Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej - cz. 1

Paweł Piotrowski | 2016-11-21
Pompa mięśniowa w budowie masy mięśniowej

Pompa mięśniowa w budowie masy mięśniowej

Cytując klasyka siłowni: "Jest pompa, nie ma lipy!". Tylko czym tak naprawdę jest ta pompa? Co sprawia, że żyły wychodzą na wierzch, a po treningu człowiek wydaje się większy? - temat omawia nasz ekspert treningowy. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu.

Zobacz także

Aleksandra Wilczek-Musielak Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka

Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka

W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka...

W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.

Aleksandra Musielak Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX® Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.

Paweł Piotrowski Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit? Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu...

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.

Czym jest pompa mięśniowa?

Widok napompowanych mięśni w trakcie treningu cieszy oko i daje motywację do dalszego intensywnego treningu. Dla niektórych pompa jest oznaką solidnie wykonanego treningu.  Nie bez przyczyny w siłowniach jest tyle luster – kulturysta z reguły bardziej obserwuje swoje mięśnie niż poprawność techniki wykonywanego ćwiczenia. Bez luster na siłowni i pompy mięśniowej trening byłby dla wielu nieco bezbarwny i mało atrakcyjny. Oczywiście, warto wiedzieć, dlaczego powstaje efektowna dla oka pompa mięśniowa.

Bezpośrednią przyczyną powstawania tego efektu jest zwiększony napływ krwi do mięśni, w efekcie czego woda przemieszcza się z osocza krwi do przestrzeni wewnątrzkomórkowych oraz śródmiąższowych pracujących mięśni [7]. Następuje wypełnienie wodą łożyska naczyń krwionośnych tkanki mięśniowej oraz wzrost objętości cytoplazmy komórek mięśniowych. Układ krążenia nie może odprowadzić całej krwi z mięśni w wyniku czego mięśnie pęcznieją. W tym samym czasie odpływająca z mięśni krew usuwa oczywiście odpady metaboliczne takie jak dwutlenek węgla oraz kwas mlekowy.

Niestety tempo usuwania kwasu mlekowego jest zbyt małe i następuje jego lokalne gromadzenie w mięśniach, co ma również związek z powstawaniem efektu pompy mięśniowej. Efektem ubocznym pompy mięśniowej u wielu trenujących jest lepsza widoczność żył, które sprawiają wrażenie „wychodzenia” tuż pod skórę. Silny efekt pompy mięśniowej trwa zazwyczaj nie dłużej niż kilkadziesiąt minut po treningu. Szybki zanik pompy mięśniowej może wynikać ze złego odżywiania lub przetrenowania. W przypadku optymalnym (organizm bez objawów przetrenowania, dobre nawodnienie oraz odżywianie po treningowe) efekt widocznego powiększenia mięśni może utrzymać się nawet do kilkunastu godzin – nie będzie on oczywiście tak duży jak bezpośrednio po treningu. Zanik pompy mięśniowej oczywiście następuje, ale stopniowo.

Zmienność efektu pompy mięśniowej

Efekt pompy bywa różny na poszczególnych treningach. Jednego dnia treningowego efekt pompy może być wyjątkowo silny, a na kolejnym treningu znacznie mniejszy. Bywa i tak, że uzyskana pompa zanika w trakcie wykonywania kolejnego ćwiczenia na tę samą grupę mięśniową – to wyraźny sygnał od organizmu, aby zakończyć trening tej grupy mięśniowej.

Przeczytaj również: Rola naturalnego testosteronu w sportach siłowych – cześć 1

Przyczyną słabego efektu pompy mięśniowej na danym treningu może być również niedostatek glikogenu w mięśniach. Rozwiązanie problemu – przyjmowanie większej ilości węglowodanów przed treningiem (niektórzy zalecają również przyjmowanie węglowodanów w trakcie treningu). Inną przyczyną słabego efektu pompy mięśniowej może być po prostu przetrenowanie w wyniku np. wykonywania zbyt dużej liczby serii (20-30) na daną grupę mięśniową w trakcie sesji treningowej. Słaba pompa może być więc sygnałem aby na 7-10 dni zrobić przerwę w treningu i pozwolić mięśniom na regenerację. Innym markerem przetrenowania jest wzrost tętna – najlepiej rano po przebudzeniu regularnie mierzyć tętno – wzrost tętna będzie jednym z sygnałów przetrenowania.

Genetyka a pompa mięśniowa

Wielkość uzyskiwanej pompy mięśniowej w poszczególnych grupach mięśniowych zależy silnie od indywidualnych predyspozycji genetycznych i ma to bardzo silny związek z możliwościami rozwoju danej grupy mięśniowej. W tym momencie niech czytelnik zastanowi się przez chwilę nad pytaniem – jakie są jego najlepiej rozbudowane grupy mięśni? Następnie niech odpowie sobie na pytanie – które grupy mięśniowe najszybciej i najsilniej pompują się u niego w trakcie treningu? I w tym momencie już wszystko jest jasne – najlepiej rozwinięte są najpewniej te grupy mięśniowe, które się najłatwiej „pompują”. Wnioskować więc można, że silny napływ krwi do mięśni jest bardzo istotny dla rozwoju mięśni. Bezcenna rada praktyczna – warto stosować techniki treningowe sprzyjające efektowi pompy w szczególności dla tych najbardziej opornych w rozwoju grup mięśniowych.

Dlaczego pompa mięśniowa jest tak istotna w treningu na rozwój masy mięśniowej?

Wiele autorytetów z zakresu treningu kulturystycznego uważa, że uzyskanie pompy mięśniowej jest bardzo istotnym czynnikiem rozwoju mięśni. Pierwszym popularyzatorem tej koncepcji był legendarny trener Vince Gironda. Powstanie pompy świadczy o prawidłowym napływie krwi do mięśni i dobrze rozwiniętym systemie transportu krwi do mięśni. Dzięki efektowi pompy do mięśni dostarczana jest większa ilość tlenu i składników odżywczych (m.in. kreatyna, glukoza, aminokwasy), co jest niewątpliwie zjawiskiem bardzo ważnym dla rozwoju mięśni.

Zobacz także: Tempo wzrostu masy mięśniowej – część 1.

Warto zauważyć również, że w wyniku napływu krwi do mięśni napręża się otaczające je powięź, co ułatwia późniejszy rozwój mięśni. Większy napływ krwi do mięśni to również intensywny rozwój naczyń krwionośnych, co daje w efekcie jeszcze większą sprawność transportu krwi. W wyniku treningu z efektem pompy mięśniowej następuje wyższa lokalna produkcja anabolicznych hormonów tkankowych w komórkach mięśniowych, szczególnie hormonu IGF-1. Wzrasta również liczba mikrouszkodzeń włókien mięśniowych inicjujących rozwój mięśni.  Te mikrouszkodzenia włókien mięśniowych są mniejsze niż przy treningu z bardzo dużymi ciężarami, ale mikrouszkodzeń jest za to znacznie więcej. Podsumowując – im lepszy transport krwi do mięśni tym lepszy efekt pompy i szybszy rozwój mięśni [7].

Przeczytaj drugą część artykułu o pompie mięśniowej >>

Bibliografia

  1. Kennedy R.: Encyclopedia of bodybuilding, Robert Kennedy Publishing, Canada 2012
  2. Kruszewski M.: Metody treningu i podstawy żywienia w sportach siłowych, COS, Warszawa 2007
  3. www.bodybuilding.com
  4. http://potreningu.pl
  5. http://hormonwzrostu.edu.pl
  6. Delavier F., Michael Gundill: Modelowanie sylwetki metodą Delaviera cz.2
  7. Piotrowski P.: „Pompa mięśniowa”, miesięcznik KiF Sport, nr 12/2015 (182)

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Paweł Piotrowski Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit? Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu...

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.

dr Michał „Łysy” Stępiński Międzynarodowa Konferencja SNAJPER

Międzynarodowa Konferencja SNAJPER Międzynarodowa Konferencja SNAJPER

W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się semi­narium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przed­sięwzięcie...

W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się semi­narium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przed­sięwzięcie zorganizowane przez BOA KGP, odkąd w 2016 roku Polacy przejęli odpowiedzialność za działanie w zrzeszającej policyjne jednostki interwencyjne z krajów Unii Europejskiej, a także z Norwegii i Szwajcarii, grupie ATLAS, forum zajmującego się wykorzystaniem snajperów w dzia­łaniach kontrterrorystycznych.

Błażej Bierczyński, Mateusz J. Multarzyński Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła Tactical Prison Rescue 2017 – we współdziałaniu siła

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...

Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...

Paweł Piotrowski Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2

Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2 Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2

W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie...

W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie nie tylko sprawi, że nasz trening będzie ciekawszy i mniej monotonny, ale również nasze mięśnie odczują bodźce do rozwoju. W drugiej części artykuł naszego eksperta przedstawiamy kolejne warianty uginania ramion z hantlami.

Błażej Bierczyński BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni” BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...

Redakcja Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów...

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów oraz zachęca do wprowadzenia do treningu 15-sekundowych serii w obwodowym treningu mocy.

Paweł Piotrowski Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas...

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas - nie tylko samego treningu, ale i przerw między kolejnymi seriami. Temat analizuje nasz ekspert. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu!

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów...

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów kulturystycznych. Wprowadzeni w temat, możemy przystąpić do adaptacji metody do naszej "treningowej rutyny", dowiadując się przy okazji o niepodważalnych zaletach SuperSlow, odczuwalnych zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych trenujących.

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow",...

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow", która jest zupełnym przeciwieństwem klasycznych metod treningowych, a polega na wykonywaniu powtórzeń bardzo wolnym ruchem ze zmniejszonym stosownie ciężarem. W pierwszej części artykułu nasz ekspert opowiada o korzeniach metody i zasadach jej stosowania.

Błażej Bierczyński Legionowo w ogniu

Legionowo w ogniu Legionowo w ogniu

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...

Iwona Panas Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.

Paweł Piotrowski Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2

Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2 Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2

Napompowane mięśnie wypełniające na maksa rękawy T-shirtów to motywujący widok, ale stan ten nie trwa wiecznie. Co zatem zrobić, aby treningowa pompa była pełnowartościowa i byśmy z treningu wycisnęli...

Napompowane mięśnie wypełniające na maksa rękawy T-shirtów to motywujący widok, ale stan ten nie trwa wiecznie. Co zatem zrobić, aby treningowa pompa była pełnowartościowa i byśmy z treningu wycisnęli jak najwięcej? Temat omawia nasz ekspert - zapraszamy do lektury drugiej części artykułu!

Wojtek „Lichy” Lichota Paramedyk 2016

Paramedyk 2016 Paramedyk 2016

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Błażej Bierczyński XIX Selekcja – „Bo najlepsza cząstka życia/W takiej walce i pogoni”

XIX Selekcja – „Bo najlepsza cząstka życia/W takiej walce i pogoni” XIX Selekcja  – „Bo najlepsza cząstka życia/W takiej walce i pogoni”

Reportaż z XIX Selekcji prowadzonej przez mjr. Arkadiusza Kupsa, która odbywała się w na poligonie drawskim w dniach między 28 czerwca a 3 lipca 2016 r.

Reportaż z XIX Selekcji prowadzonej przez mjr. Arkadiusza Kupsa, która odbywała się w na poligonie drawskim w dniach między 28 czerwca a 3 lipca 2016 r.

Błażej Bierczyński Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje…

Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje… Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje…

Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum,...

Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum, które – dzięki inicjatywie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i wsparciu partnerów, odbyło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród prelegentów znaleźli się polscy i amerykańscy lekarze i wojskowi, w tym weterani misji poza granicami państwa.

kom. Mariusz Grasza , dr Michał Bijak Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń

Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń

W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń...

W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń ze strony czynników CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych). Jeden z epizodów, „epizod Świerk”, dotyczył ataku terrorystycznego na obiekt jądrowy, jakim było Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

kpt. Łukasz Gawron Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne

Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne

Relacja z zorganizowanych w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 r. krakowskich warsztatów taktyczno-medycznych

Relacja z zorganizowanych w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 r. krakowskich warsztatów taktyczno-medycznych

Andrzej Krugler Wszyscy razem, aby chronić

Wszyscy razem, aby chronić Wszyscy razem, aby chronić

W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...

W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.

Ireneusz Chloupek, Wydział Prasowy DKWS SOF Delta Cup 2016

SOF Delta Cup 2016 SOF Delta Cup 2016

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.

SpaceDog LONGSHOT 2016

LONGSHOT 2016 LONGSHOT 2016

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Błażej Bierczyński Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Jerzy Bielecki Dwa grzyby w barszcz

Dwa grzyby w barszcz Dwa grzyby w barszcz

Znając teorię żywienia, nie problem zaplanować jadłospis dla wędrowca lub turysty. Stosując odpowiednie przeliczniki z łatwością wyliczymy dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Do tego dopasujemy składniki...

Znając teorię żywienia, nie problem zaplanować jadłospis dla wędrowca lub turysty. Stosując odpowiednie przeliczniki z łatwością wyliczymy dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Do tego dopasujemy składniki i potrawy. Wyzwaniem jednak staje się żywienie w warunkach survivalowych i armijnych. Większość wędrowców i turystów jest przyzwyczajona do regularnych posiłków i uzupełniania zapasów. Co jednak, gdy stanie się nieprzewidywalne?

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 4

Przedstawiamy czwartą część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Przedstawiamy czwartą część artykułu dotyczącego metodyki podciągania na drążku.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu Szukasz sprawdzonego sprzętu do prac na wysokości? Zajrzyj tu

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą Zima, to dobry czas na wyprawy. Zobacz jakie buty Cię nie zawiodą

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia Dobierz wyposażanie do sytuacji zagrożenia

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym Wybierz plecaki z dożywotnim serwisem pogwarancyjnym

Najnowsze produkty i technologie

pcphunters.com Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie? Jak wybrać karabinek pneumatyczny dla siebie?

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...

W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?

Helikon-Tex Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier Guardian Plate Carrier

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...

Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.

Krzysztof Miliński Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa Latarka Mactronic T-Force XP – świetlny niezbędnik terytorialsa

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...

Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.

Militaria.pl Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear Rękawice taktyczne - przegląd modeli Mechanix-Wear

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...

Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.

Griffin Group Defence E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE E-COSI i E-COTI - nowości dla żołnierza w zakresie nocnej obserwacji pola walki od GRIFFIN GROUP DEFENCE

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...

W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882 – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP BE03882  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.