Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E. Fot. Transactor Security Sp. z o.o.

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E. Fot. Transactor Security Sp. z o.o.

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

treść sponsorowana

Renomowany producent rozwiązań rtg

Firma VIDISCO Ltd. to renomowany izraelski producent innowacyjnych przenośnych rozwiązań rentgenowskich do bezinwazyjnej inspekcji podejrzanych, potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów. Producent ten stawia bardzo wysokie wymagania w zakresie parametrów determinujących uzyskanie jak najlepszego zdjęcia rtg prześwietlanego obiektu, przy zapewnieniu jak najlepszych parametrów fizycznych urządzenia, pozwalających na jego mobilność w działaniach specjalnych. Głównymi elementami przenośnych systemów rentgenowskich są źródło promieni rtg oraz panel obrazujący.

Większość czołowych producentów przenośnych systemów rtg wykorzystuje w swoich zestawach impulsowe generatory rentgenowskie amerykańskiej firmy Golden Engineering Inc., modele: XRS-4, XRS-3, XR200 oraz XR150. Parametrem różnicującym ww. generatory jest maksymalna energia fotonów, która w zależności od modelu wynosi od 150 kpV do 370 kpV. W związku z tym, że producenci bazują na tym samym źródle promieniowania rentgenowskiego, wyścig w celu uzyskania jak najlepszych osiągów dla systemów rtg skupił się na rozwoju paneli obrazowania, które decydują o jakości uzyskanego zdjęcia oraz możliwości jego użycia w trudnych warunkach wymuszonych przez charakter działań specjalnych.

Firma VIDISCO Ltd. w 2023 wypuściła na rynek swój najnowszy produkt – Paladin 17 – system obrazowania DR na każde warunki atmosferyczne, zaprojektowany z myślą o ekstremalnych warunkach bezpieczeństwa i operacji wojskowych.

Czym wyróżnia się Paladin 17 na tle konkurencji?

Przede wszystkim parametrami fizycznymi, które znacząco odróżnią go od konkurencyjnych rozwiązań. Waga to tylko 2,5 kg z zamontowaną baterią zapewniającą pracę do 16 godzin, gdzie do tej pory najlepszym wynikiem była waga, która oscylowała przy wartości od ok. 3 do 4 kg.  Drugim czynnikiem wyróżniającym są jego wymiary. Strefa aktywna wynosi aż 360 mm x 430 mm przy wymiarach fizycznych panelu 384 mm x 460 mm.

Widoczną zmianą w odniesieniu do konkurencyjnych rozwiązań jest jego głębokość, która wynosi zaledwie 15 mm oraz wielkość strefy martwej, parametru niezmiernie ważnego w ujawnianiu zagrożeń bombowych, który tu wynosi tylko 2,8 mm. Największy jednak postęp nastąpił w uzyskaniu rozmiaru pikseli panelu obrazowania, czyli punktów, które tworzą obraz. Rozmiar piksela panelu obrazowania ma bezpośredni wpływ na jakość i szczegółowość uzyskiwanych zdjęć prześwietlanych niebezpiecznych obiektów.

Do tej pory w panelach obrazowania standardem był rozmiar piksela 140 μm. Panele o takim parametrze zastąpiły przestarzałe systemy, w których panel obrazowania posiadał rozmiar piksela 148 μm. Konstruktorom firmy VIDISCO udało się uzyskać w modelu Paladin 17 wynik 99 μm, co czyni go najnowocześniejszym rozwiązaniem w swojej klasie. Rozmiary piksela 99 μm  w połączniu z 2,8 mm strefy martwej wyznaczają nowy poziom w jakości uzyskiwania obrazów rentgenowskich w działaniach specjalnych.

Modułowa konstrukcja

Paladin 17 w połączeniu z generatorem promieniowania impulsowego firmy Golden Engineering Inc. w zależności od potrzeb może być rozbudowany o profesjonalne akcesoria, takie jak: 

 • Dual Energy – XRDE – moduł umożliwiający wykonanie zdjęć rtg obiektu z rozróżnieniem pomiędzy materiałami organicznymi i nieorganicznymi,
 • HAWK PRO – moduł umożliwiający zintegrowanie przechwyconego obrazu rtg z punktem celowania wyrzutnika pirotechnicznego,
 • XAR 3D – moduł umożliwiający obrazowanie 3D w środowisku rzeczywistym,
 • SLIDER – moduł mobilnego „suwaka” umożliwiający wykonanie od 1 do 9 zdjęć rtg w płaszczyźnie poziomej i pionowej,
 • ROBOT INTERFACE – moduł wraz z ramą do integracji z robotem pirotechnicznym.

System Paladin 17 dzięki najnowszym rozwiązaniom jest profesjonalnym, w pełni kompletnym mobilnym systemem rentgenowskim do skutecznego rozpoznania i neutralizacji zagrożeń CBRN-E.

Więcej na temat systemu >>

Nowe możliwości w zakresie prowadzenia operacji specjalnych

Transactor Security Sp. z o.o. do rozpoznania i neutralizacji zagrożeń CBRN-E rekomenduje także ręczne skanery rtg, które otwierają nowe możliwości w zakresie prowadzenia operacji specjalnych. W celu zaimplementowania w Polsce najnowszych rozwiązań w tym zakresie firma współpracuje z producentem systemów rtg - Viken Detection. Firma Viken Detection, mająca siedzibę w Stanach Zjednoczonych, w celu umożliwienia prześwietlania obiektów, do których dostęp jest ograniczony, mając na względzie przede wszystkim bezpieczeństwo operatora, stworzyła ręczny skaner rtg - HBI Nighthawk™.

Nowoczesna technologia rtg

Urządzenie HBI Nighthawk™ jest najbardziej kompaktowym i najlżejszym ręcznym aparatem rentgenowskim, w którym zastosowano technologię BACKSCATTERED X-RAY (technologię rentgenowskiego rozproszenia wstecznego).

W przeciwieństwie do konwencjonalnej radiografii, technologia BACKSCATTERED X-RAY wykorzystuje promieniowanie odbite wywołane efektem Comptona. Charakterystyka komptonowskiego promieniowania odbitego, mianowicie zdolność odróżniania materiałów o niskiej liczbie atomowej, jest kluczowym powodem stosowania technologii odbiciowej do wykrywania m.in. materiałów wybuchowych, narkotyków, substancji niebezpiecznych, w sytuacji prześwietlania obiektów z jednostronnym dostępem.

Metoda odbiciowa najczęściej stosowana jest ze względów bezpieczeństwa z tego powodu, że walorem technologii BACKSCATTERED X-RAY są niskie dawki promieniowania uwolnione do otoczenia i docierające do badanego obiektu, co jest szczególnie ważne dla operatora urządzenia, jak również ze względu na potencjalną obecność osób postronnych. HBI Nighthawk™ to wytrzymały, ergonomiczny i mobilny skaner rentgenowski, wykorzystywany do szybkiego i skutecznego sprawdzania bagażu, podejrzanych pojazdów, przesyłek towarów oraz do ukrytej kontrabandy, narkotyków, materiałów wybuchowych lub broni.

Detektor, ekran i interfejs użytkownika są zintegrowane w jednym urządzeniu, co zapewnia jego mobilność. Możliwe zatem jest wykonywanie zdjęć w miejscach, w których nie można używać zwykłego urządzenia rentgenowskiego, np. na ścianach, drzwiach, zamontowanych oponach samochodowych, w schowku, przestrzeni konstrukcyjnych pojazdów itp.

Dzięki zastosowanej technologii BACKSCATTERED X-RAY operator wykonuje skanowanie obiektu z tzw. „ręki”, bez potrzeby wyznaczania strefy bezpieczeństwa. Skaner przesuwany jest powoli i bez kontaktu z badanym obiektem, a na kolorowym wyświetlaczu o wysokiej rozdzielczości generowany jest dwuwymiarowy obraz w czasie rzeczywistym.

Dodatkowo HBI Nighthawk™ może być wyposażony w BROADWING-DTX - detektor z dynamiczną transmisją, zbierający promienie rentgenowskie, które przeszły przez obiekt w celu zapewnienia lepszej widoczności gęstych obiektów i przedmiotów metalowych (broń palna, noże, druty itp.), wykraczającej poza to, co jest możliwe do uzyskania przy samym obrazowaniu z rozproszeniem wstecznym. Sprawdź >>

Główne zalety urządzenia HBI Nighthawk™

Do głównych zalet urządzenia zaliczyć należy przede wszystkim:

 • penetrację stali do 10 mm przy generatorze o mocy 10W, 140 keV,
 • wbudowany kolorowy wyświetlacz LCD w pełni zintegrowany z urządzenia umożliwiający zobrazowanie przeskanowanego obiektu w czasie rzeczywistym,
 • wbudowaną kamerę umożliwiającą wykonanie zdjęcia obiektu skanowanego,
 • wbudowaną latarkę/oświetlacz umożliwiamy pracę w warunkach ograniczonej widoczności,
 • wagę urządzenia: 4,1 kg dla źródła 120 keV, 4,6 kg dla źródła 140 keV,
 • wymiary urządzenia z szerokim detektorem: 28 cm x 19,5 cm x 28 cm,
 • zabezpieczenia przed przypadkowym włączeniem i nieuprawnioną emisją promieniowania na zewnątrz, za pomocą tzw. blokady „interlock” (wciśnięcie min. 2 przycisków umożliwia włączenie urządzenia),
 • sygnalizacja załączonej emisji promieniowania: optyczna emitowana ze skanera na zewnątrz,
 • system automatycznej identyfikacji pułapek ołowianych,
 • wymiary powierzchni skanującej 26 cm x 17,5 cm,
 • opcjonalne zintegrowane ramię BROADWING-DTX - detektor z dynamiczną transmisją, zbierający promienie rentgenowskie, które przeszły przez obiekt w celu zapewnienia lepszej widoczności gęstych obiektów i przedmiotów metalowych (broń palna, noże, druty itp.), wykraczającą poza to, co jest możliwe do uzyskania przy samym obrazowaniu z rozproszeniem wstecznym.

Dodatkowe informacje na temat mobilnych systemów rtg dostępne są na stronie dystrybutora >>

Znajdziesz nas na targach POLSECURE!

Stoiska: G-26 oraz G-33

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami » Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie » Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.