1. batalion szturmowy JW 4101 Dziwnów – jednostka wojskowa, o której w okresie zimnej wojny, ale i później starano się mówić jak najmniej. Struktura, przeznaczenie i szkolenie jednostki były utajnione....
1. batalion szturmowy JW 4101 Dziwnów – jednostka wojskowa, o której w okresie zimnej wojny, ale i później starano się mówić jak najmniej. Struktura, przeznaczenie i szkolenie jednostki były utajnione. Na uliczkach Dziwnowa widywano żołnierzy w spadochroniarskich beretach, w polowych mundurach ues przeznaczonych dla wojsk powietrznodesantowych, z emblematami ze spadochronem, widywano ich podczas przemarszu na place ćwiczeń i poligony oraz powrotu z nich, widywano na przepustkach, w końcu widywano...
Przez jej uczestników i organizatorów zwana największą operacją polskich służb specjalnych. Była pierwszym poważnym zadaniem Urzędu Ochrony Państwa po jego utworzeniu w 1990 r. To również jedna z najbardziej...
Przez jej uczestników i organizatorów zwana największą operacją polskich służb specjalnych. Była pierwszym poważnym zadaniem Urzędu Ochrony Państwa po jego utworzeniu w 1990 r. To również jedna z najbardziej spektakularnych akcji tranzytowych, jakie miały miejsce na terenie naszego kraju. Wiedza o niej utknęła w meandrach historii III RP, choć przyniosła zarówno nowej służbie specjalnej, jak i młodej polskiej demokracji bardzo konkretne korzyści.
W skutek drugiej wojny światowej Polska – w zredukowanym o ok. połowę kształcie terytorialnym – została zagarnięta do strefy podporządkowanej ZSRR. Żołnierze konspiracji, Armii Krajowej, mieli kiepski...
W skutek drugiej wojny światowej Polska – w zredukowanym o ok. połowę kształcie terytorialnym – została zagarnięta do strefy podporządkowanej ZSRR. Żołnierze konspiracji, Armii Krajowej, mieli kiepski wybór: albo ujawnić się i wstąpić do armii Berlinga, poddać się potulnie planom Moskwy, albo walczyć dalej w tzw. drugiej konspiracji, przeciwko nowym władzom przemocą sowietyzowanej Polski…
Tekst: Ryszard M. Zając
Zdjęcia: elitadywersji.org
Od zakończenia służby w wojskach specjalnych jesteś bardzo aktywny. Piszesz dużo książek, podróżujesz. Czym jeszcze poza tym zajmujesz się na wojskowej emeryturze?
Najchętniej zajmowałbym się tym, co lubię robić najbardziej. Co sprawia, że odpoczywam, a więc bieganiem i to najlepiej takim ultra, które najbardziej mnie kręci. Niestety, jak ktoś uprawia czynnie sport, to przytrafiają się mu kontuzje. Pod tym względem ostatni rok był dla mnie dosyć ciężki, bo zerwałem ścięgno Achillesa.
Żeby się dostać do jednostek specjalnych, trzeba ciężko pracować, ale również mieć jakieś pasje i odchodząc na emeryturę nie jest z nami tak, że osiadamy na laurach. Podczas MSPO spotkałem wielu chłopaków po jednostkach specjalnych, którzy pracują przy różnych projektach. Nikt się nie nudzi. Tego, kto był wybitnym skoczkiem spadochronowym, można teraz spotkać na stoisku firmy, która zajmuje się spadochronami. Innego, który był świetnym breacherem, zajmującym się materiałami wybuchowymi, można odnaleźć w jakiejś firmie, która ma sprzęt wyłomowy czy materiały wybuchowe, mógłbym tak jeszcze wymieniać.
Ze względu na to, że ja piszę książki, to w tym roku można było mnie spotkać na stoisku wydawnictwa Bellona, ale jestem też ambasadorem marek Helikon-Tex, Traser oraz Milwaukee. Zatem w dalszym ciągu robimy to, co lubimy, realizujemy nasze pasje, chociaż dalej uważam, że bieganie jest tym, w czym czuję się najlepiej.
Kilka lat temu zrealizowaliśmy wywiad dotyczący Twojej poprzedniej książki. Wspominałeś, że miałeś marzenie o strzelaniu z broni czarnoprochowej. Udało Ci się je spełnić?
Nie udało się spełnić tego marzenia, chociaż cały czas mam w głowie, aby to zrobić. Niestety, doba ma tylko 24 godziny i człowiek nie jest w stanie tego czasu naciągnąć, aby starczyło go na realizację wszystkich pomysłów.
Podczas 30. MSPO w Kielcach odbyła się premiera Twojej nowej książki pt. „Afganistan na kołach”, w której zabierasz czytelników w piękne, lecz niebezpieczne góry Afganistanu. Czy możesz uchylić rąbka tajemnicy, o czym tym razem przeczytamy?
Książkę podzieliłbym na trzy główne rozdziały. Na pierwszy czekają wszyscy miłośnicy militariów, to „mięso” o działaniach bojowych. Nie było tam wakacji, mieliśmy trudnego przeciwnika i operacje, które przeprowadzaliśmy samodzielnie, były bardzo trudne i złożone, a trwały nawet kilka dni. Jest to ta część książki, która pewnie jest najciekawsza, chociaż jej pozostała treść fascynuje jeszcze bardziej.
Moim zdaniem najciekawszymi partiami są te, w których opisujemy, jak poznawaliśmy Afganistan. Byliśmy Task Forcem, a więc grupą uderzeniową działającą w największej afgańskiej prowincji Kandahar, w której talibowie w ogóle powstali. Wyjeżdżaliśmy na kilkudniowe patrole w miejsca, gdzie tak naprawdę nigdy nie było naszej cywilizacji, tak odbierałem tamte wioski.
Nie chcę powiedzieć, że nie widziano tam nigdy białego człowieka, ale docieraliśmy w miejsca, w których ludzie mieszkali, jak możemy to zobaczyć na filmach, których akcja dzieje się w średniowieczu. Dwa miliony mieszkańców Afganistanu jest koczownikami żyjącymi w namiotach w zależności od tego, gdzie rośnie trawa dla ich pasących się zwierząt. Poznanie takiej macierzy Afganistanu to jest właśnie ta druga fascynująca część.
Trzecia część jest dosyć obszerna, ponieważ zabezpieczałem polską ambasadę w Kabulu, gdzie mogłem zobaczyć Afganistan z punktu widzenia stolicy, ochrony i wykonywania innych zadań, do których też był szkolony GROM.
Proces selekcji do jednostek specjalny nie jest łatwy. Wieloetapowy "odsiew", jaki każdy z kandydatów musi przejść, wymaga od potencjalnych przyszłych żołnierzy Wojsk Specjalnych wszechstronnego i kompleksowego...
Proces selekcji do jednostek specjalny nie jest łatwy. Wieloetapowy "odsiew", jaki każdy z kandydatów musi przejść, wymaga od potencjalnych przyszłych żołnierzy Wojsk Specjalnych wszechstronnego i kompleksowego przygotowania. Odpowiedni sprzęt, trening fizyczny oraz mentalne gotowość do sprostania kilkudniowemu wysiłkowi są kluczowe. Ogólne pojęcie o przygotowaniach nie wystarczy, dlatego wieloletni instruktorzy i kierownicy selekcji do Jednostki Wojskowej FORMOZA organizują drugie w tym roku szkolenie...
Formoza Challenge, bieg survivalowo – wytrzymałościowy organizowany wraz z JW Formoza oraz Stowarzyszeniem KRS Formoza zyskuje coraz większy rozgłos. Projekt wspiera oficjalnie Wojsko Polskie – impreza...
Formoza Challenge, bieg survivalowo – wytrzymałościowy organizowany wraz z JW Formoza oraz Stowarzyszeniem KRS Formoza zyskuje coraz większy rozgłos. Projekt wspiera oficjalnie Wojsko Polskie – impreza otrzymała honorowy Patronat Inspektora Wojsk Specjalnych gen. dyw. Piotra Patalonga. Imponująca jest także liczba osób na listach - na przeszło miesiąc przed imprezą licznik sięgnął niemal 700 uczestników. Prace na torze motocrossowym również nabierają tempa. Strefa expo rozbudowuje się pod kątem...
Trwa nabór do Jednostki Wojskowej AGAT. Zainteresowani mogą składać ankietę z uwzględnieniem 15-dniowego okresu poprzedzającego wybrany termin kwalifikacji.
Trwa nabór do Jednostki Wojskowej AGAT. Zainteresowani mogą składać ankietę z uwzględnieniem 15-dniowego okresu poprzedzającego wybrany termin kwalifikacji.
W świecie wojsk specjalnych, SAS to pułap, na który trzeba się wspiąć, by cię doceniono. Brytyjska eksportowa jednostka jest punktem odniesienia dla najlepszych. Francuz Jean-Jacques Cecile napisał książkę...
W świecie wojsk specjalnych, SAS to pułap, na który trzeba się wspiąć, by cię doceniono. Brytyjska eksportowa jednostka jest punktem odniesienia dla najlepszych. Francuz Jean-Jacques Cecile napisał książkę wyjaśnił w swojej „Sekretnej historii SAS”, dlaczego tak właśnie jest.
W siedzibie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie 18 maja 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 5-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Na uroczystym apelu stanęli komandosi...
W siedzibie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie 18 maja 2012 r. odbyły się uroczystości z okazji 5-lecia powołania Wojsk Specjalnych jako Rodzaju Sił Zbrojnych. Na uroczystym apelu stanęli komandosi z wszystkich jednostek specjalnych podległych DWS.
GROM, który zrodził się z marzeń, którego żołnierze od początków III RP dzielnie jej służą, nierzadko oddając podczas tej służby życie, obchodził dzisiaj 22 rocznicę powstania. Wyjątkowo w tym roku uroczystość,...
GROM, który zrodził się z marzeń, którego żołnierze od początków III RP dzielnie jej służą, nierzadko oddając podczas tej służby życie, obchodził dzisiaj 22 rocznicę powstania. Wyjątkowo w tym roku uroczystość, ze względu na Euro 2012, za którego bezpieczeństwo ma dbać także jednostka wojskowa GROM, święto zorganizowano nie 13 czerwca a znacznie wcześniej.
Żołnierze jednostek wchodzących w skład Wojsk Specjalnych zostali wyposażeni w kilkadziesiąt plecakowych radiostacji AN/PRC 117 G rodziny Falcon trzeciej generacji do łączności szerokopasmowej.
Żołnierze jednostek wchodzących w skład Wojsk Specjalnych zostali wyposażeni w kilkadziesiąt plecakowych radiostacji AN/PRC 117 G rodziny Falcon trzeciej generacji do łączności szerokopasmowej.
W koszarowym kompleksie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie uruchomiono krytą mobilną strzelnicę kontenerową. Obiekt zdecydowanie ułatwi szkolenie strzeleckie żołnierzy Wojsk Specjalnych kadry DWS i...
W koszarowym kompleksie Dowództwa Wojsk Specjalnych w Krakowie uruchomiono krytą mobilną strzelnicę kontenerową. Obiekt zdecydowanie ułatwi szkolenie strzeleckie żołnierzy Wojsk Specjalnych kadry DWS i Jednostki Wojskowej NIL.
Jak już informowaliśmy we wrześniu na stronie SPECIAL OPS firma Lubawa S.A. podpisała kontrakt na dostarczenie modułowych kamizelek kuloodpornych Reccon wraz z osprzętem specjalnym dla żołnierzy Polskich...
Jak już informowaliśmy we wrześniu na stronie SPECIAL OPS firma Lubawa S.A. podpisała kontrakt na dostarczenie modułowych kamizelek kuloodpornych Reccon wraz z osprzętem specjalnym dla żołnierzy Polskich Wojsk Specjalnych.
Jak podaje firma Lubawa SA, 2 sierpnia 2011 zawarto kontrakt na dostawę modułowych kamizelek kuloodpornych Reccon wraz z osprzętem specjalnym, które trafią do operatorów jednostek Wojsk Specjalnych.
Jak podaje firma Lubawa SA, 2 sierpnia 2011 zawarto kontrakt na dostawę modułowych kamizelek kuloodpornych Reccon wraz z osprzętem specjalnym, które trafią do operatorów jednostek Wojsk Specjalnych.
Wojska specjalne są inspiracją dla szerokiego spektrum grup kolekcjonerskich, rekonstrukcyjnych, paramilitarnych i proobronnych. Do tego grona zalicza się formacja pasjonacka SGO (Specjalne Grupy Operacyjne),...
Wojska specjalne są inspiracją dla szerokiego spektrum grup kolekcjonerskich, rekonstrukcyjnych, paramilitarnych i proobronnych. Do tego grona zalicza się formacja pasjonacka SGO (Specjalne Grupy Operacyjne), która wzorując się na tych jednostkach rozwija interdyscyplinarne umiejętności i niekonwencjonalne myślenie wykorzystywane nie tylko w ramach swojego hobby.
Katarzyna Kozłowska – była operatorką JW GROM. Została zrekrutowana z Policji do Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego pod koniec lat 90. ub. w. W Policji przecierała szlaki, ponieważ trafiła tam z pierwszym...
Katarzyna Kozłowska – była operatorką JW GROM. Została zrekrutowana z Policji do Grupy Reagowania Operacyjno-Manewrowego pod koniec lat 90. ub. w. W Policji przecierała szlaki, ponieważ trafiła tam z pierwszym tak dużym wtedy, około stuosobowym naborem kobiecym. Przez pewien czas pracowała m.in. jako specjalista ds. nieletnich.
Jednostka Wojskowa NIL, która wchodzi w skład struktury KWS, nazywana jest „oczami” i „uszami” Wojsk Specjalnych. Jej zadaniem jest udzielenie wsparcia informacyjnego, dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego...
Jednostka Wojskowa NIL, która wchodzi w skład struktury KWS, nazywana jest „oczami” i „uszami” Wojsk Specjalnych. Jej zadaniem jest udzielenie wsparcia informacyjnego, dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego oraz medycznego operacjom specjalnym prowadzonym przez jednostki specjalne w kraju i poza jego granicami.
„Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie” to kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej...
„Ból. Mocna opowieść o rannych i medykach na wojnie” to kilkanaście historii walki o życie, pokazanych z dwóch perspektyw: rannego żołnierza i ratujących go medyków. Na tym polega wyjątkowość najnowszej książki Jarosława Rybaka, autora popularnych książek o polskich jednostkach specjalnych.
Biorąc pod uwagę odmienną specyfikę służby w Wojskach Specjalnych oraz problem z wcielaniem do służby ochotników prosto z cywila, od kilku lat postulowano potrzebę utworzenia specjalistycznej instytucji...
Biorąc pod uwagę odmienną specyfikę służby w Wojskach Specjalnych oraz problem z wcielaniem do służby ochotników prosto z cywila, od kilku lat postulowano potrzebę utworzenia specjalistycznej instytucji działającej w tym zakresie.
Wojska specjalne wzbudzają wiele emocji, zarówno ze względu na niekonwencjonalność realizowanych działań, jak i elitarność związaną z wyborem najlepszych ludzi, którzy przeszli wymagającą selekcję oraz...
Wojska specjalne wzbudzają wiele emocji, zarówno ze względu na niekonwencjonalność realizowanych działań, jak i elitarność związaną z wyborem najlepszych ludzi, którzy przeszli wymagającą selekcję oraz długotrwałe i interdyscyplinarne przeszkolenie. Takie cechy jak zdecydowanie, precyzja, waleczność, spryt, to oczekiwane atrybuty żołnierza wojsk specjalnych. Jeśli dodamy do tego skrytość działań, poruszanie się po trudno dostępnych obszarach na lądzie i pod wodą, walkę dla dobra Rzeczypospolitej...
Na rynku wydawniczym pojawiło się już sporo pozycji książkowych napisanych przez byłych operatorów polskich Wojsk Specjalnych. Ostatnią, jaka wpadła mi w ręce, jest książka byłego żołnierza JW GROM Krzysztofa...
Na rynku wydawniczym pojawiło się już sporo pozycji książkowych napisanych przez byłych operatorów polskich Wojsk Specjalnych. Ostatnią, jaka wpadła mi w ręce, jest książka byłego żołnierza JW GROM Krzysztofa "Puwala" Puwalskiego pt. "Operator 594".
13 lipca 1990 r. rozkazem nr 001/90 utworzono w strukturze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jednostkę Wojskową 2305, która otrzymała nazwę GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Mobilnego lub Manewrowego). Nie...
13 lipca 1990 r. rozkazem nr 001/90 utworzono w strukturze Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Jednostkę Wojskową 2305, która otrzymała nazwę GROM (Grupa Reagowania Operacyjno-Mobilnego lub Manewrowego). Nie ma wątpliwości, że bez GROM-u nie byłoby dzisiaj w Polsce Wojsk Specjalnych na poziomie, z którego możemy być dumni na całym świecie.
W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Ćwiczenia, w których udział brali także...
W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Ćwiczenia, w których udział brali także operatorzy z innych jednostek Wojsk Specjalnych, zaplanowano tak, aby zachować maksymalny realizm prowadzonych zadań zgodnie z zasadą: „szkol się tak, jak będziesz walczył”.
Pojęcie „wojny hybrydowej” jest już odmieniane przez wszystkie przypadki w dyskursie medialnym, a jednak często można dostrzec, że za modnie brzmiącym hasłem oraz streszczeniem wydarzeń zachodzących od...
Pojęcie „wojny hybrydowej” jest już odmieniane przez wszystkie przypadki w dyskursie medialnym, a jednak często można dostrzec, że za modnie brzmiącym hasłem oraz streszczeniem wydarzeń zachodzących od roku 2014 na Ukrainie nie kryją się realne diagnozy i realistyczne wnioski dotyczące poszczególnych elementów systemu bezpieczeństwa państwa. W szczególności pytanie to dotyczy roli, jaka w zwalczaniu zagrożeń przypada specjalnym jednostkom wojska, policji i innych służb.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Wojsk Specjalnych w Polsce rozmawiamy z gen. dyw. (w stanie spoczynku) prof. dr hab. Bogusławem Packiem, autorem książki „Wojska Specjalne Sił Zbrojnych RP”.
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.