Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Z warszawskiej Ochoty do amerykańskiej armii

Redakcja | 2017-08-29
Grupa WB

Grupa WB

O początkach powstania WB Electronics i następnie największego niepaństwowego polskiego koncernu obronnego - Grupy WB, a także o nowoczesnych systemach dla wojska i planach na przyszłość opowiadają Prezes i Wiceprezes Grupy WB – Piotr Wojciechowski i Adam Bartosiewicz.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM

Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM

Wywiad ze Zbigniewem Radeckim, weteranem Jednostki Wojskowej GROM z blisko dziesięcioletnim doświadczeniem bojowym w strefach działań wojennych, w tym w misjach w Afganistanie i Iraku. Rozmawiał: Krzysztof...

Wywiad ze Zbigniewem Radeckim, weteranem Jednostki Wojskowej GROM z blisko dziesięcioletnim doświadczeniem bojowym w strefach działań wojennych, w tym w misjach w Afganistanie i Iraku. Rozmawiał: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: archiwum Zbigniewa Radeckiego

Tomasz Łukaszewski Wciąż mam w sobie radość służby

Wciąż mam w sobie radość służby Wciąż mam w sobie radość służby

Rozmowa z płk. Tomaszem Białasem – byłym żołnierzem wojsk specjalnych i Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, byłym dowódcą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestnikiem misji zagranicznej...

Rozmowa z płk. Tomaszem Białasem – byłym żołnierzem wojsk specjalnych i Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, byłym dowódcą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestnikiem misji zagranicznej w Iraku i Afganistanie – a obecnie od 11 września 2023 r. dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Rozmawiał: Tomasz Łukaszewski Zdjęcia: 25 BKPow., arch. Płk. Tomasza Białasa

Tomasz Łukaszewski Trzeba dać z siebie dużo, by mieć z tego satysfakcję

Trzeba dać z siebie dużo, by mieć z tego satysfakcję Trzeba dać z siebie dużo, by mieć z tego satysfakcję

W 2024 roku mija 30 lat od sformowania 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej, przeformowanej później w 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej. Początki funkcjonowania Kawalerii Powietrznej oraz proces szkolenia...

W 2024 roku mija 30 lat od sformowania 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej, przeformowanej później w 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej. Początki funkcjonowania Kawalerii Powietrznej oraz proces szkolenia żołnierzy w rozmowie ze „SPECIAL OPS” wspomina mjr (rez.) Arkadiusz Kups – były żołnierz kompanii specjalnych oraz 25DKPow.

Panowie Prezesi, w grudniu minie 20 lat od kiedy powstała firma WB Electronics. Jak Panowie mogliby ocenić ten okres?

Piotr Wojciechowski – Prezes Zarządu: Z naszej perspektywy z pewnością było to 20 lat wciąż rosnących wyzwań, pokonywanych dzięki mobilizacji całej załogi, czas przełamywania nieskończonych barier w bardzo niesprzyjającym prywatnym przedsiębiorcom otoczeniu administracyjnym. Zderzenie urzędniczego myślenia z nowym prywatnym innowacyjnym podmiotem, którego celem od samego początku nie było pośrednictwo, ale tworzenie polskiej marki, budowanie potencjału przemysłowego, wyjście na eksport – było dużym wyzwaniem, zapewne dla obu stron. Efekty widzimy – Grupa WB jako duży podmiot przemysłowy, jest istotnym i coraz ważniejszym elementem systemu bezpieczeństwa państwa. Nasz eksport rośnie a tym co nas najbardziej cieszy jest fakt, że dla wielu naszych zagranicznych odbiorców jesteśmy bardzo ważnym partnerem i dostawcą technologii.

W Polsce uczestniczymy w wielu kluczowych programach modernizacji Sił Zbrojnych RP. Stale się rozwijamy i pomimo tego, że jesteśmy już sporą firmą, wciąż robimy to dynamicznie. Zawdzięczamy to naszej ciężkiej pracy, ale także zmieniającemu się stosunkowi administracji państwowej do nowych innowacyjnych spółek. Jednak wciąż najważniejszymi kreatorami naszego sukcesu są nasi pracownicy, wśród których wielu pracuje z nami od dnia powstania Spółki. To właśnie ich zaangażowanie w nasz sukces, wsparty cierpliwością ich rodzin, pozwolił nam zbudować jedność całej tej społeczności. I to tak naprawdę, daje nam największą satysfakcję po tych 20 latach.

Solidarność, potem zmiany w roku 1989, wstąpienie Polski do NATO, przystąpienie do Unii Europejskiej, wyzwoliły ogromne przemiany gospodarcze. Poczucie wolności, które się wtedy pojawiło i zaowocowało początkom budowania Grupy WB, wpisuje się w pewien symbol tych czasów i jest najlepszym dowodem na siłę i patriotyzm społeczności tworzącej dzisiaj Grupę WB.   

Adam Bartosiewicz Wiceprezes Zarządu: W tym miejscu warto moim zdaniem zaznaczyć to, że jednym z pierwszych nowoczesnych systemów, zwiastujących w wojsku nową erę był system TOPAZ i zaraz potem FONET. Oczywiście systemy te w ciągu tych 20 lat przeszły wiele przeobrażeń, ale co najważniejsze przez te wszystkie lata koncepcja ich działania, ogromna funkcjonalność, poparta doświadczeniem użytkowników tych systemów na prawdziwym polu walki sprawiły, że sprawdziły się one w najtrudniejszych warunkach i dzięki temu zbierają znakomite opinie. Bez wątpienia tworząc koncepcje tych produktów byliśmy prekursorami systemów siecio-centrycznych i to nie tylko w Polsce.   

PW: Tak, chociaż historia pojawienia się FONETa nie tylko w polskiej armii ale w ogóle jako systemu, można powiedzieć, że jest modelowym potwierdzeniem powiedzenia : „Potrzeba matką wynalazku”. Na początku lat 90-tych, wojsko zgłosiło zapotrzebowanie na zaprojektowanie nowoczesnego systemu wspierającego działania jednostek artyleryjskich o nazwie TOPAZ.

Dla nas elektroników, absolwentów Politechniki Warszawskiej było to ciekawe wyzwanie. Wcześniej zaprojektowaliśmy już Uniwersalny Kalkulator Artyleryjski – UKART, który zautomatyzował wszystkie niezbędne procesy obliczeniowe w jednostkach artylerii. Jednakże przy jego wprowadzaniu do jednostek liniowych, pojawiła się także potrzeba zapewnienia sprawnej łączności pomiędzy członkami załogi pojazdów artyleryjskich. Zdarzały się takie paradoksalne sytuacje, że dowódca dawał sygnał do otwarcia ognia poprzez uderzenie młotkiem w pancerz, gdyż inaczej działonowy go nie słyszał. Wtedy właśnie zapaliła nam się „przysłowiowa lampka”, że wojsku potrzeba nie tylko systemów ułatwiających obliczanie danych balistycznych, ale całego systemu łączności i transmisji danych. Tak właśnie narodziła się koncepcja systemu FONET …

AB: FONET stworzył klasę takich systemów i wielu producentów na całym świecie odnosi swoje rozwiązania do tego polskiego produktu. FONET w zakresie budowy sieci łączności wewnątrz pojazdów wyznaczał światowe standardy i stał się jednym z najczęściej kupowanych systemów na świecie. W naszej 20 letniej historii takich sukcesów, gdzie stworzyliśmy produkt od podstaw, mający ogromny wpływ na pole walki mamy kilka - to wcześniej wspomniany TOPAZ, nasz polski dron FlyEye, czy teraz niezwykle rewolucyjny produkt WARMATE. A mogę Państwa zapewnić, że w trakcie  tegorocznego MSPO i kolejnych nachodzących wystaw zagranicą, pokażemy naszym obiorcom nowe, bardzo innowacyjne rozwiązania.

Jak się Panów słucha to można odnieść wrażenie, że historia powstania WB Electronics, to niemalże historia jak z doliny krzemowej. Najpierw niewielki start-up pasjonatów projektujących prototypowe rozwiązania, które nikomu by nie przyszły do głowy, że w ogóle tak można, a po kilkudziesięciu latach to gigant na skalę światową w rodzaju Apple czy Google.

AB & PW : (śmiech)

PW: No cóż, daleko nam jeszcze do takich potentatów na rynku jak Apple, Google czy trzymając się bardziej sektora rynku, na którym działamy - Lockheed Martin, BAE Systems czy Thales, gdyż wciąż jesteśmy firmą na dorobku. Jednak bez wątpienia po 20 latach nieustannego rozwoju osiągnęliśmy już taką pozycję, że w niektórych obszarach jak np. wspomniane systemy łączności wewnętrznej czy systemy bezzałogowe, należymy do ścisłej światowej czołówki producentów tego rodzaju systemów na świecie i z powodzeniem konkurujemy z nimi w przetargach w rynkach światowych.

AB : Przepraszam, że Ci przerwę Piotrze, ale jednak rzeczywiście można się doszukać pewnych podobieństw. Oni, tak samo jak my zaczynali jako start-up, z tą różnicą, że Oni w garażach a my na strychu na warszawskiej Ochocie. Podobnie jak oni nic nie straciliśmy z entuzjazmu, zbudowaliśmy w naszym ponad 800 – osobowym zespole poczucie pełnej identyfikacji z Grupą WB, którego najbardziej widocznym przykładem jest wprowadzana właśnie nowa identyfikacja wizualna całej Grupy WB.  A co najważniejsze zbudowaliśmy markę, którą wszyscy obiorcy i producenci systemów obronnych znają i wiedzą, że pochodzi z Polski.

Czyli FONET to taki trochę iPhone zbrojeniówki, który podobnie jak wyrób Apple zrewolucjonizował nasz sposób komunikacji i życia, FONET w pewnym stopniu zrewolucjonizował systemy łączności wewnętrznej w pojazdach wojskowych.

AB: Jest to może porównanie trochę na wyrost, jednakże faktycznie można mówić o pewnym przełomie technologicznym jakiego dokonał FONET w systemach łączności pojazdowej. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że niedługo po premierze tego systemu i wprowadzeniu go na uzbrojenie Wojska Polskiego, zwrócił się do nas czołowy amerykański producent systemów łączności koncern Harris Corporation, z ofertą kupna licencji. W połowie pierwszej dekady XXI wieku, oczywistym już było, że przyszłe konflikty zbrojne będą w znacznej mierze dotyczyły sfery informacyjnej. A co za tym idzie, znaczenie systemów informatycznych wszelkiego rodzaju, od tych wykorzystywanych do transmisji danych, po zarządzanie bazami danych będzie rosło. I aby siły zbrojne mogły sprostać wyzwaniom współczesnego zinformatyzowanego pola walki, potrzebowały nowych, innowacyjnych rozwiązań.

PW: Tworząc FONETa, postanowiliśmy  zaprojektować własne unikalne rozwiązania. Dzięki takiemu podejściu, mieliśmy po pierwsze pełną kontrolę nad systemem i dowolność w jego dalszym rozwoju gdyż cały kod źródłowy odpowiadający za jego funkcjonowanie powstał u nas. Po drugie, wychodząc poza przyjęte schematy mogliśmy zaproponować funkcjonalności, które dotychczas nie były możliwe w tego rodzaju systemach.

Nasz system FONET IP łączy w sobie najlepsze cechy systemów opartych o technologię IP jak i „nie IP” – jest to systemem uniwersalny, dla którego nie ma ograniczeń w zakresie stosowania. Najlepszym tego dowodem jest to, że na bazie licencji produkowany jest obecnie w trzech państwach poza Polską, w tym w USA. Jesteśmy bodajże jedyną polską firmą, która dokonała transferu technologii wojskowej do Stanów Zjednoczonych i której systemy są wykorzystywane bojowo przez armię amerykańską. Rocznie produkowanych są tysiące zestawów, które są instalowane w nowych i modernizowanych pojazdach. Obecnie system FONET jest zainstalowany na ponad 6 000 pojazdów, i każdego dnia ta liczba rośnie. W zeszłym roku próbowaliśmy zidentyfikować na jakich pojazdach był już zainstalowany, doliczyliśmy się prawie 150 typów. Bez przesady można powiedzieć, że to naprawdę polski przebój eksportowy i ogromy sukces polskiej myśli inżynierskiej.

System FONET jak rozumiem, może być cały czas rozwijany o nowe funkcjonalności. Jednak pomimo tego, że to właśnie FONET był pierwszym dojrzałym wyrobem WB Electronics, który osiągnął sukces na całym świecie, to obecnie Grupa WB jest przede wszystkim  kojarzona jako firma od dronów. Jak do tego doszło, że od produkcji systemów łączności i kierowania ogniem dla artylerii zaczęliście być postrzegani jako firma „dronowa”.

PW : Chciałbym dokonać małego sprostowania, a właściwie usystematyzowania pewnej terminologii. Drony w powszechnym odbiorze to obecnie najczęściej małe czterowirnikowce, które można kupić w każdym markecie, przeznaczone głównie na rynek cywilny. W świecie wojskowym sama platforma powietrzna nie decyduje o powodzeniu zadania.  

Dla użytkownika najważniejsze jest nie „to co lata”, ale informacja jakiej dostarcza, zdolność działania w warunkach ekstremalnych, w obecności celowych zakłóceń  itp. I do tego kluczowe są systemy sterowania lotem, transmisji danych, sensory. Jednym słowem cała elektronika, która zapewnia, że dany dron może realizować zadania jakie postawi przed nim operator. Do tego potrzeba całego systemu, który nazywa się właśnie Bezzałogowym Systemem Powietrznym – BSP. My w Grupie WB, opracowujemy właśnie całe systemy bezzałogowe, tworzymy koncepcje ich użycia i współpracy z innymi systemami – dowodzenia, rozpoznania, artyleryjskimi czy prowadzenia tzw. uderzeń ogniowych.

W tym zakresie szkolimy użytkownika i zbieramy od naszych klientów wiedzę co jest potrzebne aby system był coraz doskonalszy i bardziej uniwersalny. Nasze systemy bezzałogowe są w użyciu bojowym od 15 lat. W Polsce jesteśmy jedynym producentem i eksporterem wojskowych systemów BSP. Jesteśmy też jedynym polskim producentem, którego systemy bezzałogowe towarzyszyły i towarzyszą polskim żołnierzom w trakcie ich misji bojowych. Na podstawie ich doświadczeń oraz naszych klientów zagranicznych wiemy, że  znakomicie sprawują się w konfliktach zbrojnych.

Tym co daje nam również ogromną satysfakcję jest fakt, że nasze BSP  służą nie tylko wojsku polskiemu, ale również niosą pomoc w czasie klęsk żywiołowych, poszukują przestępców i przemytników, prowadzą inwentaryzację sieci energetycznych i gazowych, pomagają budowniczym autostrad, ochronie środowiska czy ochronie np. transportu kolejowego. Nasze systemy BSP wylatały już tysiące godzin w warunkach bojowych, a nasze zespoły są zawsze gotowe do świadczenia profesjonalnych usług obserwacji i inwentaryzacji z powietrza.  

AB : Dokładnie, to co decyduje o skuteczności i sprawia, że system bezzałogowy jest konkurencyjny na rynku i niezawodny w użytkowaniu to właśnie wszystko to, co jest w jego środku. Początek naszej przygody z systemami bezzałogowymi, też był efektem pewnego przypadku. Po zaprojektowaniu systemu kierowania ogniem dla artylerii TOPAZ, bardzo szybko okazało się, że potrzebne są również „oczy”, które pozwolą na bieżąco oceniać skutki prowadzonych działań. Czasy obserwatora siedzącego na wieży kościoła już dawno minęły. Najlepszym rozwiązaniem okazały się właśnie bezzałogowe statki powietrzne. Dlatego też, postanowiliśmy zintegrować TOPAZa, z samolotami bezzałogowymi, które zapewniłyby możliwość prowadzenia rozpoznania oraz oceny prowadzonych działań w czasie rzeczywistym. Początki muszę przyznać, nie były łatwe.

Nasze pierwsze podejście zakończyło się porażką. Z powodu niewywiązania się z warunków umowy przez zagranicznego partnera, który miał dostarczyć platformę latającą, straciliśmy kontrakt na Węgrzech. Nauczyło nas to jednak tego, że jeśli chcemy odnieść sukces rynkowy, to nie możemy polegać na poddostawcach, tylko musimy opracować własne rozwiązania i być w 100% właścicielem kluczowych technologii jakie są podstawą oferowanych przez nas systemów. Te założenia dały początek współpracy z firmą Flytronic z Gliwic, która obecnie po kilkunastu latach, jest naszym centrum kompetencyjnym w obszarze systemów bezzałogowych. Zatrudnia ok. 100 profesjonalistów, którzy projektują i budują systemy BSP. To największy potencjał w tym obszarze w naszym rejonie Europy.  Dzięki temu, możemy obecnie oferować klientom z całego świata niezawodne systemy bezzałogowe, które sprawdziły się w działaniach w każdej strefie klimatycznej i znakomicie sprawdzają się na polu walki w każdych warunkach nawet przy bardzo silnych systemach zakłócających celowo uruchamianych przez przeciwnika.

Panowie Prezesi, trudno w takim razie nie zadać pytania, jak wygląda współpraca z Wojskiem Polskim. Rozumiem, że skoro polska firma robi jedne z najlepszych systemów bezzałogowych na świecie oraz systemy łączności i dowodzenia, w skrócie zarządzania całym polem walki, to nasza armia również z nich korzysta.

AB: Oczywiście. W Wojsku Polskim znajduje się obecnie ok. 150 naszych platform bezzałogowych. Używa je także Straż Graniczna i inne instytucje w Polsce. System FlyEye ma świetne opinie i lata wszędzie tam gdzie jadą polskie siły specjalne, używają go artylerzyści dla wskazywania celów do rażenia ogniem KRABA czy RAKA. Wyszkoliliśmy na FlyEye prawie 200 wojskowych operatorów. Niestety dostawy te zostały już zrealizowane kilka lat temu, niestety cały czas nie udało się rozwiązać spraw serwisowych i nie wiadomo jak będzie w przyszłości.

Jeśli chodzi o systemy dowodzenia i kierowania ogniem, to te problemy są rozwiązane. Nasze systemy dowodzenia są stale serwisowane i kupowane są nowe wersje zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP. Obecnie nasz system TOPAZ, jest na wyposażeniu wszystkich jednostek artyleryjskich w Wojsku Polskim. W tym również w najnowszych wyrobach polskiego przemysłu:  moździerzach 120 mm RAK, oraz haubicach 155 mm KRAB. Chciałbym również zaznaczyć, że programy KMO RAK i REGINA ( KRAB przyp. autora) , są najlepszym przykładem i dowodem, na korzystną i owocną współpracę polskich przedsiębiorstw sektora obronnego.

Wracając do dronów. Od czasu, gdy prowadzony przez ponad 2 lata proces wyboru systemów bezzałogowych dla Wojska Polskiego ORLIK i WIZJER został unieważniony, nie wiemy czy będziemy mogli zaoferować swoje produkty MON. Tak się składa, że gdy różnorodna konkurencja nie potrafiła wygrywać z nami przetargów (jak choćby poprzednio w DWS czy w Straży Granicznej) w sukurs przyszedł skuteczny niejasny dla nas lobbying i ograniczenia natury regulacyjnej. Pojawiające się obecnie doniesienia prasowe nie nastrajają nas optymistycznie.

Nasze zdolności i potencjał rozwojowy i wytwórczy rozwijamy ze względu na rosnące zainteresowane naszymi wyrobami zagranicą. Niezawodność naszych rozwiązań, znakomita odporność na celowe zakłócenia, doskonała jakość rozpoznania oraz skuteczne wykorzystanie systemów FlyEye w bieżących konfliktach zbrojnych są chyba najlepszą rekomendacją dla wciąż nowych odbiorców. Dlatego też planujemy zwiększenie naszych mocy produkcyjnych w Gliwicach w spółce Flytronic.

No dobrze Panie Prezesie, ale jak to się ma w takim razie do niedawnej decyzji Ministerstwa Obrony, że w przetargach na dostawy sprzętu dla wojska, mogą brać udział tylko firmy państwowe czyli de facto z Polskiej Grupy Zbrojeniowej?

PW:  Przyznam szczerze, że nie rozumiem tej decyzji. Jesteśmy podmiotem polskim wpisanym na listę przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu przemysłowo-obronnym. W Grupie WB ten zaszczyt i obowiązek obejmuje 3 podmioty. Realizujemy bardzo istotne zadania przemysłowe związane z bezpieczeństwem państwa i uczestniczymy w wielu konsorcjach na równych prawach z naszymi zaprzyjaźnionymi podmiotami z PGZ. Wspieramy naszych kolegów z PGZ całą swoją wiedzą techniczną, tak jak potrafimy najlepiej. Nasi koledzy z PGZ współpracują z nami i wspólnie realizujemy często bardzo trudne i złożone techniczne projekty wojskowe. Współpraca, tam gdzie działamy razem, jest bardzo dobra na wszystkich poziomach.  Zawsze jesteśmy gotowi w odpowiedzi na zaproszenie Ministerstwa Obrony Narodowej, zaoferować nasze bardzo nowoczesne produkty w najlepszej możliwie cenie.

AB: Od 2002 roku dostarczamy systemy bezzałogowe do klientów na całym świecie. Naszymi konkurentami od wielu lat w tym obszarze są firmy zagraniczne szczególnie izraelskie. W PGZ centrum kompetencyjne BSP powstało w roku 2016 – to bardzo dobrze, gdyż nie produkujemy i nie zamierzamy produkować wszystkich typów systemów BSP.

Każdy nowy system, nowego producenta, wymaga badań, weryfikacji i często bolesnego okresu usuwania różnych wad  i błędów konstrukcyjnych. Najlepszym weryfikatorem tych parametrów jest używanie sprzętu w warunkach bojowych. Bezzałogowce z Grupy WB latają w warunkach bojowych 24 godziny 7 dni w tygodniu. Co chyba jest najlepszym dowodem na to, że jesteśmy gotowi dostarczyć sprzęt niezawodny i sprawdzony w realnych warunkach pola walki.

Istotna jest też racjonalność biznesowa. Aby produkować trzeba mieć klientów nie tylko w Polsce ale w wielu krajach na całym świecie. Utrzymanie potencjału produkcyjnego i badawczo – rozwojowego wymaga znaczących nakładów każdego roku. Aby temu sprostać konieczne są wpływy ze sprzedaży  w kraju albo z eksportu alternatywą są  dotacje ze strony Państwa. My eksportujemy, i dzięki temu nie tylko nie sięgamy po dotacje, ale odprowadzamy ogromne ilości podatków do budżetu Państwa. W kraju znacznie mniejszym od Polski jakim jest Izrael jest 3 dużych producentów systemów bezzałogowych, rząd Izraela wybiera zawsze te, które są najlepsze pod względem jakości, niezawodności i ceny.

PW: Wracając do polskiego Ministerstwa Obrony, to muszę powiedzieć, że  współpraca i wsparcie ze strony Ministerstwa Obrony w zakresie naszego działania i wielu projektów, które prowadzimy jest bardzo dobra i bardzo merytoryczna. Na każdym kroku odczuwamy wsparcie ze strony administracji państwowej. Ministerstwo Obrony, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Kancelaria Prezydenta, Biuro Bezpieczeństwo Narodowego – wszystkie te instytucje wspierają nasze działania w kraju i zagranicą. Wspierają promocję naszych produktów i pomagają nam w zakresie wszystkich czynności związanych z eksportem. Traktują nas na równi z przedsiębiorstwami państwowymi, a  wszystkie placówki dyplomatyczne i ataszaty wojskowe zawsze, kiedy tego potrzebujemy, służą nam pomocą i wsparciem merytorycznym. Jesteśmy dla tych wszystkich instytucji podmiotem polskim, który dobrze reprezentuje Polskę poza jej granicami.

AB: AB: Czego chcieć więcej –  to my chcemy dać więcej - chcemy, aby nasze ogromne doświadczenie w takich obszarach jak BSP, łączności wojskowej, budowaniu systemów C2 i bojowych było lepiej wykorzystane w kraju. Tak abyśmy mogli nasze systemy dostarczać polskiemu wojsku i żeby to polskie wojsko miało jak najlepszy i najnowocześniejszy sprzęt wyprodukowany w polskim zakładzie i zaprojektowany przez polskich inżynierów. Jesteśmy bardzo otwarci na wszystkie formy współpracy z wszystkimi podmiotami w kraju. Chcemy wspólnie z polskim przemysłem budować i dostarczać polskim żołnierzom najlepszy sprzęt jaki może w Polsce powstać.

Sztuczne budowanie konfliktów w kraju pomiędzy najważniejszymi grupami przemysłowymi służącymi obronności, nie służy polskiemu bezpieczeństwu. Tak uważamy, gdyż naszym celem nadrzędnym jest bezpieczeństwo państwa. Grupa WB ma bardzo dużo unikalnych w skali Europejskiej technologii, i te nasze kompetencje zawsze jesteśmy gotowi wnieść jako wkład w budowę wspólnych projektów z naszymi polskimi partnerami.

Rzeczywiście w dzisiejszym świecie, kiedy w przetargach dla polskiej armii startują największe koncerny zagraniczne, tworzenie dodatkowo konkurencji pomiędzy polskimi firmami wydaje się być nierozsądne. Na zakończenie, czego w takim razie mogę Państwu życzyć z okazji jubileuszu 20 lecia firmy WB Electronics?

AB : Od kilku lat budujemy Grupę WB. Naszym dążeniem na kolejne 20 lat jest rozwój Grupy WB przez utrzymanie posiadanych kompetencji i umocnienie się w obszarze wytwarzanych produktów na rynku międzynarodowym.

PW : Już aktualnie Grupa WB prowadzi szereg projektów eksportowych o ogromnym potencjale rozwojowym. Zaczynamy zaznaczać swoją obecność na kluczowych dla nas rynkach zagranicznych otwierając tam swoje spółki zależne. Pierwsza powstała w Malezji, teraz powstaną w kolejnych krajach. Zakładamy je, gdyż nasi odbiorcy chcą z nami budować relacje współpracy na kolejne wiele lat i wspólnie z nami planują znaczące projekty.

W produkcji wojskowej przygotowujemy kilka nowych bardzo ciekawych propozycji – pierwsze zaczniemy pokazywać już w Kielcach na tegorocznym MSPO. Zapraszamy także na nasze stoiska w Londynie, Kijowie i Waszyngtonie gdzie również planujemy debiuty naszych najnowszych produktów. Będziemy rozwijać się także w obszarach cywilnych, w których nasze umiejętności tworzenia bardzo innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących najnowsze zdobycze z zakresu elektroniki, mechaniki, informatyki, będą mieć zastosowanie.

Wejdziemy w te obszary, gdzie niezawodność urządzeń, odporność na uszkodzenia, odporność klimatyczna i długotrwałość pracy jest niezbędna i buduje przewagę konkurencyjną. Jako Zarząd Grupy WB możemy wspólnie powiedzieć, że mamy plan i realizujemy go. Za kilka miesięcy będzie widać efekty. Potencjał ponad 450 inżynierów jest ogromny, to drugie 20 lecie zaczynamy z innego poziomu. Przez minione 20 lat nasze kapitały pomnożyliśmy ponad 1000 razy, mamy nadzieję, że kolejne 20 lat będzie nie mniej efektywne – wiemy jakie to trudne. Proszę nam życzyć, abyśmy przez kolejne 20 lat mieli równie dużo szczęścia, aby móc spotykać na swojej drodze tak wspaniałych i oddanych współpracowników jakich mamy teraz – bo to jest główne źródło sukcesu Grupy WB.    

W takim razie dziękuję za rozmowę i życzę kolejnych sukcesów.

Rozmawiał

Piotr Chełchowski

Odwiedź naszą stronę i dowiedz się więcej o Grupie WB i naszych rozwiązaniach >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Pułkownik Zdzisław Żurawski

Pułkownik Zdzisław Żurawski

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Generał dywizji Edward Gruszka

Generał dywizji Edward Gruszka

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Redakcja Generał broni Włodzimierz Potasiński

Generał broni Włodzimierz Potasiński

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Redakcja Pułkownik Piotr Gąstał

Pułkownik Piotr Gąstał

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).

Michał Piekarski Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Michał Piekarski Wywiad z Marcinem Kosskiem

Wywiad z Marcinem Kosskiem

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Sebastian Miernik Podpułkownik Leszek Drewniak

Podpułkownik Leszek Drewniak

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem)...

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem) uzyskał w karate mistrzowski stopień 1 dan. Do końca swojego życia udało mu się osiągnąć stopień mistrzowski 5 dan. Był wychowawcą kilku tysięcy karateków w Polsce, organizatorem wielu sekcji karate w Warszawie, trener kadry narodowej seniorów shotokan/WUKO.

Ireneusz Chloupek, Andrzej Krugler Chris Kyle w Polsce

Chris Kyle w Polsce Chris Kyle w Polsce

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.

Andrzej Krugler, Ireneusz Chloupek GROM od środka

GROM od środka GROM od środka

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza)...

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza) pozycjach na jej temat, wreszcie ukazały się wspomnienia operatora naszej czołowej jednostki specjalnej, uczestnika operacji w Iraku i Afganistanie - Andrzeja K. „Kisiela”. Jak sam pisze, powodem napisania książki „Trzynaście moich lat w JW GROM” była: „chęć pokazania tego, co robimy nie z punktu...

Michał Piekarski Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych...

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych jednostek DWS w Polsce i wykonuje zadania o szczególnym i odmiennym od pozostałych pododdziałów charakterze. Na krótko przed zdaniem obowiązków Dowódcy JW „Nil”, pułkownik Mariusz Skulimowski opisuje SPECIAL OPS zadania i specyfikę jednostki, którą dowodził w latach 2009–2013.

Redakcja Nocny marsz śladami generała Nila

Nocny marsz śladami generała Nila Nocny marsz śladami generała Nila

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali...

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali ją komandosi z Jednostki Wojskowej NIL dla uczczenia pamięci swojego patrona, twórcy i pierwszego dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

Marcin Kruk Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego...

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch...

Błażej Bierczyński "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

"Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu...

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu udzielił czytelnikowi Specjal Ops - Błażejowi Bierczyńskiemu.

Błażej Bierczyński IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń.

Błażej Bierczyński Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym" Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń. Zarówno w Karbali, jak i w „Karbali” Krzysztofa Łukaszewicza, kluczową rolę odegrał ppłk Grzegorz Kaliciak – dowódca obrony ratusza i konsultant filmowy. To także autor książki „Karbala. Raport z obrony City Hall”, który w drugiej części wywiadu opowiada o znaczeniu misji...

Błażej Bierczyński Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów.

Błażej Bierczyński Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów. Dopiero szersze spojrzenie, zgłębianie tematu pozwala dostrzec to, co naprawdę istotne i zrozumieć, np. świat żołnierzy polskich sił specjalnych. Między innymi o nim, w jednym z rozdziałów swojej książki „Świat...

Błażej Bierczyński "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living"

"Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living" "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living"

Jedno zdjęcie niejednokrotnie przekazuje więcej niż setki słów. Jeśli fotografię wykonuje człowiek od lat codziennie pracujący ze słowem, np. piosenkarz i autor tekstów, tym bardziej coś w tym musi być....

Jedno zdjęcie niejednokrotnie przekazuje więcej niż setki słów. Jeśli fotografię wykonuje człowiek od lat codziennie pracujący ze słowem, np. piosenkarz i autor tekstów, tym bardziej coś w tym musi być. Bryan Adams w "krótkich żołnierskich słowach” opowiada o zdjęciach brytyjskich weteranów, które zrobił i zebrał w cykl pt. "Okaleczeni: Świadectwo Wojny". Fotografie można oglądać od dziś w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, w ramach Festiwalu Camerimage. Wystawa potrwa do 31 stycznia...

Małgorzata Freiburger, Ireneusz Chloupek Życie na krawędzi (cz.1)

Życie na krawędzi (cz.1) Życie na krawędzi (cz.1)

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu...

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu II wojny światowej, ucieczce z kraju i okolicznościach, które zaprowadziły go w szeregi spadochroniarzy, a następnie sił specjalnych US Army. Jest to pierwsza część wywiadu.

Małgorzata Freiburger, Ireneusz Chloupek Życie na krawędzi, cz. 2

Życie na krawędzi, cz. 2 Życie na krawędzi, cz. 2

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych...

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych Beretów, o przygodach na liniach frontu w wojnie wietnamskiej i ucieczce przed śmiercią i o epizodzie berlińskim, a także o udziale w ochronie przywódcy ZSRR Leonida Breżniewa podczas jego wizyty w USA i o objawach zespołu stresu pourazowego. Jest to druga część wywiadu.

Błażej Bierczyński "Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

"Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy "Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

"Najbardziej śmiercionośna broń na świecie to żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i jego karabin" - tak o słynnych U.S. Marines zza oceanu wypowiedział się generał John Pershing. Jednak najnowszy...

"Najbardziej śmiercionośna broń na świecie to żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i jego karabin" - tak o słynnych U.S. Marines zza oceanu wypowiedział się generał John Pershing. Jednak najnowszy obraz Mela Gibsona nie opowiada historii wojaka ze słynnego Korpusu. Ba! Nie traktuje też o walce żołnierzy szturmujących bohatersko okopów przeciwnika czy broniących do ostatniego naboju swoich pozycji czy wycofujący się kolegów. W "Przełęczy ocalonych" bohaterem jest człowiek, który swoją postawą...

Błażej Bierczyński Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em

Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em

Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka....

Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka. WIR, czyli st. sierż. Krzysztof Pluta, bo o nim mowa, był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Wieczór z Weteranem”, które odbyło się 10 stycznia w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Opowiadał o początkach służby, o walce i ratowaniu ludzkiego życia oraz o tym jak, po...

Błażej Bierczyński Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków!

Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków! Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków!

W ogromnej większości są weteranami z Navy SEALs. I podobnie, jak w przypadku Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, z którą podpisali porozumienie o współpracy, pomagają innym mundurowym w walce o powrót do normalnego...

W ogromnej większości są weteranami z Navy SEALs. I podobnie, jak w przypadku Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, z którą podpisali porozumienie o współpracy, pomagają innym mundurowym w walce o powrót do normalnego życia po tym, co przeszli. Działają na rzecz zwiększenia społecznej świadomości, czym jest PTSD i TBI oraz nie są to zjawiska dotyczące tylko wojskowych. Starają się również, by przepisywane „z automatu” leki zastąpiono pełnym zrozumieniem przypadku każdego poszkodowanego żołnierza, z rozważeniem...

Wybrane dla Ciebie

Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku »

Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku » Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku »

Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić »

Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić » Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu » Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji »

W czym wychodzisz sukces w misji » W czym wychodzisz sukces w misji »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw » Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek » Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż » Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż »

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia »

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia » Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia »

Czy wiesz, jak oświetlić cel »

Czy wiesz, jak oświetlić cel » Czy wiesz, jak oświetlić cel »

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym »

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym » Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym »

Najnowsze produkty i technologie

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.