Special-Ops.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Dwa grzyby w barszcz - czyli przygoda z survivalem

Sprawozdanie z warsztatów survivalowych

Przygotowanie pożywienia w warunkach survivalowych

Przygotowanie pożywienia w warunkach survivalowych

Znając teorię żywienia, nie problem zaplanować jadłospis dla wędrowca lub turysty. Stosując odpowiednie przeliczniki z łatwością wyliczymy dzienne zapotrzebowanie na kalorie. Do tego dopasujemy składniki i potrawy. Wyzwaniem jednak staje się żywienie w warunkach survivalowych i armijnych. Większość wędrowców i turystów jest przyzwyczajona do regularnych posiłków i uzupełniania zapasów. Co jednak, gdy stanie się nieprzewidywalne?

Zobacz także

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Redakcja Prezentów z branży militaria, outdoor, strzelectwo szukaj w SpecShop.pl - największym sklepie militarnym

Prezentów z branży militaria, outdoor, strzelectwo szukaj w SpecShop.pl - największym sklepie militarnym Prezentów z branży militaria, outdoor, strzelectwo szukaj w SpecShop.pl - największym sklepie militarnym

Przedstawiamy ofertę jednego z największych sklepów militarnych - SpecShop.pl. Znajdziesz w niej mnóstwo produktów z branży miliaria, outdoor, strzelectwo czy survival. Jeśli wciąż poszukujesz prezentów...

Przedstawiamy ofertę jednego z największych sklepów militarnych - SpecShop.pl. Znajdziesz w niej mnóstwo produktów z branży miliaria, outdoor, strzelectwo czy survival. Jeśli wciąż poszukujesz prezentów dla swoich najbliższych z pewnością warto do nas zajrzeć!

Jak zdobywać pożywienie w warunkach survivalowych?

- Gdy przyjdzie nam wędrować przez kilka dni, a zapasy uległy wyczerpaniu

- Kiedy zaczniemy być głodni?

- Na ile wystarczy nam energii?

- Czy faktycznie potrzebujemy wspomagać się cukrem, kawą  i innymi używkami?

Przed podobnym wyzwaniem stają też operatorzy i żołnierze, którzy podczas działań bojowych nie mają możliwości uzupełnienia zapasów lub którzy znaleźli się w warunkach długotrwałej izolacji, dodatkowo nie mając możliwości rozpalenia ognia. W takich warunkach szanse na wypełnienie zadań i przeżycie zależeć będą od umiejętności pozyskania pożywienia w terenie i właściwego jego przygotowania oraz wykorzystania.

Otaczająca przyroda może być źródłem pożywienia, choć spożywanie niektórych produktów może sprawić trudność wynikającą z braku przyzwyczajeń i upodobań żywieniowych, ograniczeń religijnych i kulturowych.

W obecnych czasach wiele produktów, pochodzących ze świata roślinnego i zwierzęcego, uważanych jest za niejadalne. Niektóre przestały być spożywane, na przykład ze względu na modę na inne produkty albo łatwy dostęp do innych, smaczniejszych, szybszych w przygotowaniu. Jednakże w sytuacji kryzysowej może wystąpić potrzeba spożycia pewnych gatunków roślin lub części zwierząt, co do których ma się uprzedzenia lub budzących obrzydzenie.

W takiej sytuacji sprawdza się powiedzenie „głód jest najlepszą przyprawą”. Znajdując się w sytuacji, że brak żywności może spowodować niewykonanie zadania lub będzie zagrażać życiu, może być konieczne spożywanie produktów, które normalnie są uznawane za odrażające. Decydujące więc będzie przezwyciężenie wstrętu zakorzenionego w naszej świadomości.

Sposoby wykorzystania i spożywania zasobów naturalnych

Skąd czerpać informacje dotyczące wykorzystania zasobów przyrody w żywieniu survivalowym?
Najprościej z książek. Jednak wiedza książkowa w nagłym zderzeniu z rzeczywistością może nie wystarczyć.
Najlepszym rozwiązaniem jest uczestnictwo w warsztatach kuchni survivalowej.Najczęściej szkolenia z kuchni survivalowej dotyczą pozyskiwania roślin.
Wiele roślin, owoców i jagód można spożywać na surowo. Niezaprzeczalną zaletą spożywania na surowo jest brak strat witamin i minerałów podczas obróbki cieplnej.

Jak spożywać naturalne zasoby roślnne:

  • Surowe liście, młode kłącza i pędy mogą być mieszane razem i spożywane w postaci sałatki.
  • Jagody i owoce można wykorzystywać jako dodatek do podpłomyków albo gotowane w wodzie, jako napar.
  • Niedojrzałe owoce można upiec na żarze w ognisku.
  • Młode pędy i liście można przyrządzić podobnie jak szpinak. Należy je sparzyć wrzątkiem (blanszowanie), a następnie usmażyć, można też dodać ptasie jajo.
  • Młode pędy i liście można także przyrządzać jako zupy w wywarze z mięsa lub ryb.

Faktycznie, świat roślin jest bardzo bogaty i przy dobrej znajomości roślin jadalnych i trujących nietrudno jest pozyskać pożywienie. Jednakże, aby pozyskać z roślin pożywienie, które dostarczy niezbędnych składników odżywczych i energetycznych, trzeba przede wszystkim być w regionie, gdzie roślinność występuje, a pora roku sprzyja zbiorom (przy grubej pokrywie śnieżnej zbiór roślin może być niemożliwy). Ponadto, trzeba poświęcić dużo czasu i energii na ich zebranie.

Zebrany pokarm roślinny nie będzie zbyt kaloryczny i raczej należy traktować go jako uzupełniający do pożywienia pochodzenia zwierzęcego, a przede wszystkim jako niezbędne źródło witamin, minerałów i pewnych ilości węglowodanów. Podstawą zatem powinno być pożywienie pochodzenia zwierzęcego, które ma wyższą wartość odżywczą niż rośliny.

Jak pozyskiwać naturalne zasoby zwierzęce:

  • Pozyskiwać można zwierzęta czworonożne, ptactwo, ryby, skorupiaki, mięczaki, gady, płazy, larwy owadów.
  • Mięso i inne części zwierząt, ptaków i ryb można przygotowywać poprzez gotowanie, smażenie, pieczenie, duszenie lub wędzenie.
  • Mięso i podroby z młodych zwierząt mogą być również spożywane na surowo. Skorupiaki i ślimaki na ogół jada się gotowane lub pieczone.
  • Mięczaki można spożywać na surowo lub w razie wątpliwości gotowane lub pieczone.

Chociaż pożywienie pochodzenia zwierzęcego jest najbardziej bogate w kalorie, to jego pozyskanie nie jest łatwe. Wymaga znajomości zwyczajów zwierząt, metod polowania i łowienia ryb.

Sposoby pozyskiwania zwierzyny w warunkach survivalowych sprowadzają się głównie do prymitywnych kłusowniczych technik, tj. pułapek, wnyków, sideł itp. Wykonanie ich jest stosunkowo proste i łatwe do opanowania, jednak nasza skuteczność zależy nieco od szczęścia i wspomnianej już dobrej znajomości zachowania zwierząt. W tym miejscu należy wspomnieć, że każda forma kłusownictwa jest w Polsce prawnie zabroniona.

W okresie żywienia z wykorzystaniem zasobów przyrody naturalnym stanem będzie poczucie głodu. Odczuwany on będzie nie zawsze w wyniku dostarczenia zbyt małej ilości niezbędnych kalorii, a z mniejszej ilości jedzenia zwyczajowo spożywanego.

Najprawdopodobniej stres, zimno, trudność i wydłużenie trasy zwiększą też zapotrzebowanie na energię. W miarę możliwości można kierować się zasadą, aby w ciągu dnia jeść węglowodany, a wieczorem zapewnić dawkę tłuszczu i białka, żeby zregenerować mięśnie i czuć ciepło w czasie snu.

Czytaj też: A nuż ten będzie ostrzejszy… - czyli słów kilka o nożach >>>

Gdzie zatem szukać warsztatów, które poruszają powyższe zagadnienia

Prawdopodobnie jedyną w Polsce firmą, która oferuje szkolenia z realnej kuchni survivalowej, których program koncentruje się na pożywieniu pochodzenia zwierzęcego, jest na pewno znana wielu czytelnikom firma z Częstochowy – Survivaltech. Szkolenie to różni się od innych szkoleń tym, że skoncentrowane jest w głównej mierze na pozyskaniu pokarmu pochodzenia zwierzęcego. 

Plan dwudniowych warsztatów zakłada praktyczne zaznajomienie się z następującymi zagadnieniami:

Teoria survivalu:

  • historia żywienia człowieka,
  • krótki rys fizjonomii i anatomii trawienia i przyswajania składników odżywczych przez człowieka,
  • przegląd strategii żywieniowych ludów pierwotnych ze szczególnym zwróceniem uwagi na wojowników i myśliwych,
  • przegląd współczesnych strategii żywieniowych,
  • dostarczenie sobie w najbardziej optymalny sposób wszystkich substancji niezbędnych do przeżycia, zachowania dobrej kondycji psychofizycznej pozwalającej skutecznie się bronić i walczyć oraz regenerować:
    – ze składników dostępnych na miejscu,
    – ze składników przygotowanych wcześniej,
  • możliwości przygotowania swojego zdrowia w sposób możliwie optymalny dla zapewnienia sobie jak najlepszej odporności w czasie bytowania o charakterze zbieracko-łowieckim,
  • rola snu w zakresie dobrego odżywienia i kondycji psychofizycznej,
  • zagadnienia żywienia w przypadku braku możliwości obróbki termicznej (brak możliwości rozpalenia ogniska),
  • składniki odżywcze pochodzenia zwierzęcego,
  • składniki odżywcze pochodzenia roślinnego.

Praktyka:

  • zagadnienia związane z ubojem zwierzyny,
  • skórowanie, patroszenie, rozbiór tuszy,
  • podział spożywczy tuszy pod kątem zakonserwowania, użyteczności dla konkretnych osób, np. rannych. Podział najbardziej optymalny dla grupy osób grubego zwierza pod kątem zachowania pełnego zdrowia,
  • możliwa użyteczność roślin: kalorie, substancje lecznicze, przyprawy, trucizny, substancje antyodżywcze,
  • zbieractwo roślin: las, łąka, pole,
  • polowanie: tropienie i pozyskiwanie zwierzyny,
  • jedzenie bezkręgowców (owadów, mięczaków, pierścienic),
  • możliwości zakonserwowania kalorii pochodzenia naturalnego w sposób najbardziej optymalny: możliwie wysoka trwałość, możliwie wysoka kaloryczność, możliwie niska masa, możliwie wysoka odżywczość, możliwie wysoka odżywczość przy zachowaniu pełni zdrowia pozwalającego wykonywać trudne manewry psychofizyczne,
  • wpływ poszczególnych składników pokarmowych pochodzenia naturalnego na funkcje mięśniowo-szkieletowe (duża siła, sprawność) oraz funkcje mózgowe (duże możliwości koncentracji i podejmowania skomplikowanych decyzji),
  • omówienie i wykonanie podstawowych metod konserwacji żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,
  • wykonanie podstawowych posiłków survivalowych i trwałych, lekkich batonów wysokoenergetycznych,
  • leczenie i opatrywanie ran za pomocą składników pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Plan warsztatów jest bardzo bogaty i modyfikowany w zależności od pory roku oraz dostępnych produktów. Istotą tych warsztatów jest spożywanie przed dwa dni wyłącznie posiłków przygotowanych przez uczestników, które opierają się na darach lasu i „upolowanej” zwierzynie. Żadnych batonów, cukierków, coli i innych wspomagaczy. Klimatu dodaje fakt, iż ogień rozpalany jest wyłącznie bez użycia zapałek, a schronienie na noc trzeba przygotować samemu. Dla niektórych takie warsztaty mogą być nie lada wyzwaniem, mimo że to tylko dwa dni.

Druga edycja warsztaów survivalowych 

W sierpniu 2015 roku miałem okazję uczestniczyć w drugiej edycji warsztatów. Myślę, że udało się osiągnąć przyjęte założenia, a warsztaty były interesujące. Jak było dokładnie? Szczegóły poniżej. 

Dzień pierwszy

Szkolenie rozpoczęło się od przeglądu ekwipunku uczestników i oddania do depozytu jedzenia, które mieli ze sobą. Jak realizm, to realizm, a nie podjadanie ukradkiem. Na stole wylądowały więc batony, napoje energetyczne, czekolada, ciastka itp.

Wykład

Następnie z krótkim, acz treściwym wykładem dotyczącym optymalnego żywienia w survivalu wystąpił główny prowadzący – Jakub Jaroński*. Opowiedział m.in. o historii żywienia człowieka na tle innych ssaków, przedstawił krótki rys fizjonomii i anatomii trawienia i przyswajania składników odżywczych przez człowieka.

Ponadto, przedstawił strategie żywieniowych ludów pierwotnych i współczesne strategie żywieniowe.

Jakub Jaroński – z zawodu i zamiłowania fototechnik.
Jego obszar zainteresowań to szeroko pojęte zielarstwo, zdrowe odżywianie, pierwotna kuchnia survivalowa, antropologia, permakultura, pszczelarstwo i ekologia oraz chodzenie i bieganie na boso.
Od 5 lat stosuje własnoręcznie sporządzone naturalne leki (choć coraz rzadziej), kosmetyki oraz środki czystości.
Studiował archeologię i antropologię.
Promuje włączanie elementów dzikiej kuchni i apteki na powrót do codziennego menu i stylu życia w harmonii z naturą.
Zwykle odżywia się według wytycznych pierwotnej prostej kuchni w nurcie paleolitycznym w połączeniu z surową dietą witariańską i instynktowną, tzw. raw-paleo.

Omówił także możliwości dbania o swoje zdrowie w sposób możliwie optymalny, tak aby zapewnić jak najlepszą odporność w czasie bytowania o charakterze zbieracko-łowieckim. Omówienia doczekały się również składniki odżywcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

Po wykładzie rozpoczęła się część praktyczna

W pierwszym etapie, prowadzonym przez Pawła „Supera” Supernata, uczestnicy nauczyli się techniki rozpalania ognia za pomocą krzesiwa i naturalnych rozpałek (suszona trawa i paproć, kora jałowca itp.). Kiedy umiejętność ta została opanowana, uczestnicy pod okiem Jakuba musieli sami ubić zwierzynę (koźlę), oskórować, wypatroszyć i rozebrać tuszę.

Podczas rozbioru uczestnicy mieli też sposobność spróbowania poszczególnych części na surowo, wszak nie zawsze jest możliwość rozpalenia ognia. Tu zaczęły się pierwsze schody – no jak, surowe jądra mam jeść? Mózg? Wyssać oko?Padło kilka niecenzuralnych słów, niewybrednych i czarnych dowcipów, ale jednak wszyscy się przełamali. Uczestnicy spróbowali jąder, wątroby, nerek, serca, mózgu, rdzenia kręgowego, szpiku, no i oczywiście mięsa i ciepłej krwi.Następnie mięso zostało podzielone na część przeznaczoną do wędzenia, upieczenia w żarze i piecu maoryskim oraz na „salceson”, czyli wywar z podrobów, tłuszczu, szpiku i ziół.

W kolejnym etapie uczestnicy zajęli się budowaniem wędzarni, przygotowaniem ogniska i kuchni polowej, wykonaniem pieca maoryskiego, no i oczywiście przyrządzaniem mięsa. To czynności dość pracochłonne i tak czas zleciał właściwie do wieczora. Widoczne było już osłabienie grupy, w końcu od rana nic nie jedli poza surowymi podrobami i krwią.

Pojawiła się też u niektórych silna potrzeba wypicia kawy. Ratunkiem okazał się napar z czagi, czyli z błyskosporka podkorowego. Jest to grzyb (huba) rosnąca na brzozach, z którego można otrzymać zdrowotny napar albo używać go jako hubki do łapania iskier. W smaku napar z czagi w niczym kawy oczywiście nie przypomina, ale jest mocny i wyrazisty. Można nim trochę oszukać mózg.

Zmęczenie się pogłębiało, szczególnie że na jedzenie jeszcze trzeba było długo czekać – jako pierwsze miało być gotowe mięso z żaru i „salceson”.

Dla zabicia czasu opowiadano dowcipy i rozwiązywano zagadki intelektualne. Wyraźnie było widać, jak grupa była osłabiona intelektualnie i dla eksperymentu pozwolono uczestnikom zjeść po dwa daktyle. Od razu się ożywiła i moc powróciła. Niby tylko dwa daktyle, a silnie zadziałały na psychikę. W międzyczasie doszło mięso w żarze i wszyscy z radością powitali parujące i aromatyczne porcje mięsa.

Jakież było jednak zdziwienie wszystkich, gdy okazało się, że do najedzenia się wystarczyło im tylko kilka kęsów mięsa oraz trochę „salcesonu”. Tu wyszło, jak cywilizacyjnie jesteśmy silnie przyzwyczajeni do jedzenia często i dużo, czy podjadania. W rzeczywistości, gdy minie pierwszy głód, jemy zdecydowanie mniej.

W tym momencie kończy się pierwszy dzień, a uczestnicy udali się na spoczynek do swych schronień – szałasów, pod płachtę namiotową, do hamaków itp.

Czytaj też: Survival. Jak przeżyć w każdych warunkach >>>

Dzień drugi

Kolejny dzień rozpoczął się od odkopania mięsa z pieca maoryskiego. Wydobyte zostały udźce, które okazały się być idealnie wypieczone. To nic, że piasek chrzęścił w zębach. Wszyscy zajadli się z rozkoszą. Nic dziwnego, mięso, które spędziło jakieś 10 godzin w żarze, pod warstwą liści i ziemi, musiało być dobre.

Po „śniadaniu” uczestnicy wybrali się na poszukiwanie roślin. Las w połowie sierpnia nie obfituje wieloma darami, ale udało się znaleźć trochę dzikich jabłek, śliwek (mirabelki), ziół, owoców jałowca i trochę kwiatów nawłoci. Ze śliwek i jabłek został przygotowany dżem, który okazał się być bardzo kwaśny. No cóż, tak to jest, gdy nie dodaje się cukru do przetworów. Z nawłoci został przygotowany napar. Cóż mogę o nim napisać, chyba tylko, że nie jestem jego smakoszem. Paskudztwo straszliwe, no ale niektórym smakuje, a o gustach przez grzeczność nie dyskutuję.

W trakcie przygotowywania dżemu konsumowane było wędzone mięso. Określenie „wędzone” było dość umowne, aby dobrze uwędzić mięso, trzeba mieć trochę wprawy. Mięso przygotowane przez uczestników było bardziej upieczone niż wędzone. Nie ma co się jednak zżymać, w końcu było to pierwsze wędzenie w życiu, a mięso nadawało się do spożycia.

W kolejnym etapie uczestnicy uczyli się przygotowywania i wykonywania sideł. Na sam koniec przygotowali jeszcze mityczny indiański pemmikan, czyli pokruszone, suszone mięso z łojem (w tym przypadku baranim) zmieszane w proporcji 1:1.

Tak warsztaty dobiegły końca. Zakończyły się podsumowaniem tego, co się wydarzyło, i przypomnieniem najważniejszych kwestii. Każdy mógł też opowiedzieć o swoich wrażeniach i doświadczeniach.

Czytaj też: Taktyczne kołczany »

Podsumowanie przygody z survivalem

Umiejętność przetrwania w izolacji od cywilizacji w dużym stopniu zależy od indywidualnych predyspozycji, woli przetrwania, wiedzy oraz, a nawet przede wszystkim, treningu. Myślę, że dzięki tym warsztatom uczestnicy mieli sposobność wstępnego przygotowania się do działania w warunkach survivalowych i będą potrafili znaleźć w otaczającym ich środowisku produkty, które zapewnią im przetrwanie.

Wydaje mi się, że wartością dodaną tych warsztatów było uzmysłowienie niektórym uczestnikom, że mięso nie występuje tylko w postaci zafoliowanej na tacce w markecie. Że jeśli zabijamy zwierzę, to wykorzystajmy wszystko, co możliwe. Nasi rodzice i dziadkowie jedli mięso nie tylko z czterech ćwiartek, ale jedli wszystko to, co jest określane mianem piątej ćwiartki – krew, flaki, podroby, mózg, gruczoły, nóżki, podgardle, ogony, ozory itp.

Kiedyś była to norma na polskich stołach, dziś można skosztować tych elementów wyłącznie w ekskluzywnych restauracjach. Taki duch czasu, warto jednak o tym czasem przypomnieć. Szczególnie warto jednak obcować z przyrodą i poznawać ją. Wiedza, nawet bardzo ogólna, w zakresie zdobywania pożywienia w warunkach survivalowych, może być bardzo przydatna i ułatwi przetrwanie.

***

W czasie łowienia ryb należy zachowywać najwyższą ostrożność -zwłaszcza gdy się jest rybą.
- Dwight D. Eisenhower

 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Błażej Bierczyński BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni” BOA KGP u TEK-tycznych „towarzyszy broni”

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym),...

Współczesny terroryzm nie uznaje granic, podziałów narodowościowych, przenosząc wojny z odległych pól bitew do centrów miast. Skuteczne zapobieganie aktom terroru o podłożu kryminalnym, politycznym (nacjonalistycznym), kulturowym (religijnym) lub społecznym wymaga w związku z tym nie tylko przygotowania wewnętrznego służb, tj. zapobiegania atakom i reagowania na nie w ramach państwowych struktur, ale również współdziałania z jednostkami zagranicznymi, zarówno krajów ościennych, jak i w ramach szerszej...

Redakcja Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 2

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów...

W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów oraz zachęca do wprowadzenia do treningu 15-sekundowych serii w obwodowym treningu mocy.

Paweł Piotrowski Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1 Buduj efektywnie mięśnie zmieniając czas przerw pomiędzy seriami - część 1

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas...

Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas - nie tylko samego treningu, ale i przerw między kolejnymi seriami. Temat analizuje nasz ekspert. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu!

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 2

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów...

W poprzedniej części artykułu, nasz ekspert omówił główne założenia metody SuperSlow, czyli wykonywania powtórzeń w zwolnionym tempie i z mniejszymi ciężarami jako alternatywą dla klasycznych treningów kulturystycznych. Wprowadzeni w temat, możemy przystąpić do adaptacji metody do naszej "treningowej rutyny", dowiadując się przy okazji o niepodważalnych zaletach SuperSlow, odczuwalnych zarówno u początkujących, jak i zaawansowanych trenujących.

Paweł Piotrowski Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1 Sekrety budowy masy mięśniowej metodą SuperSlow - bardzo powoli, ale dokładnie - część 1

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow",...

Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow", która jest zupełnym przeciwieństwem klasycznych metod treningowych, a polega na wykonywaniu powtórzeń bardzo wolnym ruchem ze zmniejszonym stosownie ciężarem. W pierwszej części artykułu nasz ekspert opowiada o korzeniach metody i zasadach jej stosowania.

Błażej Bierczyński Legionowo w ogniu

Legionowo w ogniu Legionowo w ogniu

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się...

Jeżeli w ogniu hartuje się stal, to Centrum Szkolenia Policji w Legionowie było prawdziwą kuźnią siły charakteru i mięśni oraz woli walki, a jednocześnie polem bitwy. 29 września 2016 r. zmierzyło się tam ze sobą 38 zespołów reprezentujących formacje mundurowe MSWiA i MON. I jeżeli w ubiegłym roku uczestnicy dali z siebie wszystko i „jechali do odcięcia”, bo właśnie taką nazwę nosiła poprzednia edycja, to tym razem - zgodnie z nomenklaturą tegorocznej odsłony, Legionowo faktycznie zapłonęło. Redakcja...

Iwona Panas Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku Grom Challenge 2016 - marka ekstremalnego wysiłku

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się...

Blisko dwustu uczestników stanęło na starcie czwartej już edycji biegu Grom Challenge, odbywającego się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego GROM w Czerwonym Borze, gdzie do niedawna szkolili się żołnierze JW 2305. Dzięki nim, a także poziomowi trudności, ten ekstremalny bieg stał się marką samą w sobie.

Paweł Piotrowski Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2

Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2 Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej cz. 2

Napompowane mięśnie wypełniające na maksa rękawy T-shirtów to motywujący widok, ale stan ten nie trwa wiecznie. Co zatem zrobić, aby treningowa pompa była pełnowartościowa i byśmy z treningu wycisnęli...

Napompowane mięśnie wypełniające na maksa rękawy T-shirtów to motywujący widok, ale stan ten nie trwa wiecznie. Co zatem zrobić, aby treningowa pompa była pełnowartościowa i byśmy z treningu wycisnęli jak najwięcej? Temat omawia nasz ekspert - zapraszamy do lektury drugiej części artykułu!

Wojtek „Lichy” Lichota Paramedyk 2016

Paramedyk 2016 Paramedyk 2016

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Reportaż z przeprowadzonej IX edycji ogólnopolskich zawodów treningowo-szkoleniowych PARAMEDYK 2016 dla mundurowych formacji taktyczno-ratowniczych zorganizowanej w dniach 27-30 września 2016 r. w Gdańsku.

Paweł Piotrowski Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej - cz. 1

Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej - cz. 1 Znaczenie pompy mięśniowej w budowie masy mięśniowej - cz. 1

Cytując klasyka siłowni: "Jest pompa, nie ma lipy!". Tylko czym tak naprawdę jest ta pompa? Co sprawia, że żyły wychodzą na wierzch, a po treningu człowiek wydaje się większy? - temat omawia nasz ekspert...

Cytując klasyka siłowni: "Jest pompa, nie ma lipy!". Tylko czym tak naprawdę jest ta pompa? Co sprawia, że żyły wychodzą na wierzch, a po treningu człowiek wydaje się większy? - temat omawia nasz ekspert treningowy. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu.

Błażej Bierczyński XIX Selekcja – „Bo najlepsza cząstka życia/W takiej walce i pogoni”

XIX Selekcja – „Bo najlepsza cząstka życia/W takiej walce i pogoni” XIX Selekcja  – „Bo najlepsza cząstka życia/W takiej walce i pogoni”

Reportaż z XIX Selekcji prowadzonej przez mjr. Arkadiusza Kupsa, która odbywała się w na poligonie drawskim w dniach między 28 czerwca a 3 lipca 2016 r.

Reportaż z XIX Selekcji prowadzonej przez mjr. Arkadiusza Kupsa, która odbywała się w na poligonie drawskim w dniach między 28 czerwca a 3 lipca 2016 r.

Błażej Bierczyński Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje…

Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje… Międzynarodowe Sympozjum PTSD i TBI – gdy po wielkiej bitwie opadnie kurz, ale nie emocje…

Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum,...

Zespół stresu pourazowego (Post-Traumatic Stress Disorder, PTSD) i urazowe uszkodzenia mózgu (Traumatic Brain Injury, TBI) w kontekście działań bojowych stanowiły rdzeń tematyczny międzynarodowego sympozjum, które – dzięki inicjatywie Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM i wsparciu partnerów, odbyło się w dniach 29 czerwca – 1 lipca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie. Wśród prelegentów znaleźli się polscy i amerykańscy lekarze i wojskowi, w tym weterani misji poza granicami państwa.

kom. Mariusz Grasza , dr Michał Bijak Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń

Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń Patrol 2015 - Materiały promieniotwórcze jako źródło w działaniach asymetrycznych (terrorystycznych) - Przykład zagrożenia na podstawie ćwiczeń

W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń...

W listopadzie 2015 r., w ramach Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania, zostało przeprowadzone ćwiczenie „Patrol 15”, które obejmowało procedury reagowania służb w momencie wystąpienia zagrożeń ze strony czynników CBRN (chemicznych, biologicznych, radiacyjnych/nuklearnych). Jeden z epizodów, „epizod Świerk”, dotyczył ataku terrorystycznego na obiekt jądrowy, jakim było Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku.

kpt. Łukasz Gawron Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne

Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne Krakowskie warsztaty taktyczno-medyczne

Relacja z zorganizowanych w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 r. krakowskich warsztatów taktyczno-medycznych

Relacja z zorganizowanych w dniach od 6 do 10 czerwca 2016 r. krakowskich warsztatów taktyczno-medycznych

Andrzej Krugler Wszyscy razem, aby chronić

Wszyscy razem, aby chronić Wszyscy razem, aby chronić

W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone...

W artykule o genezie nieformalnej współpracy pomiędzy europejskimi policyjnymi jednostkami kontrterrorystycznymi. Jej konsekwencją stała się organizacja wspólnych ćwiczeń. Autor opisuje przeprowadzone ćwiczebne międzynarodowe akcje antyterrorystyczne w Warszawie, które Biuro Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji zorganizowało w dniach 6–10 czerwca 2016 r.

Ireneusz Chloupek, Wydział Prasowy DKWS SOF Delta Cup 2016

SOF Delta Cup 2016 SOF Delta Cup 2016

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja...

Reportaż z III Zawodów Strzeleckich w Indywidualnym i Zespołowym Strzelaniu Specjalnym o Puchar Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych „SOF Delta Cup 2016” zorganizowanych w Krakowie w dniach 17-18 maja 2016 r.

SpaceDog LONGSHOT 2016

LONGSHOT 2016 LONGSHOT 2016

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Reportaż z IX edycji Zawodów w Strzelectwie Długodystansowym LONGSHOT 2016 zorganizowanych w dniach 22–24 kwietnia 2016 roku w Międzyrzeczu.

Błażej Bierczyński Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze Tactical Prison Rescue 2016 - przygotowując najlepszych na najgorsze

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Relacja z trzecich Warsztatów i Zawodów Ratownictwa Taktycznego Grup Interwencji Służby Więziennej – „Tactical Prison Rescue”.

Mateusz Orzoł Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej Pierwsza pomoc na pokładzie turbiny wiatrowej

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej...

Niezależnie od miejsca czy typu zdarzenia, pewne aspekty pierwszej pomocy pozostają niezmienne. Naszym największym przeciwnikiem jest czas. Im dłużej osoba poszkodowana będzie oczekiwać na pomoc, tym jej szanse na przeżycie są mniejsze. Różne seriale i filmy o tematyce medycznej przyzwyczaiły nas do szukania pomocy u profesjonalistów – ratowników, pielęgniarek, lekarzy czy strażaków. Jednak aby te służby mogły zadziałać, niezbędne są podstawowe czynności, wykonywane przez świadków zdarzenia – być...

Vick Greyman czyli kamuflaż w delegacji

Greyman czyli kamuflaż w delegacji Greyman czyli kamuflaż w delegacji

Koncepcja Greymana – „szarego człowieka” jest znana od dawna, ale więcej o niej słychać od mniej więcej kilkunastu lat. Obecnie, na skutek eskalacji wojny w Ukrainie, w sieci pojawiają się co chwilę rady...

Koncepcja Greymana – „szarego człowieka” jest znana od dawna, ale więcej o niej słychać od mniej więcej kilkunastu lat. Obecnie, na skutek eskalacji wojny w Ukrainie, w sieci pojawiają się co chwilę rady i porady dotyczące zachowania i przygotowania się na sytuację kryzysową. W tym również te, jak się ubrać, by wtopić się w tłum i niepotrzebnie nie narażać. Nie chcę tu wdawać się w szczegóły, zwłaszcza te społeczno-polityczne, ani rozważać sensu czy przydatności takiej czy innej doktryny dla przeciętnego...

Krzysztof Mątecki By nie poznać gorzkiego smaku wojny

By nie poznać gorzkiego smaku wojny By nie poznać gorzkiego smaku wojny

Rozmowa z Jackiem Pałkiewiczem, pisarzem, eksploratorem, twórcą survivalu w Europie, a także współautorem poradnika „Wojna u progu. Poradnik przetrwania”.

Rozmowa z Jackiem Pałkiewiczem, pisarzem, eksploratorem, twórcą survivalu w Europie, a także współautorem poradnika „Wojna u progu. Poradnik przetrwania”.

Paweł -SUPER- Supernat Wielka dziesiątka

Wielka dziesiątka Wielka dziesiątka

Każdy, kto rozumie język angielski, zrozumie także, co znaczy tytuł. Ale jak to ma się do survivalu? Co to w ogóle znaczy? „Trzy to dwa, dwa to jeden, a jeden to nic”, to znane hasło amerykańskich sił...

Każdy, kto rozumie język angielski, zrozumie także, co znaczy tytuł. Ale jak to ma się do survivalu? Co to w ogóle znaczy? „Trzy to dwa, dwa to jeden, a jeden to nic”, to znane hasło amerykańskich sił specjalnych było odpowiedzią na tzw. prawo Murphy’ego. Wszyscy je znają; jeśli coś ma się zdarzyć, zdarzy się w najmniej oczekiwanym momencie. Ale nic się samo nie dzieje. Z reguły część zdarzeń wynika z naszego nieprzygotowania, nieprzemyślenia i niesprawdzenia niektórych rzeczy. Co ciekawe, hasło...

Radosław Tyślewicz „Hubka” – czyli rozpałka do krzesiwa survivalowego, co to takiego i jak ją pozyskać?

„Hubka” – czyli rozpałka do krzesiwa survivalowego, co to takiego i jak ją pozyskać? „Hubka” – czyli rozpałka do krzesiwa survivalowego, co to takiego i jak ją pozyskać?

Pisaliśmy już o krzesiwach i każdy wie, jak wzbudzić snop iskier w celu wskrzeszania ognia. To jednak za mało, aby zapaliło się ognisko pozwalające nam na przetrwanie. Kolejnym elementem jest rozpałka,...

Pisaliśmy już o krzesiwach i każdy wie, jak wzbudzić snop iskier w celu wskrzeszania ognia. To jednak za mało, aby zapaliło się ognisko pozwalające nam na przetrwanie. Kolejnym elementem jest rozpałka, powszechnie nazywana „hubką”. Upraszczając nieco całe zagadnienie, możemy zastosować dwa rodzaje hubki przy pracy z krzesiwem: syntetyczne i naturalne. Podobnie możemy pozyskać hubkę na drodze własnego wyrobu i przygotowania oraz bazując na gotowym produkcie z tzw. półki sklepowej. O silnych i słabych...

Katarzyna Mikulska Leczenie zatruć w terenie

Leczenie zatruć w terenie Leczenie zatruć w terenie

Współczesny świat pędzi. Nie ma co się oszukiwać, wraz z postępem mamy coraz mniej czasu dla siebie. Praca, dom, rodzina... Wielu z nas znajduje ukojenie od zgiełku i pośpiechu na łonie natury. Przekraczając...

Współczesny świat pędzi. Nie ma co się oszukiwać, wraz z postępem mamy coraz mniej czasu dla siebie. Praca, dom, rodzina... Wielu z nas znajduje ukojenie od zgiełku i pośpiechu na łonie natury. Przekraczając próg lasu zwalnia i ładuje baterie. Często też wracamy pamięcią do lat młodości, gdzie piło się wodę prosto ze strumienia, jadło jagody prosto z krzaczka, ale świat się zmienił. Niestety na gorsze. Woda w strumieniach niestety nie nadaje się do bezpośredniego spożycia, a śmieci w lesie zniechęcają...

Wybrane dla Ciebie

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »  Kompaktowy statyw taktyczny mniejszy niż jakikolwiek »

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych Poznaj tajną broń letnich butów taktycznych

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych? Jaki sprzęt i wyposażenie są niezbędne do pokonywania zaawansowanych tras wspinaczkowych?

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »  Zdradzamy sposób na stabilny grunt pod nogami »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych »

Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych » Jakie są zasady noszenia naszywek garnizonowych  »

W czym wychodzisz sukces w misji?

W czym wychodzisz sukces w misji? W czym wychodzisz sukces w misji?

Kompletna ochrona balistyczna

Kompletna ochrona balistyczna Kompletna ochrona balistyczna

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku » Poznaj arkana radiokomunikacji wojskowej w XXI wieku »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach » Wybierz sprzęt, który sprawdzi się w niskich temperaturach »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych » Jakie jest najlepsze podejście do konserwacji tłumików w warunkach polowych »

Jaki statyw niezawiedzie?

Jaki statyw niezawiedzie? Jaki statyw niezawiedzie?

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń

Jakim preparatem skutecznie wyczyścisz każdą broń Jakim preparatem  skutecznie wyczyścisz każdą broń

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji? Po czym rozpoznasz żołnierza nowej generacji?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie? Jak skutecznie chronić wzrok na poligonie?

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego Jakie korzyści ma licencjonowany Instruktora Sportu Strzeleckiego

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż Czym wyróżnia się rodezyjski kamuflaż

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik Jakiego oświetlenia potrzebuje ratownik

Co zrobisz z tego poncho

Co zrobisz z tego poncho Co zrobisz z tego poncho

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych Zostań Instruktorem Strzelań Bojowych

Jak poprawić celność strzału

Jak poprawić celność strzału Jak poprawić celność strzału

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów Jak oświetlić obiekt z tysiąca metrów

Najnowsze produkty i technologie

Militaria.pl “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

“Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell “Do broni, cel, pal!” - optyka strzelecka Bushnell

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka...

Celem każdego strzelca jest oddawanie jak najbardziej precyzyjnych strzałów. Niezależnie od profesji strzelca, zarówno w służbach mundurowych, jak i w strzelectwie sportowym odpowiednia optyka strzelecka wspiera celność strzałów. Rynek optyczny stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze technologie w przyrządach optycznych. Znajdziemy tu między innymi urządzenia celownicze jak na przykład kolimatory czy urządzenia do obserwacji takie jak lunety i lornetki.

Krzysztof Miliński Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie!

Bates GX X2 Tall Side ZIP – pierwsze starcie! Bates GX X2 Tall Side ZIP  – pierwsze starcie!

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side...

Buty pretendujące do miana wysoce odpornych na wymagające warunki zewnętrzne z jednoczesną gwarancją swojej trwałości nie mogły zostać pominięte w rozkładzie redakcyjnych testów. Bates GX X2 Tall Side Zip to obuwie taktyczne przeznaczone do pracy w wilgotnym i nieprzyjemnym dla operatora otoczeniu. Wykonanie krótkotrwałego zadania w trudnych warunkach spycha na tor boczny konsekwencje chwilowej ekspozycji organizmu i wyposażenia na wilgoć i mróz. Przetestowałem, na ile Bates GX X2 Tall Side Zip sprawdzą...

Megmar Logistics & Consulting Sp. z o.o. Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE Ultralekkie zwijane trójnogi taktyczne ROLATUBE

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie...

Żołnierze i operatorzy wojsk specjalnych, a także funkcjonariusze służb porządku publicznego używają w trakcie działań operacyjnych sprzętu wymagającego podparcia lub zamontowania na dedykowanym maszcie lub trójnogu, które nierzadko są dość ciężkie i nieporęczne. Doskonałymi rozwiązaniami, zarówno z perspektywy zespołu bojowego, jak i pojedynczego operatora, żołnierza czy funkcjonariusza są nowoczesne, innowacyjne systemy rozwijanych masztów i trójnogów firmy ROLATUBE. Umożliwiają one zabezpieczenie...

Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex Kultowy kamuflaż rodezyjski od Helikon-Tex

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie...

Poznaj historię kamuflażu z Helikon-Tex i Rhodesian Camo. To niezwykły wzór, który wywodzi się wprost z klasycznych kamuflaży brytyjskich sił specjalnych z czasów II wojny światowej. Jest on dziś prawie niedostępny we współczesnej odzieży. Dlatego Rhodesian Camo od Helikon-Tex to prawdziwa gratka dla miłośników kamuflaży i odzieży militarnej.

Ewelina Grzesik, Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. Light boot for hard work

Light boot for hard work Light boot for hard work

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało...

Buty damskie BATES Tactical Sport 2 Tall Side Zip DryGuard E03582 to nowy, ulepszony model serii Tactical Sport. Wysokie, taktyczne, profesjonalne obuwie, jak zapewnia producent, wyprodukowane zostało przy użyciu najnowszych i sprawdzonych w praktyce technologii.

Militaria.pl Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight Jaką latarkę do broni wybrać? - przegląd modeli od Olight

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się...

Odpowiednia latarka do broni umożliwia osiągnięcie przewagi na polu prowadzonych działań. Dobrej jakości latarka o wysokich parametrach między innymi usprawnia namierzanie celu czy ułatwia poruszanie się po zmroku lub w warunkach słabego oświetlenia. Latarka taktyczna do broni jest wytrzymałym, niezawodnym i ergonomicznym urządzeniem. Jedną z najlepszych firm na rynku latarek do broni jest marka Olight.

Krzysztof Lis PRO Blackout - jak się na niego przygotować?

Blackout - jak się na niego przygotować? Blackout - jak się na niego przygotować?

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując...

W życiu zdarzają się rozmaite sytuacje. Nawet jeśli mieszka się w dużym mieście, można doświadczyć problemów z dostawami energii elektrycznej. Warto zatem odpowiednio przygotować się na blackout, wykorzystując do tego rozwiązania dostosowane do zasięgu zaistniałej sytuacji.

Newmax Nowak i Wspólnicy S.K. DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES DryGuard i DryGuard+, czyli autorska i innowacyjna membrana od BATES

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy,...

DryGuard i DryGuard+ to najnowsze rozwiązania w zakresie membran paroprzepuszczalnych opracowane przez producenta markowych butów taktycznych Bates. Wprowadzone obok membrany Gore-Tex w produktach firmy, stanowią innowacyjne rozwiązanie uzupełniające ofertę butów tego producenta wyposażonych w membrany zwiększające wodoodporność i przez to komfort użytkowania obuwia.

Ewelina Grzesik TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic TUNDRA - nowa czołówka od Mactronic

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki....

„Czołówka” jest niezbędnym narzędziem pracy żołnierzy i medyków, ale nie tylko. Niektórzy sportowcy, turyści, miłośnicy kijów trekkingowych czy bywalcy biwaków nie wyobrażają sobie życia bez dobrej czołówki. Dlatego przetestowaliśmy i sprawdziliśmy, czy warto zainwestować w latarkę TUNDRA THL0111 firmy MACTRONIC.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Special-Ops

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.