Możliwości rozbudowy masy mięśniowej są uwarunkowane genetycznie. Nie każdy kulturysta rozbuduje bicepsy do obwodów znacznie przekraczających 40 cm w obwodzie. Tym niemniej warto wiedzieć jakie są najistotniejsze czynniki wzrostu mięśni. Aby osiągnąć maksymalne możliwe rozmiary mięśni kluczowe jest, aby w treningu kulturystycznym wszystkie wymienione w artykule czynniki były obecne. Gwarantuje to maksymalne efekty w najkrótszym czasie. Pominięcie niektórych z wymienionych elementów ograniczy tempo rozwoju masy mięśniowej. Znana jest wszystkim „piramida żywieniowa". Mało kto słyszał natomiast o „piramidzie czynników wzrostu mięśni”.
W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności...
W artykule zamieściliśmy propozycję dwóch testów kondycyjnych, przykład planu treningowego oraz skuteczne wskazówki przydatne do samodzielnego przygotowania organizmu do udziału w ciężkich testach sprawności fizycznej, w ramach naboru do poszczególnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji, tzw. „selekcji”.
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka...
W publikacji o tym dlaczego ćwiczenia mięśni grzbietu są tak ważne dla utrzymania dobrej kondycji i jak ją zapewnić. Pokazujemy siedem ćwiczeń wspomagających utrzymanie prawidłowej sylwetki. Ich autorka programu treningowego jest trenerem przygotowania motorycznego Adrenaline FIT.
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można...
System treningu z taśmami TRX® wywodzi się z sektora mundurowego. Były komandos Navy SEALs – Randy Hetrick zaprojektował ten prosty w konstrukcji przybór do efektywnego treningu całego ciała, który można zabrać w teren.
Na rysunku 1 przedstawiono „piramidę czynników wzrostu mięśni”, czyli uszeregowane najważniejsze czynniki wzrostu mięśni od najważniejszego (najszersza dolna część piramidy) do najmniej ważnego, ale również istotnego czynnika (szczyt piramidy). W treningu kulturystycznym uwzględniać powinniśmy wszystkie podane pięć głównych czynników, pamiętając jednak o ich stopniu istotności. Podana piramida dotyczy czynników wzrostu związanych bezpośrednio z treningiem. Wiadomo, oczywiście, że istnieją inne czynniki poza treningiem, wpływające na optymalny wzrost mięśni. Należą do nich: właściwa regeneracja potreningowa, właściwe odżywianie, stosowanie witamin, makro i mikroelementów, brak stresu oraz odpowiednia liczba godzin snu.
Rys.1. Kulturystyczna „piramida czynników wzrostu mięśni [6]. Fot. Paweł Piotrowski
Czynnik nr 1. Napięcie mięśni w rozciągnięciu
Liczne uszkodzenia komórek mięśniowych następują w wyniku przeciwstawiania się oporom w fazie rozciągania mięśni. Organizm automatycznie broni się przed nadmiernym rozciągnięciem i w trakcie tej obrony komórki ulegają uszkodzeniom. Z punktu widzenia kulturysty bardzo ważne jest więc kontrolowane, wolne wykonywanie fazy ekscentrycznej ruchu czyli od momentu pełnego skurczu do pełnego rozkurczu (rozciągnięcie mięśnia). Liczne uszkodzenia komórek mięśniowych są sygnałem dla organizmu do ich naprawy, a dodatkowo są one jeszcze wzmacniane poprzez ich pogrubienie. Napięcie mięśnia w fazie rozciągania stanowi najważniejszy z czynników wzrostu mięśni. W momencie niemal maksymalnego rozciągnięcia mięśnia warto dodatkowo na moment zatrzymać ruch w napięciu, aby zwielokrotnić efekt uszkodzeń. Należy być jednak bardzo ostrożnym i nie przesadzać z ekstremalnym rozciąganiem mięśnia, ponieważ jest to bardzo niebezpieczne i może zakończyć się kontuzją np. zerwaniem przyczepu mięśnia. Inną alternatywną metodą uzyskania napięcia mięśnia jest tzw. stretching, czyli ćwiczenia rozciągające bez obciążeń, w których w fazie maksymalnego rozciągnięcia następuje kilkusekundowe zatrzymanie ruchu. Tego typu ćwiczenia są jednak zdecydowanie mniej skuteczne w uszkadzaniu komórek mięśniowych niż ćwiczenia z obciążeniem. Tym niemniej jako uzupełniający dodatek na zakończenie treningu warto zastosować statyczne rozciąganie mięśni.
Mięsień tym bardziej się wzmacnia im trudniej skurczyć maksymalnie mięsień w fazie ruchu koncentrycznego, co wynika z zastosowania odpowiednio dużego ciężaru do ćwiczenia. Obciążanie mięśni coraz większymi ciężarami stanowi bardzo istotny czynnik hipertrofii mięśni. Oczywiście, stosowanie coraz większych ciężarów nie jest możliwe w nieskończoność z uwagi na genetycznie uwarunkowane możliwości wzrostu siły w wyniku treningu z dużymi obciążeniami. Tylko nieliczne osoby są w stanie zwiększyć siłę w bardzo znaczący sposób i to są osoby szczególnie genetycznie predysponowane do kariery zawodniczej.
Czynnik nr 3. Czas napięcia
Gdyby tylko napięcie mięśni stanowiło czynnik wzrostu mięśni to ćwiczenia kulturystyczne nie byłyby wykonywane w seriach – teoretycznie wystarczyłoby przecież jedno powtórzenie z maksymalnym możliwym do wykonania ciężarem. Bardzo ważny jest czas napięcia mięśni, co gwarantuje wykonywanie ćwiczeń w seriach. Powstaje zatem pytanie: jak znaleźć kompromis pomiędzy czasem napięcia mięśni a zastosowanym ciężarem? Bowiem im większy ciężar zastosujemy, tym bardziej skrócimy czas napięcia mięśni [3]. Z kolei przy zbyt małym obciążeniu można wydłużyć znacznie czas napięcia, ale bodźce dochodzące do mięśni nie będą stanowiły sygnału do hipertrofii. Wykazały to badania Kumara dotyczące wahań rytmu syntezy protein mięśniowych pod wpływem ćwiczeń kulturystycznych. Reakcja anaboliczna osiągała wartość maksymalną jedną godzinę po treningu – bardzo ważne jest spożycie w tym czasie protein, aby zwiększyć i przedłużyć fazę wzrostu. Wzrost reakcji anabolicznej ściśle zależał od zastosowanych obciążeń.
Oczywiście, im większy zastosowano ciężar tym liczba powtórzeń w serii malała. Przedział najsilniejszej reakcji anabolicznej zawierał się pomiędzy 60-90% procent ciężaru maksymalnego. Charakterystyczny był fakt, że największa reakcja anaboliczna wystąpiła dla 75% ciężaru maksymalnego. W przypadku ciężaru maksymalnego równego 90% reakcja anaboliczna była słabsza, ponieważ taki trening zmęczył zapewne głównie system nerwowy, a w mniejszym stopniu mięśnie. Zatem w treningu kulturystycznym najbardziej optymalny zakres stosowanych ciężar to 70-80% ciężaru maksymalnego (1CM%). Liczba powtórzeń możliwa do wykonania w tym przedziale obciążeń zależy głównie od składu włókien mięśniowych. Osoby z dominacją włókien szybkokurczliwych wykonają powtórzeń nieco mniej, ale za to z wykorzystaniem większych ciężarów niż osoba z dominacją włókien wolnokurczliwych przy tym samej wielkości procentowej ciężaru maksymalnego. Innymi słowy, dla osoby z dominacją włókien szybkokurczliwych 80% 1CM może wynosić np. 60 kg przy uginaniu ramion ze sztangą, a dla osoby z dominacją włókien wolnokurczliwych 80% 1CM może wynosić jedynie 40 kg. Ta druga osoba będzie w stanie natomiast wykonać znacznie więcej powtórzeń niż pierwsza.
Czynnik nr 4. „Palenie” mięśniowe
Czas napięcia, napięcie mięśnia w rozciągnięciu oraz skurczu stanowią dla organizmu sygnały mechaniczne. W przypadku pojawienia się kwasu mlekowego w mięśniach jest to sygnał chemiczny dla organizmu do wzrostu mięśni. Jeśli w trakcie wykonywania ćwiczenia narasta intensywny ból w mięśniach odczuwany jako „palenie”, to znaczy, że mięśnie znalazły się na krawędzi ich tolerancji metabolicznej. Im dłużej jesteśmy w stanie wytrzymać ból i wykonywać kolejne powtórzenia ćwiczenia, tym bardziej zalewamy mięśnie kwasem mlekowym. Zalanie mięśni kwasem mlekowym jest chemicznym sygnałem anabolicznym do wzrostu mięśni. Jest to nieco inna metoda do wzrostu mięśni niż poprzednie trzy wymienione. Wynika to z faktu, że efekt „palenia” nie jest bezpośrednio związany z wielkością stosowanego obciążenia, ale znacznie bardziej z liczbą wykonanych powtórzeń w serii i czasem napięcia mięśni. Innymi słowy – należy wykonać znacznie więcej powtórzeń (czyli zastosować nieco mniejszy ciężar) niż normalnie albo znacznie spowolnić ruchy (co wymusza jednak również pewną redukcję ciężaru), aby poczuć silne „palenie” w mięśniach.
Im więcej powtórzeń wykonujemy w serii, tym bardziej mięśni napełniają się krwią. Efekt taki nazywamy przekrwieniem mięśni lub tzw. "pompą mięśniową". Jest to sympatyczny efekt treningu na siłowni ponieważ chwilowo powiększa (a w zasadzie zniekształca) mięśnie. Wzajemny ucisk włókien mięśniowych na siebie i ich mikrouszkodzenia są tym większe im większe zostanie osiągnięte przekrwienie. Jest to mechaniczny bodziec do wzrostu dla mięśni. Te mikrouszkodzenia włókien mięśniowych są mniejsze niż przy treningu z bardzo dużymi ciężarami, ale mikrouszkodzeń jest za to znacznie więcej. Większy napływ krwi do mięśni to również intensywny rozwój naczyń krwionośnych, co daje w efekcie jeszcze większą sprawność transportu krwi. Innym zastosowaniem efektu przekrwienia mięśni jest przyśpieszenie regeneracji, czyli bardzo lekki trening z większą liczbą powtórzeń do momentu uzyskania przekrwienia mięśni. Silne przekrwienie mięśni z jednej strony powoduje skuteczniejsze dostarczanie substancji odżywczych do mięśni, a z drugiej - usprawnienie procesu usuwania odpadów metabolicznych takich, jak dwutlenek węgla oraz kwas mlekowy [5].
Posumowanie
Ustalając program ćwiczeń na dany trening warto wziąć pod uwagę wymienione w artykule czynniki. Większość serii ćwiczeń na daną grupę mięśniową powinna zatem być wykonywana powoli w fazie rozkurczu mięśni (czynnik - napięcie w rozciągnięciu). Pewna część serii powinna akcentować duży ciężar (czynnik - napięcie w skurczu). Należy preferować należy raczej ruchy wolne (czas napięcia). A w seriach kończących ćwiczenia danej grupy mięśniowej dodać serie nieco lżejsze pozwalające na „napompowanie” mięśni i ich silne przekrwienie (czynniki - „palenie” mięśni, przekrwienie).
Można również przyjąć taktykę nie różnorodności, jak zostało to przedstawione, ale taktykę jednorodności czyli na danym treningu skoncentrować się na jednym czynniku, a na kolejnym treningu na innym czynniku. Oczywiście, pamiętając, aby dominowały na treningach czynniki z dołu przedstawionej piramidy czynników wzrostu mięśni. Pamiętać również warto o tym, że najbardziej podatne na rozwój są te grupy mięśniowe, które najszybciej uzyskują efekt „napompowania” w czasie treningu. Efekt ten trudniej uzyskać w „opornej” grupie mięśniowej z powodu mniej rozbudowanej struktury naczyń krwionośnych.
Jaki z tego morał? – zanim zabierzemy się solidnie do rozbudowy „opornej” grupy mięśniowej należy poprawić ukrwienie w tym mięśniu stosując ćwiczenia z dużą liczbą powtórzeń (15-30) stosując stosunkowo nieduży ciężar. Inna koncepcja – najpierw na treningu wykonujemy serie „pompujące” na „oporną” grupę mięśniową, a potem kolejne serie z właściwym, większym obciążeniem czyli 6-12 powtórzeń w serii.
Bibliografia [1] Stoppani J.: Encyclopedia of Muscle & Strength, Human Kinetics 2006 [2] Kruszewski M.: Metody treningu i podstawy żywienia w sportach siłowych, COS, Warszawa 2007 [3] Delavier F.: „La Methode Delavier de Musculation vol 2”, Editions Vigot, Paris 2010 [4] Kumar et.al.: Human muscle protein synthesis and breakdown during and after exercise, Journal of Applied Physiology, vol. 106, no. 6, 2009. [5] Piotrowski P.: „Pompa mięśniowa”, miesięcznik KiF Sport, nr 12/2015 [6] Piotrowski P.: Piramida wzrostu mięśni, miesięcznik KiF Sport, nr 4/2017
Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow",...
Jak się okazuje, wszechobecną modę na "slowlife" i "mindfulness", czyli tzw. "uważność" (jakkolwiek dziwnie brzmi to słowo w języku polskim) można wdrożyć także w treningach. ;) Mowa o metodzie "SuperSlow", która jest zupełnym przeciwieństwem klasycznych metod treningowych, a polega na wykonywaniu powtórzeń bardzo wolnym ruchem ze zmniejszonym stosownie ciężarem. W pierwszej części artykułu nasz ekspert opowiada o korzeniach metody i zasadach jej stosowania.
Choć "Robienie klaty" poprzez wyciskanie sztangi w leżeniu to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, równie powszechne są błędy popełniane podczas jego wykonywania. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...
Choć "Robienie klaty" poprzez wyciskanie sztangi w leżeniu to jedno z najbardziej popularnych ćwiczeń, równie powszechne są błędy popełniane podczas jego wykonywania. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by ich uniknąć. W drugiej części artykułu naszego eksperta wskazujemy również na warianty ćwiczenia, które nie kończą się na "wyciskaniu na skosie".
Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...
Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury ostatniej części z cyklu artykułów naszego eksperta poświęconej szybkości wykonywania powtórzeń.
Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...
Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury 3. części artykułu naszego eksperta.
Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...
Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy - zapraszamy do lektury 2. części artykułu naszego eksperta.
Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego...
Wzrost masy mięśniowej zależy o wielu czynników. Do wzrostu mięśnie muszą wykonać pracę metaboliczną, ta zaś wiążę się z czasem w napięciu mięśni w trakcie wykonywania serii ćwiczenia. Problem optymalnego tempa jest złożony i wymaga dokładnej analizy.
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny...
W przypadku treningu ukierunkowanego na rozwój siły, rozgrzewka powinna być szczególnie starannie wykonana z uwagi na duże obciążenia stosowane w tego rodzaju treningu. Zakończeniem rozgrzewki powinny być 2-4 serie podciągania po około 5-8 powtórzeń bez dodatkowego obciążenia (liczba powtórzeń w serii powinna wynosić nie więcej niż 30% maksymalnej możliwej do wykonania).
W ramach III części kompleksowego programu kształtowania wytrzymałości siłowej przygotowanego dla Ciebie w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ ZE SPECIAL OPS i przedstawiamy TRENING MOBILNOŚCI I GIBKOŚCI CIAŁA...
W ramach III części kompleksowego programu kształtowania wytrzymałości siłowej przygotowanego dla Ciebie w ramach projektu TRZYMAJ FORMĘ ZE SPECIAL OPS i przedstawiamy TRENING MOBILNOŚCI I GIBKOŚCI CIAŁA zawierający odpowiednie ćwiczenia.
„Trzymaj formę ze Special OPS” to projekt, który powstał dla Ciebie we współpracy z AdrenalineFIT. Jako trener przygotowania motorycznego zachęcam Cię do realizacji drugiej części treningu wytrzymałości...
„Trzymaj formę ze Special OPS” to projekt, który powstał dla Ciebie we współpracy z AdrenalineFIT. Jako trener przygotowania motorycznego zachęcam Cię do realizacji drugiej części treningu wytrzymałości siłowej, którą możesz potraktować jako aktywną regenerację od ciężkich treningów, jakie wykonywałeś na siłowni.
Zdjęcia: archiwum Aleksandry Musielak
Taśmy elastyczne jako uniwersalne przyrządy treningowe zaczęto używać od roku 1978 w USA. Znajdują zastosowanie w treningu siły i masy mięśniowej, mobilizacji stawów oraz w celu zwiększenia zasięgu ruchu....
Taśmy elastyczne jako uniwersalne przyrządy treningowe zaczęto używać od roku 1978 w USA. Znajdują zastosowanie w treningu siły i masy mięśniowej, mobilizacji stawów oraz w celu zwiększenia zasięgu ruchu. W drugiej części artykułu prezentujemy przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem taśm.
Cennym, aczkolwiek niedocenianym przyrządem w kulturystyce jest tzw. gumowa taśma elastyczna. Bywa nazywana taśmą rehabilitacyjną, co może być nieco mylące dla kulturysty. Taśmy elastyczne jako uniwersalne...
Cennym, aczkolwiek niedocenianym przyrządem w kulturystyce jest tzw. gumowa taśma elastyczna. Bywa nazywana taśmą rehabilitacyjną, co może być nieco mylące dla kulturysty. Taśmy elastyczne jako uniwersalne przyrządy treningowe zaczęto używać od roku 1978 w USA. Znajdują zastosowanie w treningu siły i masy mięśniowej, mobilizacji stawów oraz w celu zwiększenia zasięgu ruchu [6]. Głównym materiałem wykorzystanym do konstrukcji jest najczęściej lateks. Należy mieć na uwadze, że przez kilka tygodni po...
W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów...
W drugiej części artykułu poświęconego urozmaiceniu treningów poprzez zmianę czasu przerw między seriami, nasz ekspert omawia strategię jego skracania na przestrzeni kilku tygodni w ramach kolejnych treningów oraz zachęca do wprowadzenia do treningu 15-sekundowych serii w obwodowym treningu mocy.
Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas...
Istnieją różne sposoby modyfikacji i urozmaicania treningów. Oczywiście, dużo zależy od obranego celu, naszej wydolności, stosowanych obciążeń, ale duży wpływ na rozwój masy mięśniowej ma również czas - nie tylko samego treningu, ale i przerw między kolejnymi seriami. Temat analizuje nasz ekspert. Zapraszamy do lektury pierwszej części artykułu!
Metoda zakłada, że trening powinien być krótki, najlepiej około 45 minut i bardzo intensywny. Pierwsza faza treningu to bardzo solidna rozgrzewka, dłuższa niż przy klasycznym treningu (minimum 10 minut)....
Metoda zakłada, że trening powinien być krótki, najlepiej około 45 minut i bardzo intensywny. Pierwsza faza treningu to bardzo solidna rozgrzewka, dłuższa niż przy klasycznym treningu (minimum 10 minut). Mięśnie poddawane będą bardzo silnym bodźcom, w związku z tym ilość mazi stawowej powinna być również odpowiednia zwiększona w wyniku rozgrzewki, a mięśnie i stawy dobrze rozgrzane.
Potoczna nazwa „biceps” odnosząca się do mięśnia dwugłowego ramienia dotyczy tak naprawdę kulistej wyniosłości przedniej części mięśni. Mięsień dwugłowy ramienia składa się z najczęściej z dwóch głów [1]....
Potoczna nazwa „biceps” odnosząca się do mięśnia dwugłowego ramienia dotyczy tak naprawdę kulistej wyniosłości przedniej części mięśni. Mięsień dwugłowy ramienia składa się z najczęściej z dwóch głów [1]. Ilustruje to rysunek 1.
Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację,...
Odważniki kulowe mają zastosowanie zarówno w treningu siły dynamicznej, jak i w treningu typowo kulturystycznym na rozwój masy mięśniowej. Trening odważnikami wyrabia siło-wytrzymałość, siło-koordynację, silnie zaangażowane są mięśnie stabilizujące czego nie gwarantują często inne przyrządy treningowe [3].
Wydawać by się mogło, że metoda dzięki której możemy czynić ciągłe postępy w liczbie wykonywanych podciągnięć jest jedna i powszechnie przez wszystkich stosowana. Niestety to nieprawda, metodyk jest wiele...
Wydawać by się mogło, że metoda dzięki której możemy czynić ciągłe postępy w liczbie wykonywanych podciągnięć jest jedna i powszechnie przez wszystkich stosowana. Niestety to nieprawda, metodyk jest wiele a co ciekawsze mają one często założenia zupełnie sobie przeciwstawne, tak więc jest wiele dróg do celu. Która z nich jest najlepsza dla Ciebie?
Trening podciągania na drążku, którego celem nadrzędnym jest rozwój masy mięśniowej ma charakterystyczne elementy typowe dla treningu kulturystycznego na siłowni.
Trening podciągania na drążku, którego celem nadrzędnym jest rozwój masy mięśniowej ma charakterystyczne elementy typowe dla treningu kulturystycznego na siłowni.
Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut...
Rozgrzewka jest elementem obowiązkowym przed rozpoczęciem treningu właściwego. Należy rozgrzać zawsze mięśnie, stawy, szczególnie barkowe, gdyż one są najbardziej kontuzjogenne, przez okres 5-10 minut oraz porozciągać mięśnie pleców, klatki piersiowej oraz rąk.
Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale...
Podciąganie na drążku to ćwiczenie niemal idealne dla każdej osoby dbającej o kondycję i zdrowie. Czy istnieje osoba, która nigdy nie wykonywała tego ćwiczenia? Raczej nie, a zapewne wielu pamięta je doskonale z testów sprawnościowych lub ćwiczeń na lekcjach WF. Niektórzy zapewne mają do tego ćwiczenia duży sentyment, ale wielu wspomina je z pewną niechęcią z racji słabych wyników na sprawdzianach.
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski...
Już od wielu lat ludzie próbowali stworzyć narty składane. Pierwsze patenty pojawiły się w Stanach Zjednoczonych jeszcze w latach 50. Jednak technologia nie była w stanie sprostać projektom.
Polski produkt SPLIT SKIS w ciągu zaledwie kilku lat rozwoju otrzymał dwie międzynarodowe nagrody innowacyjności. W Niemczech, na zimowych targach sprzętu sportowego ISPO w Monachium, oraz w USA – na targach OR SNOW SHOW w Salt Lake City, zdobywając Innovation Award 2023.
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych....
Zabezpieczenie granic oraz realizacja działań rozpoznawczo-obserwacyjnych w zakresie ochrony granic i zwalczania terroryzmu odgrywa fundamentalną rolę w działalności ustawowej odpowiednich instytucji państwowych. Instytucje te, w tym przede wszystkim Straż Graniczna, są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa narodowego poprzez stały nadzór nad granicami i monitorowanie wszelkich potencjalnych zagrożeń.
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry,...
Lato to wymagająca pora roku dla mundurowych i innych osób pracujących na zewnątrz. Wysokie temperatury i długa ekspozycja na promienie słoneczne mogą prowadzić do przegrzania, udarów i poparzeń skóry, co skutecznie utrudnia pełnienie obowiązków. Dlatego tak istotny jest dobór odpowiedniej odzieży i akcesoriów, które znajdziesz w ofercie marki Helikon-Tex.
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących...
Niemiecki producent obuwia taktycznego wprowadził na rynek nowy model butów o niskim profilu Haix CONNEXIS Go GTX LTR Low. Wpisuje się on w potrzeby codziennej aktywności funkcjonariuszy realizujących działania w ramach tzw. low profile – czyli w ukryciu. Na ile ten sportowy z wyglądu model spełnia taktyczne wymagania operacji w terenie zurbanizowanym, sprawdziliśmy w naszym teście.
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione...
Systemy bezzałogowe odgrywają coraz większą rolę w operacjach policyjnych i wojskowych. Wykorzystywane są przede wszystkim w misjach obserwacyjnych, wywiadowczych i rozpoznawczych, zapewniając nieocenione korzyści, przy mniejszym narażaniu zdrowia i życia żołnierzy oraz funkcjonariuszy.
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może...
Ciekawa forma aktywnego spędzenia wolnego czasu w ogrodzie, możliwość ćwiczenia precyzji, cierpliwości oraz umiejętności strzeleckich, odstresowanie... Te i wiele innych atrakcji zagwarantować nam może wiatrówka. Niekoniecznie musi to być strzelba, gdyż wielką popularnością cieszą się pistolety pneumatyczne.
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator...
Solidne, wykonane z wysokiej jakości materiałów obuwie to niezaprzeczalnie bardzo ważny element ubioru. Dzięki unikalnej konstrukcji kostno-stawowo-więzadłowo-mięśniowej, stopa to pierwszy amortyzator w układzie ruchu człowieka, Odpowiednie wyprofilowanie podeszwy oraz wkładki stanowi podstawę wzmacniającą utrzymanie sklepienia stopy i ochronę przed urazami.
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania....
Nerka medyczna Direct Action Lysander MED Waist Bag powstała z myślą o medykach sekcyjnych. Jej zadaniem jest zabezpieczenie sekcji podczas wykonywania misji w kontekście urazów powstałych podczas działania. Opracowana została przy współpracy z użytkownikiem końcowym, co jest gwarancją wysokiej funkcjonalności.
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować,...
Biwakowanie to okazja do oderwania się od codziennej rutyny i zresetowania w otoczeniu dzikiej przyrody. Jednak podstawą udanego i bezpiecznego biwaku jest przede wszystkim wiedza o tym, jak i gdzie biwakować, a także jaki sprzęt ze sobą zabrać.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.special-ops.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.special-ops.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.