Rozmowa z płk. Mariuszem Skulimowskim, byłym dowódcą JW NIL
Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych jednostek DWS w Polsce i wykonuje zadania o szczególnym i odmiennym od pozostałych pododdziałów charakterze. Na krótko przed zdaniem obowiązków Dowódcy JW „Nil”, pułkownik Mariusz Skulimowski opisuje SPECIAL OPS zadania i specyfikę jednostki, którą dowodził w latach 2009–2013.
O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil...
O tym, co musi zrobić cywil, by przetrwać w warunkach współczesnego konfliktu zbrojnego lub sytuacji kryzysowej, „SPECIAL OPS” rozmawiał z Kafirem i Adamem „Kaczorem” Kaczyńskim – autorami książki „Cywil na wojnie”.
Na temat przebiegu wojny w Ukrainie, możliwych scenariuszy jej zakończenia oraz roli sił specjalnych podczas tego konfliktu rozmawiamy z ppłk. (rez.) Andrzejem Kruczyńskim – byłym oficerem JW GROM.
Na temat przebiegu wojny w Ukrainie, możliwych scenariuszy jej zakończenia oraz roli sił specjalnych podczas tego konfliktu rozmawiamy z ppłk. (rez.) Andrzejem Kruczyńskim – byłym oficerem JW GROM.
Czym Jednostka Wojskowa „Nil” różni się od pozostałych jednostek Wojsk Specjalnych, do których zadań zalicza się między innymi prowadzenie rozpoznania specjalnego? Każda jednostka Wojsk Specjalnych została utworzona i jest przeznaczona do wykonywania ściśle określonych zadań. Zasadniczymi obszarami działalności Jednostki Wojskowej „Nil” są zadania wsparcia informacyjnego, dowodzenia oraz zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez wojska specjalne w kraju oraz poza jego granicami, w układzie narodowym i sojuszniczym.
Innymi słowy, Jednostka „Nil” dostarcza dowódcy Wojsk Specjalnych określonych precyzyjnych informacji, dzięki którym podejmuje on decyzje dotyczące użycia poszczególnych zadaniowych grup bojowych z innych jednostek Wojsk Specjalnych. Ponadto żołnierze JW „Nil”, za pomocą posiadanego zaawansowanego technologicznie sprzętu łączności, sprawiają, że podjęta decyzja dociera do właściwego dowódcy, również zespołów zadaniowych, w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób zabezpieczona, co uniemożliwia jej przechwycenie przez osoby trzecie. Dodatkowo jednostka ma odpowiedni sprzęt logistyczny i dowodzenia, umożliwiający rozwinięcie w pełni autonomicznego stanowiska dowodzenia dla dowódcy Wojsk Specjalnych, jakim nie dysponuje żadna inna formacja w Wojsku Polskim. Kolejnym zadaniem, jakie realizuje Jednostka, a którego nie wykonują inne jednostki Wojsk Specjalnych czy nawet Sił Zbrojnych, są zakupy zaawansowanego technologicznie uzbrojenia i sprzętu wojskowego na potrzeby jednostek Wojsk Specjalnych i czasami innych rodzajów wojsk.
Czy zadania, jakie wykonuje dowodzona przez Pana jednostka w zakresie wsparcia informacyjnego, znacząco różnią się od tych, które spełniają oddziały i pododdziały rozpoznawcze innych rodzajów Sił Zbrojnych – w szczególności Wojsk Lądowych? Zadania Wojsk Specjalnych są inne niż Wojsk Lądowych, więc naturalnym jest, że takie różnice istnieją. Podstawową jest to że, JW „Nil” poza dysponowaniem narzędziami rozpoznawczymi w postaci IMINT-u czy HUMINT-u w jednej strukturze dowodzenia i planowania, ma również komórkę analizy danych z rozpoznania. Zdolności analityczne umożliwiają dostarczenie dowódcy gotowych pakietów informacyjnych zawierających zintegrowane i przetworzone dane z wyżej wymienionych narzędzi wraz z ich analizą. W skrócie, JW „Nil” dysponuje wyszkolonym i zgranym elementem wsparcia informacyjnego gotowym do natychmiastowego użycia.
Gdzie przebiega granica pomiędzy działaniami wsparcia informacyjnego prowadzonymi przez żołnierzy Jednostki Wojskowej „Nil” a tymi, które prowadzą wojskowe służby specjalne? Na polu walki walczą żołnierze i właśnie to ono definiuje całokształt naszych działań. Żołnierze JW „Nil” w Afganistanie ściśle współpracują z wojskowymi i cywilnymi służbami specjalnymi polskimi i sojuszniczymi, dlatego też trudno mówić tu o wytyczaniu granic. Słowo „granica” nie wydaje się być tu właściwym – ujmę to w ten sposób, że granice wyznaczają przepisy, zakresy kompetencji, potrzeby operacyjne oraz same sytuacje, do jakich dochodzi podczas działań.
Czy wśród innych, także sojuszniczych wojsk specjalnych istnieją jednostki, których zadania i specyfikę można porównać z Jednostką Wojskową „Nil”? Prekursor polskich Wojsk Specjalnych w dzisiejszym charakterze, śp. gen. broni Włodzimierz Potasiński, tworząc koncepcję jednostki wsparcia, jaką jest JW „Nil”, korzystał z wzorców amerykańskich i brytyjskich. Opierając się na wieloletnich doświadczeniach w działaniach specjalnych stworzył jednostkę, która oprócz zbierania informacji specjalnych jest zdolna w bezpieczny sposób ją dostarczyć w najdalszy zakątek świata oraz zapewnić dowódcy Wojsk Specjalnych możliwość samodzielnego dowodzenia jednostkami Wojsk Specjalnych w każdym miejscu na ziemi. A jak się to ma w stosunku do sojuszniczych wojsk specjalnych, można określić następująco: DELTA ma swoją ISA, SAS ma SRR, a my mamy ZWI.
Jaką, z Pańskiej perspektywy, rolę odgrywa HUMINT w zabezpieczeniu operacji specjalnych? W konflikcie asymetrycznym - kluczową. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, jak dużą rolę odgrywa rozpoznanie osobowe przy zwalczaniu celów w działaniach asymetrycznych. Zazwyczaj informacja z HUMINT-u jest podstawą planowania, a pozostałe „narzędzia” rozpoznawcze tylko ją uzupełniają. Dopóki naszymi celami są ludzie, dopóty naszą najlepszą bronią są również ludzie.
Zważywszy że Wojska Specjalne prowadzą także działania w środowisku wodnym, czy żołnierze JW „Nil” szkolą się także w działaniach w tym zakresie? Żołnierze Jednostki „Nil” nie szkolą się w tym zakresie, gdyż nie ma takiej potrzeby. Jeżeli zajdzie konieczność zapewnienia łączności na wodzie, to my ją zapewnimy. Podobnie jest z rozpoznaniem. Jednostka wojskowa „Nil” jest jednostką specjalistyczną, jeśli chodzi o działania. Nie mamy potrzeby szkolić nurków, ponieważ nie ma dla nich zadań wynikających z charakteru naszych działań. Pamiętajmy, że żołnierze JW „Nil” to operatorzy sił specjalnych, czyli z samej definicji wynika, że potrafią działać wszędzie. Jednak gdy zajdzie potrzeba działania na morzu, zwrócimy się o wsparcie do kolegów z Formozy czy też z GROM-u, którzy mają wieloletnie doświadczenie oraz wyposażenie niezbędne do tego typu działań.
Biorąc pod uwagę fakt, że Wojska Specjalne, podobnie jak inne rodzaje SZ RP, były przewidziane do wzmocnienia w razie potrzeby sił policyjnych w okresie Euro 2012, a wojsk specjalnych wiele państw używa także do operacji na swoim terytorium, czy Pana zdaniem także siły JW „Nil” w razie potrzeby mogą zostać użyte do działań na terenie Polski? Jak wspomniałem wcześniej – zasadniczymi obszarami działalności jednostki są zadania wsparcia informacyjnego, dowodzenia oraz zabezpieczenia logistycznego operacji specjalnych prowadzonych przez wojska specjalne w kraju, a w drugiej kolejności – za granicą. Jednostka ma możliwości wsparcia informacyjnego, dowodzenia oraz logistycznego działań wojsk specjalnych podczas tego typu operacji, jak to miało miejsce przy zabezpieczaniu Euro 2012. Ponadto jesteśmy w stanie wspierać swoim sprzętem rozpoznania, dowodzenia i łączności oraz posiadanymi umiejętnościami różne operacje cywilne, takie jak akcje antyterrorystyczne, policyjne czy działania antykryzysowe. W trakcie finałów piłkarskich mistrzostw Europy z dużym powodzeniem prowadziliśmy wsparcie informacyjne na potrzeby jednej ze służb specjalnych.
Jakie perspektywy ma przed sobą jednostka po zakończeniu operacji stabilizacyjnej w Afganistanie? Czy planowana jest dalsza rozbudowa JW NIL? Perspektywy funkcjonowania jednostki wynikają z zadań, do jakich została ona przeznaczona. Obszar naszych działań nie ogranicza się jedynie do wsparcia działań TF w Afganistanie. Zatem po zakończeniu operacji stabilizacyjnej w Afganistanie jednostka w dalszym ciągu będzie wykonywać zadania związane bezpieczeństwem na terenie naszego kraju oraz przygotowaniem do osiągnięcia pełnej zdolności (FOC – Full Operations Capability) do zabezpieczenia dowodzenia Połączonego Dowództwa Operacji Specjalnych CJFSOCC.
Strona internetowa jednostki obszernie przedstawia wymagania stawiane kandydatom oraz proces kwalifikacji, jednak dla wielu potencjalnych kandydatów interesujące może być bardziej ogólne pytanie – jakich cech, poza tymi, których wymaga się od żołnierzy wszystkich jednostek Wojsk Specjalnych, wymaga się od kandydatów do jednostki „Nil”? Każdy żołnierz musi przede wszystkim być wysokiej klasy specjalistą w tym, co robi. Poza doskonałą sprawnością fizyczną i wyszkoleniem taktycznym szukamy ludzi o specyficznych umiejętnościach, np. językowych czy technicznych. Należy pamiętać, że sprzęt, którym się posługujemy, coraz częściej „wymaga” inżyniera mówiącego bez problemu po angielsku. Należy pamiętać również o tym, że to my wybieramy żołnierzy, a nie żołnierze nas. Dzięki tej zasadzie żołnierze jednostki odnoszą sukcesy działaniach w kraju i poza jego granicami. A przez sojuszników żołnierze jednostki „Nil” są postrzegani w działaniach specjalnych jako równi partnerzy.
Czy w „Nilu” służą także kobiety – i czy mogą ubiegać się o służbę w każdym pododdziale jednostki? Tak, w JW „Nil” służą kobiety, w różnych stopniach wojskowych i różnych korpusach osobowych. Obecnie, w niemal każdej komórce i w każdym zespole są zatrudnione kobiety. Wykonują one zadania na rzecz Wojsk Specjalnych w kraju i za granicą na podobnym poziomie co mężczyźni. Jeżeli dysponują tymi cechami, o których wspominałem wcześniej, to nie widzę żadnych przeciwwskazań co do ich służby.
JW „Nil”, oprócz zabezpieczenia informacyjnego, zabezpiecza także Wojska Specjalne pod względem logistycznym. Jakie wyzwania związane są z zapewnieniem takiego wsparcia w tym rodzaju sił zbrojnych? System zabezpieczenia logistycznego JW „Nil” jest integralną częścią systemu logistycznego Wojsk Specjalnych. Rolę wiodącą w jego funkcjonowaniu pełni Zespół Zabezpieczenia Logistycznego, mający w strukturze właściwe komórki przeznaczone do realnego zabezpieczenia logistycznego Wojsk Specjalnych (ang. Real Life Support). Zabezpieczenie logistyczne Wojsk Specjalnych to bardzo złożone, precyzyjne przedsięwzięcia wsparcia i zasilania, które wymagają nie tylko zgromadzenia środków zaopatrzenia wykorzystywanych przez Wojska Specjalne, ale także posiadania sprzętu i urządzeń logistycznych przystosowanych do ich szybkiego i precyzyjnego przerzutu i dostarczenia do pododdziałów. Kolejnym wyzwaniem stojącym przed jednostką, jako realizatorem zabezpieczenia logistycznego Wojsk Specjalnych, jest nadążenie za dynamicznie rozwijającymi się technologiami, tak aby zapewnić żołnierzom Wojsk Specjalnych najlepszy, najnowszy, a co za tym idzie – jak najbardziej niezawodny sprzęt, uzbrojenie i wyposażenie.
Pułkownik Mariusz Skulimowski, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu – kierunek rozpoznanie. Pełnił służbę w 7. batalionie Kawalerii Powietrznej, 10. Brygadzie Logistycznej oraz Jednostce Wojskowej GROM. Brał udział w misjach w Bośni i Hercegowinie, Afganistanie, Iraku oraz Pakistanie. Od marca 2009 do stycznia 2013 r. dowódca Jednostki Wojskowej „Nil”.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem)...
ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem) uzyskał w karate mistrzowski stopień 1 dan. Do końca swojego życia udało mu się osiągnąć stopień mistrzowski 5 dan. Był wychowawcą kilku tysięcy karateków w Polsce, organizatorem wielu sekcji karate w Warszawie, trener kadry narodowej seniorów shotokan/WUKO.
27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...
27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.
Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza)...
Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza) pozycjach na jej temat, wreszcie ukazały się wspomnienia operatora naszej czołowej jednostki specjalnej, uczestnika operacji w Iraku i Afganistanie - Andrzeja K. „Kisiela”. Jak sam pisze, powodem napisania książki „Trzynaście moich lat w JW GROM” była: „chęć pokazania tego, co robimy nie z punktu...
W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali...
W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali ją komandosi z Jednostki Wojskowej NIL dla uczczenia pamięci swojego patrona, twórcy i pierwszego dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.
Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego...
Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch...
Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu...
Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu udzielił czytelnikowi Specjal Ops - Błażejowi Bierczyńskiemu.
3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...
3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń.
3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...
3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń. Zarówno w Karbali, jak i w „Karbali” Krzysztofa Łukaszewicza, kluczową rolę odegrał ppłk Grzegorz Kaliciak – dowódca obrony ratusza i konsultant filmowy. To także autor książki „Karbala. Raport z obrony City Hall”, który w drugiej części wywiadu opowiada o znaczeniu misji...
Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...
Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów.
Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...
Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów. Dopiero szersze spojrzenie, zgłębianie tematu pozwala dostrzec to, co naprawdę istotne i zrozumieć, np. świat żołnierzy polskich sił specjalnych. Między innymi o nim, w jednym z rozdziałów swojej książki „Świat...
Jedno zdjęcie niejednokrotnie przekazuje więcej niż setki słów. Jeśli fotografię wykonuje człowiek od lat codziennie pracujący ze słowem, np. piosenkarz i autor tekstów, tym bardziej coś w tym musi być....
Jedno zdjęcie niejednokrotnie przekazuje więcej niż setki słów. Jeśli fotografię wykonuje człowiek od lat codziennie pracujący ze słowem, np. piosenkarz i autor tekstów, tym bardziej coś w tym musi być. Bryan Adams w "krótkich żołnierskich słowach” opowiada o zdjęciach brytyjskich weteranów, które zrobił i zebrał w cykl pt. "Okaleczeni: Świadectwo Wojny". Fotografie można oglądać od dziś w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, w ramach Festiwalu Camerimage. Wystawa potrwa do 31 stycznia...
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu...
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu II wojny światowej, ucieczce z kraju i okolicznościach, które zaprowadziły go w szeregi spadochroniarzy, a następnie sił specjalnych US Army. Jest to pierwsza część wywiadu.
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.