W czerwcu 2023 r. w Słupsku odbędzie się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Będzie to przedsięwzięcie skupiające kadrę wywodzącą się z różnych środowisk naukowych mogące wpłynąć na rozszerzenie wiedzy o...
W czerwcu 2023 r. w Słupsku odbędzie się I Kongres Nauk o Bezpieczeństwie. Będzie to przedsięwzięcie skupiające kadrę wywodzącą się z różnych środowisk naukowych mogące wpłynąć na rozszerzenie wiedzy o bezpieczeństwie i jego istocie oraz modernizację programów kształcenia w poszczególnych uczelniach. O kierunku rozwoju nauk o bezpieczeństwie rozmawiamy z prof. dr. hab. Bogdanem M. Szulcem – przewodniczącym Rady Programowej Kongresu.
Płk mgr inż. Wojciech Smołuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. W Wojsku Polskim służy od 1991 roku. Służbę zawodową pełnił m.in. w 25. Brygadzie...
Płk mgr inż. Wojciech Smołuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej. W Wojsku Polskim służy od 1991 roku. Służbę zawodową pełnił m.in. w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, Szefostwie Wojsk Aeromobilnych, Szefostwie Wojsk Zmechanizowanych i Pancernych Dowództwa Wojsk Lądowych. Od 2006 roku w strukturach Wojsk Specjalnych, gdzie w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych zajmował się szkoleniem jednostek.
Rozmowa z nadkom. Krzysztofem Funkiendorfem, dowódcą misji humanitarnej polskiej Policji realizowanej w Ukrainie – dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.
Rozmowa z nadkom. Krzysztofem Funkiendorfem, dowódcą misji humanitarnej polskiej Policji realizowanej w Ukrainie – dowódcą Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.
Grupa Realizacyjna Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu obchodzi w tym roku 20-lecie istnienia. Jak podsumowałby Pan te dwadzieścia lat? Co w ciągu tego czasu zmieniło się w Grupie?
Ciężko o krótkie podsumowanie tych dwudziestu lat, zwłaszcza jeśli pracuje się w Grupie od początku jej istnienia. Służba w GR to ciągły proces doskonalenia i rozwoju zawodowego. Początki nie były łatwe. Borykaliśmy się z brakami sprzętowymi. Część naszego wyposażenia została zakupiona dzięki środkom, które otrzymaliśmy od włodarzy miasta Poznania. Tak naprawdę wszystko przychodziło z czasem. Powoli ewoluowało. Uczyliśmy się, poznawaliśmy. Ćwiczyliśmy wspólne działanie.
Począwszy od służby patrolowej pełnionej na terenie Poznania po wspólne realizacje z wydziałami KMP w Poznaniu. Wszystko po to, aby być bardziej skutecznym i w bezpieczny sposób realizować ciążące na nas zadania. I tak jest do dzisiaj. To ciągłe dążenie do doskonałości. Przez te 20 lat znacząco poprawiły się nasze zasoby sprzętowe, wyposażenie, umundurowanie. Wszystko dzięki Kierownictwu KMP i KWP w Poznaniu, które widząc, w jaki sposób doceniają naszą pracę wydziały, z którymi współpracujemy, starały się nas doposażać w miarę możliwości w coraz to nowszy sprzęt czy też uzbrojenie.
Przez te lata nie zmieniło się tylko jedno, a mianowicie zaangażowanie i chęć dalszego rozwoju policjantów służących w Grupie. To cały czas grupa pasjonatów, która wie, jaki ma cel i dąży do jego osiągnięcia, często wychodząc poza strefę własnego komfortu i często poświęcając swoje życie prywatne dla dobra służby.
Ludzi o jakich specjalnościach możemy spotkać w GR KMP Poznań?
W Grupie Realizacyjnej KMP Poznań służą ludzie o wielu specjalnościach. Począwszy od wykształcenia; nauczyciele wychowania fizycznego, ekonomiści, socjolodzy, prawnicy, dietetycy, ratownicy medyczni i wielu innych, ludzie o wielu zainteresowaniach, jak instruktorzy technik walki i taktyki, instruktorzy strzelań, kolekcjonerzy broni, osoby uprawiające sport, tj. boks, zapasy, karate, BJJ (Brazylijskie Jiu-Jitsu).
Siedzibę GR zdobią liczne puchary i dyplomy za zajęcie czołowych miejsc w różnego rodzaju zawodach sportowych policyjnych i pozapolicyjnych. Wszystkich nas łączy jedno: łączy pasja do tego, co robimy. Policjanci z GR są nie tylko znajomymi z pracy, poza nią są też przyjaciółmi. To dla nas charakterystyczne, przyjaźnimy się.
Czy w poznańskiej Grupie służą jeszcze funkcjonariusze, którzy dołączyli do niej w momencie powstania?
Tak, służą. Jest nas dwóch. Dowódca GR i moja osoba pełniąca funkcję zastępcy dowódcy. Jest także kilku funkcjonariuszy z kilkunastoletnim stażem.
Proszę nam powiedzieć, czym są Grupy Realizacyjne działające w strukturze Policji? Jakie zadania wykonują ich funkcjonariusze?
Tworzenie Grup Realizacyjnych w wielkopolskiej Policji zostało zainicjowane 20 lat temu przez nadinspektora Henryka Tusińskiego, ówczesnego Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, ich głównym zadaniem było wsparcie działań wówczas Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w zakresie podejmowania interwencji i zatrzymań o każdym stopniu trudności, odciążenie ww. jednostki od niektórych zadań zabezpieczających oraz wsparcie dla lokalnych sił policyjnych podczas niebezpiecznych działań w nagłych wypadkach, gdzie możliwe było szybsze zareagowanie w rejonie swej odpowiedzialności, niż na miejsce dotarłaby wyspecjalizowana jednostka.
Funkcjonariusze GR wykorzystywani są do najbardziej niebezpiecznych akcji policyjnych związanych z zatrzymaniem i konwojowaniem szczególnie niebezpiecznych przestępców, szybkiego reagowania na napady zorganizowanych grup przestępczych, zabezpieczenia imprez masowych o podwyższonym stopniu ryzyka, ochrony VIP-ów, zabezpieczenia rozpraw sądowych i różnych czynności procesowych, w działaniach wymagających stosowania specjalnej taktyki, wyposażenia zawierającego znamiona dużego stopnia złożoności i ryzyka.
„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę...
„Czy policjantowi wolno zabić?” „Antyterroryści mają licencję na zabijanie”. „Powinno się strzelać, aby zabić” – to tylko kilka przykładowych opinii i tez, na jakie można się natknąć przeglądając prasę codzienną i strony internetowe. Obecność różnego rodzaju poglądów – a czasem mitów – związanych ze zwalczaniem terrorystów i innych...
Wywiad z polskim ochotnikiem służącym w jednostce specjalnej Kraken, a także żołnierzem Legionu Internacjonalnego Ukrainy, który brał udział w krwawych walkach pod Ługańskiem.
Wywiad z polskim ochotnikiem służącym w jednostce specjalnej Kraken, a także żołnierzem Legionu Internacjonalnego Ukrainy, który brał udział w krwawych walkach pod Ługańskiem.
Oddajemy w Wasze ręce nowy e-book stworzony przez redakcję "SPECIAL OPS" - "Selekcja. Wojska Specjalne. Droga Cywila do WS". Publikacja powstała przy współpracy naszego Partnera, firmy HAIX.
Oddajemy w Wasze ręce nowy e-book stworzony przez redakcję "SPECIAL OPS" - "Selekcja. Wojska Specjalne. Droga Cywila do WS". Publikacja powstała przy współpracy naszego Partnera, firmy HAIX.
Wywiad z Grzegorzem Pasuto, instruktorem wspinaczki w grupie szkolenia bazowego Jednostki Wojskowej AGAT, pasjonatem gór, jedynym polskim zdobywcą położonego w Himalajach Zachodnich szczytu Nun (7135 m.n.pm.)...
Wywiad z Grzegorzem Pasuto, instruktorem wspinaczki w grupie szkolenia bazowego Jednostki Wojskowej AGAT, pasjonatem gór, jedynym polskim zdobywcą położonego w Himalajach Zachodnich szczytu Nun (7135 m.n.pm.) oraz twórcą podcastów dotyczących JW AGAT.
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy nową edycję bezpłatnego E-booka "Wywiady SPECIAL OPS. Dowódcy, operatorzy, ratownicy, weterani", w którym w jednym miejscu zebraliśmy wybrane wywiady przeprowadzone na...
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy nową edycję bezpłatnego E-booka "Wywiady SPECIAL OPS. Dowódcy, operatorzy, ratownicy, weterani", w którym w jednym miejscu zebraliśmy wybrane wywiady przeprowadzone na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy przez redakcję SO.
Na prośbę naszych czytelników, przygotowaliśmy specjalnie dla Was bezpłatnego E-booka "Wywiady SPECIAL OPS. Dowódcy, operatorzy, ratownicy, weterani", w którym w jednym miejscu zebraliśmy wybrane wywiady...
Na prośbę naszych czytelników, przygotowaliśmy specjalnie dla Was bezpłatnego E-booka "Wywiady SPECIAL OPS. Dowódcy, operatorzy, ratownicy, weterani", w którym w jednym miejscu zebraliśmy wybrane wywiady przeprowadzone przez redakcję SO.
Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL...
Organizacja finałów piłkarskich mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie Euro 2012 wiąże się z szeregiem problemów, w tym także związanych z bezpieczeństwem tak dużej imprezy. W poprzednim numerze („SPECIAL OPS” 3-4/2010) zostały omówione możliwe rodzaje zagrożeń terrorystycznych. Tym razem więcej miejsca poświęcimy możliwościom zapobiegania im oraz reagowania na sytuacje kryzysowe.
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...
10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...
*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...
Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
W związku z rocznicą zamachów 11 września, przedstawiamy wywiad z dr hab. Ryszardem Machnikowskim, socjologiem i specjalistą w zakresie terroryzmu fundamentalistów islamskich.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
Publikujemy wywiad z Marcinem Kosskiem, psychologiem i instruktorem zagranicznych jednostek specjalnych, poświęcony psychologicznym i informacyjnym aspektom zwalczania terroryzmu.
ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem)...
ps. Diabeł, ur. 12 lutego 1951 roku w Kowarach, zmarł w nocy z 10 na 11 lutego 2007 r. w Warszawie w wieku 56 lat. Prekursor karate w Polsce. W 1972 r. jako pierwszy człowiek w Polsce (wraz z Markiem Stefaniakiem) uzyskał w karate mistrzowski stopień 1 dan. Do końca swojego życia udało mu się osiągnąć stopień mistrzowski 5 dan. Był wychowawcą kilku tysięcy karateków w Polsce, organizatorem wielu sekcji karate w Warszawie, trener kadry narodowej seniorów shotokan/WUKO.
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....
Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...
Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...
Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...
Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...
W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.