Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

IWA 2011

IWA&Outdoor Classics 2011 Andrzej Krugler

IWA&Outdoor Classics 2011 Andrzej Krugler

Już po raz trzydziesty ósmy Norymberga stała się miejscem organizacji największej na naszym kontynencie imprezy targowej, poświęconej broni strzeleckiej i wszystkiemu, co z nią związane. IWA&Outdoor Classics, która odbyła się w dniach 11-14 marca, przyciągnęła ponad 35 200 zwiedzających, którzy mogli zapoznać się z ofertą aż 1166 wystawców. Impreza skierowana głównie do strzelców sportowych i myśliwych, posiada jednak część specjalistyczną o nazwie Law Enforcement at IWA, skupiającą firmy oferujące produkty skierowane do służb mundurowych. Z każdym rokiem część ta przyciąga coraz więcej firm. Tak było i w tym roku, ale za liczbą wystawców nie szła niestety liczba nowych, interesujących produktów.
It was 38th edition of the most important European shooting and everything related to shooting event – IWA&Outdoor Classic which happened on 11th to 14th March 2011. Over 35 thousands visitors came to IWA to find out what is new in booths of over 1100 exhibitors. The main focus of IWA are hunters and the sport shooters but there is also a specialized Law Enforcement at IWA grouping the tactical companies. Each year the number of military and law enforcement companies in Nurnberg grows and grows. This year was similar but the number of new products was not so high, maybe because we saw them earlier at SHOT Show in Las Vegas in January. But there is always something new and interesting, especially among European made products.

Zobacz także

Marcin Kaczmarek Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP

Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP Bezzałogowe bojowe statki powietrzne w służbie Sił Zbrojnych RP

Od pierwszego dnia rosyjskiego najazdu na Ukrainę obie walczące strony intensywnie wykorzystują bezzałogowe bojowe statki powietrzne (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle) różnych klas. UCAV jako nowy...

Od pierwszego dnia rosyjskiego najazdu na Ukrainę obie walczące strony intensywnie wykorzystują bezzałogowe bojowe statki powietrzne (UCAV – Unmanned Combat Aerial Vehicle) różnych klas. UCAV jako nowy powietrzny środek bojowy na stałe zagościł na współczesnym polu walki, stając się synonimem jednej z najgroźniejszych i najskuteczniejszych broni (oręża, które stało się wymogiem dla każdej nowoczesnej armii XXI wieku).

Tomasz Łukaszewski Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce

Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce Prezentacja systemu ROSY, granatów i amunicji oraz pojazdów Wirus SOF w Zielonce

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, 9 maja, wraz z partnerami, firmami Rheinmetall AG, Dynamit Nobel Defence (DND) oraz spółką Concept, Griffin Group Defence zaprezentował...

Na poligonie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce, 9 maja, wraz z partnerami, firmami Rheinmetall AG, Dynamit Nobel Defence (DND) oraz spółką Concept, Griffin Group Defence zaprezentował sprzęt i rozwiązania skierowane dla służb mundurowych, jak wojsko, policja czy straż graniczna.

Adam Przybysławski (Stowarzyszenie Strzeleckie „Walther”) Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku Karabin Mosin wz. 1891 a wojna w Ukrainie w XXI wieku

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące...

Pojawiające się od pewnego czasu w mediach społecznościowych, takich jak Telegram czy Twitter, w prasie i portalach informacyjnych, jak np. Fakt.pl, www.ostro.org, gadzetomania.pl itp., doniesienia dotyczące używania przez strony konfliktu zbrojnego w Ukrainie karabinu Mosin wz. 1891, najczęściej wzoru 1891/30 w wersji snajperskiej, zachęcają do bliższego przyjrzenia się tej konstrukcji i przypomnienia jej historii oraz omówienia odniesień do czasów współczesnych.

Pod tym względem tegoroczna impreza była mniej ciekawa od zeszłorocznej. Mimo to, wyszuk aliśmy i tym razem nieco produktów zasługujących, naszym zdaniem, na szczególną uwagę, które prezentujemy na następnych stronach.

Arcteryx Leaf

Na stoisku niemieckiego dystrybutora marki Arcteryx LEAF, firmy Linderhof Taktik, zademonstrowano jedną z ciekawszych nowości w całej kolekcji umundurowania wyposażenia – ultra lekki pas typu rigger belt H150. W jego konstrukcji korzystano z rozwiązań z bardzo popularnej uprzęży wspinaczkowej X350, którą do tej pory operatorzy z jednostek specjalnych czasami kupowali tylko po to, aby uciąć taśmy udowe i nosić ją jako zwykły pasek w spodniach.  W jego budowie zastosowano znanego z uprzęży wspinaczkowej „ptaka”, jak slangowo nazywana jest firma Arcteryx, technologię o nazwie Warp Strength® Technology – czyli sztywną, ale wciąż elastyczną taśmę rozkładającą obciążenia równomiernie na cały pas. W odróżnieniu od popularnych pasów ratunkowych zrezygnowano z metalowego ucha do karabińczyka, na rzecz ucha uszytego z mocnej taśmy. H150 zamykany jest klamrą samozaciskową z anodyzowanego aluminium. Zaskakuje wygoda noszenia oraz minimalna masa własna – zaledwie 150 gram przy rozmiarze M (pasy dostępne są w rozmiarze od XS do XXL).

Otb boots

Inna marka obuwnicza, OTB Boots, która nota bene niedawno została włączona w skład koncernu New Balance, zaprezentowała zmodyfikowane wersje swoich charakterystycznych butów, przeznaczonych dla oddziałów operujących z morza, na pokładach okrętów oraz platform wiertniczych.  Typowe dla tej rodziny butów OTB są nacięcia w podeszwach, umożliwiające swobodne wypływanie wody z wnętrza. W najnowszym modelu, Abyss II, otwory drenażowe zostały przesunięte ze środka podeszwy na jej brzegi, co poprawia szybkość usuwania wody. Zmieniono również kształt przedniej części buta, aby lepiej współpracował z różnymi modelami płetw. Buty nie są może najładniejsze, ale bardzo dobrze sprawdzają się w działaniach, do których zostały zaprojektowane.

Hazard 4

Amerykańska firma Hazard 4 oferuje produkty, których użytkownikami mogą być zarówno cywile, jak i żołnierze czy policjanci. W ofercie posiada torby ucieczkowe typu „go bag”, torby na dokumenty, organizer, a także odzież. Do najciekawszych pozycji z jej oferty należy pokazany na IWA 2011 plecak ucieczkowy Evac Plan B. Należy on do grupy toreb/plecaków określanych angielską nazwą „go bag”, służących do przechowywania dodatkowego wyposażenia (zapasu amunicji, wody, racji żywnościowych itp.), które może okazać się niezbędne podczas takich krytycznych momentów jak konieczność opuszczenia trafionego pojazdu podczas zasadzki itp. Pokazany w Norymberdze Evac Plan B to jego nowa wersja (Gen 2). W porównaniu do wcześniejszego modelu wprowadzono zmiany podwyższające jego właściwości użytkowe. Generacja druga charakteryzuje się panelem plecowym zaopatrzonym w przetłoczenia, ułatwiające przepływ powietrza dla zmniejszenia pocenia się pleców, kieszenią na 2-litrowy wkład hydracyjny oraz sztywnymi wkładkami, mocowanymi na rzepy w głównej komorze transportowej, pozwalającymi na organizację jej wnętrza.

Helikon

Znany głównie z wzorowania się na dobrych rozwiązaniach innych firm Helikon-Tex, zaprezentował na IWA 2011 oryginalny projekt spodni taktycznych, nazwanych Urban Tactical Pants III Generation. Charakteryzują się one ciekawym krojem z mnóstwem kieszeni wewnętrznych i zewnętrznych, w tym na pałkę teleskopową. UTP wyglądają na pierwszy rzut oka na połączenie cech spodni 5.11 czy Blackhawk ze spodniami marki Vertx. Materiał, z którego je uszyto, to mieszanka 97% bawełny i 3% elastycznego spandeksu, dzięki czemu tkanina jest w pewnym stopniu rozciągliwa i dobrze dopasowuje się do ciała użytkownika, umożliwiając przy tym nieskrępowane ruchy. Spodniami UTP firma Helikon chce konkurować z produktami takich marek jak 5.11 i Blackhawk, zarówno pod względem ceny, jak i jakości wykonania. Polska premiera Urban Tactical Pants odbędzie się w kwietniu na targach Europoltech.

Imi defence

Przez wiele lat synonimem plastikowej kabury służącej do przenoszenia broni w ukryciu były produkty izraelskiej firmy Fobus. Jednak w ostatnich latach ich popularność spadła na rzecz kabur innej firmy z Izraela, IMI Defense. Cenione są one za cechy użytkowe i jakość wykonania, przy zachowaniu rozsądnej ceny. Najnowszymi produktami tej firmy są kabury o zwiększonym do poziomu drugiego (Level 2) stopniu zabezpieczenia przenoszonej broni. Do znanego już przycisku zwalnianego palcem wskazującym doszedł kabłąk osłaniający tylną część zamka, odchylany dźwignią aktywowaną kciukiem. Podobnie jak wcześniejsze kabury tego prodcenta, również i ta może być montowana na panelu udowym Tactical Drop-Leg Platform.

Meindl

Renomowana niemiecka firma obuwnicza Lukas Meindl GmbH pokazała na targach kilka nowości, w tym bardzo lekkie buty taktyczne „Black Cobra”. Najciekawszą ich cechą, poza niewielką wagą, jest podeszwa Contagrip o dużej przyczepności i dobrej amortyzacji, znana wcześniej z obuwia trekingowego firmy Salomon, po raz pierwszy użyta w obuwiu przeznaczonym dla służb mundurowych. Buty będą dostępne w dwóch odmianach – niskiej oraz wysokiej, a także w odmianie z membraną gore-tex.

Tasmanian Tiger

Norymberga co roku jest miejscem prezentacji najnowszych produktów firmy Tasmanian Tiger. Tegoroczna edycja przyniosła m.in. nową linię wyrobów z materiałów w kamuflażu Multicam. Obejmuje ona zarówno znane modele wykonane tym razem w tym kamuflażu, jak i zupełnie nowe produkty. Są wśród nich m.in. kamizelka Ammunition Vest, Chest Rig MKII oraz plecak Essential Pack. Opisywany w tym numerze plecak Pathfi nder pokazano po raz pierwszy w wersji wykonanej w całości z Cordury 700. Spośród produktów prezentowanych po raz pierwszy, na szczególną uwagę zasługuje plecak medyczny First Responder Move On.

W zasadzie składa się on z dwóch plecaków: dużego plecaka zasadniczego i małego, mogącego stanowić drugi poziom wyposażenia medycznego zespołów bojowych (po apteczce osobistej). Oba mogą być połączone ze sobą za pomocą zamka błyskawicznego i wówczas mały plecak pełni funkcję dodatkowej kieszeni. Po odłączeniu, dzięki zamocowanym szelkom może być noszony samodzielnie, a dzięki kompaktowym rozmiarom przyda się szczególnie podczas działań w ograniczonych przestrzeniach. Oba plecaki posiadają szereg wewnętrznych kieszeni i przegród pozwalających na optymalne rozmieszczenie sprzętu medycznego. Pomimo bardzo zwartych rozmiarów, zaskakują one bardzo dużą pojemnością. Wykonane są z Cordury 700 i dostępne w kolorach zielonym, czarnym i khaki. W jednym z następnych numerów szerzej opiszemy plecak First Responder Move On.

Smith Optics Elite

Dzięki targom IWA 2011 możemy uzupełnić opis produktów firmy Smith Optics Elite o jej najnowsze rozwiązanie. Parowanie okularów i gogli jest największą niedogodnością podczas ich używania. Sposobów na rozwiązanie tego problemu jest kilka, od specjalnych powłok utrudniających osadzanie się pary, po miniaturowe wentylatory usprawniające obieg powietrza. Firma Smith Optics Elite stosuje je także w swoich produktach, ale zdając sobie sprawę z ich wad (powłoki dość szybko się wycierają, wentylatory zwiększają rozmiary gogli i wymagają zasilania) od pewnego czasu pracowała nad nowym rozwiązaniem.

Na targach SHOT SHOW 2011 mieliśmy okazję zapoznać się już z tym pomysłem, ale poproszono nas o zachowanie tego w tajemnicy. W Norymberdze z kolei mogliśmy już zrobić zdjęcia gogli i okularów, w konstrukcji których zastosowano ten pomysł. Jest on dość prosty: w górnej powierzchni szybki gogli lub okularów wykonane są, w poziomym rzędzie, otwory wentylacyjne, a do wewnętrznej strony szybki przymocowany jest pasek przezroczystego tworzywa, z takimi samymi otworami.

Pasek ten można przesuwać i gdy otwory w szybce i pasku się pokryją, możliwa jest wentylacja. Kiedy pasek przesuniemy tak, aby otwory się nie pokrywały, wnętrze okularów chronione jest np. przed pyłem lub innymi zanieczyszczeniami. Według producenta otwory w szybce nie obniżą jej odporności. Przedstawiciel firmy zapewniał, iż skuteczność tego rozwiązania jest bardzo wysoka, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego prostotę. Gogle okulary z tym systemem dostępne będą od połowy roku. Gdy tylko to nastąpi, sprawdzimy własnoręcznie, czy zapewnienia te są prawdziwe. Poza tym rozwiązaniem Smith Optics Elite zaprezentował również nowe uchwyty do gogli z serii Over The Wire, umożliwiające mocowanie ich pasków do szyn umieszczonych na hełmach FAST firmy Ops-Core.

Brügger&Thomet

Na targach IWA 2011 firma Brügger&Thomet zaprezentowała najnowsze wersje pistoletu maszynowego MP9 („SPECIAL OPS” 11/12 (7) 2010). Dotychczas broń ta zasilana była wyłącznie amunicją 9×19 mm Parabellum (plus testowo rzadką szwedzką 6,5×25 mm CBJ). Pod koniec zeszłego roku pojawiły się informacje o planach firmy z Thun stworzenia wersji zasilanej silnym nabojem pistoletowym .45 ACP. Targi w Norymberdze stały się miejscem pierwszej publicznej prezentacji MP9 w kalibrze .45.

Broń tą z zewnątrz odróżnia od tej zasilanej amunicją 9 mm jedynie odmienny magazynek. Poza tym obie wersje są identyczne. Nowy, mocny kaliber zwiększy na pewno siłę ognia tej bardzo kompaktowej broni, jednak pozostaje pytanie, jak wpłynie on na jej zachowanie podczas strzelania. Inną wersją, której wcześniej nie prezentowano publicznie, pokazaną na IWA, był MP9 N, który wyróżnia się dodaniem skrzydełkowego bezpiecznika–przełącznika rodzaju ognia z dźwigniami po obu stronach broni.

Kolejną nowością związaną z pistoletem maszynowym MP9 była specjalna kolba, opracowana do niego na zlecenie austriackiej jednostki antyterrorystycznej EKO Cobra. Jej prototyp prezentowany był w zeszłym roku, jednak wówczas obowiązywał zakaz robienia zdjęć. W tym roku pokazano na IWA egzemplarz produkcyjny, a kolba weszła do ofi cjalnej oferty B&T i jest dostępna już dla każdego. Jest to składana na bok kolba prętowa, z możliwością regulacji długości, zaprojektowana specjalnie do wykorzystania przez strzelców noszących hełmy wyposażone w kuloodporne wizjery. Jej odpowiednio dobrany w tym celu kształt pozwala na prawidłowe i wygodne złożenie się w hełmie z opuszczonym wizjerem, co praktycznie było niemożliwe w przypadku wcześniejszych wersji MP9. Mocowanie jest takie samo jak standardowej kolby, dzięki czemu można łatwo dokonać zamiany.

Colt Canada

Na skromnym stoisku kanadyjskiego producenta broni strzeleckiej, firmy Colt Canada (dawniej Diemaco), można było obejrzeć m.in. Integrated Upper Receiver (IUR) – oferowany już od kilku lat, ale do niedawna jakby niezauważany przez krajowych i zagranicznych odbiorców (mimo że inni producenci broni z serii AR wprowadzając podobne rozwiązania zawsze eksponują je jako szczególny postęp). Jest to monolityczna komora zamkowa (tj. jej górna część – upper receiver), wykonana z jednego kawałka lekkiego stopu jako całość z łożem. Na tym ostatnim znajdują się szyny na akcesoria (Weaver lub MIL-STD 1913 Picatinny), będące jej integralnymi elementami, dzięki czemu są znacznie bardziej wytrzymałe i trwalsze w porównaniu z szynami, które przykręca się śrubami.

Poza trzema szynami o długości 355 mm ustawionymi w pozycjach godzin 3, 6 i 9, na szczycie IUR znajduje się czwarta, ciągnąca się bez przerw na całej długości łoża i komory zamkowej (500 mm). Zapewnia ona dość miejsca na liniowe montowanie różnych celowników optycznych, przystawek noktowizyjnych i powiększających. Dolna część łoża posiada wzmocnioną konstrukcję, dzięki czemu, poza miejscem na dodatkowy chwyt przedni, stanowi wytrzymałą podstawę do montowania podlufowych granatników lub strzelb. Aby w czasie strzelania z granatnika w wyniku odrzutu nie powstawały z czasem luzy w „bramkach” szyny, na jej tylnym zakończeniu dodano specjalny występ, tzw. grenade launcher recoil lug, solidnie blokujący granatnik w zamontowanej pozycji. IUR może być montowany na wszystkich dolnych częściach komór zamkowych (lower receivers) produkcji Colt Canada. W maju ub.r. siły zbrojne Danii zamówiły 5000 nowych C8 IUR, które w tym kraju będą używane pod nazwą M/10. Karabinki z IUR dostarczane są już także jednostkom brytyjskim.

SIG Sauer

Targi IWA 2011 stały się miejscem prezentacji nowej wersji kbk z serii SIG-55 US, z dolną częścią komory zamkowej i gniazdem magazynka wykonanymi z aluminium (co podkreślono zachowując w okazowym egzemplarzu jasną barwę tej części broni). Litery US w nazwie wskazują nie tylko na zasadnicze przeznaczenie na rynek amerykański, ale także związane z tym dostosowanie do magazynków od królującej tam rodziny AR (M16) – stających się też standardem w coraz większej liczbie broni innych producentów. Nie jest to zupełna nowość, gdyż szwajcarska firma Sig Sauer wprowadziła już wcześniej podobne rozwiązanie w karabinku SIG-556 z 2006 r.

Starsze wersje posiadały komory tłoczone z blachy stalowej, ale gdy firmowe testy wykazały, że po zastąpieniu dolnej części komory z gniazdem magazynka wykonaną ze stopu aluminium 7075-T6, nawet w tych na silny nabój 7,62 mm NATO, wytrzymuje ona bez problemu co najmniej 18 000 strzałów, zdecydowano się wprowadzić do produkcji także taką lżejszą odmianę. W prezentowanym na tegorocznych targach IWA krótkolufowym SIG-553 US pojawił się obustronny zwalniacz magazynka oraz czteropozycyjny regulator gazowy. Ta najkrótsza odmiana posiada lufę o długości tylko 9 cali, ale nowa, aluminiowa dolna część komory zamkowej może być stosowana także we wszystkich pozostałych wersjach rodziny 55X. Najnowszemu rozwiązaniu zapewniono nieco mniejszą masę i wymienność magazynków z wieloma innymi kbk kalibru 5,56 mm.

Glock

Zaprezentowane w ubiegłym roku pistolety Glock ze szkieletem czwartej generacji wyróżniały się między innymi wprowadzeniem w ich konstrukcji wymiennych nakładek o różnej grubości na grzbiet chwytu, które pozwalały na dopasowanie jego profilu do dłoni strzelca. W komplecie z bronią przewidziano trzy nakładki. Na tegorocznych targach IWA firma Glock GmbH zaprezentowała nowy typ nakładki. Dotychczasowe kończyły się mniej więcej w 3 wysokości chwytu pistoletowego. Nowa obejmuje całą tylną powierzchnię chwytu i zaopatrzona jest dodatkowo w przedłużenie szkieletu nad nim, znane pod angielską nazwą beavertail, zmniejszające ryzyko przycięcia dłoni lub rękawiczki przez cofający się zamek, przy złym ujęciu chwytu. Nakładka będzie dostępna jako samodzielne akcesorium, a w zestawie z pistoletem pojawi się w sprzedaży pod koniec roku.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Tatty Tatty, 16.06.2015r., 06:49:04 Happy New Year! :)Soldier Story is starting the year right! hedpcsulat and weapon very nice!Good to know they are listening or reading to the many 1/6 blogs addressing thier toy figures.

Powiązane

Ireneusz Chloupek Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Snajper szybkostrzelny (część 2.) Snajper szybkostrzelny (część 2.)

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych...

Chociaż samopowtarzalny karabin snajperski SR-25 firmy Knights Armament Co. (KAC) powstał w odpowiedzi na dokładnie określone oczekiwania amerykańskich sił specjalnych, początkowo zabrakło spodziewanych z ich strony dużych zamówień. By odzyskać nakłady poniesione na jego opracowanie, szef KAC C. Reed Knight Jr., podjął decyzję o wprowadzeniu nowej broni do ograniczonej oferty na rynek cywilny. Na odzew ze strony jednostek specjalnych i prawdziwą karierę SR-25 firma z Florydy musiała jednak poczekać...

Andrzej Krugler TASER do potęgi trzeciej

TASER do potęgi trzeciej TASER do potęgi trzeciej

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków,...

Jedną z trudniejszych sytuacji, z jaką mogą zetknąć się funkcjonariusze służb porządku publicznego, jest konfrontacja z agresywnym osobnikiem, który nie jest uzbrojony w broń palną. W większości przypadków, okoliczności lub przepisy ograniczają możliwości użycia wobec niego broni na amunicję ostrą, a odparcie jego ataku, czy też pokonanie czynnego i/lub biernego oporu wiąże się wejściem z nim w fizyczny kontakt bezpośredni, co stwarza ryzyko utraty zdrowia lub życia zarówno przez zatrzymywanego,...

Andrzej Krugler IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA 2010 & Outdoor Classics IWA 2010 & Outdoor Classics

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego...

IWA Outdoor & Classics to targi z założenia głównie przeznaczone dla branży myśliwskiej i outdoorowej. Jednak od kilku lat stale wzrasta w nich udział firm oferujących produkty z kręgu zainteresowań naszego czasopisma. Zapotrzebowanie na wyroby i usługi związane ze służbami mundurowymi znalazło odzwierciedlenie w programie tegorocznych targów, w którym już po raz trzeci znalazła się impreza pod nazwą Law Enforcement@IWA, skupiająca wystawców i klientów związanych z tą branżą.

Ireneusz Chloupek Wyposażenie obowiązkowe

Wyposażenie obowiązkowe Wyposażenie obowiązkowe

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim...

Tłumiki dźwięku to, po bagnetach, dwójnogach i celownikach optycznych, jedne z najstarszych akcesoriów do broni strzeleckiej, wciąż jednak używane w stosunkowo ograniczonym stopniu, co widać na polskim przykładzie. Czasami wynika to ze zbyt wąskiego pojmowania ich przeznaczenia i braku wyobrażenia na temat przydatności w różnych sytuacjach bojowych.

Ireneusz Chloupek Zestaw wielozadaniowy

Zestaw wielozadaniowy Zestaw wielozadaniowy

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych...

Chociaż od wyprodukowania w 1855 r. w fabryce Colta pierwszej broni pump-action według patentu Williama H. Elliota ogólna konstrukcja wywodzących się od niej powtarzalnych strzelb gładkolufowych, zwanych popularnie „pompkami”, nie uległa większym zmianom, od ponad wieku stanowią one cenione uzupełnienie nowocześniejszego arsenału – przede wszystkim ze względu na prostą konstrukcję i możliwość strzelania dużym wyborem nabojów o różnorodnym przeznaczeniu. Pozwala to używać strzelb zarówno jako broni...

Andrzej Krugler Pistoletowy Adapter CAA Roni

Pistoletowy Adapter CAA Roni Pistoletowy Adapter CAA Roni

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie...

Od pewnego czasu na rynku pojawia się coraz więcej adapterów nadających zwykłym pistoletom cechy pistoletów maszynowych/karabinków. Wzbudzają one dość skrajne opinie, od zachwytów po uznawanie ich za całkowicie nieprzydatne gadżety. Dzięki firmie Mactronic redakcja SPECIAL OPS miała okazję zapoznać się z adapterem RONI G1 izraelskiej firmy CAA Tactical i sprawdzić, które z tych opinii odpowiadają prawdzie. W artykule zastanowimy się również nad tym, czy taki adapter może znaleźć profesjonalne zastosowanie.

Ireneusz Chloupek Drugi start

Drugi start Drugi start

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności...

W historii techniki, w tym również uzbrojenia, nie brakuje przykładów zupełnie udanych, a nawet ponadprzeciętnych konstrukcji, które z różnych przyczyn nie zdobyły należnego im uznania, ani popularności – czasem winny był tylko zły lub słaby marketing, nieudolność producenta, a najczęściej zbieg wielu okoliczności, sprawiających, że dany produkt po prostu „nie trafił na swój czas”. Jednym z takich typów broni strzeleckiej, któremu nie udało się początkowo skutecznie przebić na światowych rynkach,...

Ireneusz Chloupek Siła ognia

Siła ognia Siła ognia

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede...

W 2011 r. Wydział Zabezpieczenia Specjalnego BOR wkroczył z arsenałem poszerzonym o dwa nowe typy broni strzeleckiej - oba na silny nabój karabinowy 7,62 mm x 51 NATO. Ochrona VIP-ów kojarzona jest przede wszystkim z lekką, małogabarytową bronią, łatwą do dyskretnego przenoszenia, dobywania i operowania w ograniczonych przestrzeniach oraz służącą zasadniczo do prowadzenia ognia na najbliższych dystansach. Profesjonalne, rządowe służby ochrony, a w szczególności wyodrębnione w nich wydziały specjalne...

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie! (część 1)

Zasięg rośnie! (część 1) Zasięg rośnie! (część 1)

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego...

W styczniu br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk pierwsze egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do wzmocnionej amunicji, dzięki której ich zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Zasięg rośnie (część 2)

Zasięg rośnie (część 2) Zasięg rośnie (część 2)

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której...

W pierwszych miesiącach br. snajperzy US Army w Afganistanie otrzymali do rąk egzemplarze dalece zmodernizowanych karabinów M24, dostosowanych do silniejszej amunicji .300 Winchester Magnum, dzięki której zasięg ognia skutecznego wzrósł o około 50 procent. Jeszcze większe wymagania postawiły pod tym względem amerykańskie siły specjalne, poszukujące nowej broni wyborowej w ramach programu Precision Sniper Rifle.

Ireneusz Chloupek Druga młodość

Druga młodość Druga młodość

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził...

„M1911 to projekt dany nam przez samego Boga za pośrednictwem Johna M. Browninga, będący uosobieniem tego, jakie powinno być narzędzie do zabijania” – te słowa płk. Roberta Coatesa z 1998 r., gdy dowodził elitarną kompanią rozpoznawczą USMC 1st Force Recon, doskonale oddają stosunek wielu Amerykanów do pistoletu, przyjętego do uzbrojenia sto lat temu, ale nadal utrzymującego znaczącą pozycję w uzbrojeniu, przede wszystkim jednostek specjalnych. Niezależnie od tego, na ile „nineteen eleven” zawdzięcza...

Ireneusz Chloupek Skorpion III generacji

Skorpion III generacji Skorpion III generacji

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie...

Czechosłowacki „Škorpion” (Sa vz. 61) jeszcze niedawno należał do kilku najpopularniejszych na świecie typów współczesnych pistoletów maszynowych. Pół wieku jego historii zamknęło pojawienie się w ofercie macierzystej Českiej Zbrojovki z Uherskiego Brodu nowej broni o takiej nazwie, której jednak oprócz tej samej wytwórni nie łączy z poprzednikiem nic więcej.

Adam Gawron UTM - ostateczna amunicja treningowa

UTM - ostateczna amunicja treningowa UTM - ostateczna amunicja treningowa

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych...

Obecnie stosowanych jest kilka rozwiązań umożliwiających tzw. sytuacyjny trening taktyczny – od szeroko stosowanych od lat 80. systemów laserowych, poprzez rozpowszechnione głównie w siłach specjalnych na całym świecie typy amunicji treningowej, aż po powoli akceptowane: paintball i repliki ASG. Cechy tych ostatnich (właściwie niezależnie od stopnia zaawansowania ich konstrukcji) nie predestynują ich jednak do użycia w zaawansowanym treningu. Natomiast dwa pierwsze (pod warunkiem, że promień lasera...

Ireneusz Chloupek Żniwiarz w Polsce

Żniwiarz w Polsce Żniwiarz w Polsce

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International,...

W listopadzie 2011 roku przedstawiciele wybranych jednostek Dowództwa Wojsk Specjalnych WP mieli możliwość praktycznego zapoznania się z karabinem wyborowym REPRTM amerykańskiej firmy LWRC International, sprowadzonym do Polski przez RWS CETUS ze Słupska. Mało znany w naszym kraju producent z USA na tamtejszym rynku należy do liderów wśród wytwórni specjalizujących się w tworzeniu udoskonalonych odmian broni z rodziny AR-15 (M16/M4), a jego Rapid Engagement Precision Rifle wart jest szczególnej uwagi,...

Ireneusz Chloupek SG 55X

SG 55X SG 55X

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej...

Szwajcarskie siły zbrojne weszły z nową podstawową bronią indywidualną: karabinem szturmowym SG 550 (Fass 90/Stg 90) firmy SIG z Neuhausen Rhine Falls, uznanym za jeden z najlepszych wśród modeli o klasycznej konstrukcji. Z powodu głównie wysokiej ceny nie podbił on zagranicznych rynków, za to jego kolejne skrócone wersje zdobyły liczące się miejsce w arsenale sił specjalnych wielu państw, potrafiących docenić typowo szwajcarską, wysoką jakość wykonania i szczegółowe dopracowanie, które zapewniły...

Ireneusz Chloupek Advanced Police Carabine

Advanced Police Carabine Advanced Police Carabine

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę...

Chociaż szczytowy okres popularności pistolety maszynowe mają już dawno za sobą, wyparte w klasie broni pojedynczego żołnierza przez k arabiny szturmowe na amunicję pośrednią, wciąż odgrywają istotną rolę w uzbrojeniu sił policyjnych i innych służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne. Po długim okresie utrzymywania wśród nich pozycji niekwestionowanego lidera przez niemiecki HK MP5, początek drugiego dziesięciolecia nowego wieku przyniósł mu nowych, bardzo poważnych konkurentów - najpierw...

Ireneusz Chloupek IAR kbkm marines

IAR kbkm marines IAR kbkm marines

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych...

Podczas gdy w Wojsku Polskim, poza Jednostką Wojskową GROM i dopiero od niedawna pozostałymi jednostkami DWS, nadal brakuje powszechnie używanych w nowoczesnych armiach ręcznych karabinków maszynowych na amunicję 5,56 mm, amerykańska piechota morska, użytkująca takowe od ponad ćwierć wieku, uzupełnia je i częściowo zastępuje na najniższym szczeblu bronią, która ma jeszcze lepiej sprawdzać się na współczesnym polu walki. Analizując charakter działań podczas ostatnich konfliktów zbrojnych o niskiej...

Andrzej Krugler Radomska premiera

Radomska premiera Radomska premiera

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie...

14 sierpnia w Fabryce Broni „Łucznik”-Radom zaprezentowano przedstawicielom mediów prototypy karabinków szturmowych kalibru 5,56 mm. Pomimo nazywania ich przez niektóre media karabinkami MSBS-5,56, nominalnie nie noszą one takiej nazwy, ponieważ program Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 zakończył się w 2011 roku. Jednak ujawnione w Radomiu konstrukcje wywodzą się bezpośrednio z modeli wykonanych w ramach tego programu i dlatego dla ułatwienia będziemy je tak nazywać. Prawdopodobnie...

Ireneusz Chloupek Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International Wybór profesjonalistów, czyli snajperskie karabiny firmy Accuracy International

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez...

„The choice of professionals worldwide” - w tym haśle reklamowym brytyjskiej firmy Accuracy International nie ma cienia przesady. Produkowane przez nią snajperskie karabiny powtarzalne wybierane są przez profesjonalistów z całego świata: od Szwecji po Australię i od RPA po Rosję. Od kilku lat używane są także przez snajperów z polskich jednostek specjalnych.

Ireneusz Chloupek KEL-TEC SHOTGUN

KEL-TEC SHOTGUN KEL-TEC SHOTGUN

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne...

Strzelby gładkolufowe od lat zajmują istotne miejsce w arsenale policyjnych i wojskowych formacji specjalnych. Najpopularniejsze - dzięki prostej, a przez to najbardziej niezawodnej budowie - powtarzalne typy pump-action, konstruowane są jednak według schematu, w którym pojemność charakterystycznego dla większości stałego magazynka wpływa na długość całkowitą strzelby. Stawia to użytkowników przed wyborem broni o znacznej długości lub poręczniejszej, ale o niskiej szybkostrzelności praktycznej. Rozwiązaniem...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński, Bartosz Szołucha MSPO 2012

MSPO 2012 MSPO 2012

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną...

Za nami największa krajowa impreza wystawiennicza związana z przemysłem obronnym. Jubileuszowy, dwudziesty Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach zgromadził 400 wystawców z 29 krajów. Tegoroczną edycję odwiedziło ponad 13 000 gości. W tym roku swoją Wystawę Narodową zorganizowały Włochy. Poniżej prezentujemy najciekawsze zdaniem redakcji produkty wystawione na MSPO 2012.

Ireneusz Chloupek DESERT TACTICAL ARMS

DESERT TACTICAL ARMS DESERT TACTICAL ARMS

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich...

Powtarzalne karabiny wyborowe w układzie bullpup, czyli bez oddzielnej kolby właściwej i z mechanizmem spustowym przeniesionym przed magazynek, pojawiały się w ostatnim ćwierćwieczu, a zwłaszcza w ostatnich latach, już parokrotnie, ale poza amerykańskim 12,7-mm Barrettem M90/M95 wciąż nie udaje im się zdobyć wśród snajperów szerszego uznania. Taki układ zapewnia określone plusy, ale też w przypadku broni powtarzalnej wymaga pieczołowitego zaprojektowania, by nie przesłoniło ich m.in. pogorszenie...

Ireneusz Chloupek "Sześćdziesiątka" Komandosów

"Sześćdziesiątka" Komandosów "Sześćdziesiątka" Komandosów

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu....

Amerykański karabin maszynowy M60 to świetny przykład, jak niedopracowanie do końca nawet drobnych rozwiązań i niedbałość mogą - mimo korzystania z dobrych wzorów - doprowadzić do bardzo marnego efektu. A z drugiej strony - jak zadbanie o poprawienie niedociągnięć konstrukcji i dopasowanie do oczekiwań użytkowników może przywrócić dobrą opinię broni, z miejscem w arsenale tych najbardziej wymagających, z sił specjalnych.

Ireneusz Chloupek GLOCK standard optymalny

GLOCK standard optymalny GLOCK standard optymalny

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu...

Gdy 30 lat temu pojawiły się pierwsze Glocki 17, niektórzy od razu zachwycili się ich prostą, futurystyczną naówczas formą „narzędzia do strzelania”, inni byli zdegustowani tak uproszczoną - w porównaniu choćby do tradycyjnych rozwiązań i rasowych linii Colta M1911A1 czy Beretty 92 - konstrukcją oraz odważnym wykorzystaniem tworzywa sztucznego. Czas potwierdził słuszność koncepcji twórców austriackiego pistoletu, który po krótkim okresie przełamywania nieufności stał się jednym z najbardziej popularnych...

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.