„Selekcja” jest synonimem prawdziwego survivalu, tożsamego z tym, co czeka ludzi starających się o przyjęcie do Wojsk Specjalnych
Jak co roku na przełomie czerwca i lipca strzelnica Wojskowej Akademii Technicznej zapełniła się śmiałkami pragnącymi sprawdzić się w legendarnej „Selekcji” prowadzonej przez mjr. Arkadiusza Kupsa. Tradycyjnie, kandydaci musieli na początek stawić czoła wymaganiom we wstępnym „odsiewie”, po którym do Drawska Pomorskiego wyruszyło 70 osób, w tym siedem kobiet. Do końca wytrwała najtwardsza ósemka, w której znalazła się jedna dziewczyna. Co wydarzyło się między 28 czerwca a 3 lipca 2016 r. na terenie kultowego poligonu?
As in the previous editions at the turn of June and July, the range of the Military University of Technology in Warsaw was filled with daredevils willing the challange themselves in the legendary "Selection" of Major Arkadiusz Kups. Traditionally, at first, the candidates had to go through the first wave of screening, after which 70 of them, including 70 women, moved on to Drawsko Pomorskie. Only eight made it till the end and among them - one girl. What happened between 28th June and 3rd July 2016 a the cult range?
O „Selekcji”, szkoleniu jednostek specjalnych i wojnie w Ukrainie rozmawiamy z mjr. (rez.) Arkadiuszem Kupsem – byłym żołnierzem jednostek specjalnych i rozpoznawczych Wojska Polskiego.
O „Selekcji”, szkoleniu jednostek specjalnych i wojnie w Ukrainie rozmawiamy z mjr. (rez.) Arkadiuszem Kupsem – byłym żołnierzem jednostek specjalnych i rozpoznawczych Wojska Polskiego.
Marzy Ci się praca w służbach kontrerrorystycznych Policji? Wiesz, że po ubiegłorocznej zmianie przepisów teraz także z cywila można zostać policyjnym kontrterrorystą? Nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie...
Marzy Ci się praca w służbach kontrerrorystycznych Policji? Wiesz, że po ubiegłorocznej zmianie przepisów teraz także z cywila można zostać policyjnym kontrterrorystą? Nie wiesz, od czego zacząć? Koniecznie od przeczytania tego tekstu – dzięki temu będziesz wiedzieć, jaki musisz zrobić kolejny krok, aby spełnić swoje marzenie. Po pomyślnym zakończeniu procesu rekrutacji i ukończeniu kursu podstawowego, możesz rozpocząć wymarzoną pracę w wybranym pododdziale kontrterrorystycznym, czy to centralnym,...
Buty niewątpliwie stanowią tę część wyposażenia, która w dużej mierze odpowiada za nasz komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz zdolność do długotrwałego działania. Tym razem w „SPECIAL OPS” próbie poddajemy...
Buty niewątpliwie stanowią tę część wyposażenia, która w dużej mierze odpowiada za nasz komfort, poczucie bezpieczeństwa oraz zdolność do długotrwałego działania. Tym razem w „SPECIAL OPS” próbie poddajemy buty Bates Rush Shield MID w wersji kolorystycznej Black i Coyote.
W „Preselekcji” 27 czerwca startowali zarówno debiutanci, jak i ci, którzy już wcześniej próbowali swoich sił w kultowym wydarzeniu, lecz odpadli podczas wstępnego odsiewu lub jednego z etapów głównej części imprezy.
Po krótkim powitaniu przez mjr. Arkadiusza Kupsa, kandydaci ustawili się w kolejce do dziewięciu stacji, gdzie musieli wykonać dane ćwiczenia w czasie jednej minuty, a następnie przejść do kolejnego punktu w ciągu 30 sekund. Należało wykonać przysiady z baniakiem wypełnionym wodą (trzymanym przed sobą – w przypadku kobiet baniak był wypełniony tylko do połowy), „pajacyki” z drewnianą wojskową skrzynką (mężczyźni) lub miną (kobiety), „brzuszki” (dwukrotnie), wyrzuty nóg do tyłu w podporze, wznosy wyprostowanych nóg do pionu w leżeniu oraz ugięcia w podporze, czyli „pompki” na cegłach z wąskim i z szerokim rozstawem ramion.
Kandydaci do „Selekcji” musieli również prawidłowo odpowiedzieć na pytania testowe sprawdzające wiedzę z zakresu działania polskich sił zbrojnych na Zachodzie w latach 1944–1945.
Na XIX „Selekcję” w Drawsku Pomorskim zakwalifikowało się 70 osób, w tym siedem dziewcząt.
Co wydarzyło się na poligonie?
Tradycyjnie, w największym stopniu kandydatów „kosiły” testy wodne, jak np. zadania polegające na utrzymywaniu się na wodzie, pływanie z użyciem wyłącznie nóg czy unoszenie nad wodą skrzynek z amunicją.
Choć mjr Kups przyznaje, że poziom umiejętności pływackich jest co roku coraz wyższy, to jednak pływanie pozostaje piętą achillesową polskiego społeczeństwa. Tymczasem w przypadku „Selekcji” pływanie rekreacyjne lub „z doskoku” nie wystarcza, zwłaszcza że do konkurencji wodnych uczestnik zwykle podchodzi już mocno zmęczony poprzednimi zmaganiami.
„Odsiewogenne” okazały się również wszelkie ćwiczenia i testy angażujące mięśnie brzucha. Realizowano je od początku do końca w pełnym składzie uczestników – towarzyszące spore zakwaszenie organizmu i presja instruktorów powodowały, że wiele osób rezygnowało z dalszego udziału.
Co ciekawe, w przypadku „brzuszków” i „brzuszkopodobnych” ćwiczeń kobiety osiągały wyniki znacznie lepsze od mężczyzn. Skłony tułowia i unoszenie nóg wykonywały z większą swobodą. Natomiast dla siedmiu dziewcząt najtrudniejsze okazały się szybkie marsze i zadania opierające się na wykorzystaniu mięśni ramion i klatki piersiowej (jak np. tradycyjne „pompki”), co wynikało ze słabszej struktury aparatu mięśniowego tych partii.
Mjr Kups przyznaje jednak, iż uczestniczki górowały mentalnie nad mężczyznami wolą walki i opanowaniem w stresujących sytuacjach (a tych przecież nie brakowało), co tłumaczy faktem, iż zwykle na „Selekcję” trafiają kobiety w pełni świadome tego, co je czeka, a więc najbardziej zdeterminowane. Zaznacza również, iż tegoroczna grupa kobiet była najsilniejszą w historii imprezy, a z mężczyznami było niestety raczej odwrotnie.
Siedemdziesiątka uczestników, która stawiła się w Drawsku Pomorskim, była mocno zróżnicowana pod kątem poziomu przygotowania, co było widoczne już podczas „Preselekcji”, choćby w rozpiętości wyników czy fakcie niemałej liczby rezygnacji podczas konkurencji wstępnego odsiewu na strzelnicy WAT. Warto wspomnieć, że znaczna selekcja dokonywała się w trakcie pierwszej doby lub tuż po niej, kiedy przy mocno zakwaszonych organizmach i ogromnym niewyspaniu instruktorzy mogli o wiele łatwiej manipulować psychiką kandydatów.
Tradycyjnie, uczestnicy musieli wykazać się doskonałą pamięcią i opanowaniem – w o wiele większym stopniu niż wcześniej. Czekał na nich wiersz Adama Asnyka – „Baśń Tęczowa”, powtarzany niczym mantra, kod cyfrowo-literowy i azymuty celi oraz kierunków. Ponieważ te ostatnie znają już niemal wszyscy na pamięć, w tym roku zastosowano nazwy umowne.
Nowość tegorocznej edycji stanowiły urządzenia monitorujące firmy Hertz, wykorzystane do śledzenia działań spiętych kajdankami uczestników, których zadaniem było ominięcie obserwatorów i punktów ogniowych. W pozoracji organizatorów wsparła załoga Rosomaka z 12. Brygady Zmechanizowanej.
W trakcie zajęć wodnych z wykorzystaniem pontonów kluczowa była współpraca, troska o kolegów, odpowiedzialność za los innych, duch zespołowy. Uczestnicy musieli np. zbudować tratwę do noclegu na wodzie, co utrudniało im spięcie taśmami. W wodzie lądowali również ci, którzy dotrwali do konkurencji desantowej z wykorzystaniem śmigłowca Mi-17.
Choć zdarzają się opinie, iż do „Selekcji” po tylu edycjach można się przygotować, szczególnie mając kontakt z jej uczestnikami czy laureatami, to jest to jednak założenie teoretyczne. W praktyce okazuje się bowiem, że „tyle o sobie wiemy, na ile nas sprawdzono” – realny poziom przygotowania psychofizycznego wychodzi „w praniu” (nie tylko w konkurencjach wodnych). W tym roku uczestnikom sprzyjała pogoda, woda była ciepła. W porównaniu z poprzednimi edycjami nie było wielu zajęć nocnych.
Na poligonie w Drawsku Pomorskim odpadły 62 osoby – XIX „Selekcję” ukończyła najtwardsza, najwytrwalsza ósemka
Po długiej przerwie w gronie szczęśliwców znalazła się ponownie kobieta – ósma w historii imprezy (choć niewiele brakowało, a laureatki byłyby trzy).
Zwycięzcy edycji 2016 to:
Laura Kapitaniak,
Adam Prasnowski,
Ernest Pielaciński,
Jarosław Szymański,
Kamil Bieniek,
Kacper Glinka,
Przemysław Bogucki
i Szymon Dycfeld.
Od początku istnienia „Selekcji” udział w niej jest bezpłatny – dzięki zaangażowaniu organizatorów i wywalczonym wsparciu sponsorów, przy odpowiednim zapleczu medycznym i logistycznym, praktycznie każdy, kto ma na to chęć, może zmierzyć się z samym sobą i piekielnie trudnymi zadaniami. „Selekcję” jak co roku wsparło Województwo Zachodniopomorskie, pomocy udzieliła Komenda Poligonu Drawsko i Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie. Imprezę patronatem objął Inspektor Wojsk Specjalnych. Uczestników i instruktorów tradycyjnie ubrała firma Helikon, pożywienie dostarczył Lewiatan, którego zapasy uzupełniły racje żywnościowe Arpolu i C-Borg Food.
Zarówno dla weteranów wydarzenia, jak i tych, którzy pomyślne ukończenie mają dopiero przed sobą, „Selekcja” jest synonimem prawdziwego survivalu, tożsamego z tym, co czeka ludzi starających się o przyjęcie do Wojsk Specjalnych.
Niestety, od momentu startu „Selekcji” nie udało się realnie zainteresować Ministerstwa Obrony Narodowej bliższą współpracą (poza otrzymaniem wsparcia sprzętowego).
Uczestnicy wydarzenia, jak podkreślał mjr Kups, to doskonały materiał na żołnierzy, „gotowy produkt”, ale wizyty „kupców”, czyli nieoficjalnych przedstawicieli jednostek specjalnych czy powietrznodesantowych nie wystarczą, by w pełni wykorzystać potencjał laureatów. Szczęśliwie, wielu z nich służy dziś w elitarnych formacjach, przynosząc chlubę imprezie, od której zaczynali swoją długą drogę.
Za rok odbędzie się szczególna, XX odsłona „Selekcji”, połączona z obchodami 50. rocznicy powstania 56. Kompanii Specjalnej (podczas „Preselekcji” uczestnicy mogli kupić najnowszą książkę Piotra Bernabiuka – „56. Kompania Specjalna – Major Kups odsłania kulisy”). Nastąpi powrót do korzeni, zaś kolejne edycje zostaną zrealizowane już w innej formie, według zmienionej formuły. Nudno na pewno nie będzie. Zresztą, nigdy nie było.
Rekrutacja do Jednostki Wojskowej Komandosów trwa cały rok, lecz etap górski odbywa się tylko wiosną i jesienią. Już w październiku Karkonosze staną się świadkami walki z wymaganiami i własnymi słabościami...
Rekrutacja do Jednostki Wojskowej Komandosów trwa cały rok, lecz etap górski odbywa się tylko wiosną i jesienią. Już w październiku Karkonosze staną się świadkami walki z wymaganiami i własnymi słabościami kandydatów do zespołu bojowego lublinieckich specjalsów.
Jednostka Wojskowa NIL, która wchodzi w skład struktury KWS, nazywana jest „oczami” i „uszami” Wojsk Specjalnych. Jej zadaniem jest udzielenie wsparcia informacyjnego, dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego...
Jednostka Wojskowa NIL, która wchodzi w skład struktury KWS, nazywana jest „oczami” i „uszami” Wojsk Specjalnych. Jej zadaniem jest udzielenie wsparcia informacyjnego, dowodzenia, zabezpieczenia logistycznego oraz medycznego operacjom specjalnym prowadzonym przez jednostki specjalne w kraju i poza jego granicami.
Wchodzą do wyznaczonego celu zazwyczaj po godzinie szóstej rano. Działają zgodnie z wypracowaną przez lata podczas szkoleń pamięcią mięśniową. Najpierw „walenie” do drzwi i okrzyk: „Służba Celno-Skarbowa....
Wchodzą do wyznaczonego celu zazwyczaj po godzinie szóstej rano. Działają zgodnie z wypracowaną przez lata podczas szkoleń pamięcią mięśniową. Najpierw „walenie” do drzwi i okrzyk: „Służba Celno-Skarbowa. Otwierać drzwi!”. Jeśli nikt nie reaguje, w ruch idą taran albo strzelba do przestrzelenia zawiasów. Kiedy to zawodzi, w najtrudniejszych przypadkach, wsparcia udziela specjalna piła, której nie oparły się jeszcze żadne drzwi. To funkcjonariusze Grupy Zabezpieczenia Działań Mazowieckiego Urzędu...
Wojska specjalne wzbudzają wiele emocji, zarówno ze względu na niekonwencjonalność realizowanych działań, jak i elitarność związaną z wyborem najlepszych ludzi, którzy przeszli wymagającą selekcję oraz...
Wojska specjalne wzbudzają wiele emocji, zarówno ze względu na niekonwencjonalność realizowanych działań, jak i elitarność związaną z wyborem najlepszych ludzi, którzy przeszli wymagającą selekcję oraz długotrwałe i interdyscyplinarne przeszkolenie. Takie cechy jak zdecydowanie, precyzja, waleczność, spryt, to oczekiwane atrybuty żołnierza wojsk specjalnych. Jeśli dodamy do tego skrytość działań, poruszanie się po trudno dostępnych obszarach na lądzie i pod wodą, walkę dla dobra Rzeczypospolitej...
To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj...
To nie zabawa dla amatorów ani miejsce dla słabych duchem. To miejsce, gdzie możesz poznać granice swoich możliwości i przekonać się, na co naprawdę cię stać. Podejmiesz wyzwanie? Jeżeli tak, to pamiętaj – w sierpniu już po raz dwudziesty drugi rozpocznie się SELEKCJA.
O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady...
O historii, teraźniejszości i przyszłości Selekcji rozmawiamy z pomysłodawcą i organizatorem tej słynnej imprezy, mjr. rez. Arkadiuszem Kupsem – weteranem szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu,...
W dniach 21-23 czerwca 2018 r. kolejni pasjonaci militarnych form weryfikacji sprawności fizycznej i nie tylko zmierzyli się na poligonie drawskim w nowej formule najbardziej wymagającej imprezy tego typu, organizowanej cyklicznie od 20 lat przez mjr. rez. Arkadiusza Kupsa – weterana szczecińskiej 56. Kompanii Specjalnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
W wodzie Małego Trzebunia, palącym bólu skatowanych wysiłkiem mięśni, na zlanych potem trasach niekończących się marszy. Podczas zimnych nocy, gdy drżąc przytulali się do obcych im osób. W deszczu i słońcu,...
W wodzie Małego Trzebunia, palącym bólu skatowanych wysiłkiem mięśni, na zlanych potem trasach niekończących się marszy. Podczas zimnych nocy, gdy drżąc przytulali się do obcych im osób. W deszczu i słońcu, za dnia i nocą wykuwali się zwycięzcy Selekcji. Z tysięcy kandydatów niewiele ponad 300 osób usłyszało słowa majora Arkadiusza Kupsa „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. Gratuluję, że udało się wam wdrapać do tego naprawdę elitarnego klubu”.
Zawody strzeleckie Sniper Extreme to wyjątkowa impreza strzelecka. Z edycji na edycję coraz większa, przyciągająca coraz liczniejsze grono uczestników oraz darczyńców. To niezwykle ważne, ponieważ jest...
Zawody strzeleckie Sniper Extreme to wyjątkowa impreza strzelecka. Z edycji na edycję coraz większa, przyciągająca coraz liczniejsze grono uczestników oraz darczyńców. To niezwykle ważne, ponieważ jest to impreza charytatywna, ukierunkowana na pomoc podopiecznym Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Ta natomiast pomaga żołnierzom, weteranom, funkcjonariuszom resortów siłowych, którym w służbie zabrakło szczęścia czy też ulegli życiowym wypadkom oraz ich najbliższym, którzy takiej pomocy oczekują.
W dniu 6 listopada 2021 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w malowniczo położonym Strzepczu na Kaszubach rozegrana została trzecia odsłona zawodów strzelectwa praktycznego MYKITA....
W dniu 6 listopada 2021 r. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych w malowniczo położonym Strzepczu na Kaszubach rozegrana została trzecia odsłona zawodów strzelectwa praktycznego MYKITA. Była ona również finałowym epizodem serii zawodów rozgrywanych w formule MID RANGE. Tak jak w poprzednich edycjach rozgrywanych na średnim dystansie organizatorami zawodów były dwa podmioty: Klub Strzelecki Kryza oraz Fundacja Sprzymierzeni z GROM.
Zdjęcia: BULLETBROTHERS.PL, GREEN MEN CLAN
Zawody Sniper Extreme to jedyna tego typu impreza w Europie, a być może i na świecie. Składa się na to kilka czynników. Jednym, pierwszym i najważniejszym, jest fakt, że jest to impreza charytatywna. Celem...
Zawody Sniper Extreme to jedyna tego typu impreza w Europie, a być może i na świecie. Składa się na to kilka czynników. Jednym, pierwszym i najważniejszym, jest fakt, że jest to impreza charytatywna. Celem jest pomoc żołnierzom weteranom, funkcjonariuszom, którym w służbie zabrakło szczęścia, czy też ulegli życiowym wypadkom, oraz dla ich najbliższych.
Strzelectwo praktyczne na dalekim dystansie jest w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej popularne. Przybywa osób chętnych stanąć do rywalizacji z innymi zawodnikami o miano najlepszego strzelca. Strzelca,...
Strzelectwo praktyczne na dalekim dystansie jest w naszym kraju z roku na rok coraz bardziej popularne. Przybywa osób chętnych stanąć do rywalizacji z innymi zawodnikami o miano najlepszego strzelca. Strzelca, który potrafi praktycznie wykorzystać karabin do rażenia celów na dalekich dystansach, z reżimem czasowym do wykonania zadania strzeleckiego i bardzo często w nietypowych postawach strzeleckich. Bez wątpienia najlepszymi i jak do tej pory jedynymi tego typu zawodami strzeleckimi realizowanymi...
Sea Breeze to ćwiczenia krajów sojuszniczych organizowane cyklicznie od 1997 roku przez Ukrainę i Stany Zjednoczone na wodach międzynarodowych w basenie Morza Czarnego. Ich tegoroczna edycja odbyła się...
Sea Breeze to ćwiczenia krajów sojuszniczych organizowane cyklicznie od 1997 roku przez Ukrainę i Stany Zjednoczone na wodach międzynarodowych w basenie Morza Czarnego. Ich tegoroczna edycja odbyła się w dniach 28 czerwca – 10 lipca i była największą w swojej historii pod względem liczby uczestniczących w niej żołnierzy oraz wykorzystanego sprzętu.
Zdjęcia: 73. Centrum, 8. Flotylla Obrony Wybrzeża
Na niemieckich poligonach Grafenwöhr i Hohenfels, od 1 lutego do 5 marca 2021 r. trwały wielonarodowe ćwiczenia pk. Combined Resolve XV, przeprowadzone pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.
Zdjęcia: NATO,...
Na niemieckich poligonach Grafenwöhr i Hohenfels, od 1 lutego do 5 marca 2021 r. trwały wielonarodowe ćwiczenia pk. Combined Resolve XV, przeprowadzone pod dowództwem Stanów Zjednoczonych.
Zdjęcia: NATO, U.S. SOCEUR
Punktualnie o 6 rano transporter opancerzony TUR z impetem rozbija bramę wjazdową domu przestępcy. Grupy szturmowe wyważają drzwi taranem, rozbijają okna i wrzucają granaty hukowe. Uzbrojeni po zęby kontrterroryści...
Punktualnie o 6 rano transporter opancerzony TUR z impetem rozbija bramę wjazdową domu przestępcy. Grupy szturmowe wyważają drzwi taranem, rozbijają okna i wrzucają granaty hukowe. Uzbrojeni po zęby kontrterroryści krzyczą: „Policja! Na ziemię, nie ruszaj się!”. Kompletnie ogłuszony i zdezorientowany przestępca jest wyciągany z łóżka i ląduje na podłodze z kajdankami na rękach. Funkcjonariusze SPKP Warszawa nie mogą sobie pozwolić na pomyłkę czy chwilę zawahania.
Marka sportowa A-Z, jak twierdzi sam Zlatan Ibrahimowic, powstała z myślą o wszelkiego rodzaju treningach, zaś przesłanie idące za brandem mówi, iż do trenowania, uprawiania sportu i czerpania z niego...
Marka sportowa A-Z, jak twierdzi sam Zlatan Ibrahimowic, powstała z myślą o wszelkiego rodzaju treningach, zaś przesłanie idące za brandem mówi, iż do trenowania, uprawiania sportu i czerpania z niego radości człowiek nie potrzebuje góry sprzętu. Wystarczą spodenki, T-shirt i buty. Poza tym wszystko zależy od samego sportowca, który dzięki odpowiedniemu nastawieniu i nieosiadaniu na laurach po osiągnięciu jednego sukcesu, może zdobyć wszystko, czego zapragnie.
To była zdecydowanie najcięższa edycja z siedmiu dotychczas rozegranych, a to za sprawą tropikalnych upałów sięgających 40 stopni w cieniu, które dały o sobie znać nie tylko zawodnikom, ale również sędziom...
To była zdecydowanie najcięższa edycja z siedmiu dotychczas rozegranych, a to za sprawą tropikalnych upałów sięgających 40 stopni w cieniu, które dały o sobie znać nie tylko zawodnikom, ale również sędziom obsługującym zawody. Niemniej jednak taka to już tradycja zawodów Long Range MYKITA, pogoda jest zawsze na maksa. Albo leje przez całe zawody deszcz, albo są rekordowe upały. Dodatkowym wyzwaniem dla organizatora był również stan epidemiczny związany z Covid–19, a to narzucało na organizatorów...
W ramach III części kompleksowego programu kształtowania wytrzymałości siłowej przygotowanego dla Ciebie w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ ZE SPECIAL OPS i przedstawiamy TRENING MOBILNOŚCI I GIBKOŚCI CIAŁA...
W ramach III części kompleksowego programu kształtowania wytrzymałości siłowej przygotowanego dla Ciebie w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ ZE SPECIAL OPS i przedstawiamy TRENING MOBILNOŚCI I GIBKOŚCI CIAŁA zawierający odpowiednie ćwiczenia.
„Trzymaj formę ze Special OPS” to projekt, który powstał dla Ciebie we współpracy z AdrenalineFIT. Jako trener przygotowania motorycznego zachęcam Cię do realizacji drugiej części treningu wytrzymałości...
„Trzymaj formę ze Special OPS” to projekt, który powstał dla Ciebie we współpracy z AdrenalineFIT. Jako trener przygotowania motorycznego zachęcam Cię do realizacji drugiej części treningu wytrzymałości siłowej, którą możesz potraktować jako aktywną regenerację od ciężkich treningów, jakie wykonywałeś na siłowni.
Zdjęcia: archiwum Aleksandry Musielak
W dniach 17-28 lutego 2020 r. na terenie Mauretanii i Senegalu odbyły się kolejne coroczne ćwiczenia sił specjalnych pk. Flintlock, organizowane od 2005 r. w ramach programu Trans-Sahara Counter-Terrorism...
W dniach 17-28 lutego 2020 r. na terenie Mauretanii i Senegalu odbyły się kolejne coroczne ćwiczenia sił specjalnych pk. Flintlock, organizowane od 2005 r. w ramach programu Trans-Sahara Counter-Terrorism Partnership (TSCTP) przez US Special Operations Command-Africa (SOC Africa).
9 listopada 2019 roku na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz odbyły się pierwsze zawody w strzelectwie długodystansowym MID RANGE MYKITA (MRM). Dla...
9 listopada 2019 roku na obiektach szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Specjalnych (OSP WS) Strzepcz odbyły się pierwsze zawody w strzelectwie długodystansowym MID RANGE MYKITA (MRM). Dla aktywnych strzelców nazwa zawodów może być kojarzona z LONG RANGE MYKITA (LRM), które są sztandarową imprezą organizowaną przez Klub Strzelecki KRYZA z Gdyni oraz fundację Sprzymierzeni z GROM. I tak samo jest z MRM. To kolejna odsłona tego typu zawodów dla strzelców długodystansowych, lecz tym razem...
Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział...
Pod koniec września 2019 r., na Pomorzu, już po raz 12. odbyły się zawody umiejętności udzielania wykwalifikowanej pomocy medycznej w warunkach bojowych, czyli „Paramedyk”. W czterodniowej imprezie udział wzięły 23 drużyny, rywalizujące w sześciu konkurencjach. Przy okazji imprezy odbyły się także warsztaty oraz konferencja naukowa z zakresu medycyny pola walki.
Warsztaty i symulacje pod nazwą TRAUMA ROOM II są częścią realizowanego obecnie w Wojskowym Instytucie Medycznym trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez...
Warsztaty i symulacje pod nazwą TRAUMA ROOM II są częścią realizowanego obecnie w Wojskowym Instytucie Medycznym trzeciego etapu projektu „Poprawa bezpieczeństwa i ochrona żołnierzy na misjach poprzez działanie w obszarach wojskowo-medycznym i technicznym”. Projekt skierowany jest do żołnierzy, personelu medycznego SZ RP oraz podmiotów nadzorowanych przez MON. Miałam przyjemność być obserwatorem już III jego edycji. Czym jest wspomniany projekt? Do kogo skierowany oraz kiedy się rozpoczął?
W dniach 10-14 lutego 2019 r. w ośrodku szkolenia jednostki specjalnej SWAT policji Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozegrano międzynarodowe zawody tego typu pododdziałów taktycznych, w których wzięło...
W dniach 10-14 lutego 2019 r. w ośrodku szkolenia jednostki specjalnej SWAT policji Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) rozegrano międzynarodowe zawody tego typu pododdziałów taktycznych, w których wzięło udział 48 zespołów z policji, straży granicznych, służb bezpieczeństwa i żandarmerii z 29 państw świata: od arabskich i dalekowschodnich, przez poradzieckie, środkowo- i zachodnioeuropejskie, po USA oraz przedstawicieli Ameryki Południowej i Afryki.
Zdjęcia: Dubai Police
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje...
W sprzedaży jest dostępnych kilka rodzai broni pneumatycznej. Różnią się wzajemnie m.in. sposobem zasilania, kalibrem czy możliwością zamontowania dodatkowego sprzętu ułatwiającego strzelanie. Jeśli interesuje Cię zakup karabinka pneumatycznego, powinieneś wiedzieć, czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek oraz do czego będziesz ich używał. Czym jest karabinek pneumatyczny? Czym charakteryzują się poszczególne typy wiatrówek długich?
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów...
Guardian Plate Carrier to nowoczesna kamizelka do przenoszenia płyt balistycznych z możliwością montażu dodatkowego wyposażenia, dzięki systemowi modułowemu zgodnemu z MOLLE/PALS. W skład serii produktów Guardian wchodzi kamizelka oraz 16 elementów, które można dowolnie konfigurować. Kamizelka Guardian Plate Carrier umożliwia przenoszenie płyt w najbardziej popularnych standardach: E-Cut (SAPI/ESAPI), Swimmer Cut oraz Shooter Cut.
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła...
Niedawno do naszej redakcji dotarła na testy latarka Mactronic - T-Force XP. Tym razem będziemy sprawdzać model XP, który otrzymaliśmy w pełnym pakiecie taktycznym, umożliwiającym wykorzystanie światła do różnych zadań służbowych, od montażu na broni po nocne kierowanie ruchem na drodze.
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić...
Rękawice są często niedocenionym elementem wyposażenia taktycznego, choć stanowią integralną część oporządzenia. Niezależnie od branży zawodowej czy podejmowanej aktywności, rękawice mogą znacząco poprawić wydajność pracy i zapewnić bezpieczeństwo. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów profesjonalnych rękawic jest marka Mechanix-Wear. W artykule przyjrzymy się różnym modelom rękawic tej firmy, podpowiemy jakie technologie w nich zastosowano oraz do jakich celów warto się w nie wyposażyć.
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie...
W tym roku znany na krajowym rynku dystrybutor i dostawca wyposażenia wojskowego, GRIFFIN GROUP DEFENCE, prezentuje kilka technologicznych nowości w dziale wyposażenia indywidualnego żołnierza w zakresie NVD (Night Vision Device). Trwający konflikt w Ukrainie, a szczególnie spektakularne sukcesy ukraińskich sił specjalnych, potwierdziły wpływ tego rodzaju wyposażenia indywidualnego na uzyskiwanie przewagi nad przeciwnikiem i w konsekwencji skuteczność w zakresie wykonywanych zadań w porze nocnej.
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera...
Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym, odpowiednia optyka wspiera jego celność. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze, jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...
Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...
Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...
Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.