Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zasięg rośnie! (część 1)

Snajper w kamuflażu

Snajper w kamuflażu

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Zobacz także

Adam Przybysławski (Stowarzyszenie Strzeleckie „Walther”) Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące...

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące używania przez strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie karabinu Mosin wz. 1891, najczęściej wzoru 1891/30 w wersji snajperskiej, zachęcają do bliższego przyjrzenia się tej konstrukcji i przypomnienia jej historii oraz omówienia odniesień do czasów współczesnych.

Marcin Kaczmarek Mazurskie BORSUKI

Mazurskie BORSUKI Mazurskie BORSUKI

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna...

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna wdrażanie do produkcji oraz użytkowania rewolucyjnego na skalę światową gąsienicowego, bojowego wozu piechoty Borsuk (jednego z nielicznych mogących pokonywać przeszkody wodne z marszu - bez przygotowania), wykorzystującego pionierski system ogniowy bezzałogowej wieży ZSSW-30, będącej ewenementem...

Andrzej Podgórski Broń wojny ukraińskiej

Broń wojny ukraińskiej Broń wojny ukraińskiej

Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety, mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie...

Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety, mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie i kulturowo cywilizacji się skończyły, gdyż nawet w tych czasach budzi się w człowieku barbarzyńca. Jak miał powiedzieć Pablo Neruda: „Na wojnach zabijają się ludzie, którzy się nie znają. Robią to w imię interesów tych, którzy się doskonale znają, ale się nie zabijają”. W tym przypadku interes narodu...

Zdobycie przewagi w zasięgu ognia skutecznego, by razić cele przeciwnika z odległości większej, niż może się on spodziewać i jest w stanie odpowiedzieć, od dawna wpisane jest w główne zasady strategii wojskowej. Precyzyjne strzały z daleka są oczywiście przede wszystkim domeną snajperów, w których uzbrojeniu najpopularniejsze stały się w ostatnim półwieczu karabiny na amunicję 7,62 mm × 51 NATO. Mimo że w większości armii jeszcze długo pozostaną one standardem, od końca lat 80. przybywa im konkurentów o większym kalibrze, mających zapewnić lepsze osiągi, zwłaszcza w zakresie przebijalności i zasięgu skutecznego.

Pierwszym uzupełnieniem typowej broni snajperskiej były wielkokalibrowe karabiny wyborowe na silny nabój 12,7 mm × 99 (.50 BMG), przeznaczone w zasadzie do niszczenia sprzętu przeciwnika: obezwładniania pojedynczymi strzałami w newralgiczne punkty z dużej odległości ważnych celów, takich jak pojazdy nieopancerzone i lekko opancerzone, stacje radiolokacyjne, sprzęt obserwacyjny, łączności i artyleryjski, samoloty na lotniskach, a nawet wolno lecące śmigłowce lub bezpilotowe środki latające. 

Czas pokazał, że tego rodzaju karabiny mogą mieć szersze zastosowanie, m.in. jako broń zespołów EOD do niszczenia z daleka min i improwizowanych ładunków wybuchowych oraz skuteczna broń antysnajperska w działaniach stabilizacyjnych i antyterrorystycznych. W ostatnich konfliktach wykorzystywano „lekkie pięćdziesiątki” do rażenia celów żywych jeszcze szerzej: by wyeliminować przeciwników kryjących się w terenie zurbanizowanym za osłonami, chronionych kamizelkami kuloodpornymi, dosięgnąć wroga w górach i na otwartych przestrzeniach z dużych odległości, poza zasięgiem zwykłej broni wyborowej itd.

Coraz popularniejsze i oferowane przez stale rosnącą liczbę producentów karabiny kalibru 12,7 mm doskonale sprawdziły się w roli broni przeciwsprzętowej – szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę mały koszt amunicji, w porównaniu do używanej do granatników, działek czy rakietowych pocisków kierowanych.

Jednak w przypadku strzelania do ludzi (w nomenklaturze amerykańskiej: soft target interdiction – anti-personnel), mimo zalet „pięćdziesiątek” w postaci dużej mocy i zasięgu wystrzeliwanych z nich pocisków, trudniejsze do zaakceptowania są takie ich cechy jak:

  • za duża masa i wymiary jak na przenośną broń wyborową do zwalczania pojedynczymi strzałami siły żywej, utrudniające manewrowość, transport, kamuflaż,
  • duża masa amunicji, ograniczająca liczbę nabojów przenoszonych przez strzelca, 
  • po strzale demaskujący podmuch z wylotu lufy, zaopatrzonej w specjalny hamulec odrzutu,
  • silny odrzut mimo stosowania takich urządzeń, potężny huk wystrzału i problemy z jego skutecznym wyciszeniem,
  • na średnich odległościach nadmierna energia pocisków, jak na rażenie celów żywych, a co za tym idzie koszt amunicji często przekraczający niezbędny do osiągnięcia wystarczającego efektu,
  • nienajlepsze parametry balistyczne amunicji .50 BMG, opracowanej pierwotnie do przeciwlotniczej broni maszynowej.

Chociaż „pięćdziesiątki” pozostają cenionym elementem uzbrojenia i wdrażane są nowe, udoskonalone typy amunicji do nich (np. M1022 Long Range Sniper, Raufoss Arsenal Multi-Purpose, Nammo NM140), równolegle do ich kariery trwały poszukiwania innych rozwiązań, mogących zwiększyć skuteczność typowej broni snajperskiej. Tak w etatowym wyposażeniu nowoczesnych armii zaczęły się pojawiać karabiny o zwiększonym zasięgu ognia skutecznego, na naboje klasy Magnum, przewyższające osiągami typowy nabój 7,62 mm × 51 NATO (.308 Winchester), ale nie tak potężne jak stosowane w ciężkich karabinach wielkokalibrowych.

Największą popularność w broni bojowej zdobyły dwa typy: 7,62mm × 67 (.300 Winchester Magnum, .300 Win Mag) oraz 8,6 mm × 70 (.338 Lapua Magnum). Karabiny dostosowane do takiej amunicji zachowują gabaryty, wynikającą z nich manewrowość oraz odrzut zbliżone do cechujących konstrukcje na nabój 7,62 mm NATO, a równocześnie zapewniają bardziej płaską trajektorię lotu wystrzeliwanych pocisków, większą ich odporność na boczne podmuchy wiatru, znacznie większy zasięg i przebijalność (choć oczywiście energią kinetyczną nie dorównują one „pięćdziesiątkom”).

Chociaż snajperzy uzbrojeni w broń na popularny nabój 7,62 mm × 51 odnotowywali mistrzowskie trafi enia nawet z ponad 1000 m, a rekordowy celny strzał żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej Martin E. Berry oddał w 1967 r. w Wietnamie aż z 1900 m, to za standardowy dystans gwarantujący pełną skuteczność zwalczania celów w przypadku karabinów strzelających taką amunicją uznaje się 600–800 m, przy sprzyjających warunkach zewnętrznych zaś do 1000 m. Tymczasem doświadczenia z ostatnich walk w górskich oraz w pustynnych rejonach Afganistanu pokazały, że częstokroć jest to za mało, a i na wymienionych odległościach osiągi naboju 7,62 mm NATO nie zawsze zapewniają wystarczającą precyzję strzału w trudnych warunkach.

Już w marcu 2006 roku w opisie potrzeb operacyjnych (Operational Needs Statement) amerykańskiej 10. Dywizji Górskiej wymieniono wyposażenie kierowanych tam snajperów w broń strzelającą pociskami o większym zasięgu i lepszych charakterystykach balistycznych. W 2008 r. przedstawiciele 25. Dywizji Piechoty na Hawajach wyszli z inicjatywą powierzenia fi rmie Remington Arms Co. z Madison dostosowania używanych dotąd karabinów M24 na nabój 7,62 mm NATO do silniejszej amunicji .300 Win Mag oraz zaopatrzenia ich w kolby składane i silniejsze celowniki optyczne. Nie była to zupełnie nowa koncepcja, gdyż możliwość strzelania z tej broni także nabojem Winchester Magnum przewidziano już przy jej wprowadzaniu na uzbrojenie, ale poza siłami specjalnymi na długo pozostało to teorią.

M24 SWS (Sniper Weapon System), czyli specjalny model firmy Remington, który zwyciężył w 1988 r. konkurs na nowy karabin snajperski US Army, mający zastąpić wysłużone samopowtarzalne M21, to zmodyfikowany ciężkolufowy M700 BDL long action kalibru 7,62 mm, wyposażony w kewlarową kolbę PST-11 firmy HS Precision z aluminiowym wzmocnieniem i regulacją długości w zakresie 2 cali przez przesuwanie prostym, dużym pokrętłem trzewika, zamocowanego na grubej śrubie i dwóch prowadnicach. Karabin o masie 5,4 kg (bez nabojów i celownika optycznego) i długości 1092 mm posiada dopracowany mechanizm spustowy typu M40/X, pięcionabojowy magazynek integralny, łoże przystosowane do dołączania dwójnogu Harrisa 1A2L oraz celownik optyczny M3A Leupold-Stevens Ultra 10×40 (później zastąpiony tańszym Leupold Mk 4 LR/T M3 10×40). W komplecie są także w opcji mechaniczne przyrządy celownicze. Lufę ze stali 416R o długości 660,4 mm, z przewodem o gwincie prawoskrętnym z pięcioma bruzdami i skoku 285,75 mm, można było zastąpić dostosowaną do amunicji .300 Win Mag (wraz z dopasowanym do niej zamkiem i trzynabojowym magazynkiem).

Nabój .300 Win Mag został opracowany w 1963 r. w firmie Winchester Repeating Arms Company do karabinu powtarzalnego Winchester Model 70, a wywodzi się z wcześniejszego naboju tej firmy .338 Winchester Magnum z 1958 r., który z kolei bazował na skróconej łusce starszego .357 H&H Magnum. Komorę łuski naboju .338 z pierścieniem wzmacniającym u podstawy wydłużono, jednocześnie zwężając jej szyjkę do wymiarów pocisku kalibru 7,62 mm. Długością całkowitą nowy nabój odpowiadał amunicji 7,62 mm × 63 Springfi eld, powszechnie używanej przez amerykańskie siły zbrojne przed wprowadzeniem jako standardu naboju 7,62 mm × 51 NATO. Miał jednak nieco większą średnicę łuski, dzięki czemu mieściła ona wewnątrz znacznie mocniejszy ładunek prochowy o masie 5,6 g, który nadaje wystrzeliwanym pociskom (9,7 do 14,3 g) prędkość początkową rzędu 817–990 m/s. To z kolei zapewnia bardzo wysoką energię (początkową do 5100 J, na stu metrach do 4400 J, a na trzystu ok. 3100 J), przekładającą się na stosunkowo płaski tor lotu i bardzo dobrą celność na dystansie nawet powyżej 1000 m. Nic dziwnego, że szybko zdobył dużą popularność wśród myśliwych polujących na grubą zwierzynę i strzelców sportowych startujących w zawodach dalekodystansowych.

Wkrótce zainteresował także wojskowe i policyjne siły specjalne. W samych Stanach Zjednoczonych renomowani producenci karabinów snajperskich (Remington, Harris Gunworks, HS Precision, Kimber, Savage, Weatherby) wprowadzili do swoich ofert opracowane na ich potrzeby modele na nabój .300 Win Mag, które wkrótce trafi ły do uzbrojenia m.in. Chattanooga Police Departament i Minot PD SWAT, Los Angeles Country Sheriffs Departament Special Enforcement Bureau i wielu innych. US Special Forces Detachement Delta i Navy SEAL zakupiły najpierw karabiny M86 produkowane przez Harris Gunworks, rozwiązany później wydział firmy McMillan, niewielkie ilości SR-60 firmy Robar, a po wprowadzeniu do użytku M24 SWS w ręce sił specjalnych i żołnierzy 75. Pułku Ranger trafiły na początku lat 90. także egzemplarze tej broni na nabój .300 Win Mag.

Strzelający nim eksperymentalny wariant XM24A1 początkowo nie wzbudził szerszego zainteresowania wojskowych, gdyż armię zniechęcały konieczność zaopatrywania w polu snajperów w jeszcze jeden, specjalny typ amunicji, a także problemy z niezawodnością dostępnych wówczas nabojów .300 Win Mag, którym zdarzały się przypadki niepełnego spalania ładunku prochowego w długiej łusce.

W bliższych nam latach US Navy Research Center NSWC-Crane zamówiło dla Navy SEAL wersję Remingtona na tę amunicję, z osadą McMillan A3, systemem szyn Picatinny MARS (Modular Accessory Rail System) oraz celownikiem optycznym Leupold Mk 4 Ultra, zastąpionym później przez Nightforce NXS 5,5-22x. Broń ta otrzymała oznaczenie Mk 13 Mod 0, ale do szerszego użycia, także przez inne amerykańskie jednostki podległe Dowództwu Operacji Specjalnych SOCOM, weszła z osadą brytyjskiej firmy Accuracy International AICS 2.0 (Accuracy International Chassis System 2.0), z kolbą składaną do transportu na bok, z wymiennym magazynkiem na 10 nabojów tego samego producenta, a w najnowszej wersji Mk 13 Mod 5 – z lufą dostosowaną do tłumika KAC używanego do samopowtarzalnych karabinów wyborowych SR-25 („SPECIAL OPS” nr 11–12 (1) 2009).

Takie właśnie karabiny zostały również użyte podczas tygodniowych testów na strzelnicy Griswold Range w Fort Benning, zorganizowanych w maju 2009 roku przez Maneuver Battle Lab. Kilkunastu snajperów z Army Marksmanship Unit, National Guard Sniper School oraz Experimental Force, 1st Battalion, 29th Infantry Regiment przeprowadziło wówczas strzelania porównawcze z Mk 13 i M24, które wykazały przewagę broni na amunicję .300 Win Mag – zapewniała ona większy zasięg i moc pocisków, zwłaszcza na dalszych dystansach, a jako większe i szybsze były one na torze lotu bardziej odporne na wpływ wiatru oraz innych czynników pogodowych, co przekładało się na celność. Raport na ten temat przekazano do ośrodka badań wojskowych Picatinny Arsenal w New Jersey oraz wydziału zajmującego się bronią strzelecką w US Army Infantry Center Soldier Requirements Division. Zbiegło się to z rządowym zamówieniem na ulepszone snajperskie naboje Mk 248 Mod 1 .300 Win Mag Product Improvement (DODIC A191), z cięższym pociskiem o masie 14,26 g Sierra Match King Hollow Point Boat Tail (HPBT), osiągającym prędkość początkową 869 m/s (±15,2 m/s).

Podwyższona zdolność pokonywania oporów aerodynamicznych (VLD – very-low-drag) według badań US Navy zapewnia nowym pociskom zwiększenie zasięgu skutecznego do 1200–1370 m i jeszcze większą odporność na wiatr. Nabój Mk 248 Mod 1 powoduje przy tym mniejszy płomień wylotowy oraz zachowuje lepszą powtarzalność osiągów przy większych różnicach temperatur zewnętrznych. Kontrakt na dostarczenie do czerwca 2014 roku zapasu takiej amunicji za 49,9 mln dolarów przyznano firmie ATK, podwykonawcy Federal Cartridge Company z Anoka.

W 2010 r. US Army ostatecznie dojrzała do powszechnego zastąpienia powtarzalnych karabinów snajperskich na nabój 7,62 mm × 51 NATO bronią na mocniejszą amunicję 7,62 mm × 67 Winchester Magnum, jako druga po Bundeswehrze, która już w 1997 r. wprowadziła jako podstawowy wzór uzbrojenia swych snajperów karabin G22 (modyfikacja brytyjskiego AI AWM-F na nabój .300 Win Mag). W styczniu ubiegłego roku PEO (Program Executive Offi ce) Soldier, biuro badawczo-rozwojowe amerykańskich wojsk lądowych, ogłosiło zapytanie ofertowe na Reconfi gured Sniper Weapon System, to jest projekt przekonstruowania na amunicję .300 Win Mag w ciągu najbliższych pięciu lat pozostających obecnie w służbie 3600 egzemplarzy M24 SWS i ich zmodernizowania w celu zapewnienia „dodatkowej precyzji i zasięgu rażenia”. Po trwającej dziewięć miesięcy serii testów i badań, przeprowadzonych pod kierownictwem pułkownika Douglasa Tamilio w Aberdeen Test Center, z udziałem specjalistów z Armament Research, Development and Engineering Center (ARDEC), Army Testing and Evaluation Command (ATEC), przedstawicieli US Army Sniper School, snajperów Dowództwa Operacji Specjalnych SOCOM oraz Army National Guard Marksmanship Unit, 20 września 2010 roku „rekonfi gurację” M24 powierzono ofi cjalnie Remington Arms Company.

Zdobycie przez tę firmę wartego około 28 mln dolarów kontraktu nie stanowi żadnego zaskoczenia, nie tylko ze względu na jej doświadczenie i pozycję jednego z najważniejszych od lat dostawców broni wyborowej dla amerykańskich sił zbrojnych. W ciągu ostatnich 22 lat Remington wyprodukował około 15 000 karabinów M24 na potrzeby krajowe (także w nowszych wersjach M24A2 i A3) oraz eksport m.in. do Egiptu, Izraela, Japonii, Libanu, krajów Ameryki Południowej i Środkowej. Przeprowadzenie modernizacji używanych w US Army karabinów M24 przez macierzyste zakłady wydaje się oczywiste, a przedstawiciele Remingtona nazwali ten projekt naturalną ewolucją broni tej marki. Z jednej strony, mimo radykalnej odmiany zewnętrznej sercem nowego karabinu pozostaje sprawdzony system zamka 700 long action i mechanizm spustowy M24. Z drugiej, poza wymienionymi elementami z poprzednika nie pozostało absolutnie nic. „Total conversion upgrade” objęło lufę, kolbę, łoże, magazynek, a nawet celownik. Karabin otrzymał kutą na zimno, 24-calową lufę (610 mm) do amunicji .300 Win Mag, z pięciobruzdowym gwintem Obermeyer o skoku 254 mm, z zewnętrznymi wzdłużnymi wybraniami w celu zmniejszenia masy, a jednocześnie zwiększenia powierzchni odprowadzającej ciepło. Ma ona charakter samonośny (ang. free-fl oating), tzn. że poza punktem zamocowania nie styka się na całej długości z żadnym innym elementem konstrukcji karabinu, co pozytywnie wpływa na jej celność. Lufa zakończona jest urządzeniem wylotowym, zmniejszającym odrzut i podrzut w czasie strzału oraz dostosowanym do szybkiego dołączania tytanowego tłumika Titan-QD Fast-Attach fi rmy Advanced Armament Corp. o długości 10 cali, eliminującego w 98% płomień wylotowy i redukującego o około 60% (32 decybele) huk wystrzału.

Lufa z komorą zamkową i mechanizmem spustowym została osadzona w nadającym broni nowoczesny, by nie rzec futurystyczny wygląd, nowym aluminiowo-polimerowym łożu Remington Arms Chassis System (RACS) z ergonomicznym chwytem pistoletowym i składaną zawiasowo na prawą stronę komory kolbą, dzięki czemu karabin jest łatwiejszy do transportu i ukrycia. Kolba ma gruby trzewik–amortyzator (z dwoma dodatkowymi podkładkami dystansowymi do wyboru), regulowaną dużymi pokrętłami długość oraz wysokość podniesienia poduszki podpoliczkowej, co ułatwia indywidualne dopasowanie do strzelca. Krótki odcinek uniwersalnej szyny Picatinny Mil-Std-1913 od dołu pozwala zamontować tam dodatkowy wspornik, podobne odcinki znajdują się również po bokach kolby. W pozycji złożonej kolba blokuje rączkę zamkową, która wchodzi w specjalnie wykonane w tym celu jej wycięcie. Łoże o oktagonalnym przekroju, z licznymi otworami wentylacyjnymi, wykonanymi również w celu zmniejszenia jego masy, osłania lufę na długim odcinku, nie styka się z nią jednak, gdyż jest połączone jedynie z komorą zamkową. Po grzbietowej części komory i łoża biegnie długa, monolityczna szyna Picatinny do osadzania w jednej linii dziennych celowników optycznych i współpracujących z nimi wzmacniaczy światła szczątkowego AN/PVS-26/29 do strzelania po zmroku lub innych urządzeń optoelektronicznych. Na każdej z pozostałych siedmiu bocznych płaszczyzn łoża wykonano po sześć otworów do przykręcania śrubami imbusowymi dodatkowych krótkich szyn Mil-Std-1913, służących do mocowania dodatkowych akcesoriów, takich jak dwójnóg fi rmy Harris o regulowanej długości nóżek, wskaźników laserowych itp. Karabin zasilany jest z wymiennego magazynka stalowego na pięć nabojów, co sprzyja osiągnięciu większej szybkostrzelności praktycznej, niż w przypadku ręcznie doładowywanego poprzednika. Wszystkie metalowe powierzchnie broni otrzymały specjalne antykorozyjne pokrycie, a zastosowanie lekkich, ale bardzo wytrzymałych stopów i tworzyw sztucznych pozwoliło zachować stosunkowo niską masę przy dużej odporności mechanicznej.

Broń ukompletowana jest silnym celownikiem optycznym Leupold Mark 4 6,5–20×50 mm Extended Range/Tactical (ER/T) M5 Front Focal, czyli zasadniczymi liniami celowniczymi na pierwszym planie i z nowym systemem siatki celowniczej Horus Vision do dokładnego szacowania odległości i wprowadzania poprawek odległościowych. Każdy karabin przed oddaniem z fabryki Remingtona testowany jest pod względem zachowania celności poniżej jednej minuty kątowej.

Początkowo nowa broń określana była jako M24E1 Enhanced Sniper Rifle (ESR), ale w październiku 2010 PEO-Soldier zmieniło jej oznaczenie na XM2010, z którego z czasem, po sprawdzeniu się karabinów w służbie, zniknie litera X, wskazująca na razie na eksperymentalny charakter. Dostawę pierwszych 250 egzemplarzy XM2010 na amunicję .300 Win Mag Mk 248 Mod 1 przewidziano na styczeń tego roku. (cdn.)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler SCAR-y w WZS BOR

SCAR-y w WZS BOR SCAR-y w WZS BOR

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416....

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416. Grono jego użytkowników jest już dość spore i stale się powiększa. Wymienić tu można choćby jednostki specjalne z Indonezji, Francji, Norwegii, Holandii czy Polski (więcej na ten temat piszemy na stronie 36). Z tego swoistego trendu wyłamał się Wydział Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu,...

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, Bartosz Szołucha MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną...

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 13 000 gości. W tym roku swoją Wystawę Narodową zorganizowały Włochy. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdaniem redakcji produkty wystawione na MSPO 2012.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Wybrane dla Ciebie

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych »

Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych » Jak mierzone są parametry oświetlenia latarek czołowych  »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach » Smartphone i funkcje specjalne w wymagających sytuacjach »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać » Wymagający teren? Dowiedź się, jakie buty dobrać »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych » Jakie są zasady noszenia naszywek bojowych »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu » Poznaj skuteczność samopowtarzalnego karabinu »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań »

Skonfiguruj karabin do swoich wymagań » Skonfiguruj karabin do swoich wymagań  »

Wybierz torbę do trekkingu

Wybierz torbę do trekkingu Wybierz torbę do trekkingu

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji » Która czołówka najlepiej sprawdzi się w akcji »

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia Bramka z czujnikiem podczerwieni SE-1008 - efektywna kontrola zdrowia

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki...

W czasie pandemii koronawirusa Sars-CoV-2 jednym z głównych priorytetów jest ograniczenie liczby nowych zarażeń w przestrzeni publicznej. To niełatwe zadanie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wysoki stopień zaraźliwości patogenu. W tym trudnym dla wszystkich czasie z pomocą przychodzą bramki z czujnikiem podczerwieni takie jak certyfikowany model SE-1008 dostępny w sklepie Spy Shop. Z ich pomocą kontrola zdrowia staje się nie tylko skuteczna, ale i szybka.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops