Special-Ops.pl

Trening wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu z wykorzystaniem taśm oporowych i drążka

Trening siłowy; zdj. archiwum prywate Aleksandry Wilczek-Musielak

Trening siłowy; zdj. archiwum prywate Aleksandry Wilczek-Musielak

W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.

Zobacz także

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Rozwój mięśni grzbietu w dużej mierze zależy od mobilności w obręczy barkowej, dlatego dążąc do uzyskania silnej i sprawnej sylwetki należy przyjrzeć się własnej postawie ciała. Częste garbienie się podczas przebywania w pozycji stojącej czy siedzącej, inicjuje proces kompensacji, czyli zmiany kolejności prawidłowego napięcia mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa w jego neutralnych krzywiznach. Zaburzona postawa ciała powoduje nierównomierną pracę poszczególnych grup mięśniowych, która zakłóci również trening mięśni grzbietu.

Pamiętaj, aby podczas treningu mięśni grzbietu:

 • Utrzymać prostą postawę ciała;
 • Rozpocząć ruch z poziomu barków, aby ustabilizować pozycję łopatek;
 • Świadomie kontrolować napięcie izometryczne trenowanej części grzbietu.

Dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić

Kompensacja ruchu, wywołana złą postawą ciała podczas „garbienia się” jest jedną z wielu przyczyn skrócenia mięśni klatki piersiowej. Napięcie tej partii ciała powoduje rozciągnięcie mięśni pleców, które w konsekwencji stają się osłabione. Wysunięcie barków w przód powoduje trudności w poruszaniu się łopatek. Musimy pamiętać, iż znaczna część osób ćwiczących posiada „zaokrąglone plecy”, dlatego podczas realizacji ćwiczeń, np. podczas wiosłowania poruszają się Im najczęściej same ramiona, a barki pozostają nieruchome. Ten błąd, jeśli istnieje, należy jak najszybciej wyeliminować i nauczyć się właściwej motoryki.

W treningu pleców, prawidłowy ruch ramion powinien być inicjowany z poziomu barków tzn. powinien rozpocząć się od świadomego ustabilizowania pozycji łopatek w obręczy barkowej. Dopiero w kolejnej fazie ruchu, następuje ruch ramionami.

Dla przypomnienia: podstawowe ruchy łopatki to:

 • elewacja (uniesienie);
 • depresja (obniżenie);
 • retrakcja (zbliżenie);
 • protrakcja (oddalenie).

Każdy, z powyższych ruchów może być łączony. Aby to wyjaśnić posłużę się przykładem przekazu słownego o treści: „ściągnij łopatki w tył i dół”. To sformułowanie w fachowej terminologii będzie brzmiało „ustaw pozycję łopatek w retrakcji i depresji”. Ta para łączenia ruchu jest najczęściej wykorzystywana w treningu mięśni pleców, aby wygenerować i utrzymać napięcie izometryczne w trenowanej partii ciała.

Grzbiet składa się ze splotu wielu mięśni, dlatego w dalszej części omówię tylko kilka z nich. Mianowicie, mięsień najszerszy grzbietu, obły większy oraz czworoboczny.

Trening na mięśnie pleców wykonuje się najczęściej, aby wzmocnić korpus ciała, jednakże tę partię ciała możemy rozwinąć na ich grubość lub szerokość.

Jeżeli trenujesz, aby poszerzyć muskulaturę pleców musisz wprowadzić więcej ćwiczeń rozbudowujących m. najszerszy grzbietu i m. obły większy. Pamiętaj jednak o harmonijnym rozwoju definicji pomiędzy tymi mięśniami. Powinny one pracować wspólnie, gdyż zaczepiają się na ramieniu prawie w tym samym miejscu.

Angażowanie tylko jednego mięśnia zdominuje pracę tego drugiego. Zatem jeśli częściej trenujesz mięsień najszerszy grzbietu, osłabiasz mięsień obły większy. Ta zależność jest obustronna. Jeżeli zauważasz, że cały przyrost masy skupia się w mięśniu obłym większym, oznacza to, że trening mięśnia najszerszego grzbietu jest ograniczony. Co wyjaśnia, dlaczego ten mięsień się nie rozwija. Asymetrię pomiędzy tymi mięśniami należy jak najszybciej wyeliminować poprzez naukę prawidłowej kontroli motorycznej tzn. naukę świadomej kontroli „wyczucia” ich napięcia izometrycznego w trakcie realizacji ćwiczeń.

Zwróć uwagę, iż wielu początkujących adeptów ćwiczeń fizycznych ma dużą trudność w wykonaniu świadomego napięcia izometrycznego mięśnia najszerszego grzbietu, potocznie zwanego „motylem”. Dzieje się tak, gdy mięsień czworoboczny zdominuje jego pracę. To oznacza, że pominięcie świadomego napięcia „motyla” podczas treningu, spowoduje większe zaangażowanie w wysiłek mięsień czworoboczny grzbietu. Jak sam widzisz, wysoka świadomość treningu z wyczuciem napięcia izometrycznego trenowanych partii mięśni (tzn. izolacji wysiłku poszczególnych partii pleców) wspomaga ich rozwój i zapobiega rywalizacji pomiędzy nimi na poziomie zaangażowania motorycznego.

Pamiętaj, że przyrost mięśni pleców na tzw. „grubość” uzyskuje się poprzez rozwój zagłębienia lędźwiowego, mięśni równoległobocznych oraz m. czworobocznych (zwanych „kapturami”). Te trzy grupy mięśniowe, rozwijają się tylko na grubość lub „ku tyłowi”, ale nie w bok. Nie dadzą więc efektu szerokości, jaką uzyskuje się poprzez rozwój mięśnia najszerszego grzbietu i obłego większego.

Zamierzając uzyskać harmonijny efekt definicji mięśni grzbietu należy poświęcić sporo czasu, aby wytrenować umiejętność świadomego kontrolowania ich napięcia izometrycznego. Mam tu na myśli „świadome wyczucie” pracy każdego mięśnia oddzielnie. Spróbuj więc, w wolnej chwili „wyizolować napięcie” tych mięśni z osobna, aby nauczyć w ten sposób swój układ nerwowy, jak te mięśnie świadomie napinać. Ta kontrola jest trudna, jednak z czasem ta nauka się opłaci, gdyż praca nad silną i sprawną sylwetką jest procesem długoterminowym oraz skomplikowanym w swej złożoności.

Oczywistym jest fakt, że kręgosłup mamy tylko jeden, dlatego należy dbać o jego dobrą kondycję i należy unikać jego nadmiernego przeciążania na skutek błędnego wykonywania ćwiczeń. W celu zwiększenia Twojego bezpieczeństwa w przedmiotowym treningu wprowadziłam drążek jako przybór treningowy, który skutecznie wspomaga rozciąganie kręgosłupa oraz obręczy barkowej. Samo utrzymanie pozycji zwisu na drążku z wyprostowanymi ramionami, przyniesie znaczącą poprawę mobilności ramion i tułowia. Ponadto przedłużając czas trwania zwisu na drążku, za pomocą oddziałującej na ciało siły grawitacji zostanie uruchomiony proces elongacji kręgosłupa, czyli rozluźnienia przestrzeni pomiędzy kręgami. Takie rozciąganie w perspektywie czasu przełoży się na poprawę elastyczności mięśni i więzadeł oraz poprawi nawodnienie dysków kręgosłupa. Dbając o właściwe nawodnienie zwiększysz swoje szanse, aby zapobiec kontuzjom wynikającym z nadmiernej kompresji dysków. Pamiętaj, że ta technika rozciągania kręgowego ma charakter statyczny i powinno się ją stosować na zakończenie treningu.

Przedmiotowy trening mięśni grzbietu z wykorzystaniem gum i drążka, jest ukierunkowany na rozwój wytrzymałości siłowej. Tą cechę motoryczną rozwiniesz m.in. za pomocą jednej z wielu technik treningowych, techniki wykonywania maksymalnej liczby powtórzeń w wyznaczonym czasie. Ten rodzaj wysiłku znacząco podwyższa poziom odczuwalnego zmęczenia podczas treningu co może wpłynąć na utratę kontroli nad prawidłową techniką wykonania ćwiczeń. Trenując w sposób „niedokładny” zaburzasz prawidłową motorykę ciała i zwiększasz ryzyko powstawania ewentualnych urazów. Dlatego jeśli uważasz, że „kaleczysz swoją technikę”, zastosuj przerwę, aby odpocząć i skorygować swoje błędy.

Poniższa propozycja treningowa składa się z 7 ćwiczeń. Każde z nich wykonaj w 4 seriach. Czas trwania jednej serii prezentowanego ćwiczenia, wynosi 60 sekund (zatem, każde ćwiczenie wykonasz 4 razy po 60 sekund). Tempo realizacji treningu zależne jest od Twojego obecnego poziomu sprawności fizycznej, dlatego ilość wykonywanych powtórzeń jest wartością drugorzędną. Skoncentruj się na jakości poprawnego wykonania każdego powtórzenia, aby uzyskać jak najlepsze efekty w postaci rozwoju wytrzymałości siłowej mięśni. Zaplanowana przerwa pomiędzy seriami wynosi od 20 - 40 sekund. Poświęć ten czas na uzupełnienie płynów, ponieważ pomiędzy ćwiczeniami nie występują dodatkowe przerwy na regenerację mięśni.

Osoby początkujące mogą wprowadzić ponadprogramową przerwę na odpoczynek pomiędzy ćwiczeniami, trwającą nie dłużej niż 90 sekund.

Osobom, które mają trudność z wykonaniem jednego podciągnięcia na drążku, zalecam wykorzystanie taśmy oporowej. Guma podczas naciągania gromadzi w sobie energię kinetyczną, która jest gwałtownie uwalniana w chwili rozluźnienia taśmy oporowej. Dzięki czemu wykonasz pełny, kontrolowany ruch podciągnięcia. Na rynku dostępne są taśmy o różnej sile oporu, które należy dopasować indywidualnie do własnego poziomu sprawności fizycznej oraz masy ciała.

Przed przystąpieniem do treningu, wykonaj samodzielną rozgrzewkę trwającą minimum 5 - 10 minut. Postaw szczególny nacisk na rozgrzanie mięśni ramion, które będą zaangażowane w każdy ruch.

 • W rozgrzewce wykonaj wszechstronne wymachy i krążenia ramionami.
 • Połącz skłony tułowia ze skrętem tułowia i dobrze rozgrzej nadgarstki oraz łokcie.
 • Wykonaj liczne ruchy unoszenia i opuszczania ramion, ponieważ praca mięśni grzbietu jest wspomagana przez głowę długą mięśnia trójgłowego ramienia.  Ten mięsień we współpracy z mięśniem obłym większym i najszerszym grzbietu, wykonuje ruch opuszczania ręki.

Czytaj też: Trenuj efektywnie i testuj siłę izometrii >>>

W związku z powyższym wskazany mięsień (triceps) został dołączony do proponowanej jednostki treningowej.

W treningu występują dwa ćwiczenia na mięśnie trójgłowe ramion ze zmianą wektora kierunku siły, z uwagi na fakt, iż mięśnie grzbietu należy trenować pod różnym kątem.

Spośród mięśni pleców tylko m. najszerszy grzbietu, m. czworoboczne i prostowniki można ćwiczyć pod wieloma kątami, dlatego podczas treningu należy zmieniać chwyt i kierunek.

Mięśnie podgrzebieniowe i mięsień obły większy klasyfikowane są jako mięśnie jednowektorowe.

Proponowana forma treningu wytrzymałości siłowej mięśni grzbietu. Czas trwania treningu 50 - 60 minut

Brak przerw pomiędzy ćwiczeniamiCzas trwania jednej serii: 60 sekundIlość serii danego ćwiczenia: 4Przerwa pomiędzy seriami jednego ćwiczenia: od 20 – 40 sekund.

Ćwiczenie nr 1
Nazwa: Wyprost ramion z wykorzystaniem gumy zaczepionej na drążku

Wykonanie:
Stań w pozycji lekkiego wykroku.
Pochyl sylwetkę, aby napiąć mięśnie brzucha i ustabilizować pozycję głowy pomiędzy ramionami.
Chwyć oburącz taśmę i wykonaj prostowanie i uginanie rąk nad głową.
Wolno uginaj ramiona i stale kontroluj nieruchomą pozycję ciała (pamiętaj, aby w końcowej fazie ruchu wyprostować łokcie w celu zwiększenia napięcia izometrycznego tricepsów).
Podczas trwania całego ćwiczenia, stale utrzymaj napięte mięśnie brzucha.
Wykonaj po dwie serie na nogę zakroczną (nogę tylną).
Łącznie wykonaj 4 serie. 

Ćwiczenie nr 2
Nazwa: Podciąganie na drążku „naprzemienne dotknięcie obręczy barkowej”

Wykonanie:
Stań w pozycji bocznej pod linią drążka i ustaw dłonie blisko siebie.
Utrzymując napięte mięśnie brzucha i ramion, rozpocznij podciągnięcie ciała do prawego stawu ramiennego.
Pilnuj, aby w trakcie wykonywania ruchu pozostać w pozycji bocznej, tzn. nie pozwól, aby ciało „odkręciło” pozycję ramion.
Wolno opuszczaj sylwetkę i w końcowej fazie ruchu pozostaw stawy łokciowe lekko ugięte.
Następnie rozpocznij ruch podciągnięcia sylwetki do lewego stawu ramiennego (pamiętaj, aby w trakcie trwania całego ćwiczenia stale utrzymać napięte mięśnie brzucha).
Wykonaj 4 serie naprzemiennego podciągania na drążku.

Ćwiczenie nr 3
Nazwa: Wyprost ramion z wykorzystaniem gumy

Wykonanie:
Stań w pozycji lekkiego wykroku i przytrzymaj tylną nogą jeden koniec taśmy.
Następnie pochyl sylwetkę, aby ustabilizować pozycję głowy pomiędzy ramionami.
Utrzymując oburącz naprężoną gumę, wykonaj szybkie prostowanie i uginanie rąk nad głową (pamiętaj, aby w końcowej fazie ruchu wyprostować łokcie).
W trakcie trwania całego ćwiczenia stale utrzymaj napięcie izometryczne mięśni brzucha.
Wykonaj dwie serie w przeliczeniu na nogę wykroczną (nogę przednią).
Łącznie wykonaj 4 serie.

Ćwiczenie nr 4
Nazwa: Podciąganie na drążku „podchwytem”

Wykonanie:
Stań pod linią drążka i ustaw dłonie podchwytem na drążku, kierując wnętrze dłoni w stronę ciała.
Rozstaw dłoni na drążku powinien być wygodny i na tyle szeroki, aby w końcowej fazie ruchu, czyli w pozycji utrzymania głowy nad drążkiem, łokcie znajdowały się blisko ciała.

To ćwiczenie wspomaga rozwój mięśni dwugłowych ramion. Wolno opuszczaj sylwetkę i w końcowej fazie ruchu pozostaw stawy łokciowe lekko ugięte, aby nie rozluźniać obręczy barkowej. Pamiętaj, aby w trakcie trwania całego ćwiczenia stale utrzymać napięte mięśnie brzucha.

Ćwiczenie ma charakter siłowy, dlatego ćwicz wolno i nie stosuj „nadrzutów ciałem” lub innych technik ułatwiających ruch. To ćwiczenie możesz wykonać także nachwytem, wówczas należy ustawić ramiona szeroko, aby zaangażować do pracy mięsień najszerszy grzbietu.
Wykonaj 4 serie tego ćwiczenia.

Ćwiczenie nr 5
Nazwa: Przysiad izometryczny z wiosłowaniem

Wykonanie:
Ustaw stopy równolegle i wykonaj niski przysiad, obniżając pozycję ciała do linii kolan.
Wyprostuj plecy i zatrzymaj ruch ciała w pozycji „krzesełka”.
Następnie rozpocznij ruch wiosłowania ramion tzn. ściągania rąk w stronę żeber z dłońmi skierowanymi w stronę ciała (pamiętaj, że ruch ramion jest wykonywany w stałej pozycji przysiadu izometrycznego, tzw. „krzesełka”, dlatego skup się na utrzymaniu nieruchomej pozycji ciała i utrzymaj stale napięte mięśnie brzucha podczas wykonywania całego tego ćwiczenia).
Pomimo trudności utrzymania pozycji niskiego przysiadu staraj się, nie kompensować tego wysiłku, ruchem kołysania sylwetki w przód lub tył. 

Ćwiczenie nr 6
Nazwa: Wiosłowanie jednorącz w podporze

Wykonanie:
Stań w rozkroku i wykonaj półprzysiad na lewej nodze.
Obniż pozycję ciała utrzymując proste plecy i oprzyj lewy łokieć na lewym kolanie.
Utrzymując stabilną pozycję ciała rozpocznij ruch wiosłowania prawą ręką z jednoczesnym rozciągnięciem gumy, zaczepionej o stopę.
Pilnuj, aby w trakcie wykonywania ruchu, plecy pozostały nieruchome.
Prowadź ruch ręki w kierunku: „od stopy do biodra”.
W tym ćwiczeniu pamiętaj, aby ustabilizować pozycję łopatek w obręczy barkowej, dzięki czemu zwiększysz odczucie pracy mięśnia najszerszego grzbietu.
Stale utrzymaj napięte mięśnie podczas wykonywania ćwiczenia.
Wykonaj po dwie serie na rękę. 

Ćwiczenie nr 7
Nazwa: Uginanie ramion w wykroku statycznym

Wykonanie:
Stań w wykroku i obniż pozycję bioder w taki sposób, aby kolana tworzyły kąt prosty.
Utrzymując stabilną pozycję ciała i proste plecy, unieś dłonie przed klatką piersiową z lekko naciągniętą gumą.
Napnij brzuch i rozpocznij wolne ruchy uginania i prostowania ramion na wysokości obręczy barkowej.
Prowadź ruch ramion w taki sposób, aby wnętrze dłoni było skierowane w stronę podłoża.
Utrzymuj stałe napięcie taśmy.
Podczas treningu utrzymaj kolano nogi zakrocznej blisko podłoża nogi i pamiętaj, aby w trakcie trwania całego ćwiczenia utrzymać napięte mięśnie brzucha.
Wykonaj po dwie serie tego ćwiczenia na nogę, łącznie wykonasz 4 serie.

Czytaj też: Trening wytrzymałości siłowej cz. I >>>

Powyższą propozycję 7 ćwiczeń zakończ rozciąganiem statycznym.
W tej części treningu wykonaj także zwis na drążku na wyprostowanych ramionach.
Utrzymaj pozycję zwisu w czasie minimum 30 sekund.
W trakcie ćwiczenia rozluźnij całkowicie obręcz barkową i zastosuj różne chwyty: tj. podchwyt, nachwyt, chwyt neutralny oraz chwyt jedną ręką.
Uzupełnij stretching swoim zestawem ćwiczeń rozciągających.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Paweł Piotrowski Budujemy masę mięśniową – przykładowe programy treningowe manipulujące sposobem wykonywania powtórzeń

Budujemy masę mięśniową – przykładowe programy treningowe manipulujące sposobem wykonywania powtórzeń Budujemy masę mięśniową – przykładowe programy treningowe manipulujące sposobem wykonywania powtórzeń

Artykuł koncentruje się na przedstawieniu wybranych programów treningowych, w których manipuluje się głównie sposobem wykonywania powtórzeń w serii w celu efektywnej rozbudowy masy mięśniowej. Okazuje...

Artykuł koncentruje się na przedstawieniu wybranych programów treningowych, w których manipuluje się głównie sposobem wykonywania powtórzeń w serii w celu efektywnej rozbudowy masy mięśniowej. Okazuje się, że nie tylko klasyczne podejście czyli wykonywanie 8-12 powtórzeń w kilku seriach na daną grupę mięśniową jest skuteczne w zakresie rozbudowy masy mięśniowej. Możliwości zmian w zakresie sposobu wykonywania powtórzeń jest całkiem sporo.

Paweł Piotrowski Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem

Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem Ćwiczenie tygodnia – pompki na poręczach z dodatkowym obciążeniem

Pompki na poręczach to klasyczne ćwiczenie na mięsień trójgłowy ramienia (triceps).

Pompki na poręczach to klasyczne ćwiczenie na mięsień trójgłowy ramienia (triceps).

Paweł Piotrowski Optymalna długość mięśni wielostawowych w czasie ćwiczeń kluczem do ich szybkiego rozwoju

Optymalna długość mięśni wielostawowych w czasie ćwiczeń kluczem do ich szybkiego rozwoju Optymalna długość mięśni wielostawowych w czasie ćwiczeń kluczem do ich szybkiego rozwoju

W kolejnym artykule eksperckim, poświęconym treningom, autor przedstawia spojrzenie na treningi przez pryzmat rozwoju mięśni jedno- i wielostawowych. Tradycyjnie, podaje przykłady ćwiczeń oraz omawia technikę...

W kolejnym artykule eksperckim, poświęconym treningom, autor przedstawia spojrzenie na treningi przez pryzmat rozwoju mięśni jedno- i wielostawowych. Tradycyjnie, podaje przykłady ćwiczeń oraz omawia technikę ich wykonania.

Paweł Piotrowski „Złota piątka” - najważniejsze treningowe czynniki wzrostu mięśni

„Złota piątka” - najważniejsze treningowe czynniki wzrostu mięśni „Złota piątka” - najważniejsze treningowe czynniki wzrostu mięśni

Możliwości rozbudowy masy mięśniowej są uwarunkowane genetycznie. Nie każdy kulturysta rozbuduje bicepsy do obwodów znacznie przekraczających 40 cm w obwodzie. Tym niemniej warto wiedzieć jakie są najistotniejsze...

Możliwości rozbudowy masy mięśniowej są uwarunkowane genetycznie. Nie każdy kulturysta rozbuduje bicepsy do obwodów znacznie przekraczających 40 cm w obwodzie. Tym niemniej warto wiedzieć jakie są najistotniejsze czynniki wzrostu mięśni. Aby osiągnąć maksymalne możliwe rozmiary mięśni kluczowe jest, aby w treningu kulturystycznym wszystkie wymienione w artykule czynniki były obecne. Gwarantuje to maksymalne efekty w najkrótszym czasie. Pominięcie niektórych z wymienionych elementów ograniczy tempo...

Paweł Piotrowski Zasady odżywiania w treningu siłowym ukierunkowanym na rozbudowę masy mięśniowej - część 2

Zasady odżywiania w treningu siłowym ukierunkowanym na rozbudowę masy mięśniowej - część 2 Zasady odżywiania w treningu siłowym ukierunkowanym na rozbudowę masy mięśniowej - część 2

Więcej białka! Na masę! Na masę! - istnieje wiele stereotypów związanych z odżywianiem trenujących sporty siłowe, w tym kilka mitów dotyczących odżywek (reklamowanych na prawo i lewo, obecnie nawet przez...

Więcej białka! Na masę! Na masę! - istnieje wiele stereotypów związanych z odżywianiem trenujących sporty siłowe, w tym kilka mitów dotyczących odżywek (reklamowanych na prawo i lewo, obecnie nawet przez firmy farmaceutyczne) oraz niesprawiedliwych ocen obejmujących naturalne źródła białka. Jeśli planujecie profesjonalnie rozpisać sobie nie tylko plan treningowy, ale i dietę, zapoznajcie się z materiałem przygotowanym przez naszego eksperta.

Paweł Piotrowski Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2

Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2 Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 2

W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie...

W przypadku treningu mięśni dwugłowych ramion z wykorzystaniem sztangielek, mamy do wyboru szereg wariacji ćwiczeń, z których możemy skorzystać zarówno w klubie sportowym, jak i w domowym zaciszu. Urozmaicenie nie tylko sprawi, że nasz trening będzie ciekawszy i mniej monotonny, ale również nasze mięśnie odczują bodźce do rozwoju. W drugiej części artykuł naszego eksperta przedstawiamy kolejne warianty uginania ramion z hantlami.

Paweł Piotrowski Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 1

Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 1 Wszystko o uginaniu ramion ze sztangielkami na bicepsy - część 1

Efektywny trening bicepsów przy wykorzystaniu pary sztangielek można przeprowadzić wieloma metodami treningowymi. Trzymanie się kurczowo tylko jednej podstawowej wersji uginania ramion ze sztangielkami...

Efektywny trening bicepsów przy wykorzystaniu pary sztangielek można przeprowadzić wieloma metodami treningowymi. Trzymanie się kurczowo tylko jednej podstawowej wersji uginania ramion ze sztangielkami stojąc szybko doprowadzi do stagnacji w rozwoju mięśni ramion. Warto skorzystać z całego wachlarza odmian tego popularnego ćwiczenia. Dwuczęściowy artykuł przedstawia cztery warianty uginania ramion ze sztangielkami wraz z dodatkowymi informacjami dotyczącymi pracujących mięśni oraz możliwymi modyfikacjami...

Redakcja Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów...

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów oraz zachęca do wprowadzenia do treningu 15-sekundowych serii w obwodowym treningu mocy.

Paweł Piotrowski Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas...

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas - nie tylko samego treningu, ale i przerw między kolejnymi seriami. Temat analizuje nasz ekspert. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu!

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów...

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów kulturystycznych. Wprowadzeni w temat, możemy przystąpić do adaptacji metody do naszej "treningowej rutyny", dowiadując się przy okazji o niepodważalnych zaletach SuperSlow, odczuwalnych zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych trenujących.

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow",...

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow", która jest zupełnym przeciwieństwem klasycznych metod treningowych, a polega na wykonywaniu powtórzeń bardzo wolnym ruchem ze zmniejszonym stosownie ciężarem. W pierwszej części artykułu nasz ekspert opowiada o korzeniach metody i zasadach jej stosowania.

Paweł Piotrowski Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 2

Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 2 Wyciskanie sztangi w leżeniu bez tajemnic - część 2

Choć "Robienie klaty" poprzez wyciskanie sztangi w leżeniu to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, równie powszechne są błędy popełniane podczas jego wykonywania. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Choć "Robienie klaty" poprzez wyciskanie sztangi w leżeniu to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, równie powszechne są błędy popełniane podczas jego wykonywania. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by ich uniknąć. W drugiej części artykułu naszego eksperta wskazujemy również na warianty ćwiczenia, które nie kończą się na "wyciskaniu na skosie".

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych cz.4

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury ostatniej części z cyklu artykułów naszego eksperta poświęconej szybkości wykonywania powtórzeń.

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.3

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.3 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.3

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury 3. części artykułu naszego eksperta.

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.2

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury 2. części artykułu naszego eksperta.

Paweł Piotrowski Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1

Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1 Szybkość wykonywania powtórzeń w zależności od celów treningowych - cz.1

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...

Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 1

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...

Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.

Paweł Piotrowski Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2

Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2 Metodyka podciągania na drążku - wprowadzenie cz. 2

Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut...

Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut oraz porozciągać mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz rąk.

Najnowsze produkty i technologie

Carpatia Arms Sp. z o.o. ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach ResGear - dbałość o szczegóły z myślą o profesjonalistach

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak...

ResGear to polski producent sprzętu taktycznego, który przebojem pojawił się na rodzimym rynku, zyskując wielu wiernych klientów nie tylko wśród funkcjonariuszy służb mundurowych, zarówno w Europie, jak i w USA. Sprzęt tej marki projektowany i szyty jest w Polsce, przy użyciu najnowszych światowych technologii oraz materiałów, dzięki którym wyznacza nową jakość na naszym rynku.

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza Systemy łączności INVISIO – sprzęt dla nowoczesnego żołnierza

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy...

Na współczesnym polu walki zapewnienie skutecznej, niezawodnej i bezpiecznej łączności na poziomie zespołów bojowych, a także między pojedynczymi operatorami jednostek wojskowych i policyjnych, należy do kwestii o kluczowym znaczeniu. Nowoczesne systemy łączności umożliwiają komunikowanie się w czasie działań operacyjnych i taktycznych, a także zabezpieczają przed hałasem o dużym natężeniu dźwięku i związanymi z tym urazami słuchu.

DURABO® Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy Polska marka DURABO wchodzi na rynek mundurowy

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje...

DURABO®, to polski brand firmy Kreator, będącej kontraktorem polskich i zagranicznych służb mundurowych. Analizując rynek odzieży taktyczno-outdoorowej, firma dostrzegła, że co prawda w ofercie znajduje się wiele produktów przeznaczonych dla tej grupy odbiorców, jednak są one albo niskiej jakości spowodowanej dalekowschodnią produkcją i zastosowanymi materiałami, albo w bardzo wysokiej cenie, wynikającej z kosztów importu, np. z USA. W konsekwencji tego firma uznała, że brakuje na rynku oferty odzieży...

OPC Sp. z.o.o. Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Vademecum okularów przeciwsłonecznych Vademecum okularów przeciwsłonecznych

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok...

Czas wiosenno-letni to zdecydowanie ta pora roku, kiedy większość z nas podchodzi do tematu zakupu nowych okularów przeciwsłonecznych. Silne natężenie szkodliwego promieniowania UV powoduje, że nasz wzrok zaczyna się intensywniej męczyć, doskwiera nam obniżony komfort widzenia, a kolory przybierają przekłamane barwy.

poza-domem.pl Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Jakie są rodzaje łuków strzeleckich? Jakie są rodzaje łuków strzeleckich?

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz...

Łucznictwo to szlachetny sport, jego historia sięga początków cywilizowanego świata a może nawet dalej. Długo był podstawowym narzędziem wykorzystywanym podczas polowań. Łuki wyszły z łask dopiero wraz z momentem pojawienia się broni palnej. Jednak nie zniknęły całkowicie. Zmienił się charakter ich użycia. W dzisiejszych czasach wykorzystywane są w sportach strzeleckich, na olimpiadach, a także hobbystycznie. Jeśli interesuje Cię łucznictwo, to sprawdź jaki łuk na początek będzie najlepszym wyborem.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

RAW Sp. z o.o. RAW Mobile BMS

RAW Mobile BMS RAW Mobile BMS

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania...

Smartfony stały się powszechnym elementem naszej rzeczywistości. Dzięki urządzeniom mobilnym komunikacja dzisiaj oznacza dużo więcej niż zwykłą rozmowę – chętnie używamy darmowych komunikatorów do przesyłania wiadomości tekstowych, nagrań głosowych, zdjęć, wideo, a nawet dokumentów i lokalizacji. Pandemia COVID-19 tylko przyspieszyła cyfrową ewolucję społeczeństw, pojawiło się wiele przydatnych narzędzi, które umożliwiają użytkownikom realizację pożądanych funkcjonalności i jednocześnie prezentują...

Combat.pl Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy Przeżyj to z combat - zgarnij zniżkę na swoje zakupy

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów,...

Jeśli trafiłeś na tę stronę świadomie, to najpewniej interesują Cię zagadnienia militarne, być może survival, ewentualnie bushcraft lub EDC. Te zainteresowania łączy dość specyficzna grupa przedmiotów, które zapewne chcesz posiadać – tak jak my. Zdobyć je można w licznych sklepach „wojskowych” zorientowanych na takich właśnie zapaleńców. Być może nie wiesz jeszcze, że do grona tych sklepów dołączył stosunkowo niedawno kolejny gracz – combat.pl.

SPY SHOP Paweł Wujcikowski Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler Termowizja strzelecka na każdą kieszeń – AGM Rattler

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli...

Co jest najważniejsze w strzelectwie? Oczywiście dobra widoczność niezależnie od warunków terenowych i atmosferycznych. Kiedy zapadnie zmierzch i chmury zakryją niebo, profesjonalny termowizor pozwoli łatwo zlokalizować cel nawet przy zupełnym braku światła zewnętrznego. W tym artykule skupimy się na urządzeniach z rodziny AGM Rattler, które oferują doskonały stosunek ceny do oferowanych możliwości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops