Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

Foto. Adobe Stock

Foto. Adobe Stock

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności fizycznej, w ramach naboru do poszczególnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji, tzw. „selekcji”.

Zobacz także

Aleksandra Wilczek-Musielak Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka

Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka

W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka...

W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.

Aleksandra Musielak Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX® Poznaj system treningu w zawieszeniu na taśmach TRX®

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...

System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.

Paweł Piotrowski Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit? Haki treningowe LIFTING HOOK – hit czy kit?

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu...

Wiele osób wykonujących trening siłowy zastanawia się, czy warto kupić haki treningowe. Nasz ekspert postanowił to sprawdzić i znaleźć odpowiedź na pytanie, czy kupno haków treningowych może pomóc w treningu siłowym i wzmacnianiu mięśni. Jak zawsze autor podaje też przykłady ćwiczeń oraz sugestie jak prawidłowo korzystać z haków podczas treningu, by uzyskać oczekiwane rezultaty.

Chociaż selekcje mają swoją podstawową strukturę i typowe testy sprawnościowe, to każda edycja przynosi pewne niespodzianki i modyfikacje programu.

Dlatego, nawet posiadając wiedzę na temat wymagań i konkretnych testów w wybranym oddziale specjalnym, ważnym jest, by być przygotowanym na realizację każdego wyzwania i umieć dostosować swoje zachowanie do zmiennych czy nawet zaskakujących sytuacji.

Przeczytaj także: Podstawa przygotowania motorycznego do testów sprawności fizycznej i kondycyjnej >>

Oto kilka wskazówek, jak efektywnie przygotować się do selekcji:

korzystaj z zasady wszechstronnego rozwoju ciała  staraj się być przygotowanym do różnych zadań motorycznych. Zamiast skupiać się wyłącznie na rozwoju siły swoich mięśni, pracuj także nad innymi cechami motorycznymi, jak wytrzymałość, szybkość, zwinność czy koordynacja ruchowa. Zawsze istnieje możliwość, w której instruktorzy prowadzący test wprowadzą nowe ćwiczenia czy też zmiany w procedurze, dlatego warto być elastycznym i gotowym na różne scenariusze,

stosuj stopniowanie wysiłku – kształtowanie wysokiego poziomu formy fizycznej nie jest procesem krótkotrwałym. Siły czy wytrzymałości nie zbudujesz w kilka dni. Organizm musi przejść fazy adaptacji mięśni do określonego wysiłku, dlatego nie zaczynaj od treningu na 100% swoich możliwości. Stopniowo zwiększaj wysiłek lub masę ciężaru, z jakim ćwiczysz. Zaplanuj odpowiednie rozłożenie godzin treningowych w swoim planie dnia i tygodnia, 

trenuj pod presją – selekcje nie są tylko testem sprawności fizycznej, są także testem sprawności psychicznej. Trenuj w trudnych warunkach pogodowych wykorzystując różnorodne podłoże, zaskakuj siebie, stawiaj przed sobą nowe wyzwania, które wymagają szybkiego myślenia i dostosowywania się do ekstremalnych sytuacji, np. podczas biegania staraj się obliczać matematyczne równania,

zadbaj o prawidłową regenerację i odpoczynek – ważne, by po intensywnym treningu zawsze dać ciału czas na odpoczynek. Zadbaj o odpowiednią ilość snu, dietę, nawodnienie i stosuj techniki relaksacyjne, np. skorzystaj z zabiegów odnowy biologicznej w formie masażu. Adaptuj ciało podczas pobytu w saunie suchej czy parowej.

Korzystaj z kriokomory lub znajdź lokalną grupę morsów, by wspólnie korzystać z kąpieli w lodowatej wodzie. Najlepsze efekty uzyskasz łącząc saunę z kąpielą w zimnej wodzie. Codziennie możesz korzystać z lodowatych prysznicy zaraz po przebudzeniu oraz po treningu, aby wzmocnić pracę układu krążenia oraz adaptować układ nerwowy. Relaksuj się sięgając po ciekawą książkę, by oddalić myśli od treningu oraz poprawić sprawność pracy mózgu, 

pracuj nad mentalnością – to kluczowy aspekt wyboru danego kandydata do dalszych etapów selekcji. Musisz wierzyć w siebie, być odpornym na stres, umieć pracować w zespole i mieć silną motywację do osiągnięcia celu. Staraj się uczyć akceptacji sytuacji, na które nie masz wpływu. Kontroluj gniew, on cię nie wzmocni, tylko osłabi. Walcz do końca i naucz się odpychać myśli o poddawaniu się czy zakończeniu próby wysiłkowej, 

poznaj swoje słabości – każdy ma swoje mocne i słabe strony. Znając swoje słabości, możesz skupić się na ich eliminacji podczas treningów. Instruktorzy będą ich w tobie szukać i skupią się na nich, by cię „złamać”.

Podczas selekcji, instruktorzy chcą wyłonić odpowiednio silnych fizycznie i psychicznie kandydatów. Modyfikują program poszczególnych edycji zachowując w tajemnicy zadania, jakie kandydaci będą realizowali.

Selekcje do jednostek specjalnych czy elitarnych grup sportowych mają wspólny mianownik, są trudne, wymagające i tak naprawdę nie wiemy, czego należy się spodziewać. 

Zastosowanie metody „tajności wykonywanych zadań podczas selekcji” jest skutecznym narzędziem treningowym do wyłonienia z grupy ludzi tych odpowiednio silnych fizycznie i psychicznie, posiadających predyspozycje do wykonania zadań podczas pełnienia realnej służby.

Praca nad zaufaniem i umiejętność współpracy z innymi ludźmi znacznie zwiększają szanse na sukces. Ważnym jest, by pamiętać o celu, dla którego się to robi i nie poddawać się, nawet jeśli droga do niego jest nieznana, trudna i pełna przeciwności.

Chcąc sprostać złożonym wyzwaniom ruchowym lub planując udział w selekcji do elitarnych jednostek kontrterrorystycznych policji, należy przeznaczyć odpowiednią ilość czasu na rozwój wszystkich cech motorycznych. Decydując się na półroczny okres przygotowania motoryki ciała do selekcji, ćwicz wytrzymałość i siłę mięśni oraz stosuj lżejsze treningi gibkości.

Pamiętaj, że częste wykonywanie treningów o wysokim stopniu intensywności bez stosowania zaplanowanych okresów regeneracji sprawia, że przemęczone ciało nie reaguje tak szybko, a Ty tracisz refleks. Zmniejszają się anatomiczne zakresy ruchu oraz możliwy do osiągnięcia zakres siły maksymalnej. Wszystko to może rzutować na niższy czas reakcji, błędną technikę poprawnego wykonania ćwiczeń fizycznych lub zmniejszoną skuteczność podejmowanych działań. 

Prowadź szczegółowy dziennik treningowy – zapisuj w nim każdą informację pomocną w analizie zrealizowanych sesji ćwiczeń. Notuj swoje odczucia występujące w trakcie trwania treningu oraz te pojawiające się na testach kontrolnych (o nich w dalszej części artykułu). Treningi wykonuj, gdy jesteś dobrze odżywiony, nawodniony i wyspany.

Czasem wykonaj kilka sesji treningowych, gdy czujesz się zmęczony, niewyspany lub głodny. W dzienniku zapisuj stopień swojego zmęczenia oraz czasy wykonania tych treningów. W analizie danych nie skupiaj się na dniach, kiedy jesteś maksymalnie wypoczęty, a na dniach, gdy byłeś zmęczony.

To właśnie te czasy treningów, które wykonujesz podczas największego zmęczenia, musisz poprawić. Zrób tabelę swoich wyników, która będzie podstawą do oceny twoich postępów i wprowadzenia ewentualnych zmian, aby twój organizm osiągnął szczytową formę podczas selekcji.

Ćwicz poprawne wzorce ruchowe – poznaj prawidłowy sposób wykonywania klasycznych ćwiczeń, tj.: przysiady, wykroki, podciąganie na drążku (nachwytem, podchwytem), spięcia brzucha (bez podparcia stóp), pompki (ugięcia ramion w podporze przodem). Wszystkie ćwiczenia wykonuj siłowo.

Nawet jeśli jesteś osobą trenującą od wielu lat, zalecam, byś udał się na sesję treningu personalnego jedynie w celu określenia poprawności wzorców ruchowych i techniki ćwiczeń podstawowych. Regularnie biegaj, pływaj oraz wykonuj marsze z plecakiem obciążając go do maksymalnie 20 kg (o poprawną konfigurację plecaka, w tym jego pasa biodrowego, poproś obsługę w lokalnym sklepie górskim).

Zmieniaj tempo ćwiczeń na treningach oraz stosuj różne rodzaje podłoża – wprowadzając każdą nową zmienną w treningu (np. intensywność, objętość, rodzaj podłoża, sprzęt sportowy, obuwie) uczymy swoje ciało nowego wzorca ruchu. Oznacza to, że ciało poprzez zmysł orientacji (propriocepcję) ponownie uczy się wykonania wcześniej wypracowanego ruchu. W rzeczywistości przekłada się to na nową motorykę ciała. 

Marsze trenuj w wygodnych butach, a treningi wytrzymałościowo-siłowe w obuwiu sportowym. Natomiast biorąc czynny udział w selekcji nie popełniaj podstawowego błędu, jakim jest start w nowym obuwiu.

Nie mam tu na myśli pojawienia się ewentualnych odcisków podczas egzaminu, tylko opisaną wyżej zmianę w funkcjonowaniu ciała, spowodowaną innym rodzajem podparcia dla stóp. Do takiej zmiennej (nowego obuwia) organizm nie został przygotowany, co może wpłynąć na pogorszenie wyników selekcji. 

Podsumowując, miej na uwadze fakt, że nie jest oczywistym pozytywne zaliczenie egzaminu za sprawą przygotowania samej motoryki ciała. Osoby reprezentujące doskonały poziom aktywności fizycznej mogą nie sprostać zadanej im próbie wysiłkowej, gdyż nie są przyzwyczajone do treningu pod presją, w nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych. 

Zatem posiadając podstawową wiedzę na temat wymagań i oczekiwań w zakresie czasu czy liczby wykonywanych powtórzeń danego ćwiczenia, pamiętajmy, aby być przygotowanym na realizację każdego wyzwania i umieć dostosować swoje zachowanie do zmiennych czy nawet zaskakujących sytuacji. Trenując, pamiętaj, po co to robisz i nie wątp w siebie. Staraj się uodpornić na stres, trenuj w grupie i utrzymuj silną motywację do osiągnięcia celu, jakim jest przygotowanie do testu sprawności fizycznej. Trenuj w wysoce niesprzyjających warunkach atmosferycznych i przy dużym zmęczeniu (np. po trudnym dniu pracy).

Biorąc udział w egzaminie sportowym bądź pozytywnie nastawiony. Pamiętaj, że mierzysz się z samym sobą, dlatego pokonuj wszystkie swoje granice i wykonuj sumiennie wyznaczone zadania. Wykazując silną wolę walki wzbudzisz szacunek w oczach kadry i tym samym szacunek do siebie. Ufając sobie dajesz powód innym, aby zaufali Tobie.

Na kolejnych stronach umieszczony został przykład rozłożenia aktywności fizycznych w miesięcznym planie treningu, pomocnym na etapie przygotowania motoryki ciała do selekcji. 

Na końcu artykułu znajdują się dwie próby wytrzymałości i wydolności tlenowej, które moim zdaniem są efektywnym narzędziem monitorującym twoje postępy (progres). 

UWAGA! 

Pamiętaj, że w tak intensywnych treningach zawsze musi być obecna osoba towarzysząca lub trener, który zadba o twoje bezpieczeństwo. Zanim przystąpisz do intensywnych treningów, upewnij się, że nie masz przeciwskazań do trenowania.

Wykonaj niezbędne badania i skonsultuj je z lekarzem, aby uzyskać zgodę do podejmowania aktywności fizycznej. Taką zgodę lekarską będziesz musiał przekazać także instruktorom na selekcji, która powinna znaleźć swoje miejsce w ich wewnętrznej dokumentacji. 

Z racji wysokiego ryzyka, podczas wykonywania intensywnych treningów wytrzymałościowo-siłowych informujemy, że zarówno Autor tekstu, jak i Redakcja nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne skutki/urazy/kontuzje/powikłania, powstałe podczas realizowania zamieszczonych w tekście wskazówek treningowych oraz zamieszczonej poniżej propozycji testu kontrolnego i przykładu rozplanowania aktywności fizycznych w miesięcznym harmonogramie planu treningowego. 

Normalny MURPH CHALLENGE wykorzystaj jako stałą jednostkę treningową stosowaną regularnie raz w tygodniu. Zmieniaj dzień tygodnia, w którym wykonujesz ten test, aby stymulować organizm do zmian. 

Zmodyfikowany MURPH CHALLENGE jest moją propozycją próby wysiłku w dość klarowny sposób odzwierciedlającą zmęczenie, jakiego doświadczysz podczas selekcji. To bardzo ciężka próba, dlatego wykonaj ją raz w miesiącu.

W celu zwiększenia poziomu stresu i przyspieszenia procesu wypalenia rezerw glikogenu z mięśni, podejdź do tej próby będąc zmęczonym i niewyspanym.

Zapisuj w dzienniku treningowym każde towarzyszące ci uczucie, tj. ból głowy, zawroty głowy, wymioty lub inne dolegliwości. Być może wykonasz próbę bez wystąpienia powyżej wymienionych objawów, zanotuj to. Pamiętaj, aby zapisywać datę i każdy czas realizacji prób wysiłkowych i treningów. 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Andrzej Krugler Polsko-fińskie ćwiczenia grup specjalnych Straży Granicznych

Polsko-fińskie ćwiczenia grup specjalnych Straży Granicznych Polsko-fińskie ćwiczenia grup specjalnych Straży Granicznych

28 września 2009 r. rozpoczęły się w Gdańsku kilkudniowe ćwiczenia polskich i fińskich grup specjalnych wchodzących w skład służb granicznych obu krajów.

28 września 2009 r. rozpoczęły się w Gdańsku kilkudniowe ćwiczenia polskich i fińskich grup specjalnych wchodzących w skład służb granicznych obu krajów.

Tomasz Łukaszewski KAPER-20

KAPER-20 KAPER-20

Od paru lat Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za organizację ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego, które w tym roku nosiło kryptonim „Kaper-20”. Dwudniowe szkolenie prowadzone...

Od paru lat Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych odpowiada za organizację ćwiczenia z zakresu reagowania kryzysowego, które w tym roku nosiło kryptonim „Kaper-20”. Dwudniowe szkolenie prowadzone m.in. w porcie i na redzie Ustki, realizowane było w dniach 8-9 września 2020 r.

Tomasz Łukaszewski Nobel Partner 2020

Nobel Partner 2020 Nobel Partner 2020

W dniach 7-18 września 2020 r. na poligonach Vaziani i Camp Norio w Gruzji odbyły się wspólne ćwiczenia wojskowe pk. „Nobel Partner”, w których udział wzięło około 2800 żołnierzy z Gruzji, Stanów Zjednoczonych,...

W dniach 7-18 września 2020 r. na poligonach Vaziani i Camp Norio w Gruzji odbyły się wspólne ćwiczenia wojskowe pk. „Nobel Partner”, w których udział wzięło około 2800 żołnierzy z Gruzji, Stanów Zjednoczonych, Francji, Wielkiej Brytanii i Polski. Jednym z realizowanych scenariuszy była demonstracyjna operacja antyterrorystyczna przeprowadzona wspólnie przez gruzińskie i polskie siły specjalne.

Radosław Tyślewicz Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

Konferencja „On Duty” po raz trzeci! Konferencja „On Duty” po raz trzeci!

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w...

16 października 2020 r. odbyła się po raz trzeci, realizowana w cyklu co dwa lata, konferencja praktyków ratownictwa wodnego. Po raz drugi miejscem spotkania były obiekty Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, gdzie w nowoczesnym gmachu Biblioteki Głównej i znajdującym się tam audytorium odbywała się część paneli problemowych, a w holu głównym oraz na parkingu pokaz sprzętu.

Tomasz Łukaszewski 7. eds ćwiczyła z operatorami WS

7. eds ćwiczyła z operatorami WS 7. eds ćwiczyła z operatorami WS

W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Ćwiczenia, w których udział brali także...

W połowie maja 2020 r. 7. Eskadra Działań Specjalnych (7. eds) z Powidza realizowała kilkudniowe intensywne szkolenie nad morzem z wykorzystaniem śmigłowców Mi-17. Ćwiczenia, w których udział brali także operatorzy z innych jednostek Wojsk Specjalnych, zaplanowano tak, aby zachować maksymalny realizm prowadzonych zadań zgodnie z zasadą: „szkol się tak, jak będziesz walczył”.

Ireneusz Chloupek Flintlock 2020

Flintlock 2020 Flintlock 2020

W dniach 17-28 lutego 2020 r. na terenie Mauretanii i Senegalu odbyły się kolejne coroczne ćwiczenia sił specjalnych pk. Flintlock, organizowane od 2005 r. w ramach programu Trans-Sahara Counter-Terrorism...

W dniach 17-28 lutego 2020 r. na terenie Mauretanii i Senegalu odbyły się kolejne coroczne ćwiczenia sił specjalnych pk. Flintlock, organizowane od 2005 r. w ramach programu Trans-Sahara Counter-Terrorism Partnership (TSCTP) przez US Special Operations Command-Africa (SOC Africa).

Globemaster God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II

God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II God Bless Our Troops, Especially Our Snipers II

Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym...

Znane motto. Chyba na stałe przylgnęło do warsztatów zorganizowanych przez JW Formoza. Po raz drugi, po rocznej przerwie, udało się przeprowadzić bardzo udaną pod względem merytorycznym, jak również organizacyjnym imprezę strzelecką. Imprezę dla elity elit, czyli snajperów. Zdjęcia: Archiwum JWF

Ireneusz Chloupek Fuerzas Comando - Chile 2019

Fuerzas Comando - Chile 2019 Fuerzas Comando - Chile 2019

„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA...

„Hegemonia continua!” - podczas piętnastej edycji rozgrywanych corocznie zawodów „Competencia Fuerzas Comando” po raz 10 najlepsza wśród reprezentacji sił specjalnych Ameryki Południowej, Środkowej i USA okazała się drużyna z Kolumbii. Gospodarze tegorocznego spotkania, czyli Brigada de Operaciones Especiales „Lautaro” wojsk lądowych Chile, musieli uznać wyższość kolumbijskich kontrterrorystów i zadowolić się drugą pozycją. Zdjęcia: DVIDS/US Army National Guard 113th Mobile Public Spc Agustin Montanez,...

Ireneusz Chloupek, Mateusz J. Multarzyński Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID Wspólne ćwiczenia OSŻW i RAID

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej...

W dniach 11–23 września 2017 r. Wydział Działań Specjalnych warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej zorganizował wspólne szkolenie z funkcjonariuszami francuskiej jednostki kontrterrorystycznej RAID de la Police Nationale - jednej z najbardziej doświadczonych policyjnych jednostek do walki z terroryzmem w Europie. Ćwiczenia przeprowadzone były na terenie Ośrodka Zurbanizo­wanego w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wę­drzynie oraz obiektach zlokalizowanych na terenie...

Jarosław Wiśniewski XX Selekcja

XX Selekcja XX Selekcja

W wodzie Małego Trzebunia, palącym bólu skatowanych wysiłkiem mięśni, na zlanych potem trasach niekończących się marszy. Podczas zimnych nocy, gdy drżąc przytulali się do obcych im osób. W deszczu i słońcu,...

W wodzie Małego Trzebunia, palącym bólu skatowanych wysiłkiem mięśni, na zlanych potem trasach niekończących się marszy. Podczas zimnych nocy, gdy drżąc przytulali się do obcych im osób. W deszczu i słońcu, za dnia i nocą wykuwali się zwycięzcy Selekcji. Z tysięcy kandydatów niewiele ponad 300 osób usłyszało słowa majora Arkadiusza Kupsa „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Gratuluję, że udało się wam wdrapać do tego naprawdę elitarnego klubu”.

Wojtek „Lichy” Lichota PARAMEDYK 2017

PARAMEDYK 2017 PARAMEDYK 2017

Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi...

Zgodnie z danym słowem spotykamy się przy okazji kolejnych taktyczno-ratowniczych zawodów Paramedyk. Jubileuszowa X edycja przyniosła kilka nowości w porównaniu do poprzedniej odsłony. Według zapowiedzi organizatorów na terenie Kaszub goszczono oprócz rodzimych zespołów operatorów, także zespoły zagraniczne: Spezialeinsatzkommando (SEK) Berlina oraz SEK należącydo policji kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie (Landeskriminalamt Mecklenburg-Vorpommern).

Błażej Bierczyński BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni” BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...

Błażej Bierczyński WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii WZD MOSG na ćwiczeniach w Finlandii

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych...

Wspólne ćwiczenia Morskiego Oddziału Straży Granicznej i Straży Granicznej Finlandii to coroczna tradycja, która w edycji 2016 została zrealizowana w drugiej połowie września w formie intensywnych kilkudniowych warsztatów w Fińskiej Akademii Straży Granicznej w Immola. Funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczania Działań MOSG i 5. Jednostki Specjalnej Fińskiej Straży Granicznej Regionu Zatoka Fińska uczestniczyli m.in. w szkoleniu obejmującym użycie psa bojowego.

Wojtek „Lichy” Lichota Paramedyk 2016

Paramedyk 2016 Paramedyk 2016

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Michał Piekarski Kryzys we Wrocławiu

Kryzys we Wrocławiu Kryzys we Wrocławiu

Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską...

Reagowanie na szerokie spektrum sytuacji kryzysowych, wymuszających użycie wojska do pomocy służbom cywilnym, było tematem ćwiczeń o kryptonimie „Kryzys – 15” zorganizowanych przez Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych w pierwszej połowie czerwca.

Paweł Piotrowski Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 5 – Przykład programu treningowego dla początkujących

Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 5 – Przykład programu treningowego dla początkujących Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 5 – Przykład programu treningowego dla początkujących

Program treningowy metodą HIT dla początkujących Początkujący (staż treningowy poniżej 6 miesięcy) powinni trenować 3 razy w tygodniu wszystkie grupy mięśniowe na jednym treningu. Wykonywać należy jedno...

Program treningowy metodą HIT dla początkujących Początkujący (staż treningowy poniżej 6 miesięcy) powinni trenować 3 razy w tygodniu wszystkie grupy mięśniowe na jednym treningu. Wykonywać należy jedno ćwiczenie w jednej serii na każdą grupę mięśniową.

Paweł Piotrowski Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 3 – Podstawy metody.

Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 3 – Podstawy metody. Trening kulturystyczny o wysokiej intensywności - metoda HIT. Część 3 – Podstawy metody.

Oryginalna metoda zakłada, że na daną grupę mięśniową wykonujemy tylko jedno ćwiczenie w jednej serii ale do całkowitego zmęczenia mięśni (upadku mięśniowego) – zwolennikiem tej koncepcji był np. Dorian...

Oryginalna metoda zakłada, że na daną grupę mięśniową wykonujemy tylko jedno ćwiczenie w jednej serii ale do całkowitego zmęczenia mięśni (upadku mięśniowego) – zwolennikiem tej koncepcji był np. Dorian Yates. W praktyce ćwiczeń z jedną serią na daną grupę mięśniową może być więcej - od 2 do 4 w zależności od częstotliwości treningu oraz tego czy trenujemy wszystkie grupy mięśniowe na jednym treningu czy też stosujemy trening dzielony (maksymalna zalecana liczba treningów wynosi 3 tygodniowo). Wydaje...

Paweł Piotrowski Odważniki kulowe cz. 1 - rys historyczny

Odważniki kulowe cz. 1 - rys historyczny Odważniki kulowe cz. 1 - rys historyczny

Historia odważników kulowych związana jest z carską Rosją [1]. Według jednej z wersji handlarze na targach z nudów zaczęli używać odważników stosowanych w handlu do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Inna...

Historia odważników kulowych związana jest z carską Rosją [1]. Według jednej z wersji handlarze na targach z nudów zaczęli używać odważników stosowanych w handlu do wykonywania rozmaitych ćwiczeń. Inna wersja związana jest z carskim wojskiem – żołnierze, także marynarze dawno temu ćwiczyli mięśnie podnosząc do góry kule armatnie. Aby sobie ułatwić wykonywanie ćwiczenia mocowali do kuli dodatkową rączkę. Która wersja jest prawdziwa i czy nie ma innej – nie wiadomo.

Ireneusz Chloupek „Lubliniec”

„Lubliniec” „Lubliniec”

Drugie co do wielkości, po Częstochowie, miasto w północnej części województwa śląskiego nie należy do szczególnie kojarzonych na mapie Polski. W kręgach militarnych jego nazwa jest za to powszechnie znana,...

Drugie co do wielkości, po Częstochowie, miasto w północnej części województwa śląskiego nie należy do szczególnie kojarzonych na mapie Polski. W kręgach militarnych jego nazwa jest za to powszechnie znana, ale przede wszystkim jako jednoznaczne hasło, określające stacjonujący tam 1. Pułk Specjalny Komandosów – największą i najstarszą jednostkę specjalną Wojska Polskiego.

Andrzej Krugler Jackal Stone 2010

Jackal Stone 2010 Jackal Stone 2010

2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość...

2014 to rok, w którym Dowództwo Wojsk Specjalnych WP ma osiągnąć poziom zapewniający Polsce status państwa ramowego w dziedzinie operacji specjalnych w NATO. Aby tego dokonać, DWS musi uzyskać gotowość do wystawienia stanowiska dowodzenia komponentu wojsk specjalnych w operacji sojuszniczej (CJSOCC - Combined Joint Special Operation Component Command), zdolnego do dowodzenia międzynarodowymi siłami specjalnymi. Jak złożone jest to wyzwanie, niech świadczy fakt, że do tej pory warunki takie spełniają...

Andrzej Krugler Warsztaty taktyczne w MOSG

Warsztaty taktyczne w MOSG Warsztaty taktyczne w MOSG

Jednym z najlepszych sposobów podnoszenia umiejętności taktycznych jest wymiana doświadczeń z podobnymi jednostkami, także z innych służb, w trakcie wspólnych szkoleń. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze...

Jednym z najlepszych sposobów podnoszenia umiejętności taktycznych jest wymiana doświadczeń z podobnymi jednostkami, także z innych służb, w trakcie wspólnych szkoleń. Wiedzą o tym doskonale funkcjonariusze Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej, którzy w tym celu zorganizowali w dniach 22-26 marca br. warsztaty taktyczne na temat: „Działania sekcji realizacyjnych w trakcie zatrzymań szczególnie niebezpiecznych przestępców”.

Ireneusz Chloupek Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej Ćwiczenia WZD Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Pod koniec lutego br. Sekcja Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadziła ćwiczenia z udziałem śmigłowca na terenie starego szpitala w Nowym Targu. Blisko...

Pod koniec lutego br. Sekcja Realizacji Wydziału Zabezpieczenia Działań Karpackiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadziła ćwiczenia z udziałem śmigłowca na terenie starego szpitala w Nowym Targu. Blisko 30 funkcjonariuszy WZD trenowało działania taktyczno-bojowe i ratownicze w terenie zurbanizowanym, uzupełniające podobne w masywach górskich i w rejonach cieków wodnych. Obecność śmigłowca umożliwiła doskonalenie umiejętności m.in. w zakresie różnych sposobów desantowania z powietrza oraz podejmowania...

Andrzej Krugler Jackal Stone 2009

Jackal Stone 2009 Jackal Stone 2009

„Jackal Stone 2009” (JS’09) to nazwa międzynarodowych ćwiczeń sił specjalnych, jakie odbyły się w Republice Chorwacji pomiędzy 10 a 27 września 2009 r. Wzięło w nich Udział ponad 1500 żołnierzy z 10 państw,...

„Jackal Stone 2009” (JS’09) to nazwa międzynarodowych ćwiczeń sił specjalnych, jakie odbyły się w Republice Chorwacji pomiędzy 10 a 27 września 2009 r. Wzięło w nich Udział ponad 1500 żołnierzy z 10 państw, a także funkcjonariusze centralnej jednostki antyterrorystycznej ATJ „Luczko” z chorwackiej Specijalnej Policiji. Organizatorami ćwiczenia było Europejskie Dowództwo Sił Specjalnych USA (US Special Operations Command Europe – SOCEUR) oraz Batalion Operacji Specjalnych (Bojna za Specjalna Djelovanja...

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.

Wybrane dla Ciebie

Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Gdzie przygotujesz się na najgorsze » Gdzie przygotujesz się na najgorsze »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Jak przeprowadzić skuteczna obronę » Jak przeprowadzić skuteczna obronę »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku » Podstawowe elementy do usprawnienia komunikacji w wojsku »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »  Jak ochronić dłonie i poprawić trzymanie »

Gdzie doposażysz się taktycznie »

Gdzie doposażysz się taktycznie » Gdzie doposażysz się taktycznie »

Kompletna ochrona balistyczna »

Kompletna ochrona balistyczna » Kompletna ochrona balistyczna »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą » Buty, butom nierównie - dowiedz się które Cię nie zawiodą »

Buty odporne na wszystko »

Buty odporne na wszystko » Buty odporne na wszystko »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego » Poznaj korzyści z bycia licencjonowanym Instruktorem Sportu Strzeleckiego »

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki Czym bezpiecznie wypijesz wodę prosto z rzeki

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach? Funkcjonalne doposażenie , które zapewni komfort w ekstramalnych sytuacjach?

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Które apteczki przyjdą Ci z pomocą » Które apteczki przyjdą Ci z pomocą »

Najnowsze produkty i technologie

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.