Wyzwanie dla służb mundurowych, jakim niewątpliwie były odbywające się w dniach 26–31 lipca Światowe Dni Młodzieży 2016 w Krakowie, zobligowało je do podjęcia wzmożonych działań apobiegających sytuacjom kryzysowym oraz intensywnych przygotowań do likwidacji ich skutków. Jednym z przykładów profesjonalnego i całościowego podejścia do zagadnienia były wspólne dla służb warsztaty taktyczno-medyczne zorganizowane w czerwcu br. przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie.
W lipcu 2022 roku Funkcjonariusze Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów (WDTiO MF) po raz kolejny wzieli udział w ćwiczeniach...
W lipcu 2022 roku Funkcjonariusze Wydziału Działań Taktycznych i Operacyjnych Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów (WDTiO MF) po raz kolejny wzieli udział w ćwiczeniach na terenie słowackiego ośrodka treningowego Centrum výcviku Lešť. Funkcjonariusze WDTiO MF ćwiczyli wspólnie z z jednostkami specjalnymi podporządkowanymi ministerstwom finansów z Węgier, Czech i Słowacji.
W dniach 8-10 czerwca 2022 r. na terenie bazy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polańczyku, Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, za zgodą Komendanta Wojewódzkiego...
W dniach 8-10 czerwca 2022 r. na terenie bazy Bieszczadzkiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polańczyku, Dowództwo Oddziału Prewencji Policji w Rzeszowie, za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie, zorganizowało ćwiczenia „Lokalnego doskonalenia zawodowego z zakresu ratownictwa wodnego oraz działań specjalnych na wodzie, z wykorzystaniem łodzi typu RIB pod kryptonimem „WATAHA”. W ćwiczeniach wzięli udział funkcjonariusze policji oraz żołnierze jednostek wojskowych z Polski...
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar...
W dniach 24 i 25 maja 2022 roku odbyła się VIII edycja zawodów SOF Delta Cup, zorganizowana przez Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych z okazji obchodów 15-lecia Wojsk Specjalnych (2007–2022). O Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych rywalizowało dziewięć drużyn wystawionych przez jednostki WS podległe MON i MSWiA.
W trwających od 6 do 10 czerwca 2016 r. zajęciach wzięli udział funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej (ZIS SG) w Krakowie-Balicach, Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej (GISW) w Krakowie, Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji (WR KSP), Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji (SPAP) z Krakowa, Łodzi, Rzeszowa, Wrocławia, Szczecina, Poznania oraz ratownicy nowo powstałej Grupy Segregacyjnej Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.
Celem przedsięwzięcia było wypracowanie i ujednolicenie procedur taktyczno-medycznych w sytuacji wystąpienia aktu terrorystycznego, gdzie skala zjawiska zmuszałaby do współpracy wiele służb posiadających w takiej sytuacji różne algorytmy postępowania. Koordynowanie działań w takich uwarunkowaniach, gdzie mamy do czynienia z nakładającymi się na siebie zadaniami, począwszy od neutralizacji sprawców poprzez udzielanie pomocy poszkodowanym, jednocześnie starając się zapanować nad paniką tłumu, wymaga co najmniej próby ich realnego przećwiczenia. Całość szkoleniowa została podzielona na trzy etapy: teoretyczny, doskonalący i praktyczny.
W części teoretycznej, podczas kilkugodzinnych wykładów popartych prezentacjami, materiałami filmowymi i praktycznymi demonstracjami, przedstawiono najnowsze wytyczne dotyczące udzielania pomocy w ramach BLS (podstawowe zabiegi resuscytacyjne), KPP (kwalifikowana Pierwsza Pomoc), ALS (zaawansowane zabiegi resuscytacyjne), TCCC (medycyna pola walki – Tactical Casualty Combat Care) oraz szczególnie dużo uwagi poświęcono zagadnieniom hipotermii i segregacji medycznej (Triage) w zdarzeniu masowym.
Jednocześnie omówione zostały prawne aspekty udzielania pomocy medycznej przez ratowników i ratowników medycznych działających w ramach swoich poddziałów na podstawie Ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym (DzU z 2006 r., nr 191, poz. 1410), a w zasadzie o braku ich prawnego umocowania.
Próbą rozwiązania tego problemu jest wprowadzenie zmian wyżej wymienionego aktu prawnego przez Ustawę z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych (DzU z 2016 r., poz. 904), która w art. 49 zmienia zapis art. 11 ust. 3 Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, pozwalając ratownikowi medycznemu na wykonywanie swoich zadań zawodowych w realizujących działania antyterrorystyczne jednostkach podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych niebędących podmiotami leczniczymi. Jednak szczegółowa interpretacja tego zapisu jest jeszcze w opracowaniu Komendy Głównej Policji.
Drugi etap szkoleniowy zakładał doskonalenie posiadanych umiejętności na kilku stacjach praktycznych pod okiem najlepszej kadry instruktorskiej polskiej policji. Na tym etapie, od ćwiczeń prostych po złożone z wykorzystaniem fantomów szkoleniowych, amunicji ćwiczebnej typu FX oraz amunicji ślepej do kbk AKMS operatorzy realizowali zadania w możliwie najlepiej odwzorowanym środowisku zagrożenia, szlifując umiejętności taktyczne, udzielania pomocy oraz współpracy w zespole. Skupiono się w głównej mierze na działaniach w ramach TCCC, a w szczególności postępowania wg Protokołu M.A.R.C.H.E (M – Massive Bleeding, A – Airway, R – Respiratory Distress, C – Circulation, H – Hypothermia, E – Everything else).
Bardzo ważnym elementem był udział w zajęciach nowo powstałej Grupy Segregacyjnej Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego. Została ona powołana w kwietniu br., a jej głównym zadaniem jest jak najszybsze wdrożenie segregacji medycznej i koordynacji zdarzenia masowego lub mnogiego, również o charakterze terrorystycznym (detonacja ładunku wybuchowego, active shooter itp.).
Grupę Triage w KPR tworzy 12 ratowników medycznych wyposażonych dodatkowo w sprzęt ochrony osobistej, w tym: kamizelki kuloodporne, hełmy czy pasy taktyczne.
Ratownicy przeszli wiele szkoleń, zarówno w zakresie ratownictwa medycznego, medycyny pola walki, jak i treningów psychologicznych.
Zespół ratowników został utworzony na potrzeby zabezpieczenia ŚDM 2016, jednak patrząc przez pryzmat występujących zagrożeń i rozwiązań w tym zakresie w państwach Europy Zachodniej w pełni zasadne byłoby utworzenie pierwszej, całkowicie zawodowej jednostki specjalistycznego ratownictwa medycznego, mogącej działać na granicy strefy bezpiecznej w przypadku zamachu terrorystycznego, zagrożenia CBRN (chemiczne, biologiczne, radiologiczne, jądrowe) i Hazmat (substancje niebezpieczne).
Kulminacyjnym punktem warsztatów było wezwanie w trybie alarmowym uczestników zajęć do zdarzenia na terenie Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Z informacji płynących od dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie do prowadzącego zajęcia wynikało, że doszło do aktu terrorystycznego na terenie jednego z krakowskich szpitali, jest wielu rannych, napastnicy posługują się bronią automatyczną.
Scenariusz przygotowanych ćwiczeń zakładał sytuację, w której dochodzi do katastrofy w ruchu drogowym w okolicach Wieliczki, kilkadziesiąt osób zostaje poszkodowanych. Zorganizowana akcja ratownicza pozwala na szybkie przetransportowanie rannych do szpitala. Aby udzielanie pomocy medycznej mogło przebiegać sprawnie, na placu przed szpitalem zostają postawione przez strażaków namioty, w których odbywa się wstępny „triaż”. W pewnym momencie na placu dochodzi do aktu terrorystycznego – napastnik używając broni palnej terroryzuje służby ratownicze, zajmuje Szpitalny Oddział Ratunkowy i zabiera kilku zakładników. W związku z tym, że było to zaskoczeniem dla wszystkich biorących udział w szkoleniu, była możliwość sprawdzenia ich umiejętności radzenia sobie w sytuacji ekstremalnej, realizowanej w dużym stresie, pod presją czasu, w zespole operatorów niemających możliwości współdziałać ze sobą w tak nadzwyczajnych sytuacjach na co dzień.
Warto podkreślić tutaj, że zorganizowanie tak dużego przedsięwzięcia wymagało od organizatorów olbrzymiego wysiłku i nakładu pracy. Zaangażowali oni bowiem prawie wszystkie służby miasta Krakowa wraz z personelem szpitala, gdzie dla wszystkich całe zdarzenie do pewnego momentu było jak najbardziej realne. Pozwoliło to na wyciągnięcie daleko idących wniosków i spostrzeżeń pod kątem doskonalenia obszarów współdziałania służb w zakresie reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Całe szkolenie zostało bardzo wysoko ocenione przez uczestników oraz obserwatorów. Stąd też zasłużone gratulacje odbierali pomysłodawcy całego przedsięwzięcia: mł. asp. Dominik Kaleta – koordynator medyczny KWP Kraków oraz Darek – ratownik medyczny SPAP Kraków.
Należy mieć nadzieję, że tak znakomicie organizacyjnie i merytorycznie przygotowane warsztaty odbywać się będą cyklicznie. Tym bardziej że jak pokazuje praktyka na przykładzie zakończonych już Światowych Dni Młodzieży, współdziałanie i zrozumienie poszczególnych służb zdaje się mieć fundamentalne znaczenie w całym systemie bezpieczeństwa publicznego.
W dniach 17-20 listopada 2014 r. na poligonie Centrum Szkolenia i Uzbrojenia Artylerii (CSiUA) w Toruniu zostały przeprowadzone warsztaty strzeleckie, w których udział wzięli strzelcy wyborowi z jednostek...
W dniach 17-20 listopada 2014 r. na poligonie Centrum Szkolenia i Uzbrojenia Artylerii (CSiUA) w Toruniu zostały przeprowadzone warsztaty strzeleckie, w których udział wzięli strzelcy wyborowi z jednostek wykonujących zadania policyjne.
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy...
W czerwcu na strzelnicy Regionu IPA Racibórz Śląskiej Grupy Wojewódzkiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji odbyły się międzynarodowe konsultacje instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. Instruktorzy przybyli na zaproszenie komendanta powiatowego w Raciborzu i instruktorów z raciborskiej komendy. Wymiana doświadczeń pomiędzy reprezentantami różnych formacji pozwoliła uczestnikom poznać inne, niż wykorzystywane na co dzień techniki posługiwania się bronią.
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach...
W dniach 29 czerwca – 3 lipca 2015 r. w obiektach szkoleniowych Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbywało się szkolenie z zakresu zatrzymywania szczególnie niebezpiecznych przestępców w ramach zwalczania przestępczości transgranicznej i zorganizowanej w sytuacji konieczności użycia broni palnej.
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską...
Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych w pierwszej połowie czerwca.
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich...
W dniach 13-14 czerwca 2015 poligon Marynarki Wojennej w Strzepczu gościł kolejną, piątą już edycję zawodów par snajperskich Tactical Polish Sniper. To jedna z dwóch imprez strzeleckich dla par snajperskich rozgrywanych w Polsce, różniąca się znacznie od zawodów sportowych Long Shot rozgrywanych np. w Nowej Dębie, Bartoszycach czy Międzyrzeczu.
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
W dniach 19-26 lipca br. odbyło się w Polsce „Trzecie Światowe Seminarium dla Młodych Funkcjonariuszy” organizowane przez International Police Association (IPA – Międzynarodowe Stowarzyszenie Policjantów).
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych...
Pod koniec czerwca z inicjatywy grupy rekonstrukcyjnej SPAP Katowice oraz jej czeskich kolegów z RZJ SOS odbyły się ćwiczenia niespotykane dotąd w skali środowisk pasjonatów jednostek specjalnych i policyjnych pododdziałów AT. Niecodzienny był bowiem obiekt, który stanowił motyw przewodni warsztatów, a był nim samolot pasażerski Boeing 737.
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk...
2 lipca 2015 r. na strzelnicy „Pasternik” w Krakowie odbyły się po raz drugi ekskluzywne zawody strzeleckie „SOF Delta Cup 2015” pod egidą Dowódcy Centrum Operacji Specjalnych – Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Do udziału w zawodach organizatorzy zaprosili żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych służb mundurowych.
„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja...
„Przygotowujemy najlepszych na najgorsze i każde życie jest dla nas najważniejsze, bez względu, po której stronie kraty się znajdujesz” - pod tym hasłem w dniach 19-22 maja 2015 r. odbyła się druga edycja Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej, zorganizowana w Brzegu Dolnym i Wrocławiu przez Centralny Zarząd SW, pod patronatem medialnym m.in. „Special Ops”.
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali...
W dniach 6-8 listopada odbyło się I Ogólnopolskie Szkolenie Rezerwistów Pododdziałów Specjalnych. Profesjonalny, kompleksowy program, obejmujący zagadnienia poświęcone współczesnemu polu walki, przygotowali i zrealizowali obecni operatorzy JWK Lubliniec oraz byli żołnierze jednostki, działający w Fundacji Szturman.
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających...
Brytyjska policja wprowadza zmiany w swoich procedurach i taktyce działania w przypadku aktów terrorystycznych. Zamiast na negocjacje, nacisk zostanie położony na sprawną interwencję oddziałów mających jak najszybciej zlikwidować zagrożenie. Trwają 15-tygodniowe ćwiczenia mające przygotować policjantów do nowego typu działań.
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli...
W dniach 30 listopada – 4 grudnia, 2. Pułk Komandosów (2nd Commando Regiment) przeprowadził coroczne ćwiczenia Mars Olympics w zakresie działań antyterrorystycznych dla sił zbrojnych Australii i przedstawicieli innych służb mundurowych.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Notka dotycząca międzynarodowych ćwiczeń jednostek antyterrorystycznych i ratowniczych, jakie miały miejsce we Wrocławiu w dniach 25-27 listopada 2015 r.
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg,...
Reporter Special OPS przeprowadził wywiad z Prezesem Klubu Strzeleckiego "KRYZA" na temat zawodów Tactical Warrior Challenge: co je wyróżnia na tle innych zawodów strzelecko-taktycznych, jaki był ich przebieg, jak kondycyjnie cywile wypadają na tle służb mundurowych, a także podsumowania TWC 2gun 2015.
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni...
Fotoreportaż z ćwiczeń antyterrorystycznych przeprowadzonych w styczniu 2016 r. przez Wydział Działań Specjalnych Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie w jednej ze stołecznych zajezdni autobusowych.
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych...
Sekcja Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) przeprowadziła w Warszawie w dniach 8-11 marca 2016 r. szkolenie z zakresu pokonywania przeszkód technicznych za pomocą środków technicznych i broni gładkolufowej podczas zdobywania pomieszczeń.
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje...
W piątek, 13 maja, ze strzelnicy IPA Racibórz jak co dzień dochodziły dźwięki wystrzałów różnego rodzaju broni. Tym razem jednak nie były to zwykłe ćwiczenia, a organizowane już po raz trzeci konsultacje strzeleckie dla instruktorów wyszkolenia strzeleckiego. W warsztatach wzięli udział przedstawiciele wojska i policji, a biorąc pod uwagę zdobyte umiejętności i wiedzy, „piątek trzynastego” z pewnością był bardzo udanym dniem.
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Relacja z II konferencji naukowej z cyklu „Siły Zbrojne w walce z terroryzmem" zorganizowanej 5-6 kwietnia 2016 r. w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki we Wrocławiu
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance...
Na przełomie czerwca i lipca 2016 roku, w ośrodku szkoleniowym firmy Global Protection Group odbył się tygodniowy kurs „Rozpoznania pirotechnicznego w zróżnicowanym środowisku – EOR (Explosive Ordnance Reconnaissance)”.
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...
Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...
W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.