Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jestem od pomagania w każdy możliwy sposób!

Krzysztof Mątecki | 2022-11-08
Medyk GISW Warszawa ,,Czarny" w czasie treningu strzeleckiego. Foto. Archiwum własne.

Medyk GISW Warszawa ,,Czarny" w czasie treningu strzeleckiego. Foto. Archiwum własne.

Wywiad z „Czarnym”, medykiem Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej z Warszawy (GISW Warszawa), płetwonurkiem, spadochroniarzem, instruktorem samoobrony, strzelectwa i survivalu. Prywatnie pasjonatem gór oraz K9.

Pytania: Krzysztof Mątecki
Zdjęcia: archiwum własne, GISW Warszawa

Zobacz także

Radosław Tyślewicz Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.

Mateusz Orzoł Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej...

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej szanse na przeżycie są mniejsze. Różne seriale i filmy o tematyce medycznej przyzwyczaiły nas do szukania pomocy u profesjonalistów – ratowników, pielęgniarek, lekarzy czy strażaków. Jednak aby te służby mogły zadziałać, niezbędne są podstawowe czynności, wykonywane przez świadków zdarzenia – być...

Krzysztof Miliński Staza taktyczna - fenomen na polu walki

Staza taktyczna - fenomen na polu walki Staza taktyczna - fenomen na polu walki

Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski...

Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski uciskowej. Skąd zatem wziął się fenomen stazy taktycznej i co medycyna pola walki zyskała dzięki jej zastosowaniu? W artykule przedstawimy mocne i słabe strony tego rozwiązania, a wnioski oprzemy na życiowych doświadczeniach autora ze służby.

Czemu nie lubisz, jak określa się Ciebie mianem medyka, w końcu jesteś z wykształcenia ratownikiem medycznym, a z tego co się dowiedziałem, niedługo będziesz też pielęgniarzem, więc co w tym złego czy dziwnego?

Na początku chciałbym podziękować za zainteresowanie naszą formacją, która na co dzień stacjonuje „za murem” i mało kto zdaje sobie sprawę naczym polega nasza Służba. Pewne światło na to rzucił Twój artykuł, Krzyśku, w jednym z poprzednich wydań magazynu „SPECIAL OPS”, serdecznie zachęcam wszystkich do zapoznania się z nim. Jako ciekawostkę, o której pewnie nawet Ty nie wiesz, mogę powiedzieć, że kiedyś już gościłem w „SPECIAL OPS”, tyle że na okładce… natomiast w środku jeszcze nie.

Czemu nie lubię określenia „medyk”? Medykiem przyjęło się nazywać osobę wyznaczoną do pomagania innym, we wszelakich formacjach, a gros z nich nie ma żadnego wykształcenia medycznego (z całym szacunkiem dla nich!). Dlatego nawet biorąc pod uwagę fakt, o którym wspomniałeś, że niedługo będę dodatkowo pielęgniarzem, to gdy przyjmiemy chwilowo, że nie jestem ratownikiem, a jedynie pielęgniarką (kimś z wykształceniem medycznym), to jako takowa również nie mogę wykonywać wielu czynności…, więc jaki to medyk?

Ja uważam się za „ratownika” - po prostu ratownika. W tym określeniu znajduje się przekaz sugerujący, iż jestem od pomagania w każdy możliwy sposób. Miałem okazję zajmować się ratownictwem medycznym, wysokościowym, wodnym… miałem też możliwość przez jakiś czas udzielać się w GOPR, więc bliskie jest mi także ratownictwo górskie. Słowem, ratownictwo w każdej postaci. Wszędzie tam udzielałem pomocy… ratowałem… ta sama robota, lecz w innych wydaniach, ale wszędzie tam byłem po prostu ratownikiem.

Przeczytaj także: 10 lat GISW >>

Okej, a paramedyk? 

Ujdzie! Choć najwłaściwszym określeniem byłoby „sanitariusz”.

A czemu sanitariusz?

To postaram się wyjaśnić później.

W takim razie teraz powiedz, jak trafiłeś do GISW i jak to się stało, że zostałeś w jednostce paramedykiem?

Nooo, muszę powiedzieć, iż droga była kręta, ale w końcu dojechałem nią, gdzie trzeba. Początkowo służbę pełniłem w jednostce podstawowej, jak każdy inny funkcjonariusz. Nie jest tajemnicą, że trzeba trochę popracować, by poznać robotę – w tej służbie kwalifikacje to tylko miły dodatek, ale podstawą jest znajomość realiów, jakie panują „za murem”… inaczej się tu nie odnajdziesz.

Pierwsza okazja wstąpienia do Grupy nadarzyła się poza Warszawą, w innym okręgu. Usłyszałem w rozkazie odczytywanym w jednostce, że jest organizowany nabór i zostaną przeprowadzone testy. Zgłosiłem swój akces i oczekiwałem na termin egzaminów wstępnych. Ogólnie testy zaliczyłem z całkiem niezłymi wynikami, potem była rozmowa z psychologiem i na koniec ze specjalistą odpowiedzialnym za Grupę z ramienia Okręgu oraz szkoleniowcem.

Wszystko potoczyło się całkiem dobrze, lecz… finalnie się nie dostałem.

Po jakimś czasie moje ścieżki życiowe zaprowadziły mnie do jednej z jednostek okręgu warszawskiego. Tutaj tez oczekiwałem na obwieszczenie, iż będzie organizowany nabór do grupy stołecznej. Podczas jednej ze służb wezwał mnie do siebie mój ówczesny kierownik i przeglądając moje akta oznajmił, że raczej widziałby mnie w grupie! Z tego miejsca chciałbym mu serdecznie podziękować, jeśli to czyta. Przez chwilę nie wiedziałem, czy mnie podpuszcza, czy chce sprawdzić moją reakcję, czy mówi poważnie, więc nie komentowałem zbytnio. Minęło kilka tygodni. W tym czasie kierownik polecił mi przygotować się na okręgowe zawody w technikach interwencyjnych, w których występowało się w parach, wiec ściągnąłem na matę (po godzinach pracy) kolegę, który miał ze mną reprezentować jednostkę i rozpoczęliśmy przygotowania.

Jak się okazało, zawody prowadzili funkcjonariusze GISW. Zaprezentowałem się tam całkiem dobrze, gdyż wywalczyliśmy z kolegą „pudło” dla naszej jednostki, a ja niedługo potem zostałem zaproszony na testy, po których wstąpiłem w szeregi GISW Warszawa. A to, że zostałem paramedykiem u nich… było to ustalone już od pierwszego dnia. W oddziale jest tylko jeden kolega, jakkolwiek przeszkolony (KPP), by móc zabezpieczać strzelania i poza nim nie było nikogo, kto mógłby objąć ww. funkcję. Ja przyszedłem już z kilkuletnim bagażem doświadczeń w ratownictwie i było jasne, że teraz to moje stanowisko.

Jak wyglądało Twoje szkolenie w tym zakresie? Czy wspominasz jakiś element szkolenia, który był dla Ciebie szczególnie trudny? 

Moje szkolenie w tym zakresie było ściśle specjalistyczne, gdyż do Grupy przyszedłem już jako „czynny” ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem na szpitalnych SOR-ach. Mając już solidną bazę „z cywila” oraz podstawy TC3 rozbudowałem to wszystko o zaawansowane wydanie medycyny taktycznej.

Szczególnym wyzwaniem okazało się zgranie tego w jedną całość, gdyż ani nie działamy na polu walki, ani też nie możemy oprzeć się tylko na ratownictwie cywilnym, więc trzeba było wyciągnąć z jednego oraz drugiego to, co najbardziej potrzebne i stworzyć coś, co będzie optymalnie dostosowane do naszych miejskich działań.

Twoim zdaniem, jakie cechy powinien mieć funkcjonariusz myślący o specjalności medyka?

Na pewno wytrwałość – napotka na swojej drodze tyle problemów do rozwiązania, że szkoda gadać, Konsekwencja i odpowiedzialność, by się samodoskonalić… do zdobywania wiedzy (prawdopodobnie) nikt go nie zmusi, ale po pewnym czasie sielanki ktoś może swoimi działaniami powiedzieć „sprawdzam” i wtedy nie będzie „stop-klatki”. Musi potrafić też zachować zimną krew, gdyż przyjdzie mu w razie potrzeby działać „przy kolegach”, gdzie zagrają emocje… a wtedy trzeba się wyłączyć i działać jak automat.

Czy jako medyk masz inne zadania niż Twoi koledzy z GISW, z którymi służysz? Czy różnią się one od medyków w innych formacjach? 

W naszej Grupie mam dokładnie takie same obowiązki jak każdy inny funkcjonariusz, a z racji tego, że piastuję to stanowisko, po prostu mam ich nawet nieco więcej. Czym się różnią? Ano tym, że w innych formacjach są medycy, a u nas ja jestem sanitariuszem, jak już wspomniałem na wstępie. Dzieje się tak dlatego, iż w czasach zamierzchłych ratownicy medyczni nie mogli wykorzystywać swoich umiejętności nigdzie poza „systemem” – czyli np. byłem dyplomowanym ratownikiem medycznym i dyżurowałem w GOPR, a w momencie jakiejkolwiek interwencji nie mogłem działać jak ratownik medyczny, gdyż nie pracowałem w systemie w danej chwili, mogłem jedynie przykleić przysłowiowy plasterek i zapytać, czy Pana/Panią coś boli (w dużym przejaskrawieniu oczywiście!).

Koniec końców, ktoś dostrzegł, że coś tu nie gra i znowelizowano ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym. W artykule 11 tejże ustawy pozwolono działać ratownikom poza „systemem” w ramach różnych instytucji, takich jak GOPR, WOPR itp. oraz w ramach MON i MSW, natomiast o MS, pod które podlega moja formacja… nie wspomniano ani słowa. I z tego powodu właśnie nie mogę działać w majestacie prawa w pełnym spektrum swoich uprawnień, oczywiście ktoś by powiedział, że w ramach SW funkcjonują ambulatoria, w których pracują ratownicy medyczni czy pielęgniarki i okej, ale ja nie pełnię służby w ambulatorium na stanowisku ratownika, tylko w Grupie  (gdzie jestem ratownikiem „samozwańczym” gdyż formalnie nie mam takiego stanowiska).

Wiadomym jest, że gdy ktoś powie „sprawdzam”, nie będę się nad tym zastanawiał  czy udzielić pomocy, natomiast chyba każdy zna prawidło, mówiące, że „bohaterów się nie sadzi”, natomiast jeśli coś pójdzie „nie tak”… Pytasz o różnice między nami a innymi formacjami, myślę, że takowe zachodzą tylko w sprzęcie i w tym sensie, że oni mogą działać w majestacie prawa, czyli np. posiadać leki i z nich korzystać, oczywiście mam tu na myśli formacje działające tak jak my, głównie w terenie zurbanizowanym! 

Jeśli weźmiesz pod lupę działania wojskowe, czy choćby nawet GOPRowskie (np. jaskinia) gdzie „operujesz” w mega ciężkich warunkach, a wsparcie może dotrzeć w skrajnie wydłużonym odcinku czasu i jesteś wtedy zdany sam na siebie, by zaopatrzyć pacjenta ustabilizować go i się nim zająć do momentu ewakuacji/przekazania to  jest diametralna różnica, ale o tym chyba nie ma co się rozpisywać.

Z jakimi zdarzeniami w czasie służby masz do czynienia najczęściej, jak oceniasz ich poziom ryzyka?

Zdarzeń jako takich jest niewiele, ale to cieszy, gdyż oznacza, że wykonujemy dobrze swoją robotę, kładąc duży nacisk na prewencję. Nie przytoczę tu sensacyjnych wątków - na co dzień zajmuję się szkoleniówką (szeroko pojętą), czy to u nas wewnętrznie, czy też zewnętrznie, na różnego rodzaju kursach realizowanych w naszej służbie, zabezpieczam sprzęt, by był w stałej gotowości. Zajmuję się też wprowadzeniem nowego sprzętu oraz usprawnieniami procedur, prowadzę również podręczną dokumentację medyczną, w której zebrane są najpotrzebniejsze informacje o chłopakach z oddziału, czyli np. uczulenia itp., zabezpieczam też strzelania i wydarzenia służbowe w których Grupa uczestniczy.

Natomiast jeśli w planie mamy jakąś istotną realizację, to ww. sprawy odkładam na bok i szykuję się do niej, gdyż w robotach podwyższonego ryzyka uczestniczę z tzw. obligu. W pozostałym czasie, jak to już wspomniałem wcześniej, wykonuję takie same zadania, jak każdy inny funkcjonariusz. Poziom ryzyka myślę, że każdy może ocenić sam, na pewno wzrasta on znacząco podczas pracy z bronią.

Możesz opowiedzieć nam o jakieś sytuacji, w której musiałeś wykorzystać swoje umiejętności medyka? Czy często się to zdarza podczas realizowanych przez Was akcji? 

„Akcji” mówisz - no my nie mamy akcji, tylko realizacje, natomiast podczas takiej realizacji może wywiązać się akcja, jeśli dostaniemy „kontakt”. Na chwilę obecną nic takiego nie miało miejsca i wydaje mi się, że lepiej by tak zostało. Jak wspomniałem, kładziemy nacisk na prewencję, czyli zawczasu już staramy się ograniczyć ryzyko do minimum.

Można by tu poruszyć kwestię, iż „zdarzenia” napędzają działanie i jeśli występują, to często są gwarantem pewnych zmian – na lepsze (patrz Policja). Jednak mimo to radzimy sobie i bez nich, i może niech tak zostanie. Jak widzisz, nie mam zbyt wiele taktycznej roboty, ale jeśli się pojawi… jestem gotów – natomiast na chwilę obecną moja najpoważniejsza akcja w służbie to była utrata przytomności jednego z uczestników dużego szkolenia, które prowadziłem w ramach służby w jednym z naszych ośrodków.

Jako medyk na pewno często bierzesz udział w różnych szkoleniach i warsztatach. Czy któreś ze szkoleń, w którym brałeś udział, zrobiło na Tobie szczególne wrażenie? Może jest jakieś szkolenie, w którym jako medyk chciałbyś wziąć udział? 

Widzę, iż tu nie wspomniałeś „w służbie”, więc powiem, że jest multum takich szkoleń, które coraz to bardziej otwierają mi oczy i… sprawiają, że dostrzegam, jak jeszcze wiele muszę się nauczyć.

Ratownictwo to niekończąca się książka, tym bardziej dla mnie, gdyż dzięki przychylności dowództwa mojej Grupy mogę stale się sprawdzać w stołecznym pogotowiu, a to już nie jest miejsce, gdzie brakuje wspomnianej przez Ciebie „akcji”. Dla mnie jest to szansa, by stale ćwiczyć i nie wypaść z „obiegu”, a dla moich kolegów to jeden z gwarantów tego, że „gdyby coś”, to jestem w stałej gotowości - tak zresztą praktykują medycy z topowych jednostek i ja podzielam pogląd, że to najlepsza platforma do ćwiczeń.

Przy okazji jako jeden z niewielu mogę potrenować sobie jazdę na sygnałach pojazdem powyżej 3,5 t (jak i zwykłym) - to też jest jakiś element samodoskonalenia przydatny w robocie.

Osobiście… największe wrażenie zawsze wywierają na mnie szkolenia jaskiniowe (ogólnie wszystko co związane z technikami linowymi/wysokościowymi jest czymś, co lubię), środowisko skrajnie nieprzychylne - mokro, zimno, ciemno, stale występujące problemy z dostępem do poszkodowanego, a także z wdrożeniem czynności ratunkowych, długi czas działania i ogrom sprzętu, umiejętności, a przede wszystkim wymóg ciągłego skupienia pomimo zmęczenia.

Jeśli natomiast miałbym nawiązać do szkoleń „branżowych”, to zdecydowanie zawsze chętnie wracam na szkolenia do ekipy WIR-a. Nie chcę, by zabrzmiało to jak jakaś reklama, ale mam za sobą trochę różnych kursów i powiem, że te organizowane przez Nich są naprawdę mega wartościowe i wciągające bez reszty. Prowadzone bez taryfy ulgowej i zawierające ogrom merytoryki. Pierwszy raz pojechałem do nich kierowany zasadą, że jak czerpać nauki o medycynie pola walki, to tylko od kogoś, kto na tym polu walki kiedykolwiek był, po wiedzę „teoretyczną” nie trzeba jeździć na kursy, można poczytać książkę. Pojechałem tam jako zwykły szary obywatel ☺, nie obnosiłem się z tym, gdzie pracuję, ani jakie to kilogramy szpeju ze sobą zabrałem, a suma summarum wypadłem lepiej, niż przedstawiciele niejednej „specjalnej” firmy tam goszczącej, co też powiem szczerze „buduje” – no i wywiozłem ogrom wiedzy dla siebie.

Szkolenie, w którym chciałbym wziąć udział… na pewno w niedalekiej przyszłości, jeśli czas i finanse pozwolą, będzie związane ze „stetoskopem XXI wieku”, czyli USG w ratownictwie. Miałem już okazję „pobawić się” tym systemem na SOR-ze. Bardzo ciekawy i bardzo pomocny system diagnozowania i tak naprawdę jedyną rzeczą, która mnie nie napawa optymizmem, jest cena tego „stetoskopu” - prawdopodobnie nie do przeskoczenia dla Nas jako oddziału, jednak jak nie da się drzwiami… jest cień szansy, ale o tym już kiedy indziej.

Czego Twoim zdaniem brakuje w szkoleniach medyków w formacjach mundurowych?

Samych szkoleń. W różnych formacjach podejście do tego tematu jest diametralnie inne. I tak, w jednej, która ma za sobą zdarzenia bojowe, przykłada się dużą wagę do roli medyka i jest „zielone światło” na szkolenie się „gdzie się chce”, „z czego się chce” i „jak się chce”, czyli pełna dowolność i wsparcie sprzętowe. Natomiast w opozycji do tego mamy formacje, które przez wzgląd na brak tych dramatycznych zdarzeń, o których wspominałem we wcześniejszym pytaniu, zmarginalizowały rolę medyka do niezbędnego minimum i cudem jest już fakt, jeśli w ogóle znajdzie się ktoś przeszkolony w takiej grupie.

Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w byciu medykiem, a co w Twojej służbie daje Ci największą satysfakcję i zadowolenie?

Najtrudniejsze jest niezmiennie „kruszenie betonu”, czyli… „a kiedyś to było tak czy siak”, „a tego się nie da”, „a tego nie potrzeba”, „tego nie ma i nie będzie”, „na to czy tamto nie ma przyzwolenia”, tego czy tamtego to ja nie będę robił itd. Natomiast największą satysfakcję daje mi niezmiennie sam fakt, że uda mi się komuś pomóc (gdyż tak jak wspomniałem nie tylko w służbie, to robię).

Zaś w samej służbie radość mi sprawia, jak uda mi się nauczyć czegoś kolegów i potem widzę, że rzeczywiście to stosują i jeszcze sami nawzajem się poprawiają, że robi się to właśnie tak, a nie w sposób, który ktoś pokazał im dekadę temu.

Dziękuję za rozmowę!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja Służba Więzienna testuje wideo-rejestratory

Służba Więzienna testuje wideo-rejestratory Służba Więzienna testuje wideo-rejestratory

Służba Więzienna w wybranych jednostkach rozpoczyna testowanie nowych kamer nasobnych, montowanych do munduru, które maja zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracy funkcjonariuszy, w tym funkcjonariuszy...

Służba Więzienna w wybranych jednostkach rozpoczyna testowanie nowych kamer nasobnych, montowanych do munduru, które maja zwiększyć bezpieczeństwo i komfort pracy funkcjonariuszy, w tym funkcjonariuszy Grup Interwencyjnych.

Redakcja Szkolenie funkcjonariuszy Grup Interwencyjnych Służby Więziennej w COSSW w Kaliszu

Szkolenie funkcjonariuszy Grup Interwencyjnych Służby Więziennej w COSSW w Kaliszu Szkolenie funkcjonariuszy Grup Interwencyjnych Służby Więziennej w COSSW w Kaliszu

27 stycznia szkolenie specjalistyczne ukończyło 18 funkcjonariuszy Grup Interwencyjnych Służby Więziennej (GISW) z kilku jednostek penitencjarnych. Doskonalenie ich umiejętności, zakończone egzaminem,...

27 stycznia szkolenie specjalistyczne ukończyło 18 funkcjonariuszy Grup Interwencyjnych Służby Więziennej (GISW) z kilku jednostek penitencjarnych. Doskonalenie ich umiejętności, zakończone egzaminem, odbyło się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Krzysztof Mątecki 10 lat GISW

10 lat GISW 10 lat GISW

Na co dzień zapobiegają popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom nadzwyczajnym i buntom. Poza murami więzienia realizują konwoje najbardziej niebezpiecznych osadzonych, którzy...

Na co dzień zapobiegają popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom nadzwyczajnym i buntom. Poza murami więzienia realizują konwoje najbardziej niebezpiecznych osadzonych, którzy pozostają w zainteresowaniu grup przestępczych - to funkcjonariusze Grup Interwencyjnych Służby Więziennej (GISW), które w 2020 roku obchodzili 10-lecie swojego istnienia.

Redakcja e-wydanie: SPECIAL OPS 6/2020

e-wydanie: SPECIAL OPS 6/2020 e-wydanie: SPECIAL OPS 6/2020

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Już jest nowy numer SPECIAL OPS! Od stycznia 2018 możesz korzystać z wygodnej wersji elektronicznej czasopisma w formie flipbook już od 15 zł.

Redakcja Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (luty 2018)

Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (luty 2018) Tapeta SPECIAL OPS z kalendarzem na pulpit (luty 2018)

Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc luty 2018. Tym razem tapeta przedstawia funkcjonariuszy jednej z Grup Interwencyjnych...

Dla wszystkich czytelników magazynu i portalu SPECIAL OPS przygotowaliśmy specjalną tapetę z kalendarzem na pulpit na miesiąc luty 2018. Tym razem tapeta przedstawia funkcjonariuszy jednej z Grup Interwencyjnych Służby Więziennej podczas IV Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej TACTICAL PRISON RESCUE 2017, które opisywaliśmy w numerze 3/2017 SPECIAL OPS. Scenariusz tego etapu zakładał atak "aktywnych strzelców" na lokalną szkołę. Zadanie realizowały połączone...

Redakcja "Każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu na to, po której stronie kraty się znajdujesz"

"Każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu na to, po której stronie kraty się znajdujesz" "Każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu na to, po której stronie kraty się znajdujesz"

Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym...

Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym celu powołano dobrze wyposażone i uzbrojone Grupy Interwencyjne, przygotowane do szybkiego reagowania w przypadku, gdy zawiodą mediacje oraz zagrożone jest ludzkie życie lub zdrowie, a na co dzień ukierunkowanych na zapobieganie popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom...

kpt. Łukasz Gawron, Kpt. Leszek Kołtun I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej

I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej I warsztaty i zawody ratownictwa taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej

Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych,...

Cztery lata temu Decyzją Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w 15 miastach wojewódzkich powołano do życia pododdziały specjalne wydzielone w ramach działów ochrony zakładów karnych i aresztów śledczych, dając początek istnienia Grup Interwencyjnych Służby Więziennej – GISW, w strukturach wszystkich Okręgowych Inspektoratów Więziennictwa w kraju.

Redakcja news Szkolenie taktyczne dla żołnierzy z Wrocławia

Szkolenie taktyczne dla żołnierzy z Wrocławia Szkolenie taktyczne dla żołnierzy z Wrocławia

Trzech funkcjonariuszy służących na co dzień we wrocławskim Oddziale Prewencji Policji wraz z policjantem z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu przeprowadzili całodniowe...

Trzech funkcjonariuszy służących na co dzień we wrocławskim Oddziale Prewencji Policji wraz z policjantem z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu przeprowadzili całodniowe szkolenie taktyczne dla żołnierzy 31. batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia.

Radosław Tyślewicz Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych Historia powstania standardu TC3 w wojsku i służbach mundurowych

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada...

Zarówno staza, jak i tamowanie krwotoków będących efektem oddziaływania środków walki na siłę żywą, nie są niczym nowym w kontekście prowadzenia działań militarnych. Dlaczego więc tyle uwagi przykłada się obecnie m.in. w armiach NATO do TCCC? Co leży u źródeł zmiany filozofii zapewnienia pomocy medycznej i zwiększenia przeżywalności żołnierzy i funkcjonariuszy podczas operacji bojowych oraz na czym polegają główne założenia tego standardu, przedstawiamy w treści niniejszego artykułu.

Krzysztof Miliński Staza taktyczna - fenomen na polu walki

Staza taktyczna - fenomen na polu walki Staza taktyczna - fenomen na polu walki

Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski...

Staza taktyczna w ostatnich latach zyskała na popularności. Dzisiaj praktycznie nikt w służbach mundurowych nie wyobraża sobie, aby w indywidualnym wyposażeniu służbowym mogło zabraknąć właśnie opaski uciskowej. Skąd zatem wziął się fenomen stazy taktycznej i co medycyna pola walki zyskała dzięki jej zastosowaniu? W artykule przedstawimy mocne i słabe strony tego rozwiązania, a wnioski oprzemy na życiowych doświadczeniach autora ze służby.

Radosław Tyślewicz Pierwsza pomoc na morzach i oceanach

Pierwsza pomoc na morzach i oceanach Pierwsza pomoc na morzach i oceanach

Rozmowa z Marcinem Bielskim, starszym mechanikiem ż.w., ratownikiem morskim, wodnym, Offshore Medic, pilotem UAV, szkoleniowcem, instruktorem i audytorem systemów zarządzania ISO, ISM, ISPS,MLC. Inspektorem...

Rozmowa z Marcinem Bielskim, starszym mechanikiem ż.w., ratownikiem morskim, wodnym, Offshore Medic, pilotem UAV, szkoleniowcem, instruktorem i audytorem systemów zarządzania ISO, ISM, ISPS,MLC. Inspektorem technicznym oraz bezpieczeństwa i ochrony naziemnych i morskich instalacji wydobywczych. Instruktorem STCW. Uczestnikiem kilku misji poza granicami kraju.

Radosław Tyślewicz TC3 czy KPP? – od czego zacząć szkolenie z zakresu pierwszej pomocy?

TC3 czy KPP? – od czego zacząć szkolenie z zakresu pierwszej pomocy? TC3 czy KPP? – od czego zacząć szkolenie z zakresu pierwszej pomocy?

Rozmowa z Tomaszem Spychem – ratownikiem medycznym od 17 lat, działającym w ratownictwie od 20 lat. Oficerem Wojska Polskiego – dowódcą kompanii, weteranem działań poza granicami państwa – PKW Afganistan...

Rozmowa z Tomaszem Spychem – ratownikiem medycznym od 17 lat, działającym w ratownictwie od 20 lat. Oficerem Wojska Polskiego – dowódcą kompanii, weteranem działań poza granicami państwa – PKW Afganistan (jako ratownik medyczny), byłym operatorem JW Formoza – ZB „A”, operatorem szybkiej łodzi operacyjnej typu RIB, założycielem i właścicielem marki Para-Med., który wyszkolił 4000 ratowników KPP/TC3. Laureatem nagrody Hipokrates Pomorza za 2019 rok w kategorii Ratownik Medyczny.

Radosław Tyślewicz IFAK/IPMed – osobista apteczka taktyczna pierwszej pomocy

IFAK/IPMed – osobista apteczka taktyczna pierwszej pomocy IFAK/IPMed – osobista apteczka taktyczna pierwszej pomocy

Opatrunek osobisty wielu pokoleniom żołnierzy oraz absolwentów tzw. przysposobienia obronnego w Polsce kojarzy się z „magicznym” brezentowym pakunkiem zawierającym bandaż i pokaźnych rozmiarów opatrunek...

Opatrunek osobisty wielu pokoleniom żołnierzy oraz absolwentów tzw. przysposobienia obronnego w Polsce kojarzy się z „magicznym” brezentowym pakunkiem zawierającym bandaż i pokaźnych rozmiarów opatrunek przewidziany do rany postrzałowej, nic poza tym. To raczej element zestawu niż wieloelementowy pakiet, relikt dawnego podejścia do przeżywalności żołnierza z czasów Układu Warszawskiego. Jest to też najlepszy przykład zmian, jakie dokonały się w tym obszarze w związku z wprowadzeniem standardu TCCC....

Redakcja news Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży!

Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży! Wydanie specjalne - Ratownictwo Taktyczne już w sprzedaży!

Redakcja SPECIAL OPS przygotowała dla Was kolejny numer specjalny, tym razem w całości poświęcony obszarowi pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie taktycznym (TC3), cywilnym (KPP/BLS) oraz mniej znanym...

Redakcja SPECIAL OPS przygotowała dla Was kolejny numer specjalny, tym razem w całości poświęcony obszarowi pierwszej pomocy przedmedycznej w zakresie taktycznym (TC3), cywilnym (KPP/BLS) oraz mniej znanym obszarom wymagającym innego szkolenia i wyposażenia.

Redakcja news Szkolenie medyków JWK

Szkolenie medyków JWK Szkolenie medyków JWK

Na terenie woj. śląskiego odbyła się praktyczna część kursu specjalistycznego dla ratowników medycznych-operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów. Celem szkolenia było rozwijanie zdolności do współdziałania...

Na terenie woj. śląskiego odbyła się praktyczna część kursu specjalistycznego dla ratowników medycznych-operatorów Jednostki Wojskowej Komandosów. Celem szkolenia było rozwijanie zdolności do współdziałania z cywilnymi służbami ratunkowymi w zakresie ewakuacji medycznej.

Redakcja news Ratownicy medyczni z Formozy w AMISNS

Ratownicy medyczni z Formozy w AMISNS Ratownicy medyczni z Formozy w AMISNS

W dniu 20 maja 2023 roku w ramach ćwiczeń z przedmiotu medycyna taktyczna studenci 6 semestru ratownictwa medycznego kształcący się w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu mieli...

W dniu 20 maja 2023 roku w ramach ćwiczeń z przedmiotu medycyna taktyczna studenci 6 semestru ratownictwa medycznego kształcący się w Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu mieli niecodzienną okazję obserwować symulację działań na polu walki przeprowadzoną przez ratowników medycznych z Jednostki Wojskowej Formoza.

Radosław Tyślewicz XV PARAMEDYK 2022 już za nami!

XV PARAMEDYK 2022 już za nami! XV PARAMEDYK 2022 już za nami!

Rywalizacja siedemnastu zespołów i spotkania praktyków w zakresie taktycznej pomocy medycznej – tak w skrócie można podsumować zawody, które odbyły się w Trójmieście w dniach 18-22 września 2022 r.

Rywalizacja siedemnastu zespołów i spotkania praktyków w zakresie taktycznej pomocy medycznej – tak w skrócie można podsumować zawody, które odbyły się w Trójmieście w dniach 18-22 września 2022 r.

Krzysztof Mątecki news Szkolenie MEDEVAC w PKW Irak

Szkolenie MEDEVAC w PKW Irak Szkolenie MEDEVAC w PKW Irak

Polscy żołnierze z XII zmiany PKW Irak, we współpracy z amerykańskimi żołnierzami przeprowadzili szkolenie z zakresu praktycznego wykonania procedury wezwania, sprowadzenia śmigłowca oraz ewakuacji nim...

Polscy żołnierze z XII zmiany PKW Irak, we współpracy z amerykańskimi żołnierzami przeprowadzili szkolenie z zakresu praktycznego wykonania procedury wezwania, sprowadzenia śmigłowca oraz ewakuacji nim rannego. Oprócz amerykańskich i polskich żołnierzy w szkoleniu wzięli również udział operatorzy polskich Wojsk Specjalnych działających w Iraku w ramach PKW Irak.

Krzysztof Mątecki news Współpraca US Army i WCKMed Łódź

Współpraca US Army i WCKMed Łódź Współpraca US Army i WCKMed Łódź

W dniu 27 lipca 2022 roku w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi podpisano memorandum porozumienia w sprawie interoperacyjności w zakresie medycyny bojowej. Dokument podpisali dr Aurelia Ostrowska...

W dniu 27 lipca 2022 roku w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi podpisano memorandum porozumienia w sprawie interoperacyjności w zakresie medycyny bojowej. Dokument podpisali dr Aurelia Ostrowska - Dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia oraz Chirurg dowództwa armii amerykańskiej w Europie i Afryce gen. bryg. US Army. Gen. Clinton Murray.

Redakcja news Szkolenie TCCC w Iraku

Szkolenie TCCC w Iraku Szkolenie TCCC w Iraku

Polscy żołnierze plutonu ochrony XII zm. PKW IRAK wspólnie z żołnierzami z Danii i Litwy uczestniczyli w szkoleniu Tactical Combat Casualty Care. TC3 jest zestawem procedur wydłużonej opieki nad rannymi...

Polscy żołnierze plutonu ochrony XII zm. PKW IRAK wspólnie z żołnierzami z Danii i Litwy uczestniczyli w szkoleniu Tactical Combat Casualty Care. TC3 jest zestawem procedur wydłużonej opieki nad rannymi tak, aby maksymalnie skrócić czas od zaistnienia ran do otrzymania kwalifikowanej opieki w specjalistycznej placówce medycznej.

Redakcja news Polscy medycy szkolili żołnierzy libańskiej armii

Polscy medycy szkolili żołnierzy libańskiej armii Polscy medycy szkolili żołnierzy libańskiej armii

Tydzień trwało intensywne szkolenie żołnierzy LAF (Lebanese Armed Forces) z zakresu pierwszej pomocy na polu walki, które przeprowadzili medycy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL.

Tydzień trwało intensywne szkolenie żołnierzy LAF (Lebanese Armed Forces) z zakresu pierwszej pomocy na polu walki, które przeprowadzili medycy z Polskiego Kontyngentu Wojskowego UNIFIL.

Redakcja news Tactical Polish Sniper IX

Tactical Polish Sniper IX Tactical Polish Sniper IX

Strzelanie długodystansowe w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. W kraju odbywa się sporo różnego rodzaju zawodów, pojawiają się nowe, ale także wracają takie, które przez jakiś...

Strzelanie długodystansowe w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. W kraju odbywa się sporo różnego rodzaju zawodów, pojawiają się nowe, ale także wracają takie, które przez jakiś czas nie funkcjonowały w świadomości strzelców. Jedną z takich imprez jest ostatnio zreaktywowany Tactical Polish Sniper. Obecnie za organizację zawodów odpowiadają zarówno osoby prywatne, jak i firmy: CWS Prokop, Wataha, Tac-Med, PWS, Yoshi. Zawody odbędą się w dniach 26-28 listopada 2021 r. na terenie...

Redakcja news Zakończenie kursu TC3 (NAEMT)

Zakończenie kursu TC3 (NAEMT) Zakończenie kursu TC3 (NAEMT)

W dniach 25-29 października br. w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi odbył się certyfikowany przez National Association of Emergency Medical Technicians (NAEMT) kurs Tactical Combat Casualty...

W dniach 25-29 października br. w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi odbył się certyfikowany przez National Association of Emergency Medical Technicians (NAEMT) kurs Tactical Combat Casualty Care provider.

Redakcja news PARAMEDYK 2021

PARAMEDYK 2021 PARAMEDYK 2021

Za nami 14. edycja Paramedyka! Na Pomorzu zespoły antyterrorystyczne podległe MSWiA, MON i MS rywalizowały w jedynych w Polsce zawodach i warsztatach medycyny taktycznej. W różnych lokalizacjach funkcjonariusze...

Za nami 14. edycja Paramedyka! Na Pomorzu zespoły antyterrorystyczne podległe MSWiA, MON i MS rywalizowały w jedynych w Polsce zawodach i warsztatach medycyny taktycznej. W różnych lokalizacjach funkcjonariusze i żołnierze brali udział w konkurencjach medycznych, taktycznych i sprawnościowych.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.