Special-Ops.pl

"Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

Andrew Garfield jako szer. Desmond T. Doss

Andrew Garfield jako szer. Desmond T. Doss

"Najbardziej śmiercionośna broń na świecie to żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i jego karabin" - tak o słynnych U.S. Marines zza oceanu wypowiedział się generał John Pershing. Jednak najnowszy obraz Mela Gibsona nie opowiada historii wojaka ze słynnego Korpusu. Ba! Nie traktuje też o walce żołnierzy szturmujących bohatersko okopów przeciwnika czy broniących do ostatniego naboju swoich pozycji czy wycofujący się kolegów. W "Przełęczy ocalonych" bohaterem jest człowiek, który swoją postawą sprzeciwił się szaleństwu wojennemu i machnie zniszczenia, by zgodnie z przekonaniami religijnymi ratować ludzkie życie jako sanitariusz w U.S.Army, odmawiając jednocześnie prawa do noszenia jakiejkolwiek broni.

Zobacz także

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Mel Gibson, znany z kultowych ról w serii "Zabójczej broni" czy "Mad Maxa", kilkurotnie stawał także za kamerą, w paru przypadkach bedą równiez odtwórcą głównej roli w reżyserowanych przez siebie filmach. Tak było w przypadku "Walecznego serca" (Braveheart, 1995) czy wojennego obrazu "Byliśmy żołnierzami" (We Were Soldiers, 2002), gdzie wcielił się odpowiednio w sir Williama Wallace'a, przywódcę powstania szkockich górali przeciwko angielskiej koronie, oraz płk. Harolda "Hala" Moore, który w 1965 r. dowodził 1. batalionem 7. Pułku Kawalerii w bitwie w Ia Đrăng. W ostatnich latach Gibson zasłynął kontrowersyjnymi, m.in. z uwagi na hiper-realistyczną brutalność filmami, jak "Pasja" (The Passion of the Christ, 2004) czy "Apocalypto" (2006). Od czasu tego drugiego tytułu nie podejmował się ponownie reżyserowania, pojawiając się kilkukrotnie przed kamerą, choćby wśród weteranów kina akcji osatniego dwudziestolecia ubiegłego wieku w trzeciej odsłonie "Niezniszczalnych" (The Expendables 3, 2014), a ostatnio w thrillerze "Blood Father" (2016, Jean Francois Richet), zaś w międzyczasie na okładkach brukowców w zwiazku z kolejnymi skandalami. Ten stan otrzymywał się do ubiegłego roku, kiedy pod koniec września rozpoczęły się zdjęcia do "Przełęczy ocalonych" (tyt. oryg. Hacksaw Ridge).

Przeczytaj także: Polscy filmowcy w ekstremalnych warunkach - kulisy powstawania "Karbali"

Akcja filmu toczy się wiosną 1945 roku. W Europie los Trzeciej Rzeszy, w założeniu tysiącletniej, jest przesądzony. Po sforsowaniu Renu, zachodni alianci suną przez Niemcy jak nóż przez masło, na Wschodzie Armia Czerwona miażdzy wroga. Padają ostatnie nazistowskie twierdze, bronione przez fanatyków z SS, młokosów z Hitlerjugend, niedobitki Wehrmachtu i starców z Volskstrumu. W końcu Hitler popełnia samobójstwo. Tymczasem po drugiej stronie kuli ziemskiej, na wyspach Pacyfiku, walka wydaje się nie mieć końca - do tego stopnia, że Amerkanie walczący w Europie zaczynają się powoli zastanawiać się, czy po tym, jak Führer  "zrobi kaputt" nie czeka ich przypadkiem przerzucenie do Japonii. Bo to właśnie tam, w środek bitwy o Okinawę, która toczyła się od kwietnia do drugiej połowy czerwca 1945 r., rzuca widza Gibson.

Nie jest to jednak jedyna treść filmu, bowiem historia skupia się na postaci i życiu Desmonda T. Dossa, sanitariusza z  Kompanii B, 1. Batalionu, 307 Pułki Piechoty, 77 Dywizji Piechoty. Już choćby ten fakt wyróżnia film Mela Gibsona spośród innych dramatów wojennych. Jeśli już, sanatariusze na polu walki pojawiają się jako jedni z bohaterów filmów lub seriali, nigdy jednak jako protagoniści. Dla nas, Europejczyków, a w szczególności Polaków, będzie to również dodatkowa odsłona wojny na Pacyfiku, z oczywistych przyczyn dla nas odległej. Po trzecie, zwykle w kontekście tego egzotycznego teatru przedstawienie działań jednostek U.S.Army jest stosunkową rzadkością - jednym z niewielu przykładów może być tu "Cienka Czerwona Linia" (The Thin Red Line, 1998) w reż. Terrence'a Mallicka. Prym wiodzą obrazy prezentujące losy wojaków z Korpusu Piechoty Morskiej USA. Wystarczy wymienić znakomity serial "Pacyfik", dzieła Eastwooda "Listy z Iwo Jimy" (Letters From Iwo Jima, 2006) i "Sztandar chwały" (Flags of Our Fathers, 2006), opowiadające o udziale Indian Navajo "Szyfry Wojny" (Windtalkers, 2002, reż. John Woo) czy klasyczne "Przeklęte Wzgorza" (Halls of Montezuma) Lewisa Milestone'a z 1950 r. Należy wziąć również poprawkę na fakt, iż nie wszystkie obrazy zza oceanu docierają do polskiego widza.

Sprawdź szczegóły: “Twenty-nine, let’s go!” – premiera “Oblitus: Rise of the Forgotten” już we wrześniu

To, co sprawia jednak, że historia jest niezwykła i przyciągająca uwagi, to fakt, iż jest ona oparta na życiu realnej postaci - życiu niezwykłym. "Przełęcz ocalonych" to bowiem film biograficzny. Desmond T. Doss to młody chłopak pragnący zostać lekarzem. Urodził się jednak w burzliwych czasach, których realia nie pozwalały mu stać obojętnie i wieść spokojne życie. Zgłosza się on więc na ochotnika do wojska, by tak, jak inni mężczyźni, służyć krajowi. Z uwagi na swoje wyznanie, tj. będąc adwentystą Dnia Siódmego, Desmond odmówia wszelkich ćwiczeń związanych z bronią i zabijaniem czy ogólnie z przemocą wobec drugiego człowieka. Nie chce przyjąć żadnego uzbrojenia - tak do ataku, jak i do własnej obrony.

Nietrudno sobie wyobrazić, jakie wywołuje to reakcje u jego przełożonych i kolegów z jednostki. W czasach wojennego szaleństwa, kiedy np. Amerykanie szukali chęci zemsty za Pearl Harbor i rwali się, by dokopać "Japsom", wyszydzanym karykaturalnie w gazetowych kreskówkach, postawa Desmonda była traktowana jako zdrada uchylanie się od aktywnej żołnierskiej służby i patriotycznego obowiązku, a on sam jako niegodny zaufania, przyjaźni, szacunku mięczak. Nawet mając oficjalną zgodę na służbę i kontunuowanie przygotowań do udziału w walce bez broni, nie miał łatwego życia. Wyszydzany, prześladowany lub lekceważony, wytrwał, by dowieść wartości swoich przekonań, siebie jako człowieka i medyka w kolejnych starciach z Japończykami.

Szeregowy Doss, co możemy obejrzeć w filmie, uczestniczył w bitwie o Okinawę, gdzie z tytułowej "Hacksaw Ridge" - "Przełęczy ocalonych", czyli Skarpy Meada uratował 75 rannych kolegów, nie zważając na swoje życie. Jak w wielu miejscach na wyspach Japonii, były to silnie bronione pozycje z  gniazdami cekaemów, wstrzelanymi precyzyjnie moździerzami i fanatycznymi żołnierzami okopanymi w tunelach i jaskiniach, gotowymi bronić się do ostatniego naboju lub zginać w szarży banzai. Nie był to jedyny przykład odwagi i bezinteresowności oraz poświęcenia szeregowego Dossa, jego wiary w swoje wartości i ogromnej woli walki - nie przemocą, ale czynem przynoszącym ulgę rannym. Za zasługi na Okinawie został odznaczony Medalem Honoru, stając się jednocześnie pierwszą osobą, tzw. obdżektorem (ang. conscientious objector), odmawiającym odbycia obowiązkowej służby wojskowej lub wykonywania pewnych jej elemntów z powodów religijnych, moralnych lub etycznych, która otrzymała to wyróżneinie. Jego historia poruszyła Mela Gibsona, który postanowił przenieść ją na srebrny ekran.

Zobacz również: Czy to już koniec przygód w alernatywnej rzeczywistości Polski? – recenzja „Kapitana Jamroza”

W rolę szeregowego Desmonda T. Dossa wcielił się Andrew Garfield, który o elementy kina wojennego otarł się w dramacie "Ukryta strategia" (Lions for Lambs, 2007) w reżyserii Roberta Redforda. W produkcji Gibsona, jako przełożonych głównego bohatera, zobaczymy Vince'a Vaugna (sierż. Howell) i Sama Worthingtona (kpt. Glover). Worthington, najbardziej znany z czwartej części "Terminatora" - "Terminator: Ocalenie" (Terminator: Salvation, 2009, Joseph McGinty Nichol) czy "Avatara" (2009, James Cameron), wystąpił w roli drugoplanowej 2002 roku w wojennym dramacie sądowym "Wojna Harta" (Hart's War, 2002) Gregory'ego Hoblita , poruszającym kwestię rasizmu w szeregach U.S. Army. Dla Vaughna będzie to debiut w pełnowymiarowej wojennej produkcji, jeśli nie liczyć statystowania w tłumie jako "wiwatujący żołnierz" (niewymieniony w czołówce) w filmie "Dla naszych chłopców" (For the Boys, 1991, reż. Mark Rydell). Warto wspomnieć o Hugo Weavingu, czyli pamiętnym Agencie Smithie z "Matrixa" (The Matrix, 1998, bracia Wachowscy) - tu w roli ojca głównego bohatera - Toma Dossa. Ukochaną Desmonda - Dorothy Schutte, jedną z niewielu osób w niego wierzących, wcieliła sie Teresa Palmer.

Film powstał w ciągu 105 dni przy budżecie 45 milionów dolarów. Zdjęcia powstały w Nowej Południowej Walii. Premiera odbyła się 4 września podczas 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, gdzie produkcja zebrała gromkie owacje. W Polsce "Przełęcz ocalonych" będziemy mogli ogladać od 4 listopada. Biorąc pod uwagę doświadczenie filmowe Gibsona, jego bezkompromisowość i determinację w podążaniu swoją drogą, nawet kosztem konfliktów w branży, możemy spodziewać się filmu z epickim rozmachem, realistycznego, z niemal fizycznie namacalnym (na tyle, na ile to możliwe w kinowym fotelu) piekłem wojny. Jako aktor, Gibson zasmakował wcześniej kina wojennego i historycznego w obrazach "Gallipoli" (1981) Petera Weiera i "Patriocie" (The Patriot, 2002) Rolanda Emmericha. Za scanariusz najnowszego obrazu odpowiadają Robert Schenkkan, Andrew Knight i Randal Wallace. Z tym ostatnim reżyser miał okazję pracować już kilkukrotnie - choćby przy "Walcznym sercu" i "Byliśmy żołnierzami". Wierzę więc, że otrzymamy kawał "mięsistego" kina wojennego, które jednocześnie opowie historię szeregowego Desmonda T. Dossa w taki sposób, wyjąkowym medyku, w jaki on na nią zasłużył. A że zasłużył na wielki film to nie ulega wątpliwości. Na "Hacksaw Ridge" czekam z niecierpliwością.

Zwiastun filmu dostępny jest tutaj. Szczegółowe informacje - na profilu filmu w serwisie Facebook oraz na stronie /www.hacksawridge.movie/.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Dariusz Dariusz, 09.10.2016r., 19:51:04 Czeka nas naprawdę smakowity kąsek,świetnego kina wojennego w wydaniu Gibsona,a tak na marginesie.Jeżeli "Pasja" to kontrowersyjny film obfitujący w hiper-realistyczne brutalne sceny,to pozostaje pytanie,czy Pan ostatni film Made in Hollywood oglądał 40 lat temu?

Powiązane

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Krzysztof Mątecki Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób! Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór...

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór oraz K9.

Redakcja Operator U.S. Navy SEALs odznaczony Medalem Honoru

Operator U.S. Navy SEALs odznaczony Medalem Honoru Operator U.S. Navy SEALs odznaczony Medalem Honoru

Edward C. Byers Jr. - Senior Chief Special Warfare Operator, za niezwykłą odwagę podczas służby w Afganistanie, zostanie w poniedziałek, 29 lutego br., odznaczony Medalem Honoru przez prezydenta Stanów...

Edward C. Byers Jr. - Senior Chief Special Warfare Operator, za niezwykłą odwagę podczas służby w Afganistanie, zostanie w poniedziałek, 29 lutego br., odznaczony Medalem Honoru przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Ireneusz Chloupek Pożegnanie Generała

Pożegnanie Generała Pożegnanie Generała

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...

Jakub Brymerski Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.

Michał Piekarski Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. bryg. Marian Sowiński

Gen. bryg. Marian Sowiński

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. dyw. Roman Polko

Gen. dyw. Roman Polko

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Pułkownik Jerzy Gut

Pułkownik Jerzy Gut

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Dariusz Zawadka

Pułkownik Dariusz Zawadka

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Redakcja Generał brygady Piotr Patalong

Generał brygady Piotr Patalong

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Zdzisław Żurawski

Pułkownik Zdzisław Żurawski

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Generał dywizji Edward Gruszka

Generał dywizji Edward Gruszka

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Redakcja Generał broni Włodzimierz Potasiński

Generał broni Włodzimierz Potasiński

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Redakcja Pułkownik Piotr Gąstał

Pułkownik Piotr Gąstał

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops