Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka...
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.
W ofercie handlowej dla fanów kulturystyki i nie tylko znaleźć można dość skromnie wyglądający przyrząd o angielskiej nazwie FAT GRIPZ. Przyrząd to gumowa nakładka możliwa do nałożenia na wszystkie owalne...
W ofercie handlowej dla fanów kulturystyki i nie tylko znaleźć można dość skromnie wyglądający przyrząd o angielskiej nazwie FAT GRIPZ. Przyrząd to gumowa nakładka możliwa do nałożenia na wszystkie owalne elementy (gryf, rączka wyciągu itd.), które trzymamy w dłoni wykonując ćwiczenia na siłowni.
Konstrukcje haków treningowych
W sprzedaży dostępne są różne modele haków treningowych w sklepach sportowych stacjonarnych oraz internetowych – sprzedawane są parami, ponieważ zazwyczaj ćwiczenia wykonuje się oburącz. Typowy taki hak to solidny, gruby kawałek płaskiego metalu (stal) wygiętego w formie haka umożliwiającego zaczepienie do gryfu sztangi, sztangielki oraz drążka do podciągania zintegrowany z szerokim najczęściej nylonowym mocnym paskiem, który przy pomocy rzepów owija nadgarstek. Bywają również modele w których zamiast haka są dwa wygięte metalowe pręty. W lepszych modelach stabilizacja haka na nadgarstku jest lepsza zapobiegając otarciom oraz zapewniając bezpieczeństwo – brak ryzyka odpadnięcia haka od części wykonanej z materiału. Cena haka treningowego to zazwyczaj 50-100 zł w zależności od producenta i solidności wykonania sprzętu.
W ćwiczeniach na mięśnie pleców mięśnie przedramion odpowiadające za chwyt są najsłabsze – innymi słowy, zazwyczaj kończymy wykonywanie serii ćwiczenia wcale nie z powodu bardzo silnego zmęczenia mięśni pleców, ale z uwagi na brak siły do dalszego trzymania gryfu lub drążka w dłoniach. Mięśnie najszersze grzbietu są więc niedotrenowane a dotrenowane są mięśnie przedramion. Jeśli głównym celem ćwiczenia jest trening mięśni najszerszych grzbietu to musimy jakoś „ominąć” słaby punkt czyli mięśnie przedramion odpowiadające za chwyt. Producenci sprzętu do sportów siłowych opracowali więc haki treningowe (Lifting Hook), które doskonale zapobiegają przedwczesnemu zakończeniu wykonywanej serii.
Zalety stosowania haków treningowych to:
możliwość wykorzystania większego ciężaru (aby rosła siła i masa mięśniowa niezbędne jest trenowanie z wykorzystaniem odpowiednio dużych ciężarów),
możliwość wykonania większej liczby powtórzeń niż w przypadku gdy haków treningowych nie stosujemy,
zapobiegają otarciom na dłoniach oraz odciskom (siła chwytu jest zredukowana w znacznym stopniu).
Wady haków treningowych:
wykonywanie ćwiczeń na mięśnie najszersze grzbietu tylko z wykorzystaniem haków spowoduje po jakimś czasie niedotrenowanie mięśni przedramion odpowiadającym za siłę chwytu – będą coraz słabsze w stosunku do mięśni najszerszych grzbietu – w efekcie wykonywanie ćwiczenia bez haków będzie wymagało zredukowania obciążenia,
haki, które mają „goły” metal bez zabezpieczenia w postaci np. gumy lub pianki mogą rysować lub zdrapywać farbę jeśli przyrząd, który wykorzystujemy np. drążek do podciągania jest pokryty warstwą lakieru,
Ćwiczenia w których zastosowanie haków treningowych ma sens.
Generalnie haki treningowe mają sens w praktyce we wszelkich ruchach typu ciągi, w których trenowane są mięśnie najszersze grzbietu (pomocniczo najczęściej pracują bicepsy oraz mięśnie przedramion).
Przykłady ćwiczeń:
martwy ciąg wykonywany ze sztangą (ćwiczenie wielostawowe angażujące bardzo wiele grup mięśniowych),
sztanga trzymana podchwytem, nachwytem lub jedna ręka nachwytem a druga podchwytem,
podciąganie na drążku nachwytem wąskim oraz szerokim do brody oraz do karku,
wiosłowanie sztangą trzymaną podchwytem lub nachwytem w opadzie tułowia,
wiosłowanie sztangielką w opadzie tułowia trzymaną podchwytem, nachwytem lub chwytem neutralnym (młotkowym),
przyciąganie do klatki piersiowej trzymanego nachwytem lub podchwytem drążka wyciągu w pozycji siedzącej,
wiosłowanie na maszynie w pozycji siedzącej podchwytem lub nachwytem.
Reasumując – wszelkie ćwiczeń, w których główną grupą mięśniową są mięśnie najszersze grzbietu mogą być wykonywane z wykorzystaniem haków treningowych.
Sugestie dotyczące wykorzystania haków treningowych w treningu siłowym.
Najważniejszą wadą regularnego stosowania haków treningowych jest osłabienie siły chwytu (mięśnie przedramion). Jest to zjawisko bardzo niekorzystne. Można jednak zapobiec osłabieniu chwytu jeśli haki treningowe stosowane będą „z głową”.
Sugestia 1. Wykonujemy na jednym treningu ćwiczenia na mięśnie najszersze grzbietu z wykorzystaniem haków treningowych, a na kolejnym bez zastosowania haków czyli przeplatamy treningi z wykorzystaniem haków i bez wykorzystania haków,
Sugestia 2. Haki treningowe stosujemy tylko do wybranych ćwiczeń na mięśnie najszersze grzbietu – najlepiej do ostatniego ćwiczenia.
Sugestia 3. Jeśli ćwiczenie planujemy wykonywać np. w 4 seriach to w serii 1 i 2 trenujmy bez haków, natomiast w serii 3 oraz 4 zastosujmy haki – dzięki temu będziemy w stanie wykonać tyle samo a często więcej powtórzeń niż w pierwszej serii. Moja rada – ta ostatnia 4 seria powinna być wykonywana aż do zupełnej utraty siły.
Sugestia 4. Jeśli ćwiczenie planujemy wykonywać np. w 4 seriach to w serii 1 i 2 trenujmy bez haków z pewnym obciążeniem, natomiast w serii 3 oraz 4 zastosujmy haki i równocześnie zwiększmy obciążenie o 10-30% - dla mięśni będzie to dużym zaskoczeniem co skutkować może wzrostem masy mięśniowej oraz siły.
Sugestia 5. Wykonujemy osobne ćwiczenia na mięśnie przedramion aby zachować siłę chwytu – zasadnicza wada tego rozwiązania to wydłużenie czasu treningu.
Reasumując – aby siła chwytu nie zmniejszyła się należy część ćwiczeń lub serii wykonywać bez zastosowania haków treningowych. Najrozsądniej jeśli haki będą zastosowane w końcowych seriach a nie w seriach początkowych.
Moim zdaniem najważniejszą zaletą haków jest gwarancja „dotrenowania” mięśni najszerszych grzbietu do faktycznego wyczerpania. Równie ważna jest możliwość zastosowania w ćwiczeniach większych ciężarów lub zwiększenie liczby powtórzeń przy zastosowaniu tego samego obciążenia ale z zastosowaniem haków. Istnieje oczywiści ryzyko osłabienia siły chwytu ale mam nadzieje, że moje sugestie zapobiegną temu niekorzystnemu zjawisku. Na zakończenie warto dodać, że oprócz haków treningowych można stosować również pary pasków z pętlą na końcu, które owija się wokół nadgarstka i przeplata przez pętle a drugi koniec owija się wokół gryfu lub drążka. Zasadniczą wadą takich taśm jest mało wygodne ich stosowanie (konieczność owijania wokół gryfu), mniejsza skuteczność w odciążaniu pracy mięśni przedramion oraz częste otarcia skóry na nadgarstkach i ból od zaciśniętej taśmy na nadgarstkach w przypadku stosowania znacznych obciążeń.
Artykuł przedstawia jordański supernowoczesny ośrodek treningowo-szkoleniowy Centrum Treningowe Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II – KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center).
Artykuł przedstawia jordański supernowoczesny ośrodek treningowo-szkoleniowy Centrum Treningowe Operacji Specjalnych Króla Abdullaha II – KASOTC (King Abdullah II Special Operations Training Center).
W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej...
W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu doskonalili swoje umiejętności pod okiem instruktorów Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej we Wrocławiu. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia był mjr dr Leszek Kołtun – specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu i koordynator...
W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się seminarium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przedsięwzięcie...
W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się seminarium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przedsięwzięcie zorganizowane przez BOA KGP, odkąd w 2016 roku Polacy przejęli odpowiedzialność za działanie w zrzeszającej policyjne jednostki interwencyjne z krajów Unii Europejskiej, a także z Norwegii i Szwajcarii, grupie ATLAS, forum zajmującego się wykorzystaniem snajperów w działaniach kontrterrorystycznych.
Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...
Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...
W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie...
W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie nie tylko sprawi, że nasz trening będzie ciekawszy i mniej monotonny, ale również nasze mięśnie odczują bodźce do rozwoju. W drugiej części artykuł naszego eksperta przedstawiamy kolejne warianty uginania ramion z hantlami.
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...
W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów...
W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów oraz zachęca do wprowadzenia do treningu 15-sekundowych serii w obwodowym treningu mocy.
Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas...
Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas - nie tylko samego treningu, ale i przerw między kolejnymi seriami. Temat analizuje nasz ekspert. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu!
W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów...
W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów kulturystycznych. Wprowadzeni w temat, możemy przystąpić do adaptacji metody do naszej "treningowej rutyny", dowiadując się przy okazji o niepodważalnych zaletach SuperSlow, odczuwalnych zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych trenujących.
Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow",...
Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow", która jest zupełnym przeciwieństwem klasycznych metod treningowych, a polega na wykonywaniu powtórzeń bardzo wolnym ruchem ze zmniejszonym stosownie ciężarem. W pierwszej części artykułu nasz ekspert opowiada o korzeniach metody i zasadach jej stosowania.
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.
Napompowane mięśnie wypełniające na maksa rękawy T-shirtów to motywujący widok, ale stan ten nie trwa wiecznie. Co zatem zrobić, aby treningowa pompa była pełnowartościowa i byśmy z treningu wycisnęli...
Napompowane mięśnie wypełniające na maksa rękawy T-shirtów to motywujący widok, ale stan ten nie trwa wiecznie. Co zatem zrobić, aby treningowa pompa była pełnowartościowa i byśmy z treningu wycisnęli jak najwięcej? Temat omawia nasz ekspert - zapraszamy do lektury drugiej części artykułu!
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Cytując klasyka siłowni: "Jest pompa, nie ma lipy!". Tylko czym tak naprawdę jest ta pompa? Co sprawia, że żyły wychodzą na wierzch, a po treningu człowiek wydaje się większy? - temat omawia nasz ekspert...
Cytując klasyka siłowni: "Jest pompa, nie ma lipy!". Tylko czym tak naprawdę jest ta pompa? Co sprawia, że żyły wychodzą na wierzch, a po treningu człowiek wydaje się większy? - temat omawia nasz ekspert treningowy. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu.
Reportaż z XIX Selekcji prowadzonej przez mjr. Arkadiusza Kupsa, która odbywała się w na poligonie drawskim w dniach między 28 czerwca a 3 lipca 2016 r.
Reportaż z XIX Selekcji prowadzonej przez mjr. Arkadiusza Kupsa, która odbywała się w na poligonie drawskim w dniach między 28 czerwca a 3 lipca 2016 r.
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum,...
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum, które – dzięki inicjatywie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i wsparciu partnerów, odbyło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród prelegentów znaleźli się polscy i amerykańscy lekarze i wojskowi, w tym weterani misji poza granicami państwa.
W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń...
W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń ze strony czynników CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych). Jeden z epizodów, „epizod Świerk”, dotyczył ataku terrorystycznego na obiekt jądrowy, jakim było Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.
Znając teorię żywienia, nie problem zaplanować jadłospis dla wędrowca lub turysty. Stosując odpowiednie przeliczniki z łatwością wyliczymy dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Do tego dopasujemy składniki...
Znając teorię żywienia, nie problem zaplanować jadłospis dla wędrowca lub turysty. Stosując odpowiednie przeliczniki z łatwością wyliczymy dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Do tego dopasujemy składniki i potrawy. Wyzwaniem jednak staje się żywienie w warunkach survivalowych i armijnych. Większość wędrowców i turystów jest przyzwyczajona do regularnych posiłków i uzupełniania zapasów. Co jednak, gdy stanie się nieprzewidywalne?
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.