W zawodach PARAMEDYK uczestnicy stawili czoła dziewięciu konkurencjom
To już IX edycja PARAMEDYKA - imprezy poświęconej TCCC. Zawody i konferencja medycyny taktycznej, w której funkcjonariusze służb mundurowych szkolą się, wymieniają doświadczeniami, a przede wszystkim jako czteroosobowe drużyny zmagają się ze specjalnie przygotowanymi pozoracjami oddającymi środowisko taktyczno-ratownicze. Już po raz kolejny w dniach 27-30 września SPAP Gdańsk gościł na terenie Trójmiasta ekipy podległe MSWiA oraz MON. Jako buddy-team cywilnych ratowników medycznych, ale również pasjonatów militariów mieliśmy przyjemność przyjrzeć się bliżej tej elitarnej imprezie.
It was already the 9th edition of PARAMEDIC, devoted to the Tactical Combat Casualty Care - a competition and conference about the TCCC, where members of the uniformed services train, share experience, but first of all: challenge themselves during special tasks and simulations that reflect the tactical & rescue environment. So this year, once again, SPAP Gdansk (the Independent Police Anti-Terrorist Subunit) hosted the competion and teams of law enforcement and military units. As a buddy-team of civilian paramedics, but also enthusiasts of the military, we had the pleasure of taking a closer look at the elite competition.
W dniach 18-27 października 2023 r. na terenie garnizonu Jarocin odbyło się międzynarodowe szkolenie z zakresu C-IED. To już kolejne duże przedsięwzięcie organizowane przez żołnierzy Mobilnego Zespołu...
W dniach 18-27 października 2023 r. na terenie garnizonu Jarocin odbyło się międzynarodowe szkolenie z zakresu C-IED. To już kolejne duże przedsięwzięcie organizowane przez żołnierzy Mobilnego Zespołu Rozminowania EOD z 16. jarocińskiego batalionu remontu lotnisk w Jarocinie.
Na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Bemowo Piskie odbył się pokaz dynamiczny pk. Jesienny Ogień 23. Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć prezentację przygotowania bojowego polskich żołnierzy...
Na terenie Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych Bemowo Piskie odbył się pokaz dynamiczny pk. Jesienny Ogień 23. Licznie zgromadzona publiczność mogła obejrzeć prezentację przygotowania bojowego polskich żołnierzy i najnowocześniejszy sprzęt wojskowy polskiej armii w akcji.
Operatorzy wojsk specjalnych z Polski, Litwy i Niemiec wzięli udział w odbywających się na Litwie trójstronnych ćwiczeniach Sił Operacji Specjalnych pk. „Strong & United 2023”. Polskę na ćwiczeniach reprezentowali...
Operatorzy wojsk specjalnych z Polski, Litwy i Niemiec wzięli udział w odbywających się na Litwie trójstronnych ćwiczeniach Sił Operacji Specjalnych pk. „Strong & United 2023”. Polskę na ćwiczeniach reprezentowali komandosi przebywający na Litwie w ramach powołanego przez Prezydent RP Polskiego Kontyngentu Wojskowego Wilno.
Do bazy PARAMEDYKA dotarliśmy chwilę po tym, jak zawodnicy zakończyli panele naukowe, ucząc się postępowania w zdarzeniach masowych, przypominając postępowanie zgodne z protokołem badania urazowego MARCHE, a także zastosowanie opasek zaciskowych i hemostatyków. Dało się odczuć pewną dozę nieufności i badawcze spojrzenia ludzi w czarnych i oliwkowych mundurach. Zważywszy na ich pracy i zamknięty charakter imprezy – było to dla nas zrozumiałe. Z zaciekawieniem obserwowaliśmy oznaki jednostek, widniejące na ramionach ich mundurów. Zaskoczyło nas kilka znajomych twarzy z wcześniejszych, podobnych imprez.
Następnego dnia, wczesnym rankiem, dostaliśmy szczegółową, godzinową rozpiskę startu drużyn. Miło było patrzeć na operatorów w pełnym wyposażeniu bojowym, szykujących się „na robotę”. Moją uwagę przyciągała zwłaszcza broń – były to głównie pm MP-5, ale także UMP, PM-98 oraz Glocki 17/19 i P99. Ponadto różne typy oporządzenia indywidualnego oraz zawieszeń do broni.
Pierwsza konkurencja zastała nas pod hotelem Otomin (baza PARAMEDYKA). Już podchodząc do drewnianego domku, w sezonie letnim przeznaczonego na grilla – dało się odczuć swąd rozkładającego się mięsa. Był to element pozoracji zdarzenia o charakterze masowym, które miało miejsce w tym obiekcie. Sędziowie wyjaśnili nam założenia. Oddział prewencji dostał sygnał od mieszkańców, że z jednego z domków bardzo śmierdzi. Wysłany na miejsce patrol zniknął i nie ma z nim kontaktu. Wysłany na miejsce oddział antyterrorystyczny zastaje pusty radiowóz prewencji, a przed domkiem i w jego środku ludzi ubranych w ochronne kombinezony, kilku poszkodowanych, zastrzelonego policjanta prewencji, a także dziwnie wyglądające beczki ze znakiem „biohazard”. Należało przeprowadzić szybką segregację medyczną poszkodowanych i pomóc tym najbardziej potrzebującym pomocy. Lecz przede wszystkim – wyeliminować zagrożenie, a „medycynę” wykonać w sposób bezpieczny.
Zawodnicy stawili czoła dziewięciu konkurencjom, które odbyły się w ciągu jednego dnia na terenie Gdańska, Kartuz i Ostrzyc. Zadania częściowo inspirowane były realnymi wydarzeniami. Dla przykładu zespoły musiały zmierzyć się ze zbrojnym napadem na konwojentów w ERGO Arenie. Po opanowaniu sytuacji okazało się, iż dwóch ochroniarzy zostało postrzelonych przez napastnika. Więc znów, jak mówili zawodnicy: „medyka” przeplatała się z „taktyką”.
Kolejne zadania czekały na nas przy ul. Harfowej 60, w siedzibie OPP Gdańsk i SPAP Gdańsk. W „killing house” na terenie podziemnej strzelnicy zaczęło się zadanie „Dziecko” – sytuacja zakładnicza według scenariusza nawiązującego do rzeczywistej sytuacji. Aby móc udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu, który miał krwotok z tętnicy pachwinowej, należało taktycznie zdobyć pomieszczenie. Tym samym po uzyskaniu przewagi ogniowej wyeliminować „tango”. Jak się okazało, najtrudniejsze było wsparcie psychiczne kilkuletniego dziecka, na którego oczach najprawdopodobniej zabito ojca.
„Pulsoksymetr” miał za zadanie sprawdzić poprawność założenia opaski uciskowej – jego założeniem było doprowadzenie do braku wyczuwalnego tętna na tętnicach obwodowych. Zawodnicy taktycznie poruszali się wąskim, ciemnym i zadymionym korytarzem. Po otrzymaniu kontaktu z przodu zamontowane na ścianie LED-owe dyski sygnalizacyjne w różnych kolorach symulowały postrzał w kończynę. Operatorzy na nogach i rękach mieli założone kolorowe taśmy i w ten sposób wiedzieli, gdzie zostali postrzeleni. Należało odpowiedzieć na kontakt, schować się do pomieszczenia, trzymać dalej sektory i zająć się autoratowaniem. Urozmaiceniem i zarazem utrudnieniem tego zadania była dynamicznie zmieniająca się sytuacja, krótkie serie z broni maszynowej oraz zmieniające się kolory LED-ów.
Najbardziej widowiskowa okazała się konkurencja o wdzięcznej nazwie „Łajba”.
Patrol policji otrzymał informację o strzałach z broni palnej i prawdopodobnym wybuchu na łodzi. Wysłano tam nurków w celu sprawdzenia miejsca – niestety kontakt z nimi się urwał.
Na miejscu zespoły zastawały na brzegu dwóch poszkodowanych ubranych w suche kombinezony nurkowe (tzw. „suchary”). Jeden z raną postrzałową przedramienia, a także prawdopodobnie z urazem klatki piersiowej – poszkodowany z każdą minutą coraz bardziej się dekompensował. Było mu trudniej oddychać, należało jak najszybciej odbarczyć odmę prężną. Przy fantomie, który służył do tego zabiegu, jak mantra było słychać ratowniczą regułkę: „druga przestrzeń międzyżebrowa, w linii środkowoobojczykowej, nad trzecim żebrem”. I kaniula lądowała w opłucnej.
Po prawidłowo wykonanej medycznej czynności ratunkowej stan nurka wyraźnie się poprawiał.
Drugi poszkodowany nie reagował na dźwięki. Częścią zadania było ustalenie, czy to wypadek nurkowy, czy może uraz ciśnieniowy powstały w wyniku fali uderzeniowej. Następnie zespół bojowy motorówką musiał udać się na wydawać by się mogło opuszczoną łódź. Niestety „tango” już dawno zwiali, zostawiając jedynie postrzelonego właściciela jednostki pływającej. Należało jak najszybciej założyć opaskę uciskową i zabezpieczyć pacjenta.
Kolejne zadanie rozpoczęte na Komendzie Policji w Kartuzach było podzielone na kilka części.
Długi korytarz na ścianach zdobiła taśma ostrzegawcza zawieszona na wysokości ok. 1 m. Zespoły musiały przemieszczać się od pomieszczenia do pomieszczenia trzymając się nisko, poniżej taśmy.
Z tyłu czekał sędzia – strzelec z markerem do paintballa. Gdy tylko zauważył ruch ponad taśmą, puszczał serię, a zadanie kończyło się wówczas niepowodzeniem. Warunki były trudne, na ścianach znajdowała się masa sztucznej krwi, do tego kawałki śmierdzącego mięsa. Dodatkowym utrudnieniem były stroboskopowe błyski i działająca na pełnych obrotach wytwornica dymu.
W pokojach czekały niespodzianki, np. poszkodowany – fantom w oporządzeniu taktycznym, o wadze porównywalnej z dorosłym mężczyzną. Na ten tor przeszkód grupy miały tylko 10 min.
Czas płynął nieubłaganie. Największą niespodzianką było to, że każdemu z operatorów zaklejono srebrną taśmą całe dłonie bądź kilka palców. Mimo to musieli oni prowadzić celny ogień, pomagać poszkodowanemu i ewakuować go z miejsca zdarzenia.
Jako ratownicy medyczni byliśmy ciekawi konkurencji na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w Kartuzach. Jak się okazało, był to finał multikonkurencji.
Ekipy dostawały sygnał o zabarykadowanym miłośniku broni w jednym z mieszkań. Po wejściu do środka dostawali kontakt z przodu. Po kilku chwilach jeden z operatorów był ranny, a także pojawiał się dodatkowy strzelec z tyłu. Stąd nazwa zadania „360”. Na myśl przychodziła mi obrona okrężna.
Niespodzianką dla zawodników była ich siła ogniowa. Mieli do dyspozycji łącznie trzynaście 30-nabojowych magazynków. Czteroosobowe zespoły musiały wykorzystać całą swoją siłę ognia. W przerwie między krótką podróżą do szpitala powiatowego należało ewakuować poszkodowanego kolegę z zespołu i udzielić mu pomocy.
PARAMEDYK 2016 zdominowała Warszawa. Po rywalizacji zostali wyróżnieni policjanci z Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji, żołnierze z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie oraz funkcjonariusze Wydziału V Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Z naszej strony ogromne podziękowanie należy się ekipom SPAP Poznań i SPAP Łódź. A w szczególności chłopakom ze SPAP Szczecin – za wzięcie pod skrzydła dwójki głodnych wrażeń medyków, długie taktyczno-ratownicze rozmowy i nieocenioną pomoc w powrocie do domu.
Jak przyznają sędziowie, z roku na rok świadomość uczestników w dziedzinie TCCC rośnie. Kiedyś punktowane na zawodach było jedynie użycie opaski uciskowej czy opatrunku hemostatycznego. Czynności te wydawały się dość egzotyczne. Natomiast teraz operatorzy z automatu korzystają z owych sprzętów ratujących zdrowie i życie – tak więc organizatorzy skupiają się na trudniejszych aspektach przy konstruowaniu zadań.
Taka impreza to doskonała okazja do wspólnego treningu i współdziałania z innymi jednostkami. Możliwość zobaczenia innych sposobów rozwiązywania problemów. Jak przyznają zawodnicy – czasem to jedna z niewielu okazji w ciągu roku, by realnie ćwiczyć TCCC i uczyć się od najlepszych. Wykorzystując przy tym wszelki dostępny sprzęt. Tym samym z każdym kolejnym Paramedykiem funkcjonariusze uświadamiają sobie, ile potrafią i jak wiele treningu jeszcze przed nimi.
Widać także, jak na przestrzeni lat spotkania taktyczno-ratownicze rozwijają się i to w znaczący sposób. Z początku startowały z założeniem, że będzie to przedsięwzięcie raczej niewielkie. W celu wymiany doświadczeń, przećwiczenia kilku scenariuszy i porozmawiania o problemach. PARAMEDYK od początku żyje swoim życiem i przybiera różne formy. Taką myślą dzieli się z nami jeden z pomysłodawców i organizatorów kom. Jarosław Przyjemczak, zastępca dowódcy SPAP w Gdańsku, zdradzając jednocześnie plany na jubileuszową X edycję PARAMEDYKA. Organizatorzy pragną zaprosić kilka zespołów z zagranicy, gdyż impreza stała się już rozpoznawalną marką w Europie i na świecie. Poprzeczka rośnie, pozostaje tylko szkolić się i przygotować na wysoki poziom kolejnej edycji zawodów.
W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń...
W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń ze strony czynników CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych). Jeden z epizodów, „epizod Świerk”, dotyczył ataku terrorystycznego na obiekt jądrowy, jakim było Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum,...
Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum, które – dzięki inicjatywie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i wsparciu partnerów, odbyło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród prelegentów znaleźli się polscy i amerykańscy lekarze i wojskowi, w tym weterani misji poza granicami państwa.
W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby...
W artykule reportaż z przebiegu wspólnego szkolenia funkcjonariuszy Wydziału Realizacyjnego Departamentu Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów RP i grupy interweniowania operacyjnego SON czeskiej Służby Celnej (Skupina Operativního Nasazení Celní správy ČR), jakie odbyło się pod koniec września 2016 r. w Lubaniu.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Minireportaż z 1. Policyjnych Zawodów Strzelców Wyborowych „Bekas 2016”, które zostały zorganizowane w dniach 5–7 października 2016 r. na jednej z podwarszawskich strzelnic.
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe,...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe, wzięli zakładników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zgrywające jednostek antyterrorystycznych oraz grupy ratownictwa specjalistycznego, realizowane - wzorem roku poprzedniego, w dniach 28-30 października 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”.
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...
Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...
Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.
W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem...
W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem zmagań były dwa współpracujące ze sobą od lat podmioty, Klub Strzelecki KRYZA oraz Fundacja SPRZYMIERZENI Z GROM.
17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed...
17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed obchodami 10-lecia Wojsk Specjalnych reprezentanci należących do nich jednostek WP, funkcjonariusze jednostek specjalnych policji, Straży Granicznej i Ministerstwa Finansów oraz zaprzyjaźnionych organizacji zmierzyli się podczas dynamicznych strzelań w dzień i w nocy – tym razem nie na typowej strzelnicy,...
Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...
Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...
Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw...
Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zorganizowano w Ośrodku Szkoleń Poligonowych w Strzepczu w dniach 4-9 czerwca 2017 r.
Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym...
Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym celu powołano dobrze wyposażone i uzbrojone Grupy Interwencyjne, przygotowane do szybkiego reagowania w przypadku, gdy zawiodą mediacje oraz zagrożone jest ludzkie życie lub zdrowie, a na co dzień ukierunkowanych na zapobieganie popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom...
Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi...
Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi organizatorów na terenie Kaszub goszczono oprócz rodzimych zespołów operatorów, także zespoły zagraniczne: Spezialeinsatzkommando (SEK) Berlina oraz SEK należącydo policji kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Landeskriminalamt Mecklenburg-Vorpommern).
W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski...
W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski i Słowacji. Było ono nie tylko okazją do skorzystania z unikatowych możliwości oferowanych przez jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Europie, ale również do zacieśnienia kontaktów i wymiany fachowych doświadczeń z odpowiednikami z sąsiednich krajów.
W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...
W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...
W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się seminarium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przedsięwzięcie...
W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się seminarium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przedsięwzięcie zorganizowane przez BOA KGP, odkąd w 2016 roku Polacy przejęli odpowiedzialność za działanie w zrzeszającej policyjne jednostki interwencyjne z krajów Unii Europejskiej, a także z Norwegii i Szwajcarii, grupie ATLAS, forum zajmującego się wykorzystaniem snajperów w działaniach kontrterrorystycznych.
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej...
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego...
W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2017 roku odbyły się międzynarodowe i międzyresortowe ćwiczenia pod kryptonimem „BORSUK 2017”. Zostały one zorganizowane przez Wydział
Bojowy Pierwszy Biura Operacji...
W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2017 roku odbyły się międzynarodowe i międzyresortowe ćwiczenia pod kryptonimem „BORSUK 2017”. Zostały one zorganizowane przez Wydział
Bojowy Pierwszy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji przy współpracy z Zakładem Techniki Operacyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tematem przewodnim była specjalność WB1 BOA, czyli działania niskoprofilowe, obejmujące obserwację oraz zatrzymania wysokiego...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.