BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

W ćwiczeniach w Budapeszcie, oprócz TEK i BOA KGP, wzięły udział: słowacki Lynx (Útvar osobitného určenia – „SPECIAL OPS” nr 3/2011) i czeska URNA (Útvar rychlého nasazení – „SPECIAL OPS” nr 3/2012). Fot. TEK
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej organizacji. W Europie taką jest Grupa ATLAS, będąca unijną siecią policyjnych jednostek kontrterrorystycznych, regularnie szkolących się poprzez realizację wielonarodowych warsztatów w poszczególnych krajach członkowskich, przygotowujących do przeciwdziałania aktom terroru o dużej skali. Ostatnio w rolę gospodarza wcieliła się węgierska jednostka TEK.
The modern terrorism accepts neither borders, nor nationality-based divisions, so it spreads the war by transferring it from the far-away battlefields to city centers. Effective prevention of terror acts of either criminal, political (nationalistic), cultural (religious) or social background, requires a special preparation of the services, that is: to prevent attacks and react to them properly within the national structures as well as in co-operation with foreign units, from both the neighboring countries and as part of the larger organization. In Europe, such an organization is the ATLAS Group, the network of counter-terrorism police units that train regularly by taking part in international workshops in individual EU-countries that prepare them to prevent large-scale acts of terror. Recently, such workshops were hosted by the Hungarian unit TEK.
Zdjęcia: TEK
Zobacz także
Jagna Gill Szkolenie psów tropiących w Gdańsku

W dniach od 24 do 27 kwietnia 2023 roku na terenie Magnum Arena w Gdańsku odbyło się organizowane przez TWD Group oraz Taff Tactical Group seminarium wprowadzające z tropienia po twardych powierzchniach...
W dniach od 24 do 27 kwietnia 2023 roku na terenie Magnum Arena w Gdańsku odbyło się organizowane przez TWD Group oraz Taff Tactical Group seminarium wprowadzające z tropienia po twardych powierzchniach z Julie Case (Ultimate Canine, USA).
Krzysztof Mątecki Flintlock 2023 – Zjednoczeni przeciwko terroryzmowi

W Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej odbywały się międzynarodowe ćwiczenia pk. Flintlock 2023, zorganizowane przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA w Afryce. Celem odbywających się co roku wspólnych...
W Ghanie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej odbywały się międzynarodowe ćwiczenia pk. Flintlock 2023, zorganizowane przez Dowództwo Operacji Specjalnych USA w Afryce. Celem odbywających się co roku wspólnych ćwiczeń jest wzmocnienie zdolności antyterrorystycznych krajów afrykańskich i powstrzymanie rozprzestrzeniania się ekstremistycznej ideologii szerzonej przez organizacje współpracujące z ISIS.
Krzysztof Mątecki Kontrterroryści w akcji!

W ostatnich dniach lutego 2023 roku na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, odbyły się dwudniowe ćwiczenia z zakresu przeprowadzania kompleksowej operacji...
W ostatnich dniach lutego 2023 roku na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach, odbyły się dwudniowe ćwiczenia z zakresu przeprowadzania kompleksowej operacji zakładniczej (Hostage Rescue Operation). W szkoleniu wzięli udział policjanci z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, operatorzy JW AGAT oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Zespołu Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Katowice-Pyrzowice i Wydziału...
Warsztaty każdorazowo służą nie tylko „przećwiczeniu” różnych scenariuszy w siłowym rozwiązywaniu sytuacji zakładniczych przez połączone siły jednostek z kilku krajów, ale również wymianie doświadczeń i informacji, kluczowych w zapewnieniu jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa obywatelom Unii Europejskiej.
Miejscem realizacji ćwiczeń są obiekty mogące stanowić potencjalne cele zamachowców – obiekty publiczne o dużym natężeniu ruchu, jak np. dworce, lotniska, stacje metra, centra handlowe, a więc takie, które organizatorom zamachu zapewniają wysoką liczbę ofiar niezależnie od użytej broni (broń automatyczna, ładunki wybuchowe, gazy trujące), trudną do opanowania panikę i chaos utrudniające niesienie pomocy, a co za tym idzie dużą efektywność ataku oraz spektakularność – w tym medialną, a więc w konsekwencji zwiększenie poczucia braku bezpieczeństwa w społeczeństwie i w efekcie szerzenie terroru.
Multinarodowy charakter ćwiczeń wynika choćby z faktu, iż ataki mogą być przeprowadzone np. podczas międzynarodowych wydarzeń sportowych (olimpiady) czy być zrealizowane symultanicznie w różnych miejscach na świecie w celu zwiększenia dezorganizacji i efektu psychologicznego.
Ćwiczenia organizowane przez TEK, czyli węgierskie Centrum Kontrterroryzmu, odbyły się w dniach 3–6 października 2016 r. Do udziału zaproszono państwa należące do Grupy Wyszechradzkiej (V4), czyli Czechy, Polskę, Słowację i Węgry. Każde z nich reprezentowała podczas warsztatów jednostka należąca do Grupy ATLAS.
W przypadku naszego kraju, było to Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji (BOA KGP, obchodzące w 2016 roku 40-lecie swojego istnienia – „SPECIAL OPS” nr 6/2016).
Warto przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej, bo w dniach 6–10 czerwca 2016 r., w związku ze zbliżającym się Szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży, analogiczne ćwiczenia miały miejsce w Warszawie – w metrze i w centrum handlowym.
Kolejnymi były ćwiczenia ATHOS (Allied Terrorism Hindering Operation Simulation) zrealizowane w sierpniu 2016 r. w Estonii – gospodarzami byli wówczas antyterroryści z K-Komando oraz wojskowe siły specjalne tego kraju – ESTSOF-EOG („SPECIAL OPS” nr 3/2014).
W ćwiczeniach w Budapeszcie, oprócz TEK i BOA KGP, wzięły udział: słowacki Lynx (Útvar osobitného určenia – „SPECIAL OPS” nr 3/2011) i czeska URNA (Útvar rychlého nasazení – „SPECIAL OPS” nr 3/2012).
„Wyszechradzcy” antyterroryści ćwiczyli wspólnie działania z zakresu rozwiązywania sytuacji kryzysowych w metrze – ewakuację osób postronnych, zabezpieczanie miejsca zdarzenia, szturm na pociąg, negocjacje, uwalnianie zakładników i likwidację zagrożenia (w tym identyfikacji napastników), jak również udzielania pierwszej pomocy z warunkach bojowych (TCCC). Rozgrywano różne warianty zdarzeń, scenariusze opierające się zarówno na historycznych, jak i wysoce prawdopodobnych sytuacjach.
Uwieńczeniem całości był pokaz realizacji operacji w metrze, który obserwował węgierski premier Wiktor Orbán. Po zakończeniu demonstracji spotkał się on osobiście z uczestnikami ćwiczeń, witając się serdecznie z Polakami.
W ramach wymiany doświadczeń, funkcjonariusze BOA mieli okazję zwiedzić obiekty szkoleniowe TEK-u, który cieszy się bardzo dużym szacunkiem społecznym wśród rodaków. Infrastruktura treningowa węgierskich antyterrorystów to m.in. strzelnica oraz wciąż udoskonalany i rozbudowywany tzw. „killing house”, a także środki komunikacji mogące stać się celem zamachu, jak samolot, pociąg metra czy autobus.
Węgierska jednostka dysponuje również salami do crossfitu, sportów walki, siłownią, zewnętrznym parkiem crossfitowym, bieżniami dostępnymi przez 24 godziny na dobę (oświetlonymi w razie potrzeby), zapleczem socjalnym (stołówką z kuchnią i obsługą, punktem medycznym ze specjalistami m.in. od kontuzji i regeneracji), czy salą odpraw mogącą pomieścić gości zagranicznych w ramach międzynarodowych operacji czy ćwiczeń.
Znajdujący się na terenie bazy nowoczesny tor przeszkód to jeden z elementów okresowych testów sprawności, który zaliczyć musi każdy operator TEK.
Dla zaproszonych z zagranicy funkcjonariuszy ciekawostką było odwiedzenie policyjnego „kennelu”, czyli obiektu przygotowanego dla policyjnych psów bojowych, szkolonych zgodnie z autorskim programem przygotowanym przez węgierską jednostkę.
Wśród środków, którymi obecnie dysponuje TEK i które goście również mogli obejrzeć, znajduje się nowoczesny tabor samochodów oraz pojazdów specjalnych, w tym transporterów BTR zmodernizowanych pod kątem konkretnych potrzeb jednostki kontrterrorystycznej, wraz z zapleczem serwisowym.
Podsumowując ćwiczenia, operatorzy BOA KGP podkreślali nie tylko fakt podniesienia dzięki nim poziomu kwalifikacji indywidualnych, jak i poszerzenia bezcennych umiejętności we współdziałaniu, ale chwalili również wysoki poziom organizacji całości przedsięwzięcia. Wspominali również ciepłe przyjęcie przez kolegów z Budapesztu, utrzymane w duchu prawdziwego polsko-węgierskiego „braterstwa broni”.
Czytaj też: Bezpieczny Dolny Śląsk 2016 – zgrywające warsztaty taktyczne >>>
TEK (Terrorelhárítási Központ), czyli Centrum Kontrterrorystyczne, powstało 1 września 2010 r. na podstawie dekretu rządowego nr 232/2010 z 19 sierpnia tego roku, podpisanego przez premiera Wiktora Orbána, jako nowy centralny organ podlegający bezpośrednio ministrowi spraw wewnętrznych (który osobiście wyznacza dyrektora TEK), o właściwości ogólnokrajowej, z prawem do działania również poza granicami Węgier i jako taki jest samodzielną strukturą z własnym budżetem, niezależną od policji oraz innych slużb, posiadającą wyłączne kompetencje do czynności związanych z wykrywaniem, zapobieganiem i zwalczaniem terroryzmu oraz organizowania i koordynowania działań innych węgierskich organów, służących rozwiązywaniu takich problemów i prewencji antyterrorystycznej.
Szczegółowe zadania i przeznaczenie TEK określono w rozporządzeniu nr 295/2010 z 22 grudnia 2010 r. Należy do nich:
- fizyczna walka z terroryzmem, w tym operacje ratowania zakładników w kraju i obywateli węgierskich za granicą,
- na wniosek organów ścigania interwencje w przypadku groźnych incydentów z udziałem uzbrojonych przestępców,
- zatrzymywanie szczególnie niebezpiecznych osób,
- bojowe wsparcie operacji zwalczania przestępczości zorganizowanej.
HISTORIA TEK (Terrorelhárítási Központ): |
1973 – rozpoczęcie szkolenia antyterrorystycznego w stołecznym batalionie Rewolucyjnego Pułku MSW (BM Forradalmi Rendőri Rezed), 1979 – utworzenie w pułku specjalnych pododdziałów uderzeniowych do walki z terrorystami Akció Alosztály,1987 – sformowanie pierwszej samodzielnej, wyspecjalizowanej jednostki antyterrorystycznej „Komondor” Terrorelhárító Szolgálat (komondor – owczarek węgierski), 1991 – przekształcenie jednostki „Komondor” w RKSz (Rendőrség Különleges Szolgálata), czyli Policyjną Służbę Specjalną, podporządkowaną Komendzie Głównej Policji Narodowej ORFK, 1998 – przekształcenie RKSz w TESz (Terrorelhárító Szolgálat), tj. Służbę Antyterrorystyczną w ramach pionu Készenléti Rendőrség („policja gotowości” – zmilitaryzowane oddziały prewencji Komendy Głównej), podporządkowanie jej lokalnych pododdziałów AT, 2010 – powstanie TEK. Tekst ICh |
TEK powierzono również ochronę premiera Węgier, prokuratora generalnego, a w razie potrzeby innych przedstawicieli władz i państwowych urzędników wysokiego szczebla w kraju oraz za granicą, opracowywanie planów zabezpieczenia i wzmacnianie ochrony infrastruktury krytycznej, w tym ważnych obiektów rządowych.
Funkcjonariusze Centrum mogą także wykonywać w uzasadnionych przypadkach zadania związane z konwojowaniem szczególnie niebezpiecznych osób i ich ekstradycją.
TEK zajmuje się ciągłą analizą i ocenianiem zagrożenia terrorystycznego dla Republiki Węgierskiej, w związku z czym jest uprawniony do zbierania i analizowania informacji o potencjale niebezpiecznych grup i osób.
Dyrektor TEK, gen. brygady János Hajdú, sprawuje nadzór i kontrolę nad pracami Komitetu Koordynacji Kontrterrorystycznej (Terrorellenes Koordinációs Bizottságot), który skupia przedstawicieli cywilnych oraz wojskowych służb specjalnych, węgierskiej policji, Narodowej Administracji Podatkowej i Celnej, Centrum Koordynacji Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej (SZEBEK), a także Urzędu Imigracji (BAH).
TEK odpowiada również za kontakty zagraniczne dotyczące walki z terroryzmem i oczywiście reprezentuje Węgry w Grupie ATLAS.
Centrum liczy ponad 850 funkcjonariuszy, w tym nowocześnie wyposażony pion bojowy – TEK posiada w swym arsenale pistolety Glock i HK USP, pm HK MP5, karabiny wyborowe HK417, powtarzalne snajperskie (Unique Alpine TPG1 i Barrett MRAD).
Siedziba dowództwa mieści się w stolicy kraju, Budapeszcie, przy ul. Zách, w 10 dzielnicy Kőbánya. Podporządkowano mu wszystkie lokalne pododdziały antyterrorystyczne policji węgierskiej.