Strzelający MSBS-5,56

Adam Gawron  /  SPECIAL OPS 1-2/2010  /  20-12-2010
Strzelający MSBS-5,56
Strzelający MSBS-5,56 Mateusz Kurmanow

15 grudnia w Fabryce Broni w Radomiu odbyła się pierwsza oficjalna prezentacja strzelających demonstratorów technologii karabinków tworzonych w ramach projektu Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm (MSBS-5,56). Jest to tworzony przez Wojskową Akademię Techniczną wraz z FB Radom projekt nowego karabinka, mogącego w przyszłości wejść do uzbrojenia naszej armii.

Oznacza to ostateczne zerwanie rodzimego producenta z układem AK. Broń spośród innych tego typu konstrukcji ma wyróżniać zbudowanie dwóch wersji – w układzie klasycznym oraz bullpup, opartych na wspólnej aluminiowej komorze zamkowej. Pozwalałoby to użytkownikowi na wybór stosowanego układu. Prezentowane egzemplarze stworzono zgodnie z harmonogramem programu. Były one w pełni funkcjonalne – do tej pory zostało z nich wystrzelonych kilkaset sztuk amunicji. Zewnętrznie zachowano kształt modeli prezentowanych rok wcześniej w Radomiu oraz na MSPO 2009 w Kielcach. W 2010 roku broń wchodzi w następny etap rozwoju – wraz z dopracowywaniem mechanizmów trwają prace nad udoskonaleniem konstrukcji pod względem ergonomii i funkcjonalności.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Ocena funkcjonalna

Broń na pierwszy rzut oka wygląda obiecująco i prezentuje się bardziej przekonywująco niż pokazywane wcześniej modele. Wydaje się, że pod warunkiem dopracowania zewnętrznej formy i działania mechanizmów, MSBS będzie miał szansę konkurować z takimi konstrukcjami jak SCAR, Remington ACR czy X95 MTAR. Wiadomo już, że ostateczny kształt karabinka będzie inny od zaprezentowanego w Radomiu.

Jeśli chodzi o ogólną budowę broni – całość jest stosunkowo ciężka (co było zauważalne zwłaszcza w przypadku egzemplarza w układzie klasycznym), głównie ze względu na masywną lufę i komorę gazową oraz dosyć długą komorę zamkową. Powinna ona ulec skróceniu – jej przedłużanie jest wynikiem poszukiwania miejsca do mocowania dolnej szyny Picatinny w układzie bezkolbowym. Sama szyna w karabinku w układzie bullpup jest krótka,a wyeksponowana nad nią lufa grozi poparzeniem po wystrzeleniu większej liczby amunicji. Komora zamkowa w tym układzie ewidentnie powinna być dłuższa, przy czym nie trzeba porzucać koncepcji zamienności tego elementu w obu układach. Wystarczy dodać mocowany przed nią element przedłużający (podobnie jak w X95 – MTAR czy wyborowej wersji ACR) – potrzebny również w wersji parasnajperskiej karabinka, aby umożliwić stosowanie przystawek noktowizyjnych mocowanych przed celownikiem optycznym. Kształt komory spustowej egzemplarza jak w układzie klasycznym nie budzi większych zastrzeżeń, podobnie jak w bullpupie. Nie ma wrażenia masywnej, długiej kolby z F2000 czy Steyr AUG.

Manipulatory broni to na ten moment pięta achillesowa MSBS, zwłaszcza w układzie bez kolby właściwej. Pracująca przy strzelaniu, przekładana na obie strony komory zamkowej dźwignia napinania jest wysunięta zdecydowanie za bardzo do przodu. Jej obsługa nie jest możliwa po zamocowaniu czegokolwiek na szynę boczną, nad którą się znajduje. Jej najlepsze położenie to droga pracy rozpoczynająca się na wysokości początku okna wyrzutowego – podobnie jak w FN FAL, Beretta ARX160 czy pierwszych prototypach Magpul Masada. Po pierwszych opiniach z użytkowania SCAR przez amerykański SOCOM, wydaje się też celowe, aby dźwignia ta nie pracowała przy strzelaniu – choć nie może to godzić w niezawodność broni. Zatrzask magazynka umieszczony jest podobnie jak w M4 i wyprowadzony na obie strony, jego kształt również wymaga dopracowania, a w karabinku bullpup przeniesienia przed chwyt pistoletowy – jak w X95. W obecnej konfi guracji wymiana magazynka w układzie bez kolby właściwej jest dwa razy wolniejsza niż w układzie klasycznym. Zatrzask zamka, położony za oknem wyrzutowym i przesunięty do tyłu w stosunku do M4, nie jest zbyt wygodny w obsłudze. W układz e kolbowym powinien znajdować się w przedniej, dolnej części kabłąka, a w bezkolbowym – od spodu komory spustowej – za magazynkiem. Bezpiecznik – przełącznik rodzaju ognia, z położeniami zabezpieczony – ogień pojedynczy – ogień ciągły, ma kształt oraz drogę wymagającą niewielkich modyfi kacji. Przede wszystkim jednak – przeniesienia nad chwyt pistoletowy w układzie bullpup, co będzie wymagało zaprojektowania do niego drugiej wersji mechanizmu spustowego. W prezentowanym „przedprototypie” selektor znajduje się za magazynkiem – podobnie jak w układzie kolbowym – i jest zdublowany zabezpieczeniem w spuście (New York Safety), znanym z pistoletów Glock.

Elementy dodatkowe – kolba, chwyt pistoletowy są w MSBS-5,56 kompatybilne z akcesoriami do AR/M4. Na przykładzie Remingtona ACR oraz SCAR widać jednak, że ich odpowiednie dopracowanie jako elementów niewymiennych stwarza większe możliwości i jest lepszym rozwiązaniem. Zastosowane urządzenie wylotowe jest kompatybilne z tłumikiem płomienia do M4/M16 i tłumikami dźwięku B&T. Najnowsze urządzenia tego typu łączą w sobie dodatkowo cechy hamulca wylotowego, co zauważalnie zwiększa celność ognia i właśnie takie powinny być zastosowane w MSBS. „Przedprototypy” były pokazywane z magazynkami plastikowymi G-MAG oraz standardowymi, aluminiowymi od M16/M4. Rodzaj wybranego magazynka ma duży wpływ na niezawodność broni i wymaga porównawczych testów użytkowych. Jest jeszcze dużo elementów wymagających opracowania, ale FB Radom stara się je rozwijać i dopracowywać – co widać na przykładzie chwytów przednich ich produkcji.

Kształt praktycznie wszystkich elementów MSBS-5,56 także wymaga dopracowania zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. W Radomiu pokazywane były egzemplarze „przedprototypowe”, więc jest za wcześnie, by te cechy krytykować, na pewno jednak własności ergonomiczne i wizualne karabinka nie powinny pozostać na obecnym poziomie. Wydaje się, że podstawową bronią żołnierza powinna zostać broń w układzie klasycznym, choć zaskakująco poręczny okazał się układ bullpup. Mógłby on znaleźć zastosowanie jako PDW (wyposażenie załóg), a przy odpowiednim dopracowaniu jako broń do walki w ograniczonej przestrzeni oraz karabinek – granatnik (ze względu na dystrybucję masy). Jako naprawdę nowoczesny projekt, MSBS ma szansę na spory sukces, jeśli tylko mankamenty prototypów zostaną wyeliminowane. Nawet w obecnym kształcie broń jest dużo lepsza od Beryla, a otwarte podejście konstruktorów dobrze jej rokuje.

Redakcja magazynu SPECIAL OPS dziękuje Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Fabryce Broni w Radomiu za zaproszenie na prezentację MSBS-5,56.

Galeria artykułu  Ilość zdjęć:  4
Artykuł pochodzi z: magazynu SPECIAL OPS nr 1-2/2010

Komentarze

0

Wybrane dla Ciebie

 


Czy wiesz, jak skutecznie chronić wzrok podczas akcji? »

oulary taktyczne

 


Tundra w czym jest lepsza od innych czołówek » Jakie cechy muszą mieć buty taktyczne »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


Wybierz obuwie na prawdziwą przygodę »

buty

 


Nie możesz zabrać plecaka? Gdzie zmieścisz najpotrzebniejszy sprzęt  » Co powinno się znaleźć w pakiecie ratunkowym czworonożnego towarzysza broni »
mobilny monitoring bezpieczna komunikacja

 


Czy masz odpowiednie obuwie na wiosenne wojaże? Sprawdź »

Olej w piance? Do czego to służy »


olej do czyszczenia

 


Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Wybierz produkty sprawdzone w ekstramalnych warunakch »
latarka czołowa ubrania taktyczne

 


05/07/2020

Dodaj komentarz
Nie jesteś zalogowany - zaloguj się lub załóż konto. Dzięki temu uzysksz możliwość obserwowania swoich komentarzy oraz dostęp do treści i możliwości dostępnych tylko dla zarejestrowanych użytkowników portalu Special-ops.pl... dowiedz się więcej »

Aktualny numer

1/2022
SPECIAL OPS 1/2022
W miesięczniku m.in.:
  • - Commando Garud
  • - Marine Mammals in SPECIAL OPS
Paweł Piotrowski
Wiosłowanie jednorącz sztangielką z podparciem na ławce skośnej to odmiana klasycznego...
Paweł Piotrowski
Wyciskanie sztangi w wąskim uchwycie na ławce poziomej to klasyczne, skuteczne...
Michał Piekarski
W ostatnią niedzielę czerwca w Gdyni odbyły się uroczystości z okazji Święta Marynarki...
Michał Piekarski
Wzrost napięcia pomiędzy Zachodem i Rosją, który można już bezpiecznie nazywać nową...
Dariusz Materniak
5 marca 2018 roku jednostka specjalna ukraińskiej Policji "KORD" zatrzymała dwie osoby...
Special-OPS TV


Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte
Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdynia - państwowa Uczelnia wojskowa. Lider w kształceniu na potrzeby sił...
Rzetelna Firma
Copyright @ 2010-2012 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
realizacja i CMS: omnia.pl