Rozmowa z Marcinem „Lewym” Wyszyńskim, żołnierzem rezerwy Jednostki Wojskowej GROM, właścicielem firmy „K9 Projekt”, zajmującej się doradztwem w zakresie budowania struktur oraz szkolenia psów i personelu K9.
Wydział V Antyterrorystyczny ABW, nazywany „Piątkarzami”, świętuje w tym roku 29. rocznicę powstania. Naczelnik Wydziału V przedstawia rozwój „Piątkarzy” na przestrzeni ostatnich 29 lat, a także opowiada...
Wydział V Antyterrorystyczny ABW, nazywany „Piątkarzami”, świętuje w tym roku 29. rocznicę powstania. Naczelnik Wydziału V przedstawia rozwój „Piątkarzy” na przestrzeni ostatnich 29 lat, a także opowiada o zadaniach, które wykonują na co dzień.
Wywiad z Sebastianem Cybulskim, weteranem francuskiej Legii Cudzoziemskiej, a także autorem książek „Spowiedź Legionisty" oraz „Dwie twarze, dwa światy".
Wywiad z Sebastianem Cybulskim, weteranem francuskiej Legii Cudzoziemskiej, a także autorem książek „Spowiedź Legionisty" oraz „Dwie twarze, dwa światy".
Jan Plewka jest instruktorem strzelectwa i właścicielem firmy ochroniarskiej z Opola. Po ataku Rosji na Ukrainę zebrał grupę kilkudziesięciu doświadczonych weteranów z całego świata, tworząc Ukraine Support...
Jan Plewka jest instruktorem strzelectwa i właścicielem firmy ochroniarskiej z Opola. Po ataku Rosji na Ukrainę zebrał grupę kilkudziesięciu doświadczonych weteranów z całego świata, tworząc Ukraine Support Group.
Zdjęcia: arch. Marcina „Lewego” Wyszyńskiego
Marcinie, swoje doświadczenie zawodowe związane z psami zdobywałeś w JW GROM. Jak w Twojej głowie pojawił się pomysł na zostanie jednym z pierwszych przewodników psów bojowych w jednostce specjalnej i czy wcześniej miałeś styczność ze szkoleniem psów?
Miałem kiedyś psa w typie owczarka niemieckiego, ale ze szkoleniem psów nie miałem nic wspólnego. Pierwsze doświadczenia w tym zakresie zdobywałem w jednostce, kiedy zostałem przewodnikiem psa bojowego i razem z kolegami wspólnie budując struktury K9. Przy okazji zdobywania doświadczenia w pracy z psami służbowymi, równolegle zacząłem pracować z psami na rynku cywilnym, szkoląc je dla osób prywatnych. Później zaraziłem się pasją do kynologicznych sportów obronnych, takich jak ring francuski.
Opowiedz, jak to się stało, że GROM postanowił wprowadzić psy bojowe w swoje struktury? Kiedy to się zaczęło, kto lub co Was do tego zainspirowało?
Nie pamiętam już, który to był rok, ale przyjechali do nas Amerykanie i przy okazji powiedzieli nam, że istnieje coś takiego jak K9.
Niestety, w tamtych latach nasza jednostka nie była na tyle dojrzała, by od razu wejść w ten temat i stworzyć tego typu program szkolenia psów w naszych strukturach i realiach. Program zaczął się dopiero na przełomie lat 2011/2012. Ja do nowo powstałej grupy K9, której pierwszym dowódcą był Krzysztof Puwalski‚ dołączyłem na przełomie 2012/2013 roku.
Po dziewięciu latach pracy w zespole bojowym postanowiłem coś zmienić. Podejmując decyzję o zmianie, kierowałem się ciekawością poznania czegoś nowego i chęcią rozwoju. Oczywiście nie zrobiłem tego z nudów w pracy w zespole bojowym, bo na nudę nie ma tam czasu. Czułem jednak, że potrzebuję jakiejś zmiany i pojawiła się okazja. Wszedłem w ten projekt trochę w ciemno, bo tak naprawdę nikt do końca na tamtą chwilę nie wiedział, jak to wszystko wyjdzie. Dzisiaj już wiem, że była to jedna z najtrafniejszych decyzji w moim życiu.
Jak przebiegała Twoja kariera w służbie związana z psami? Gdzie się szkoliłeś? Jak wyglądała Twoja współpraca z pierwszym psem bojowym?
Zanim pojawił się w moim życiu pierwszy wymarzony pies bojowy, to przez dwa lata szkoliliśmy się w Norwegii, Bośni, Niemczech i w Polsce. Pierwszą rzeczą, jaką zrobiliśmy, było zdobywanie wiedzy i doświadczenia w pracy z psami. Myślę, że gdybyśmy najpierw kupili psy‚ a następnie wraz z nimi się szkolili, byłoby to znacznie mniej efektywne. Najpierw obserwacja, wiedza, potem zakup i szkolenie własnych psów. Takie podejście pozwala wykluczyć wiele błędów szkoleniowych i sprawia, że treningi stają się szybsze, skuteczniejsze i bardziej efektywne.
Poza tym zobaczyliśmy, jak praca z psem bojowym wygląda u innych i dzięki temu wiedzieliśmy, do czego mamy dążyć. Moim pierwszym służbowym psem był owczarek holenderski o imieniu Denzel. Ten pies to dość „barwna postać”, jest bardzo mocny, silny i charakterny, pochodził z Holandii z linii KNPV. Chociaż był bardzo trudnym psem, to cieszę się, że na niego trafiłem. W gruncie rzeczy to on nauczył mnie więcej niż ja jego. Bo dostać świetnego psa i po drodze go nie zepsuć, to też spore wyzwanie dla przewodnika, tym bardziej niemającego dużego doświadczenia.
Czy Denzel był już wcześniej szkolony? Czy był to tzw. „zielony pies”?
Denzel był czymś pomiędzy „zielonym” a wyszkolonym psem. Był już po wstępnym trzymiesięcznym szkoleniu. Miał wprowadzone elementy posłuszeństwa, detekcji, pracy w kagańcu i obrony.
Czyli Denzel był psem wyszkolonym w dwóch kategoriach: do detekcji i do obrony?
Tak, u nas w jednostce mamy psy o podwójnym zastosowaniu, tzw. duall dogs‚ które wspierają operatorów w działaniach bojowych także nosem. Wracając do Denzela. Powiedzmy w pięćdziesięciu procentach był już wyszkolony. Jest taki mit, że jak odda się wyszkolonego psa przewodnikowi, to on będzie już z nim super pracował. Niestety, nie ma tak łatwo. Przewodnik musi nauczyć się pracy z tym psem‚ musi się z nim zgrać. Pies to nie maszyna, tylko żywa istota, a tej współpracy trzeba się nauczyć. Kolejnym istotnym faktem jest to, że żaden, nawet najlepszy hodowca czy szkoleniowiec, nie jest w stanie wyszkolić nam psa do zadań w 100%, bo najzwyczajniej w świecie nie wie, jak to wszystko wygląda podczas operacji, a taktykę najlepiej znają żołnierze.
W dniach 28 sierpnia – 2 września 2021 r., tradycyjnie jak co roku od 22 lat, na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyła się Selekcja. Jak tym razem wyglądały zmagania uczestników, kto brał w niej udział,...
W dniach 28 sierpnia – 2 września 2021 r., tradycyjnie jak co roku od 22 lat, na poligonie w Drawsku Pomorskim odbyła się Selekcja. Jak tym razem wyglądały zmagania uczestników, kto brał w niej udział, kto dotrwał do końca i co nas czeka w kolejnym roku – zapytaliśmy organizatora, mjr. (rez.) Arkadiusza Kupsa – weterana 56. Kompanii Specjalnej.
Zdjęcia: Danuta Kups
Rozmowa z mł. chor. rez. Krystianem „Wójo” Wójcikiem – wieloletnim podoficerem 1. Pułku Specjalnego Komandosów, a potem Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Rozmowa z mł. chor. rez. Krystianem „Wójo” Wójcikiem – wieloletnim podoficerem 1. Pułku Specjalnego Komandosów, a potem Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Rozmowa z Markiem „Kwadratem” Krzemińskim, ekspertem w dziedzinie szkolenia psów bojowych na potrzeby służb policyjnych, który dzieli się swoimi zawodowymi doświadczeniami związanymi z wprowadzeniem specjalistycznych...
Rozmowa z Markiem „Kwadratem” Krzemińskim, ekspertem w dziedzinie szkolenia psów bojowych na potrzeby służb policyjnych, który dzieli się swoimi zawodowymi doświadczeniami związanymi z wprowadzeniem specjalistycznych kursów dla psów K9.
Zdjęcia: arch. Marka Krzemińskiego
Rozmowa z Wojciechem „Zacharem” Zacharków – byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej AGAT.
Zdjęcia: arch. własne Wojciecha Zacharków (Irak, Afganistan, Selekcja AGAT, szkolenia), Tomasz QNA Chochół photography...
Rozmowa z Wojciechem „Zacharem” Zacharków – byłym żołnierzem Jednostki Wojskowej AGAT.
Zdjęcia: arch. własne Wojciecha Zacharków (Irak, Afganistan, Selekcja AGAT, szkolenia), Tomasz QNA Chochół photography (MURPH Challenge Finał, 16 batalion powietrznodesantowy), Prod. MAGIC Waszkiewicz - Foto: Emil Sobczak („Granice wytrzymałości Zachara”), AWL Wrocław (MURPH Challenge), Daniel Dmitriew (MURPH Challenge Lubliniec), Krzysztof Plażuk (Czad), Trec Nutrition (Trec Challenge)
W specjalnym wywiadzie udzielonym redakcji „SPECIAL OPS”, major Kups opowiada o początkach SELEKCJI, jej rozwoju i przyszłości oraz o wyjątkowym charakterze odróżniającym ją od licznych imprez biegowych...
W specjalnym wywiadzie udzielonym redakcji „SPECIAL OPS”, major Kups opowiada o początkach SELEKCJI, jej rozwoju i przyszłości oraz o wyjątkowym charakterze odróżniającym ją od licznych imprez biegowych organizowanych w duchu militarnym, które ostatnimi czasy stały się w Polsce bardzo modne.
Zdjęcia: Danuta Kups
SPECIAL OPS w rozmowie z Krzysztofem Puwalskim – byłym operatorem 1PSK oraz JW GROM, autorem książki „Operator 594” oraz pomysłodawcą „Projektu Operator 2021”.
Zdjęcia: archiwum Krzysztofa Puwalskiego
SPECIAL OPS w rozmowie z Krzysztofem Puwalskim – byłym operatorem 1PSK oraz JW GROM, autorem książki „Operator 594” oraz pomysłodawcą „Projektu Operator 2021”.
Zdjęcia: archiwum Krzysztofa Puwalskiego
Jednostka Wojskowa Komandosów to najstarsza, nadal istniejąca jednostka specjalna Wojska Polskiego, która w tym roku obchodzi dwie wyjątkowe rocznice. O historii i zmianach zachodzących w Jednostce rozmawialiśmy...
Jednostka Wojskowa Komandosów to najstarsza, nadal istniejąca jednostka specjalna Wojska Polskiego, która w tym roku obchodzi dwie wyjątkowe rocznice. O historii i zmianach zachodzących w Jednostce rozmawialiśmy z płk. Michałem Strzeleckim, dowódcą JWK.
Siedemdziesiąta piąta rocznica lądowania Aliantów w Normandii w polskich mediach pozostała w cieniu bieżących wydarzeń krajowych, warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów tej rocznicy.
Siedemdziesiąta piąta rocznica lądowania Aliantów w Normandii w polskich mediach pozostała w cieniu bieżących wydarzeń krajowych, warto więc zwrócić uwagę na kilka aspektów tej rocznicy.
Jednym z fundamentalnych zagadnień dotyczących walki z terrorystami, tak jak w każdym innym konflikcie zbrojnym jest zdolność do gromadzenia, analizowania i wykorzystania informacji wywiadowczych. Służby...
Jednym z fundamentalnych zagadnień dotyczących walki z terrorystami, tak jak w każdym innym konflikcie zbrojnym jest zdolność do gromadzenia, analizowania i wykorzystania informacji wywiadowczych. Służby wywiadowcze niektórych państw zagrożonych terroryzmem, przeszły z tego powodu szczególną ewolucję.
To, że polski wywiad w czasie II wojny światowej należał do najlepszych na świecie, jest powszechnie znanym faktem. Nie ma co do tego wątpliwości. O tym, że represje na Polakach spotykały się ze zdecydowanym...
To, że polski wywiad w czasie II wojny światowej należał do najlepszych na świecie, jest powszechnie znanym faktem. Nie ma co do tego wątpliwości. O tym, że represje na Polakach spotykały się ze zdecydowanym odwetem polskiego podziemia także nie trzeba przypominać czytelnikom Special Ops.
Dziś publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
Dziś publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA emerytowanego wiceadmirała Josepha Maguire`a, który swoją funkcję objął 15 sierpnia. Dotychczas był on...
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał na stanowisko dyrektora wywiadu narodowego USA emerytowanego wiceadmirała Josepha Maguire`a, który swoją funkcję objął 15 sierpnia. Dotychczas był on szefem Narodowego Centrum Zwalczania Terroryzmu.
Rozmowa z płk. Grzegorzem Kaliciakiem – uczestnikiem misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, dowódcą obrony City Hall w Karbali w 2004 roku, byłym dowódcą 6. i 14. Brygady Obrony Terytorialnej, obecnie...
Rozmowa z płk. Grzegorzem Kaliciakiem – uczestnikiem misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie, dowódcą obrony City Hall w Karbali w 2004 roku, byłym dowódcą 6. i 14. Brygady Obrony Terytorialnej, obecnie prorektorem w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – na temat służby kobiet w Wojsku Polskim oraz jego najnowszej książki „Bez taryfy ulgowej”.
Katarzyna Kozłowska – była operatorką JW GROM. Została zrekrutowana z Policji do Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego pod koniec lat 90. ub. w. W Policji przecierała szlaki, ponieważ trafiła tam z pierwszym...
Katarzyna Kozłowska – była operatorką JW GROM. Została zrekrutowana z Policji do Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego pod koniec lat 90. ub. w. W Policji przecierała szlaki, ponieważ trafiła tam z pierwszym tak dużym wtedy, około stuosobowym naborem kobiecym. Przez pewien czas pracowała m.in. jako specjalista ds. nieletnich.
Rozmowa ze st. insp. Danielem Snopkowskim – koordynatorem Grup Operacyjno-Interwencyjnych z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Wydziału ds. Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa o tym,...
Rozmowa ze st. insp. Danielem Snopkowskim – koordynatorem Grup Operacyjno-Interwencyjnych z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Wydziału ds. Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa o tym, jak wygląda szkolenie funkcjonariuszy GOI SOK i o nieujawnianych nigdzie do tej pory zadaniach i sukcesach tej służby.
Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC...
Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.
O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.
O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.