Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Geopolityczny „wzorzec zwyciężania”

Tomasz Łukaszewski | 2023-12-13
Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego „Wzorce zwyciężania”

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Położenie geograficzne Polski powoduje, że naturalnym obszarem naszych zainteresowań geopolitycznych jest Europa oraz obszar transatlantycki, a głównym oponentem od zawsze była Rosja. Rzadziej zaglądamy z zainteresowaniem w inne obszary świata. O tym, jak wygląda współczesna geopolityka świata, z naciskiem na obszar Azji, rozmawiamy z Piotrem Plebaniakiem – pisarzem, sinologiem, doktorantem wydziału historiografii na Chinese Culture University w Tajpej na Tajwanie, naukowo zajmującym się psychologią konfliktu i historią wojskowości.

Zobacz także

Tomasz Łukaszewski Policyjne psy nie pracują dla stopni, najważniejsze jest serce do walki

Policyjne psy nie pracują dla stopni, najważniejsze jest serce do walki Policyjne psy nie pracują dla stopni, najważniejsze jest serce do walki

Rozmowa z instruktorem grupy psów bojowych KT w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Rozmowa z instruktorem grupy psów bojowych KT w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

J. West Z kroniki i wspomnień żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego z Dziwnowa

Z kroniki i wspomnień żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego z Dziwnowa Z kroniki i wspomnień żołnierzy 1. Batalionu Szturmowego z Dziwnowa

1. batalion szturmowy JW 4101 Dziwnów – jednostka wojskowa, o której w okresie zimnej wojny, ale i później starano się mówić jak najmniej. Struktura, przeznaczenie i szkolenie jednostki były utajnione....

1. batalion szturmowy JW 4101 Dziwnów – jednostka wojskowa, o której w okresie zimnej wojny, ale i później starano się mówić jak najmniej. Struktura, przeznaczenie i szkolenie jednostki były utajnione. Na uliczkach Dziwnowa widywano żołnierzy w spadochroniarskich beretach, w polowych mundurach ues przeznaczonych dla wojsk powietrznodesantowych, z emblematami ze spadochronem, widywano ich podczas przemarszu na place ćwiczeń i poligony oraz powrotu z nich, widywano na przepustkach, w końcu widywano...

Tomasz Łukaszewski Jesteśmy przygotowani na każde zagrożenie

Jesteśmy przygotowani na każde zagrożenie Jesteśmy przygotowani na każde zagrożenie

Rozmowa z insp. Łukaszem Pikułą, Dowódcą Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.

Rozmowa z insp. Łukaszem Pikułą, Dowódcą Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA”.

Na ile Chiny są światową potęgą gospodarczą, technologiczną oraz militarną? Czy są realnym zagrożeniem bezpieczeństwa na świecie?

Liczby nam nic nie powiedzą. Wykresy obrotu gospodarczego tak wielkich państw, jak Chiny czy Stany Zjednoczone, są bardzo często grą o prestiż i instrumentem wpływu na proces decyzyjny konkurencji. My patrzmy na stabilność i samowystarczalność obu mocarstw. Stany Zjednoczone na dziś są bardzo stabilne pod kątem dostępu do surowców energetycznych, bo mają u siebie wszystkie, jakie są im potrzebne. Obecnie są w stanie nawet eksportować energię z łupków i ropę naftową. To sprawia, że Stany Zjednoczone są niezależne energetycznie, chociaż technicznie muszą sprowadzać ropę z zewnątrz, do której są przystosowane rafinerie umiejscowione w USA. Natomiast de facto są w pełni samowystarczalne. W związku z tym jakiekolwiek przestoje, zakłócenia, sabotaże, sankcje albo nawet wojny blokujące przepływ surowców energetycznych w globalnym systemie dostępu tych nośników energii... to wszystko nie dotyczy samych Amerykanów. To oni mogą destabilizować dostawy węglowodorów, bez których wszyscy jesteśmy egzystencjalnie zagrożeni powrotem do epoki kamienia łupanego. Wtedy Amerykanie mogą zacząć sprzedawać surowce energetyczne komu zechcą i za dowolną cenę, mając zdolność szantażu nawet swoich sojuszników. Warto też podkreślić, że w lipcu 2023 roku po raz pierwszy w historii wartość towarów przesyłanych z Meksyku do USA była większa niż towarów z Chin przesyłanych do USA. Amerykanie przez całe dekady, realizując współpracę układu NAFTA (Kanada, Meksyk, USA – przyp. red.) budowali swoją samowystarczalność.

Uzyskany efekt jest w skrajnym kontraście do tego, jak Chiny są podatne na różnego rodzaju perypetie wynikające z przepływów gospodarczych lub z celowego działania mającego za zadanie destabilizację. Chińczycy 80% energii sprowadzają z zagranicy, z czego większość z Zatoki Perskiej. Cały ten import sprawia, że Chińczykom zależy na tym, aby na ich trasach żeglugowych panował spokój. Gdyby Chińczycy chcieli zająć zbrojnie Tajwan, to inne kraje regionu, jak Japonia, Korea Południowa ze wsparciem Stanów Zjednoczonych zablokowałyby transport morski do Chin. To sprawia, że Chiny nie robią nic oprócz gróźb, ale nie chcą eskalować konfliktu. Tym bardziej że wielu tajwańskich nacjonalistów uważa Tajwan za chińską wyspę.

Przeczytaj także: Wzorce zwyciężania. Nowa książka Andrzeja Kruczyńskiego i Piotra Plebaniaka >>

Piotr Plebaniak Andrzej Kruczyński „Wzorce zwyciężania” - zdjęcie o charakterze ilustracyjnym

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Czy mam rozumieć, że Tajwan uważa się za część Chin?

To się zmienia, ponieważ od kilku dekad trwa proces inżynierii społecznej, mającej wyrugować chińskość z Tajwanu. Przede wszystkim chodzi o istnienie na scenie politycznej nacjonalistycznej partii Kuomintangu (KMT). Sami członkowie tej partii zmiękczają swoją postawę nacjonalistyczną i narodową w kierunku narodowości Chińczyków wywodzących się z dynastii Han, czyli tych, którzy dominują na kontynencie. W tej chwili partia liberalno-progresywna, która jest odpowiednikiem partii liberalnych i demokratycznych znanych nam z zachodniego świata, dążą do tego, aby Tajwan stał się kotłem zmieszanych nacji, wykluczając lub zmniejszając obecność w nim elementu chińskiego. Wracając do tematu inwazji na Tajwan, w momencie gdy rejon wyspy stanie się strefą wojenną, a nawet zanim to nastąpi, Japończycy i Koreańczycy Południowi zrobią wszystko, aby zniechęcić Chiny do takiego kroku. Dlatego, że na tych samych liniach żeglugowych dla supertankowców przepływają supertankowce i do Japonii, i do Korei Południowej. Podsumowując, inwazja byłaby na rękę Amerykanom. To dlatego będą oni prowokować Chińczyków do jakiegoś ruchu militarnego. Powodem tego jest fakt, że wtedy i Japonia, i Korea Południowa będą potrzebować Ameryki do obrony. Będą też potrzebować amerykańskiej ropy i gazu. Można to zatem także traktować jako rodzaj negocjacji biznesowych.

Książkę można nabyć w ksiegarniamilitarna.com.pl >>

Wychodzi na to, że surowce, gospodarka i biznes mają największy wpływ na stabilizację tamtego regionu. Mówiło się, że po rozpoczęciu wojny w Ukrainie Chiny zaatakują Tajwan. Spekuluje się, że przed tym powstrzymał ich przebieg wojny, czyli militarne porażki poniesione na froncie przez Rosjan. Czy zatem Tajwan może czuć się bezpiecznie? Czy bycie w stałym zagrożeniu to dla Tajwanu stan normalny?

Jestem w pełni przekonany, że spryciarze odpowiadający za obronę Tajwanu doskonale wiedzą, co mogą zrobić, aby w przypadku konfliktu nie uszkodzić machiny ekonomicznej, która pracuje na Tajwanie. Kraj ten oparty jest na gospodarce typowo eksportowej. Dlatego nie wisi on na haczyku międzynarodowych banków i ma bardzo duże nadwyżki dewiz. To jeden z filarów zamożności społeczeństwa Tajwanu. Oczywiście kraj ma też ograniczenia, jak choćby w zdolności zakupu uzbrojenia. Tajwan chce ją kupować, a Waszyngton chce mu ją sprzedawać. To dlatego potencjalna inwazja Chin jest dobrą wymówką do kolejnych zakupów. Stąd właśnie biorą się narracje na zachodzie, aby wspierać Tajwan, tak jak Ukrainę.

Powtarzam jednak, że nie ma się czego bać. Chiny nie muszą atakować Tajwanu. Mogą czekać na coś, co doprowadzi do upadku Tajwanu lub utraty znaczenia przez ten kraj. Jedną z takich rzeczy jest produkcja najbardziej zaawansowanych półprzewodników. Problem Tajwanu z pozoru jest błahy, ale może rozwinąć się do poziomu egzystencjalnego. To demografia. O ile 20, 25 czy 30 lat temu na świecie rodziło się za mało dzieci, to teraz mamy za mało dorosłych. Dziś około 10% siły roboczej pracującej na Tajwanie to siła zagraniczna z Filipin, Wietnamu czy Indonezji. W chwili, gdy przepływ tych pracowników na wyspę ustanie, Tajwan niemal na pewno podupadnie gospodarczo. Na pewno straci na znaczeniu, jeśli Chiny pozyskają zdolność produkcji najnowocześniejszych czipów.

Podsumowując, Chińczycy cierpliwie czekają i prowadzą wojnę hybrydową przeciwko Tajwanowi: muszą przejąć kontrolę nad wyspą w taki sposób, aby nie uruchomić reakcji ze strony Amerykanów. Natomiast Ameryce zależy na inwazji, ponieważ wtedy Stany będą mogły sprzedawać broń i wygrać wizerunkowo z Chinami. Tak po prostu działa wojna. Agresor ma zawsze złą prasę.

Czyli Chiny są bardziej krajem ukierunkowanym na politykę gospodarczą, w przeciwieństwie do Rosji, która w pewnym momencie stwierdziła, że wojna bardziej się jej opłaca? Czy po prostu Chinom bardziej opłaca się prowadzenie wojny gospodarczej?

Czas gra na korzyść Chińczyków. Siła geopolityczna Ameryki, której składnikiem jest prestiż wynikający ze zdolności narzucania innym swoich decyzji, słabnie względem reszty świata. Ale jeszcze długo Chińczycy nie wyplączą się ze swojego uzależnienia od bycia częścią globalnej wymiany towarowej, którą twardo rządzą Amerykanie. Jakakolwiek poważna wojna gospodarcza byłaby dla Pekinu katastrofalna.

Piotr Plebaniak Andrzej Kruczyński „Wzorce zwyciężania” - zdjęcie o charakterze ilustracyjnym

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Po której stronie i jaką rolę w Azji odgrywają Indie, obecnie najliczniejszy kraj na świecie, który w połowie 2023 roku wyprzedził pod tym względem Chiny?

Indie dzierżą w rękach atut, ponieważ mogą się przyłączyć albo do jednych, albo do drugich. Indie toczą jednak spór graniczny z Chinami w paśmie Himalajów. To zamyka im drogę do sojuszu czy geopolitycznej współpracy z Chinami. Indie mają więc tendencję do przechylania się na stronę zachodu w przypadku jakiejś bardzo widocznej konfrontacji. Zagraża to Chinom, ponieważ wokół subkontynentu indyjskiego przepływają te wspomniane wcześniej supertankowce z Zatoki Perskiej oraz kontenerowce wożące towary do Europy i Afryki. Indie mają możliwość zablokowania tych transportów.

Jaką w tym wszystkim rolę odgrywa Korea Północna, kraj zupełnie odizolowany od świata i jak się pozornie wydaje, który nie bierze udziału w tych wszystkich rozgrywkach?

Korea Północna pełni dwie różne funkcje. Pierwsza to państwo buforowe. Dzięki temu, że Korea Północna jest odcięta od Południowej, to Korea Południowa jest w praktyce wyspą. Natomiast dzięki państwom buforowym istnieje mniejsze ryzyko zaistnienia poważnych incydentów granicznych między mocarstwami. Drugą funkcją Korei Północnej jest bycie tubą negocjacyjną dla Chin, która zwalnia je z odpowiedzialności dyplomatycznej i innej, jeśli chcą wykonać jakąś ryzykowną zagrywkę.

Jak Chiny postrzegają obecną sytuację Rosji? Czy wojna w Ukrainie jest Chinom na rękę?

Byłem na Syberii w 2008 roku i widziałem, że rynek drobnego handlu i przedsiębiorczości jest tam przejmowany przez Chińczyków. Ale Chińczycy są bardzo ostrożni. Starannie pilnują się, by ekspansją demograficzną nie nastraszyć Rosji. Chiny wraz z Niemcami i Rosją budując swoistą „oś zła”, próbują stworzyć system niezależny od dostaw surowców i wszystkiego, co mogą dostarczyć lub zablokować Stany Zjednoczone.

Zadaniem Waszyngtonu jest więc sprawić, aby Chińczycy w żaden sposób nie mogli zbudować jakiejkolwiek formy samodzielności gospodarczej czy surowcowej. W moim odczuciu wojna w Ukrainie jest mistrzowskim zagraniem Stanów, rozwalającym cały plan geopolityczny Chin bez bezpośredniego konfrontowania się z samymi Chinami. Nagle sankcje sprawiły, że rosyjska ropa i gaz przestały być centralnym punktem geopolitycznych aspiracji Niemiec. Kraj ten przestał być poważnym graczem, który mógł sprawić Stanom Zjednoczonym jakiekolwiek problemy.

Piotr Plebaniak Andrzej Kruczyński „Wzorce zwyciężania” - zdjęcie o charakterze ilustracyjnym

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Mówi się, że ostatnia wojna będzie o wodę, bo zaczyna jej na świecie brakować. Czy zgadza się Pan z tą tezą?

Tak, ale nie wszędzie. My w Polsce mamy dostatek wody. Jednak dostęp do wody zależny jest od dostępu do ropy naftowej i gazu, czyli energii niezbędnych, aby tę wodę odsolić i dostarczyć do miejsc użycia. Dowodem jest to, że w krajach o idealnych warunkach do użycia energii słonecznej do odsalania wody morskiej, instalacje zasilane są węglowodorami. Moim zdaniem w ciągu najbliższych 40 lat skończy się tania energia i łatwy dostęp do niej, co przyczyni się do pogłębienia innych problemów, w tym tych z wodą.

Jeśli do tego dojdzie, to jaki będzie nowy ład na świecie? Jaki będzie układ sił i jak będzie wyglądał nowy porządek świata?

W tym nowym ładzie nie zmieni się wieczne prawidło istnienia i ludzi, i wielkich mocarstw. Energia nadal będzie wszystkim. To nie jest oczywiste, gdyż jesteśmy ofiarami narracyjnego zakłamania praw natury. Przede wszystkim musimy zrozumieć istotę problemu, odrzucając dezinformację. Bez węglowodorów cały nasz dostatek materialny zniknie. Zaprzestanie emisji dwutlenku węgla z ropy naftowej i gazu ziemnego. Obecnie stężenie CO2 w atmosferze jest daleko niższe niż potrzebne roślinom do optymalnego wzrostu (vide wzbogacanie stężenia CO2 w szklarniach przemysłowych). Tuż przed rewolucją przemysłową atmosfera Ziemi miała 250 cząstek dwutlenku węgla na milion (ppm). W momencie kiedy powstały pierwsze małpy naczelne, około 50 milionów lat temu, stężenie to wynosiło ok. 3 tys. Na dzień dzisiejszy mamy tylko 400 ppm. To co miało miejsce w ciągu ostatnich 160 milionów lat, to kontynuacja tzw. katastrofy tlenowej, która polega na tym, że pierwsze organizmy, które wyewoluowały zdolność fotosyntezy, pobierają węgiel z atmosfery. Ten węgiel odkładał się w formie gazu ziemnego, ropy naftowej i węgla kamiennego oraz skał osadowych, z których my korzystamy. Z czasem rośliny wyczerpią ten surowiec całkowicie. A w chwili, gdy węgiel przestanie występować w atmosferze, wszystkie rośliny, zwierzęta i ludzkość przestaną istnieć. CO2 jest kluczowym elementem obiegu energii w biosferze. Oddychając każdy z nas wytwarza go w ilości 500 kg rocznie.

Pracuje Pan obecnie nad naukową stroną porównania starożytnej sztuki wojennej greckiej i chińskiej. Czy to taka analogia dla myśli zachodniej i wschodniej metody prowadzenia wojny? Jakie są różnice i punkty styczne tych dwóch systemów?

Różnica polega na tym, że w chińskich rytuałach społecznych, politycznych, geopolitycznych i dyplomatycznych nie jest potrzebny żaden akt poniżenia przeciwnika – nie jest on nawet wskazany. Przykładem może być defilada w stolicy podbitego przeciwnika, która w mentalności Zachodu jest oczekiwana. Zwycięstwo musi być zrealizowane w określony sposób. Jeżeli jest to inny sposób, a nie tylko zwycięstwo, oznacza to, że jest to sposób rytualny.

W Chinach esencją tego, że konflikty toczy się skrycie, jest to, że zgodnie z prawami strategii wojennej i polityki należy dążyć do harmonii społecznej. Jeśli ma ona być osiągnięta, to nie może być widać konfliktów – trzeba je więc ukryć. Przepotężne tabu kulturowe wyklucza w Chinach prowadzenie konfliktów jawnie – toczy się je w sposób niejawny. W Chinach spójność społeczna generowana jest poprzez ukrywanie i deeskalacje wszelkich konfliktów, tak aby je ukryć, a nie rozwiązać.

Natomiast w Grecji jest to konfrontacja dwóch falang, miast-państw greckich. Sama falanga była rodzajem kolektywu, w którym nie liczyły się zdolności bojowe pojedynczego człowieka, a istotne było to, czy ci ludzie są w stanie zsynchronizować swoje działania. Wobec tego sam sposób walki determinował naszą siłę i generował spójność społeczną. Obie cywilizacje, konfucjańska i chrześcijańska, stworzyły zupełnie inne sposoby balansowania motywacji do przetrwania na poziomie kolektywnym i jednostki. My nie rozumiemy chińskiej, a Chińczycy znakomicie rozumieją naszą. Przegrywamy. Nie rozumiemy logiki toczonej przez Chiny rozgrywki.

Podsumowując, W Europie w okolicy wojny 30-letniej wykształciła się kultura jawnej konfrontacji, np. na sądzie bożym. Chińczycy tego nie potrzebują. W chwili, gdy oczekujemy konfrontacji pomiędzy Chinami a USA, to Chińczycy stosują się do prawd funkcjonowania społeczeństw i gospodarek, i starają się realizować swoje oddziaływanie, w którym przełożenie siły na efekt będzie największe.

Piotr Plebaniak Andrzej Kruczyński „Wzorce zwyciężania” - zdjęcie o charakterze ilustracyjnym

Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z książki Piotra Plebaniaka i Andrzeja Kruczyńskiego Wzorce zwyciężania

Ostatnio ukazała się Pana nowa książka, napisana wspólnie z Andrzejem Kruczyńskim, pt. „Wzorzec zwyciężania”. Jak teoretyk i praktyk wspólnie piszą książki, to jak wyglądała Panów współpraca?

To pierwszy tom. Pracujemy nad kolejnymi. Na początku miała wyjść jedna publikacja, ale jej rozmiar przekonał nas o tym, że należy ją podzielić, bo po prostu wyjdzie zbyt obszerna. Poza tym, książkę z mniejszą liczbą stron lepiej się czyta, można ją zabrać w drogę. Niemal 40% pierwszego tomu „Wzorców zwyciężania” dotyczy operacji specjalnych, które są domeną Andrzeja. Ja skupiłem się na wykonaniu opisu typowo historycznego, a „Wódz” uzupełniał go o wiedzę typowo praktyczną. Efektem jest znakomicie zbalansowane studium tego, jak unikać popełniania błędów – elementarnych i trudnych nawet do zdefiniowania.

Jakie były początki Waszej współpracy? Kiedy pojawił się pomysł wspólnego napisania książki?

Poznaliśmy się cztery lata temu na Targach Książki Historycznej, tych samych, na których właśnie rozmawiamy. Obaj mamy pasję do pisania, dlatego udało się nam doskonale zgrać. Siły połączyły dwie osoby: ta, która chce zostać pisarzem, i specjalista od bezpieczeństwa i planowania. Idealnie uzupełniamy się na polu eksperckim. To nie mogło się skończyć inaczej, jak wspólną książką.

Co znajdziemy w pierwszym tomie „Wzorów zwyciężania”? Jakie operacje zostały opisane?

Cała seria złożona z sześciu tomów będzie poruszała określone przykłady różnych operacji wojskowych. Nieformalnym mottem serii jest maksyma: Zwycięzca uczy się na błędach własnych, potrafi się do nich przyznać i podpatruje, co czyni przeciwnik, choćby najbardziej znienawidzony.

W pierwszym tomie przeważają operacje specjalne, takie jak izraelska operacja w Entebbe w 1976 roku, zamach w Monachium w 1972 czy obecny atak Hamasu na Izrael, ilustrowany zdjęciami z materiałów treningowych Hamasu.

Wskazujemy, co strony konfliktów zrobiły dobrze, oraz podkreślamy, co mogły zrobić lepiej. Poruszamy też tematykę przełomów technologicznych, takich jak wynalezienie w XIX wieku pocisku Minié, który puchnie w lufie, wypełniając cały jej prześwit, dzięki czemu kula leci dalej i stabilniej. Ten pocisk dokonał rewolucji na polach bitew wojny secesyjnej i innych. Mamy rozdział poświęcony Drednotom. Te pancerniki były produktem fascynującej rewolucji w koncepcjach i technologiach. Rozchodziło się o m.in. ustandaryzowanie i zmaksymalizowanie kalibru dział, tak aby siłę ognia kierowały do wrogów na możliwie najdalszym dystansie.

Kiedy książka się ukaże? Czy kolejne tomy są już gotowe?

Tom pierwszy miał premierę 11 listopada. Drugi i trzeci tom są prawie ukończone. W trzecim tematem wiodącym będą działania na morzu. Drugi ukaże się już w lutym. Większość analizowanych przykładów bitew i potyczek czerpiemy ze starożytności – Juliusz Cezar na okładce zobowiązuje.

Dziękuję za rozmowę!

Książkę można nabyć w ksiegarniamilitarna.com.pl >>

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Michał Piekarski Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

Wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.

Michał Piekarski Wywiad z Marcinem Kosskiem

Wywiad z Marcinem Kosskiem

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.

Sebastian Miernik Podpułkownik Leszek Drewniak

Podpułkownik Leszek Drewniak

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem)...

ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem) uzyskał w karate mistrzowski stopień 1 dan. Do końca swojego życia udało mu się osiągnąć stopień mistrzowski 5 dan. Był wychowawcą kilku tysięcy karateków w Polsce, organizatorem wielu sekcji karate w Warszawie, trener kadry narodowej seniorów shotokan/WUKO.

Ireneusz Chloupek, Andrzej Krugler Chris Kyle w Polsce

Chris Kyle w Polsce Chris Kyle w Polsce

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład,...

27 lipca br., już kilka miesięcy po wydaniu w USA bestsellerowej książki Chrisa Kyle’a „American Sniper: The Autobiography Of The Most Lethal Sniper In U.S. Military History”, ukazał się w Polsce jej przekład, pod tytułem „Cel snajpera”. Chris Kyle, były komandos plutonu Charlie SEAL Team 3, US Naval Special Warfare, znajduje się obecnie na pierwszym miejscu rekordów amerykańskich snajperów, z wynikiem 160 oficjalnie potwierdzonych trafień, a w rzeczywistości 255.

Andrzej Krugler, Ireneusz Chloupek GROM od środka

GROM od środka GROM od środka

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza)...

Na taką książkę od dawna czekali wszyscy interesujący się współczesnymi formacjami specjalnymi, a zwłaszcza polską JW GROM. Po kilku wartościowych, ale pisanych z innej perspektywy (dowódcy, dziennikarza) pozycjach na jej temat, wreszcie ukazały się wspomnienia operatora naszej czołowej jednostki specjalnej, uczestnika operacji w Iraku i Afganistanie - Andrzeja K. „Kisiela”. Jak sam pisze, powodem napisania książki „Trzynaście moich lat w JW GROM” była: „chęć pokazania tego, co robimy nie z punktu...

Michał Piekarski Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych Zabezpieczenie Wojsk Specjalnych

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych...

Sformowana w 2008 roku Jednostka Wojskowa numer 4724, znana obecnie jako Jednostka Wojskowa „Nil”, a wcześniej jako Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia Wojsk Specjalnych, jest jedną z najmłodszych jednostek DWS w Polsce i wykonuje zadania o szczególnym i odmiennym od pozostałych pododdziałów charakterze. Na krótko przed zdaniem obowiązków Dowódcy JW „Nil”, pułkownik Mariusz Skulimowski opisuje SPECIAL OPS zadania i specyfikę jednostki, którą dowodził w latach 2009–2013.

Redakcja Nocny marsz śladami generała Nila

Nocny marsz śladami generała Nila Nocny marsz śladami generała Nila

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali...

W drugiej edycji ekstremalnego marszu „Śladami generała Nila - od zmierzchu do świtu” wystartowało ponad stu zawodników i zawodniczek. Impreza odbyła się w nocy z 5 na 6 września w Beskidach. Zorganizowali ją komandosi z Jednostki Wojskowej NIL dla uczczenia pamięci swojego patrona, twórcy i pierwszego dowódcy Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej.

Marcin Kruk Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W Wywiad z twórcą OLAESA i SOF®TT-W

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego...

Firma Tactical Medical Solutions to jeden z liderów na rynku sprzętu przeznaczonego dla Ratownictwa Taktycznego. Założyciel firmy Ross Johnson to m.in. twórca OLAESA, najnowocześniejszego i wszechstronnego opatrunku indywidualnego przeznaczonego dla służb ratowniczych, w szczególności dla służb mundurowych. Opatrunek daje bardzo duże możliwości w zakresie opatrywania ran postrzałowych zgodnie z wytycznymi TC3. Wśród produktów TacMed odnajdziemy także opaskę uciskową (stazę) SOF®TT-W, jedną z dwóch...

Błażej Bierczyński "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

"Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą "Gorączka" to mój ukochany film - wywiad z Bartkiem Berą

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu...

Bartek Bera - fotograf, tegoroczny zdobywca Buzdygana Internautów. Fotografuje głównie śmigłowce i samoloty, a ponadto siły specjalne. Prywatnie jest miłośnikiem broni automatycznej oraz lotnictwa. Wywiadu udzielił czytelnikowi Specjal Ops - Błażejowi Bierczyńskiemu.

Błażej Bierczyński IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI IRAK BYŁ BRAMĄ DO NOWOCZESNOŚCI

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń.

Błażej Bierczyński Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym" Irak był dla nas "poligonem doświadczalnym"

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną...

3 kwietnia 2004 roku rozpoczęły się walki o ratusz w Karbali, określane jako największa bitwa od II wojny światowej, w której brali udział Polacy. Od niedawna, na ekranach kin możemy oglądać fabularyzowaną wersję tych wydarzeń. Zarówno w Karbali, jak i w „Karbali” Krzysztofa Łukaszewicza, kluczową rolę odegrał ppłk Grzegorz Kaliciak – dowódca obrony ratusza i konsultant filmowy. To także autor książki „Karbala. Raport z obrony City Hall”, który w drugiej części wywiadu opowiada o znaczeniu misji...

Błażej Bierczyński Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów Siła i honor w równoległych światach polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów.

Błażej Bierczyński Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów Honor. Oto, co wyróżnia polskich specjalsów

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem,...

Kompleksowe rozpoznanie to jeden z kluczowych elementów powodzenia akcji. Bazowanie na niekompletnych informacjach, powierzchownym pierwszym wrażeniu może doprowadzić do tragedii. Podobnie jest z podróżowaniem, poznawaniem innych krajów i kultur, gdzie łatwo możemy wpaść w pułapkę stereotypów. Dopiero szersze spojrzenie, zgłębianie tematu pozwala dostrzec to, co naprawdę istotne i zrozumieć, np. świat żołnierzy polskich sił specjalnych. Między innymi o nim, w jednym z rozdziałów swojej książki „Świat...

Błażej Bierczyński "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living"

"Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living" "Weterani nie szukają współczucia, chcą tylko dalej normalnie żyć" / "They aren’t looking for sympathy, they are looking to continue living"

Jedno zdjęcie niejednokrotnie przekazuje więcej niż setki słów. Jeśli fotografię wykonuje człowiek od lat codziennie pracujący ze słowem, np. piosenkarz i autor tekstów, tym bardziej coś w tym musi być....

Jedno zdjęcie niejednokrotnie przekazuje więcej niż setki słów. Jeśli fotografię wykonuje człowiek od lat codziennie pracujący ze słowem, np. piosenkarz i autor tekstów, tym bardziej coś w tym musi być. Bryan Adams w "krótkich żołnierskich słowach” opowiada o zdjęciach brytyjskich weteranów, które zrobił i zebrał w cykl pt. "Okaleczeni: Świadectwo Wojny". Fotografie można oglądać od dziś w Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, w ramach Festiwalu Camerimage. Wystawa potrwa do 31 stycznia...

Małgorzata Freiburger, Ireneusz Chloupek Życie na krawędzi (cz.1)

Życie na krawędzi (cz.1) Życie na krawędzi (cz.1)

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu...

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o swoim udziale w ruchu oporu przeciwko komunistycznym władzom tuż po zakończeniu II wojny światowej, ucieczce z kraju i okolicznościach, które zaprowadziły go w szeregi spadochroniarzy, a następnie sił specjalnych US Army. Jest to pierwsza część wywiadu.

Małgorzata Freiburger, Ireneusz Chloupek Życie na krawędzi, cz. 2

Życie na krawędzi, cz. 2 Życie na krawędzi, cz. 2

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych...

Polecamy interesujący wywiad przeprowadzony z Albertem Sługockim, osobą mająca niezwykle ciekawy życiorys. Rozmówca wspomina o tym jak trafił do Special Forces Group (Airborne), czyli słynnych „Zielonych Beretów, o przygodach na liniach frontu w wojnie wietnamskiej i ucieczce przed śmiercią i o epizodzie berlińskim, a także o udziale w ochronie przywódcy ZSRR Leonida Breżniewa podczas jego wizyty w USA i o objawach zespołu stresu pourazowego. Jest to druga część wywiadu.

Błażej Bierczyński "Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

"Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy "Przełęcz ocalonych", czyli sanitariusz inny niż wszyscy

"Najbardziej śmiercionośna broń na świecie to żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i jego karabin" - tak o słynnych U.S. Marines zza oceanu wypowiedział się generał John Pershing. Jednak najnowszy...

"Najbardziej śmiercionośna broń na świecie to żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej i jego karabin" - tak o słynnych U.S. Marines zza oceanu wypowiedział się generał John Pershing. Jednak najnowszy obraz Mela Gibsona nie opowiada historii wojaka ze słynnego Korpusu. Ba! Nie traktuje też o walce żołnierzy szturmujących bohatersko okopów przeciwnika czy broniących do ostatniego naboju swoich pozycji czy wycofujący się kolegów. W "Przełęczy ocalonych" bohaterem jest człowiek, który swoją postawą...

Błażej Bierczyński Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em

Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em Walka i ratowanie zawsze na 100% - spotkanie z WIR-em

Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka....

Jeśli coś robi, to tylko na 100%. Medycyna pola walki to jego pasja. Jest legendą Jednostki Wojskowej Komandosów, a jednocześnie pozostaje „zwykłym facetem”, szanującym ogromnie życie i drugiego człowieka. WIR, czyli st. sierż. Krzysztof Pluta, bo o nim mowa, był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Wieczór z Weteranem”, które odbyło się 10 stycznia w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa w Warszawie. Opowiadał o początkach służby, o walce i ratowaniu ludzkiego życia oraz o tym jak, po...

Błażej Bierczyński Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków!

Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków! Każdy weteran jest inny, nie można wszystkim po prostu przepisywać leków!

W ogromnej większości są weteranami z Navy SEALs. I podobnie, jak w przypadku Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, z którą podpisali porozumienie o współpracy, pomagają innym mundurowym w walce o powrót do normalnego...

W ogromnej większości są weteranami z Navy SEALs. I podobnie, jak w przypadku Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, z którą podpisali porozumienie o współpracy, pomagają innym mundurowym w walce o powrót do normalnego życia po tym, co przeszli. Działają na rzecz zwiększenia społecznej świadomości, czym jest PTSD i TBI oraz nie są to zjawiska dotyczące tylko wojskowych. Starają się również, by przepisywane „z automatu” leki zastąpiono pełnym zrozumieniem przypadku każdego poszkodowanego żołnierza, z rozważeniem...

Błażej Bierczyński To nie jest choroba weteranów misji zagranicznych - PTSD może dotknąć nas wszystkich!

To nie jest choroba weteranów misji zagranicznych - PTSD może dotknąć nas wszystkich! To nie jest choroba weteranów misji zagranicznych - PTSD może dotknąć nas wszystkich!

Czy polskie przepisy mające zapewnić polskim służbom mundurowym odpowiednią opiekę medyczną nadążają za zmieniającym się dynamicznie polem walki? Czy zjawiska PTSD i TBI są odpowiednio zdefiniowane? Na...

Czy polskie przepisy mające zapewnić polskim służbom mundurowym odpowiednią opiekę medyczną nadążają za zmieniającym się dynamicznie polem walki? Czy zjawiska PTSD i TBI są odpowiednio zdefiniowane? Na czym polegał błąd w akcji "Pompka dla Weterana"? W jaki sposób można usprawnić procedury udzielania pomocy poszkodowanym i co wspólnie mogą osiągnąć polscy i amerykańscy weterani? Na pytania te odpowiada Grzegorz Wydrowski, prezes Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM, przybliżając również inne realizowane...

Ireneusz Chloupek Not Dead, Can’t Quit!

Not Dead, Can’t Quit! Not Dead, Can’t Quit!

Biografia Richarda Machowicza.

Biografia Richarda Machowicza.

Błażej Bierczyński Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne” Oblicza polskich specjalsów - wystawa pamiątek i fotografii „Polskie Wojska Specjalne”

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni....

Bohaterowie, elita, twardziele, autorytety w zakresie umiejętności, ale i reprezentowanych wartości, spadkobiercy szlachetnych tradycji, synowie, mężowie, ojcowie i bracia. Koledzy i towarzysze broni. Zwykli-niezwykli ludzie. Te określenia to tylko część z „twarzy” żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych. Przedstawienia bliżej owianych aurą tajemniczości (także ze względu na wojskowe operacyjne bezpieczeństwo) wojowników podjęła się Agata Ring z Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, która...

Redakcja Ostatnia taka SELEKCJA - wywiad z majorem Arkadiuszem Kupsem

Ostatnia taka SELEKCJA - wywiad z majorem Arkadiuszem Kupsem Ostatnia taka SELEKCJA - wywiad z majorem Arkadiuszem Kupsem

Tak, jak marka Camelbak stała się synonimem systemów hydracji, a Adidas - obuwia sportowego, tak SELEKCJA utożsamiana jest z postacią majora Arkadiusza Kupsa, charyzmatycznego twórcy systemu walki Combat...

Tak, jak marka Camelbak stała się synonimem systemów hydracji, a Adidas - obuwia sportowego, tak SELEKCJA utożsamiana jest z postacią majora Arkadiusza Kupsa, charyzmatycznego twórcy systemu walki Combat 56 i organizatora kultowej imprezy rozgrywanej na drawskim poligonie, kiedy w ciągu kilku dni i nocy sprawdzane są wytrzymałość, wola walki i siła charakteru ludzi pragnących sprawdzić się w ekstremalnych warunkach czy też związać się w przyszłości ze służbami mundurowymi, a w szczególności jednostkami...

Błażej Bierczyński Terroryści tacy, jak my(?)

Terroryści tacy, jak my(?) Terroryści tacy, jak my(?)

Wisława Szymborska w wierszu „Terrorysta, on patrzy” opisała ostatnie minuty przed eksplozją bomby w barze. Z perspektywy zamachowca obserwujemy kolejne potencjalne ofiary wchodzące do lokalu lub tych,...

Wisława Szymborska w wierszu „Terrorysta, on patrzy” opisała ostatnie minuty przed eksplozją bomby w barze. Z perspektywy zamachowca obserwujemy kolejne potencjalne ofiary wchodzące do lokalu lub tych, którym uda się ujść z życiem. „Terrorysta już przeszedł na drugą stronę ulicy. / Ta odległość go chroni od wszelkiego złego / no i widok jak w kinie” pisze poetka – choć tekst można analizować na różnych poziomach, Szymborska między wierszami (nomen omen) sugeruje, iż (anty)bohater niczym nie różni...

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji » Jaki sprzęt taktyczny jest niezbędny podczas akcji »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach?

Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach? Czy masz kurtkę, która zapewni Ci ciepło w ekstremalnych warunkach?

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Poznaj jeden sposób na wygodne buty »

Poznaj jeden sposób na wygodne buty » Poznaj jeden sposób na wygodne buty »

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności Zdradzamy 4kroki do niezawodnej łączności

Dobierz buty do warunków pogodowych »

Dobierz buty do warunków pogodowych » Dobierz buty do warunków pogodowych »

Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą »

Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą » Jak przez wilgotny teren, przejść suchą stopą »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę »

Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę » Praktycznie i taktycznie, czyli w czym na jesienną eskapadę »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem » Zaplanuj wakacje z dobrym sprzętem »

Jak sprawdzić sprzęt taktyczny »

Jak sprawdzić sprzęt taktyczny » Jak sprawdzić sprzęt taktyczny »

Najnowsze produkty i technologie

Dorota K. Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582

Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582 Bates Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard 03582

Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb...

Firma Bates rozpoczęła swoją działalność od produkcji butów dla wojska. Obuwie szybko zyskało popularność i firma poszerzyła produkcję o kolejne modele przeznaczone dla innych służb mundurowych oraz służb cywilnych. Obecnie Bates to jeden z największych i najbardziej rozpoznawalnych w kraju i na świecie producentów obuwia dla służb mundurowych. Przez to, że buty są solidne i sprawdzają się m.in. w jednostkach specjalnych, zdobyły popularność wśród wszelkich służb cywilnych, organizacji paramilitarnych,...

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.