego doświadczenia, jaką liczbę staz powinno się przenosić wraz ze swoim indywidualnym sprzętem?

Ross: Myślę, że dwie to już sporo. Jeśli masz stazę, która działa – to w większości jedna wystarcza. Powodem, dla którego w USA nosimy dwie stazy, był… nie chcę brzmieć, jakbym znowu wypowiadał się źle na temat jakiegoś produktu, ale to fakt – problem, że staza którą dysponowali, nie dawała sobie rady z ranami uda. Rozwiązaniem było połączenie (lub użycie) dwóch opasek, co jednak nie jest chyba idealnym wyjściem. Przy wyborze sprzętu musisz też patrzeć na środowisko, w którym zamierzasz działać. Jeśli np. zagrożenie IED jest duże, to urazy mogą być poważniejsze i rozleglejsze, niż jeśli obawiasz się głównie rany od noża lub broni palnej.

Co myślicie o rodzajach apteczek i miejscu ich przenoszenia?

Ross: Tak naprawdę, to po prostu powinna być łatwo zauważalna oraz łatwo dostępna – i nie tylko dla ciebie. Apteczki zrywane są wygodne, ale trzeba pamiętać o tym, że jeśli udzielam pomocy – to prawdopodobnie nie jestem w bezpiecznym miejscu. Jeśli coś się stanie, nie będziesz troszczył się o oderwaną apteczkę, tylko złapiesz za broń, odpowiesz ogniem i pewnie zmienisz pozycję. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko, że stracisz możliwość udzielenia potem pomocy, gdyż utracisz dużą część sprzętu medycznego. Duże znaczenie mają tu osobiste preferencje – ja wolałbym mieć apteczkę zamocowaną na stałe do mojego wyposażenia. Natomiast znaczenie ma dla mnie dostępność stazy. Bo jeśli zakładam opatrunek, to znaczy, że mam na to czas, a w przypadku stazy liczą się sekundy.

Co myślicie o nowoczesnych apteczkach spopularyzowanych przez SEAL-sów? Noszonych na plecach, z otwarciem linką jak wypięcie czaszy spadochronu oraz dużego, zalaminowanego pakietu noszonego pod płytą?

Ross: Jestem przeciwko zestawom, których nie można wyciągnąć jako jednego środka. Logistycznie to duży koszt, w momencie, kiedy wyjmę jedną rzecz, wszystko pozostałe, co niepotrzebne, jest tylko kupą niepotrzebnych śmieci.

Pytanie o stronę taktyczną. Ludzie szkolą się w udzielaniu pomocy, ale sytuacja bojowa zazwyczaj wiąże się z koniecznością podejmowania także innych decyzji – chociażby w związku z tym, że niemożliwe jest dalsze przemieszczenie się z rannym. Czy nie uważacie, że tego rodzaju perspektywy brakuje w prowadzonych dzisiaj szkoleniach TC3? Widzicie jakiś złoty standard postępowania?

Ross: Jak postępujesz z rannym kolegą w sytuacji pod ogniem? Obawiam się, że nie jestem człowiekiem, który odpowie na to pytanie. Nie ma standardu, procedury – czy dla pojedynczej osoby, czy w SOP jednostki. W Credo Rangera są słowa „nigdy nie pozostawię kolegi rangera, aby wpadł w ręce wroga”. To osobista decyzja – jeśli jesteś w miejscu, gdzie pozostając z rannym kumplem możesz zginąć, to decydujesz: czy chcesz żyć ze świadomością, że podjąłeś decyzję o pozostawieniu go, czy ryzykujesz.

Czy możesz opowiedzieć coś więcej o opatrunku OLAES?

Ross: W sumie to pomysł na sam opatrunek powstał jako próba połączenia wszystkich tych rzeczy, które próbujesz wykorzystać przy opatrywaniu rany. Kiedy udzielasz pomocy we wrogim środowisku, chcesz zminimalizować swoją ekspozycję. Wiedziałem, że za pomocą gazy i bandaża mogę zrobić wiele dla pacjenta w traumie, więc jeśli połączę te dwie rzeczy, to otrzymam coś bardzo uniwersalnego. Potem dodaliśmy to, co poprawiło użyteczność produktu, eliminując zbędne działania w trakcie jego stosowania.

Skąd sama nazwa?

Ross: Tony Olaes był moim młodszym medykiem – został zabity podczas mojej ostatniej tury w Afganistanie. Stwierdziłem więc, że nie ma lepszego sposobu, żeby oddać hołd innemu medykowi, przyjacielowi, niż nazwać jego imieniem coś, co służy do ratowania życia.

Wiem, że to trudne pytanie, ale traktując to ściśle jako kwestię techniczną: jakie poprawki chcieliście wprowadzić do opatrunków osobistych, które funkcjonowały już na rynku?

Ross: [śmiech] Nie będziemy mówić źle o konkurencyjnych produktach. Kiedy tworzyliśmy nasz opatrunek, opatrunki takie jak izraelski nie były standardowo wydawane. W jednostce mieliśmy dwie lub trzy sztuki i nigdy ich nie otwieraliśmy z nastawieniem, że „zostawię to na coś specjalnego”. Mieliśmy opatrunek polowy na wytrzewienia z czasów Wietnamu – poszliśmy praktycznie na wojnę z całym sprzętem, jaki mieliśmy z lat 60. Nie brałem nawet tego pod uwagę jako punktu odniesienia do tworzenia czegoś nowego przy opracowywaniu OLAESA. Nie chodziło mi tylko o nowe opakowanie. Moim zmartwieniem było zatrzymanie krwotoku najszybciej jak to możliwe – do tego potrzebowałem takiej, a nie innej ilości gazy, odpowiedniego elementu dociskającego i bandaża.

W ten sam sposób podchodziliście do opracowywania pierwszej wersji  stazy – SOFTT?

Ross: Bardzo podobnie. Przed moją pierwszą misją poszedłem do supermarketu budowlanego i kupiłem kawałki drewna, coś w rodzaju kija. Pociąłem, następnie poszedłem na śmietnik i znalazłem tyle plastikowych zabezpieczeń od korków napoju Gatorade, ile mogłem. Po przewleczeniu bandaża i przełożeniu kijka przez plastikowe kółko otrzymywałem opaskę uciskową. To nie był mój pomysł – zostałem tego nauczony. Wiedziałem, że pojadę na pustynię, gdzie nie będzie drzew i na miejscu na pewno tego nie zaimprowizuję. Pewnej nocy siedziałem, patrząc na tę improwizowaną stazę i taśmy od plecaka… i jakoś tak wyszło, że narysowałem coś, co w tej chwili jest gotowym produktem. Po powrocie z mojej pierwszej „wycieczki” zacząłem je robić w garażu – ciąłem, zszywałem i dawałem znajomym. Tak zaczęła się cała historia firmy.

Niezła historia. Moje następne pytanie miało dotyczyć tego, jak wpadliście na założenie firmy.

Ross: Rozpoczynanie biznesu nigdy nie było moim celem. Miałem po prostu tak wielu rannych i zabitych kolegów, że potrzebowałem czegoś, co będzie działać szybciej i lepiej – nie wymagając ode mnie takiej ilości improwizacji. Nie chodziło o zgarnięcie kupy forsy, raczej o próbę zaradzenia problemowi, z którym będę się musiał zmierzyć za kolejne sześć miesięcy podczas następnej misji. Potrzebowałem rozwiązania mojego problemu, ale również problemu moich kolegów. Zacząłem więc rozdawać produkt ludziom. Po jakimś czasie inni zwracali się do mnie z prośbą o sprzedaż. 

Jak w tej chwili wygląda zapotrzebowanie (także jego zrozumienie) na tego rodzaju produkty w USA?

Ross: To się zmienia. Zamach bombowy w Bostonie był nieszczęśliwym wydarzeniem, ale zmusił ludzi do zauważenia potrzeby użycia naszego produktu w środowiskach innych niż tylko bojowe. Walka może pojawić się wszędzie. Rynek cywilny jest duży. Natomiast ciągle walczymy z przesądami na temat tego, co może stać się z kończyną z założoną stazą. Myślę, że z czasem ludzie będą poszerzać swoją wiedzę, co spowoduje cywilną akceptację produktów stworzonych dla TC3. 

Jakie są plany firmy? Co dzieje się teraz z Tactical Medical Solutions?

Ross: Firma wciąż rośnie, ciągle zatrudniamy ludzi, kończymy nową siedzibę w Karolinie Południowej. Na początku wszyscy  byliśmy „strzelcami”, a później zaczęliśmy pomagać ludziom – stąd w naszej nowej siedzibie jest sporo strzelnic, broni itd. To taki plac zabaw dla dorosłych. Kończymy formować mocną grupę ludzi wokół tego przedsięwzięcia.

Co myślicie o rynku w Polsce? SOF®TT-W jest jedną ze opasek wchodzących w skład Indywidualnego Pakietu Medycznego Polskiej armii.

Ross: Widzimy Polskę jako poważny rynek, ma jedną z najsilniejszych ekonomii w regionie i jedną z najstabilniejszych na świecie. Ostatnie wydarzenia z Rosją w tle sprawiają, że wasze potrzeby, niestety, wzrastają. To armia, która zmodernizowała się tak szybko w przeciągu ostatnich kilku lat, że jest to dla nas wyjątkowo imponujące. Nawet gdy sam służyłem, pracując z polskimi żołnierzami – patrząc, jak wykonują swoją część misji, było to imponujące. Myślę, że jest w Polakach coś takiego – jesteście silni, prężni, nie patyczkujecie się.

Ostatnie pytanie: czyli w trakcie twojej kariery miałeś okazję współpracować z Polakami?

Ross: Hmm… no tak, były pewne okazje do pracy i treningu, ale nie mogę o tym rozmawiać...

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. bryg. Marian Sowiński

Gen. bryg. Marian Sowiński

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. dyw. Roman Polko

Gen. dyw. Roman Polko

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Pułkownik Jerzy Gut

Pułkownik Jerzy Gut

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Dariusz Zawadka

Pułkownik Dariusz Zawadka

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Redakcja Generał brygady Piotr Patalong

Generał brygady Piotr Patalong

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Zdzisław Żurawski

Pułkownik Zdzisław Żurawski

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Generał dywizji Edward Gruszka

Generał dywizji Edward Gruszka

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Redakcja Generał broni Włodzimierz Potasiński

Generał broni Włodzimierz Potasiński

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Redakcja Pułkownik Piotr Gąstał

Pułkownik Piotr Gąstał

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).

Michał Piekarski Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Michał Piekarski Wywiad z Marcinem Kosskiem

Wywiad z Marcinem Kosskiem

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Sebastian Miernik Podpułkownik Leszek Drewniak

Podpułkownik Leszek Drewniak

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem)...

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem) uzyskał w karate mistrzowski stopień 1 dan. Do końca swojego życia udało mu się osiągnąć stopień mistrzowski 5 dan. Był wychowawcą kilku tysięcy karateków w Polsce, organizatorem wielu sekcji karate w Warszawie, trener kadry narodowej seniorów shotokan/WUKO.

Ireneusz Chloupek, Andrzej Krugler Chris Kyle w Polsce

Chris Kyle w Polsce Chris Kyle w Polsce

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.

Andrzej Krugler, Ireneusz Chloupek GROM od środka

GROM od środka GROM od środka

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza)...

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza) pozycjach na jej temat, wreszcie ukazały się wspomnienia operatora naszej czołowej jednostki specjalnej, uczestnika operacji w Iraku i Afganistanie - Andrzeja K. „Kisiela”. Jak sam pisze, powodem napisania książki „Trzynaście moich lat w JW GROM” była: „chęć pokazania tego, co robimy nie z punktu...

Michał Piekarski Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych...

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych jednostek DWS w Polsce i wykonuje zadania o szczególnym i odmiennym od pozostałych pododdziałów charakterze. Na krótko przed zdaniem obowiązków Dowódcy JW „Nil”, pułkownik Mariusz Skulimowski opisuje SPECIAL OPS zadania i specyfikę jednostki, którą dowodził w latach 2009–2013.

Redakcja Nocny marsz śladami generała Nila

Nocny marsz śladami generała Nila Nocny marsz śladami generała Nila

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali...

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali ją komandosi z Jednostki Wojskowej NIL dla uczczenia pamięci swojego patrona, twórcy i pierwszego dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

Błażej Bierczyński "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

"Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu...

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu udzielił czytelnikowi Specjal Ops - Błażejowi Bierczyńskiemu.

Błażej Bierczyński IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń.

Błażej Bierczyński Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym" Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń. Zarówno w Karbali, jak i w „Karbali” Krzysztofa Łukaszewicza, kluczową rolę odegrał ppłk Grzegorz Kaliciak – dowódca obrony ratusza i konsultant filmowy. To także autor książki „Karbala. Raport z obrony City Hall”, który w drugiej części wywiadu opowiada o znaczeniu misji...

Błażej Bierczyński Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów.

Błażej Bierczyński Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów. Dopiero szersze spojrzenie, zgłębianie tematu pozwala dostrzec to, co naprawdę istotne i zrozumieć, np. świat żołnierzy polskich sił specjalnych. Między innymi o nim, w jednym z rozdziałów swojej książki „Świat...

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych? Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jaki statyw niezawiedzie?

Jaki statyw niezawiedzie? Jaki statyw niezawiedzie?

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.