Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czarno-Czerwoni wchodzą z pomocą jak breacherzy

W publikacji o spontanicznej akcji środowisk komandosów z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i jednostek antyterrorystyczych, a także instytucji państwowych na rzecz ratowania życia ich kolegi dotkniętego chorobą nowotworową. Zdjęcie: archiwum st. asp. Jacka „Górala” Kurzei
 

W publikacji o spontanicznej akcji środowisk komandosów z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji i jednostek antyterrorystyczych, a także instytucji państwowych na rzecz ratowania życia ich kolegi dotkniętego chorobą nowotworową. Zdjęcie: archiwum st. asp. Jacka „Górala” Kurzei


 

Żadne szkolenie nie jest w stanie przygotować antyterrorysty na to, co zastanie na miejscu realizacji zadania. Nawet najlepiej i najbardziej wszechstronnie przeszkolony „czarny” może zetknąć się z sytuacją, której nie przewidziały treningowe scenariusze. Dalszy rozwój tej sytuacji – to, czy powstrzyma zagrożenie, zależy w ogromnym stopniu od reakcji jego i pozostałych funkcjonariuszy. Podobnie jest z nowotworami, które dotykają nawet najsilniejszych ludzi – w tym policjantów,jak np. st. asp. Jacka Kurzeję z Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. „Góral” zareagował prawidłowo – nie spanikował, nie wycofał się, walczy dalej. Walczą też jego koledzy z jednostki, którzy zorganizowali zbiórkę funduszy na jego leczenie, a wkrótce założą Stowarzyszenie „Czarno-Czerwoni”, o czym opowiedział nam „Mieszko” – również policjant z BOA KGP, przyjaciel i towarzysz broni Jacka.

No training can prepare an anti-terrorist for what he might face on duty. Even the best and most well-trained AT might encounter a situation that was not predicted in the training scenarios. What happens next - whether he would stop the danger or not, depends on the reactions of his and his fellow ATs. A similar thing concerns the cancer that even the strongest men have to cope with, including police officers, such as Jacek Kurzeja from the Bureau of Anti-Terrorist Operations of the National Police Headquarters (BOA KGP). "Goral" reacted in the proper way - he did not panic, did not withdraw, but keeps on fighting. And so do fight his friends from the unit that organized fundraising to collect money for his treatment and soon will establish the "Black-And-Red" Association - the idea was presented to us during an interview by "Mieszko" - also a police officer from BOA KGP, a friend and a brother-in-arms of Jacek.

Zdjęcia: archiwum st. asp. Jacka „Górala”
Kurzei

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski Podążamy za europejskimi i światowymi trendami

Podążamy za europejskimi i światowymi trendami Podążamy za europejskimi i światowymi trendami

Rozmowa z mł. insp. Krzysztofem Jarmuszem, dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi.

Rozmowa z mł. insp. Krzysztofem Jarmuszem, dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Łodzi.

Tomasz Łukaszewski Cywil na wojnie

Cywil na wojnie Cywil na wojnie

O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil...

O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil na wojnie”.

Tomasz Łukaszewski Powinniśmy uczyć się od ukraińskich sił specjalnych, jak wygląda współczesny konflikt

Powinniśmy uczyć się od ukraińskich sił specjalnych, jak wygląda współczesny konflikt Powinniśmy uczyć się od ukraińskich sił specjalnych, jak wygląda współczesny konflikt

Na temat przebiegu wojny w Ukrainie, możliwych scenariuszy jej zakończenia oraz roli sił specjalnych podczas tego konfliktu rozmawiamy z ppłk. (rez.) Andrzejem Kruczyńskim – byłym oficerem JW GROM.

Na temat przebiegu wojny w Ukrainie, możliwych scenariuszy jej zakończenia oraz roli sił specjalnych podczas tego konfliktu rozmawiamy z ppłk. (rez.) Andrzejem Kruczyńskim – byłym oficerem JW GROM.

„Mieszka” łapiemy w drodze na pocztę – wysyła przedmioty z aukcji dla „Górala”, które już zostały sprzedane. Z Jackiem Kurzeją znają się od 10 lat – odkąd „Mieszko” dołączył do BOA i trafił na kurs podstawowy. To właśnie tam zetknął się ze starszym aspirantem. Wspomina, że uderzyła go serdeczność i otwartość nowego starszego kolegi, który – jak się okazało, jest tym typem człowieka, który pierwszy wyciąga do ciebie rękę. To właśnie on wspomógł radą przyszłego „breachera” BOA, przekazał wskazówki, które – wdrożone w życie przez „Mieszka”, pomogły mu kontynuować pracę w centralnej jednostce antyterrorystycznej polskiej Policji, a także rozwijać się w sporcie. Sporo razem przepracowali na tzw. „drzwiach”. Jacek był i jest pewniakiem – w pracy i w życiu.

Karierę w policji st. asp. Jacek Kurzeja zaczynał w komendzie na Pradze Północ. Pasjonat skoków spadochronowych (w młodości był żołnierzem 6. Brygady Powietrznodesantowej) czuł, że to nie jest miejsce dla niego. Szukał czegoś więcej.

Wkrótce przeszedł do Wydziału Realizacyjnego KSP, a w 2007 roku wstąpił do BOA i został operatorem w pierwszym wydziale bojowym z talentem do bycia „breacherem”.

W 2013 wyjechał na dziewięciomiesięczną misję w Kosowie, gdzie służył w siłach specjalnych policji.

Trzy lata później został przeniesiony z Wydziału Bojowego do Wydziału Szkolno-Bojowego, w którym pracę przerwała wiadomość o nowotworze kości i żołądka. Ale „Góral” nie poddał się chorobie, a leczeniu przy ogromnym wsparciu kolegów, w tym „Mieszka”.

W pewnym momencie dla obu „breacherów” stało się jednak jasne, że bazując tylko na NFZ, nie zdziałają wiele. Dlatego „Mieszko” zorganizował zbiórkę na leczenie w klinice dr Bożeny Kilarski w Niemczech – pułap ustalono na 120 000 zł.

Zbiórka zaistniała najpierw w świadomości mundurowych, ale po medialnym nagłośnieniu akcji kwoty zaczęły wpływać błyskawicznie z całej Polski. Zorganizowano aukcję cennych przedmiotów, wkrótce przebijając ustalony pułap.

Metody niemieckiej kliniki sprawdziły się w przypadku zmagającej się z nowotworem żołądka policjantki – Kingi Szwedy. Zarówno funkcjonariuszka z Tucholi, jak i jej mąż – strażak Mikołaj, bardzo pomogli merytorycznie.

Akcję wsparły różne fundacje i firmy, m.in. Fundacja LotosFabryka Broni „Łucznik”, ale również pracodawcy – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komenda Główna Policji, a także zwykli ludzie, którzy przekazanymi złotówkami okazywali szacunek choremu policjantowi, dziękując mu tym samym za jego służbę.

Jak mówi „Mieszko”, było to zaskakujące i wzruszające zarazem, gdyż na co dzień policjanci zwykle nie doświadczają takich gestów.

Ogromnym wsparciem wykazali się emerytowani funkcjonariusze BOA, którzy jako pierwsi zorganizowali własną zrzutkę i wydali „koleżeński rozkaz” rozpoczęcia procesu leczenia w Niemczech.

Sukces dał ogromnie pozytywnego „kopa”. Udało się zebrać ponad 200 000 zł i każda złotówka z tej kwoty ma ogromne znaczenie, jako że jedna sesja w klinice w Niemczech to koszt około 30 000 zł. Takich sesji czeka Jacka kilka, a wydatki związane są z dalszą rehabilitacją (m.in. ortopedyczną – z uwagi na zaniedbany podczas leczenia w Polsce kręgosłup), lekami, które „Góral” będzie musiał przyjmować prawdopodobnie do końca życia.

Trzeba też pamiętać, że nowotwór, jak i konieczna terapia, zmienia życie nie tylko chorego, ale i jego rodziny – wszyscy bliscy zostali postawieni w stan gotowości, choćby z uwagi na skomplikowaną logistykę, transport do lekarzy. I tu na wysokości zadania stanęli koledzy z jednostki, którzy w czasie wolnym od służby, prywatnymi samochodami przewozili go tam, gdzie potrzebował się dostać, by zdjąć chociaż część spraw z barków żony Jacka i samego chorego. On zaś psychicznie jest niczym skała, nie do ruszenia – jego myśli są skoncentrowane na walce. Nie poddaje się ani na chwilę, tak jest skonstruowany – będzie jechał do odcięcia.

Wkrótce pomoc dla niego będzie realizowana w ramach powstającego Stowarzyszenia „Czarno-Czerwoni”. Pomysł jego założenia pojawiał się w wielu rozmowach. Mówili o nim nie tylko obecni, ale również emerytowani funkcjonariusze jednostki – ludzie zżyci z kolegami, atmosferą – policjanci z ogromnym doświadczeniem – „kopalnie” wiedzy, umiejętności i talentów.

Dlaczego „Czarno-Czerwoni”?

„Czarno”, bo antyterroryści od zawsze nazywani byli „czarnymi”, tudzież „kominiarzami”.

Czerwień to zaś element patriotyczny z polskiej flagi – tym samym czerń w tym kontekście to tarcza, która broni wolnego społeczeństwa i pokoju (symbolizowanego przez biel) przed terrorem.

Czerwony nawiązuje także do tradycji krwiodawstwa. Wielu mundurowych, w tym antyterroryści, jak „Góral” czy „Mieszko”, to honorowi dawcy krwi, współpracujący z Klubem HDK Legion z Robertem Kowalewskim na czele.

Ale czerwień symbolizuje także krew, a więc życie, to uratowane, jak i krew przelaną podczas służby. Tym samym, zgodnie ze słynnym cytatem z „Henryka V” Williama Szekspira, czerwień to również symbol braterstwa krwi i broni między żołnierzami czy funkcjonariuszami. Rodzi się ono już na etapie kursu podstawowego, który muszą przejść kandydaci na antyterrorystów po wstępnych testach fizycznych i psychologicznych. To tam, pod okiem doświadczonych pasjonatów Wydziału Szkolno-Bojowego, powstają więzy między policjantami, które przekładają się potem na skuteczność i zaufanie w boju.

Stowarzyszenie „Czarno-Czerwoni” będzie pomagało operatorom policyjnych jednostek specjalnych i policyjnym pirotechnikom, którzy stanowią integralną część działań antyterrorystycznych. Jak mówi „Mieszko”, w zależności od dostępnych funduszy, będzie też otwarte na pomoc dla zwykłych policjantów, żołnierzy, w tym specjalsów. Pomocą obejmie rodziny poszkodowanych funkcjonariuszy, które potrzebują wsparcia nie tylko w chorobie, ale i w przypadku śmierci.

„Mieszko” zapowiada, że będą pomagali także przy kosztownych operacjach i rehabilitacjach.

Trzeba  zaznaczyć, że funkcjonariusz takiej formacji jak BOA KGP czy SPAP, stawia czoło bardzo wyczerpującej fizycznie pracy. Oczywiście, antyterroryści są do niej przygotowani – jak „Mieszko”, kochają sport i uprawiają go na co dzień – obok wysokiej inteligencji, sprawność, szybkość, wytrzymałość siłowa to zdecydowanie podstawa ich wartości bojowej, a więc i bezpieczeństwa wewnętrznego Polski.

Jednak utrzymanie tej sprawności na wysokim poziomie przez 25 lat jest niemożliwe: obciążenia stawów czy kręgosłupa dają się we znaki i kończą kontuzjami i trwałymi urazami, na które jedynym ratunkiem są operacje – często bardzo drogie.

Niestety, obecnie funkcjonariusze SPAP i BOA nie są objęci żadnym programem medycznym, który dawałby im bezpieczeństwo w tej materii. Dlatego jak mówi „Mieszko”, niezależnie od anioła stróża polskich antyterrorystów „na górze”, „Czarno-Czerwoni” będą ziemskimi aniołami stróżami.

Obecnie trwają intensywne prace nad Stowarzyszeniem. „Mieszkowi”, „Sznurkowi” (także z BOA KGP, który był inicjatorem rozpoczęcia prac nad organizacją), jak i pozostałym pięciu „ojcom założycielom” (w tym jednemu emerytowanemu antyterroryście) zależy na tym, aby wszystko dopracować pod kątem wymagań formalnych. Pomaga im przyjaciel z Centralnego Biura Śledczego Policji o prawniczym wykształceniu, a mama jednego z kolegów „Sznurka” służy radą w pisaniu statutu stowarzyszenia.

W rozpropagowaniu Stowarzyszenia w mediach pomogą przyjaciele z M-Events i Polish Special Photos, którzy wsparli komunikacyjnie akcję dla „Górala”.

Jedną z form finansowania będą stanowiły organizowane przez „Mieszka” i Łukasza ze SPAP Warszawa zawody sportowe „Ogień na ogień”, które „przejdą” pod Stowarzyszenie. Wszyscy chętni do startu mogą szykować się na czerwiec 2018 r.

A skoro mowa o zawodach, warto wspomnieć, iż 19 sierpnia 2017 r. mundurowi zmierzyli się ze sobą podczas pikniku strzeleckiego – dochód z imprezy przekazano również na leczenie „Górala”.

W akcję zaangażował się Dyrektor OSiR-u w Grodzisku Mazowieckim – Mariusz Smysło, który regularnie organizuje koncerty czy turnieje charytatywne i razem z zaprzyjaźnionymi policjantami z Grodziska Mazowieckiego: „Komarem”, „Norbertem” i „Markiem” zaproponował „Mieszkowi” mikołajkowy turniej piłki nożnej na początku grudnia – również z myślą o Jacku Kurzei.

„Mieszko” ma nadzieję, że we wrześniu 2017 r. będą mogli zaprezentować pierwsze efekty pracy – choćby na odbywających się wówczas targach MSPO w Kielcach. Wystąpią też z podaniem do MSWiA o honorowy patronat, a z Komendą Główną Policji chcieliby podpisać porozumienie o stałej współpracy – podobnie jak z IPA Polska (International Police Association), które również wsparło zbiórkę dla Jacka (szczególne podziękowania należą się tutaj Prezesowi Stołecznej Grupy Wojewódzkiej – Andrzejowi Kropiwcowi), czy równie gotową do pomocy Fundacją SPRZYMIERZENI z GROM, której przewodniczy Grzegorz Wydrowski.

Niebawem powstanie strona organizacji, a zaraz za nią profil „Czarno-Czerwonych” w serwisie Facebook jako główne medium kontaktowe.

„Mieszko”i jego koledzy są pełni zapału – przy okazji akcji dla Jacka zobaczyli, jaką mają razem moc jako SPAP-y czy BOA. „Sznurek”, „Bartek”, „Krasy”, „Bodzio”, „Sosna” oraz „Elbas”, „Kolba”, „Plutek”, „Baca” (czterej weterani jednostki) to ksywki tylko niektórych z policjantów, którzy misję ratowania życia z gruntu zawodowego przenieśli na prywatny, aktywnie włączając się w zbiórkę.

Stowarzyszenie powstanie także dzięki Hubertowi Kowalikowi – instruktorowi strzelectwa z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a „Dudi” ze SPAP-u Opole nie tylko zaangażował do pomocy jednego ze znanych mu lekarzy (dr. Gerarda o niestandardowym podejściu do pacjenta) – dzięki niemu o akcji dowiedzieli się szybko komandosi z Lublińca, którzy ochoczo wsparli projekt.

Jak mówi „Mieszko”, sami „Czarno-Czerwoni” nie mieliby tak dużych szans, siły przebicia, wyważenia tych „ciężkich życiowych drzwi”, gdyby nie ludzie dobrej woli i braterstwo krwi oraz broni.

„Czarno-Czerwoni” wiedzą, że nie zbawią całego świata, ale jego cząstkę – owszem. Walkę Jacka porównują do realizacji, podczas której antyterrorysta jest świadom tego, że stoi twarzą w twarz z zagrożeniem, z którym będzie musiał się zmierzyć, ale jednocześnie wie, że ma za sobą swoich braci, którzy staną za nim murem i nie pozwolą mu zrobić krzywdy. Jacek jest tym antyterrorystą, za którym stanęło, stoi i nadal będzie stało wielu ludzi – nie tylko „czarnych” i nie tylko „policjantów” – dlatego jest tak silny psychicznie. On też by stanął za innymi. I dlatego m.in. wygra!

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. bryg. Marian Sowiński

Gen. bryg. Marian Sowiński

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. dyw. Roman Polko

Gen. dyw. Roman Polko

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Pułkownik Jerzy Gut

Pułkownik Jerzy Gut

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Dariusz Zawadka

Pułkownik Dariusz Zawadka

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Redakcja Generał brygady Piotr Patalong

Generał brygady Piotr Patalong

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Zdzisław Żurawski

Pułkownik Zdzisław Żurawski

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Generał dywizji Edward Gruszka

Generał dywizji Edward Gruszka

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Redakcja Generał broni Włodzimierz Potasiński

Generał broni Włodzimierz Potasiński

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Redakcja Pułkownik Piotr Gąstał

Pułkownik Piotr Gąstał

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).

Michał Piekarski Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Michał Piekarski Wywiad z Marcinem Kosskiem

Wywiad z Marcinem Kosskiem

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Sebastian Miernik Podpułkownik Leszek Drewniak

Podpułkownik Leszek Drewniak

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem)...

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem) uzyskał w karate mistrzowski stopień 1 dan. Do końca swojego życia udało mu się osiągnąć stopień mistrzowski 5 dan. Był wychowawcą kilku tysięcy karateków w Polsce, organizatorem wielu sekcji karate w Warszawie, trener kadry narodowej seniorów shotokan/WUKO.

Ireneusz Chloupek, Andrzej Krugler Chris Kyle w Polsce

Chris Kyle w Polsce Chris Kyle w Polsce

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.

Andrzej Krugler, Ireneusz Chloupek GROM od środka

GROM od środka GROM od środka

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza)...

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza) pozycjach na jej temat, wreszcie ukazały się wspomnienia operatora naszej czołowej jednostki specjalnej, uczestnika operacji w Iraku i Afganistanie - Andrzeja K. „Kisiela”. Jak sam pisze, powodem napisania książki „Trzynaście moich lat w JW GROM” była: „chęć pokazania tego, co robimy nie z punktu...

Michał Piekarski Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych...

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych jednostek DWS w Polsce i wykonuje zadania o szczególnym i odmiennym od pozostałych pododdziałów charakterze. Na krótko przed zdaniem obowiązków Dowódcy JW „Nil”, pułkownik Mariusz Skulimowski opisuje SPECIAL OPS zadania i specyfikę jednostki, którą dowodził w latach 2009–2013.

Redakcja Nocny marsz śladami generała Nila

Nocny marsz śladami generała Nila Nocny marsz śladami generała Nila

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali...

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali ją komandosi z Jednostki Wojskowej NIL dla uczczenia pamięci swojego patrona, twórcy i pierwszego dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

Marcin Kruk Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego...

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch...

Błażej Bierczyński "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

"Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu...

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu udzielił czytelnikowi Specjal Ops - Błażejowi Bierczyńskiemu.

Błażej Bierczyński IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń.

Błażej Bierczyński Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym" Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń. Zarówno w Karbali, jak i w „Karbali” Krzysztofa Łukaszewicza, kluczową rolę odegrał ppłk Grzegorz Kaliciak – dowódca obrony ratusza i konsultant filmowy. To także autor książki „Karbala. Raport z obrony City Hall”, który w drugiej części wywiadu opowiada o znaczeniu misji...

Błażej Bierczyński Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów.

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.