Współpraca gospodarcza, w tym zakupu surowców energetycznych, takich jak ropa, gaz i często pomijany węgiel kamienny, wbrew oficjalnym dokumentom UE, była nie tylko kontynuowana, ale i pogłębiana. Przykładem jest niemiecko-rosyjska inicjatywa budowy rurociągu morskiego na dnie Bałtyku Nordstream, eliminująca z przesyłania gazu ze wschodu do Niemiec krajów tranzytowych, takich jak Polska, Ukraina i Białoruś. Temu przedsięwzięciu towarzyszyło ogłoszenie planu budowy kolejnego podłączenia morskim rurociągiem gospodarek krajów południowej części kontynentu, w tym Włoch, Bułgarii i Bałkanów za pośrednictwem Southstream przez Morze Czarne. Dopiero rok 2014 spowodował zmianę postrzegania całej sytuacji od strony militarnej i ponownie zaczęto brać pod uwagę konflikt zbrojny w Europie.
Kolejnym dowodem
Poparciem takiej tezy jest fakt skokowego wzrostu rekrutacji na studia wojskowe w takich krajach jak Austria, Czechy czy Polska do poziomów znanych ze szczytowego okresu zimnej wojny (lat 1979–1981).
Kolejnym dowodem pokazującym obawy dotyczące bezpieczeństwa militarnego była decyzja o czasowym, a następnie stałym rozmieszczeniu sił NATO (w tym USA) w państwach wschodniej flanki (od Estonii po Rumunię). W obszarze gospodarczym jednak współpraca UE z FR trwała dalej.
Europa Środkowa, a szczególnie Polska, borykająca się z energetycznym uzależnieniem od Rosji będącym konsekwencją jeszcze okresu komunistycznego, od początku zmiany systemowej podejmowała próby dywersyfikacji dostaw tych kluczowych dla rozwoju ekonomicznego i niezależności politycznej surowców. Dlatego kwestia Nordstream i ekspansjonistyczna retoryka wschodniego sąsiada przełożyła się na budowę gazoportu w Świnoujściu, budowę połączeń gazowych z Niemcami, rozpoczęciem przygotowań do budowy własnego gazociągu z kierunku norweskiego oraz połączeń energetycznych ze Szwecją i Litwą oraz włączeniem do ogólnoeuropejskiej sieci przesyłu.
Czytaj też: Siły Operacji Specjalnych Ukrainy >>>
Szansą na niezależność dla Europy miał być również gaz łupkowy, którego próbne odwierty pod przemysłowe wydobycie z wykorzystaniem technologii amerykańskiej rozpoczęły się w Polsce i na Ukrainie w latach 2011–2013. W przypadku Ukrainy złoża zlokalizowano m.in. we wschodniej części tego kraju
[ukraina,atak na ukrainę,wojny gazowe,bezpieczeństwo militarne,gazociągi,polityka energetyczna]
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Prenumerata + on-line w promocyjnej cenie. Zamów już dziś! ► ZAMÓW
Jeśli zakupiłeś roczną prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś dwuletnią prenumeratę papierową, masz możliwość dokupienia dwuletniego dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
Jeśli zakupiłeś wydaniepapierowe, masz możliwość dokupienia dostępu do wszystkich treści elektronicznych w promocyjnej cenie (prosimy o podanie nr faktury lub nr klienta w uwagach do zamówienia. Po weryfikacji danych skontaktujemy się z Tobą). Dostęp na czas trwania prenumeraty papierowej!
30 dniowy dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Roczny dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.
Dwuletni dostęp do wszystkich płatnych treści naszego portalu.