Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka

Trening siłowy; zdj. archiwum prywate Aleksandry Wilczek-Musielak

Trening siłowy; zdj. archiwum prywate Aleksandry Wilczek-Musielak

W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.

Zobacz także

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Rozwój mięśni grzbietu w dużej mierze zależy od mobilności w obręczy barkowej, dlatego dążąc do uzyskania silnej i sprawnej sylwetki należy przyjrzeć się własnej postawie ciała. Częste garbienie się podczas przebywania w pozycji stojącej czy siedzącej, inicjuje proces kompensacji, czyli zmiany kolejności prawidłowego napięcia mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa w jego neutralnych krzywiznach. Zaburzona postawa ciała powoduje nierównomierną pracę poszczególnych grup mięśniowych, która zakłóci również trening mięśni grzbietu.

Pamiętaj, aby podczas treningu mięśni grzbietu:

 • Utrzymać prostą postawę ciała;
 • Rozpocząć ruch z poziomu barków, aby ustabilizować pozycję łopatek;
 • Świadomie kontrolować napięcie izometryczne trenowanej części grzbietu.

Dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić

Kompensacja ruchu, wywołana złą postawą ciała podczas „garbienia się” jest jedną z wielu przyczyn skrócenia mięśni klatki piersiowej. Napięcie tej partii ciała powoduje rozciągnięcie mięśni pleców, które w konsekwencji stają się osłabione. Wysunięcie barków w przód powoduje trudności w poruszaniu się łopatek. Musimy pamiętać, iż znaczna część osób ćwiczących posiada „zaokrąglone plecy”, dlatego podczas realizacji ćwiczeń, np. podczas wiosłowania poruszają się Im najczęściej same ramiona, a barki pozostają nieruchome. Ten błąd, jeśli istnieje, należy jak najszybciej wyeliminować i nauczyć się właściwej motoryki.

W treningu pleców, prawidłowy ruch ramion powinien być inicjowany z poziomu barków tzn. powinien rozpocząć się od świadomego ustabilizowania pozycji łopatek w obręczy barkowej. Dopiero w kolejnej fazie ruchu, następuje ruch ramionami.

Dla przypomnienia: podstawowe ruchy łopatki to:

 • elewacja (uniesienie);
 • depresja (obniżenie);
 • retrakcja (zbliżenie);
 • protrakcja (oddalenie).

Każdy, z powyższych ruchów może być łączony. Aby to wyjaśnić posłużę się przykładem przekazu słownego o treści: „ściągnij łopatki w tył i dół”. To sformułowanie w fachowej terminologii będzie brzmiało „ustaw pozycję łopatek w retrakcji i depresji”. Ta para łączenia ruchu jest najczęściej wykorzystywana w treningu mięśni pleców, aby wygenerować i utrzymać napięcie izometryczne w trenowanej partii ciała.

Grzbiet składa się ze splotu wielu mięśni, dlatego w dalszej części omówię tylko kilka z nich. Mianowicie, mięsień najszerszy grzbietu, obły większy oraz czworoboczny.

Trening na mięśnie pleców wykonuje się najczęściej, aby wzmocnić korpus ciała, jednakże tę partię ciała możemy rozwinąć na ich grubość lub szerokość.

Jeżeli trenujesz, aby poszerzyć muskulaturę pleców musisz wprowadzić więcej ćwiczeń rozbudowujących m. najszerszy grzbietu i m. obły większy. Pamiętaj jednak o harmonijnym rozwoju definicji pomiędzy tymi mięśniami. Powinny one pracować wspólnie, gdyż zaczepiają się na ramieniu prawie w tym samym miejscu.

Angażowanie tylko jednego mięśnia zdominuje pracę tego drugiego. Zatem jeśli częściej trenujesz mięsień najszerszy grzbietu, osłabiasz mięsień obły większy. Ta zależność jest obustronna. Jeżeli zauważasz, że cały przyrost masy skupia się w mięśniu obłym większym, oznacza to, że trening mięśnia najszerszego grzbietu jest ograniczony. Co wyjaśnia, dlaczego ten mięsień się nie rozwija. Asymetrię pomiędzy tymi mięśniami należy jak najszybciej wyeliminować poprzez naukę prawidłowej kontroli motorycznej tzn. naukę świadomej kontroli „wyczucia” ich napięcia izometrycznego w trakcie realizacji ćwiczeń.

Zwróć uwagę, iż wielu początkujących adeptów ćwiczeń fizycznych ma dużą trudność w wykonaniu świadomego napięcia izometrycznego mięśnia najszerszego grzbietu, potocznie zwanego „motylem”. Dzieje się tak, gdy mięsień czworoboczny zdominuje jego pracę. To oznacza, że pominięcie świadomego napięcia „motyla” podczas treningu, spowoduje większe zaangażowanie w wysiłek mięsień czworoboczny grzbietu. Jak sam widzisz, wysoka świadomość treningu z wyczuciem napięcia izometrycznego trenowanych partii mięśni (tzn. izolacji wysiłku poszczególnych partii pleców) wspomaga ich rozwój i zapobiega rywalizacji pomiędzy nimi na poziomie zaangażowania motorycznego.

Pamiętaj, że przyrost mięśni pleców na tzw. „grubość” uzyskuje się poprzez rozwój zagłębienia lędźwiowego, mięśni równoległobocznych oraz m. czworobocznych (zwanych „kapturami”). Te trzy grupy mięśniowe, rozwijają się tylko na grubość lub „ku tyłowi”, ale nie w bok. Nie dadzą więc efektu szerokości, jaką uzyskuje się poprzez rozwój mięśnia najszerszego grzbietu i obłego większego.

Zamierzając uzyskać harmonijny efekt definicji mięśni grzbietu należy poświęcić sporo czasu, aby wytrenować umiejętność świadomego kontrolowania ich napięcia izometrycznego. Mam tu na myśli „świadome wyczucie” pracy każdego mięśnia oddzielnie. Spróbuj więc, w wolnej chwili „wyizolować napięcie” tych mięśni z osobna, aby nauczyć w ten sposób swój układ nerwowy, jak te mięśnie świadomie napinać. Ta kontrola jest trudna, jednak z czasem ta nauka się opłaci, gdyż praca nad silną i sprawną sylwetką jest procesem długoterminowym oraz skomplikowanym w swej złożoności.

Oczywistym jest fakt, że kręgosłup mamy tylko jeden, dlatego należy dbać o jego dobrą kondycję i należy unikać jego nadmiernego przeciążania na skutek błędnego wykonywania ćwiczeń. W celu zwiększenia Twojego bezpieczeństwa w przedmiotowym treningu wprowadziłam drążek jako przybór treningowy, który skutecznie wspomaga rozciąganie kręgosłupa oraz obręczy barkowej. Samo utrzymanie pozycji zwisu na drążku z wyprostowanymi ramionami, przyniesie znaczącą poprawę mobilności ramion i tułowia. Ponadto przedłużając czas trwania zwisu na drążku, za pomocą oddziałującej na ciało siły grawitacji zostanie uruchomiony proces elongacji kręgosłupa, czyli rozluźnienia przestrzeni pomiędzy kręgami. Takie rozciąganie w perspektywie czasu przełoży się na poprawę elastyczności mięśni i więzadeł oraz poprawi nawodnienie dysków kręgosłupa. Dbając o właściwe nawodnienie zwiększysz swoje szanse, aby zapobiec kontuzjom wynikającym z nadmiernej kompresji dysków. Pamiętaj, że ta technika rozciągania kręgowego ma charakter statyczny i powinno się ją stosować na zakończenie treningu.

Przedmiotowy trening mięśni grzbietu z wykorzystaniem gum i drążka, jest ukierunkowany na rozwój wytrzymałości siłowej. Tą cechę motoryczną rozwiniesz m.in. za pomocą jednej z wielu technik treningowych, techniki wykonywania maksymalnej liczby powtórzeń w wyznaczonym czasie. Ten rodzaj wysiłku znacząco podwyższa poziom odczuwalnego zmęczenia podczas treningu co może wpłynąć na utratę kontroli nad prawidłową techniką wykonania ćwiczeń. Trenując w sposób „niedokładny” zaburzasz prawidłową motorykę ciała i zwiększasz ryzyko powstawania ewentualnych urazów. Dlatego jeśli uważasz, że „kaleczysz swoją technikę”, zastosuj przerwę, aby odpocząć i skorygować swoje błędy.

Poniższa propozycja treningowa składa się z 7 ćwiczeń. Każde z nich wykonaj w 4 seriach. Czas trwania jednej serii prezentowanego ćwiczenia, wynosi 60 sekund (zatem, każde ćwiczenie wykonasz 4 razy po 60 sekund). Tempo realizacji treningu zależne jest od Twojego obecnego poziomu sprawności fizycznej, dlatego ilość wykonywanych powtórzeń jest wartością drugorzędną. Skoncentruj się na jakości poprawnego wykonania każdego powtórzenia, aby uzyskać jak najlepsze efekty w postaci rozwoju wytrzymałości siłowej mięśni. Zaplanowana przerwa pomiędzy seriami wynosi od 20 - 40 sekund. Poświęć ten czas na uzupełnienie płynów, ponieważ pomiędzy ćwiczeniami nie występują dodatkowe przerwy na regenerację mięśni.

Osoby początkujące mogą wprowadzić ponadprogramową przerwę na odpoczynek pomiędzy ćwiczeniami, trwającą nie dłużej niż 90 sekund.

Osobom, które mają trudność z wykonaniem jednego podciągnięcia na drążku, zalecam wykorzystanie taśmy oporowej. Guma podczas naciągania gromadzi w sobie energię kinetyczną, która jest gwałtownie uwalniana w chwili rozluźnienia taśmy oporowej. Dzięki czemu wykonasz pełny, kontrolowany ruch podciągnięcia. Na rynku dostępne są taśmy o różnej sile oporu, które należy dopasować indywidualnie do własnego poziomu sprawności fizycznej oraz masy ciała.

Przed przystąpieniem do treningu, wykonaj samodzielną rozgrzewkę trwającą minimum 5 - 10 minut. Postaw szczególny nacisk na rozgrzanie mięśni ramion, które będą zaangażowane w każdy ruch.

 • W rozgrzewce wykonaj wszechstronne wymachy i krążenia ramionami.
 • Połącz skłony tułowia ze skrętem tułowia i dobrze rozgrzej nadgarstki oraz łokcie.
 • Wykonaj liczne ruchy unoszenia i opuszczania ramion, ponieważ praca mięśni grzbietu jest wspomagana przez głowę długą mięśnia trójgłowego ramienia.  Ten mięsień we współpracy z mięśniem obłym większym i najszerszym grzbietu, wykonuje ruch opuszczania ręki.

Czytaj też: Trenuj efektywnie i testuj siłę izometrii >>>

W związku z powyższym wskazany mięsień (triceps) został dołączony do proponowanej jednostki treningowej.

W treningu występują dwa ćwiczenia na mięśnie trójgłowe ramion ze zmianą wektora kierunku siły, z uwagi na fakt, iż mięśnie grzbietu należy trenować pod różnym kątem.

Spośród mięśni pleców tylko m. najszerszy grzbietu, m. czworoboczne i prostowniki można ćwiczyć pod wieloma kątami, dlatego podczas treningu należy zmieniać chwyt i kierunek.

Mięśnie podgrzebieniowe i mięsień obły większy klasyfikowane są jako mięśnie jednowektorowe.

Proponowana forma treningu wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu. Czas trwania treningu 50 - 60 minut

Brak przerw pomiędzy ćwiczeniamiCzas trwania jednej serii: 60 sekundIlość serii danego ćwiczenia: 4Przerwa pomiędzy seriami jednego ćwiczenia: od 20 – 40 sekund.

Ćwiczenie nr 1
Nazwa: Wyprost ramion z wykorzystaniem gumy zaczepionej na drążku

Wykonanie:
Stań w pozycji lekkiego wykroku.
Pochyl sylwetkę, aby napiąć mięśnie brzucha i ustabilizować pozycję głowy pomiędzy ramionami.
Chwyć oburącz taśmę i wykonaj prostowanie i uginanie rąk nad głową.
Wolno uginaj ramiona i stale kontroluj nieruchomą pozycję ciała (pamiętaj, aby w końcowej fazie ruchu wyprostować łokcie w celu zwiększenia napięcia izometrycznego tricepsów).
Podczas trwania całego ćwiczenia, stale utrzymaj napięte mięśnie brzucha.
Wykonaj po dwie serie na nogę zakroczną (nogę tylną).
Łącznie wykonaj 4 serie. 

Ćwiczenie nr 2
Nazwa: Podciąganie na drążku „naprzemienne dotknięcie obręczy barkowej”

Wykonanie:
Stań w pozycji bocznej pod linią drążka i ustaw dłonie blisko siebie.
Utrzymując napięte mięśnie brzucha i ramion, rozpocznij podciągnięcie ciała do prawego stawu ramiennego.
Pilnuj, aby w trakcie wykonywania ruchu pozostać w pozycji bocznej, tzn. nie pozwól, aby ciało „odkręciło” pozycję ramion.
Wolno opuszczaj sylwetkę i w końcowej fazie ruchu pozostaw stawy łokciowe lekko ugięte.
Następnie rozpocznij ruch podciągnięcia sylwetki do lewego stawu ramiennego (pamiętaj, aby w trakcie trwania całego ćwiczenia stale utrzymać napięte mięśnie brzucha).
Wykonaj 4 serie naprzemiennego podciągania na drążku.

Ćwiczenie nr 3
Nazwa: Wyprost ramion z wykorzystaniem gumy

Wykonanie:
Stań w pozycji lekkiego wykroku i przytrzymaj tylną nogą jeden koniec taśmy.
Następnie pochyl sylwetkę, aby ustabilizować pozycję głowy pomiędzy ramionami.
Utrzymując oburącz naprężoną gumę, wykonaj szybkie prostowanie i uginanie rąk nad głową (pamiętaj, aby w końcowej fazie ruchu wyprostować łokcie).
W trakcie trwania całego ćwiczenia stale utrzymaj napięcie izometryczne mięśni brzucha.
Wykonaj dwie serie w przeliczeniu na nogę wykroczną (nogę przednią).
Łącznie wykonaj 4 serie.

Ćwiczenie nr 4
Nazwa: Podciąganie na drążku „podchwytem”

Wykonanie:
Stań pod linią drążka i ustaw dłonie podchwytem na drążku, kierując wnętrze dłoni w stronę ciała.
Rozstaw dłoni na drążku powinien być wygodny i na tyle szeroki, aby w końcowej fazie ruchu, czyli w pozycji utrzymania głowy nad drążkiem, łokcie znajdowały się blisko ciała.

To ćwiczenie wspomaga rozwój mięśni dwugłowych ramion. Wolno opuszczaj sylwetkę i w końcowej fazie ruchu pozostaw stawy łokciowe lekko ugięte, aby nie rozluźniać obręczy barkowej. Pamiętaj, aby w trakcie trwania całego ćwiczenia stale utrzymać napięte mięśnie brzucha.

Ćwiczenie ma charakter siłowy, dlatego ćwicz wolno i nie stosuj „nadrzutów ciałem” lub innych technik ułatwiających ruch. To ćwiczenie możesz wykonać także nachwytem, wówczas należy ustawić ramiona szeroko, aby zaangażować do pracy mięsień najszerszy grzbietu.
Wykonaj 4 serie tego ćwiczenia.

Ćwiczenie nr 5
Nazwa: Przysiad izometryczny z wiosłowaniem

Wykonanie:
Ustaw stopy równolegle i wykonaj niski przysiad, obniżając pozycję ciała do linii kolan.
Wyprostuj plecy i zatrzymaj ruch ciała w pozycji „krzesełka”.
Następnie rozpocznij ruch wiosłowania ramion tzn. ściągania rąk w stronę żeber z dłońmi skierowanymi w stronę ciała (pamiętaj, że ruch ramion jest wykonywany w stałej pozycji przysiadu izometrycznego, tzw. „krzesełka”, dlatego skup się na utrzymaniu nieruchomej pozycji ciała i utrzymaj stale napięte mięśnie brzucha podczas wykonywania całego tego ćwiczenia).
Pomimo trudności utrzymania pozycji niskiego przysiadu staraj się, nie kompensować tego wysiłku, ruchem kołysania sylwetki w przód lub tył. 

Ćwiczenie nr 6
Nazwa: Wiosłowanie jednorącz w podporze

Wykonanie:
Stań w rozkroku i wykonaj półprzysiad na lewej nodze.
Obniż pozycję ciała utrzymując proste plecy i oprzyj lewy łokieć na lewym kolanie.
Utrzymując stabilną pozycję ciała rozpocznij ruch wiosłowania prawą ręką z jednoczesnym rozciągnięciem gumy, zaczepionej o stopę.
Pilnuj, aby w trakcie wykonywania ruchu, plecy pozostały nieruchome.
Prowadź ruch ręki w kierunku: „od stopy do biodra”.
W tym ćwiczeniu pamiętaj, aby ustabilizować pozycję łopatek w obręczy barkowej, dzięki czemu zwiększysz odczucie pracy mięśnia najszerszego grzbietu.
Stale utrzymaj napięte mięśnie podczas wykonywania ćwiczenia.
Wykonaj po dwie serie na rękę. 

Ćwiczenie nr 7
Nazwa: Uginanie ramion w wykroku statycznym

Wykonanie:
Stań w wykroku i obniż pozycję bioder w taki sposób, aby kolana tworzyły kąt prosty.
Utrzymując stabilną pozycję ciała i proste plecy, unieś dłonie przed klatką piersiową z lekko naciągniętą gumą.
Napnij brzuch i rozpocznij wolne ruchy uginania i prostowania ramion na wysokości obręczy barkowej.
Prowadź ruch ramion w taki sposób, aby wnętrze dłoni było skierowane w stronę podłoża.
Utrzymuj stałe napięcie taśmy.
Podczas treningu utrzymaj kolano nogi zakrocznej blisko podłoża nogi i pamiętaj, aby w trakcie trwania całego ćwiczenia utrzymać napięte mięśnie brzucha.
Wykonaj po dwie serie tego ćwiczenia na nogę, łącznie wykonasz 4 serie.

Czytaj też: Trening wytrzymałości siłowej cz. I >>>

Powyższą propozycję 7 ćwiczeń zakończ rozciąganiem statycznym.
W tej części treningu wykonaj także zwis na drążku na wyprostowanych ramionach.
Utrzymaj pozycję zwisu w czasie minimum 30 sekund.
W trakcie ćwiczenia rozluźnij całkowicie obręcz barkową i zastosuj różne chwyty: tj. podchwyt, nachwyt, chwyt neutralny oraz chwyt jedną ręką.
Uzupełnij stretching swoim zestawem ćwiczeń rozciągających.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Aleksandra Wilczek-Musielak Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję? Jak podnieść sprawność fizyczną na selekcję?

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności...

W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności fizycznej, w ramach naboru do poszczególnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji, tzw. „selekcji”.

Paweł Piotrowski Budujemy masę mięśniową – przykładowe programy treningowe manipulujące sposobem wykonywania powtórzeń

Budujemy masę mięśniową – przykładowe programy treningowe manipulujące sposobem wykonywania powtórzeń Budujemy masę mięśniową – przykładowe programy treningowe manipulujące sposobem wykonywania powtórzeń

Artykuł koncentruje się na przedstawieniu wybranych programów treningowych, w których manipuluje się głównie sposobem wykonywania powtórzeń w serii w celu efektywnej rozbudowy masy mięśniowej. Okazuje...

Artykuł koncentruje się na przedstawieniu wybranych programów treningowych, w których manipuluje się głównie sposobem wykonywania powtórzeń w serii w celu efektywnej rozbudowy masy mięśniowej. Okazuje się, że nie tylko klasyczne podejście czyli wykonywanie 8-12 powtórzeń w kilku seriach na daną grupę mięśniową jest skuteczne w zakresie rozbudowy masy mięśniowej. Możliwości zmian w zakresie sposobu wykonywania powtórzeń jest całkiem sporo.

Paweł Piotrowski Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem

Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem

Pompki na poręczach to klasyczne ćwiczenie na mięsień trójgłowy ramienia (triceps).

Pompki na poręczach to klasyczne ćwiczenie na mięsień trójgłowy ramienia (triceps).

Paweł Piotrowski Optymalna długość mięśni wielostawowych w czasie ćwiczeń kluczem do ich szybkiego rozwoju

Optymalna długość mięśni wielostawowych w czasie ćwiczeń kluczem do ich szybkiego rozwoju Optymalna długość mięśni wielostawowych w czasie ćwiczeń kluczem do ich szybkiego rozwoju

W kolejnym artykule eksperckim, poświęconym treningom, autor przedstawia spojrzenie na treningi przez pryzmat rozwoju mięśni jedno- i wielostawowych. Tradycyjnie, podaje przykłady ćwiczeń oraz omawia technikę...

W kolejnym artykule eksperckim, poświęconym treningom, autor przedstawia spojrzenie na treningi przez pryzmat rozwoju mięśni jedno- i wielostawowych. Tradycyjnie, podaje przykłady ćwiczeń oraz omawia technikę ich wykonania.

Paweł Piotrowski „Złota piątka” - najważniejsze treningowe czynniki wzrostu mięśni

„Złota piątka” - najważniejsze treningowe czynniki wzrostu mięśni „Złota piątka” - najważniejsze treningowe czynniki wzrostu mięśni

Możliwości rozbudowy masy mięśniowej są uwarunkowane genetycznie. Nie każdy kulturysta rozbuduje bicepsy do obwodów znacznie przekraczających 40 cm w obwodzie. Tym niemniej warto wiedzieć jakie są najistotniejsze...

Możliwości rozbudowy masy mięśniowej są uwarunkowane genetycznie. Nie każdy kulturysta rozbuduje bicepsy do obwodów znacznie przekraczających 40 cm w obwodzie. Tym niemniej warto wiedzieć jakie są najistotniejsze czynniki wzrostu mięśni. Aby osiągnąć maksymalne możliwe rozmiary mięśni kluczowe jest, aby w treningu kulturystycznym wszystkie wymienione w artykule czynniki były obecne. Gwarantuje to maksymalne efekty w najkrótszym czasie. Pominięcie niektórych z wymienionych elementów ograniczy tempo...

Paweł Piotrowski Zasady odżywiania w treningu siłowym ukierunkowanym na rozbudowę masy mięśniowej - część 2

Zasady odżywiania w treningu siłowym ukierunkowanym na rozbudowę masy mięśniowej - część 2 Zasady odżywiania w treningu siłowym ukierunkowanym na rozbudowę masy mięśniowej - część 2

Więcej białka! Na masę! Na masę! - istnieje wiele stereotypów związanych z odżywianiem trenujących sporty siłowe, w tym kilka mitów dotyczących odżywek (reklamowanych na prawo i lewo, obecnie nawet przez...

Więcej białka! Na masę! Na masę! - istnieje wiele stereotypów związanych z odżywianiem trenujących sporty siłowe, w tym kilka mitów dotyczących odżywek (reklamowanych na prawo i lewo, obecnie nawet przez firmy farmaceutyczne) oraz niesprawiedliwych ocen obejmujących naturalne źródła białka. Jeśli planujecie profesjonalnie rozpisać sobie nie tylko plan treningowy, ale i dietę, zapoznajcie się z materiałem przygotowanym przez naszego eksperta.

Paweł Piotrowski Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2

Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2 Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2

W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie...

W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie nie tylko sprawi, że nasz trening będzie ciekawszy i mniej monotonny, ale również nasze mięśnie odczują bodźce do rozwoju. W drugiej części artykuł naszego eksperta przedstawiamy kolejne warianty uginania ramion z hantlami.

Paweł Piotrowski Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 1

Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 1 Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 1

Efektywny trening bicepsów przy wykorzystaniu pary sztangielek można przeprowadzić wieloma metodami treningowymi. Trzymanie się kurczowo tylko jednej podstawowej wersji uginania ramion ze sztangielkami...

Efektywny trening bicepsów przy wykorzystaniu pary sztangielek można przeprowadzić wieloma metodami treningowymi. Trzymanie się kurczowo tylko jednej podstawowej wersji uginania ramion ze sztangielkami stojąc szybko doprowadzi do stagnacji w rozwoju mięśni ramion. Warto skorzystać z całego wachlarza odmian tego popularnego ćwiczenia. Dwuczęściowy artykuł przedstawia cztery warianty uginania ramion ze sztangielkami wraz z dodatkowymi informacjami dotyczącymi pracujących mięśni oraz możliwymi modyfikacjami...

Redakcja Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów...

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów oraz zachęca do wprowadzenia do treningu 15-sekundowych serii w obwodowym treningu mocy.

Paweł Piotrowski Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas...

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas - nie tylko samego treningu, ale i przerw między kolejnymi seriami. Temat analizuje nasz ekspert. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu!

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów...

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów kulturystycznych. Wprowadzeni w temat, możemy przystąpić do adaptacji metody do naszej "treningowej rutyny", dowiadując się przy okazji o niepodważalnych zaletach SuperSlow, odczuwalnych zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych trenujących.

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow",...

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow", która jest zupełnym przeciwieństwem klasycznych metod treningowych, a polega na wykonywaniu powtórzeń bardzo wolnym ruchem ze zmniejszonym stosownie ciężarem. W pierwszej części artykułu nasz ekspert opowiada o korzeniach metody i zasadach jej stosowania.

Paweł Piotrowski Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 2

Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 2 Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 2

Choć "Robienie klaty" poprzez wyciskanie sztangi w leżeniu to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, równie powszechne są błędy popełniane podczas jego wykonywania. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Choć "Robienie klaty" poprzez wyciskanie sztangi w leżeniu to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, równie powszechne są błędy popełniane podczas jego wykonywania. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by ich uniknąć. W drugiej części artykułu naszego eksperta wskazujemy również na warianty ćwiczenia, które nie kończą się na "wyciskaniu na skosie".

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury ostatniej części z cyklu artykułów naszego eksperta poświęconej szybkości wykonywania powtórzeń.

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.3

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.3 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.3

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury 3. części artykułu naszego eksperta.

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury 2. części artykułu naszego eksperta.

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2

Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut...

Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut oraz porozciągać mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz rąk.

Najnowsze produkty i technologie

BMF Centrum Specjalistycznego Sprzętu Mobilnego Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate Profesjonalne rozwiązania dla służb od Winmate

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane...

Firma BMF od 1998 roku dostarcza rozwiązania w dziedzinie specjalistycznego sprzętu mobilnego. To sprzęt dostosowany do pracy w trudnych i niekiedy bardzo wymagających warunkach. Od lat produkty oferowane przez BMF trafiają m.in. do pojazdów wojskowych i specjalnych.

Radosław Tyślewicz MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu MOSKITO TI - szwajcarska precyzja znowu w natarciu

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych...

Francuski koncern zbrojeniowy Safran Defense po premierze swojego urządzenia na targach Eurosatory w Paryżu w 2014 r. oraz w Polsce podczas VII Międzynarodowych Targów Techniki i Wyposażenia Służb Policyjnych oraz Formacji Bezpieczeństwa Państwa Europoltech 2015, wprowadzał go w ostatnich latach na wyposażenie kolejnych armii świata. MOSKITO TI to produkt szwajcarskiej spółki Safran Vectronix AG, producenta specjalistycznego sprzętu optoelektronicznego – między innymi dalmierzy Vector (IV, 21, 23,...

trzypiora.pl Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego? Czym powinna cechować się kamizelka taktyczna dla ratownika medycznego?

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej...

Jeśli zastanawiasz się nad optymalnym rozwiązaniem w kontekście swojego wyposażenia jako ratownika medycznego podczas akcji, z pewnością na myśl przychodzi Ci kamizelka taktyczna. Czego powinieneś od niej wymagać? Co najbardziej się przyda? Co jest koniecznością? Jaka kamizelka taktyczna spełni wszystkie stawiane jej wymagania?

Militaria.pl Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem? Linie oporządzenia - jak efektywnie zarządzać ekwipunkiem?

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii...

Rozsądne rozłożenie ekwipunku może nie być łatwą sprawą, szczególnie kiedy bagażu jest sporo. Jednym z najlepszych sposobów na rozplanowanie umiejscowienia przedmiotów jest stosowanie się do zasad linii oporządzenia.

Transactor Security Sp. z o.o. Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych Zastosowanie bezzałogowych statków powietrznych kategorii VTOL w ochronie granic państwowych

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do...

Ochrona granic stanowi jedną z podstawowych funkcji państwa. Ich nienaruszalność jest ważnym czynnikiem zapewnienia bytu narodowego i suwerenności kraju. Każde państwo dysponuje określoną organizacją do ochrony swoich granic, albowiem jest to jeden z najważniejszych czynników, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne.

Dariusz Leżała, Transactor Security Sp. z o.o. Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E Przenośne systemy rentgenowskie w rozpoznaniu zagrożeń CBRN-E

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego...

Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E, do których zaliczamy zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiologiczne, nuklearne oraz zagrożenia związane z materiałami i urządzeniami wybuchowymi, wymaga ciągłego rozwoju sprzętu specjalistycznego umożliwiającego ich ujawnienie i identyfikację. Naprzeciw tym wymogom wychodzi firma Transactor Security Sp. z o.o., która w ofercie ma najnowsze rozwiązania sprzętowe firm VIDISCO Ltd. oraz Viken Detection.

Militaria.pl Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne Potrzebny medyk! - taktyczne wyposażenie medyczne

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach...

Wyposażenie medyczne w służbach mundurowych to kluczowy element ekwipunku taktycznego. Wyposażenie to obejmuje szeroki zakres narzędzi, sprzętu i środków, które służą do udzielenia pierwszej pomocy w warunkach polowych, w tym także podczas sytuacji kryzysowych czy akcji ratunkowych. Bardzo ważne jest to, aby taktyczne wyposażenie medyczne było łatwe w transporcie i szybkie w użyciu. W tym artykule omawiamy najpotrzebniejsze wyposażenie medyczne, które warto mieć przy sobie.

Ha3o Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS Okulary taktyczne najnowszej generacji Revision Military w technologii I-VIS

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania...

Współcześnie wszechstronnie używane okulary taktyczne mają za zadanie chronić oczy operatora, jak również pozwolić na dokładną i precyzyjną obserwację otoczenia. Od ich jakości oraz możliwości dostosowania do warunków zależy jakość obserwacji przekładająca się na bezpieczeństwo indywidualne oraz powodzenie całego wykonanego zadania. I choć wydawać by się mogło, że obecne rozwiązania w zakresie optyki taktycznej oferują bardzo wiele, to okazuje się, że w tej materii można pójść jeszcze o krok dalej,...

Militaria.pl Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft Ekwipunek na wyprawę - czyli co zabrać na survival i bushraft

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak...

Odpowiednio skompletowany ekwipunek to podstawa bezpieczeństwa i komfortu podczas survivalu czy bushraftu. Przekłada się on na skuteczność i satysfakcję z doświadczenia. Zarówno wytrawni weterani, jak i początkujący entuzjaści survivalu i bushcraftu docenią znaczenie starannie dobranego zestawu niezbędnych przedmiotów.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.