Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Geopolityczny „wzorzec zwyciężania”

Tomasz Łukaszewski | 2023-12-13
Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego „Wzorce zwyciężania”

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Położenie geograficzne Polski powoduje, że naturalnym obszarem naszych zainteresowań geopolitycznych jest Europa oraz obszar transatlantycki, a głównym oponentem od zawsze była Rosja. Rzadziej zaglądamy z zainteresowaniem w inne obszary świata. O tym, jak wygląda współczesna geopolityka świata, z naciskiem na obszar Azji, rozmawiamy z Piotrem Plebaniakiem – pisarzem, sinologiem, doktorantem wydziału historiografii na Chinese Culture University w Tajpej na Tajwanie, naukowo zajmującym się psychologią konfliktu i historią wojskowości.

Zobacz także

Krzysztof Mątecki Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM

Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM Nic nie zastąpi przeżyć, jakie wyniosłem ze służby w JW GROM

Wywiad ze Zbigniewem Radeckim, weteranem Jednostki Wojskowej GROM z blisko dziesięcioletnim doświadczeniem bojowym w strefach działań wojennych, w tym w misjach w Afganistanie i Iraku. Rozmawiał: Krzysztof...

Wywiad ze Zbigniewem Radeckim, weteranem Jednostki Wojskowej GROM z blisko dziesięcioletnim doświadczeniem bojowym w strefach działań wojennych, w tym w misjach w Afganistanie i Iraku. Rozmawiał: Krzysztof Mątecki Zdjęcia: archiwum Zbigniewa Radeckiego

Tomasz Łukaszewski Wciąż mam w sobie radość służby

Wciąż mam w sobie radość służby Wciąż mam w sobie radość służby

Rozmowa z płk. Tomaszem Białasem – byłym żołnierzem wojsk specjalnych i Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, byłym dowódcą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestnikiem misji zagranicznej...

Rozmowa z płk. Tomaszem Białasem – byłym żołnierzem wojsk specjalnych i Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, byłym dowódcą 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczestnikiem misji zagranicznej w Iraku i Afganistanie – a obecnie od 11 września 2023 r. dowódcą 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Rozmawiał: Tomasz Łukaszewski Zdjęcia: 25 BKPow., arch. Płk. Tomasza Białasa

Tomasz Łukaszewski Trzeba dać z siebie dużo, by mieć z tego satysfakcję

Trzeba dać z siebie dużo, by mieć z tego satysfakcję Trzeba dać z siebie dużo, by mieć z tego satysfakcję

W 2024 roku mija 30 lat od sformowania 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej, przeformowanej później w 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej. Początki funkcjonowania Kawalerii Powietrznej oraz proces szkolenia...

W 2024 roku mija 30 lat od sformowania 25. Dywizji Kawalerii Powietrznej, przeformowanej później w 25. Brygadę Kawalerii Powietrznej. Początki funkcjonowania Kawalerii Powietrznej oraz proces szkolenia żołnierzy w rozmowie ze „SPECIAL OPS” wspomina mjr (rez.) Arkadiusz Kups – były żołnierz kompanii specjalnych oraz 25DKPow.

Na ile Chiny są światową potęgą gospodarczą, technologiczną oraz militarną? Czy są realnym zagrożeniem bezpieczeństwa na świecie?

Liczby nam nic nie powiedzą. Wykresy obrotu gospodarczego tak wielkich państw, jak Chiny czy Stany Zjednoczone, są bardzo często grą o prestiż i instrumentem wpływu na proces decyzyjny konkurencji. My patrzmy na stabilność i samowystarczalność obu mocarstw. Stany Zjednoczone na dziś są bardzo stabilne pod kątem dostępu do surowców energetycznych, bo mają u siebie wszystkie, jakie są im potrzebne. Obecnie są w stanie nawet eksportować energię z łupków i ropę naftową. To sprawia, że Stany Zjednoczone są niezależne energetycznie, chociaż technicznie muszą sprowadzać ropę z zewnątrz, do której są przystosowane rafinerie umiejscowione w USA. Natomiast de facto są w pełni samowystarczalne. W związku z tym jakiekolwiek przestoje, zakłócenia, sabotaże, sankcje albo nawet wojny blokujące przepływ surowców energetycznych w globalnym systemie dostępu tych nośników energii... to wszystko nie dotyczy samych Amerykanów. To oni mogą destabilizować dostawy węglowodorów, bez których wszyscy jesteśmy egzystencjalnie zagrożeni powrotem do epoki kamienia łupanego. Wtedy Amerykanie mogą zacząć sprzedawać surowce energetyczne komu zechcą i za dowolną cenę, mając zdolność szantażu nawet swoich sojuszników. Warto też podkreślić, że w lipcu 2023 roku po raz pierwszy w historii wartość towarów przesyłanych z Meksyku do USA była większa niż towarów z Chin przesyłanych do USA. Amerykanie przez całe dekady, realizując współpracę układu NAFTA (Kanada, Meksyk, USA – przyp. red.) budowali swoją samowystarczalność.

Uzyskany efekt jest w skrajnym kontraście do tego, jak Chiny są podatne na różnego rodzaju perypetie wynikające z przepływów gospodarczych lub z celowego działania mającego za zadanie destabilizację. Chińczycy 80% energii sprowadzają z zagranicy, z czego większość z Zatoki Perskiej. Cały ten import sprawia, że Chińczykom zależy na tym, aby na ich trasach żeglugowych panował spokój. Gdyby Chińczycy chcieli zająć zbrojnie Tajwan, to inne kraje regionu, jak Japonia, Korea Południowa ze wsparciem Stanów Zjednoczonych zablokowałyby transport morski do Chin. To sprawia, że Chiny nie robią nic oprócz gróźb, ale nie chcą eskalować konfliktu. Tym bardziej że wielu tajwańskich nacjonalistów uważa Tajwan za chińską wyspę.

Przeczytaj także: Wzorce zwyciężania. Nowa książka Andrzeja Kruczyńskiego i Piotra Plebaniaka >>

Piotr Plebaniak Andrzej Kruczyński „Wzorce zwyciężania” - zdjęcie o charakterze ilustracyjnym

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Czy mam rozumieć, że Tajwan uważa się za część Chin?

To się zmienia, ponieważ od kilku dekad trwa proces inżynierii społecznej, mającej wyrugować chińskość z Tajwanu. Przede wszystkim chodzi o istnienie na scenie politycznej nacjonalistycznej partii Kuomintangu (KMT). Sami członkowie tej partii zmiękczają swoją postawę nacjonalistyczną i narodową w kierunku narodowości Chińczyków wywodzących się z dynastii Han, czyli tych, którzy dominują na kontynencie. W tej chwili partia liberalno-progresywna, która jest odpowiednikiem partii liberalnych i demokratycznych znanych nam z zachodniego świata, dążą do tego, aby Tajwan stał się kotłem zmieszanych nacji, wykluczając lub zmniejszając obecność w nim elementu chińskiego. Wracając do tematu inwazji na Tajwan, w momencie gdy rejon wyspy stanie się strefą wojenną, a nawet zanim to nastąpi, Japończycy i Koreańczycy Południowi zrobią wszystko, aby zniechęcić Chiny do takiego kroku. Dlatego, że na tych samych liniach żeglugowych dla supertankowców przepływają supertankowce i do Japonii, i do Korei Południowej. Podsumowując, inwazja byłaby na rękę Amerykanom. To dlatego będą oni prowokować Chińczyków do jakiegoś ruchu militarnego. Powodem tego jest fakt, że wtedy i Japonia, i Korea Południowa będą potrzebować Ameryki do obrony. Będą też potrzebować amerykańskiej ropy i gazu. Można to zatem także traktować jako rodzaj negocjacji biznesowych.

Książkę można nabyć w ksiegarniamilitarna.com.pl >>

Wychodzi na to, że surowce, gospodarka i biznes mają największy wpływ na stabilizację tamtego regionu. Mówiło się, że po rozpoczęciu wojny w Ukrainie Chiny zaatakują Tajwan. Spekuluje się, że przed tym powstrzymał ich przebieg wojny, czyli militarne porażki poniesione na froncie przez Rosjan. Czy zatem Tajwan może czuć się bezpiecznie? Czy bycie w stałym zagrożeniu to dla Tajwanu stan normalny?

Jestem w pełni przekonany, że spryciarze odpowiadający za obronę Tajwanu doskonale wiedzą, co mogą zrobić, aby w przypadku konfliktu nie uszkodzić machiny ekonomicznej, która pracuje na Tajwanie. Kraj ten oparty jest na gospodarce typowo eksportowej. Dlatego nie wisi on na haczyku międzynarodowych banków i ma bardzo duże nadwyżki dewiz. To jeden z filarów zamożności społeczeństwa Tajwanu. Oczywiście kraj ma też ograniczenia, jak choćby w zdolności zakupu uzbrojenia. Tajwan chce ją kupować, a Waszyngton chce mu ją sprzedawać. To dlatego potencjalna inwazja Chin jest dobrą wymówką do kolejnych zakupów. Stąd właśnie biorą się narracje na zachodzie, aby wspierać Tajwan, tak jak Ukrainę.

Powtarzam jednak, że nie ma się czego bać. Chiny nie muszą atakować Tajwanu. Mogą czekać na coś, co doprowadzi do upadku Tajwanu lub utraty znaczenia przez ten kraj. Jedną z takich rzeczy jest produkcja najbardziej zaawansowanych półprzewodników. Problem Tajwanu z pozoru jest błahy, ale może rozwinąć się do poziomu egzystencjalnego. To demografia. O ile 20, 25 czy 30 lat temu na świecie rodziło się za mało dzieci, to teraz mamy za mało dorosłych. Dziś około 10% siły roboczej pracującej na Tajwanie to siła zagraniczna z Filipin, Wietnamu czy Indonezji. W chwili, gdy przepływ tych pracowników na wyspę ustanie, Tajwan niemal na pewno podupadnie gospodarczo. Na pewno straci na znaczeniu, jeśli Chiny pozyskają zdolność produkcji najnowocześniejszych czipów.

Podsumowując, Chińczycy cierpliwie czekają i prowadzą wojnę hybrydową przeciwko Tajwanowi: muszą przejąć kontrolę nad wyspą w taki sposób, aby nie uruchomić reakcji ze strony Amerykanów. Natomiast Ameryce zależy na inwazji, ponieważ wtedy Stany będą mogły sprzedawać broń i wygrać wizerunkowo z Chinami. Tak po prostu działa wojna. Agresor ma zawsze złą prasę.

Czyli Chiny są bardziej krajem ukierunkowanym na politykę gospodarczą, w przeciwieństwie do Rosji, która w pewnym momencie stwierdziła, że wojna bardziej się jej opłaca? Czy po prostu Chinom bardziej opłaca się prowadzenie wojny gospodarczej?

Czas gra na korzyść Chińczyków. Siła geopolityczna Ameryki, której składnikiem jest prestiż wynikający ze zdolności narzucania innym swoich decyzji, słabnie względem reszty świata. Ale jeszcze długo Chińczycy nie wyplączą się ze swojego uzależnienia od bycia częścią globalnej wymiany towarowej, którą twardo rządzą Amerykanie. Jakakolwiek poważna wojna gospodarcza byłaby dla Pekinu katastrofalna.

Piotr Plebaniak Andrzej Kruczyński „Wzorce zwyciężania” - zdjęcie o charakterze ilustracyjnym

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Po której stronie i jaką rolę w Azji odgrywają Indie, obecnie najliczniejszy kraj na świecie, który w połowie 2023 roku wyprzedził pod tym względem Chiny?

Indie dzierżą w rękach atut, ponieważ mogą się przyłączyć albo do jednych, albo do drugich. Indie toczą jednak spór graniczny z Chinami w paśmie Himalajów. To zamyka im drogę do sojuszu czy geopolitycznej współpracy z Chinami. Indie mają więc tendencję do przechylania się na stronę zachodu w przypadku jakiejś bardzo widocznej konfrontacji. Zagraża to Chinom, ponieważ wokół subkontynentu indyjskiego przepływają te wspomniane wcześniej supertankowce z Zatoki Perskiej oraz kontenerowce wożące towary do Europy i Afryki. Indie mają możliwość zablokowania tych transportów.

Jaką w tym wszystkim rolę odgrywa Korea Północna, kraj zupełnie odizolowany od świata i jak się pozornie wydaje, który nie bierze udziału w tych wszystkich rozgrywkach?

Korea Północna pełni dwie różne funkcje. Pierwsza to państwo buforowe. Dzięki temu, że Korea Północna jest odcięta od Południowej, to Korea Południowa jest w praktyce wyspą. Natomiast dzięki państwom buforowym istnieje mniejsze ryzyko zaistnienia poważnych incydentów granicznych między mocarstwami. Drugą funkcją Korei Północnej jest bycie tubą negocjacyjną dla Chin, która zwalnia je z odpowiedzialności dyplomatycznej i innej, jeśli chcą wykonać jakąś ryzykowną zagrywkę.

Jak Chiny postrzegają obecną sytuację Rosji? Czy wojna w Ukrainie jest Chinom na rękę?

Byłem na Syberii w 2008 roku i widziałem, że rynek drobnego handlu i przedsiębiorczości jest tam przejmowany przez Chińczyków. Ale Chińczycy są bardzo ostrożni. Starannie pilnują się, by ekspansją demograficzną nie nastraszyć Rosji. Chiny wraz z Niemcami i Rosją budując swoistą „oś zła”, próbują stworzyć system niezależny od dostaw surowców i wszystkiego, co mogą dostarczyć lub zablokować Stany Zjednoczone.

Zadaniem Waszyngtonu jest więc sprawić, aby Chińczycy w żaden sposób nie mogli zbudować jakiejkolwiek formy samodzielności gospodarczej czy surowcowej. W moim odczuciu wojna w Ukrainie jest mistrzowskim zagraniem Stanów, rozwalającym cały plan geopolityczny Chin bez bezpośredniego konfrontowania się z samymi Chinami. Nagle sankcje sprawiły, że rosyjska ropa i gaz przestały być centralnym punktem geopolitycznych aspiracji Niemiec. Kraj ten przestał być poważnym graczem, który mógł sprawić Stanom Zjednoczonym jakiekolwiek problemy.

Piotr Plebaniak Andrzej Kruczyński „Wzorce zwyciężania” - zdjęcie o charakterze ilustracyjnym

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Mówi się, że ostatnia wojna będzie o wodę, bo zaczyna jej na świecie brakować. Czy zgadza się Pan z tą tezą?

Tak, ale nie wszędzie. My w Polsce mamy dostatek wody. Jednak dostęp do wody zależny jest od dostępu do ropy naftowej i gazu, czyli energii niezbędnych, aby tę wodę odsolić i dostarczyć do miejsc użycia. Dowodem jest to, że w krajach o idealnych warunkach do użycia energii słonecznej do odsalania wody morskiej, instalacje zasilane są węglowodorami. Moim zdaniem w ciągu najbliższych 40 lat skończy się tania energia i łatwy dostęp do niej, co przyczyni się do pogłębienia innych problemów, w tym tych z wodą.

Jeśli do tego dojdzie, to jaki będzie nowy ład na świecie? Jaki będzie układ sił i jak będzie wyglądał nowy porządek świata?

W tym nowym ładzie nie zmieni się wieczne prawidło istnienia i ludzi, i wielkich mocarstw. Energia nadal będzie wszystkim. To nie jest oczywiste, gdyż jesteśmy ofiarami narracyjnego zakłamania praw natury. Przede wszystkim musimy zrozumieć istotę problemu, odrzucając dezinformację. Bez węglowodorów cały nasz dostatek materialny zniknie. Zaprzestanie emisji dwutlenku węgla z ropy naftowej i gazu ziemnego. Obecnie stężenie CO2 w atmosferze jest daleko niższe niż potrzebne roślinom do optymalnego wzrostu (vide wzbogacanie stężenia CO2 w szklarniach przemysłowych). Tuż przed rewolucją przemysłową atmosfera Ziemi miała 250 cząstek dwutlenku węgla na milion (ppm). W momencie kiedy powstały pierwsze małpy naczelne, około 50 milionów lat temu, stężenie to wynosiło ok. 3 tys. Na dzień dzisiejszy mamy tylko 400 ppm. To co miało miejsce w ciągu ostatnich 160 milionów lat, to kontynuacja tzw. katastrofy tlenowej, która polega na tym, że pierwsze organizmy, które wyewoluowały zdolność fotosyntezy, pobierają węgiel z atmosfery. Ten węgiel odkładał się w formie gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla kamiennego oraz skał osadowych, z których my korzystamy. Z czasem rośliny wyczerpią ten surowiec całkowicie. A w chwili, gdy węgiel przestanie występować w atmosferze, wszystkie rośliny, zwierzęta i ludzkość przestaną istnieć. CO2 jest kluczowym elementem obiegu energii w biosferze. Oddychając każdy z nas wytwarza go w ilości 500 kg rocznie.

Pracuje Pan obecnie nad naukową stroną porównania starożytnej sztuki wojennej greckiej i chińskiej. Czy to taka analogia dla myśli zachodniej i wschodniej metody prowadzenia wojny? Jakie są różnice i punkty styczne tych dwóch systemów?

Różnica polega na tym, że w chińskich rytuałach społecznych, politycznych, geopolitycznych i dyplomatycznych nie jest potrzebny żaden akt poniżenia przeciwnika – nie jest on nawet wskazany. Przykładem może być defilada w stolicy podbitego przeciwnika, która w mentalności Zachodu jest oczekiwana. Zwycięstwo musi być zrealizowane w określony sposób. Jeżeli jest to inny sposób, a nie tylko zwycięstwo, oznacza to, że jest to sposób rytualny.

W Chinach esencją tego, że konflikty toczy się skrycie, jest to, że zgodnie z prawami strategii wojennej i polityki należy dążyć do harmonii społecznej. Jeśli ma ona być osiągnięta, to nie może być widać konfliktów – trzeba je więc ukryć. Przepotężne tabu kulturowe wyklucza w Chinach prowadzenie konfliktów jawnie – toczy się je w sposób niejawny. W Chinach spójność społeczna generowana jest poprzez ukrywanie i deeskalacje wszelkich konfliktów, tak aby je ukryć, a nie rozwiązać.

Natomiast w Grecji jest to konfrontacja dwóch falang, miast-państw greckich. Sama falanga była rodzajem kolektywu, w którym nie liczyły się zdolności bojowe pojedynczego człowieka, a istotne było to, czy ci ludzie są w stanie zsynchronizować swoje działania. Wobec tego sam sposób walki determinował naszą siłę i generował spójność społeczną. Obie cywilizacje, konfucjańska i chrześcijańska, stworzyły zupełnie inne sposoby balansowania motywacji do przetrwania na poziomie kolektywnym i jednostki. My nie rozumiemy chińskiej, a Chińczycy znakomicie rozumieją naszą. Przegrywamy. Nie rozumiemy logiki toczonej przez Chiny rozgrywki.

Podsumowując, W Europie w okolicy wojny 30-letniej wykształciła się kultura jawnej konfrontacji, np. na sądzie bożym. Chińczycy tego nie potrzebują. W chwili, gdy oczekujemy konfrontacji pomiędzy Chinami a USA, to Chińczycy stosują się do prawd funkcjonowania społeczeństw i gospodarek, i starają się realizować swoje oddziaływanie, w którym przełożenie siły na efekt będzie największe.

Piotr Plebaniak Andrzej Kruczyński „Wzorce zwyciężania” - zdjęcie o charakterze ilustracyjnym

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Ostatnio ukazała się Pana nowa książka, napisana wspólnie z Andrzejem Kruczyńskim, pt. „Wzorzec zwyciężania”. Jak teoretyk i praktyk wspólnie piszą książki, to jak wyglądała Panów współpraca?

To pierwszy tom. Pracujemy nad kolejnymi. Na początku miała wyjść jedna publikacja, ale jej rozmiar przekonał nas o tym, że należy ją podzielić, bo po prostu wyjdzie zbyt obszerna. Poza tym, książkę z mniejszą liczbą stron lepiej się czyta, można ją zabrać w drogę. Niemal 40% pierwszego tomu „Wzorców zwyciężania” dotyczy operacji specjalnych, które są domeną Andrzeja. Ja skupiłem się na wykonaniu opisu typowo historycznego, a „Wódz” uzupełniał go o wiedzę typowo praktyczną. Efektem jest znakomicie zbalansowane studium tego, jak unikać popełniania błędów – elementarnych i trudnych nawet do zdefiniowania.

Jakie były początki Waszej współpracy? Kiedy pojawił się pomysł wspólnego napisania książki?

Poznaliśmy się cztery lata temu na Targach Książki Historycznej, tych samych, na których właśnie rozmawiamy. Obaj mamy pasję do pisania, dlatego udało się nam doskonale zgrać. Siły połączyły dwie osoby: ta, która chce zostać pisarzem, i specjalista od bezpieczeństwa i planowania. Idealnie uzupełniamy się na polu eksperckim. To nie mogło się skończyć inaczej, jak wspólną książką.

Co znajdziemy w pierwszym tomie „Wzorów zwyciężania”? Jakie operacje zostały opisane?

Cała seria złożona z sześciu tomów będzie poruszała określone przykłady różnych operacji wojskowych. Nieformalnym mottem serii jest maksyma: Zwycięzca uczy się na błędach własnych, potrafi się do nich przyznać i podpatruje, co czyni przeciwnik, choćby najbardziej znienawidzony.

W pierwszym tomie przeważają operacje specjalne, takie jak izraelska operacja w Entebbe w 1976 roku, zamach w Monachium w 1972 czy obecny atak Hamasu na Izrael, ilustrowany zdjęciami z materiałów treningowych Hamasu.

Wskazujemy, co strony konfliktów zrobiły dobrze, oraz podkreślamy, co mogły zrobić lepiej. Poruszamy też tematykę przełomów technologicznych, takich jak wynalezienie w XIX wieku pocisku Minié, który puchnie w lufie, wypełniając cały jej prześwit, dzięki czemu kula leci dalej i stabilniej. Ten pocisk dokonał rewolucji na polach bitew wojny secesyjnej i innych. Mamy rozdział poświęcony Drednotom. Te pancerniki były produktem fascynującej rewolucji w koncepcjach i technologiach. Rozchodziło się o m.in. ustandaryzowanie i zmaksymalizowanie kalibru dział, tak aby siłę ognia kierowały do wrogów na możliwie najdalszym dystansie.

Kiedy książka się ukaże? Czy kolejne tomy są już gotowe?

Tom pierwszy miał premierę 11 listopada. Drugi i trzeci tom są prawie ukończone. W trzecim tematem wiodącym będą działania na morzu. Drugi ukaże się już w lutym. Większość analizowanych przykładów bitew i potyczek czerpiemy ze starożytności – Juliusz Cezar na okładce zobowiązuje.

Dziękuję za rozmowę!

Książkę można nabyć w ksiegarniamilitarna.com.pl >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Pułkownik Zdzisław Żurawski

Pułkownik Zdzisław Żurawski

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Generał dywizji Edward Gruszka

Generał dywizji Edward Gruszka

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Redakcja Generał broni Włodzimierz Potasiński

Generał broni Włodzimierz Potasiński

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Redakcja Pułkownik Piotr Gąstał

Pułkownik Piotr Gąstał

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).

Michał Piekarski Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Michał Piekarski Wywiad z Marcinem Kosskiem

Wywiad z Marcinem Kosskiem

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Sebastian Miernik Podpułkownik Leszek Drewniak

Podpułkownik Leszek Drewniak

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem)...

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem) uzyskał w karate mistrzowski stopień 1 dan. Do końca swojego życia udało mu się osiągnąć stopień mistrzowski 5 dan. Był wychowawcą kilku tysięcy karateków w Polsce, organizatorem wielu sekcji karate w Warszawie, trener kadry narodowej seniorów shotokan/WUKO.

Ireneusz Chloupek, Andrzej Krugler Chris Kyle w Polsce

Chris Kyle w Polsce Chris Kyle w Polsce

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.

Andrzej Krugler, Ireneusz Chloupek GROM od środka

GROM od środka GROM od środka

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza)...

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza) pozycjach na jej temat, wreszcie ukazały się wspomnienia operatora naszej czołowej jednostki specjalnej, uczestnika operacji w Iraku i Afganistanie - Andrzeja K. „Kisiela”. Jak sam pisze, powodem napisania książki „Trzynaście moich lat w JW GROM” była: „chęć pokazania tego, co robimy nie z punktu...

Michał Piekarski Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych...

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych jednostek DWS w Polsce i wykonuje zadania o szczególnym i odmiennym od pozostałych pododdziałów charakterze. Na krótko przed zdaniem obowiązków Dowódcy JW „Nil”, pułkownik Mariusz Skulimowski opisuje SPECIAL OPS zadania i specyfikę jednostki, którą dowodził w latach 2009–2013.

Redakcja Nocny marsz śladami generała Nila

Nocny marsz śladami generała Nila Nocny marsz śladami generała Nila

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali...

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali ją komandosi z Jednostki Wojskowej NIL dla uczczenia pamięci swojego patrona, twórcy i pierwszego dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

Marcin Kruk Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego...

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch...

Błażej Bierczyński "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

"Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu...

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu udzielił czytelnikowi Specjal Ops - Błażejowi Bierczyńskiemu.

Błażej Bierczyński IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń.

Błażej Bierczyński Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym" Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń. Zarówno w Karbali, jak i w „Karbali” Krzysztofa Łukaszewicza, kluczową rolę odegrał ppłk Grzegorz Kaliciak – dowódca obrony ratusza i konsultant filmowy. To także autor książki „Karbala. Raport z obrony City Hall”, który w drugiej części wywiadu opowiada o znaczeniu misji...

Błażej Bierczyński Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów.

Błażej Bierczyński Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów. Dopiero szersze spojrzenie, zgłębianie tematu pozwala dostrzec to, co naprawdę istotne i zrozumieć, np. świat żołnierzy polskich sił specjalnych. Między innymi o nim, w jednym z rozdziałów swojej książki „Świat...

Błażej Bierczyński "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living"

"Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living" "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living"

Jedno zdjęcie niejednokrotnie przekazuje więcej niż setki słów. Jeśli fotografię wykonuje człowiek od lat codziennie pracujący ze słowem, np. piosenkarz i autor tekstów, tym bardziej coś w tym musi być....

Jedno zdjęcie niejednokrotnie przekazuje więcej niż setki słów. Jeśli fotografię wykonuje człowiek od lat codziennie pracujący ze słowem, np. piosenkarz i autor tekstów, tym bardziej coś w tym musi być. Bryan Adams w "krótkich żołnierskich słowach” opowiada o zdjęciach brytyjskich weteranów, które zrobił i zebrał w cykl pt. "Okaleczeni: Świadectwo Wojny". Fotografie można oglądać od dziś w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, w ramach Festiwalu Camerimage. Wystawa potrwa do 31 stycznia...

Małgorzata Freiburger, Ireneusz Chloupek Życie na krawędzi (cz.1)

Życie na krawędzi (cz.1) Życie na krawędzi (cz.1)

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu...

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu II wojny światowej, ucieczce z kraju i okolicznościach, które zaprowadziły go w szeregi spadochroniarzy, a następnie sił specjalnych US Army. Jest to pierwsza część wywiadu.

Małgorzata Freiburger, Ireneusz Chloupek Życie na krawędzi, cz. 2

Życie na krawędzi, cz. 2 Życie na krawędzi, cz. 2

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych...

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych Beretów, o przygodach na liniach frontu w wojnie wietnamskiej i ucieczce przed śmiercią i o epizodzie berlińskim, a także o udziale w ochronie przywódcy ZSRR Leonida Breżniewa podczas jego wizyty w USA i o objawach zespołu stresu pourazowego. Jest to druga część wywiadu.

Błażej Bierczyński "Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

"Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy "Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

"Najbardziej śmiercionośna broń na świecie to żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i jego karabin" - tak o słynnych U.S. Marines zza oceanu wypowiedział się generał John Pershing. Jednak najnowszy...

"Najbardziej śmiercionośna broń na świecie to żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i jego karabin" - tak o słynnych U.S. Marines zza oceanu wypowiedział się generał John Pershing. Jednak najnowszy obraz Mela Gibsona nie opowiada historii wojaka ze słynnego Korpusu. Ba! Nie traktuje też o walce żołnierzy szturmujących bohatersko okopów przeciwnika czy broniących do ostatniego naboju swoich pozycji czy wycofujący się kolegów. W "Przełęczy ocalonych" bohaterem jest człowiek, który swoją postawą...

Błażej Bierczyński Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em

Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em

Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka....

Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka. WIR, czyli st. sierż. Krzysztof Pluta, bo o nim mowa, był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Wieczór z Weteranem”, które odbyło się 10 stycznia w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Opowiadał o początkach służby, o walce i ratowaniu ludzkiego życia oraz o tym jak, po...

Błażej Bierczyński Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków!

Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków! Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków!

W ogromnej większości są weteranami z Navy SEALs. I podobnie, jak w przypadku Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, z którą podpisali porozumienie o współpracy, pomagają innym mundurowym w walce o powrót do normalnego...

W ogromnej większości są weteranami z Navy SEALs. I podobnie, jak w przypadku Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, z którą podpisali porozumienie o współpracy, pomagają innym mundurowym w walce o powrót do normalnego życia po tym, co przeszli. Działają na rzecz zwiększenia społecznej świadomości, czym jest PTSD i TBI oraz nie są to zjawiska dotyczące tylko wojskowych. Starają się również, by przepisywane „z automatu” leki zastąpiono pełnym zrozumieniem przypadku każdego poszkodowanego żołnierza, z rozważeniem...

Wybrane dla Ciebie

Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku »

Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku » Jak dostrzec człowieka w zadymionym budynku »

Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić »

Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić » Obrona i inspekcja to misja 24 godziny - jak ją przeprowadzić »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu » Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji »

W czym wychodzisz sukces w misji » W czym wychodzisz sukces w misji »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw » Zobacz, jakie buty nie zawiodą Cię podczas długich wypraw »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek » Podpowiadamy, czym uzupełnić ekwipunek »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż » Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż »

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia »

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia » Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia »

Czy wiesz, jak oświetlić cel »

Czy wiesz, jak oświetlić cel » Czy wiesz, jak oświetlić cel »

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym »

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym » Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym »

Najnowsze produkty i technologie

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizjii, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Militaria.pl Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych Obierz jasny cel misji: przegląd latarek czołowych i kątowych

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym...

Latarki czołowe i kątowe są praktycznymi urządzeniami, które znajdują szerokie zastosowanie podczas różnych czynności. Wiele profesji zawodowych i aktywności wymaga solidnego źródła światła, a przy tym możliwości dostosowywania kąta padania strumienia światła przy zachowaniu swobody ruchów. Wszystkie te udogodnienia zapewniają latarki czołowe i kątowe.

Instytut Nowych Technologii Sp. z o.o. Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu Predator Eye - przełom w dziedzinie technologii termowizji i transmisji obrazu

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z...

Predator Eye to nowatorskie rozwiązanie w zakresie obrazowania termicznego. Predator Eye jest to nahełmowy zestaw zbudowany z kamery termowizyjnej przekazującej obraz na mikrowyświetlacz dooczny wraz z modułem zasilającym i transmitującym obraz w czasie rzeczywistym do zdalnej lokalizacji. Ten polski produkt to przełom w działaniach poszukiwawczych, operacyjno-śledczych oraz ratowniczych. Jego unikalna konstrukcja umożliwia użytkownikom pełną swobodę ruchów, jednocześnie zapewniając dostęp do zaawansowanej...

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.