Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowości Heckler & Koch

Nowości Heckler & Koch Michał Sitarski, Bartosz Szołucha, Andrzej Krugler
 

Nowości Heckler & Koch Michał Sitarski, Bartosz Szołucha, Andrzej Krugler


 

Firmy Heckler&Koch z Oberndorfu nikomu, kto interesuje się militariami, raczej przedstawiać nie trzeba. Karabinki HK416 stanowią podstawową broń strzelecką w wielu jednostkach specjalnych na świecie, także w polskich, podległych Dowództwu Wojsk Specjalnych. Dzięki uprzejmości polskiego przedstawiciela H&K – firmy Cenrex – mieliśmy okazję bliżej zapoznać się z najnowszą bronią niemieckiego producenta.

Zobacz także

Adam Przybysławski (Stowarzyszenie Strzeleckie „Walther”) Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące...

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące używania przez strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie karabinu Mosin wz. 1891, najczęściej wzoru 1891/30 w wersji snajperskiej, zachęcają do bliższego przyjrzenia się tej konstrukcji i przypomnienia jej historii oraz omówienia odniesień do czasów współczesnych.

Marcin Kaczmarek Mazurskie BORSUKI

Mazurskie BORSUKI Mazurskie BORSUKI

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna...

BWP (Bojowy Wóz Piechoty) - uzbrojony, opancerzony pojazd gąsienicowy lub kołowy przeznaczony do transportu oraz wsparcia ogniowego żołnierzy na polu walki. Aktualnie Wojsko Polskie testuje i rozpoczyna wdrażanie do produkcji oraz użytkowania rewolucyjnego na skalę światową gąsienicowego, bojowego wozu piechoty Borsuk (jednego z nielicznych mogących pokonywać przeszkody wodne z marszu - bez przygotowania), wykorzystującego pionierski system ogniowy bezzałogowej wieży ZSSW-30, będącej ewenementem...

Andrzej Podgórski Broń wojny ukraińskiej

Broń wojny ukraińskiej Broń wojny ukraińskiej

Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety, mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie...

Do niedawna myśleliśmy, że wojna jugosłowiańska będzie ostatnim konfliktem w Europie. Niestety, mylne okazało się powszechne przekonanie o tym, że konflikty zbrojne w naszej rozwiniętej technologicznie i kulturowo cywilizacji się skończyły, gdyż nawet w tych czasach budzi się w człowieku barbarzyńca. Jak miał powiedzieć Pablo Neruda: „Na wojnach zabijają się ludzie, którzy się nie znają. Robią to w imię interesów tych, którzy się doskonale znają, ale się nie zabijają”. W tym przypadku interes narodu...

Heckler&Koch jest uznanym na całym świecie producentem broni strzeleckiej, znajdującym zbyt na swoje produkty w wielu państwach i raczej nienarzekającym na przychody ze sprzedaży. Ma w ofercie kilka „koni pociągowych”, które tę sprzedaż nakręcają, ale mimo to nie spoczywa na laurach i systematycznie wprowadza nowe rodzaje uzbrojenia lub też modyfikacje najpopularniejszych z nich. Bynajmniej nie są to modernizacje polegające li tylko na zmianie koloru pokrycia, kształtu i faktury chwytu pistoletowego czy długości szyn Picatinny, ale stanowią one dość istotne usprawnienie danego modelu broni i jeszcze lepsze dostosowanie go do potrzeb użytkownika, z którym to użytkownikiem firma Hekler&Koch (także poprzez swoich krajowych przedstawicieli) utrzymuje kontakt i z uwagą wysłuchuje jego uwag na temat swoich produktów. To właśnie te uwagi są głównym motorem napędowym zmian wprowadzanych w poszczególnych modelach broni.

Heckler&Koch jest stałym gościem największych imprez wystawienniczo-targowych na całym świecie i dzięki temu zainteresowani ich bywalcy mogą zapoznać się z nowościami w jej ofercie. Oczywiście, będzie to zapoznanie raczej dość pobieżne, bo na ogół broń podczas takich wystaw jest mocowana do elementów wyposażenia stoiska, co utrudnia dokładne jej obejrzenie, a czasem także wykonanie zdjęć.

Przedstawiciele redakcji Special Ops mieli to szczęście, że mogli odwiedzić fabrykę w Oberndorfie oraz, już w Polsce, dość dokładnie zapoznać się z najnowszymi modelami broni strzeleckiej z logo H&K, czyli rodziną karabinków HK416A5, karabinem automatycznym HK417A2, samopowtarzalnym karabinem wyborowym HKG28 DMR oraz ukm HK121. W dalszej części artykułu przedstawimy Czytelnikom, jak ta broń prezentuje się „w ogóle i w szczególe”.

HK416A5

Najnowsza wersja bardzo popularnego na całym świecie karabinka Heckler&Koch 416 charakteryzuje się kilkoma zmianami w stosunku do poprzednich wersji. Najmniej istotną z punktu widzenia mechanicznego czy funkcjonalności broni jest wprowadzenie nowej wersji kolorystycznej pokrycia – do „klasycznej” broni w kolorze czarnym dołączyła wersja w odcieniach brązu, czyli Flat Dark Earth. Co ciekawe – jest ona przeznaczona na rynek amerykański i europejscy dystrybutorzy niemieckiej firmy mają w ofercie jedynie karabinki w kolorze czarnym.

HK416A5 występuje w odmianach z czterema długościami lufy: 11” (279 mm),14,5” (368 mm), 16,5” (419 mm) oraz 20” (505 mm).

Pierwszą zmianą mającą istotny wpływ na ergonomię nowego karabinka jest zastosowanie nowej kolby – w stosunku do poprzedniej wersji zmianie uległ jej kształt, została zwężona i wyposażona w gumową stopkę, której kształt również został przeprojektowany (jest teraz jednakowej grubości na całej długości i w porównaniu do poprzedniej – cieńsza). Prowadnicą kolby jest – jak poprzednio – osłona urządzenia powrotnego, którego połączenie z komorą zamkową zostało w nowej broni wzmocnione.

HK416A5 charakteryzuje się także nowym chwytem pistoletowym (jest to „standardowy” chwyt dla całej rodziny broni HK – 416A5, 417A2, G28 DMR), we wnętrzu którego wygospodarowano zamykaną klapką przestrzeń, w której umieszczony jest zestaw kluczy przydatny przy konserwacji karabinka – podstawowym kluczem przydatnym przy częściowym rozkładaniu broni jest ten, którym odkręca się śrubę mocującą przednie łoże z szynami (nowy pas nośny ma zaczepy bez charakterystycznego występu, który służył do jego jej odkręcania). Przed chwytem znajduje się nowy kabłąk spustowy – został powiększony i wyoblony w dół, co ułatwia obsługę broni w grubych rękawicach. Także rękojeść przeładowania ma nowy, bardziej ergonomiczny kształt.

Choć skrzydełko bezpiecznika pozostało bez zmian, to mechanizm spustowo-uderzeniowy został przekonstruowany. Przede wszystkim zmieniona została charakterystyka pracy spustu – obecnie jest ona bardziej płynna, z mniejszym oporem i skróconą drogą spustu, co w efekcie dało spust pracujący niemal tak, jak w broni sportowej. Poza tym wprowadzono nowy, „europejski” mechanizm zabezpieczający. Dotąd stosowany był mechanizm „amerykański”, czyli pozwalający zabezpieczyć broń bezpiecznikiem nastawnym dopiero po przeładowaniu – Amerykanie nie mają wymogu zabezpieczania nieprzeładowanej broni. Obecnie mechanizm pozwala zabezpieczyć karabinek także ze spuszczonym kurkiem. Broń jest dostępna z obydwoma typami mechanizmu zabezpieczającego, w zależności od wymagań zamawiającego.

Najistotniejszą zmianą z punktu widzenia użytkownika leworęcznego jest zdublowanie wszystkich manipulatorów – w HK416A5 zastosowano obustronny przycisk zwalniania magazynka oraz obustronną dźwignię zwalniającą zespół ruchomy z tylnego położenia, po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka. Przyznać trzeba, że nowa, dodana na prawej stronie komory zamkowej, dźwignia zwalniania zespołu ruchomego jest znacznie wygodniejsza od poprzedniej i da się ją obsługiwać palcem wskazującym dłoni obejmującej chwyt pistoletowy – dźwignia po lewej stronie ma nieco zmieniony kształt, ale działa tak samo, jak w poprzednich wersjach karabinka. Przy okazji zmieniony został kształt osłon manipulatorów – obecnie są one wydatniejsze, przez co lepiej chronią je przed niezamierzonym naciśnięciem.

Przeprojektowaniu uległo także gniazdo magazynka – w nowej wersji broni współpracuje ono bez problemów z większością magazynków, które są stosowane do karabinków rodziny M16/M4 (NATO-STANAG-DRAFT 4179), zaś producent nie zastrzega już, że gwarantuje pewne działanie broni jedynie przy zastosowaniu magazynków produkcji HK.

W broni zastosowano także nowy, dwupołożeniowy regulator gazowy (część dotychczas produkowanych HK416 także była weń wyposażona). Jest on łatwo dostępny z zewnątrz broni i do przestawienia nie wymaga użycia żadnych narzędzi, a jego nastawy umożliwiają strzelanie „zwykłe” (N) oraz z tłumikiem (S). W karabinku z lufą 20-calową regulator zakryty jest łożem przednim, w którym wycięty jest otwór umożliwiający zmianę jego położenia.

Nowy regulator gazowy wymusił także przekonstruowanie węzła gazowego, co z kolei spowodowało usunięcie z niego składanej podstawy muszki. Obecnie, w wersjach z lufami o długości 14,5”, 16,5” oraz 20”, znajduje się ona na lufie, pomiędzy węzłem gazowym a urządzeniem wylotowym – przy okazji wydłużeniu uległa więc linia celownicza. W przypadku karabinka z najkrótszą, 11-calową lufą, zastosowano muszkę o innej konstrukcji, także składaną, ale wkomponowaną w końcowy odcinek górnej szyny Picatinny na łożu przednim. Pozwoli to uniknąć częstej przypadłości tej wersji karabinka, którą było odstrzeliwanie złożonej muszki z podstawą, która w tej pozycji znajdowała się dokładnie nad jedną ze szczelin urządzenia wylotowego.

HK416A5 wyposażono w otwory drenażowe i wzmocnienie wyciągu, dzięki czemu spełnia on wymogi testu strzelania bezpośrednio po wyjęciu z wody (Over The Beach – OTB).

HK417/417A2

HK417, czyli „większy brat” HK416, to karabin automatyczny przystosowany do strzelania amunicją 7,62 mm × 51 NATO, umożliwiający prowadzenie ognia pojedynczego i ciągłego. W jego najnowszej wersji – prototypowym HK417A2, zaprezentowanym po raz pierwszy podczas tegorocznego Rheinmetall Infantry Symposium, na wystawie Heckler&Koch – zastosowano zmiany podobne jak w HK416A5 i objęły one: kolor, kolbę, chwyt pistoletowy (z gniazdem na zestaw kluczy), zdublowane manipulatory, zmienioną rękojeść przeładowania, regulator gazowy, mechanizm spustowo-uderzeniowy i kabłąk. Dostęp do regulatora jest możliwy przez wycięcie w łożu przednim z szynami (podobne jak w HK416A5 z 20-calową lufą) i jest nieco gorszy, niż w przypadku HK416, ale HK417 może być wyposażony w łoże obejmujące praktycznie całą długość 16-calowej lufy, co pozwala na montowanie na broni silnych celowników optycznych wraz z przystawkami nokto- i termowizyjnymi.

HK417 charakteryzuje się znacznie większym odrzutem i podrzutem, niż spokrewniony z nim HK416, ale to akurat nie powinno dziwić, bo przy porównywalnej masie broń strzela znacznie silniejszą amunicją. Rekompensatą za to jest celność i moc obalająca amunicji na dystansach, na których z HK416 trudno mówić o prowadzeniu skutecznego ognia. Mimo wszystko strzelanie z HK417 nie jest nieprzyjemne, choć z całą pewnością wymaga znacznie lepszego opanowania broni, niż w przypadku „mniejszego brata”. Mechanizm spustowy ma podobną charakterystykę pracy, jak ten z karabinków HK416A5, co jeszcze bardziej podnosi walory użytkowe tej broni, zwłaszcza podczas strzelania na duże dystanse z silnymi celownikami optycznymi.

Bundeswehra rozważa zakup partii tego typu karabinów dla pododdziałów znajdujących się w Afganistanie, gdzie wymiana ognia bywa często prowadzona na dystansach powyżej 300 m, na których broń strzelająca amunicją 5,56 mm × 45 NATO okazuje się nieskuteczna, a broń wyborowa, strzelająca wyłącznie ogniem pojedynczym, nie zapewnia odpowiedniej siły ognia, a poza tym jest zbyt droga, by wyposażyć w nią większą liczbę żołnierzy, co dotyczy także (ale również w uwagi na masę broni) karabinów maszynowych.

HKG28DMR

Broń została przyjęta do uzbrojenia przez Bundeswehrę w 2011 roku, a cywilną premierę miała w październiku tego samego roku na targach Milipol w Paryżu – jest to zmodyfikowana i zmilitaryzowana cywilna odmiana karabinu HK417, oferowana wcześniej na rynku cywilnym jako MR308 (MR762 w USA), klasyfikowana jako Designated Marksman Rifle, czyli karabin wyborowy (w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że stanowi ona odpowiednik SWD). Jest to karabin samopowtarzalny, zasilany amunicją 7,62 mm × 51 NATO, który planowany jest jako następca karabinów MSG-90A2 i PSG-1A2.

Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzenia części gazów prochowych przez boczny otwór w ścianie lufy, a ich energia przekazywana jest zespołowi ruchomemu przez układ z tłokiem gazowym o krótkim skoku. Węzeł gazowy wyposażony jest w dwupołożeniowy regulator gazowy. Zamek ryglowany jest przez obrót, mechanizm spustowo-uderzeniowy z kurkiem, umożliwiający prowadzenie wyłącznie ognia pojedynczego. Karabin „standardowo” wyposażony jest w bezpiecznik typu „europejskiego”. Lufa o długości 420 mm zapewnia pociskowi prędkość wylotową 780 m/s i energię 3000 J. W celu ograniczenia oddziaływania broni na strzelca oraz stłumienia płomienia wylotowego wyposażona jest w wydatne urządzenie wylotowe, przypominające zastosowane w jednej z wersji ukm PK/PKM.

G28 bazuje w pewnym stopniu na konstrukcji M4/M16, powiela zastosowane w nich rozmieszczenie manipulatorów, ale w wersjach „starszych”, nieprzystosowanych do użytku przez strzelców leworęcznych (wyjątek stanowi dwustronne skrzydełko bezpiecznika, ale w tej broni ma ono tylko dwa położenia – „zabezpieczony” i „odbezpieczony”). Chwyt pistoletowy zastosowany w G28 jest najnowszą wersją, która montowana jest w karabinkach HK416A5.

Karabin jest dostarczany w ukompletowaniu pozwalającym stworzyć wersję „ciężką” (o masie 7,5 kg) oraz „patrolową” (o masie

5,9 kg). Wersje różnią się od siebie kolbą, łożem przednim z szynami, dwójnogiem (montowanym na szynie MIL-STD-1913, więc łatwo odłączanym) oraz celownikiem. Kolba wersji „ciężkiej” ma duży zakres regulacji i chyba żaden strzelec nie będzie miał problemu z jej dopasowaniem do swoich potrzeb. Można ją skokowo regulować na długość, jak w np. HK416, ale dodatkowo jest także możliwość regulacji pokrętłem położenia gumowej stopki kolby, dzięki czemu można ją precyzyjnie dopasować do preferencji strzelca. Oprócz tego kolba wyposażona jest w poduszkę podpoliczkową, którą można regulować na wysokość zwalniając dwie śruby imbusowe oraz przesuwać wzdłuż osi kolby. Kolba wersji „patrolowej” jest lżejsza, mniejsza i ma ograniczony zakres regulacji, sprowadzający się jedynie do skokowej regulacji jej wzdłużnego położenia, jak w HK416/417.

Łoże w wersji „ciężkiej” obejmuje prawie całą lufę – kończy się tuż przed urządzeniem wylotowym i ma wycięcie, dzięki któremu możliwy jest dostęp do regulatora gazowego. Co ciekawe – grzbietowa szyna MIL-STD-1913 ciągnie się przez całą długość łoża, zaś boczne i dolna kończą się na wysokości wycięcia regulatora. Tak długa szyna grzbietowa umożliwia instalowanie celowników o bardzo dużym powiększeniu wraz z przystawkami nokto- i termowizyjnymi. W wersji „patrolowej” łoże kończy się przed regulatorem gazowym, a szyny są praktycznie jednakowej długości (różnica wynosi dwa-trzy mostki). W wersji „ciężkiej” montowany jest na dolnej szynie łoża dwójnóg Harrisa, choć można go również zainstalować w wersji „patrolowej”.

Celownik wersji „ciężkiej” to Schmidt&Bender PMII 3-2×50, charakteryzujący się powiększeniem zmiennym w zakresie od 3 do 20 i wyposażony dodatkowo w – montowany na jednej z górnych szyn lunety – celownik kolimatorowy Aimpoint Micro T-1 do strzelania na bliskie odległości (tak umieszczony kolimator bywa czasem nazywany „OMG! They’re here sight”, czyli celownikiem „O mój Boże! Oni tu są”). W wersji „patrolowej” zastosowano celownik Schmidt&Bender PMII 8×24/DMR.

Broń charakteryzuje się dużą masą, a w wersji „ciężkiej” nawet bardzo dużą. Ponad 7,5 kg to naprawdę dużo, jak na współczesny karabin wyborowy, ale rekompensatą za to jest samo strzelanie z G28. Dla porównania wystarczy dodać, że strzelający tą samą amunicją karabin HK417 z lufą o długości 20” (508 mm) ma masę 4,23 kg.

Z HK G28 strzela się naprawdę świetnie, choć ma on ma raczej twardy spust (siła spustu wynosi 28 N), ale o krótkim, równym skoku i można powiedzieć, że jest on „przyjazny dla użytkownika”. Manualnie, pod względem manipulatorów, powiela ona układ znany z konstrukcji Stonera i choćby karabinków HK416. Oczywiście ma to swoje zalety i wady – do tych ostatnich należy zaliczyć rękojeść przeładowania, którą trudno jest odciągnąć patrząc przez celownik, ale w karabinie samopowtarzalnym nie jest to wada dyskryminująca broń. Co ciekawe – w wersji „ciężkiej” istnieje możliwość zablokowania kolby (ustawienia długości i wysokości poduszki podpoliczkowej oraz stopki kolby) po dopasowaniu do konkretnego użytkownika. W skrócie karabin można określić jako bardzo składny, poprawny ergonomicznie i celny. Broń wykonywana jest w modnym ostatnio kolorze ziemistym (Flat Dark Earth).

HK121/MG5

HK121 powstał jako planowany następca używanych przez Bundeswehrę ukm MG3 i w styczniu br. został przyjęty i standaryzowany przez Bundeswehrę jako MG5. W sumie ma zostać zakupionych 16 600 karabinów, za łączną kwotę ponad 142 mln euro.

Zasilany nabojem 7,62×51 mm NATO, HK121 jest oferowany w czterech wersjach: erkaemowej (I-Infanterie), ukaemowej (U-Universal), specjalnej (S-Spezialkräfte) oraz pojazdowej (EBW-Einbauwaffe), różniących się masą, długością luf i wyposażeniem. Najlżejsza (9,9 kg), o najkrótszej lufie i najlżejszej lufie (460 mm/2,5 kg) jest wersja rkm. Standardowo nie ma ona dwójnogu, a na krótkiej szynie Picatinny, umieszczonej pod przewodem gazowym, mocowany jest lekki chwyt przedni z integralnym, chowanym dwójnogiem. Wersja ukm charakteryzuje się masą wynoszącą 11,2 kg oraz lufą o długości 550 mm i masie 3 kg. Od wersji rkm odróżnia ją łoże przednie, które obejmuje po złożeniu regulowany na wysokość, metalowy dwójnóg, przed którym, na przewodzie gazowym umieszczone są trzy odcinki szyny Picatinny (dwa po bokach i jeden od spodu). Wyróżnikiem wersji specjalnej jest zastosowanie tylca w miejscu kolby składanej, co predestynuje karabin do mocowania w podstawach umieszczonych

w stanowiskach strzeleckich pojazdów. Broń w tej wersji ma masę 12,1 kg, przy lufie identycznej, jak w przypadku ukm. Pojazdowy wariant HK121 – EBW – ma masę 10 kg oraz najdłuższą (663 mm) i najcięższą (3,24 kg) lufę. Przystosowany jest do montowania jako broń dodatkowa, sprzężona z główną lub jako uzbrojenie zdalnie sterowanych stanowisk strzeleckich. W tym celu wyposażono ją w elektrospust, ale dodatkowo ma ona zamontowany szczątkowy chwyt pistoletowy ze spustem, który umożliwia prowadzenie ognia w przypadku uszkodzenia układu elektrycznego.

HK121 jest bezpośrednim następcą MG3, szeroko wykorzystywanego w różnych konfiguracjach i w związku z tym zachowane zostały w nim takie same punkty montażowe do jarzm czy podstaw, w tym trójnożnej do wersji ukm. HK121 można łatwo przekształcić z jednej wersji w drugą, bo różnice dotyczą tylko elementów łatwo demontowalnych – w najgorszym przypadku, wymiany chwytu pistoletowego, należy częściowo rozłożyć broń.

HK121 działa na zasadzie odprowadzenia gazów prochowych przez boczny otwór w ścianie lufy. Strzela z zamka otwartego, ryglowanego obrotowo, zasilany jest amunicją umieszczoną w taśmie rozsypnej DM60, doprowadzaną z lewej strony. Taśma może być umieszczona w 50-nabojowym pojemniku z tworzywa sztucznego, mocowanym do lewej strony komory zamkowej, 120-nabojowej skrzynce amunicyjnej lub też może swobodnie zwisać. Broń wyposażono w szybkowymienną lufę z uchwytem transportowym, który jest także wykorzystywany podczas wymiany rozgrzanej lufy – jest ona przeprowadzana

w taki sam sposób, jak w przypadku MG4 (w ogóle konstruktorzy dążyli do tego, by obsługa obu karabinów była jak najbardziej zbliżona do siebie). Ciekawostkę stanowi możliwość wybrania jednej z trzech szybkostrzelności – 600, 700 lub 800 strzałów/min.

HK121 standardowo wyposażony jest w mechaniczne przyrządy celownicze, na które składają się: przeziernik montowany na szynie Picatinny oraz składana muszka, której podstawę umieszczono na węźle gazowym lufy. Najdłuższa szyna montażowa została umieszczona na pokrywie komory zamkowej – ma 25 sekcji, zatem instalowanie na niej celowników optoelektronicznych, optycznych i przystawek powiększających lub noktowizyjnych nie powinno nastręczać problemów. Trzy krótkie (po 8 sekcji każda) szyny umieszczone są przed łożem przednim po bokach i pod spodem rury gazowej. W zamyśle mają służyć do mocowania wyposażenia dodatkowego, takiego jak oświetlenie taktyczne czy laserowe wskaźniki celu.

Mechanizm spustowy karabinu umożliwia tylko prowadzenie ognia ciągłego (choć oczywiście, przy pewnej wprawie, możliwe jest strzelanie ogniem pojedynczym), a bezpiecznik ma jedynie dwa położenia. Broń wyposażono również we wskaźnik załadowania.

Do czyszczenia broń rozkłada się na następujące zespoły: komorę zamkową, lufę, suwadło, zamek, mechanizm spustowo-uderzeniowy, urządzenie powrotne, podstawę donośnika, pokrywę komory zamkowej, dwójnóg oraz kolbę.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler SCAR-y w WZS BOR

SCAR-y w WZS BOR SCAR-y w WZS BOR

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416....

Od kilkunastu miesięcy obserwuje się wśród światowych, a przede wszystkim europejskich, jednostek specjalnych, tendencję do wprowadzania na uzbrojenie jako broni podstawowej karabinka Heckler&Koch HK416. Grono jego użytkowników jest już dość spore i stale się powiększa. Wymienić tu można choćby jednostki specjalne z Indonezji, Francji, Norwegii, Holandii czy Polski (więcej na ten temat piszemy na stronie 36). Z tego swoistego trendu wyłamał się Wydział Zabezpieczenia Specjalnego Biura Ochrony Rządu,...

Adam Gawron Shot Show 2010

Shot Show 2010 Shot Show 2010

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”....

Gdy w drodze z lotniska do hotelu odpowiedziałem taksówkarzowi na pytanie w jakim celu przyjechałem do miasta, stwierdził: „Shot Show? Ale ma Pan szczęście – to na pewno jakieś targi producentów wódki”. To jedno zdanie dosyć dobrze oddaje atmosferę Las Vegas.

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Andrzej Krugler IWA 2011

IWA 2011 IWA 2011

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics,...

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, Bartosz Szołucha MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną...

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 13 000 gości. W tym roku swoją Wystawę Narodową zorganizowały Włochy. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdaniem redakcji produkty wystawione na MSPO 2012.

Najnowsze produkty i technologie

Helikon-Tex Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność Swagman Roll - wielozadaniowość to nasza specjalność

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego....

Najlepszy sprzęt to sprzęt wielofunkcyjny. Zabierając jedną rzecz, która przyda się w wielu sytuacjach i na wiele sposobów, zyskujesz większą wygodę, wolne miejsce w plecaku i zapas wagi na coś innego. Doskonałym przykładem takiej filozofii jest Swagman Roll od Helikon-Tex.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

POLSYS EUROPE Sp. Z o.o Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Zintegrowana Kamizelka BULLFROG Zintegrowana Kamizelka BULLFROG

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne...

Gdziekolwiek na świecie rozwija się konflikt zbrojny, potencjalnymi ofiarami działań przeciwnika jest na końcu żołnierz. I o ile dostawy na linię frontu uzbrojenia typu ofensywnego są niezmiernie istotne ze strategicznego punktu widzenia, przede wszystkim należy chronić bez żadnych kompromisów ludzi, którzy bezpośrednio w walkach uczestniczą. Ten aspekt ochrony życia i zdrowia żołnierzy jest w centrum zainteresowania kanadyjskiej kompanii POLSYS INC. i jej siostrzanej firmy w Polsce - POLSYS EUROPE.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops