Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Euro, rzecznik i karabinki

Michał Piekarski | 2012-04-14
Żołnierze jednostki GROM podczas ćwiczeń z sojusznikami na wodach Zatoki Gdańskiej. Fot. US DoD

Żołnierze jednostki GROM podczas ćwiczeń z sojusznikami na wodach Zatoki Gdańskiej. Fot. US DoD

Policyjni antyterroryści znów znaleźli się na stronach prasy codziennej i to z dwóch powodów.
Jednym jest głośna pomyłka w Katowicach. Drugim niedawne wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Spraw Wewnętrznych dotyczące stanu jednostek antyterrorystycznych.

Zobacz także

Michał Piekarski Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach” Kilka kolejnych słów o tradycji i „Czerwonych Beretach”

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza...

Mimo że głównym tematem wiadomości dotyczących elitarnych jednostek Wojska Polskiego pozostają informacje dotyczące programów modernizacji technicznej lub bieżących działań szkoleniowych lub działań poza granicami państwa, co jakiś czas niestety powracają kwestie dotyczące historii i tradycji.

Michał Piekarski Anatomia Zamachu

Anatomia Zamachu Anatomia Zamachu

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Na polskim rynku od kilkunastu lat wydano już wiele książek traktujących o tematyce terroryzmu. W tym morzu pozycji czasem trudno zauważyć te które niosą ze sobą najbardziej merytoryczny przekaz.

Michał Piekarski Scenariusz Chaosu

Scenariusz Chaosu Scenariusz Chaosu

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez...

Siły specjalne i gry wywiadów są jednymi z ulubionych tematów po jakie sięgają autorzy książek z gatunku military fiction. Tak jest także w przypadku najnowszej powieści Piotra Langenfelda, wydanej przez wydawnictwo WarBook.

Samo wystąpienie jest dostępne na stronie internetowej RPO i nie ma potrzeby go w tym miejscu przytaczać . Także dlatego, że niestety – obraz jaki wyłania się z rzeczonego pisma, nie jest zaskoczeniem dla osób mających do czynienia z tą tematyką.

Problemy jakie co jakiś czas dają o sobie znać, często są nierozwiązane od wielu lat. Wystarczy przywołać jedną z najbardziej widocznych spraw, jaką jest uzbrojenie i wyposażenie. Jeśli spojrzeć na zdjęcia policyjnych antyterrorystów pochodzące z lat dziewięćdziesiątych, i porównać je z tym, czym dysponowali ich koledzy po fachu w państwach zachodnich. Do dziś wiele elementów wyposażenia, które są powszechnie używane w jednostkach kontrterrorystycznych lub taktycznych za granicą, w Polsce albo nie ma albo zakupione zostały w niewielkiej liczbie. Są jednostki, takie jak GROM czy BOA, które dorównują swoim zagranicznym odpowiednikom – także sprzętowo. Są takie, w których nie ma wielu podstawowych narzędzi pracy ani zaplecza szkoleniowego.

Problemem zasadniczym nie jest tutaj wyłożenie z budżetu państwa pieniędzy na sprzęt, szkolenia, pensje czy etaty. Paradoksalnie, zwłaszcza w przypadku jednostek specjalnych, pieniądze – choć mogą wydawać się spore, jeśli porównać je z przeciętną pensją – nie są problemem. Kupno nawet kilkuset karabinków czy kamizelek w porównaniu z wydatkami państwa jako takiego nie jest problemem nie do przezwyciężenia. Problemem jest sposób dystrybucji tych środków.

Z perspektywy ostatnich dwudziestu lat, można powiedzieć że mieliśmy szczęście. Po prostu. Nie dotknęła nas przestępczość zorganizowana na taką skalę jak we Włoszech, Kolumbii czy Meksyku. Nie pojawiło się zagrożenie terrorystyczne o poziomie porównywalnym z Norwegią, Holandią, Niemcami, Francją, Hiszpanią, o Wielkiej Brytanii nie mówiąc. Zdarzali się i zdarzają przestępcy szczególnie niebezpieczni czy zdeterminowani, zdarzały się zaskakujące dla służb mundurowych sytuacje kryzysowe. Jednak – na szczęście – ominęły nas takie zdarzenia jak lądowanie dużego, porwanego terrorystów samolotu (jak w Marsylii), opanowanie teatru (Dubrowka) czy zamach bombowy o takiej skali jak w roku 2003 w Madrycie.

Przez długie lata decydenci w Policji i innych służbach traktowali potrzeby większości jednostek specjalnych jako drugorzędne. Dopiero zaangażowanie Polski w działania koalicji antyterrorystycznej i wydarzenia w Magdalence uruchomiły proces modernizacji. Modernizacji, niestety częściowej i nie zawsze racjonalnej, czasem niemal oderwanej od kontekstu jakim jest bezpieczeństwo państwa jako system. Nie jest sztuką kupić broń z najwyższej półki, tylko po to aby natrafić na wąskie gardło w postaci deficytu strzelnic. Nie jest problemem utworzyć nowe etaty czy podnieść pensje, problemem jest dokonanie selekcji kadr, zapewnienie im stabilnych warunków służby i perspektyw rozwoju zawodowego. Tymczasem, co sygnalizowane jest od wielu lat, problem choćby zagospodarowania odchodzących ze służby żołnierzy i funkcjonariuszy nie doczekał się rozwiązania systemowego. Na razie problem częściowo rozwiązuje wolny rynek.

Niestety, zamiast tworzyć rozwiązania systemowe, dominuje podejście nastawione na doraźne efekty. Od czasu gdy terroryzm stał się modny, w Polsce szerzy się fetysz kamizelki taktycznej, kominiarki i kabury udowej. Tworzone są coraz to nowe grupy specjalne, a istniejące są reformowane. Ile z nich jest faktycznie potrzebnych i ile ma możliwości prowadzenia szkolenia na adekwatnym poziomie? Nie wiadomo.

Nie istnieją w Polsce jednoznaczne ramy systemowe które określają choćby podstawowe zasady użycia sił specjalnych en bloc w sytuacji kryzysowej. Istnieją protezy prawne i liczne luki. Do dziś – mimo że jednostki antyterrorystyczne Policji istnieją w Polsce od roku 1976, nie ma uregulowanej w prawie procedury użycia strzelców wyborowych. Odpowiedzialność za podejmowanie decyzji, zwłaszcza ryzykownych, rozmywa się i dotyczy to całej sfery zarządzania kryzysowego. Gdy wszystko idzie dobrze, ojców sukcesu jest wielu, i spierają się o uznanie. W razie porażki, odpowiedzialnego często wskazać jest trudno, albo od podjęcia decyzji się czasem wręcz ucieka, być może w myśl założenia, że skoro nic się nie robi – nie popełnia się błędów.

Obserwując postęp jaki dokonuje się w antyterroryźmie nie można zadać kolejnych pytań, o całość systemu bezpieczeństwa państwa. Można mieć wątpliwości czy efektywnie można działać w sytuacji kryzysowej z flotą lotnictwa policyjnego zdominowaną przez leciwe Mi-2 i doraźnie łataną używanymi śmigłowcami? Co z tego, że w niektórych jednostkach uzbrojenie i wyszkolenie strzeleckie stoi na wysokim poziomie, podczas gdy przeciętny funkcjonariusz, który z reguły jest pierwszy na miejscu incydentu a czasem (choćby w przypadku „aktywnego strzelca”) jego zachowanie może być decydujące, odwiedza strzelnicę kilka razy w roku?

Dochodzenia i kontrole po katastrofie smoleńskiej obnażyły szereg wad i nieprawidłowości dotyczących transportu i ochrony ważnych osób. Nie każda z nich miała bezpośredni wpływ na przebieg feralnego lotu, ale świadczą negatywnie o tej części systemu bezpieczeństwa państwa.

Udany zamach podczas Euro 2012, abstrahując od jego prawdopodobieństwa, spowoduje że Policja oraz inne służby znajdą się pod jeszcze silniejszą lupą zarówno państwowych organów kontrolnych jak i mediów. Każde niedociągnięcie i nieprawidłowość będą prawdopodobnie wyciągnięte na światło dzienne. Jeśli zaś Euro przebiegnie bezpiecznie, będzie to nie tylko sukces polityczny, ale także otwarcie drzwi do organizacji kolejnych, podobnych imprez, które będą się wiązać także z zagrożeniem terrorystycznym.

Ponieważ kluczem do bezpieczeństwa zawsze były i są rozwiązania systemowe, tak należy postrzegać konsekwencje każdego sukcesu lub porażki. W przypadku problemów, nie wystarczy wprowadzenie nowych rozwiązań regulacji lub wyrzucenie kilku ludzi ze służby. Należy dążyć do tego aby istniejące zasady były przestrzegane a struktury ulepszane. Nie jest to możliwe jeśli system bezpieczeństwa państwa będzie zdominowany przez schematyczne myślenie, nie uwzględniające złożoności współczesnych zagrożeń oraz metod ich zwalczania.

Komentarze

Najnowsze produkty i technologie

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Griffin Group Defence Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych Nowe funkcje w termowizyjnych urządzeniach obserwacyjnych

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji,...

Firma Griffin Group Defence posiada w swojej ofercie najwyższej klasy doręczne urządzenia termowizyjne, które umożliwiają obserwację w warunkach dziennych jak i nocnych. Dzięki wykorzystaniu termowizji, pozwalają one na wykrycie nawet mało widocznych celów - w kamuflażu lub w otoczeniu, które utrudnia rozpoznanie.

Patryk Kościński Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania Buty Wojskowe Prabos Grizzly 933 – zimowy test użytkowania

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego...

Jak podaje producent, firma Prabos - Grizzly 933 to wytrzymałe zimowe buty wojskowe, skonstruowane z myślą o użyciu w skrajnie mroźnych warunkach. Przeznaczone są dla osób, które potrzebują wytrzymałego i ciepłego obuwia na zimę. Polecane są dla żołnierzy, pracowników leśnych, służb mundurowych oraz osób, które lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu w zimie. Wykonane są ze skóry i materiału izolacyjnego Gore-Tex THERMIUM, który zapewnia dobrą izolację termiczną. Dzięki temu w butach można...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.