Advanced Police Carabine

Ireneusz Chloupek  /  SPECIAL OPS 2/2012  /  20-04-2012
Advanced Police Carabine
Advanced Police Carabine B&T, Andrzej Krugler
 2  3. Ciąg dalszy artykułu...

APC to klasyczny pistolet maszynowy, z gniazdem magazynka umieszczonym przed spustem, działający na zasadzie wykorzystania odrzutu zamka swobodnego. Strzela ogniem pojedynczym i ciągłym z zamka zamkniętego (w przednim położeniu), co wraz z kurkowym mechanizmem uderzeniowym sprzyja celności. W konstrukcji zastosowano popularny m.in. w wielu karabinach automatycznych czy pm HK MP5 i UMP podział na komorę zamkową i komorę mechanizmu spustowo-uderzeniowego z chwytem i gniazdem magazynka, połączone ze sobą dwoma kołkami. Monolityczna prostopadłościenna komora zamkowa o długości 315 mm ze zwężoną górną częścią, tj. o formie bardzo podobnej do znanej z belgijskich karabinów FN SCAR, wytłoczona jest z wytrzymałego stopu aluminiowego. W jej środkowej części znajduje się unieruchomiony ośmioma śrubami (w pierwszych egzemplarzach trzema, w kolejnych czterema z lewej i prawej strony komory) stalowy blok, pełniący funkcję osady lufy, mocowanej w nim odcinkiem z komorą nabojową za pomocą pierścieniowej nakrętki. Przednią część komory stanowi niestykająca się z lufą jej osłona – APC z pierwszej serii produkcyjnej nie posiadały jeszcze wycięć wentylacyjnych i zmniejszających masę broni, które pojawiły się w ostatnio prezentowanych egzemplarzach. Spod płaszcza komory zamkowej wystaje tylko końcowy odcinek lufy, podobnie jak w MP5 zaopatrzony w trzy charakterystyczne występy Tri Lug, ułatwiające szybki montaż tłumików dźwięku (np. przeznaczonego wcześniej do MP5 tłumika B&T HK MP5 QD SD-988100 o masie 319 g lub B&T MP9 QD SD-9884000 o masie 613 g – oba o efektywności 32 dB). Można na nich zamocować także szczelinowy tłumik płomieni BT-400983, oferowany dotąd przez firmę B&T dla MP5.

Lufy o tradycyjnym, prawoskrętnym gwintowaniu dostarczane są przez niemieckie zakłady Sauer&Sohn z E ckernforde. Po prawej stronie komory zamkowej wykonano okno yrzutowe, natomiast powyżej niego, w górnej, węższej części komory znajduje się, podobnie jak w FN SCAR, szczelinowe wycięcie, w którym porusza się rączka zamkowa. Identyczne znajduje się także po lewej stronie, gdyż rączka jest odłączalna i może zostać zamontowana w zamku z dowolnej strony broni, w zależności od preferencji użytkownika. Grzbiet komory zamkowej ukształtowano w uniwersalną szynę montażową Picatinny (MIL-STD-1913) do mocowania optoelektronicznych przyrządów celowniczych. APC jest standardowo zaopatrzony w miniaturowy celownik kolimatorowy TL1 szwedzkiej firmy Aimpoint, ale długa szyna zapewnia dużo miejsca także dla większych typów i ich przystawek. Na końcach szyny ukryte są w pozycji złożonej proste metalowe przyrządy celownicze o charakterze awaryjnym: muszka z osłonami bocznymi i przeziernik. Dodatkowo, po bokach i od dołu komory zamkowej, na odcinku okrywającym lufę, przykręcone są krótkie, ośmiobramkowe szyny Picatinny długości 77 mm, wykonane z twardego polimeru: boczne służą do mocowania oświetlenia taktycznego lub wskaźnika laserowego, dolna przede wszystkim jako miejsce dla dodatkowego chwytu przedniego.

Wewnątrz komory zamkowej porusza się zamek o masie 460 g, czyli stosunkowo lekki (ok. 2/3 masy zamka Uzi), jak na 9-mm pm o tej zasadzie działania. W kanał w górnej części zamka wchodzi podpierający go od tyłu mechanizm powrotny, składający się z pojedynczej sprężyny z prowadnicą. Komora spustowa wykonana jest z identycznego polimeru jaki zastosowano do budowy MP9, o wysokiej odporności mechanicznej i cieplnej. Stanowi ona jeden element z dostatecznie długim nawet dla właścicieli dużych dłoni chwytem pistoletowym ze zwiększającym pewność ujęcia karbowaniem podobnym jak w MP9 oraz z dużym (zewnętrznie) gniazdem magazynka przed spustem. Kurkowy mechanizm spustowouderzeniowy adaptowano z popularnego amerykańskiego AR-15/M16, co stanowi nie tylko ukłon w stronę znających go użytkowników, ale także ma ułatwiać ewentualne modyfikacje i wymiany oparte na licznych propozycjach rynku komercyjnego. Po obu stronach komory spustowej, nad chwytem, znajdują się małe, ale wygodne w obsłudze – bardziej niż w HK – skrzydełkowe przełączniki rodzaju ognia z bezpiecznikiem. W górnym położeniu, oznaczonym białym punktem, zabezpieczają one broń, obrót w dół o około 45 stopni do czerwonego punktu umożliwia prowadzenie ognia pojedynczego, a dalszy, w kierunku spustu, do linii czterech czerwonych punktów (tylko w wersji samoczynno-samopowtarzalnej) strzelanie ogniem ciągłym/seriami. Po ostatnim strzale, tzn. opróżnieniu magazynka, zamek zatrzymuje się na zaczepie w tylnym położeniu, z którego może być zwolniony jednym z przycisków umieszczonych po obu stronach górnej części komory spustowej za gniazdem magazynka, w zasięgu palca wskazującego, obsługującego spust, bez zmiany położenia dłoni obejmującej chwyt. Takiego, wręcz obowiązkowego dziś w nowoczesnej broni rozwiązania, ułatwiającego i skracającego czas ponownego doprowadzenia broni do gotowości do strzelania (wprowadzenia pierwszego naboju do lufy z nowego magazynka, po zastąpieniu nim opróżnionego) brakuje w słynnym MP5.

W nowszych pm obecne jest z reguły tylko w formie przycisku z jednej, zazwyczaj lewej strony broni. B&T APC jest w pełni dostosowany do identycznej obsługi przez strzelców, zarówno prawo-, jak i leworęcznych. Oprócz przestawnej rączki napinania zamka i obustronnego przycisku zatrzasku zamka posiada także obustronny przycisk zwalniania magazynka, umieszczony za jego gniazdem po lewej i prawej stronie komory spustowej, tuż przed oknem spustu, czyli podobnie jak poprzedni, w zasięgu palca wskazującego dłoni obejmującej chwyt pistoletowy. APC9 zasilany jest z prostych pudełkowych magazynków dwurzędowych z czarnego, piaskowego, zielonego lub półprzezroczystego tworzywa sztucznego, produkowanych dotąd do MP9, o pojemności 15, 20, 25 i 30 nabojów. Odmiana APC45 otrzymała magazynki na 12, 17 i 25 nabojów, których pudełka tłoczone są z blachy stalowej.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  18
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 2/2012

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Co zabrać ze sobą na jesienną wyprawę »
sprzet jesienny

 


Dostępny już dla Ciebie! Nie tylko dla mundurowych »

Latarka odporna na wszytko? Przekonaj się »


latarka na broń

 


Co jest niezbędne w mundurze komandosa »
buty taktyczne

 


Zostań najbardziej pożądanym absolwentem na świecie »

Niezastąpiony sprzęt bushcraft - co wybrać »

uczelnia wojskowa

 

 

 


 Co sprawia, że ten filtr do wody jest wyjątkowy »

filtry do wody

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Schludnie, wygodnie, taktycznie na każdą akcję »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
ubranie taktyczne

 


Dla tych którzy ratują życie » Niezbędnik podróżnika - co warto mieć »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Buty do lasu - które wybrać »
kursy strzeleń
05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualności

Policjanci na misji w Kosowie wyróżnieni medalami

I Zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak przewodniczył delegacji Policji podczas wizyty w polskim Kontyngencie Policyjnym w Kosowie. W trakcie jej trwania odznaczono...

Aktualny numer

5/2021
SPECIAL OPS 5/2021
W miesięczniku m.in.:
  • - „Born to fight” MD 530F Cayuse Warrior
  • - Skuteczni razem
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl