„Atlas” („Special Ops” 7-8/2010) to nazwa unijnej sieci roboczej europejskich jednostek kontrterrorystycznych, które poprzez wzajemną współpracę, wymianę doświadczeń i informacji mają zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa obywatelom krajów Unii Europejskiej. Udział w niej umożliwia m.in. wzajemne wsparcie zrzeszonym jednostkom w przypadku wystąpienia zagrożeń terrorystycznych o dużej skali. Aby przećwiczyć taką wielonarodową operację, Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji („Special Ops” 4/2011) zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r. w Warszawie, ćwiczenia w siłowym rozwiązywaniu sytuacji zakładniczych przez połączone siły jednostek z kilku krajów.
"Atlas" ("Special Ops 7/8/2010) is the name of the unique EU working group of the European counter-terrorist units whose mission - thanks to their coooperation, sharing experience and information, is to maintain a high level of safety for the citizens of the European Union. Participation in the group enables a mutual support of the Atlas units in case of the high-scale terrorist threat. An international operation of this kind ought to be trained, thus, between 6th and 10th June, 2016, the Bureau of Anti-terrorist Operations of the National Police Headquarters ("Special Ops" 4/2011) organized a special exercise session in Warsaw, with the focus on resolving hostage situations with the use of force by the united counter-terrorist units from numerous countries.
W dniach 16–17 maja 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu rozegrano drugą edycję zawodów strzeleckich par snajperskich. Zawody przeznaczone były tylko dla żołnierzy...
W dniach 16–17 maja 2024 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w Strzepczu rozegrano drugą edycję zawodów strzeleckich par snajperskich. Zawody przeznaczone były tylko dla żołnierzy reprezentujących polskie i zagraniczne Jednostki Wojsk Specjalnych (JWS).
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział...
Współpraca różnych służb mundurowych, wymiana doświadczeń oraz wspólne dynamiczne ćwiczenia zgrywające z naciskiem na działania TC3 były celem „Forces Cooperation”, zorganizowanego przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Poznaniu. Wydarzenie, w którym udział wzięli instruktorzy i operatorzy z 17 jednostek reprezentujących różne służby mundurowe, odbyło się w dniach 11-15 marca 2024 roku.
W dniach od 23 lutego do 11 marca 2024 roku na skutych lodem terenach Arktyki odbywały się ćwiczenia obronne pk. „Arctic Edge 24”, w których udział wzięło blisko czterystu operatorów sił specjalnych ze Stanów...
W dniach od 23 lutego do 11 marca 2024 roku na skutych lodem terenach Arktyki odbywały się ćwiczenia obronne pk. „Arctic Edge 24”, w których udział wzięło blisko czterystu operatorów sił specjalnych ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Danii, Norwegii i Wielkiej Brytanii.
Nieformalna współpraca pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi rozpoczęła się w latach 90. ubiegłego wieku, jednak jej ożywienie nastąpiło po atakach terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych z 11 września 2001 r.
W kolejnych latach organizowano spotkania i warsztaty mające na celu poprawienie współpracy operacyjnej jednostek interwencyjnych. Pierwsza oficjalna wzmianka o sieci współpracy jednostek AT UE o kryptonimie „Atlas” pojawiła się w 2005 roku.
23 czerwca 2008 r. Rada Unii Europejskiej podjęła Decyzję nr 2008/617/WSiSW (Council Decision 2008/617/JHA) w sprawie usprawnienia współpracy pomiędzy specjalnymi jednostkami interwencyjnymi państw członkowskich Unii Europejskiej w sytuacjach kryzysowych, określającą zasady i warunki, na których takie jednostki mogą udzielać pomocy lub prowadzić działania na terytorium innego państwa. Powyższa decyzja dała unijnej grupie zadaniowej „Atlas” właściwe usankcjonowanie prawne.
Obecnie w skład Atlasu wchodzi 35 policyjnych jednostek specjalnych (część krajów wytypowało do współpracy po dwie jednostki z różnych formacji, tj. policji i gwardii lub żandarmerii narodowych) z 27 państw Unii Europejskiej. Współpraca w ramach sieci „Atlas” realizowana jest poprzez pięć Grup Roboczych (Budynki, Woda, Transport, Samoloty, Wejścia) oraz dwa Fora (Negocjatorzy, Snajperzy).
Polskim przedstawicielem w grupie „Atlas” jest Biuro Operacji Antyterrorystycznych [BOA], które jeszcze przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej (wtedy Zarząd Operacji Antyterrorystycznych Głównego Sztabu Komendy Głównej Policji) uczestniczyło w niej jako obserwator. W 2004 r. jednostka osiągnęła pełnoprawne członkostwo. Obecnie BOA uczestniczy w pracach Grup: Budynki, Wejścia, Snajperzy (Forum Snajperów zmieniło w ostatnim czasie swój statut na Grupę Roboczą, dzięki czemu zyskało większą samodzielność organizacyjną) oraz Forum Negocjatorzy.
Każdego roku „Atlas” organizuje ćwiczenia będące najlepszym sposobem na wymianę doświadczeń oraz ujednolicanie procedur wspólnego działania.
Do 2016 roku gospodarzami dwóch takich przedsięwzięć było Biuro Operacji Antyterrorystycznych, organizując międzynarodowe ćwiczenia na terenie naszego kraju.
Pierwsze z nich, o kryptonimie „Bombowy Maj”, obyły się w dniach 21–23 maja 2009 roku w podwarszawskiej Ryni. Celem ćwiczenia było rozwiązanie masowej sytuacji zakładniczej, do jakiej doszło w centrum konferencyjno-szkoleniowym. Znaczna liczba terrorystów oraz brak postępów w negocjacjach wymusiły podjęcie decyzji o wystąpieniu o wsparcie policyjnych jednostek kontrterrorystycznych z innych państw. Połączone siły około 200 operatorów z Polski, Austrii, Portugalii, Litwy, Słowacji oraz Słowenii szkoliły się w odbijaniu zakładników, sprawdzając w praktyce przyjętą taktykę, procedury oraz koordynację międzynarodowych zespołów szturmowych.
„Bombowy Maj ’09” po raz pierwszy pozwolił przetestować system międzynarodowego powiadamiania o sytuacji wymagającej interwencji z zewnątrz.
Drugie tego rodzaju ćwiczenia odbyły się ramach przygotowań BOA KGP do Turnieju Finałowego UEFA EURO 2012. 27 i 28 września 2011 roku policjanci z jednostek specjalnych z Polski, Austrii, Słowenii, Słowacji, Litwy, Portugalii i Francji prowadzili na Stadionie Narodowym ćwiczenia, podczas których sprawdzano wspólne działanie w przypadku zaistnienia masowej sytuacji zakładniczej na stadionie piłkarskim oraz w strefie skażonej chemicznie, dekontaminację, a także elementy bezpiecznej ewakuacji i ratownictwa medycznego.
Poza działaniami praktycznymi odbyły się również warsztaty, w trakcie których wymieniano się doświadczeniami w zabezpieczaniu dużych imprez sportowych. Przedstawiciele jednostek SEK Stuttgart oraz GSG9 z Niemiec omawiali swoje przygotowania do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, Austriacy z EKO Cobra – do eliminacji piłkarskich Mistrzostw Europy, a Anglicy z SCO19 do Igrzysk Olimpijskich w Londynie.
Jak widać duże znaczenie w działaniu grupy „Atlas” mają zadania związane z przygotowaniami do zabezpieczania imprez o charakterze masowym
W 2016 roku przed polskimi służbami stoi szczególne zadanie zapewnienia bezpieczeństwa podczas dwóch imprez o wyjątkowym charakterze – Szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Z tego powodu Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP podjęło się zorganizowania trzeciego międzynarodowego ćwiczenia sprawdzającego współdziałanie jednostek skupionych w Grupie „Atlas”.
Z kilku względów ćwiczenia te miały specjalny charakter.
Po pierwsze, zgodnie z zapowiedzią Komendanta Głównego Policji nadinsp. Jarosława Szymczyka, po raz pierwszy w ćwiczeniach grupy „Atlas” udział wzięli żołnierze JW GROM. Jeszcze na początku maja zwierzchnik BOA poinformował, że „Po raz pierwszy w historii chcemy realnie współpracować z chlubą armii, jaką jest jednostka GROM. Mamy jeszcze trzy miesiące na wspólne ćwiczenia GROM i naszego Biura Operacji Antyterrorystycznych. Podczas samych wydarzeń wykorzystamy wiedzę, umiejętności żołnierzy i ich sprzęt. Zarówno GROM-owcy, jak i ich sprzęt to światowa czołówka. Wykorzystamy te zdolności w działaniach”. Ich wiedza, doświadczenie oraz sprzęt zostały wykorzystane w pracach sztabu planującego przebieg operacji ratowania zakładników.
Jednostki zagraniczne zostały wezwane w trybie alarmowym, wchodząc do akcji zaraz po przyjeździe do naszego kraju, niejako „z marszu”. Po raz pierwszy, w sposób praktyczny, skorzystano z zapisów Ustawy z 7 lutego 2014 r. o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W ćwiczeniach udział wzięli również policjanci ze wszystkich Samodzielnych Pododdziałów Antyterrorystycznych Policji i Sekcji Antyterrorystycznych.
Ćwiczenie podzielone zostało na dwa epizody.
Pierwszy odbył się w dniach 6–7 czerwca 2016 r. i zakładał atak dobrze wyszkolonej i zdeterminowanej grupy terrorystów na warszawską galerię handlową „Złote Tarasy” w godzinach szczytu. Dzięki temu napastnikom udało się wziąć dużą liczbę zakładników, szacowaną na ponad 400 osób.
Ze względu na skalę incydentu i skomplikowaną sytuację taktyczną, opierając się na przepisach ustawy z 7 lutego 2014 r. polskie władze wystąpiły o wsparcie policyjnych jednostek specjalnych skupionych w ramach Grupy „Atlas”.
W trybie alarmowym do naszego kraju przyjechały zespoły z Czech (URNa – Útvar rychlého nasazení), Estonii (K-Komando), Rumunii (BSIJ – Brigada Specială de Intervenţie a Jandarmeriei), Słowacji (UOU – Útvar Osobitného Určenia), Słowenii (Specialna Enota), Szwajcarii (zespół złożony z przedstawicieli aż pięciu jednostek: Groupe d’Intervention de la Police de Lausanne – GIPL z Lozanny, Groupe d’Intervention de la Gendarmerie de Genève – GIGG z Genewy, Sondereinheit „Enzian” z Berna, Reparti Speciali – Gruppo d’Intervento z kantonu Ticino oraz Interventionseniheit „Skorpion” z Zurychu), Węgier (TEK – Terrorelhárítási Központ) oraz Wielkiej Brytanii (SCO19).
Jednocześnie, w ramach Centralnego Odwodu Antyterrorystycznego Komendanta Głównego Policji, do Warszawy ściągnięto policjantów ze SPAP i SAT Komend Wojewódzkich, a o pomoc w zaplanowaniu siłowego rozwiązania incydentu zwrócono się do Jednostki Wojskowej GROM.
W dyspozycji dowodzących znalazło się prawie 230 operatorów. Siły te zostały podzielone na dwa zespoły: jeden pozostający w gotowości do szturmu natychmiastowego (złożony z policjantów SPAP i SAT) oraz drugi przygotowujący się do szturmu planowanego (BOA plus jednostki zagraniczne).
Plan podoperacji szturmowej przygotowany został przez sztab, w którym wspólnie pracowali policjanci z BOA oraz żołnierze JW GROM.
Przez całą noc z 6 na 7 czerwca 2016 r. trwały negocjacje, jednak wobec braku ich postępu, dowodzący operacją podjęli w godzinach wczesnoporannych decyzję o siłowym rozwiązaniu sytuacji kryzysowej. Ze względu na to, iż terroryści podzielili zakładników na dwie grupy i rozmieścili ich w galerii oraz przylegającym do niej wieżowcu, przeprowadzono jednoczesny szturm z poziomu garaży na galerię handlową i przy użyciu śmigłowca na wieżowiec.
Drugi z epizodów odbył się dwa dni później i związany był z masową sytuacją zakładniczą w warszawskim metrze.
Grupa napastników wtargnęła w godzinach szczytu na stację metra i uwięziła w jednym ze składów kilkuset zakładników.
Wobec obecności zagranicznych jednostek specjalnych w Polsce, postanowiono i tym razem skorzystać z ich pomocy. Wynikało to ze złożoności sytuacji, z jaką musiano sobie poradzić: kilkuset zakładników znajdowało się w składzie złożonym z sześciu wagonów, co wpływało na wielkość sił, jakimi należało dysponować, aby móc myśleć o skutecznym rozwiązaniu tego incydentu.
Również i w tym przypadku siły podzielono na zespoły do szturmu natychmiastowego i planowego. Po kilku godzinach negocjacji podjęto decyzję o szturmie. Odbył się on w warunkach możliwie jak najbardziej realnych: w całkowitych ciemnościach, z wykorzystaniem noktowizji, granatów hukowych i amunicji treningowej.
W obu epizodach, poza etapem szturmu, szczególną uwagę zwrócono na przećwiczenie procedur ewakuacyjnych oraz pomoc rannym. Tak duża liczba zakładników i konieczność ich bezpiecznej ewakuacji stwarza wiele problemów i ćwiczenia te były doskonałą okazją do sprawdzenia, czy przyjęte rozwiązania sprawdzają się w sytuacjach maksymalnie zbliżonych do realnych.
***
Redakcja „Special Ops” dziękuje BOA KGP za możliwość obserwowania i zrelacjonowania ćwiczeń.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...
Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...
Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe,...
Wrocław ponownie stał się celem skoordynowanych ataków terrorystycznych. W różnych punktach miasta, charakteryzujących się dużym natężeniem ruchu, napastnicy otworzyli ogień, zdetonowali ładunki wybuchowe, wzięli zakładników. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zgrywające jednostek antyterrorystycznych oraz grupy ratownictwa specjalistycznego, realizowane - wzorem roku poprzedniego, w dniach 28-30 października 2016 r., w ramach projektu „Bezpieczny Dolny Śląsk”.
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...
Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując...
Jeśli bieganie i pokonywanie kolejnych kilometrów przestaje ci wystarczać… czołgaj się, przedzieraj przez tor przeszkód, dźwigając dodatkowe wyposażenie, wykonuj karne pompki, strzelaj do celu próbując opanować drżenie wymęczonych mięśni i odpowiadaj logicznie na pytania, a to wszystko w bojowym duchu pod patronatem jednostek Wojska Polskiego, w tym Wojsk Specjalnych. Mijający 2016 rok obfitował w ogromną liczbę wydarzeń biegowych, kolejnych edycji i imprezowych debiutów. GROM Challenge został zrelacjonowany...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie...
Rok 2016 to trzeci rok z rzędu, jak Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM organizują wspólnie międzynarodowe zawody taktyczno-strzeleckie TACTICAL WARRIOR CHALLENGE – 2 GUN. Podobnie jak w 2015 roku, areną, na której rywalizowali strzelcy na co dzień pełniący służbę w jednostkach specjalnych, był Ośrodek Szkolenia Poligonowego w Strzepczu. Na stałe też w kalendarzu zagościł termin, w którym organizowane są zawody, to zawsze pierwszy weekend sierpnia. Zawody tej edycji zostały rozegrane...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...
Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...
Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego...
Relacja z zawodów strzeleckich Tactical Fighter rozegranych w Lublewie Gdańskim w dniach 8-9 listopada 2016 roku zorganizowanych przez Jednostkę Wojskową Formoza im. gen. broni Włodzimierza Potasińskego przy współpracy z firmą Tactical Bushido.
W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem...
W dniu 23 czerwca 2017 r. na terenie Ośrodka Szkoleń Poligonowych przeprowadzona została 3 edycja zawodów strzeleckich Long Range MYKITA. Zawody od 2 edycji mają charakter międzynarodowy. Organizatorem zmagań były dwa współpracujące ze sobą od lat podmioty, Klub Strzelecki KRYZA oraz Fundacja SPRZYMIERZENI Z GROM.
17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed...
17-18 maja 2017 r. rozegrano kolejne, IV Zawody Strzeleckie o Puchar Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2017”, zorganizowane pod egidą Dowódcy Komponentu WS, gen. bryg. Wojciecha Marchwicy. Na tydzień przed obchodami 10-lecia Wojsk Specjalnych reprezentanci należących do nich jednostek WP, funkcjonariusze jednostek specjalnych policji, Straży Granicznej i Ministerstwa Finansów oraz zaprzyjaźnionych organizacji zmierzyli się podczas dynamicznych strzelań w dzień i w nocy – tym razem nie na typowej strzelnicy,...
Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych...
Charakter współczesnych zagrożeń terrorystycznych, opartych na ideach czy kulturowych różnicach, jak i terroru kryminalnego, a także zmiany, jakie zaszły w profilu psychofizycznym przestępców (także tych już osadzonych w zakładach karnych), sprawia, że służby mundurowe muszą być gotowe do efektywnego międzyresortowego działania, niezależnie od swojej bazowej specjalizacji. Z takiego m.in. założenia wychodzą organizatorzy Zawodów i Warsztatów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencyjnych Służby Więziennej...
Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw...
Reportaż z warsztatów snajperskich dla żołnierzy i funkcjonariuszy jednostek specjalnych wchodzących w skład Ministerstwa Obrony Narodowej i pododdziałów specjalnych wywodzących się z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zorganizowano w Ośrodku Szkoleń Poligonowych w Strzepczu w dniach 4-9 czerwca 2017 r.
Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym...
Jednym z celów reformy więziennictwa w 2010 r. było zwiększenie kompetencji i profesjonalizmu funkcjonariuszy SW oraz odejście od statycznych działań ochronnych na rzecz dynamicznych wewnętrznych. W tym celu powołano dobrze wyposażone i uzbrojone Grupy Interwencyjne, przygotowane do szybkiego reagowania w przypadku, gdy zawiodą mediacje oraz zagrożone jest ludzkie życie lub zdrowie, a na co dzień ukierunkowanych na zapobieganie popełnianiu przestępstw przez osoby w izolacji penitencjarnej, wypadkom...
Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi...
Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi organizatorów na terenie Kaszub goszczono oprócz rodzimych zespołów operatorów, także zespoły zagraniczne: Spezialeinsatzkommando (SEK) Berlina oraz SEK należącydo policji kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Landeskriminalamt Mecklenburg-Vorpommern).
W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski...
W dniach 17–21 lipca 2017 r. na terenie słowackiego ośrodka treningowego Lešť koło m. Pliešovce odbyło się wspólne szkolenie jednostek specjalnych służb podległych ministerstwom finansów Czech, Polski i Słowacji. Było ono nie tylko okazją do skorzystania z unikatowych możliwości oferowanych przez jeden z najlepszych ośrodków tego typu w Europie, ale również do zacieśnienia kontaktów i wymiany fachowych doświadczeń z odpowiednikami z sąsiednich krajów.
W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...
W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizowanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...
W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się seminarium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przedsięwzięcie...
W dniach 17–23 września 2017 roku we Wrocławiu odbyło się seminarium „Forum Snajper”, którego organizatorem było Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Było to kolejne przedsięwzięcie zorganizowane przez BOA KGP, odkąd w 2016 roku Polacy przejęli odpowiedzialność za działanie w zrzeszającej policyjne jednostki interwencyjne z krajów Unii Europejskiej, a także z Norwegii i Szwajcarii, grupie ATLAS, forum zajmującego się wykorzystaniem snajperów w działaniach kontrterrorystycznych.
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej...
Na przełomie września i października 2017 roku kolejny raz żandarmi z Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie mieli okazję ćwiczyć ze swoimi partnerami z kompanii specjalnej chorwackiej policji wojskowej - SSVP (Satnija specjalne Vojna policjie). Tym razem Chorwaci gościli grupę kilkunastu warszawskich spec-żandarmów. W trakcie dziesięciu dni szkoleniowych zrealizowano szereg przedsięwzięć z zakresu: taktyki działań ochronnych, strzelań specjalnych, a także elementów rozpoznania pirotechnicznego...
W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2017 roku odbyły się międzynarodowe i międzyresortowe ćwiczenia pod kryptonimem „BORSUK 2017”. Zostały one zorganizowane przez Wydział
Bojowy Pierwszy Biura Operacji...
W dniach od 27 listopada do 1 grudnia 2017 roku odbyły się międzynarodowe i międzyresortowe ćwiczenia pod kryptonimem „BORSUK 2017”. Zostały one zorganizowane przez Wydział
Bojowy Pierwszy Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji przy współpracy z Zakładem Techniki Operacyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tematem przewodnim była specjalność WB1 BOA, czyli działania niskoprofilowe, obejmujące obserwację oraz zatrzymania wysokiego...
SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?
SPECIAL OPS: 21 czerwca na poligonie drawskim rusza SPEED SELEKCJA. Czym różni się ona od legendarnej już SELEKCJI rozgrywanej przez poprzednie 20 lat?
W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej...
W dniach 31.01-2.02 2018 roku w Ośrodku Wypoczynkowo-Szkoleniowym Służby Więziennej Golina funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu doskonalili swoje umiejętności pod okiem instruktorów Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej we Wrocławiu. Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia był mjr dr Leszek Kołtun – specjalista Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej we Wrocławiu i koordynator...
19 kwietnia 2018 roku firma Griffin Group Defence (dawniej IMS Griffin) zorganizowała na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pokaz produktów przeznaczonych dla służb porządku...
19 kwietnia 2018 roku firma Griffin Group Defence (dawniej IMS Griffin) zorganizowała na terenie Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia w Zielonce pokaz produktów przeznaczonych dla służb porządku wewnętrznego (Portfolio Law Enforcement) z szerokiej oferty Rheinmetall Defence. Na pokaz zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele jednostek kontrterrorystycznych policji, wojskowych jednostek specjalnych oraz innych służb związanych z bezpieczeństwem publicznym, a także przedstawiciele mediów branżowych,...
Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu i jej Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (od kwietnia 2019, na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych...
Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu i jej Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji (od kwietnia 2019, na podstawie Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. 2019 poz. 15, jednostki te noszą nazwę Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji) we współpracy z poznańską Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego oraz tamtejszym Wydziałem Żandarmerii Wojskowej zorganizowały w dniach 12-16 marca br. międzynarodowe seminarium z...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.