Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Siła ognia

Andrzej Krugler

Andrzej Krugler

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne do wzmacniania ochrony bezpośredniej ważnych osób lub obiektów, w przypadku wzrostu zagrożenia oraz w strefach wysokiego ryzyka muszą jednak dysponować w tym celu znacznie silniejszym i wszechstronniejszym uzbrojeniem, dostosowanym do różnych warunków działania.

Dlatego w ich arsenałach niezbędne są środki zapewniające odpowiedni zasięg i siłę ognia do skutecznego odparcia zagrożenia również z większej odległości. Należy tu uwzględnić zarówno wsparcie snajperskie ochrony bezpośredniej, jak i konieczność reagowania przez grupy wsparcia taktycznego na ostrzał z dalszych dystansów lub atak w narzucających je uwarunkowaniach terenowych, np. podczas przemieszczania się w strefach wojennych, takich jak w trakcie wizyt w dzisiejszym Afganistanie czy w ochronie placówek dyplomatycznych w niebezpiecznych rejonach.

Nie mniejsze znaczenie ma, zwłaszcza w tych dwóch ostatnich sytuacjach, ale oczywiście nie tylko), możliwość szybkiego neutralizowania zagrożenia – nawet na bliższych dystansach – m.in. dzięki właściwej mocy ogniowej. Stąd także w arsenale WZS konieczna jest broń o dużej szybkostrzelności, dzięki której można „przydusić” ogniem przeciwnika uniemożliwiając mu skuteczne działanie, powstrzymać jego ruchy w określonym kierunku przez pokrycie ostrzałem wybranych miejsc i stref, czy zatrzymać dewastacyjną nawałą ogniową jego pojazd. Umiejętne współdziałanie w zespole ochronnym pozwala do pewnego stopnia osiągnąć to za pomocą automatycznej broni indywidualnej, ale w niektórych okolicznościach nie dorówna zastosowaniu nawet pojedynczego karabinu maszynowego, zasilanego większym zapasem amunicji i dostosowanego konstrukcyjnie do intensywnego strzelania ogniem ciągłym.

Drugi aspekt mocy ogniowej wynika z parametrów używanej amunicji, przekładających się na zasięg skuteczny i celność, przebijalność pocisków oraz ich skuteczność porażania celu. Obecnie podstawową bronią indywidualną funkcjonariuszy WZS BOR są belgijskie karabinki SCAR-L na nabój 5,56 mm × 45 NATO („SPECIAL OPS” 1/2 (2) 2010), w wersjach STD z lufą długości 356 mm oraz CQC, z lufą 253-mm. Chociaż strzelają najpopularniejszą aktualnie w nowoczesnych armiach zachodnich, i nie tylko, amunicją w tej klasie broni, to w niektórych warunkach jej osiągi mogą okazać się niewystarczające.

Małokalibrowy nabój pośredni 5,56 mm NATO wyparł nabój karabinowy 7,62 mm × 51 jako standard w broni indywidualnej, gdyż umożliwiał konstruowanie lżejszych karabinków o bardziej kompaktowych wymiarach (w tym pojemniejszych magazynków), ich użytkownik mógł przenosić większy zapas lekkiej i mniejszej amunicji, która generowała także mniejszy odrzut, dzięki czemu broń tego kalibru jest łatwiejsza do kontrolowania podczas strzelania seriami. Wczesny lekki pocisk M193 kalibru 5,56 mm był tak niestabilny i podatny na fragmentowanie po uderzeniu w cel, że zapewniało to bardzo wysoką skuteczność rażenia – wyższą niż w przypadku amunicji karabinowej 7,62 mm NATO (z wyjątkiem również łatwo fragmentujących pocisków niemieckich).

To destrukcyjne działanie zachowywał jednak w pełni tylko wtedy, jeśli jego droga w ciele przekroczyła 10–12 cm – i to na dystansie do około 200 m, a w przypadku krótkolufowych karabinków tylko 100 m, ponieważ powyżej szybko wytracał prędkość, a więc i energię, a poza tym zaczynał koziołkować także w powietrzu, co negatywnie odbijało się na celności. Z tego powodu został na początku lat 80. zastąpiony cięższym i dłuższym pociskiem belgijskim SS109 (oznaczenie amerykańskie M855). Dużo stabilniejszy na torze lotu, także na większych dystansach, jest on nie tylko celniejszy, ale wykazuje przy tym znacznie lepszą przebijalność. Zapewnia ją „półprzeciwpancerna” budowa SS109, ze stalowym penetratorem pod płaszczem (podnoszona często przewaga pod tym względem nawet nad amunicją karabinową 7,62 mm NATO wynika głównie z porównywania z jej podstawowym, zwykłym pociskiem M80 FMJ o ołowianym rdzeniu – tymczasem, jeśli wziąć pod uwagę nowoczesne pociski przeciwpancerne M993 AP kalibru 7,62 mm, wyższość tej ostatniej nad SS109 jest oczywiście bezwzględna).

Z drugiej strony, SS109 jako nieco wolniejszy od M193 (prędkość początkowa 948 m/s w miejsce 1005 m/s) i stabilniejszy również po wniknięciu w cel, nie oddziałuje nań już tak skutecznie jak poprzednik. Potwierdzały to doniesienia z pól walki ostatnich konfl iktów zbrojnych, wskazujące na przypadki niewystarczającej efektywności trafi ania celów żywych, to jest niepełnego obezwładnienia nawet kilkoma pociskami kalibru 5,56 mm, zwłaszcza z broni krótkolufowej (w przypadku BOR można temu częściowo zaradzić stosując dozwolone dla służb policyjnych i ochrony specjalne typy pocisków ekspandujących, np. RUAG Styx czy Hornady TAP). W warunkach afgańskich z kolei często zbyt mały okazywał się zasięg skuteczny 5,56-mm karabinów, tj. ich celność i skuteczność na dalszych dystansach.

 

To wszystko sprawiło, że do łask ponownie wróciły karabiny na silniejszą amunicję 7,62 mm NATO. Minus wynikający z trudniejszej kontroli broni większego kalibru podczas strzelania seriami stracił na znaczeniu, gdy analizy wykazały, że znacznie efektywniejsze w większości sytuacji jest i tak prowadzenie ognia pojedynczego. Powszechne stosowanie optycznych przyrządów celowniczych dało możliwość prowadzenia skutecznego ognia na większe odległości, o ile jednak zachowają na nich celność i wystarczającą energię także wystrzeliwane pociski, co łatwiej uzyskać w przypadku karabinu na nabój 7,62 mm NATO, niż kalibru 5,56 mm. Do tego dochodzą przypadki, gdy te pierwsze zapewniają większe prawdopodobieństwo obezwładnienia przeciwnika kryjącego się za osłonami i w pojazdach. Problem mniej pojemnych magazynków w takich karabinach oraz ponaddwukrotnie większej masy stosowanej amunicji nie jest w WZS BOR, zawsze dysponującego podczas swych działań zapleczem transportowym, tak istotny jak w przypadku pieszych patroli wojskowych, zmuszonych dźwigać zapas nabojów wystarczający także do długotrwałej walki. Sama broń, jeśli mowa o najnowszych konstrukcjach, z jakich korzysta też WZS, nie jest znacząco cięższa w przypadku odmian większego kalibru.

Arsenał WZS wzbogacił się, za pośrednictwem spółki PHZ Cenzin, o 7,62-mm wersje H STD (z lufami długości 406 mm, tj. 16-calowymi), z już używanej rodziny SCAR, produkowanej przez FN Herstal. W odróżnieniu od oferowanych przez filię FNH USA pod nazwą SCAR 17, których lufy zakończone są urządzeniem wylotowym z adapterem firmy SureFire (FH762SV SCAR) do szybkiego montażu tłumików dźwięku, karabiny „europejskie” mają bardziej klasyczny, mniejszy tłumik płomieni typu otwartego. Warto zaznaczyć, że nawet z tak długą, 16-calową lufą, SCAR dzięki składanej kolbie i dobremu wyważeniu jest wygodny w użyciu przez funkcjonariuszy zespołów poruszających się samochodami. Ze względu na częste zaangażowanie w działania ochronne w Afganistanie, WZS wybrał wykończenie w „ziemnym” kolorze Dark Flat Earth, podobnie jak w przypadku wcześniej zakupionych karabinków SCAR-L. Każdy egzemplarz został zaopatrzony w polimerowo-aluminiowy chwyt przedni BPP izraelskiej firmy Command Arms Accessories (CAA), z wysuwanym z jego wnętrza minidójnogiem, oraz amerykański celownik optyczny Trijicon ACOG TA01B 4×32 o nastawach do 800 m, z montażem firmy Bobro Engineering. Niejako przy okazji uzupełniono posiadany stan 5,56-mm karabinków SCAR-L o następną partię wersji STD i CQC, z których pierwsze o dłuższych, 14-calowych lufach otrzymały zamiast dotychczas stosowanych na pozostałych egzemplarzach celowników kolimatorowych marki Aimpoint, również amerykańskie Trijicon ACOG typ TA01NSN 4×32, wyskalowane do 500 m.

Nowe karabiny SCAR-H na silny nabój 7,62 mm NATO zwiększą moc ogniową oraz skuteczny zasięg strzelania WZS podczas misji w tak niebezpiecznych rejonach i trudnych warunkach, jak np. w Afganistanie. Nie jest to jednakże broń niezbędna jedynie podczas działań w strefach wojennych – WZS wykonuje również inne zadania w kraju i za granicą, gdy karabiny większego kalibru mogą okazać się bardziej przydatne od podstawowej broni 5,56 mm oraz 9-mm pistoletów maszynowych, jak chociażby w trakcie zabezpieczania pobytu VIP-ów na statkach lub odwrotnie, ochrony obiektu od strony wody, poczynając od nadmorskiego ośrodka prezydenckiego w Juracie. Zakup karabinów SCAR-H, które mogą po zaopatrzeniu w celowniki optyczne ACOG pełnić funkcję precyzyjnej broni parasnajperskiej o zasięgu do 800 m, umożliwił od dawna planowane wprowadzenie brakujących w Wydziale etatów strzelców wsparcia. Od tej pory, z wyjątkiem szczególnych sytuacji, wymagających zaangażowania do ochrony zwiększonej liczby snajperów, gdy BOR musi prosić o wsparcie policyjnych strzelców-obserwatorów, WZS może samodzielnie zabezpieczać także pod tym kątem powierzone im przedsięwzięcia.

Druga nowość w wyposażeniu Wydziału to belgijski ręczny karabin maszynowy FN Minimi. WZS testował już wcześniej taki rkm wypożyczony z Cenzinu, w kalibrze 5,56 mm, ale z opisanych w pierwszej części artykułu względów ostatecznie zdecydował się na zakup nowszej wersji na silniejszą amunicję 7,62 mm NATO, tj. Minimi 7,62 TR Sliding Butt. Oznaczenia w nazwie wskazują, że jest to broń z kolbą wysuwaną M5 oraz uniwersalnymi szynami montażowymi Picatinny (MIL-STD-1913), gdzie TR oznacza Tactical Rails. Jedna z nich stanowi stały element pokrywy komory zamkowej, a osadzono na niej na montażu firmy Brügger & Thomet AG szwedzki celownik kolimatorowy Aimpoint ML3 w gumowej osłonie oraz „powiększalnik”, czyli przystawkę optyczną Aimpoint magnifi er X3Mag, zapewniający trzykrotne powiększenie obrazu, na uchylnym montażu Aimpoint TwistMount.

Warto zauważyć, że tak jak w przypadku SCAR-ów, zastosowano montaż bez częstej w naszych formacjach i wśród producentów akcesoriów do broni obsesji na punkcie pozostawiania możliwości równoczesnego korzystania z mechanicznych przyrządów celowniczych – w razie awarii „optyki” można ją po prostu szybko zdemontować, do czego służy przewidziana w tym celu boczna dźwignia podstawy montażowej. Trzy dodatkowe szyny typu Picatinny do dołączania dodatkowych akcesoriów (np. chwytu przedniego, wskaźnika laserowego, oświetlenia taktycznego) rozmieszczone są na osłonie lufy i rury gazowej pod nią, po jednej od dołu i po bokach. Nieużywane odcinki zabezpieczone są specjalnymi osłonami z tworzywa sztucznego. Zasilanie odbywa się ze stunabojowej taśmy rozsypnej, umieszczonej w miękkim pojemniku mocowanym pod komorą zamkową.

W porównaniu z dostępnymi wcześniej, powszechnie używanymi w WP, radzieckimi karabinami maszynowymi PK/PKM na nabój 7,62 mm × 54R, strzelający nabojem w standardzie NATO, belgijski rkm ma wiele zalet. Wymiana lufy Minimi jest szybsza, gdyż wymaga tylko cofnięcia suwadła z zamkiem i zwolnienia jej zewnętrznym przyciskiem, bez otwierania pokrywy komory zamkowej i usuwania taśmy z podstawy donośnika. Poza rozsypną taśmą i lepszym od głośnej, blaszanej skrzynki amunicyjnej miękkim pojemnikiem oraz wymienionymi szynami Picatinny Minimi ma wygodniejszy chwyt pistoletowy, regulator gazowy dzięki dużemu występowi jest łatwiejszy w obsłudze, znacznie bardziej dopracowany jest także dwójnóg, w którym każda z nóżek ma regulowaną wysokość przez ustawienie w jednym z trzech położeń, a całość umożliwia skręt podpartej broni (kośbę) w zakresie około 15 stopni. Minimi jest o kilogram cięższy od PKM, ale lżejszy od PK i zbliżony masą do polskiego UKM2000 (8,6 kg vs. 8,4 kg), niemniej składana kolba i krótsza lufa, a także możliwość wyposażenia w dodatkowy chwyt przedni zapewniają mu lepszą portatywność.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, Bartosz Szołucha MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną...

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 13 000 gości. W tym roku swoją Wystawę Narodową zorganizowały Włochy. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdaniem redakcji produkty wystawione na MSPO 2012.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Michał Sitarski Nowości Heckler & Koch

Nowości Heckler & Koch Nowości Heckler & Koch

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także...

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także w polskich, podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. Dzięki uprzejmości polskiego przedstawiciela H&K – firmy Cenrex – mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z najnowszą bronią niemieckiego producenta.

Michał Sitarski Tytan – projekt polskiego „żołnierza przyszłości”

Tytan – projekt polskiego „żołnierza przyszłości” Tytan – projekt polskiego „żołnierza przyszłości”

Jednym z programów realizowanych obecnie na potrzeby Sił Zbrojnych RP jest projekt Zintegrowanego Indywidualnego Systemu Walki Tytan, który ma doprowadzić do wdrożenia polskiego systemu „żołnierza przyszłości”....

Jednym z programów realizowanych obecnie na potrzeby Sił Zbrojnych RP jest projekt Zintegrowanego Indywidualnego Systemu Walki Tytan, który ma doprowadzić do wdrożenia polskiego systemu „żołnierza przyszłości”. To kompleksowe przedsięwzięcie w efekcie ma przynieść zarówno kompletny system, jak i jego komponenty, które będą mogły funkcjonować samodzielnie, niezależnie od całości.

Redakcja M134G na polskich Mi-17

M134G na polskich Mi-17 M134G na polskich Mi-17

Na przełomie maja i czerwca b.r. konsorcjum firm WORKS 11 Michał Lubiński oraz DSG Product wraz ze swoim amerykańskim partnerem, firmą PROFENSE LLC, zakończyło proces przekazywania Siłom Zbrojnym Rzeczpospolitej...

Na przełomie maja i czerwca b.r. konsorcjum firm WORKS 11 Michał Lubiński oraz DSG Product wraz ze swoim amerykańskim partnerem, firmą PROFENSE LLC, zakończyło proces przekazywania Siłom Zbrojnym Rzeczpospolitej Polskiej 7,62 mm wielolufowego pokładowego karabin maszynowego M134G. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 w Łodzi, przy czynnym współudziale WORKS 11, zabudowały oraz przeprowadziły badania kwalifikacyjne 7,62 mm wpkm M134G na śmigłowcach Mi-17.

Michał Sitarski Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach

Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach Kolejny dzień salonu MSPO w Kielcach

W poniedziałek 2 września w Targach Kielce rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na targach prezentowane są najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia i techniki...

W poniedziałek 2 września w Targach Kielce rozpoczął się XXI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego. Na targach prezentowane są najnowocześniejsze technologie i produkty w zakresie uzbrojenia i techniki wojskowej.

Ireneusz Chloupek BIG MAC

BIG MAC BIG MAC

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni...

Historia współczesnych wielkokalibrowych karabinów wyborowych, zwanych też ze względu na zasadnicze przeznaczenie antysprzętowymi, liczy już ponad 30 lat. Wśród coraz liczniejszych wzorów takiej broni wciąż najbardziej uznanym karabinem powtarzalnym pozostaje TAC-50 amerykańskiej firmy McMillan, stworzony we współpracy ze snajperami z oddziałów specjalnych działających w różnych częściach świata i doskonalony w wyniku wieloletniej współpracy z nimi.

Ireneusz Chloupek FN P90

FN P90 FN P90

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach,...

Na przełomie lat 80./90. w znanej belgijskiej firmie Fabrique Nationale de Herstal powstał nowoczesny pistolet maszynowy P90 kalibru 5,7 mm, o futurystycznym kształcie i śmiałych, oryginalnych rozwiązaniach, stanowiący odpowiedź na poszukiwania tzw. przyszłościowej broni do obrony osobistej (Advanced Personal Defense Weapon). Mimo że ze względów ekonomicznych i praktycznych przezbrojenie w taką broń dwóch trzecich personelu nowoczesnych armii było w pełni zasadne, na drodze do spektakularnego sukcesu...

Ireneusz Chloupek STRIKE ONE

STRIKE ONE STRIKE ONE

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne...

Mogłoby się wydawać, że w klasie broni krótkiej na typową amunicję trudno spodziewać się obecnie pozytywnego zaskoczenia, gdyż przez ostatnie 130 lat konstruktorzy wyczerpali już sensowne rozwiązania techniczne i wycisnęli z nich wszystko, co najlepsze - pozostają jedynie „wariacje na temat” w poszukiwaniu optimum we własnym stylu. Tymczasem okazuje się, że nawet w przypadku „klasycznych” pistoletów wciąż jest miejsce na kreatywność i nieszablonowe pomysły, czego najświeższym przykładem jest Strike...

Ireneusz Chloupek BARRETT "LIGHT FIFTY"

BARRETT "LIGHT FIFTY" BARRETT "LIGHT FIFTY"

Przełom XX i XXI wieku przyniósł w dziedzinie broni strzeleckiej szczególny wzrost popularności dwóch rodzajów uzbrojenia: pistoletów maszynowych klasy PDW na nowe typy amunicji oraz wielkokalibrowych...

Przełom XX i XXI wieku przyniósł w dziedzinie broni strzeleckiej szczególny wzrost popularności dwóch rodzajów uzbrojenia: pistoletów maszynowych klasy PDW na nowe typy amunicji oraz wielkokalibrowych karabinów wyborowych dalekiego zasięgu, zwanych też, ze względu na zasadnicze przeznaczenie, antysprzętowymi. Najpopularniejszym przedstawicielem tych drugich jest amerykański samopowtarzalny Barrett „Light Fifty”, pierwszy w pełni udany i szeroko wprowadzony do uzbrojenia karabin nowej klasy wyborowej...

Najnowsze produkty i technologie

Kuba Wesołowski Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych Split Skis - narta składana przeznaczona do zadań specjalnych

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski...

Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom. Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.

Katarzyna Niebrzydowska, Transactor Security Sp. z o.o. Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C

Bezzałogowy system ochrony granic i walki z terroryzmem - VTOL EOS C Bezzałogowy system ochrony granic i walki  z terroryzmem - VTOL EOS C

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....

Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.

Militaria.pl Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały Lato w pełnym rynsztunku — z Helikonem na upały

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...

Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.

Radosław Tyślewicz Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW Buty HAIX CONNEXIS GO GTX LTR LOW

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...

Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.

Redakcja, BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających Winmate G101TG - zaawansowany kontroler dronów dla wymagających

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...

Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.

Allegro Wiatrówka - pistolety CO2

Wiatrówka - pistolety CO2 Wiatrówka - pistolety CO2

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...

Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.

Mariusz H. BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard BATES Rush Shield Mid E01044 i E01045 DRYGuard

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...

Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.

Jarosław Modrzejewski, Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action Nerka medyczna Lysander MED Waist Bag od Direct Action

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....

Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.

Militaria.pl Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie Z Helikonem w terenie, czyli bezpieczne biwakowanie

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...

Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.