Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiany systemowe przede wszystkim

Tomasz Łukaszewski | 2022-11-10
Jarosław Stelmach na kongresie Safe Place. Foto. Safety Project

Jarosław Stelmach na kongresie Safe Place. Foto. Safety Project

Rozmowa z mjr. rez. dr inż. Jarosławem Stelmachem – ekspertem w obszarze antyterroryzmu oraz bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej. Prezesem Zarządu firmy doradczo-szkoleniowej Safety Project, pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowego kongresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego SAFE PLACE. Twórcą kanału wiedzy o bezpieczeństwie „Project Safe-TY” na platformie YouTube. Dziekanem Dolnośląskiego Wydziału Bezpieczeństwa i Nauk Społeczno-Prawnych w WSBPiI Apeiron w Krakowie. Autorem szeregu monografii i artykułów naukowych z obszaru antyterroryzmu i reagowania na zamachy.

Rozmawiał: Tomasz Łukaszewski
Zdjęcia: Safety Project

Zobacz także

Ryszard M. Zając Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego

19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu...

19 stycznia 2023 roku, prezydent RP Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski ppłk. dypl. Jana Jaźwińskiego. Był on oficerem wywiadu z Oddziału VI (Specjalnego) Sztabu Naczelnego Wodza, od początku organizował lotnicze wsparcie Armii Krajowej, w tym zrzuty Cichociemnych do okupowanej Polski. Od stycznia 1944 był komendantem polskiej Głównej Bazy Przerzutowej „Jutrzenka” w Latiano nieopodal Brindisi (Włochy).

Krzysztof Mątecki By nie poznać gorzkiego smaku wojny

By nie poznać gorzkiego smaku wojny By nie poznać gorzkiego smaku wojny

Rozmowa z Jackiem Pałkiewiczem, pisarzem, eksploratorem, twórcą survivalu w Europie, a także współautorem poradnika „Wojna u progu. Poradnik przetrwania”.

Rozmowa z Jackiem Pałkiewiczem, pisarzem, eksploratorem, twórcą survivalu w Europie, a także współautorem poradnika „Wojna u progu. Poradnik przetrwania”.

Krzysztof Mątecki Podsumowanie 20 lat pracy GR KMP Poznań!

Podsumowanie 20 lat pracy GR KMP Poznań! Podsumowanie 20 lat pracy GR KMP Poznań!

Rozmowa z zastępcą dowódcy Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu

Rozmowa z zastępcą dowódcy Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu

Za nami jubileuszowa piąta edycja Kongresu SAFE PLACE. W tym roku odbył się już w pełnym formacie po pandemii, w innym miejscu i został zorganizowany w szczególnych warunkach geopolitycznych, które na nowo określają poziom zagrożeń i bezpieczeństwa. Czy może Pan w kilku zdaniach podsumować wydarzenie z punktu widzenia organizatora? 

Impreza została zorganizowana w czasach trudnych, trwa przecież wojna za naszą wschodnią granicą i w zasadzie ciągle jesteśmy w czasie zagrożenia epidemicznego w Polsce. To tak naprawdę nałożenie się dwóch poważnych kryzysów, które dotykają środowisko bezpieczeństwa w realnym wymiarze. Myślę, że każdy z przedstawicieli zarówno instytucji użyteczności publicznej, ale przede wszystkim infrastruktury krytycznej, może to potwierdzić. Faktycznie, mamy do czynienia ze zwiększonymi liczbami, jeżeli chodzi o incydenty zagrażające bezpieczeństwu, szczególnie w cyberprzestrzeni, ale też widzimy dużą aktywność w środowisku bezpieczeństwa fizycznego. Do tych zagrożeń staraliśmy się dopasować nasz program obrad. Skutkowało to tym, że w czasie trzech dni mieliśmy 21 sesji tematycznych, w tym ponad 20 paneli dyskusyjnych, ponad 40 wystąpień indywidualnych, do tego możliwość prowadzenia dyskusji w tzw. kuluarach i udział w praktycznych warsztatach, jak co roku podzielonych na cztery różne obszary zadaniowe. Trzeba podkreślić, że Kongres cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony operatorów infrastruktury krytycznej (IK) i widać wyraźnie przesunięcie zainteresowania problematyką bezpieczeństwa z instytucji bezpieczeństwa narodowego na zarządzających obiektami kluczowymi dla bezpieczeństwa państwa.

Wniosek jest taki, że zarówno operatorzy IK, jak i administratorzy obiektów użyteczności publicznej mają coraz wyższą świadomość i potrzebę budowania środowiska bezpieczeństwa. W tym wymiarze, po konsultacjach i po zapoznaniu się z opiniami uczestników, z naszej perspektywy - organizatorów, Kongres sprostał tym oczekiwaniom. W anonimowych ankietach uczestnicy wyrazili opinie, że ta tematyka i program obrad były właściwie dobrane do specyfiki i środowiska bezpieczeństwa. Było aktywnie, merytorycznie i bardzo różnorodnie zarazem.

Jaka tematyka zdominowała tegoroczne obrady? Czy miała bezpośredni związek z prowadzoną w Ukrainie wojną i zagrożeniem ze strony Rosji?

Takie panele też zaplanowaliśmy, czyli poświęcone działaniom hybrydowym, szczególnie zagrożeniom, które mają miejsce na terenie Polski. Kolejną poruszaną tematyką było środowisko cyberbezpieczeństwa, w obszarze którego od czasu rozpoczęcia wojny w Ukrainie bardzo dużo się dzieje. Kolejne panele podporządkowane były także skomplikowanej sytuacji wojennej i dotyczyły bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej sektora energetycznego czy sektora finansów publicznych, czyli tych obszarów państwa, które są szczególnie wrażliwe na to, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Podjęliśmy też tematykę prowadzenia działań antyterrorystycznych czy kontrterrorystycznych i temu poświęcony był oddzielny panel prowadzony przez byłego Dyrektora Biura Operacji Antyterrorystycznych, dr. Michała Stępińskiego. Uczestnikami tego panelu byli m.in. funkcjonariusze pododdziałów kontrterrorystycznych oraz twórca koncepcji centralnego pododdziału antyterrorystycznego policji - prof. Kuba Jałoszyński. 

Do kogo kierowany jest Kongres SAFE PLACE? Kim są prelegenci, a kim uczestnicy?

Jeżeli chodzi o grupę odbiorców Kongresu, to zawsze staramy się, aby wyczerpywał on oczekiwania czterech podstawowych grup. Przede wszystkim są to zarządzający bezpieczeństwem w obiektach użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej, po drugie przedstawiciele instytucji bezpieczeństwa publicznego, w tym administracji rządowej i samorządowej, po trzecie są to naukowcy i studenci. Czwarta grupa to praktycy z obszaru bezpieczeństwa i tutaj mowa zarówno o przedstawicielach sektora ochrony fizycznej, jak i zabezpieczeń technicznych. 

Podczas ubiegłorocznego Kongresu został zapoczątkowany proces przygotowania raportu i rekomendacji dotyczących zakresu bezpieczeństwa w omawianych wówczas tematach. Zgodnie z założeniami raport powstał i został przekazany do stosownych instytucji. Jakie wnioski i rekomendacje pojawiły się w tym dokumencie?

Ten raport faktycznie został napisany w zeszłym roku, po czwartej edycji SAFE PLACE. Opublikowaliśmy go na stronie „Przeglądu Nauk o Obronności” Wojskowej Akademii Technicznej i jest dostępny dla każdego.

Są to wnioski, spostrzeżenia i rekomendacje ze strony organizatorów, jak i uczestników Kongresu, związane z obszarem bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej. Dokument składa się z kilku części, natomiast kluczowy jest rozdział poświęcony deficytom i działaniom AT, które należy doskonalić. Takimi kierunkiem doskonalenia bezpieczeństwa obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej jest przede wszystkim legislacja i dobrze byłoby zapoczątkować jej zmianę, szczególnie w obszarze systemowym. Spróbować dokonać przeglądu ustaw dotyczących różnych kategorii obiektów, począwszy od kategorii infrastruktury krytycznej, obiektu podlegającego obowiązkowej ochronie, obiektu podlegającemu szczególnej ochronie i innych kategorii, które się gdzieś pojawiają.

Tych kategorii zdaniem uczestników Kongresu jest po prostu za dużo. Często jest tak, że jeden administrator wykonuje po 3-4 plany ochrony, w zależności od ustawy, według której musi to wykonywać. Drugim takim obszarem jest system ostrzegania i alarmowania w obiektach użyteczności publicznej. Takiego jednolitego systemu po prostu nie ma w Polsce. Jeżeli chodzi o powszechny system alarmowania i ostrzegania, to on funkcjonuje teraz zgodnie z Ustawą o obronie Ojczyzny, wcześniej Ustawy o powszechnym obowiązku obrony, natomiast jeżeli chodzi o sygnalizację i ostrzeganie w obiektach, jest realny problem i widoczny brak jednolitych rozwiązań. Kolejna rzecz to ewakuacja ludzi z obiektów, która w Polsce obowiązuje tylko i wyłącznie na wypadek pożaru, natomiast brakuje procedur czy algorytmów działania w przypadku wiodących metod działania sprawców zamachów np. terrorystycznych. Kolejny element, który był mocno podnoszony przez wiele środowisk, to stan sektora ochrony fizycznej w Polsce.

Przeczytaj także: Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób! >>

Ze względu na uwolnienie tego zawodu kilka lat temu i zniesienie licencji I i II stopnia pracowników ochrony, możemy obserwować znaczne obniżenie jakości usług ochrony. Obecnie zgodnie z ustawą o ochronie osób i mienia mamy pracowników kwalifikowanych i niekwalifikowanych (których jest znakomita większość). Praktyka pokazuje, że zamawiający wybierający usługę ochrony fizycznej kierują się głównie ceną. Dostają zatem pracownika bez kwalifikacji, bez możliwości użycia przez niego środków przymusu i w rezultacie tworzy się masowo fikcję ochrony obiektów. Te i wiele innych deficytów opisaliśmy w raporcie, do którego lektury zachęcam. 

Czy w tym roku również powstanie podobna publikacja pokongresowa? Jakie wnioski i rekomendacje pojawiły się po tegorocznych obradach?

W tym roku chcemy zrobić to inaczej. Zwróciliśmy się do moderatorów poszczególnych paneli eksperckich o to, aby takie wnioski opracowali po swoich debatach. Będziemy publikowali materiał filmowy z debat i wraz z filmami  będą ukazywały się wnioski poszczególnych moderatorów. Może po oblikowaniu wszystkich części ze wszystkich debat eksperckich pokusimy się o to, aby je zebrać w jedną publikację w sposób syntetyczny, by były dostępne np. w wersji online. 

Ważnym elementem „Safe Place” są warsztaty z zakresu reagowania na zagrożenia. Co je charakteryzuje i dlaczego mają tak duże znaczenie?

Kongresy czy konferencje z reguły kojarzą się ze żmudnymi i wyczerpującymi wystąpieniami oraz debatami – czyli głównie ze słowem mówionym. My chcieliśmy trochę urozmaicić takie debatowania i drugi dzień naszego wydarzenia zawsze ma charakter praktyczny. Dzielimy naszych uczestników na co najmniej cztery grupy i w tych grupach realizujemy cztery różne obszary zadaniowe. Dwa są poświęcone zabezpieczeniom technicznym, gdzie uczestnicy zapoznają się z praktycznymi możliwościami wykorzystania zabezpieczeń technicznych w bezpieczeństwie obiektów. Natomiast kolejne dwa to konkretne działania w różnych środowiskach. W tym roku była to praktyczna pierwsza pomoc w reagowaniu na zamachy oraz część poświęcona reagowaniu na atak masowego zabójcy w obiekcie, gdzie uczestnicy nie tylko faktycznie reagowali na zamachy, ale także koncentrowali się w zespołach zadaniowych nad pisaniem algorytmów i sygnałów ostrzegania oraz alarmowania na wypadek takiego ataku.

Jaki będzie Kongres w przyszłym roku? Czy formuła pozostanie taka sama, czy są plany jej zmiany i wprowadzenie nowych elementów? Czy jest już pomysł, czego będzie dotyczyła wiodąca tematyka poruszana na Kongresie?

Kongres w przyszłym roku będzie zupełnie inny niż ta edycja. Po konsultacji z uczestnikami, po wysłuchaniu ich potrzeb i oczekiwań, mamy już wstępny koncept. Chcemy trochę odwrócić perspektywę i więcej odnosić się do obiektów, a nie słuchać tylko ekspertów. Chcemy zadając pytania bardziej zrozumieć potrzeby administratorów, jednocześnie zastanowić się nad tym, czego potrzebują i dopasować do tego ekspertów, którzy spróbują znaleźć rozwiązania i rekomendacje.

Poza tym chcemy, by Kongres odbył się w formule międzynarodowej. Zaprosimy ekspertów zagranicznych, administratorów obiektów zagranicznych, tych, którzy mają doświadczenie w zarządzaniu sytuacjami kryzysowymi w realnych zagrożeniach. Mamy już obietnicę patronatów honorowych z kilku międzynarodowych instytucji wiodących w obszarze bezpieczeństwa, m.in. z jednej organizacji w ramach struktury NATO. 

Podobno pracuje Pan nad nową książką z zakresu bezpieczeństwa. Czy na zakończenie naszej rozmowy może Pan powiedzieć, czego będzie dotyczyła publikacja i kiedy ma się ukazać?

To prawda, pracuję nad publikacją i zajmuje mi to wiele czasu. Monografia będzie unikatowa, nowatorska i poświęcona antyterroryzmowi w wymiarze ponadnarodowym i uniwersalnym. Mam nadzieję, że ukaże się w pierwszej połowie 2023 roku i spotka się z życzliwym odbiorem czytelników, bo to dla każdego autora jest najważniejsze.

Dziękuję za rozmowe!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja news Ogólnopolski Kongres Antyterrorystyczny

Ogólnopolski Kongres Antyterrorystyczny Ogólnopolski Kongres Antyterrorystyczny

W dniach od 28 lutego do 1 marca 2023 roku w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Kongres Antyterrorystyczny „Działania antyterrorystyczne...

W dniach od 28 lutego do 1 marca 2023 roku w Auli im. Roberta Schumana Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się Ogólnopolski Kongres Antyterrorystyczny „Działania antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne. W poszukiwaniu dobrych praktyk” .

Krzysztof Mątecki news Warsztaty z reagowania na zamachy

Warsztaty z reagowania na zamachy Warsztaty z reagowania na zamachy

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane przez...

W dniach 24-25 maja 2022 roku w hotelu “Kuźnia napoleońska” w Paprotni koło Warszawy odbędą się II ogólnopolskie warsztaty ph. “Reagowanie na zamachy- dobre praktyki i rekomendacje” organizowane przez Safety Project i Centrum Ratownictwa.

Redakcja news 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu 11 marca – Europejski Dzień Pamięci o Ofiarach Terroryzmu

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku...

W Polsce z terroryzmem jest jak z COVID-em – nikt nie widział, ale z jego powodu umierają ludzie. Teza jest mocna, ale i rzeczywistość bywa brutalna. Terroryzm był, jest i będzie. Dlatego dzisiaj – ku pamięci ofiar terroryzmu – kilka instrukcji na temat tego jak się przygotować do zagrożenia tego typu.

Redakcja Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne...

Kongres Safe Place został przełożony na kolejny rok. Jednak organizatorzy nie poddają się pandemii i przygotowali Ogólnopolskie Warsztaty z reagowania na zamachy i przygotowania obiektów na różnorodne zagrożenia. Wydarzenie odbędzie się 17 grudnia w godz. 9.00-15.00 na platformie ZOOM w dostępie całkowicie bezpłatnym.

Tomasz Łukaszewski Odbył się Kongres SAFE PLACE 2019

Odbył się Kongres SAFE PLACE 2019 Odbył się Kongres SAFE PLACE 2019

Ponad 340 uczestników wzięło udział w trzeciej edycji Kongresu Naukowo-Technicznego Bezpieczeństwa Antyterrorystycznego Budynków Użyteczności Publicznej - SAFE PLACE 2019. W tym roku miejscem spotkania...

Ponad 340 uczestników wzięło udział w trzeciej edycji Kongresu Naukowo-Technicznego Bezpieczeństwa Antyterrorystycznego Budynków Użyteczności Publicznej - SAFE PLACE 2019. W tym roku miejscem spotkania w dniach 19-20 listopada było Centrum Kongresowe Windsor*** w Jachrance k. Warszawy.

Redakcja news Piąta edycja kongresu Safe Place

Piąta edycja kongresu Safe Place Piąta edycja kongresu Safe Place

W dniach 17-19 października 2022 r. odbędzie się V – jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022 - Bezpieczeństwo budynków użyteczności publicznej i infrastruktury...

W dniach 17-19 października 2022 r. odbędzie się V – jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Kongresu Naukowo-Technicznego Safe Place 2022 - Bezpieczeństwo budynków użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej. Terroryzm i inne zagrożenia. Wydarzenie odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy.

Redakcja news Kongres Safe Place 2022

Kongres Safe Place 2022 Kongres Safe Place 2022

W dniach 17-19 października 2022 r. w Centrum Konferencyjnym Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy odbędzie się V Ogólnopolski Kongres Naukowo-Techniczny SAFE PLACE 2022.

W dniach 17-19 października 2022 r. w Centrum Konferencyjnym Kuźnia Napoleońska w Paprotni k. Warszawy odbędzie się V Ogólnopolski Kongres Naukowo-Techniczny SAFE PLACE 2022.

Tomasz Łukaszewski SAFE PLACE 2021

SAFE PLACE 2021 SAFE PLACE 2021

W Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, w dniach 20–22 października 2021 r., odbyła się coroczna konferencja SAFE PLACE. To obecnie największy kongres o tematyce antyterrorystycznej w Polsce, w którym...

W Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, w dniach 20–22 października 2021 r., odbyła się coroczna konferencja SAFE PLACE. To obecnie największy kongres o tematyce antyterrorystycznej w Polsce, w którym w tym roku wzięło udział ponad 450 uczestników z różnego rodzaju ośrodków naukowych, eksperckich, instytucji bezpieczeństwa narodowego, sektora ochrony i zabezpieczenia technicznego oraz obiektów użyteczności publicznej i infrastruktury krytycznej.

Redakcja SAFE PLACE 2019 - podsumowanie i plany na edycję 2020

SAFE PLACE 2019 - podsumowanie i plany na edycję 2020 SAFE PLACE 2019 - podsumowanie i plany na edycję 2020

W dniach 19-20 listopada 2019 roku w Hotelu Windsor w Jachrance k. Warszawy odbył się trzeci Ogólnopolski Kongres Naukowo-Techniczny SAFE PLACE 2019 Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności...

W dniach 19-20 listopada 2019 roku w Hotelu Windsor w Jachrance k. Warszawy odbył się trzeci Ogólnopolski Kongres Naukowo-Techniczny SAFE PLACE 2019 Bezpieczeństwo antyterrorystyczne budynków użyteczności publicznej. Dobre praktyki cywilne i wojskowe. To cykliczne wydarzenie na stałe wpisało się w kalendarz spotkań teoretyków i praktyków z zakresu bezpieczeństwa antyterrorystycznego. Grono uczestników w porównaniu do lat przeszłych zwiększyło się, co świadczy o merytorycznej sile wydarzenia, które...

Tomasz Łukaszewski Safe Place 2019

Safe Place 2019 Safe Place 2019

Jak zapewnić bezpieczeństwo antyterrorystyczne obiektom użyteczności publicznej? Jakie powinny obowiązywać procedury w tym zakresie? Czy obecnie obowiązujące przepisy prawa są wystarczające dla zapewnienia...

Jak zapewnić bezpieczeństwo antyterrorystyczne obiektom użyteczności publicznej? Jakie powinny obowiązywać procedury w tym zakresie? Czy obecnie obowiązujące przepisy prawa są wystarczające dla zapewnienia bezpieczeństwa i czy w pełni odpowiadają zagrożeniom terrorystycznym współczesnego świata? M.in. na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy Kongresu Naukowo-Technicznego Bezpieczeństwa Antyterrorystycznego Budynków Użyteczności Publicznej – SAFE PLACE 2019, który odbył się w dniach 19-20 listopada...

Ireneusz Chloupek Pożegnanie Generała

Pożegnanie Generała Pożegnanie Generała

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami...

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej nieopodal Smoleńska w Rosji wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódcami Rodzajów Wojsk oraz innymi najważniejszymi osobami w państwie, zginął Dowódca Wojsk Specjalnych - gen. dyw. Włodzimierz Potasiński. Generał urodził się 31 lipca 1956 roku w Czeladzi. Był absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980 r.) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988...

Jakub Brymerski Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

Rozmowa z Tomaszem Sanakiem Rozmowa z Tomaszem Sanakiem

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach...

*Adrenergiczny – fizjol. przekazywanie impulsu nerwowego między neuronami za pośrednictwem wydzielanej w synapsach adrenaliny lub noradrenaliny (za Słownikiem Języka Polskiego, PWN). O blaskach i cieniach pracy ratownika taktycznego i życiu na misji z Tomaszem Sanakiem rozmawia Jakub Brymerski.

Michał Piekarski Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Gen. bryg. Sławomir Petelicki

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 13.09.1946. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. bryg. Marian Sowiński

Gen. bryg. Marian Sowiński

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Urodzony 26.08.1951. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie, Akademii Spraw Wewnętrznych i Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Piekarski Gen. dyw. Roman Polko

Gen. dyw. Roman Polko

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Pułkownik Jerzy Gut

Pułkownik Jerzy Gut

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Dariusz Zawadka

Pułkownik Dariusz Zawadka

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Żołnierz Jednostki Wojskowej nr 2305 od momentu jej sformowania.

Redakcja Generał brygady Piotr Patalong

Generał brygady Piotr Patalong

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 24 grudnia 1962 roku. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Pułkownik Tadeusz Sapierzyński

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Urodzony 1 kwietnia 1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu oraz Akademii Obrony Narodowej.

Redakcja Pułkownik Zdzisław Żurawski

Pułkownik Zdzisław Żurawski

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Urodzony 23.11.1954. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu.

Redakcja Generał dywizji Edward Gruszka

Generał dywizji Edward Gruszka

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Urodzony 13.10.1957. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Redakcja Generał broni Włodzimierz Potasiński

Generał broni Włodzimierz Potasiński

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Urodzony 31.07.1956. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych i Akademii Sztabu Generalnego.

Mateusz Kurmanow O MSBS z Adamem Gawronem

O MSBS z Adamem Gawronem O MSBS z Adamem Gawronem

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Prezentując jeden z bardziej obiecujących projektów z dziedziny polskiej obronności, chcieliśmy dać czytelnikom magazynu „SPECIAL OPS” okazję spojrzenia na niego oczami jednego z konstruktorów.

Redakcja Pułkownik Piotr Gąstał

Pułkownik Piotr Gąstał

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc...

Służbę w JW GROM rozpoczął w 1991 r. Zajmował szereg stanowisk w rozpoznaniu, wydziale operacyjnym i zespole bojowym, m.in.: dowódcy sekcji, dowódcy grupy oraz zastępcy dowódcy Jednostki, uczestnicząc m.in. w tworzeniu grupy łodzi bojowych, w zespole wodnym oraz organizując grupę naprowadzania lotniczego wsparcia ogniowego (JTAC).

Wybrane dla Ciebie

Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Dobierz wyposażenie na misje specjalną » Dobierz wyposażenie na misje specjalną »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań » Poznaj sposób na ochronę słuchu podczas strzelań »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Testujemy telefon do zadań specjalnych » Testujemy telefon do zadań specjalnych »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań » Jak zostać licencjonowanym instruktorem strzelań »

Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Dobierz buty do zimowej wyprawy » Dobierz buty do zimowej wyprawy »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »  Ten sprzęt nie pozwoli ci zamarznąć »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach Jaki sprzęt najlepiej sprawdzi się w niskich temperaturach

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę? Jakie zalety powinny mieć buty na długą wyprawę?

Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym najlepiej zwabić jelenia » Czym najlepiej zwabić jelenia »

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej Czym różni się dobra latarka wojskowa od policyjnej

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać

Niezwodne latarki taktyczne - skąd je pozyskać Niezwodne latarki taktyczne  - skąd je pozyskać

Najnowsze produkty i technologie

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops