Z jakich powodów powstają w Polsce sklepy z asortymentem dla służb mundurowych? Jakie historie wpływają na decyzje ich twórców i dlaczego symbole narodowe powinny być ważne dla każdego? Na te pytania opowiada Grzegorz Basta, założyciel i właściciel marki Sortmund, która już od kilkunastu lat wspiera przedstawicieli służb mundurowych w Polsce, a od niedawna staje się również obecna w życiu publicznym, podejmując tematy ważne dla wszystkich obywateli.
Marka obecna jest na rynku polskim już od dawna. Jak to się stało, że postanowił Pan rozwijać biznes w dość niszowej branży?
Jak to zazwyczaj bywa, na moją decyzję miała wpływ dość prosta historia. Sam wywodzę się ze służb mundurowych, a w 2003 roku pracowałem jako funkcjonariusz Straży Granicznej na małym przejściu granicznym na styku Bieszczad i Beskidu. Stąd zdawałem sobie świetnie sprawę jak dużym problemem jest zaopatrzenie, nawet w tak błahych kwestiach jak koszula. Często bowiem otrzymywaliśmy części garderoby w rozmiarach nawet o dwa numery za dużych z informacją, że mamy się wymienić pomiędzy sobą jak coś nie pasuje, bo na magazynach nie ma innych produktów. I była to całkiem słuszna rada, tylko z kim się wymienić, jak w całej placówce nie ma ani jednego kolegi w rozmiarze 44, za to wszystkie koszule są właśnie w tym rozmiarze?
Jak to się mówi popyt rodzi podaż. Jeszcze dwa lata dojrzewała we mnie myśl, jak zniwelować problem z asortymentem służb mundurowych, przekładając go tym samym na rozwiązanie biznesowe.
Czyli można powiedzieć, że odpowiedział Pan w pewnym stopniu na własne potrzeby, rozwiązując problemy z którymi sam się spotkał?
Zdecydowanie tak. Uważam, że każdy powinien zajmować się obszarami na których się zna. Nie wyobrażam sobie, żebym z sukcesem rozwinął biznes, gdybym nie znał specyfiki funkcjonowania służb mundurowych, potrzeb ich przedstawicieli i problemów z jakimi się borykają. Marka od samego początku powstała z myślą o byciu partnerem dla swoich klientów. Takim partnerem, który udziela wsparcia, zawsze ma gotowe rozwiązanie i „zabezpiecza tyły”. Może tylko w ramach niezbędnego asortymentu, ale wiele osób by się zdziwiło jak to jest ważne w codziennym funkcjonowaniu.
Wspomniał Pan, że rozwinął biznes z sukcesem, czy coś w związku z tym zmieniło się w ostatnich latach w funkcjonowaniu firmy?
Mówię o sukcesie, bo na co dzień faktycznie dostaję dowody na to, że Sortmund działa coraz prężniej. Jesteśmy jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w swojej kategorii, mamy wielu zadowolonych, a co najważniejsze wracających klientów, współpracujemy z wieloma placówkami edukacyjnymi, a także otrzymuje wyróżnienia biznesowe, np. w tym roku już po raz trzeci otrzymaliśmy tytuł e-Gazeli Biznesu, który przyznawana jest najdynamiczniej rozwijającym się firmom z branży e-commerce.
A co za tym idzie, faktycznie trochę obszarów w naszym działaniu się zmieniło. Tym co uważam za warte podkreślenia, jest kampania CSR i działania edukacyjne, w które marka się zaangażowała.
No właśnie w tym roku marka postanowiła wyjść trochę poza swoja podstawową grupę docelową i zorganizowała kampanię edukacyjną skierowaną do wszystkich obywateli pod hasłem: Symbole Narodowe – Dostrzegamy, Szanujemy, Informujemy. Zapoznaj się ze szczegółami akcji >>
Coś więcej na ten temat może nam Pan powiedzieć?
Faktycznie tak się złożyło, że znowu potrzeba wskazała nam kierunek działań i stwierdziliśmy, że taka kampania, to świetna sprawa. Temat niby bardzo prosty, ale jak się okazało z wiedzą w tym zakresie bywa różnie. Nie będę ukrywał, że nam też zdarzało się popełnić w tej kwestii foux pas, dlatego chcieliśmy się dowiedzieć jak to jest w kwestii Symboli Narodowych dokładnie. W tym celu zarówno na własną rękę, jak i ze wsparciem specjalistów, zebraliśmy szczegółowe informacje na ten temat, a skoro już zdobyliśmy tą wiedzę, to dlaczego nie podzielić się nią z innymi? Stworzyliśmy więc kampanię CSR. Nominacja do nagrody e-commerce Polska awards 2017 pokazała nam, że była to słuszna droga, którą nie będę ukrywał, zamierzamy iść dalej. Już w tym roku powstał kolejny materiał, tym razem może interesujący węższą grupę docelową, bo dotyczący Ceremoniału Wojskowego, ale w planach są kolejne, które na pewno zainteresują szerszą grupę odbiorców, na chwilę obecną mogę zdradzić, że na pewno miłośników survivalu.
Z początkiem tego roku szkolnego ruszyliśmy też z akcją skierowaną do uczniów klas mundurowych. Nasza akcja Lider Wiedzy i Wartości ma na celu nagrodzenie uczniów, którzy wyróżniają się na tle rówieśników nie tylko średnią ocen, ale również zaangażowaniem w życie szkoły bądź pozaszkolna działalność ukierunkowaną na pomoc innym i samorozwój.
Czyli podsumowując można powiedzieć, że marka Sortmund jest bardzo aktywna w wielu obszarach. Skąd taka chęć zaangażowania pozabiznesowego?
To są chyba plusy, z których można zacząć korzystać jak firma się ustabilizuje. A tak poważnie, to rozwój sklepu, asortymentu, podniesienie jakości obsługi klienta, dotarcie do jak największej ilości osób z grupy docelowej, są dla nas oczywiście bardzo ważne. Ale chcemy też spełniać oczekiwania naszych klientów i odpowiadać na ich potrzeby realizując inne działania. To jest właśnie realizowanie tej najważniejszej idei, o której mówiłem na początku, czyli bycia partnerem dla naszych klientów. Właśnie dzieląc się wiedzą czy organizując akcje wspierające młodzież, tę ideę partnerstwa w pełni możemy realizować.
Zrobiliśmy takie małe podsumowanie dotychczasowej historii marki, a jakie są plany na nadchodzący rok?
Przede wszytkim chcemy rozwijać projekty, które rozpoczęły się w tym roku. To co zrealizowaliśmy dotychczas to tylko namiastka tego, co planujemy. Nie zapominając o wskaźnikach biznesowych, chcemy w pełni wdrażać w życie przejście z relacji firma-klient do relacji partner-partner.
Rozmowa ze st. insp. Danielem Snopkowskim – koordynatorem Grup Operacyjno-Interwencyjnych z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Wydziału ds. Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa o tym,...
Rozmowa ze st. insp. Danielem Snopkowskim – koordynatorem Grup Operacyjno-Interwencyjnych z Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w Warszawie, Wydziału ds. Operacyjno-Prewencyjnych i Bezpieczeństwa o tym, jak wygląda szkolenie funkcjonariuszy GOI SOK i o nieujawnianych nigdzie do tej pory zadaniach i sukcesach tej służby.
Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC...
Rozmowa z kpt. Anitą Podlasin – ratownikiem medycznym, instruktorem, oficerem sekcji planowania szkolenia w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, koordynatorem medycznym Centrum Szkolenia TCCC NAEMT.
O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.
O służbie paramedyka w warunkach bojowych i życiu na misji poza granicami kraju rozmawiamy z Michałem Matrajem – ratownikiem cywilnym pełniącym służbę w bazie NATO na południu Afganistanu.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady...
O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu,...
W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu, organizowanej cyklicznie od 20 lat przez mjr. rez. Arkadiusza Kupsa – weterana szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?
SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?
Koniec roku to zwykle moment różnego rodzaju podsumowań i analiz. My jednak postanowiliśmy skupić się nie na dwunastu miesiącach A.D. 2017, ale na ostatniej dekadzie, jako że właśnie w tym roku obchodziliśmy...
Koniec roku to zwykle moment różnego rodzaju podsumowań i analiz. My jednak postanowiliśmy skupić się nie na dwunastu miesiącach A.D. 2017, ale na ostatniej dekadzie, jako że właśnie w tym roku obchodziliśmy dziesięciolecie powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych RP. O minione 10 lat, ale również o dalsze kierunki rozwoju naszych sił specjalnych, zapytaliśmy dwóch byłych dowódców, a tym samym współtwórców Wojsk Specjalnych: gen. dyw. Piotra Patalonga, który stał na czele WS w latach...
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych...
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych Beretów, o przygodach na liniach frontu w wojnie wietnamskiej i ucieczce przed śmiercią i o epizodzie berlińskim, a także o udziale w ochronie przywódcy ZSRR Leonida Breżniewa podczas jego wizyty w USA i o objawach zespołu stresu pourazowego. Jest to druga część wywiadu.
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu...
Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu II wojny światowej, ucieczce z kraju i okolicznościach, które zaprowadziły go w szeregi spadochroniarzy, a następnie sił specjalnych US Army. Jest to pierwsza część wywiadu.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...
27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...
ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...
Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...
DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...
Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...
Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.