Emil Kielkowski trenujący podciąganie na drążku w szerokim nachwycie
Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF.
Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach. Czy można temu zaradzić – ależ oczywiście. Wystarczy pozytywny stosunek do ćwiczenia i nieco czasu poświęconego na jego doskonalenie.
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka...
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.
Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu...
Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.
Dwa do trzech treningów tygodniowo trwające 10-20 minut na pewno nie zrujnuje nam naszego grafiku zajęć. A ćwiczenie wykonywać można bezpośrednio po wstaniu z fotela – wystarczy kupić dostępny w sklepach sportowych drążek rozporowy do mocowania w futrynie (Przygotuj się odpowiednio na wysiłek fizyczny). Warto wybrać model z gumowymi nakładkami w miejscach chwytu rąk – chwyt jest pewniejszy, stabilniejszy i wygodniejszy z uwagi na nieco większy obwód w miejscu chwytu.
Ćwiczenie wykonywać możemy w kilku odmiennych celach:
Oczywiście w zależności od celu, sposób wykonywania ćwiczenia będzie się nieco różnił, chociaż postronna osoba przyglądająca się ćwiczeniu z boku może różnic nie zauważyć. Głównym elementem różnicującym cel jest liczba powtórzeń, czas przerw pomiędzy kolejnymi seriami ćwiczenia oraz tempo wykonywania podciągnięć.
W przypadku rozwoju siły powtórzeń będzie wykonywanych mało (maksymalnie 5-6), ale w przypadku osoby wytrenowanej konieczne będzie dodatkowe obciążenie. W treningu, którego celem jest rozwój muskulatury liczba powtórzeń wynosić będzie od 8 do 15.
Gdy natomiast zależy nam na poprawie wytrzymałości mięśniowej i osiągnieciu poprawy w maksymalnej liczbie powtórzeń, wtedy podciągnięć w seriach wykonujemy znacznie więcej. Każdy z tych celów jest na tyle odmienny, że poświęcone im zostaną odrębne artykuły.
Standardowy ruch podciągania rozpoczynamy od pełnego zwisu na drążku (nachwytem lub podchwytem) po czym podciągamy się do góry do pozycji broda tuż nad drążkiem. Pełny ruch do pozycji broda nad drążkiem jest istotny, ponieważ tylko wtedy nastąpi pełny skurcz mięśni i ich odpowiednie pobudzenie. O różnicach w rodzaju chwytu oraz szerokości chwytu w części 2 wprowadzenia.
Opuszczamy się powoli do pełnego wyprostu rąk co gwarantuje rozciągnięcie mięśni i ich prawidłowe ukrwienie. Początkujący w podciąganiu powinni starać się w początkowym etapie wykonywać co najmniej 5 podciągnięć w 5 seriach.
Odpoczynek pomiędzy seriami jest kwestią indywidualną i zależy tak naprawdę od wydolności trenującego podciąganie oraz budowy jego mięśni. Przewaga włókien czerwonych (wolnokurczliwych) czyli wytrzymałościowych (ang. slow twich) sprawia, że taka osoba ma duży potencjał w uzyskiwaniu dużej liczby powtórzeń, zazwyczaj również przerwa pomiędzy seriami wystarcza krótka (30-45 sekund do zregenerowania się mięśni do kolejnego wysiłku).
Natomiast osoby z przewagą włókien białych (szybkokurczliwych), czyli siłowych (ang. fast twich) będą miały problemy z wykonywaniem dużej liczby powtórzeń, a przerwy pomiędzy seriami będą typowo dłuższe (2-3 minuty).
Na pocieszenie dla tej drugiej grupy osób dodać należy, że mają dużo większy potencjał w rozbudowie muskulatury (szybciej i o wiele silniej rosną włókna mięśniowe białe) i zapewne w podciąganiu z dodatkowym obciążeniem będą wykorzystywały większy ciężar niż osoby z dominacją włókien czerwonych.
W przypadku osób zupełnie początkujących i braku siły na prawidłowe pełne podciągnięcie, warto rozpocząć od ćwiczenia polegającego na wyskoku do pozycji górnej i powolnym opuszczaniu się w dół (minimum 5 sekund).
Czynność powtarzamy aż do zmęczenia mięśni. Warto również poćwiczyć kilka razy przez 5-10 sekund zwis w pozycji górnej (ćwiczenie izometryczne zwiększające siłę – szczególnie bicepsów), a także zwis w pozycji dolnej (aktywizacja izometryczna mięśni przedramion).
Hyrrokkin
Hyrrokkin, 01.09.2011r., 04:57:47
Ciekawy artykuł. Mam nadzieję, że w przyszłości będzie takich więcej. Pozdrawiam!
Gilannun
Gilannun, 16.09.2011r., 17:26:13
Artykuł bardzo przydatny mam nadzieję na więcej takich tekstów (także w samym periodyku).
Smok
Smok, 28.09.2011r., 13:31:55
większa liczba powtórzeń= większa siła. Zawsze. Nie da się tego obejść setkami serii po 5 powtórzeń. Na początek to wystarcza ale wielu daje sobie spokój jak podciągają się max 7-9 razy i nie widzą postępów. To dlatego iż po prostu nie ćwiczą odpowiednio napięcia mięśni. A wystarczy pomiędzy nogi brać 20 kg obciążenia i podnieść się na drążku. Teraz tak jak się jest u góry należy wytrzymać minutę, potem opuszczamy, podciągamy ponownie i znowu minuta. Jak tak wytrzymacie bez problemów będziecie robili ponad 10 podciągnięć. A najprawdopodobniej znacznie bliżej 14-16. Jak już będziecie tak robili 5 powtórzeń to zwiększcie ciężar do 30 kg. Jeśli nie macie siły podciągnąć się ani razu z tym obciążeniem to są dwie opcje- albo mniejsze obciążenie albo na wisielca po zejściu z krzesła. Ale oczywistym jest że jeśli podciągacie się normalnie około 1-5 razy to najpierw zacznijcie od seryjek bez obciążeń. Bardzo doradzam też zrzucenie wagi i nie mam tu na myśli biegania maratonów tylko potem aby zajeść wszystko frytkami. Po prostu- smażenie goodbye , tłuszcze goodbye. Jak zrzucicie z 10kg wagi (znam chudzielców jak patyki którzy i tak hodują sadło na brzuchu) od razu wasze umiejętności podciągania wzrosną.
adik
adik, 28.09.2011r., 14:48:48
naprawde zaciekawia pozytywne odczucie po przeczytaniu byle tak dalej
Piotrowski Paweł
Piotrowski Paweł, 30.09.2011r., 13:55:51
Masz rację "Smoku:, o tym także będzie seria artykułów moich - jak zwiększyć liczbę powtórzeń - metod jest naprawdę sporo i jest w czym wybierać.
P.Prof
P.Prof, 08.10.2011r., 18:20:53
''większa liczba powtórzeń= większa siła''- Wiedzę o treningu siły czerpiesz od chłopaków z siłowni albo z portali społecznościowych. Duża liczba powtórzeń przy umiarkowanym obciążeniu (70-80% max możliwości) sprzyja rozbudowie głownie tkanki mięśniowej, a w drugiej kolejności siły- metoda body building. To co opisuje autor w pierwszych akapitach- to o co mu chodzi to diametralnie inna metoda budowy siły mięśniowej. Max obciążenie 100-110% max możliwości i mała liczba powtórzeń. Następuje mała rozbudowa masy mięśniowej ale szybki przyrost czystej siły. Nawiasem mówiąc możesz robić 300 pompek i mieć ogromne łapy albo robić ich po 20 z max obciążeniem, być wciąż chudym ale za to silnym.
Piotrowski Paweł
Piotrowski Paweł, 09.10.2011r., 09:56:24
O treningu na zwiększenie siły planuję osobny artykuł, sprawa zostanie tam szerzej opisana. Trening siły jest zupełnie odmienny od treningu wytrzymałości i najczęściej obu cech nie da się równocześnie efektywnie poprawiać. Zdarzają się jednak fenomeny, mające zarówno dużą siłę jak i wytrzymałość. Znam osobiście osobę, która potrafiła się podciągnąć 50 razy szerokim nachwytem!, ma potężne mięśnie i w dodatku jest bardzo silna. Ale to bardzo rzadki przypadek-wyjątkowa genetyka.
Weźmy takiego Pudzianowskiego, ma ogromną siłę a brak wytrzymałości i ma problemy z jej poprawą (brak mu zupełnie włókien mięśniowych typu wytrzymałościowego).
Smok ma rację odnośnie dodatkowego ciężaru w treningu siły.
Gdy ciężar odważników nie jest zbyt duży (umożliwia wykonywanie 15–20 powtórzeń) ćwiczenia nimi wykonywane mają głównie charakter wytrzymałościowy. Poprawia się również siła dynamiczna ale aby wzrost siły...
Gdy ciężar odważników nie jest zbyt duży (umożliwia wykonywanie 15–20 powtórzeń) ćwiczenia nimi wykonywane mają głównie charakter wytrzymałościowy. Poprawia się również siła dynamiczna ale aby wzrost siły dynamicznej był znaczący należy zwiększyć ciężar co związane jest z redukcją liczby powtórzeń.
Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację,...
Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację, silnie zaangażowane są mięśnie stabilizujące czego nie gwarantują często inne przyrządy treningowe [3].
Historia odważników kulowych związana jest z carską Rosją [1]. Według jednej z wersji handlarze na targach z nudów zaczęli używać odważników stosowanych w handlu do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Inna...
Historia odważników kulowych związana jest z carską Rosją [1]. Według jednej z wersji handlarze na targach z nudów zaczęli używać odważników stosowanych w handlu do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Inna wersja związana jest z carskim wojskiem – żołnierze, także marynarze dawno temu ćwiczyli mięśnie podnosząc do góry kule armatnie. Aby sobie ułatwić wykonywanie ćwiczenia mocowali do kuli dodatkową rączkę. Która wersja jest prawdziwa i czy nie ma innej – nie wiadomo.
Zmieniając diametralnie położenie ciała (obrót o 180 stopni tułowia lub na pozycję pionową ciała - głowa u góry lub na dole) możemy wykonywać wartościowe ćwiczenia rozwijające mięśnie, które również nazywane...
Zmieniając diametralnie położenie ciała (obrót o 180 stopni tułowia lub na pozycję pionową ciała - głowa u góry lub na dole) możemy wykonywać wartościowe ćwiczenia rozwijające mięśnie, które również nazywane są pompkami.
Wykonywanie klasycznych pompek warto również urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów wprowadzających dodatkową niestabilność. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących pomocniczych...
Wykonywanie klasycznych pompek warto również urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów wprowadzających dodatkową niestabilność. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących pomocniczych grup mięśniowych. Istotny jest również fakt, że mięśnie w trakcie wykonywania pompek są w stanie napięcia dłużej niż w przypadku klasycznych.
Wykonywanie klasycznych pompek warto urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących grup mięśniowych ale również efekt nieco innego na nie oddziaływania.
Wykonywanie klasycznych pompek warto urozmaicać pompkami z wykorzystaniem przyrządów. Dzięki temu osiągnąć można większą aktywizację pracujących grup mięśniowych ale również efekt nieco innego na nie oddziaływania.
Wykonując pompki ruch tułowia w wersji klasycznej to zmiana położenia ciała w osi pionowej (góra-dół). W praktyce można spotkać się z innymi ruchami tułowia.
Wykonując pompki ruch tułowia w wersji klasycznej to zmiana położenia ciała w osi pionowej (góra-dół). W praktyce można spotkać się z innymi ruchami tułowia.
Położenie rąk, przedramion oraz nóg może być modyfikowane w stosunku do klasycznej wersji pompek opisanych w części 1 artykułu, zmieniając w ten sposób intensywność ćwiczenia oraz zaangażowanie poszczególnych...
Położenie rąk, przedramion oraz nóg może być modyfikowane w stosunku do klasycznej wersji pompek opisanych w części 1 artykułu, zmieniając w ten sposób intensywność ćwiczenia oraz zaangażowanie poszczególnych grup mięśniowych.
Pompki to oprócz podciągania na drążku podstawowe ćwiczenie z wykorzystaniem własnej masy ciała dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Pompki są standardowym elementem testów sprawnościowych oraz...
Pompki to oprócz podciągania na drążku podstawowe ćwiczenie z wykorzystaniem własnej masy ciała dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Pompki są standardowym elementem testów sprawnościowych oraz popularnym ćwiczeniem na lekcjach WF. Większość osób ma do tego ćwiczenia zapewne duży sentyment, ale zapewne niektórzy wspominają je z niechęcią z powodu słabych wyników na testach lub zaliczeniach. Celem prezentowanej serii artykułów jest przybliżenie tej tematyki i równocześnie zachęcenie do...
Wydawać by się mogło, że metoda dzięki której możemy czynić ciągłe postępy w liczbie wykonywanych podciągnięć jest jedna i powszechnie przez wszystkich stosowana. Niestety to nieprawda, metodyk jest wiele...
Wydawać by się mogło, że metoda dzięki której możemy czynić ciągłe postępy w liczbie wykonywanych podciągnięć jest jedna i powszechnie przez wszystkich stosowana. Niestety to nieprawda, metodyk jest wiele a co ciekawsze mają one często założenia zupełnie sobie przeciwstawne, tak więc jest wiele dróg do celu. Która z nich jest najlepsza dla Ciebie?
Trening wytrzymałości to zupełnie inne metody treningowe niż stosowane w rozwoju masy mięśniowej lub siły. W wyniku tego typu treningu zwiększamy głównie wytrzymałość mięśni (w tym przypadku maksymalną...
Trening wytrzymałości to zupełnie inne metody treningowe niż stosowane w rozwoju masy mięśniowej lub siły. W wyniku tego typu treningu zwiększamy głównie wytrzymałość mięśni (w tym przypadku maksymalną liczbę powtórzeń w podciąganiu na drążku), masa ciała pozostaje w praktyce bez zmian ale może ulec również zmniejszeniu. Możliwości rozwoju wytrzymałości są cechą osobniczą i zależą od dominującego typu włókien mięśniowych.
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących...
Choć zapewne większość czytelników spędzała niedawno święta w rodzinnej atmosferze przy suto zastawionym stole, a potem winszowała sobie sukcesów w Nowym Roku to całkiem spora grupa 199 marynarzy stanowiących załogi 13 statków i jednego jachtu spędziła ten okres w niewoli u Somalijskich piratów. Od 2008 roku, kiedy to drastycznie wzrosło piractwo w rejonie Rogu Afryki, a do ataków i uprowadzeń statków zaczęło dochodzić w odległości powyżej 1200 mil morskich od wybrzeża Somalii świat zobaczył, iż...
Trening podciągania na drążku, którego celem nadrzędnym jest rozwój masy mięśniowej ma charakterystyczne elementy typowe dla treningu kulturystycznego na siłowni.
Trening podciągania na drążku, którego celem nadrzędnym jest rozwój masy mięśniowej ma charakterystyczne elementy typowe dla treningu kulturystycznego na siłowni.
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny...
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny być 2-4 serie podciągania po około 5-8 powtórzeń bez dodatkowego obciążenia (liczba powtórzeń w serii powinna wynosić nie więcej niż 30% maksymalnej możliwej do wykonania).
Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.
Bardzo istotne jest odróżnienie sfery niechęci do treningu, brak motywacji do wykonania zakładanej liczby pracy treningowej (zakładana liczba serii i powtórzeń podciągania) od groźnego przetrenowania.
Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to...
Szczególnej uwagi w trakcie treningu wymaga zrozumienie reakcji naszego psychiki oraz metody wpływania na nią. Nie każdy o tym wie, ale gdy odczuwamy silne zmęczenie i mięśnie odmawiają posłuszeństwa to jest to tylko złudzenie. Hamuje nas mózg i jego ośrodkowy (centralny) układ nerwowy. To on przekazuje informacje do mięśni o konieczności zakończenia pracy. Nasze mięśnie mogą jednak nadal pracować.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...
Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...
Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...
W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...
DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....
„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.