Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Misyjne historie - "Weterani. Wyrwani śmierci"

Redakcja | 2017-05-29
mat. prasowe

mat. prasowe

25 maja FOKUS TV rozpoczął emisję serialu dokumentalnego produkcji własnej „Weterani. Wyrwani śmierci”. Bohaterami programu są polscy żołnierze, którzy zostali ciężko ranni podczas misji w Afganistanie. Przeżyli piekło wojny dzięki pomocy kolegów i polskich lekarzy walczących o ich życie. W serialu zostały wykorzystane zdjęcia dotąd niepublikowane w mediach. Serial powstał przy współpracy z Wojskowy Instytutem Medycznym w Warszawie, w którym leczeni byli bohaterowie.

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski Bezpieczeństwo, jako pewna kategoria, zyskuje na popularności

Bezpieczeństwo, jako pewna kategoria, zyskuje na popularności Bezpieczeństwo, jako pewna kategoria, zyskuje na popularności

W czerwcu 2023 r. w Słupsku odbędzie się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Będzie to przedsięwzięcie skupiające kadrę wywodzącą się z różnych środowisk naukowych mogące wpłynąć na rozszerzenie wiedzy o...

W czerwcu 2023 r. w Słupsku odbędzie się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Będzie to przedsięwzięcie skupiające kadrę wywodzącą się z różnych środowisk naukowych mogące wpłynąć na rozszerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i jego istocie oraz modernizację programów kształcenia w poszczególnych uczelniach. O kierunku rozwoju nauk o bezpieczeństwie rozmawiamy z prof. dr. hab. Bogdanem M. Szulcem – przewodniczącym Rady Programowej Kongresu.

Tomasz Łukaszewski Potencjałem CSzWS są ludzie

Potencjałem CSzWS są ludzie Potencjałem CSzWS są ludzie

Płk mgr inż. Wojciech Smołuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. W Wojsku Polskim służy od 1991 roku. Służbę zawodową pełnił m.in. w 25. Brygadzie...

Płk mgr inż. Wojciech Smołuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. W Wojsku Polskim służy od 1991 roku. Służbę zawodową pełnił m.in. w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, Szefostwie Wojsk Aeromobilnych, Szefostwie Wojsk Zmechanizowanych i Pancernych Dowództwa Wojsk Lądowych. Od 2006 roku w strukturach Wojsk Specjalnych, gdzie w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych zajmował się szkoleniem jednostek.

Tomasz Łukaszewski Nikt poza Polską nie podjął się tego zadania

Nikt poza Polską nie podjął się tego zadania Nikt poza Polską nie podjął się tego zadania

Rozmowa z nadkom. Krzysztofem Funkiendorfem, dowódcą misji humanitarnej polskiej Policji realizowanej w Ukrainie – dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.

Rozmowa z nadkom. Krzysztofem Funkiendorfem, dowódcą misji humanitarnej polskiej Policji realizowanej w Ukrainie – dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.

Podczas wojny w Afganistanie życie straciło 44 polskich żołnierzy, a ponad 860 odniosło obrażenia. Serial „Weterani. Wyrwani śmierci” to historie tych, którym cudem udało się przeżyć. Do bólu prawdziwy, do głębi poruszający.

Większość żołnierzy, którzy zdecydowali się na wyjazd do Afganistanu, nie zdawała sobie sprawy, na co się decyduje. Misja stabilizacyjnaoperacja wojskowamisja wsparcia bezpieczeństwa –  nasi chłopcy po kilku dniach orientowali się, że za tymi niewinnie brzmiącymi nazwami kryje się wojna ze wszystkimi tego konsekwencjami. Strach, śmierć, całkowity brak zasad po stronie wroga, bieda, ogromna niesprawiedliwość i ludzka krzywda – to była dla nich codzienność. W każdym z ośmiu odcinków przedstawiamy historie jednego żołnierza, który, gdyby nie niebywałe szczęście i poświęcenie kolegów oraz lekarzy, powinien już nie żyć. Bohaterowie serialu nie owijają w bawełnę. Wrócili z piekła, a ratujący ich lekarze mówią, że cudem wyrwali ich z objęć śmierci.

- Każdy patrol to było igranie ze śmiercią – talibowie obserwowali nas tygodniami i uczyli się naszej taktyki. Mieli czas. Atak przygotowywali w najdrobniejszych szczegółach. Nie było mowy o braniu jeńców, oni chcieli nas po prostu mordować – wspomina jeden z żołnierzy, Andrzej Skrajny, który przeżył atak na polski konwój. Pod Rosomakiem, którym jechał, wybuchła detonowana zdalnie mina - pułapka. Kierowca pojazdu zginął na miejscu. Skrajny miał połamane obie nogi. Kilkakrotnie był przygotowywany do amputacji obu nóg. Na szczęście lekarzom udało się tego uniknąć. Mimo upływu kilku lat nadal każdy krok to dla niego ból. Wciąż wisi nad nim widmo amputacji.

Bohaterami serialu są także polscy medycy, którzy pracowali w szpitalach polowych w Afganistanie. To dzięki ich umiejętnościom i determinacji udało się uratować tak wielu ciężko rannych. To także weterani, niektórzy byli ranni, wszyscy wrócili do kraju z objawami stresu bojowego. Ratowali nie tylko Polaków, ale również setki Afgańczyków, również talibów.

- Dziwna rzecz, ale nigdy nie było problemów z uzyskaniem ochotników do oddania krwi, nawet jeśli rannym był talib, który dopiero co próbował zabić naszych chłopców – wspomina ppłk rez. dr hab. n. med. prof. UM Waldemar Machała, anestezjolog, który przez wiele miesięcy pracował w szpitalu polowym Ghazni. - Talibowie przyjmowali naszą pomoc, ale patrzyli na nas z taką nienawiścią, że gdyby nie fakt, że byli ciężko ranni, udusiliby nas gołymi rękami. To byli straszni wrogowie, bo nie bali się bólu, nie bali się o swoich najbliższych, nie bali się śmierci – wspomina Machała.

Nasi lekarze niejednokrotnie musieli operować na kilka stołów jednocześnie, stojąc po kostki we krwi. W serialu zostaną zaprezentowane unikatowe, niepublikowane nigdzie zdjęcia z polskiego szpitala polowego, przez który przewinęły się tysiące osób.

- W przypadku Kuby liczyły się nie tylko minuty, ale sekundy – wspomina jedną z operacji ppłk Robert Brzozowski, chirurg z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie- Widzieliśmy jak wypływa z niego krew, zdawaliśmy sobie sprawę, że jeśli nie zatrzymamy krwotoku umrze, bo stracił już co najmniej litr – dodaje. Brzozowskiemu, udało się razem z kolegami uratować życie Jakuba Tynki, który został trafiony pociskiem z kałasznikowa w szyję. Dziś Tynka znowu skacze na spadochronie.

Serial „Weterani. Wyrwani śmierci” to także potężna dawka wiedzy na temat współczesnej techniki wojskowejsprzętu używanego przez polską armię w Afganistanie, a także medycyny pola walki. Zdjęcia realizowane były na terenie poligonów i kilku jednostek wojskowych w całej Polsce. Wykorzystano w nim także filmy zrealizowane na potrzeby armii podczas trwającej ponad siedem lat polskiej misji ISAF. Dokument powstał przy współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie, w którym leczeni byli wszyscy bohaterowie, a także większość rannych żołnierzy podczas wojny w Afganistanie. WIM opiekuje się nimi do dzisiaj, prowadząc program „Afgan”.

Producentem wykonawczym serialu „Weterani. Wyrwani śmierci” jest Tiburon Film.

Bohaterowie serialu "Weterani. Wyrwani śmierci"

Kapral Jakub TYNKA

Obecnie: jednostka specjalna w Gliwicach
Udział w misjach: Afganistan w 2012 r.

Pochodzi z rodziny o bogatej tradycji wojskowej. Przodkowie z linii matki służyli w wojsku - począwszy od czasów carskich, poprzez Bitwę Warszawskąwrzesień 1939 rokuPowstanie Warszawskie i czasy PRL-u.

4 lipca 2012 roku polski patrol zabezpieczał pracę saperów, którzy szukali improwizowanych ładunków wybuchowych. Nagle powietrze przeszyły pociski. Talibowie rozpoczęli atak, w którym ranny został kapral Jakub Tynka. Postrzelono go w szyję – kula przeszła 0,5 cm od rdzenia kręgowego i 3 mm od tętnicy szyjnej. Uszkodziła klatkę piersiową, płuca, połamała żebra, rozerwała żyły, tętnice, przebiła skórę i wyszła na zewnątrz między łopatkami. Postrzały szyi z reguły są śmiertelne – Jakub Tynka został cudem uratowany przez lekarzy. Mimo poważnych obrażeń, wystarczyła jedna operacja. Przeprowadził ją w Afganistanie zespół polskich lekarzy pod kierunkiem dr Brzozowskiego. Blisko dwa lata trwała rehabilitacja, ma uszkodzony splot barkowy i nie w pełni władną lewą rękę. Obecnie służy jako „zdolny z ograniczeniami” w jednej z jednostek specjalnych.

Starszy sierżant Grzegorz FEDOROWICZ

Obecnie: służba w I Ośrodku Radioelektronicznym w Grójcu
Udział w misjach: Afganistan w 2010 r.

W 2010 r. starszy sierżant Grzegorz Fedorowicz wyjechał na swoją pierwszą misję. 6 sierpnia podczas rutynowego patrolu pod wozem Fedorowicza wybuchła mina-pułapka. W momencie eksplozji stał w wieżyczce pojazdu. Odrzuciło go na kilkadziesiąt metrów. Podczas „lotu” był całkowicie świadomy tego, co się z nim dzieje. Dopiero po przetransportowaniu do szpitala w Ghazni stracił przytomność. Był trzykrotnie reanimowany. Lekarze dawali mu 10% szans na przeżycie. Ze śpiączki wybudził się w szpitalu w Ramstein. Po tygodniu hospitalizacji wrócił do Polski. W wyniku eksplozji miał złamany kręgosłup i połamane żebra. Wstawiono mu dwa kręgi sztuczne, cztery uzupełniono.

Otarcie się o śmierć wcale nie zniechęciło starszego sierżanta do wojska. Obecnie służy w I Ośrodku Radioelektronicznym w Grójcu. Czuje się dobrze, narzeka jedynie na bóle kręgosłupa przy zmianie pogody. Według lekarzy z czasem jego dolegliwości będą się nasilać, ponieważ sprawne części kręgosłupa są znacznie bardziej obciążone.

Sierżant Arkadiusz ŻURKOWSKI


Obecnie: służba w 56. bazie lotniczej w Inowrocławiu
Udział w misjach: Afganistan w 2012 r.

Dla sierżanta Arkadiusza Żurkowskiego była to pierwsza misja. 24 października 2012 r. jego śmigłowiec Mi-24 patrolował okolice bazy Ghazni. Talibowie ostrzelali ich z armaty przeciwlotniczej. Jeden z pocisków trafił w miejsce łączenia płyt śmigłowca – dokładnie tam, gdzie stał sierżant – raniąc poważnie jego prawą nogę. Kiedy kolega założył mu stazę (opaskę uciskową), stracił przytomność. Warunki w śmigłowcu były bardzo ciężkie - instalacja hydrauliczna została uszkodzona, w kabinie było mnóstwo dymu, co utrudniało panowanie nad maszyną. Tylko dzięki opanowaniu i ogromnym umiejętnościom pilota udało się posadzić maszynę cało na ziemi.

W szpitalu w Ghazni lekarze natychmiast przystąpili do operacji, mającej na celu uratowanie nogi. Po przetransportowaniu do Bagram stan sierżanta uległ pogorszeniu. Przez dwa miesiące pozostawał w śpiączce. Bardzo prawdopodobne było, iż nawet jeśli się wybudzi, będzie „roślinką”. Ocknął się podczas pobytu żony w szpitalu, kiedy to puściła mu nagranie ich dzieci. Długo dochodził do siebie. Od nowa musiał nauczyć się czytać i pisać.

Pomimo długotrwałego leczenia amputacja okazała się konieczna. Według opinii lekarza, sierżant przeżył dzięki dobrze założonemu opatrunkowi. Mimo dramatycznych wydarzeń nadal służy w wojsku – w 56. bazie lotniczej w Inowrocławiu na stanowisku biurowym dla „zdolnych z ograniczeniami”.

Sierżant Andrzej SKRAJNY


Obecnie: jednostka wojskowa w Giżycku
Udział w misjach: Syria, Afganistan w 2011 r.

Służba w wojsku to dla sierżanta Andrzeja Skrajnego kontynuacja rodzinnej tradycji. Na pierwszą misję jako ochotnik udał się do Syrii. Kolejne dwie odbył już w Afganistanie.

23 października 2011 r. Skrajny wraz z pozostałymi żołnierzami prowadził pierwszy samodzielny patrol. Pełnił funkcję dowódcy Rosomaka. Celem załogi było udzielenie pomocy humanitarnej: dotarcie do wioski afgańskiej i sprawdzenie, jakie są potrzeby jej ludności. Podczas powrotu pojazd najechał na „śpiocha”, czyli minę już dawno zakopaną w ziemi, która czekała na przypadkowo przejeżdżający pojazd. Podmuch złamał Andrzejowi obie nogi. Stopy miał praktycznie urwane. Cały czas był świadomy. Wybuch uszkodził instalację elektryczną, przez co  dusił się dymem i proszkiem z instalacji gaśniczej. Kierowca Rosomaka zginął na miejscu.

Dr Marcin Wojtkowski mimo sugestii amerykańskiego kolegi po fachu nie zdecydował się na amputację kończyn. Żmudna i niebezpieczna operacja powiodła się – Andrzej chodzi, choć istnieje ryzyko, że w przyszłości stan jego zdrowia może pogorszyć się i wtedy konieczna będzie amputacja. Obecnie służy w jednostce wojskowej w Giżycku.

Starszy szeregowy Dawid BABIASZ


Obecnie: służba w 12. Brygadzie Zmechanizowanej w Szczecinie
Udział w misjach: Afganistan w 2012 r.

Na misję do Afganistanu wyjechał w wieku 22 lat – dwa lata po rozpoczęciu służby. Żołnierzem chciał być od dziecka. Jego ojciec także jest wojskowym.

25 listopada 2012 r. oddział starszego szeregowego Dawida Babiasza rutynowo sprawdzał budynki w małej wiosce afgańskiej. Okazało się, że talibowie zastawili na nich pułapkę. Zostali ostrzelani. Pocisk zranił Babiasza w nogę – przeszedł 2 mm od tętnicy. Ranny, ale przytomny znajdował się w epicentrum akcji pod ostrzałem wroga. Koledzy nie byli w stanie mu pomóc. Dawid (ważący 120 kg) miał na sobie ok. 20 kg wyposażenia. Ostatkiem sił sam dotarł do wozu, w którym udzielono mu pomocy. Przeszedł cztery operacje. Pierwsza miała miejsce w szpitalu polowym w Ghazni. Według opinii komisji jest zdolny do dalszej służby, ale „z ograniczeniami”. Ma duży uszczerbek na zdrowiu, ale normalnie się porusza.

Kapitan Michał SOBCZUK

Obecnie: jednostka wojskowa w Lęborku
Udział w misjach: Afganistan w 2010 r.

Kapitan Michał Sobczuk od dziecka marzył o wojsku, bo taka była rodzinna tradycja. Został czołgistą. Rodzina jednak negatywnie podchodziła do jego wyjazdu na misję, tym bardziej, że żona Michała była w czwartym miesiącu ciąży.

W dniu wypadku, czyli 12 czerwca 2010 r., kapitan miał złe przeczucia. Co więcej – w przeddzień wyjazdu na patrol spakował swoje rzeczy - na wypadek gdyby nie wrócił. Zdjął nawet obrączkę
i przekazał koledze z prośbą o oddanie żonie.

W czasie patrolu Michał Sobczuk jechał w czwartym wozie. Nagle poczuł wybuch. Pojazd zaczął koziołkować. Odczuwał ogromny ból w podbrzuszu. W szpitalu okazało się, że podczas wypadku uległ wytrzewieniu – pas bezpieczeństwa, którym był zapięty, rozerwał mu jelita. Ponadto stwierdzono u niego złamanie kręgosłupa.

Młodszy chorąży Andrzej SINKIEWICZ

Obecnie: 10. brygada kawalerii pancernej w Świętoszowie
Udział w misjach: Irak, Afganistan w 2010 r.  

Żołnierzem został przypadkiem. Po służbie zasadniczej postanowił zostać w wojsku i służyć jako żołnierz zawodowy. Koledzy mają o nim jak najlepsze zdanie. Bardzo mu ufają.

19 listopada 2010 r. podczas powrotu z patrolu młodszy chorąży Andrzej Sinkiewicz wraz z innymi żołnierzami wpadł w zasadzkę talibów. Doszło do wymiany ognia. W wyniku postrzału z granatnika przeciwpancernego został ciężko ranny. Uszkodzeniu uległa cała prawa strona jego ciała.

Podczas wstępnych badań lekarz zastanawiał się nad amputacją ręki. Andrzej Sinkiewicz był 7-krotnie reanimowany. Dwanaście dni przebywał w śpiączce. Życie uratowały mu poparzenia, które zasklepiły rany i nie doprowadziły do krwotoku. Dzięki doskonałemu leczeniu i rehabilitacji nadal służy w wojsku bez ograniczeń – w 10. brygadzie kawalerii pancernej w Świętoszowie. Według wyliczeń komisji wojskowej jego uszczerbek na zdrowiu wynosi 69%. Nadal ma niedowład ręki, uszkodzony słuch i blizny.

Nie lubi użalania się nad sobą. Ani razu po nieszczęśliwym zdarzeniu nie pomyślał o przejściu do cywila. Co więcej, nie miałby oporów, aby ponownie udać się na misję. Jego zdaniem, w ten sposób walczy z terrorem, który może kiedyś bezpośrednio dotknąć jego rodaków.

Starszy kapral Michał OŻÓG „Żaba”

Obecnie: służba w 1. brygadzie saperów w Brzegu
Udział w misjach: Pakistan, Wzgórza Golan, Afganistan

Był pierwszym ciężko rannym Polakiem w misji ISAF w Afganistanie.  

"Nigdy nie brałem pod uwagę, że wyjeżdżając na misję, może mi się coś stać. Zdawałem sobie sprawę, że takie rzeczy się dzieją, ale nie przypuszczałem, że będzie to dotyczyć mnie. Chyba jak większość żołnierzy. Lecąc drugi raz do Afganistanu, byłem pewien, że nic mi się nie stanie. Przecież nic dwa razy się nie zdarza. Okazało się, że historia lubi się powtarzać."

Służba w wojsku to tradycja w rodzinie starszego kaprala Michała Ożóga „Żaby”. Jego dziadek i ojciec również byli wojskowymi.

Będąc w Afganistanie, dwukrotnie otarł się o śmierć – w 2007 r. i 2011 r. Z pierwszego wypadku pamięta bardzo niewiele – o szczegółach dowiedział się od kolegów, podczas drugiego był świadomy i przytomny.

W 2007 r. podczas eksplozji bomby pod samochodem starszy kapral Michał Ożóg doznał poparzenia nóg. Został uratowany przez kierowcę pojazdu, którym jechał. On jedyny wrócił po nieprzytomnego kaprala – mimo że lada chwila mogło dojść do kolejnego wybuchu.

W 2011 r. to Ożóg uratował kolegów. Wyniósł czterech żołnierzy z płonącego pojazdu. Nie zdawał sobie sprawy wtedy, że w momencie akcji ratunkowej jego ręka była złamana w czterech miejscach.

Mimo tragicznych wydarzeń Żaba chciał zostać w Afganistanie. Decyzją lekarza wrócił do Polski. Obecnie służy w 1. brygadzie saperów w Brzegu.

Wojskowi lekarze na misji w Afganistanie

Ppłk dr n. med. Marcin WOJTKOWSKI

Specjalista chirurg ortopeda traumatolog narządu ruchu w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Dzięki pracy w szpitalu polowym w Afganistanie jest jednym z najbardziej doświadczonych ortopedów w Warszawie, dlatego często kieruje zespołami mającymi ostre dyżury w największym w Polsce, Mazowieckim Centrum Urazowym.

W WIM zajmuje się m.in. leczeniem żołnierzy rannych w Iraku i Afganistanie. Jego pracę docenili Amerykanie, jest pierwszym w historii obcokrajowcem wyróżnionym na zjeździe amerykańskich ortopedów wojskowych.

W Afganistanie spędził 9 miesięcy. Podczas trzech zmian był szefem Zespołu Chirurgicznego w Polskim Szpitalu Polowym. W trakcie pierwszej misji sam został ciężko ranny. Rakieta wystrzelona przez talibów na polskie obozowisko przebiła dach i wpadła do pomieszczenia, w którym spał doktor. Eksplodując, raniła Wojtkowskiego w nogi oraz dłoń. Groziła mu amputacja palca wskazującego, a to oznaczałoby odejście z zawodu. Na skutek poważnych obrażeń natychmiast trafił na stół operacyjny, następnie przewieziono go do Polski na dalsze leczenie. Gdy powrócił do zdrowia, pojechał na misję jeszcze dwa razy. Ratował m.in. Andrzeja Skrajnego.

Ppłk dr n. med. Robert BRZOZOWSKI

Chirurg ogólny. Jest kierownikiem i założycielem Zakładu Medycyny Pola Walki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Po raz pierwszy przyjechał do Afganistanu w 2010 roku. Przez kolejne lata wracał do bazy w Ghazni jeszcze cztery razy. Leczył nie tylko rodaków, ale także i Afgańczyków: żołnierzy, policjantów i cywili, w tym dzieci – ofiary min, wybuchów, postrzeleń. Na wojnie spędził ponad  dwa lata.

Noc z 22 na 23 stycznia 2013 roku należała do tych, która mocno utkwiła mu w pamięci. Polscy komandosi z grupy szturmowej wojsk specjalnych wpadli wówczas w zasadzkę. Rany odniosło dziesięciu żołnierzy. Zginął dowódca. Jak wspomina ppłk Brzozowski, nigdy wcześniej w polskim szpitalu w bazie w Ghazni nie było jednocześnie tylu rannych Polaków.

Ratował m.in. Andrzeja Sinkiewicza i Kubę Tynkę.

Ppłk rez. prof. UM Waldemar MACHAŁA

Specjalista anestezjologii i intensywnej terapii (1996) oraz medycyny ratunkowej (2001). Pracuje w Zakładzie Anestezjologii i Intensywnej Terapii Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Na misji w Afganistanie przebywał na kliku zmianach. W bazie w Ghazni pełnił funkcję anestezjologa w zespole chirurgicznym. Uczestniczył w ratowaniu wielu polskich żołnierzy, w tym również Jakuba Tynki i Arka Żurkowskiego. Ponadto pomagał afgańskim kolegom w szpitalu w Ghazni, lecząc ludność cywilną. W 2013 r. Talibowie obładowani ładunkami wybuchowymi wtargnęli do polskiej bazy, Waldemar Machała był wtedy na dyżurze.

Zdaniem prof. Waldemara Machały, warunki pracy w szpitalu na misjach są zbliżone do tych, które widzimy w kraju. Jedyną różnicą jest odgłos wystrzałów, dobiegających z oddali. Lekarze, nie dość że ratują ludzkie życie lub zdrowie, starają się przeciwdziałać trwałemu kalectwu, to jeszcze pracują w poczuciu najwyższego zagrożenia.

„Wyjeżdżając na misję, chciałem przede wszystkim zaznać czegoś nowego. Zależało mi także na nawiązaniu współpracy z Amerykanami i przywiezieniu do Polski nowoczesnych technik leczenia obrażeń ciała, które stosuje się na misji. Wszystkie marzenia zrealizowałem.”

Źródło: materiały prasowe.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Dzień Weterana a polskie społeczeństwo

Dzień Weterana a polskie społeczeństwo Dzień Weterana a polskie społeczeństwo

Obchodzony dziś po raz pierwszy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, jest okazją do kolejnej refleksji nad postrzeganiem wojska i żołnierzy w Polsce.

Obchodzony dziś po raz pierwszy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa, jest okazją do kolejnej refleksji nad postrzeganiem wojska i żołnierzy w Polsce.

Redakcja PKW Afganistan – zakończenie kursu kierowców MRAP

PKW Afganistan – zakończenie kursu kierowców MRAP PKW Afganistan – zakończenie kursu kierowców MRAP

Zakończył się kolejny kurs kierowców w Armored Branch School (ABS). Dnia 27 stycznia br., na zaproszenie komendanta szkoły płk. Noorahmada Noorzai, w uroczystym zakończeniu kursu wzięli udział polscy doradcy...

Zakończył się kolejny kurs kierowców w Armored Branch School (ABS). Dnia 27 stycznia br., na zaproszenie komendanta szkoły płk. Noorahmada Noorzai, w uroczystym zakończeniu kursu wzięli udział polscy doradcy przy ABS.

Redakcja Szkolenie MEDEVAC w Bagram

Szkolenie MEDEVAC w Bagram Szkolenie MEDEVAC w Bagram

W ostatnich dniach w Bagram w Polskim Kontyngencie Wojskowym RSM żołnierze plutonu ochrony szkolili się w zakresie procedur MEDEVAC, które służyło wdrożeniu uczestników w podstawowe zasady oraz warunki...

W ostatnich dniach w Bagram w Polskim Kontyngencie Wojskowym RSM żołnierze plutonu ochrony szkolili się w zakresie procedur MEDEVAC, które służyło wdrożeniu uczestników w podstawowe zasady oraz warunki bezpieczeństwa podczas ewakuacji rannego z pola walki.

Redakcja Pamięci Poległych Misjonarzy

Pamięci Poległych Misjonarzy Pamięci Poległych Misjonarzy

21 grudnia 2011 r. – pochłonięci przygotowaniami do świąt, nagle dowiedzieliśmy się o śmierci pięciu polskich żołnierzy w Afganistanie. W tysiącach polskich domów zamarły serca, pojawił się przeraźliwy...

21 grudnia 2011 r. – pochłonięci przygotowaniami do świąt, nagle dowiedzieliśmy się o śmierci pięciu polskich żołnierzy w Afganistanie. W tysiącach polskich domów zamarły serca, pojawił się przeraźliwy strach o służących na drugim końcu świata najbliższych – wtedy jeszcze nie było wiadomo, kto dokładnie zginął w wybuch miny-pułapki. Wkrótce przyszła wiadomość - poległo pięciu misjonarzy - żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. Od 2015 roku w ten dzień, 21 grudnia, w rocznicę ich śmierci,...

Błażej Bierczyński Afgańska misyjna panorama z biało-czerwoną flagą - "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" ppłk Grzegorza Kaliciaka

Afgańska misyjna panorama z biało-czerwoną flagą - "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" ppłk Grzegorza Kaliciaka Afgańska misyjna panorama z biało-czerwoną flagą - "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" ppłk Grzegorza Kaliciaka

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana wróciła w 2004 roku bez strat w ludziach, do których nie doszło nawet podczas tzw. „bitwy o City Hall” w Karbali. W myślą o podtrzymaniu dobrej passy, żołnierze wyjeżdżali...

17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana wróciła w 2004 roku bez strat w ludziach, do których nie doszło nawet podczas tzw. „bitwy o City Hall” w Karbali. W myślą o podtrzymaniu dobrej passy, żołnierze wyjeżdżali w 2011 roku na dziewiątą już zmianę do Afganistanu. Tym razem jednak nie wrócili w komplecie. O tym, co wydarzyło się między kwietniem a październikiem 2011 roku w prowincji Ghazni opowiada druga książka ppłk Grzegorza Kaliciaka, dowódcy obrony karbalskiego ratusza – „Afganistan. Odpowiedzieć...

Michał Piekarski Afganistan: wyróżnienie dla żołnierza 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych

Afganistan: wyróżnienie dla żołnierza 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych

Dowódca Regionalnego Dowództwa Zachód sił ISAF po raz kolejny wyróżnił żołnierza Polskiego Kontyngentu Wojskowego tytułem „Bohatera Pola Walki”.

Dowódca Regionalnego Dowództwa Zachód sił ISAF po raz kolejny wyróżnił żołnierza Polskiego Kontyngentu Wojskowego tytułem „Bohatera Pola Walki”.

Michał Piekarski Afganistan: odznaczenia dla polskich i amerykańskich żołnierzy

Afganistan: odznaczenia dla polskich i amerykańskich żołnierzy

Zastępca sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, Ashton B. Carter odznaczył polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy wykazali się odwagą i męstwem podczas odpierania zamachu na bazę Ghazni w dniu 28...

Zastępca sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych, Ashton B. Carter odznaczył polskich i amerykańskich żołnierzy, którzy wykazali się odwagą i męstwem podczas odpierania zamachu na bazę Ghazni w dniu 28 sierpnia.

Redakcja "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" - Grzegorz Kaliciak

"Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" - Grzegorz Kaliciak "Afganistan. Odpowiedzieć ogniem" - Grzegorz Kaliciak

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony City Hall w Karbali, konsultant techniczny przy filmie Krzysztofa Łukaszewicza – fabularyzowanej wersji wydarzeń z trzech kwietniowych dni 2004 roku wypełnionych...

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca obrony City Hall w Karbali, konsultant techniczny przy filmie Krzysztofa Łukaszewicza – fabularyzowanej wersji wydarzeń z trzech kwietniowych dni 2004 roku wypełnionych walką, uderza ponownie. Czyni to jednak nie siłą ognia, lecz słów. Niecały rok po publikacji jego „Raportu z obrony City Hall”, nakładem Wydawnictwa Czarne w serii Linie Frontu ukazuje się „Afganistan. Odpowiedzieć ogniem” - książka przybliżająca codzienność służby żołnierzy 17. Brygady Zmechanizowanej...

Ireneusz Chloupek Pożegnanie Generała

Pożegnanie Generała Pożegnanie Generała

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...

Jakub Brymerski Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.

Michał Piekarski Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. bryg. Marian Sowiński

Gen. bryg. Marian Sowiński

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. dyw. Roman Polko

Gen. dyw. Roman Polko

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Pułkownik Jerzy Gut

Pułkownik Jerzy Gut

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Dariusz Zawadka

Pułkownik Dariusz Zawadka

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Redakcja Generał brygady Piotr Patalong

Generał brygady Piotr Patalong

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Zdzisław Żurawski

Pułkownik Zdzisław Żurawski

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Generał dywizji Edward Gruszka

Generał dywizji Edward Gruszka

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Redakcja Generał broni Włodzimierz Potasiński

Generał broni Włodzimierz Potasiński

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Redakcja Pułkownik Piotr Gąstał

Pułkownik Piotr Gąstał

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).

Michał Piekarski Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Michał Piekarski Wywiad z Marcinem Kosskiem

Wywiad z Marcinem Kosskiem

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops